KERKNIEUWS SOCIALE BERICHTEN WAT ANDEREN ZE6GEN Onze Kinderen. Huisvlijt en Huispruts. Voor de Keuken. Uit de Modewereld. Overal vandaan. Brievenbus. EEN AALMOES VOOR DEN PAUS. INGEZONDEN. STOOMVAARTLIJNEN 1. GEZELSOHAP VAN HET GODDELIJK WOORD. Men meldt uit Uden d.d. 8 Sept. aan de Msbde: Vandaag was het de veertigste verjaardag der stichting van het Gezelschap van het God delijk Woord of der Missionarissen van Steyl. 8 September 1875 opende de stichter Arnoldus Janssen met slechts één enkel student het kleine huis aan de boorden der Maas. Gods zegen heeft klaarblijkelijk op zijn werek gerust: thans heeft het Ge zelschapmissies op de kleine Soendaeilanden (Ned.-Indié), in China, Japan, Philippijnen, Nieuw-Guinea, Mozambique, Togo, benevens in verschillende staten van Zuid- en Noord- Amerika. Vóór vier jaren werd op dezen dag het St. Willebrordus-Missiehuis te Uden ge opend, dat reeds ten naaste bij honderd leerlin gen telt en heden werden de tien eerste studenten van St. Willibrord in het onlangs geopende mis siehuis St. Franciscus Xaverius te Teteringen bij Breda, waar men tengevolge der tijdsomstandig heden een huis heeft moeten huren, in het novi ciaat opgenomen. De zevende lijst in Sint Bavo, weekblad voor het bisdom Haarlem sluit met een som van f 21983.61 y2- Dit bedrag behalve eenige klei nere giften en een gift van f 1000 door de Tertiarissen voor den H. Dominius te Nijmegen, werd alleen in het bisdom bijeen gebracht. Daar de nood van Z. H. den Paus, immer grooter wordt, hoe langer de oorlogstijd duurt, zoo blijft Sint Bavo vragen om giften, zoowel grootee als kleine, wekelijksche of maandelijk- sche te zenden aan de redactie „Huize Bijdorp" Voorschoten. EEN GOUDEN KLOOSTERJUBILEUM. De alom in den lande bekende broeder Hermanus, eerst jarenlang werkzaam aan het Instituut St. Louis te Oudenbosch, daar na eerste directeur van de bloeiende St. Louisscholen ie Amsterdam, zal 19 Septem ber in het Instituut St. Louis zijn gouden kloosterjubileum vieren. De bij alle oud-leer lingen van St. Louis onvergetelijke onder wijzer draagt zijn bijna 80 jaren met eere en gezondheid. LITURGISCHE VEREENIGING VAN PIET BISDOM HAARLEM. Bovengenoemde vereeniging zal, als ge meld, den 22sten September a.s. te 's-Gra- vcnhage haar 2de Algemeene Vergadering houden. Op dien dag wordt in de Parochie kerk van den H. Jacobus (Parkstraat) te 10y» ure een plechtige H. Mis opgedragen en wel een „Missa votiva solemtiis pro Pace", waaronder een predicatie van den zeereerw. heer F. C. van .Beukering. (n het „8t. Gregoriusblad" lezen .we nog hieromtrent: De kinderen van het Gesticht Groenestein (i 250 jongens en meisjes) zullen de vast staande misgezangen zingen (Missa IX), ter wijl eenige Heeren Theologanten van het Seminarie te Warmond en het jongens-koor van de St. Joseph-kerk de wisselende 'ge zangen zullen voordragen. De groote schare van geloovigen, welke ongetwijfeld „het Misoffer voor den Vrede" zullen komen medeopdragen in deze droeve tijden, zullen zeer getroffen worden door de heerlijk-schoone liturgische gebeden, wel ke de Kerk niet slechts voor lederen dag, maar ook voor iedere omstandigheid heeft ingesteld. De Algemeene Vergadering begint te 2i/2 ure in de zaal der St. Joseph-Gezellen-Ver eeniging. Kapelaan W. L. van Adrichem zal een rede houden over „Mis-Liturgie 'in de christelijke oudheid". EEN ZILVEREN PROFESSIEFEEST. De zeereerw. pater J. M. van Gent, die gedurende tien jaren werkzaam is geweest in de parochie van den H. Dominicus te Utrecht en thans sedert anderhalf jaar over ste van het Dominicanenklooster te Langen- boom in Noord-Brabant, hoopt den 23sten vormen, waaruit de LimburgscÏÏe arbeidersbewe- uren. ging haar lioht en kracht zal ontvangen. Voor de bekwame priesters, die op het gebied van de arbeidersbeweging mannen van gezag zijn en van liefde blaken voor den arbeider, om hem zedelijk en stoffelijk te verheffen in onze moderne samenleving, hem daarbij wijzend op de allereerste plaats op zijne plichten en dan op zijne rechten, zoowel tegenover de maatschappij, als tegenover den patroon, is een ruim en dank baar arbeidsveld weggelegd. Den Limburgschen Katholieken werkman te behouden voor het Katholieke Limburg, hem lei dend en helpend over den gevaarlijken levens weg, is de schoone taak, die op de schouders van de benoemde priesters is gelegd. En met medewerking van den werkman zei ven, zal ongetwijfeld bereikt worden het doel, dat de Bisschop zich heeft gesteld, toen hij tot heil van zijn bisdom aalmoezeniers van den arbeid benoemde: Limburg met zijn zich steeds uitbrei dende industrie, en zijn jaar in, jaar uit vermeer derende arbeiders-bevolking te behouden voor de Katholieke Kerk. Voor don inhoud dezer rubriek stelt de Re dactie zich niet aansprakelijk. toPviercnr C'k' aIverea Professiefeest ZONDAGSRUST IN IIET KAPPERS- EN AALMOEZENIERS VAN D£N ARBEID. Gistel en deeldeu wij mede, dal de Bisschop van gtancl brengen der Zondagsrust door de pa- Roermond, Mgr. Schrijnen, tot hoofflaalmoeze- troonsorganisatie en kan men lezen dat dé BARBIERSBEDRIJF. In de „Barbiers- en Kapperscourant" van de Franskiljons? 20 Augustus vond ik een artikel onder het opschrift: „Vruchten van 't gezaaide". In dit artikel heeft men het ook over het tot Wij hopen dus, dat gij ons in den strijd voor Zondagsrust zult steunen en bij voor baat dankzeggend voor de medewerking van het publiek, teek en ik mij EEN BEDIENDE. NIET SYMPATHIEK. Het Huisgezin schrijft, en wij nemen het met instemming over: „De Vlamingen zijn in twee kampen verdeeld. De eene groep legt den nadruk op het behoud van het eene en onverdeelde België. De andere komt op voor een vTij Vlaanderen, in België als het kan, zonder België als het moet. Men kan den strijd, in de laatste jaren dooi de Vlamingen voor hun goed recht en tegen de officieela achterstelling gevoerd, zeer genegen zijn en toch de separatistische beweging, thans begonnen, ten strengste afkeuren. Het heet, dat, terwijl de Duitschers sedert Augustus 1914 België overrompeld en bezet hebben, Vlaanderen sedert 1830 geestelijk over rompeld en bezet is door de Franskiljons. Van de Duitschers zal België wel bevrijd worden, maar wie zal Vlaanderen bevrijden van pagne, al wordt zij als een djj uitstek nationale beweging aangediend, kon voor de Vlamingen der tweede groep wel eens een droevig ont waken volgen. De koning en de Belgische helden, die aan den Yser strijden, verzinnebeelden zoo schoon België's hoogere eenheid, België's bestaan als nationale staat. Die eenheid hebben alle Belgen te steunen. Blijft zij bewaard, dan slaat het uur dei rechtvaardigheid en kan aan de Vlamingen wat zij aan recht en vrijheid te vorderen hebben en vorderen mogen, niet worden onthouden." nier van sociale werken in het bisdom heeft be noemd dr. H. H. Poels te Weiten (Heerlen) en tot aalmoezeniers te Roermond, Sittard en Venlo resp. de Z.Eerw. heeren Camp, Van de Venne en dr. Derckx. De eerste aalmoezenier van den arbeid werd Ned. Barbiers- en Kappershond reeds in 17 groote plaatsen van ons land de Zondagsrust heeft ingevoerd. Dit is nog betrekkelijk weinig, maar men moet rekenen: alles gaat niet ineens. Voor het begin der mobilisatie zouden ook Men zou kunnen en zou moeten vragen, of het niet de lamlendigheid en onverschilligheid van de Vlamingen zelf geweest is, die zoo lang heeft belet, dat z(j in België de plaats innamen, welke hun toekwam. Het staat er mee als met de katholieken in Frankrijk, die al maar klagen en jammeren, dat zij onderdrukt worden, doch niet de handen uit de mouw steken om de anti-clericale vrijmetse- laarsregeering, die hen knevelt, weg te beze- zoo schrijft naar aanleidmg daarvan dede Haarleinsehe patroons probeeren iets der- men. „L. K. reeds vooi vele jaren door wijlen Mgr. gelijks te bewerkstelligen, doch dit is toen I Zijn de Vlamingen eendrachtig en één, laten Drehmanns te Maastricht aangesteld in den wegens do omstandigheden uitgesteld en zij zidl niet ^blinden door het Fransche persoon van den Z.Eerw. heer Souren, die sedert hoogstwaarschijnlijk zijn de plannen nu in c enkele jaren vervangen is door kapelaan Verheg-'do doofpot gegaan. In het Rozenprieel ge- 8cb«nsch°011 111 hun onderwijs gen. Voorts was door den overleden Bisschop nog nieten de patroons nu al ruim twee jaar van %ooral 6°"J- laamsch te zijn, dan zullen en een aalmoezenier aangesteld voor de mijnstreek, de Zondagsrust en waarom kan zulks ook m(>ctei1 Z1J iiun recht verwerven in den persoon van dr. Poels. jhier niet in de geheele stad, zooals elders? Er is dus thans een korps aalmoezeniers van j Het is alleen een groote mate van labs- vijf priesters, met zetels te Heerlen, Maastricht, heid in de Haarl. Patroonsafdceling! Venlo, Roermond en Sittard, onder leiding van Daarom, geacht publiek, roep ik voor mij den ter eerstgenoemde plaats gevestigde. jen mijn collega's, zoowel patroons als be- Deze benoemingen getuigen van den helderen diénden, uw, zeer gewaardeerde hulp in. Laat en onbevangen blik, dien Mgr. Schrijnen heeft u niet meer op Zondag scheren, des te eer- i eenhëid~—de eênhëid"belieWmd himhddl ii i_'i i t*i iiiii 11' t 1 1 r/ 1 j 1 cviiuuiut ue vcuitc/iu UviionaaUiU ill 11UU IlciU- ook op het gebied van het arbeidsvraagstuk, dat der hebben ook wij nier de Zondagsrust. in het Roermondschc diocees zoo urgent is en Zulk een vraag is toch niet overbodig, als j a.r1^en 'ü"in"; met het oog op de industrieele ontwikkeling met men medenkt, dat in de meeste der zaken Met een m zich zelf verdeeld België zal de het jaar urgenter gaat werdeg. |des Zaterdags van des morgens half acht tot vreemdeling, zal het vredescongres gemakkelijk De nieuwgevormde staf, met den bekwamen des nachts half één of nog later gewerkt spel hebben, vechtgeneraal dr. Poels als chef, zal de centrale wordt, waardoor dit een werkdag is van 17 i En op hun in den grond anti-nationale cam- Hèt hangt van hen zelf af Maar dan moeten zij niet nu met eischen en vooral niet met dreigementen komen, dan moe ten zij niet van den vreemdeling en van een vredescongres herstel van hun grieven vragen. Wat België thans vóór alles noodig heeft is STOOMV.-MIJ. NEDERLAND. Banda, uitreis, vertrok 7 Sept. van Suez; Ba,wean, thuisreis, arriveerde 8 Sept. te Mar seille; Lombok, uitreis, passeerde 8 Sept. Finisterre; Koningin Emma, thuisreis, vertrok 8 Sept. van Port-Said; Karimata, thuisreis, arriveerde 8 Sept. te Cochin. KON. NED. STOOMBOOT-MIJ. Castor vertrok 9 Sept. van Cephalonia naar Amsterdam; Iris arriveerde 8 Sept. van Gi braltar te Almeria; Leda vertrok 9 Sept. van Kopenhagen naar Uernösand; Themis vertrok 9 Sept. van Amsterdam naar Kopen hagen; Uranus arriveerde 9 Sêpt. van Cartha- gena te Amsterdam; Danae vertrok 8 Sopt. van Deal naar Amsterdam; Fortuna vertrok 8 Sept, van Carthagena naar Barcelona. HOLLANDAMERIKA-L1JN. Waaldijk, van Amsterdam naar New-York, is 8 Sept. vóór den N. Waterweg geankerd; Zijldijk vertrok 9 Sept. van Amsterdam naar Tam pa; Zuiderdijk vertrok 9 Sept. van Rot terdam naar New-Orleans; Kelbcrgen, van La Plata naar Rotterdam, vertrok 7 Sept. van Las Palmas; Maartensdijk arriveerde 9 Sept. van New-Orleans te Rotterdam; Neuw- Amsterdam, van New-York naar Rotterdam., werd 8 Stept. 12 uur '3 middags 153 m. West van Falmouth gesignaleerd; Rijndam arri veerde 8 Sept. van Rotterdam te New-York; Sommelsdijk vertrok 8 Sept. van Rosario naar Buenos-Ayres, KON. HOLL. LLOYD. Bollandia, thuisreis, pass. 7 Sept. Teneriffe. KON. PAKETVAART-MIJ. Roggeveen, van Rotterdam naar Java, ver trok 8 Sept. van Suez. KON. W.-IND. MAILDIENST. Nickerie, thuisreis, passeerde 7 Sept. 6 u. voorm. Fiores (Azoren); Fauna arriveerde 8 Sept. van West-Indië te New-York. STOOMV.-MIJ. OCEAAN. Sarpedon van Amsterdam naar Java, pass, 6 Sept. Gibraltar. VOOR DE DAMES Een der voornaamste bezigheden van een huismoeder is wel de verzorging van de kin deren. Is liet niet de belangrijkste taak die haar opgelegd wordt? Een eerste plicht de kin deren ons door God geschonken op te kwee ken, te verzorgen? En in plaats van een last, moeten we het als een zegen van God beschouwen, dat Hij ons waardig keurt, veel leden voor de Katho lieke Kerk, veel degelijke menschen voor de maatschappij te vormen. Moeten we dan niet alles in 't werk stellen, om die dierbare panden goed le verzorgen? En wat een voldoening, als we later op ons góed geslaagd werk terug zienl Beginnen we bij 't eerste levensjaar, dat zich hoofdzakelijk bepaalt bij lichamelijke zorg. Gij, Christenmoeder, die 't zoo goed be grijpt wat 't werkelijk is „moeder zijn", voedt zooveel mogelijk uw kind zelf op, laat het niet te veel over aan kindermeisjes. Immers, wie kan beter het kind verzorgen dan de ipoeder zelf, wie beter voelen en beoordeelen waar 't kind behoefte aan heeft? Van de geboorte af moet de kleine ge wend worden aan geregelde voeding en ver zorging, dadelijk alles op vasten tijd stellen, s èu voor moeder èn voor kind een groote vereischte, daar beiden dan ook geregeld rust kunnen nemen. Als de kleine lastig is, komt dit dikwijls voort uit onvoldoende voeding en hierna mo gen we wel eerst onderzoeken, alvorens er toe over te gaan het kind te laten schreien. Sommige moeders hebben de gewoonte a's de kleine lastig is, het wiegje in een andere kamer te zetten om het geschreeuw minder te hooren. Dit is wel een krasse maatregel en men mag wel degelijk overtuigd zijn, of er soms niet een kleinigheidje aan hapert alvorens tot zooiets over te gaan. Beter is 't, ze even achter op de kleertjes to kloppen of op de andere zijde te leggen. Wanneer 't kind wordt aangekleed en gewas- schen is het 't best het op de tafel te leg gen, maar ga nooit de kamer uit, terwijl uw kind op de tafel ligtl Leg het dan liever op den grond in Ben veilig hoekje, dan kan 't tenminste niet vallen. Ook moet het altijd in liggende houding gedragen worden, of schoon ik iedere moeder aanraad het kindje 't eerste half jaar zoo min mogelijk in do handen te nemen. Niets is beter dan rustig liggen. Wat de voeding betreft doen we 'tbest onzen dokter te raadplegen en dan dien raad ook stipt na te komen. Niets is schadelijker dan, wanneer de dokter denkt dat u zijn raad volgt, u op raad van een óf ander soms heel iets anders gaat doen. Daar zijn de teere ingewandjes niet tegen bestand en dat kan dikwijls ernstige gevolgen hebben. Na het eerste levensjaar denken sommige moeders: nu is de grootste zorg voorbij, maar dat is niet zoo. Ik zou wel haast zeggen: de zorg neemt met ^le jaren toe, maar verandert. Zoodra het kind eenigszins begrip, begint te krijgen be gint, de opvoeding. .Wanneer we een wandeling door de stad maken zien we hier en daar borden staan, waar op staat: Behandel de dieren met zacht heid enz. En hoeveel moeders zou ik willen toeroepen: Behandel uw kinderen met zacht heid! Eenégen tijd geleden bevond ik mij 's avonds om een uur of negen op straat; voor mij liep een moeder met een jongetje van een jaar of 4, dat luid schreide. (Ver moedelijk was 't kind voor zijn pleizier uitl) Moeder scheen door dat schreien zeer ont stemd; een flinke ruk aan 't kleine armpje en een woordenvloed die ik hier niet zal her- halen, waren de troost voor 't kind, dat reed3 lang in bed had moeten liggen!- Nu klagen vele moeders dat de kinderen als zo groot zijn, niet hartelijk voor hen zijn; maar hoe kan een kind lieftallig op groeien en neiging tot hartelijkheid krijgen, als 't altijd wordt afgesnauwd en nooit an ders hoort dan harde woorden en verwijten? De meeste karakters zijn beter te leiden door zachtheid en men krijgt door den regel met goedhartige woorden meer gedaan dan met grove woorden. j Tevens moeten we aan zachtheid toch een zekere gestrengheid paren. Hierover een vol genden keer. (Ingezonden.) Nu de avonden weer langer worden en de tijd om 's avonds buiten te wandelen lang zamerhand ophoudt, worden weer verschil lende werken van huisvlijt onderhanden ge nomen om de lange avonden door te brengen. Hoe treurig echter is 't, dat zoo velen hun kostelijken tijd doorbrengen met pruts werk. Hoevele wansmakelijke dingen worden ver vaardigd en toch voorwerpen van huisvlijt genoemd! Velen denken of schijnen althans te den ken, dat als men z'n vrijen tijd wil vullen, 't niet .noodig is voorwerpen van kunst en smaak voort te brengen. Huisvlijt is: z'n vrijen tijd nuttig besteden door het vervaardigen van voorwerpen voor practisch gebruik en voorwerpen van kunst en smaak. Nu is er wel niets waarover zooveel ver schillende meeningen bestaan, als over smaak. „Over smaak valt niet te twis'en" en toch zijn er zeker weinig menschen die 't hier over altijd eens zullen zij a I Wat te zeggen van een geplakte voor stelling in een flesch? .Welk nut heeft zoo iets? Geen. Is 't mooi? Neen. Bij de beschouwing ervan voelt men slechts ergernis over 't verlies van zooveel tijd, dio heel wat nuttiger "kou besteed zijn, als die gene zich geoefend had in houtsnijwerk, tee kenen, houtzaag of schilderwerk. En dan op het gebied van dameshand- werken; wat groote zonden worden daarin wel bedreven 1 't Is volstrekt niet noodig, dat kostbaar ma eriaal gebruikt wordt. Teèkening en kleur zjn de-twee hoofdfactoren die goed en passend gekozen moeten worden. Men be hoeft volstrekt geen sommen uit te geven om fraaie handwerken te vervaardigen. Dat allen toch zoo veel mogelijk trachten voorwerpen van kunstnijverheid voort te brengen. Onderzoekt eerst en oefent dan. Hier in Haarlem zijn we toch bevoorrecht een museum van Kuiislaiijverheid te bezitten. 's Zondags 'is bijna arp da'toegang Icesté.'oqa en wat va t daar veel te loeren voor mannen en vrouwen, voor jongens en meisjes. Van veel zien komt vanzelf het oefenen en na geduldige oefening kan dikwijls veel schoons worden tot stand gebracht, j Geen draaimolens, geen timmermanswinkel j in miniatuur, geen vaandels met scbecve kruissteekfiguren of haakpatronen die niet uitkomen. Begin altijd eenvoudig, en langzamerhand zaL men veel schoons tot si and kunnen bren gen. Voor mannen en jongens noemen wij op de allereerste plaats liet houtsnijwerk. Dit is een liefhebberij die weinig plaats vereischt, als niet al te groote voorwerpen vervaardigd worden; het vereischt een ste vige vaste hand en een weinig oog voor teekening. Trouwens er is weinig op te noemen waar geen teekenon bij te pas komt en daarom kan men zich niet te veel hierin oefenen. Zoowel jongens als meisjes moeten ,zich eerst vertrouwd maken met potlood en passer. Men zal ook veel meer voldoening hebben van een werk waarvoor men zelf toekende, dan voor een gekocht patroon. Een tegenwoordig zeer in zwang zijnd werkje is het vlechtwerk, wat vooral voor kleine handjes een 'aardig tijdverdrijf en te vens nuttige bezigheid is. Sleutelmandjes, eachepots, zelfs presenteer bladen kunnen hiervan heel fraai gemaakt worden. Onlangs zag ik op een tentoonstelling be schilderde schocnsmeerpotjes. De werkelijk artistieke wijze waarop deze nietswaardige potjes waren beschilderd, maak te ze tot zeer mooie vaasjes en werkelijke voorwerpen van kunst. Ziet, zoo iets is geen prutswerk, maar dat is huisvlijt/begrepen zooals 't zijn moet. Van een lapje reformstof of gekleurd lin nen kan men heel aardig een bladwijzer maken. Langs de beide lengtezijden wordt een 1/2 cM. bi'eed open zoompje gemaakt. In 't midden van de lap ongeveer 15 cM. lang wordt een kruissteek patroontje gewerkt en onder en boven 10 cM. breed worden de draden uitgerafeld en in franje geknoopt. Restjes zijde of dun perlgaren kunnen hier- voor worden gebruikt en men heeft zonder eenige kosten een artistieke bladwijzer. Dat allen dus tlezen winter eens hun best doen om niet alleen ledigen tijd te vullen maar tevens iets moois en nuttigs voort te brengen. Zien we geen kans iets moois te vervaar digen, laten we ons dan liever nuttig maken voor anderen in een of andere vereeniging van liefdadigheid, of gemeenschappelijk nut. VERSCIIE VISCH Versehe visch kan men daai-aan kennen, dat de oogen en de schubben glanzig, en de kieuwen helder rood zien. j In de volgende maanden zijn de verschil lende visclisoorten 't best: zalm en aal van 'Juni tot Augustus; karper, van September jtot April; tong en tarbot gedurende de zo- jmermaanden; schelvisch van September tot 'Januari; kabeljauw van Februari tot Mei: schol van April tot Juni; rog in Juli en Tijdens den Bulgaarsch-Turkschen 00r- Augustus; paling van April tot October: log, toen het belang van Frankrijk overwe- baars en bot van Mei tot September; elft gend aan de zijde van Bulgarije stond, gaf in Maart en April; snoek van Februari tot het het zakelijke wachtwoord nit: Iedereen April. moet Bulgaarsche - kleuren en borduursels 'pa Ai>m (dragen. En zoo geweldig is de dwingelandij 1LhNSJE..-1AAKT van de mode, dat ook de Duitsehe, ja zelfs Men bakt flensjes op de gewone manier Je Turksche vrouwen van stand zidh kleed- en legt ze op een schotel met appelmoes, den in de kleuren en stoffen van den poli bessenvla of andere vruchtengelei tusschen tiekeu beschermeling van Frankrijk. Een ieder flensje. Men gebruikt ze koud en snijdt diplomatiek middel tot kalmeering werd het dan als een taart. MENU VOOR ZONDAG. Groentensoep Eendvogel Appelmoes Aardappelen. Kabinet pudding. MENU VOOR VASTENDAG Gestoofde paling Aardappelen Zoete appeltjes Karnemelkpap met stroop. DAMESMODE EN WERELDPOLITIEK I vervolgens de Schotsche mode. De gevolgtrekking uit deze feiten- moeit' volgens den schrijver, voor Duitschland zijn; Duitscliland moet de wereldmacht over de wereldkleeding veroveren; een Duitsehe 'mode moet het doel zijn. Een mode, en niet, zooals sommigen ineenen, een soort nationale Duitsehe kleeding, want zulk een dracht, die iets stijfs en vaststaande heeft, sluit de persoonlijkheid uit en is alleen in staat tot liet voeren van een plaatselijke speciale po- jlitiek. De schrijver noemt eenige voorheelden, hoe hij zich denkt,dat een Duitsehe mode er zal moeten uitzien, en waarschijnlijk zullen zijn raadgevingen niet alleen in het buitenland, 'maar zelfs in Duitschland wel niet opge volgd worden. Hij doet bijvoorbeeld het voor stel, het veldgrijs der Duitsehe soldatenuni formen te doen worden tot do allesbeheer- sdhendo modekleur van de donkere schakee ringen van grijs als uitdrukking van rouw, „Wereldmodes hebben zonder uitzonda - ring in den politieken dienst gestaan van t°t de lichtere schakeeringen als uitdruk- staten, dio de wereld beheerschen; het sue- king van blijder of van jeugdiger stern- cés, er mee bereikt, is zonder wedergade". ming. De geleerde schrijver vergeet, dat den Met deze steiling begint dr. Norhert Stern meesten dames grijs niet flatteert en dal 'het eerste hoofdstuk van een boek, getiteld: daarom zijn «voorstel slechts door weinige „De Wereldpolitiek der Wereldmode", dat dames zal worden aanvaard, al blaken de deel uitmaakt van een reeks politieke bro- ovtrigen ook van^ liefde voor het Duitsehe ebures, die te Berlijn verschijnen en waarin vaderland. Misschien zal hij meer succes heb- allerlei politieke verschijnselen worden he- ben met zijn opwekking om Turksche mo- sproken, welke zich in verband met den oor log voordoen. De schrijver tracht aan te too rnen, dat Frankrijk te allen tijde door de macht van zijn wereldmode de sympathieën in vele landen heeft weten te winnen en dat daardoor het grootste deel 'der elegante da- meswereld onbewust in den politieken dienst .van Frankrijk heeft gestaan. I Frankrijk's wereld mode heeft altijd ge werkt in het belang van den Franschen staat. In 1677, toen de Fransche taal op het vredescongres te Nijmegen werd vastgesteld als de internationale taal der diplomaten, is ook de heerschappij der Fransche mode. begonnen. Colbert, de geniale minister van financiën van Lodewijk XIV, ibeeft zeer juist voorspeld: „Met onzen smaak zullen wij Eu ropa beoorlogen en door onze mode de we reld veroveren." Nadat Frankrijk eenmaal was erkend als heerscher in mode-aangelegenheden, begon het met de mode een opportuniteitspolitiek op groote schaal te voeren. Het heeft er al tijd het land mee gevleid, waarmee het iets voorhad, ontleende het een of ander karak teristiek kleedingsdistinetief aan de klee'ren- kast van dat land en noodzaakte dan de da mes van iedere nationaliteit, de kleeding te dragen van zijn politieke beschermeling. Toen de Russiech-Japansvche oorlog de aan dacht der geheele wereld op de heide oorlog voerende landen vestigde, voerde Frankrijk, dat in beide landen levendig politiek belang stelde, de Japansche kimono's en de Russi sche Mouse» in- dellen, kleuren en motieven in de dames mode te verwerken! Van een Engelsche lady, die durft 1 Een Engelsche dame, Flora Annie Steel, heeft het plan aan de hand gedaan, de voor zier ing met levensmiddelen van het leger voor het vervolg aan vrouwen toe te ver trouwen. „Ik durf wedden om wat men wil", schrijft miss Steel in het weekblad „War Budget", „dat indien men een ook maar middelmatig met het huishouden vertrouwde buisvrouw met bet koopen van levensmiddelen voor het leger had belast, men minder zou heb ben gehoord van de schandelijke gejdveif spill ing, die in ons leger heersdht. Zelfs de gewone vrouw van een werkman weet meer van de waarde der levensmiddelen af". Die juffrouw i« niet voor de poes! Ze brengt een mooie hulde aan de huisvrouwen, maar de Britsche regeeringsmannen zullen wel leelijk kijken, als ze 't eene ónder de oogen kregen! Vragen voor recepten enz. te zenden aan de redactie van de „Nieuwe Haarlemse lm Courant" (Damesrubriek) Kiud ernuisveet 29—33. Haarlem.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1915 | | pagina 8