BERICHTEN SOCIALE BERICHTEN meer ingewikkelde fabricage zooals margarine; het is een eenvoudige samenvoeging van een paar verboden artikelen onder een nieuwen naam. Doch de importeurs houden vol, dat kunst- spijzenvet niet slechts een mengsel, doch wel degelijk een bekend, en vooral in Amerika, Enge land en Duitsehland reeds lang in den handel zijnd fabrikaat is, gelijk margarine. BE MEEL- EN BROODPRIJZEN. De minister van landbouw enz. heeft tot de burgemeesters een rondschrijven gericht, waarin de min. mededeelt, dat, met ingang van 27 dezer, in afwijking van voorgaande regelingen, besloten is: lo. den prijs van tarwebloem (gebuild in- landsch uitsluitend één soort) te stellen op f 19.25 per 100 K G. 2o. den prijs van tarwemeel (ongebuild) te stellen op f 16.35 per 100 K.G. 3o. dat de onder 1 en 2 vastgestelde prij zen zijn netto, contant, van fabriek, molen of magazijn of voor bakkers en dergelijke ver bruikers en dat aan tusschénpersonen op ver zoek een reductie moet worden toegekend, als is aangegeven in de circulaire van 23 Maart no. 12001/6. 4o. den maximumprijs voor brood vast te stellen per K.G. contant, afgehaald aan bak kerij of winkel, voor gebuild tarwe-water-- brood 23 een ikgebuild tarwe-waterbrood ge-, bakken onder rabbinaal toezicht 24 cents; de- prijzen van de andere soorten gebuild tarwebrood naar evenredigheid; ongebuild tarwebrood (bruinbrood) op 20 cents. GROEN TEN V O O RZ f EN i N G EN AARD- APPPELPRIJZEN. Door het bestuur der „Vereeniging van kleine stedelijke- en plattelandsgemeenten" is den Minister van Landbouw een ontwerp distributie-regeling voor de groentenvoorzie- ning aangeboden. Indien de Minister met deze regeling ac- coord gaat, hoopt bet bestuur eene uniforme behandeling in den lande, te verkrijgen, ter wijl bij de vaststelling der regeling veel ad ministratieven omslag zal worden vermeden. Verder heeft bet bestuur voornoemd zich lot Z.Exc. gewend met de mededeeling, dat eene bijeenkomst van burgemeesters uit de verschillende provinciën des lands, als hare zienswijze uitsprak, dat bet met het oog op de beschikbaarheid van aardappelen voor bil lijken prijs, aanbeveling zou verdienen, wan neer later het uitvoerverbod mocht worden opgeheven; voor aardappelen een stelsel van uitvoerconsenten toe te passen, gelijk bereids voor varkens, boter, enz. bestaat. Wraaknemingen. Te Nieuw-Buinen (Dr.), waar een staking onder de arbeiders is uitge broken, hebben nu en dan ongeregeldheden plaats. Gisternacht is op het land een koe ge dood en zijn twee jonge dieren verminkt. Een partij te veld staande haver werd in braud ge stoken. Door een anto overreden. In de nieuwe Plantage te Delft is gisteren een 2-jarig meisje door een automobiel van den atappendienst overreden en kort daarop overleden. Vrouw en kind onder de tram! Te Rotter dam stak een naar gissing 60-jarige vrouw met een. 3-jarig kindje op den arm plotseling de tramrails over op den Gouschesingel nabij de Heerenstraat, terwijl een motorwagen van lijn 8 uit de richting Boompjes naderde. Door de schrik liet de vrouw het kind op de straat vallen en werd de vrouw door de tram wagen tegen de straat geslagen, doch door het terie. snelle'remmen van den wagenbestuurder liep'ONS DERDE VOLKSBOUCHE-BADHUIS. bet ongeval wonder boven wonder goed af. J Met de Te6tiging van eeri volksdoucbebad- Door eenige voorbijgangers werd do vrouw huis aan den Scbotersiugel in de nabijheid terleiding beeft tegen den aanleg geprotesteerd met bet succes, dat in 3 instanties de gemeente veroordeeld wordt haar bronwaterleiding niet alleen te sluiten voor particulier maar ook voor eigen gebruik. En wat dan? Kwartiermaken. Dat het ons vreemd toe gaat met de wijze waarop de inkwartiering in Noord-Brabant tot stand komt, bleek in den gemeenteraad van Vught, waar de heer Dors man, zelf gepens. kapitein en lid van don raad, zich over het optreden der kwartiermakers be klaagde en er op aandrong," dat in het vervolg van het gemeentehuis uit de leiding worde genomen. Hoe was het nu gegaan? Er kwam een luite nant-kwartiermeester met zijn begeleiders, keek van buiten het huis eens aan, dacht: hier heb ben zij wel plaats, belde aan en zeide: gij hebt twee man inkwartiering. En als men dan iets wilde er tegen inbrengen, dan zei de officier barschweg: gij hebt vier man in plaats van twee. Bij den dokter, die. een officier in kwartier kreeg, werden voor dezen officier twee kamers geëischt, terwijl 'n officier maar-recht heeft op één kamér. Alleen hoofd-officferen hebben recht op twee kamers, vervolgde de lieer Dors man. Do'pastoor, die ook officieren zou krijgen, besteedde ze uit in het voornaamste hotel van Vught „Zionszicht." De hoeren „ingen daar eens kijken, doch zeiden dat het er huil niet be viel. Ze waren liever bij den pastoor en deden toen daar hun intrée. Het uitbestedingsrccht bestaat en dient ge handhaafd als de plaats, waar uitbesteed wordt conform is, en dat was hier beslist het geval. Op een andere plaats kwam een korporaal kwar tier maken voor een officier en zei, op een vraag van den bewoner, of ze den officier cok te eten moesten geven, dat zulks niet noodig was, maar dat ze hem wel een ontbijt moesten gaven. Ook hierop heeft een officier geen recht, zei de lieer Dorsman, al geeft men het hem overigens na- turlijk gaarne, klaar geëischt mag het niet worden. Spr. haalde nog eenige staaltjes aan uit Den Bosch, waar men kwartier had willen maken bi den Belgischen consul, omdat het huis er nog al goed uitzag. In een andere woning, waar al leen twee dames huisden, had men soldaten ingekwartierd. De dames hadden, zoo'zei de heer Dorsman, geprotesteerd, maar zo werden pas van do inkwartiering verschoond, nadat ze een gang hadden gemaakt naar liet stadhuis en daar haar bezwaren hadden te berde gebracht, De kwartiermakers hadden daar eenvoudig lijsten gehaald op het stadhuis en met die lijs ten in de hand maakten ze, zonder verdere voor lichting, kwartier. Spreker drong er op aan, de inkwartieringswet door het gemeentebestuur de hand worde gehouden, wijl het anders tot conflicten moet komen. UIT 0M2E VÖBIGE OPLAAö HAARLEM. Tot onderwijzer aan de R.-K. Jongensschool voor M.U.L.O. alhier, is benoemd de heer J. Gerrits, thans onderwijzer aan de R.-K. Jongens school voor M.U.L.O. St. Willibrordus te Utrecht. De reserve-sergeant C. J. Vergeer is be noemd toi vaandrig bij het 10e regiment Infan- met Jiind onder den wagen vandaan gehaaid en binnengedragen in een café aan den Goudscbe- singel, waar bleek dat beiden geen noemens waardig letsel haddeu bekomen. Alleen de vrouw klaagde over pijn aan een der bovenarmen. van het Buitenhuis is het niet zoo gemakke lijk gegaan! Dat had heel wat voeten in de aarde en daar waren tal van moeilijkheden to over- j winnen eer dat met den houw ervan waar- jtoe reeds een paar jaar geleden in beginsel Krasse maatregelen, vorige week is opge- was besloten kon worden begonnen, nomen een bericht over het onthouden van Re-j Moeilijkheden, die golden de plaats waar geeringsmeel aan bakkers te Delft, welke dehet nu is gekomen aanvankelijk hadden betrokken verordening hadden overtreden. jomwonenden bezwaren tegen de vestiging Ook te Amersfoort wordt krachtig gehand- .aldaar; een ander geschikt terrein was ech- haafd de naleving der crisis-bepalingen. Een!j"ei' 11 tinden die maakten, dat het tweetal bakkers zijn gestraft met inhouding van au« duurde voordat vergunning werd ver- jkregen om t daar te stieiiten en verder de Kegeermgsmeel voor den tijd van vier weken, Bij n winkelier is alle voorhanden boter in be-j jye bouwsom viel niet medé alles was slag genomen en verkocht aan den meestbie- zoo veei duurder geworden sinds 14 jaar ge- dende. Een kaashandelaar zag ditzelfde doen met zijn yoorrand van ruim 1100 K.G. Hij had Meikaas 1915 verkocht boven maximum-prijs. Ook het militair gezag (Amersfoort is in slaat van beleg) pakt flink aan. vooral waar het geldt te straffen het leveren van sterken drank aan geïnterneerden beneden den rang van officier. Zoo'n geverbaliseerde* herbergier ziet zijn zaak voor een maand gesloten. Een schild wacht is voor het etablissement op post. De verleiding is zeker groot, want deze zware straf is reeds acht. of negenmaal toegepast moei ten worden. Korte vrjjheid. Zekere N. G. A. Z., een boerenknecht afkomstig uit Rotterdam, die ter zake van inbraak in een pakhuis aan de Regen- tesselaan te den Haag tot een jaar gevangenis straf was veroordeeld, wist, bij zijn overbren ging per gevangeniswagen van het Huis van Bewaring naar de gevangenis te Scheveningen Onderweg te ontvluchten. leden, toen ihet tweede hadhuis op het Leid sche plein tot stand kwam. Het scheelde wel een 10,000, on dat geld moest er toch ko men Doch, dank zij de voortvarendheid en de doortastendheid van den heer Dr. van den Berg, den voorzitter, en den heer 'Wester man Holsteyn, den secretaris der Witte Kruis-afdeeling, werden ten slotte al die moeilijkheden glansrijk overwonnen. Beiden heeren, die zich zooveel moeite ge troostten ten hate van 't badhuis, komt dan ook wel een woord van dank toe. Er werd door 'ken doorgezet en overwonnen! En een hadhuis kwam er, dat er wezen mag, dat, zoowel in- als uitwendig een keu- rigen indruk, maakt, dat geheel naar de eischen des tijds is ingericht! Bij een bezoek, dat wij gisteren aan het badhuis brachten, waarbij dr. Van den Berg ons welwillend alle inlichtingen gaf, bleek ons dat. Het is een model-badhuis geworden! Wanneer men het fraaie gebouwtje bin- Ter hoogte van het artilleriepark aan den °entreedt,heeft men in het midden de loket Raamweg gelukte het. hem, na een gat in den bodem van den celwagen te hebben getrapt, zich door deze opening te laten vallen en, zon der door de achterop zittende Rijksveldwachters bemerkt te worden, het hazenpad te kiezen. Een majoor der jagers, die juist passeerde, had echter de ontsnapping gezien. Op diens last werd de gevangene gegrepen. De bestuurder van den gevangeniswagen, ten voor de controle en dan links omslaan de- eerst een wachtkamer voor de le klas badcellen en dan 7 eerste klas badcellen. Tan deze cellen, waarvan evenals die der 2e klas de wanden van tegelsteen zijn, zijn de muren geheel tot boven aan toe doorge trokken, terwijl zich in iedere cel een elec- triseh lampje en een ventilator bevindt. Teruggaande en de controleloketten pas- seerende, komt men in een groote hal, met „1,7. rbt Jm B K. 7 °VT,' eeil granitovloer, de wachtkamer voor hen, met hl I ,TTn u® jdie van de 2e klas hadcellen wenschen ge niet bun leegen landauer doodkalm naar de ge-jbruik te maken. Van deze cellen (20 in getal) vangems doorgereden, waar de majoor, inmid- zijn de muren niet geheel tot hoven doorge- trokken. Van uit de wachtkamer waar 4 venti lators zijn en eenige. electrisehe lampen worden zij geventileerd en ontvangen zij het licht, des daags door de kapramen der wacht kamer. Door middel van een knop wordt van bin- v T. inen ui* do badcellen aangegeven of de cel van J 1.096.329.48/h. De N. V. Groninger Wa-ivrij of bezet is en de cel afgesloten. Even- „dels te paard gearriveerd, hun de minder pret tige boodschap bracht van den uitbrekenden Inbreker. Een millioen in 't water. Te Groningen is ter zake van de uitvoering van het raadsbesluit van 24 Aug. 1907 tot en met 1914 voor de ge meentewaterleiding uitgegeven de enorme som wel heeft de badmeester een sleutel op de cellen om in geval van een ongeluk: of een plotseling opkomende ongesteldheid te kun nen optreden. De deuren der cellen zijn van triplex pa- neelen voorzien, waardoor het komen van scheuren erin onmogelijk is. Beneden is verder een localiteit, waarin zich de ketel -.bevind voor de warmwater voorziening het nieuwste systeem wordt daarbij gevolgd en de woning van dén badmeester, Bovendien is daar nog gelegenheid om eventueel het aantal badcellen le klas met twee te kunnen uitbreiden door verbouwing der wachtkamer le klas, die dan in een an der-zaaltje zal komen. Dan is ten gerieve van de bezoekers van het badhuis aan alles is gedacht in den tuin eert gelegenheid aangebracht, waar men de fietsen kan bergen, alvorens het hadhuis binnen te gaan. Natuurlijk is dat heel ge riefelijk! Verder zijn hoven nog een aantal locali- teiten, o.a. is daar een waschinrichting voor de hadhanddoeken, een lokaal om ze te dro gen, een bergplaats enz. Er is daar ruimte in overvloed. Vermelden wij ten slotte, fiat architect van liet hadhuis was de heer Van der Ban en aannemer de heer London en verder dat het van-12—2 uur des middags gesloten is, als mede dat het des Donderdags alleen voor viouwen toegankelijk Ï6. Het wordt morgen geopend. DE HAARLEMSCHE HANDELSVEREEN. De St.-Ct. behelst de gewijzigde statuten der Haarlemsche Handelsvereeniging. R.-K. KRING. De R.-K. Kring houdt een buitengewone alge- meene vergadering op Donderdag 16 Sept. a.s. Aan de orde komt de verkiezing van een bestuurs lid wegens het aftreden van den Heer Frans Broin; ook zullen eenige mededeelingen worden gedaan. DUURTE TOESLAG AAN DE i „WERF-CONRAD". Woensdag is door de Directie der Werf Conrad alhier in een kernvergadering mededee ling gedaan, dat de volgende duurtetoeslag ge geven gegeven zal worden. In de maanden September en October een wekelijksche toeslag van 80 cent aan de gehuw den, plus 20 cent voor elk kind onder de 14 jaar. In de maanden Nov., Dec., Jan. en Febr. f 1.29 plus 30 cent voor elk kind en in de maan den Maart en April weer 80 cent, plus 2.0 cent. Dit geldt ook voor het filiaal te Zaandam. Aan de ongehuwden wordt geen toeslag gegeven. GEMEENTEZAKEN. Regeling van jaarwedden van ambtenaren. B. en W. bieden den Raad iet vaststelling aan een ontwerpbesluit, houdende regeling van de jaarwed-den der ambtenaren bij verschillende takken van dienst, op wie het Ambtenaarsregle ment van toepassing is. In hunne toelichting op het voorstel zeggen zij o. m.: in de thans geldende salarisvcrordemngen zijn verschillende onderwerpen geregeld waaromtrent reeds in het Ambtenarenreglement, hetzij op de zelfde hetzij cp andere wijze, is voorzien. Aangezien die regelingen uit de verschillende verordeningen kunnen-vervallen, blijft in die ver ordeningen alleen over de vaststelling van het minimum- en maximum-salaris aan eiken rang verbonden. Het kom ons daarom gewenscht voor, dat de regeling dier wedden in één besluit, zij het ook elke regeling afzonderlijk, opnieuw worde vast gelegd, waardoor een gemakkelijk overzicht wordt verkregen. Verder verklaren B. en W. dat t misschien f aandacht zal hebben, dat de betrekkingen met s denzelfden titel, bij de verschillende takken van 1 gemeentedienst op uiteenloopende wijze worden bezoldigd. Schijnbaar wordt daardoor aldus B. en W. eenige ongelijkheid geboren. Doch, meer dan schijn is het niet. De aard van het werk en de omstandigheden, waaronder het werk wordt verricht verschillen onderling in zoo groote mate, dat uiteenioopende waardeering, in geld omgezet, niet kan uitblijven. Voor zooveel mogelijk hebben B. en W. zich bij het ontwerpen der regeling aangesloten bij de bestaande regelingen. Wat betreft de wijziging in de verordening van het personeel ter secretarie deelen zij mede, dat zij voor de handhaving van het klassenstel- sel bij de adjunct-commiezen en klerken geen reden aanwezig achten evenmin als voor eene toelage aan ambtenaren die met de leiding van eene afdeeling of van werkzaamheden zijn belast. Het komt hun echter gewenscht voor, dat de ambtenaar, die den secretaris ingeval van ziekte of ontstentenis vervangt, daarvoor boven zijn jaarwedde eene toelage geniet en dat ook de commiezen voor het bezit van een diploma eene toelage ontvangen evenals tot dusverre de ad junct-commiezen en klerken. Verder kan, zeggen zij, door verhooging der jaarwedden van den hoofdbode en de boden de toelage aan dezen voor kleeding vervallen, ter wijl de betrekking vau hulpbode kan worden op geheven. Voor den bewaarder van het raadhuis, die sedert 1895 (het tijdstip zijner benoeming) het zelfde salaris geniet (f 900.is ook een mini mum en een maximum jaarwedde voorgesteld. Evenals bij het gasbedrijf, is voor de waar neming van het directeurschap bij de waterlei ding en het electriciteilsbedrijf ook' eene bezoldi ging uitgetrokken, terwijl de maximum jaar wedde van den scheikundige bij het gasbedrijf met f 200.is evrhoogd. VERGOEDING WEGENS KOSTWINNER SCHAP. De commissie van voorlichting inzake ver goeding wegens kostwinnerschap in Noord- Holland heeft tot. haar secretaris aangewe zen den heer C. P. G. Cassee, hoofdcommies der Prov. Griffie van Noord-Holland, die het secretariaat gevestigd heeft in het gouver nementsgebouw hier ter stede. VAN ONS KANTONGERECHT UITSPRAKEN. De kantonrechter deed Woensdag de vol gende uitspraken: M. S. te Beverwijk en 3 anderen, overtreding Arbeidswet, 3 en 8 boete of 3 en 8 dagen hechtenis, 2 boete of 2 dagen hechtenis en 2 maal 6 boete of 2 maal dagen hechtenis. G, S. en W. G., beiden te Velsen, overtreding Trekhondenwet, no. 1/8 boete of 5 dagen hech tenis, no. 2, 4 maal 0.50 boete of 4 maal 1 dag hechtenis. J. J. G. to Haarlem en A. T. te Velsen, straat schenderij, no. 1, 3 boete of 2 weken tucht school en 6 boete of 8 dagen hechtenis. J. V. te Velsen en 2 anderen, loopen over verboden grond en valschen naam Opgeven, allen 2 en 10 boete of 2 en 10 dagen hechtenis. J. A.'G. te Velsen en 25 anderen, loopen over verboden grond en over grond die beplant is, 3 boete of 3 dagen hechtenis, 4 boete of 3 dagen rech tenia, 6 boete of 3 dagen hechtenis, dagen hechtenis en 15 boete of 3 dagen hech tenis. A. B. E. S. te Wijk aan Zee en P. G. te Heems. kerk, rijden zonder licht en valschen naam op geven, ieder 1 en 10 boete of 1 dag en 10 dagen hechtenis. B. J. A. van V. van V. en J. G. S., beiden te Velsen, overtreding Motor- en Rijwielwet, no. 1, 2 boete of 2 dagen hechtenis, no. 2 0.50 boete of 1 dag hechtenis. B. O. te Haarlem en 57 anderen, rijden zonder licht, 2 boete of 2 dagen hechtenis, 1 boete of 1 dag hechtenis, 3 boete of 3 dagen hechte nis en 4 boete of 4 dagen hechtenis. Voorts werden er nog 38 personen veroor deeld wegens openbaren dronkenschap tot 2 boete of 2 dagen hechtenis, 3 boete of 8 dagen hechtenis, 4 boete of 3 dagen hechtenis, 5 boett of 3 dagen hechtenis, 6 boete of 3 dagen hechtenis, 8 boete of 3 dagen hechtenis, 10 boete of 3 dagen hechtenis, 12 boete of 3 dagen hechtenis en 15 boete cf 3 dagen hechtenis. VAN ONZE RECHTBANK (Zitting van gisteren). Een gevaarlijk individu. Tot 'half waren gisterochtend de deur-, ren gesloten. Daarna diende de zaak van een gevaarlijk individu, die de politie meerma len last veroorzaakte. Ditmaal had hij een politieagent, toen deze op 12 Juli op de Ged. Oude Graciht iemand wegens openbare dronkenschap zou arresteeren, in de arrestatie belemmerd en den agent bovendien met een mes een steek in het achterhoofd toegebracht. De agent had daardoor in 14 dagen geen dienst kunnen doen. Het O.M. vorderde in deze zaak 1 jaar en 6 maanden gevangenisstraf. Dierenmishandeling. Tegen iemaud, die onder de gemeente HaarJemmerliede een hit tijdens het naai de weide brengen had mishandeld door het dier herhaaldelijk tegen den huik te schop pen, werd gevorderd 25 boete of 15 dagen hechtenis. UITSPRAKEN. Gisteren werden de volgende uitspraken ge daan: G. A., opperman te Wormer, vrijge- sproken; G. K., braudstoffenlhandelaar te Haarlem, verboden uitvoer, 10 boete of 10 dagen hechtenis; P. D., landbouwer te Noord- wijk, verboden uitvoer, 10 boete of 10 da gen hechtenis; P. E., gezagvoerder te Haar lem, verboden uitvoer, 15 boete of 15 dagen h.; V. S. K., loodgieter te Haarlem, eenv. beleediging, 30 boete of 30 d. h.; J. H., vrachtrijder te Schoten, mish., 15 boete of 15 dagen h.; M. do K., h.v. van G. D., zonder beroep te Heemstede, diefstal, 10 boete of 12 dagen h.; J. F. van R., werkman te Scho ten, eenv. beleediging, 12 boMe of 12 da gen h.; A. F., arbeider te Haarlemmermeer, vernieling, 2 maanden gev.straf; J. v. L., werkman te Zaandam, diefstal, 1 maand ge vangenisstraf; K. B. en G. A. P., olieslagers te Koog aan de Zaan, mishandeling, ieder 15 boete of 10 d. h.; G. C. M., zeeman te Koog aan de Zaan, wederspannigheid, 7 da gen gev.6traf; W, N., choco! adewerker te Wormerveer, mishandeling, vrijgesproken: C. de V.,' sjouwerman te Wormerveer, dief stal, 6 maanden gevstraf; P. S. V., R. L. v. B. en P. V., zeelieden te Vlaardingen, dief stal, de le en 3e ieder een maand, de 2e 10 dagen gevangenisstraf. BURGERLIJKE STAND. Ondertrouwd: 9 Sept. J. van Veld hu ij sen eu J. A. A. Frielink. J. J. Lubbers en J. V. Kamp. H. Dinhart en L. van Sint Maartensdijk. N. Delfos en S. Boerlage. E. J. C. Pigge en P. Becker. Getrouwd: M. G. A. van Ëeden en D. A. Burgering. H. C. van Krimpen en C. A. de Hon. Geboren: 8 Sept. d. van M. Blindeman— Frencken. F. M. E. Vissers—Klein. z. van J. M. KroeseDudiuk. z. van M. P. H. van Leuven—van Amerongen. z. van C. M. Buffing— Kruishaar. Overleden: 8 Sept. J. T. van Dam, 14 jaar, Schagchelstraat. J. Straatman, 87 jaar. Begijnhof. D. Wapstra, 51 jaar, Meester Joostenlaan. de man met het lichte hart thans op zijde is ge* schoven, doch wat wij van de stemming in Rug, land weten, duidt er niet op dat hiermede reeds de erkenning van de noodzakelijkheid is doorge drongen, om vrede te sluiten." De Berlijnsche couranten geven ook alle uit voerige beschouwingen, die op het volgende neerkomen: De Grootvorst, die 't hoofd is der militaire partjj en van het Panslavisme heeft in het critieke uur den zwakken Czaar weten over te halen het mobilisatiebesluit te teekenen, zon der den Czaar er op te wijzen dat hiermee de laatste brug tot den vrede achter hem was af gebroken, zoodat do Grootvorst feitelijk den oorlog op zijn geweten heeft. De Grootvorst vertegenwoordigt voor geheel Rusland en even- een8 voor de Entente de corlogsidée: Londen, Rome en vooral Parijs, dat hem verafgoodde, verliezen nu den sterksten steunpilaar waarop de Entente is opgebouwd. Niettemin eeren alle Berlijnselic fcladen Grootvorst Nicolaas als een eerlijk vijand. Ten slotte echter is het Russische wanbeheer en wansysteom sterker gebleken dan z'yn ontwij felbare energie en militaire kennis. Daarom is het lot van dezen, in ongenade gevallen Romanow meelijwekkend. De Berlijnsche bladen uiten nog de mogelijk heid dat de Grootvorst nog eens geroepen kan worden als redder des vaderlands op te treden tegen den inwendigen vijand in Rusland. PARIJS, 9 Sept. (Part.) Clemenceau heeft over de verandering van bet Russische opperbevel een gevleugeld woord gesproken dat snel overal rondgaat. Hij zeide: „Er is niets veranderd, slechts is er bij onze vrien- •len een generalissimus méér bijgekomen". De „Matiü" spreekt, zonder op do binneu- landsclie onlusten in Rusland in te gaan van bet begin van een soort heiligen oorlog. BINNENLAND. DE BROODPRIJS OMLAAG Men seint ons nit Den Haag: Naar ons van betrouwbare ziide wordt medegedeeld, is de regeering voornemens op den 27sten September de prijzen van bloem- tarwemeel te verlagen. In verband biermede zullen ook de maximumprijzen- voor brood een verlaging ondergaan. R.-K. BOEKDRUKKERS. DiDsdag bad te Utrecht eene vergadering plaats van de onlangs opgerichte R.-K. Ver eeniging van Nederlandsche Drukkerspa- troous De vereeniging besloot als haar standpunt in te nemen, dat het lidmaat schap voorloopig niet onvereenigbaar zal zijn met het lidmaatschap van andere der gelijke Bonden. Het bestuur, bestaande uit de heeren F. van de Griendt te Haarlem, J. R. van der Lans te Nijmegen, Alb. Stokvis te 'sHerto- genboscb en Job. Strjjbcs te Eindhoven, werd uitgebreid met de heeren Ferd. Wier» dele te Amsterdam, H. Kujjpers te Rotter dam en W. van der Sloot te Venlo. Als geestelijk adviseur ie door Z. D. H. den Aartsbisschop van Utrecht benoemd de Zeereenv. Hooggel. Heer prof. L. van Aken te Heeswijk. BURGERLIJKE STAND BUITENLAND, DUITSCH SUCCES IN ARGONNE. PARIJS, 9 Sept. Het avondcommuniqué luidt In West-Argonne deden de Duitscbers na een hevig bombardement en het gebruik van veel bommen met verstikkende gassen, een hevige aanval met twee divisies op onze stellingen. Zij slaagden er in voet te krijgen in onze eerste loopgraven, doch door een krachtigen tegenaan val werd hun poging om door ons front heen te breken verijdeld. Een vliegeskader wierp bommen op de militai re inrichtingen van Frescatie en het spoorweg station van Metz. EEN NIEUWE LUCHTAANVAL OP ENGELAND. LONDEN, 9 Sept. Het Persbureau dpelt me de, dat de vijandelijke luchtschepen wederom in den afgeloopon nacht de oostelijke graafschap pen en het district Londen bezochten en bom men wierpen, waardoor branden ontstonden en ongelukken werden veroorzaakt. DE VERANDERING IN HET RUSSISCHE OPPERBEVEL KEULEN, Sept. (Part.) Onder het op schrift: „Wat beteekent de wisseling" schrijft de „Köln. Zeitung" o.a. dat hiermede de oorlog aan een van zijn meest beteekenisvolle keerpun ten is gekomen. „Wij mogen on3 echter niet aan de valsche hoop overgeven dat deze verwijdering van den Grootvorst van het oppercommando thans de eerste schrede tot den vrede zou beteekenen. „Hot is zonder twijfel opmerkenswaardig dat ZAANDAM. Geboren: z. van H. J. A. Tilgenkamp en A. G. E. Jurriansen z. van K. Visser en M. Dorpema z. van J. Bongers en M. O. Spigt z. van G. van Oudenaren en P. J. J. Soheffer e z. van J. J. van Raalte en A. Boerdjjk d. van H.^oning en O. H. van 'tEnt, Ondertrouwd: G. J. de Boer en J. E. Nijessen J. Janse en E. Vredenbregt P. Schiltman, wedr. van H. Tilkema, en J. H. Bekker H. Brinkkemper en E. Olie G. Drieënhuizen, gesch. echtg. van M. Hamming, en F. Baars J. N. Fontijn, gesch. echtg. van P. C. M. van Nieuwkerk en N. Kokernoot M. L. van Esso en J. Wolff D. Bonn en R. Baune. Gehuwd: J. Klomp met T. Kamphuijs Hartlooper met E. Fruitman A. Leuw met E. Grootkerk Z. WTagenaar met S. C. Havtog L. Smit met H. Groenteman D. Broersma met W. van Ameide J. Heitlager met G. A, Danser G. Klok met E. de Groot S. Hjj- man met J. de Jong D. Sausa met E. Lobei S. Monas met B. Boutelje J. B. Moes met G. A. Scholtens. Overleden: Pieter Pauw, oud 67 jr. en 5 mnd, wedr. van G. Potgieser, (wonende te Kwadijk) Cornelia, oud 9 mnd., dochter van P. Bakker Jz. en J. G. Groenhuijzen. Adxiaan, oud 1 jaar en 11 mnd., zoon van D. J. Sont en E. van Noord. KROMMENIE. Geboren: d. v. J. B. Kracht en G. Tromp z. van Th. Kohier en E. Wernke z. van A, Kruiver en H. J. Sely. Levenloos aangegeven: vt. kind van I. van der Meulen en G. Minnesma. Getrouwd: J. Bas wedn. van Cornelia de Roo en J. Westerhuis. BEVERWIJK. OndertrouwdG. Arisz J« Metselaar P. Tromp A. Spek. Gehuwd: F. VersluisA. M. Moerkerken. WIJK AAN ZEE EN DUIN. OndertrouwdH. A. KoenesH. Bouwheer. Geboren: d. van M. BalNeijzing d. van H. BrasserNieuwenhuizen. Overleden: Catharina Durge 74 jr., eohtg. van H. Paap. BLOEMENDAAL. Ondertrouwd: 'J. P. Koe* lemij en J. M. Preemen. Getrouwd: J. J. van der Moolen en J. Boa. graaf. Overleden: M. Brak 74 jr. G. Kunst 44 jr. —P. H. de Leeuw 66 jr. J. Kraaij 66 jr. H. Bon'74 jr. H. J. Helmink 84 jr. HILLEGOM. Ondertrouwd: L. Uitendaal en J. Iloogendoorn. Geboren: z. van M. PijpersSeysener. d. van M. J. Prins—Hopman. z. van A. M. Warmerdamv. d. Klugt. d. van M. A. K. Lommerse—Brinkmann. z. van H. van Houtenv. d. Berg. z. van J. E. Prut sersvan Iersel. d. van B. Lommerse-— van Riek. Overleden: A. J. B. van Deursen, 8 weken. UITGEEST. Gehuwd: C. Bus en J. Lomme

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1915 | | pagina 7