DAGBLAD voof NOORD- en ZUID-HOLLAND. uimLOB GYMNASTIEKSCHOENEN. Kinderhulsvest 29-33, Haarlem f4000 f500 f 300 f 150 ftOO f75 f60 f 15 EêköTE BLAD P. W. TWEEHUIJSEN, TELEGRAMMEN BINNENLAND Van hedenmorgen. rij dag lO September 1915 4Qste Jaargang h°. 8846 Bureau van Redactie en Administratie: Intercommunaal Telefoonnummer 1426» Alle oetalende abonnés op dit Blad, die in het bezit zijn van eene Verzekeringspolis, zijn, volgens de bepalingen op de polissen vermeld, tegen ongelukken verzekerd voorr De uitkeering dezer bedragen wordt gegarandeerd door de «Hollandsche Algemeen© Verzekeringsbank* te Schiedam. - DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN VERSPREIDE BERICHTEN BARTELJORISSTHAAT 27» TELEFOON 177 O. KORTE BERICHTEN Haarlemsche Alledagjes. «o. noa. ABONNEMENTSPRIJS I Per 8 maanden voor Haarlem en voor de piaaisen waar een agent gevestigd is (kom der gemeente)f I, 60 Voor de overige plaatsen in Nederland per post, 2, Per week voor Haarlem en de agentschappen 0,12* Afzonderlijke nummers. 0,05 PRIJS DER ADVERTENTIÈN Van 1—5 regels is^0,TJ Iedere regel meer. 0,15 Buitenland per regel 0,20 Adverientiën in de rubriek „Vraag^n Aanbod" van 1—5 regel» - 0,40 Elke regel meer 0,10 bij levenslange onge« schiktheid tot werken bij verlies van een duim s bij breuk van een arm of been :t i n „lfQ bij verlies van een MJ verlies van bij overlijden. a hand of voet een oog a bij verlies van een wijsvinger bij verlies van een anderen vinger AGENDA. U SEPTEMBER. u c i. o u w t.-B a v o R.-ix. v ou»»oou;i Spaarbank. Spaarkas winterprovisie. Bakkerij. Sociale Zaken. Schouwburg Jansweg 8 uur Die Haghespeiers: „Dr. Jekyll en Mr. Hyde." Hioscopetheater. JtJarteijorkstraat 8 uur voorstelling. Proveniershuis Groote Houtstraat Consultatiebureau voor drankzuchtigen van 7—8 uur voor vrouwen, van 89 uur voor mannen. HET VOLKSZANG-ORGEL hoeft voor morgen de volgende route: in den ochtend üe Heerensingel, Haarlemmerliedestraat en öpaarne (school-Van Horp); in den narnid- uag van 24 uur wegens het groote succes nogmaals vóór hot Paviljoen en van 45 uur op het Teylerpieiu voor den Oranje- Kinderband, waarmee de tournée in Haar- lern wordt gesloten. O V ERZIOHT. Het bericht uit Londen, over den nieuwen zeppeiinaanval op, Engelands Oostkust, waar bij weer eeu bezoek werd gebracht ook aan Londen, vermeid in een gedeelte onzer vorige oplage, vindt men nu iu een telegram uit Berlijn ook bevestigd. Omtrent het Duitsche succes aan het .Wes telijk front, waarvan onder het laatste nieuws gisteren nog melding werd gemaakt, wordt uog uit Berlijn gemeld, dat de troepen in de Argonnen zich over een frontbreedte van meer dan twee kilometer en een diepte van SOU tot 500 meter in het bezit stelden der vijandelijke stellingen. Ook veroverden zij verscheidene steunpunten van het door de Fransehen veelgenoemde verdedigingswerk klarie-Therèse. Lier tig officieren en 1999 man werden ge vangen genomen; 48 machinegeweren, 54 mijuwerpers en één revolverkanon buitge maakt. Schreven wij gisteren, dat ook de oorlogs berichten van het Russisch gevechtsterrein voor het meerendeel minder belangrijk .wa ren; thans zouden wij widen opmerken, dat zoowel van Russische als van Duitsch-Oos- terxrijksclre zijde wordt getracht diea achter stand als wij het zoo zouden mogen noemen in te halen. Behalve, dat uit St. Petersburg veel be wegelijkheid van het front wordt gemeld, waarbij erkend wordt dat de Russen op, ver schillende punten achteruit werden gedron gen, wordt in het Russisch légerbericht met veel ophef ook melding gemaakt van eenige successen door hen op de Buitschers behaald. Bij Taruopol zouden zij den Duitschers „ontzaglijke verliezen aan dooden en gewon den" toegebracht hebben en bovendien meer dan 200 officieren en 8000 manschappen als gevangenen in handen hebben gekregen. Voorts namen zij 80 kanonnen, waaronder 14 van groot kaliber, veel machinegeweren, munitiewagens en anderen oorlogsbuit. Bij zulk een succes, waarbij: zooals het ook in dit bericht luidt de Duitschers „volkomen .verslagen" werden, moat men er zich over verwonderen, dat de Russen „na een korte vervolging, hun aanvankelijke stel lingen aan de Sereth weer innamen". .Van Duitsche zijde wordt het Russisch verhaal over de aldaar behaalde successen dan ook officieel tegengesproken: „Het Rus sische bericht zoo wordt daarin gezegd is, gelijk ieder deskundige dadelijk bij nauw gezet lezen zal ontwaren, gewoon verzonnen met het doorzichtige doel de overneming .van het opperbevel door den Ozaar door ver dachte successen te verheerlijken." „Meer naar het Zuiden, fn de streek van Tembrowla, zoo melden de Russen verder in hun legerbericht, wierpen wij den vijand den 7den uit een reeks dorpen; wij namen meer dan 40 officieren gevangen en onge veer 2500 soldaten. Drie kanonnen en een P°zijn machinegeweren' maakten wij buit." hoeverre aan dit succes geloof kan ;wor- cehecht, wordt van uit Berlijn niets gezegd. Tegenover die schijnbare successen der Russen, worden in de Duitsch-Oostenrijksche legerberichten verschillende vorderingen ge meld, die voor den verderen opmarsch weer bijzondere beteekenis hebben. Zoo wordt uit Weenen bericht, dat het Russisch front ten Noorden van Olyka werd doorbroken en dat Dubno, het tweede punt van den Wolhyni- schen driehoek, is genomen. In de stad rukte gistermiddag de Oostenrijksche laadweer- cavalerie binnen. De lager aan de rivier ge legen sperforten zijn eveneens in Oosten- rijksch bezit gekomen. Ook meer noordelijk van het front, name- i lijk te Zuiden van de Njemen wonnen de Duitschers terreiu en onttrokken zich' de Russen aan een nederlaag door achter de Zelwianka terug te wijken. Op den Weste lijken oever houdt nog slechts de achter hoede stand. De Duitschers maakten hier 3550 gevangenen en veroverden tien ma chinegeweren. Het „Hesperian"-incident zal vermoedelijk, evenals het geval met de „Arabic", zonder ernstige gevolgen blijven. De Balkankwestie schijnt dan tenslotte 'toch tot een bloedige botsing te zullen leiden. In Bulgarije schijnt men althans voornemens to zijn om het Balkanvraagstuk gewapen derhand tot een einde te brengen. Ontruiming van Wilna, Riga en Dunaburg. De Kuryer PoeznawsÊi berioht uit Wilna, dat de ontruiming der stad is voltooid. Alle instellingen en fabrieken zijn naar andere steden van Rusland overgebracht. Ook in- dustrieele ondernemingen hebben de stad reeds verlaten, alsook talrijke bewoners, in het bijzonder Russen en officiersgezinnen. Onder de achtergebleven bevolking heerscht een gedrukte stemming, waartoe 't verschijnen van vele Duitsche vliegtuigen» welke bommen werpen, veel bijdraagt. Uit de Russische kerken zijn de klokken reeds weggenomen. Omtrent den toestand in Riga wordt uit St. Petersburg aan „Politiken" gemeld, dat het station aldaar vol staat met wagons* be laden met goedéren uit plaatsen welke ont ruimd worden. De politie heeft voorzorgsmaatregelen ge troffen om te vertrekken; de politie-kanto- ren, zoomede de overige regeeringsbureaux te Riga zijn reeds geruimen tijd gesloten. Passen worden sedert eenige weken niet meer nagezien. De verhuizing der arbeiders duurt voor;t ook geneesheeren en ziekenkui- zenpersoneel verlaten de havenstad. De groote werkplaatsen der spoorwegen Riga—Orel te Dunaburg, die in den laatsten tijd het grootste gedeelte van de Russische behoeften aan munitie fabriceerden, zijn nu van Dunaburg naar Orel overgebracht. Du naburg wordt nu ook door de achtergebleven burgerbevolking ontruimd. Dinsdag werden de filialen van de Rijksbank en plaatselijke particuliere bankinstellingen gesloten. De commandant van de stad heeft last gegeven dat de stedelijke brandweer politiediensten zal moeten doen voor het geval dat de aan wezige politie de stad dezer dagen zal moe ten verlaten. Katoenbranden. De Morning Post verneemt uit Calcutta, dat da veelvuldige katoenbranden te Bombay eenige ongerustheid veroorzaken. Gis teren is weder voor een waarde 2000 p.st. door het vuur vernield. Het Vaticaan en de post. De „Köln. Volks- zeitung" stelt vast, dat niet alken de in Rome ter. post bezorgde brief met de benoemingsoor konde van den aartsbisschop v8n Posen is ver dwenen, maar ook in Rome geposte mededeelin- gen aan den Nuntius in Miinchon geadresseerd over het diocees Breslau zijn niet aangekomen. Het Hesperian-incident. De correspondent van de Times te Washington verklaart, dat al les erop wijst, dat de regeering zal beproeven een breuk met Duitschland in zake het Hespe rian-incident te vermijden, indien dit diploma tiek mogelijk is. Veel zal afhangen van de hou ding van Duitschland. Boschbranden. De Nou veil is te verneemt uit Avignon: De bosschen tegenover Avignon, op den rechteroever der Rhöne, staan in brand. Het brandend gebied heeft een lengte van 4 K.M. De Britsche vakvereenigingen. In een speci aal daartoe te Bristol gehouden congres van de Britsche vakvereenigingen, is met 600 tegen 7 stemmen een motie aangenomen, waarbij het congres zich plechtig verbindt de regeering zoo veel mogelijk to steunen om den oorlog met succes te kunnen voortzetten. Munitie-aanmaak in Turkjje. Uit Mytilene wordt aan de „Times" gemeld, dat volgens be richten via Athene vier honderd Duitsche ar beiders van Krupp dezer dagen te Konstantino- pel zijn aangekomen voor de vervaardiging van munitie ten behoeve van de Turksche legers. Een begraven schat. Een jaar geleden heeft een leeraar te Mechelen vóór de vlucht te nemen onder den grond bij zijn huis allee begraven, wat hij bezat: goud, gemunt geld, zilveren voor werpen, juweelen, effecten, enz., alles ter waarde van 250,000 francs. Het huis werd ge bombardeerd, en later met den grond gelijk ge maakt. Wanhopende, zijn bezittingen ooit terug te krijgen, kreeg de leeraar de ingeving, do goede diensten van de Amerikaanscb© autoriter ten te Londen in te roepen. Hij verschafte hun een duidelijken plattegrond van zijn huis, waar op precies de plek was aangegeven, waar zijn fortuin zich bevond. Tot zijn groote vreugde heeft hij dezer dagen vernomen, dat de onder zoekingen met goeden uitslag zijn bekroond. Zij zijn verricht door den consul van de Ver- eenigde Staten te Mechelen en zijn goederen zijn onder de veilige hoede van de Amerikaan- sche regeering. September a.s. feestelijk herdacht zal worden de vereeniging van Noord- en Zuid-Bulgarije. Waarschijnlijk zal dan tevens de bezetting van het pas verkregen Turksche gebied plaats vinden, wat met eenige plechtigheid gepaard zal gaan. Dienaangaande zijn tusschen Sofia en Konstantinopel reeds overeenkomsten ge troffen. HET RUSSISCHE OPPERBEVEL. KEULEN, 9 Sept. (Part.) De „Kölnische Zeitung" bevat een telegram uit Stockholm, mei dend, dat de benoeming van Grootvorst Niko lai tot onder-koning van den Kaukassus geen verwondering wekte in bepaalde kringen, waar men wist, dat Generaal Ruszki eigenlijk Opper bevelhebber was gedurende den laatsten tijd. Ook is bekend, dat Ruszki tegen de Karphaten- expeditie was. De Zwitsersche neutraliteit. Het partijbe stuur van de Zwitsersche sociaal-democratische partij heeft, naar de Vorwarts mededeelt, do meening uitgesproken, dat het legerbestuur een grooter aantal troepen oproept, dan voor de be scherming van de Zwitsersche onzijdigheid nco- dig is. Het partijbestuur heeft daarom eei\ drin gend verzoek tot den Bondsraad gericht, om het aantal opgeroepen soldaten te beperken. - Zou het legerbestuur misschien reeds reke ning houden met het gevaar, dat een neutrali- teitsschending, van Italiaansche zijde, met ernst gevreest kan worden I Zwitserland en de oorlog. Volgens een bericht uit St. Gallen aan de Basler Naehr. heeft Oos tenrijk thans het geheele spoorwegverkeer met Zwitserland ook op de lijn Feldkirch-Buchs stopgezet. Ook de straatwegen zijn afgesloten. Z. H. de Paus en de vrede. In een artikel van de „Corriere della Sera" wordt de paus ver dedigd tegen het verwijt, dat hij een partijdige houding ten gunste van Duitschland zou heb ben aangenomen. Verder zegt het blad nadruk kelijk, dat het verlangen van den Paus, om aan de vredesconferentie deel te nemen, niet mag worden toegeschreven aan de zucht om het vraagstuk van zijn wereldlijke macht op het tapijt te brengen. DE LUCHTAANVAL OP LONDEN. BERLIJN, 9 Sept. (Offic.) Onze marine- luchtschepen hebben in den nacht van 8 op 9 September het westelijk gedeelte van de City van Londen, verder groote fabrieksgebouwen bij Norwich en havenwerken en ijzersmelterijen te Middlesborough met succes aangevallen. Men nam tal van branden waar. De luchtschepen werden door de vijandelijke batterijen heftig beschoten, maar zijn allo behouden terugge keerd. BULGARIJE TEN OORLOG. BERLIJN, 9 Sept. De Süd Slavische Korres- pondenz meldt uit Sofia: Het Bulgaarsche regeeringsorgaan „Narodni Prava" publiceert een verklaring over den toe stand die in politieke kringen het grootste op zien wekt en zeer levendig wordt besproken. Het heet daarin: Zoodra alle middelen tot een vreedzame over eenstemming zjjn uitgeput, ziet een Staat, die zjjn nationale bestemming wil bereiken, zich gedwongen, wapengeweld te gebruiken. Voor hot Bulgaarsche publiek wordt bet steeds duidelijker, dat onze vroegere bondgnoo- tea om niets ter wereld zullen ophouden, het ongelukkige Mecedonië te onderdrukken, zoo lang neit Bulgarije's macht een woord mee spreekt. De Bulgaarsche regeering heeft alle midde len zelfs dat van directe inmenging 'der Entente-mogendhedep uitgeput om overeen stemming tusschen de Balkanstaten te verkrij gen. Zoo blijft baar slechts trog over, zekerder en meer werkzame middelen te zoeken om het nationaal-Bulgaarselre idearl, waarvoor duizen den zijn opgeofferd, ie verwezenlijken. UIT DE STAATSCOURANT. Bij Koninklijk besluit: is met ingang van 15 September benoemd tot burgemeester der gemeente Wijdhen, jhr. H. L. J. M. van Rijckevorsel, met toekenning van gelijktijdig eervol ontslag al© "burge meester der gemeente Beugen en Rijkevoort; is benoemd tot ontvanger der registratie en domeinen te Meppel, A. van Helbergen, thans ontvanger der registratie en domeinen te Eist; is met ingang van 1 November aan den directeur van het telegraafkantoor te VI i- singen, H. P. Oldendorff, op zijn verzoek, als zoodanig eervol ontslag verleend. HET CENTRAAL BUREAU VOOR DEN AFZET VAN VISSCHERIJPRODUCTEN. Door den Minister van Landbouw,. Nijver heid en Handel is eene commissie geïnstal leerd, welke zal hebben te onderzoeken, of en op welke wijze de werkzaamheden van het Centraal Bureau voor den afzet van vke scherijproducten zouden moeten of kunnen worden voortgezet door de vissclrerijveree- nigingen, hetzij nu reeds, hetzij na afloop van den orlogstoestand; en omtrent de uit komsten vari dat onderzoek te rapporteeren, onder overlegging van een uitgewerkt plan tot voortzetting van de werkzaamheden. HET POSTWISSEL- EN POSTVERKEER MET BELGlë. Het Duitsche gezantschap in Den Haag deelt het volgende mede, dat het van ambtelijke zijde uit Brussel betreffende het postwissel- en post verkeer naar België heeft ontvangen. Aan het postwissel verkeer met Nederland ne men alle plaatsen in het gebied van het gene raal bestuur en de steden Aalst, Audenarde, Brugge, Gent, Kortrijk en Sotteghem deel. Van dat verkeer zijn slechst buitengesloten die plaatsen in het gebied van het generaal be stuur, die in het afgesloten gebied ten Westen van Doornik liggen; naar Doornik zelf kunnen postwissels verzonden worden. Tot het postverkeer met Nederland zijn in België tot dusver slechts Antwerpen, Brussel, Hasselt, Luik, Turnhout, Verviers (met 6 voor- en omliggende plaatsen) en Welkenraedt toege laten. Voor mededeelingen van persoonlijken aard zijn slechts briefkaarten, voor uitsluitend handelsmededeelingen, brieven van ten hoogste twee. zijden met de daarbij behooreude (zakelij ke) bijlagen toelaatbaar. Daar het overige deel van België niet tot het postverkeer met Neder land is toegelaten, bestaat voor zendingen van daar, gericht aan een tusschenpersoon in een der genoemde steden, ter doorzending naar an dere plaatsen in België, geen uitzicht op bestel ling en teruggave. DE STEENKOLENKWESTIE. Naar het Ilbld. verneemt is een overeenkomst in voorbereiding, waarbij den vrijen importeurs toegestaan zal worden, evenals tot dusver, de door hen gekochte hoeveelheden te importeeren. Aan het Kolenbureau zal echter, indien de overeenkomst tot stand komt, mededeeling moeten worden gedaan van de contracten. Het bestuur kan daarover dan zijn veto uitspreken, doch in dat geval zal do president van de Ne- derlandsche Overzee Trustmaatschappij aan welk lichaam de kolen geconsigneerd moeten worden een definitieve uitspraak doen. MEEZINGEN. Het is een hoogst opmerkelijk feit, en voor een psycholoog zou er misschien wel stof in zitten om er een boek over te schrijven, dat de klaarblijkelijke geestdrift en de in stemming, die ons Haarlemsche publiek, groot en klein, heeft voor den goeden volks- zaCng, zich niet uit door „mêeziugen", wan neer het orgel van de R.-K. Volktzang-fe- deratie z'n pittige wijzen speelt. Voor een deel is dat te wijten aan onbe kendheid met de liederen. Dat is heel goed te merken uit het in onze krant al vermelde verschil van de houding die kinderen onzer Roomscke scholen aannemen te dezen op zichte met die van kinderen der neutrale scholen. De eersten kennen de liederen zoo goed als alle, en zingen dapper mee: de laat sten luisteren toe. Maar toch: we hebben verschillende ma len onder de toehoorders bij ons Volkszang draaiorgel heele drommen leden van R.-K Volkezang, meewerkenden in de koren van den heer De Jong, opgemerkt, die.,., geen mond open deden. Ware 't er één verdwaal de geweest, a la bonheur, we zouden niets hebben gezegd. Maar met zessen en tienen en meer stond en staat men vaak hij een, en gezongen, rnêo-getzongen wordt er niet. Hoe komt datï Zelfs in Amsterdam ging dat beterl En in 't Zuiden: in Limburg en Brabant, kijkt men dengene die zijn mond houdt, achter- doch tig aan. Zoodat hieruit volgt, dat dit nieLmêezin- gen een typisch-Haarlemsch gebrek is aan propagandalust, ofwel een typisch-Haarlem- scire valsche schaamte en verlegenheid voor anderen, die heelemaal geen grond heeft. 't Gebrek kennen is bij goeden wil al de grootste helft van de verbetering. Mocht dat ook hier gezegd wordenl BULGARIJE EN TURKIJE. FRANKFURT, 9 Sept. (Part.) De „Frank furter Zeitung" verneemt uit Sofia, dat op 19 Een Nederlander veroordeeld. In Enge land verscheen dezer dagen voor den rech ter een zekere Georg Hendrik van Nie. scheepskok aan boord van het Nederlandsche stoomschip „Batavier", beklaagd van een hoeveelheid gummibanden op zijn schip te hebben overgebracht, zonder daarvan de vereischte aangifte te hebben gedaan. Uit een verklaring van de zijde der recht bank bleek, dat «Duitsche agenten leden der bemanning van Hollandsche schepen, die tusschen Engeland en Nederland varen, ge bruiken om oude automobiel- en fietsbanden op te koopen, die weer tot rubber-artikelen worden verwerkt. De uitvoer van deze arti kelen naar Duitschland is ten strengste ver boden. De beschuldigde was betrapt, terwijl hil bezig was een zak dicht te naaien, die auto mobielbanden bevatte, welke hij later naar e encafó Bet brengen en vandaar aan boord van zijn schip. Hij vertelde, dat hij de ban den wilde verkoopen aan iemand te Rotter dam, doch dat ze niet voor Duitschland be stemd waren. 'De man werd tot 300 gulden boete subs. 85 dagen gevangenisstraf veroordeeld. De verduistering van 50,000. Wij, deel den een paar dagen geleden mede, dat de Haagsche politie te Utrecht een vrouw heeft aangehouden, verdacht van verduistering van 50,000 ten nadeele van iemand uit Den Haag. Nader verneemt het U. D. aangaande deze zaak de volgende bijzonderheden: In Den Haag stierf het vorige jaar een in gezetene, die een groot kapitaal na moest laten; het bleek, den erfgenamen evenwel, dat de nagelaten geldswaarden .veel minder waren dan deze naar berekening bedragen moesten. .Huishoudster en meid waren in 't bezit van een schriftelijke verklaring van den overledene, waarbij aan ieder van hen 50,000 aan effecten werd geschonken. Deze schenking vonden de familieleden vreemd en over die kwestie moet reeds een procedure gevoerd zijn, waarhij kon worden' aangetoond, dat de verklaring, die door den (eigenaar van het kapitaal heette te zijn af gegeven aan dienstbode en huishoudster, valsch was, met een nagemaakte liandteeke- ning. Die ontdekking gaf de Haagsche politic aanleiding twee inspecteurs naar Utrecht te 'zenden-om de voormalige huishoudster te ar- Iresteeren; zij vervoegden zich aan het hoofd- bureau van politie aldaar, waar een Utrecht- scbe rechercheur werd medegegeven om den heiden Haagscben inspecteurs den weg te wijzen. De huishondster eeu nog jonge vrouwi van 25 jaar werd in hechtenis genomen in haar tegenwoordige dienstbetrekking ten huize van een bewoner aan de Oude Gracht; een groo^ deel der effecten, bewaard in een geld trommel, werd in beslag genomen. Zij heeft reeds een volledige bekentenis afge legd. Opruiing. Tegen den voorzitter der Vrija socialiston-vereeniging te Leiden* C. J. Akker-; man is proces-verbaal opgemaakt wegens hel) houden van en opruiiendo toespraak in een vergadering toegankelijk voor burgers en ruili-.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1915 | | pagina 1