TELEGRAMMEN BINNENLAND UIT DE PROVINCIE HOLLAND'S NOORDEN SCHAGEN EN OMSTREKEN UIT DE ZAANSTREEK VERSPREIDE BERICHTEN KORTE BERICHTEN CONCRES VOOR OPENBARE GEZONDHEIDSREGELING. belastingen. overveen. 2. HOORN. BURGERLIJKE STAND ate onafhankelijken etaat te herstellen. In derdaad moet men, om aan den toekomstigen vrede een stevigen grondslag te verschaffen, rekening honden met de levensbelangen en rechtmatige aspiraties der volkeren, die het haidst door den oorlogsgeesel zijn getrof fen, te weten de Belgen en Polen." De Arabic-nota. Door Wolff's bureau wordt een mededee- ling gepubliceerd, welke als bijlage bij een kirt schrijven in den vorm van een nota aan den Amerikaanschen ambassadeur te Ber- lijn i6 overgereikt. Op 19 Augustus, zoo wordt daarin gezegd, had een Duitsche duikboot 60 mijlen ten Z. van Kinsale het Engelsche stoomschip „Dunsley" aangehouden en was op het punt den prijs, nadat de bemanning het schip had verlaten, in den grond te boren door ge schutvuur. Op dat ooganblik zag de com mandant een groot er sdbip recht op zich afvaren. Dit stoomschip, dat, naar latei- bleek, identiek wa* met de Arabic, werd als ïvijardelijik schip herkend', daar het geen vlag, noch de kleuren van een neutrale voer de. Bij de nadering wijzigde dit stoomschip zijn aanvankelijken koers, draaide toen ech ter weer direct op de duikboot aan. Daar door kreeg de commandant de overtuiging, dat het stoomschip voornemens was hem aan te vallen en te rammen en om dezen aanval te voorkomen, liet hij zijn boot duiken en schoot een torpedo af. Na het sdkot over tuigde lpj zich, dat de aan boord zich be vindende personen zich in 15 booten redden. Dat door het optreden van den comman dant men-ehenlevens verloren zijn gegaan zoo luidt het verder in de mededeeling betreurt de regeering zoo levendig mogelijk, in het bijzonder spreekt zij haar leedwezen uit tegenover de regeering der Vereenigde Staten, in verband met het omkomen van Amerikaansche burgers. Een verplidhting tot schadeloosstelling kan door de regeering echter niet erkend worden, doch zij is bereid wanneer even tueel over dit punt tusscken de beide regee ringen geen overeenstemmende opvatting te bereiken ware overeenkomstig art. 38 van de Haagsche conventie tot vreedzame be slechting van interatioale jjerehilleu, deze kwestie aan het Haagsche scheidshof te on derwerpen. De Dumba-historie. Naar aanleiding van zijn bemoeiingen om de arbeiders in. munitiefabrieken in Amerika te waarschuwen tegen hun anti-vaderlandslievend bedrijf, heeft gelijk wij gisteren reeds konden melden de regeering der Vereenigde Staten bij die van Oostenrijk het verzoek ingediend om de ambassadeur Dumba te Washington terug ta roepen. Te verwonderen is het niet. De ont dekking, die de Britsche haven-autoriteiten de Amerikaansche regeering lieten doen in de brie- ventasch van Archibald, compromitteerde Dumba zoodanig, dat van zijn blijven moeilijk sprake kon zijn Dat de gezant de onderdanen van Frans Jozef waarschuwde niet te werken in de fabrieken waar de munitie werd gemaakt, die den vijand .van hun land den oorlog moest helpen winnen, was te begrijpelijker, omdat dit werk deu Oos tenrijkers en Hongaren, die naar hun land terug zouden willen keeren, ernstige straffen zou be zorgen. Want dat enorme hoeveelheden ammu nitie aan de geallieerden zijn en worden gele verd is bewezen èn door de gevonden granaat scherven èn door de Amerikaansche uitvoer Btatistiek, het wordt bovendien ook niet bestre den door de geallieerden Het verloop van dit incident kan er zeer licht toe leiden, dat de verstandhouding tusschen Washington eenerzijds en Berlijn en Weenen aan den anderen kant, er weer jninder op wordt Dumba heeft gisteren bij Bernstorff in diens hotel gedineerd. Zij weigerden iemand te ont vangen. Dumba heeft een copie ontvangen van Lansing's nota, doch weigerde zich daaroiver uit te laten. Onderschepping van telegrammen. .Uit Athene wordt dd. 8 Sept. gemeld, dat door een Wolff's correspondent aldaar de opzien barende ontdekking is gedaan, dat telegram men van het Duitsche gezantschap en van koning Konstantijn sedert maanden door twee telegraafambtenaren zijn onderschept. Zij hebben hiervoor van twee Fransche cor respondenten ieder maandelijks 1500 francs aan omkooppenningen ontvangen. De Duit sche diensttelegrammen werden, naar ver luidt, naar Ruslapd doorgezonden. Beide Fransche correspondenten zijn in hechtenis genomen. Deze kwestie van telegrammen-diefstal, waarover alleen nog berichten uit Duitsche bron melding maakten, ziet er ernstig uit, al laat zich op liet oogenblik nog niet overzien in hoeverre daar anderen dan de beide Grieksche telegraaf-beambten, die zich lieten omkoopen en de beide Fransche journalisten, die hen omkochten, zijn gecompromitteerd. De aanwijzing door de Duitsche berichten gegeven is nog te vaag, om daaruit reeds conclusies te trekken. Do katoen-uitvoer uit Engeland. Naar Beuter seint, verneemt de „Daily TelegrapS" uit Manchester: Door de nieu we bepalingen van het ministerie van han del wordt een verklaring bij den uitvoer van katoen geëischt, dat geen meter daarvan in 's vijands handen komt. De autoriteiten zijn er van overtuigd, dat de Lancashire-katoen, die niet geschikt is voor vliegmachines, door tusschenkomst van de neutralen in handen van den vijand gekomen is en daar zóó be werkt is, dat het tocli voor vliegtuigen ge bruikt kon worden. Als men weet, dat de uitvoer van katoen "100 millioen pond stel ling bedraagt per jaar, kan men zich een voorstelling maken vap de beteekenis. der nieuwe bepalingen. Beschieting van vliegtuigen. Volgens de Korr. Norden, moet de bekende sterren 'indigo pater All'ani, directeur van het ob servatorium te Florence, een werktuig ter beschieting van vliegtuigen hebben uitge vonden. De kogels moeten met mathema tische zekerheid het doel treffen bij elke willekeurige hoogte en bij elke snelheid- vwt beweging. Merkwaardige verwonding. Te Cardiff werden uit den rug van een soldaat 17 gramaphoonnaalden verwijderd, die daar ten gevolge van het barsten van een projectiel vlak bij een gramaphoon, die in de buurt stond, ingedrongen waren. Duitsche hulde aan Pégoud. Een Duitscli vliegtuig, dat op groote hoogte boven Cha- vanne sur l'Etang, een Elzassische gemeen te aan de vroegere grens, vloog, heeft een krans naar beneden geworpen met het op schrift: „Aan Pégoud, als held gesneuveld. Zijn tegenstander." Deze hulde van vijandelijke zijde is aan vaard; de krans is naar het hoofdkwartier te Belfort gebracht en met toestemming der legerautoriteiten op Pégoud's graf ge legd. v Do U-oorlog. Het Engelsche stoomschip, „Hora" is tot zinken gebracht. De beman ning is gered. Fransche luchtsehipaanval to Gent. Te Gent heelt een Jfransch. luchtschip dezer dagen bommen geworpen op het vliegkamp van G'ondrade bij Gent. Alle barakken om de Zeppelinloods zijn verwoest. De loods is niet getroffen, er moeten 103. slachtoffers zijn gevallen. EEN LUCHTAANVAL OP BALTISCHPORT. BERLIJN, 10 Sept. (Officieel) In den nacht van 9 op 10 September heeft een onzer marine luchtschepen op het Russische vlootstation Bal- tischport (aan de noord-westkust van Estland, aan den ingang der Finsche Golf) en op den spoorweg daar .met goed gevolg een aantal bommen geworpen. Het luchtschip werd meer malen beschoten door de Russen, maar zonder succes. Het keerde onbeschadigd terug. DE KWESTIE TUSSCHEN DU1TSC11LAND- OOSTENRIJK EN AMERIKA. WASHINGTON, 10 Sept. (Part.) Gemeld wordt dat president Wilson ook een verzoek tot terugroeping van den Oostenrijkschen consul- generaal en den militairen attaché Von Papen in overweging neemt. De Duitsche nota betref fende de „Arabic" wordt als onvoldoende be schouwd, Arbitrage voorstellen zullen waarschijn lijk afgewezen worden. HET PANAMA-KANAAL VERSPERD? FRANKFURT, 10 Sept. (Part.) De „Frank furter Zeitung" meldt, dat tengevolge van een aardschuiving het Panama-kanaal versperd weTd, zoodat 30 schepen niét verder kunnen va ren. Het verkeer zal twee of drie dagen gestremd zijn. Te Deventer is gisteren het 20e congres voor openbare gezondheidsregeUng geopend met eene rede van den heer Jhr. Mr. A. J. Rethaan Macaré van den Haag-. Spr. zeide, dat men aanvankelijk had geaarzeld om het congres te doen doorgaan. Immers reden voor mismoedigheid en aanleiding voor uitstel was er te over. Toch ging hij voort heeft uw bestuur gemeend aan die mismoedigheid niet te mo gen toegeven. „Laboremus" laat ons voortgaan met wer ken, dat is de leus, die bij den aanvang van. dit jaar de redactie van ons Tijdschrift aan hief en die uw bestuur bezielde, toen het besloot deze vergadering, niettegenstaande den loodzwaren druk der tijden, te doen doorgaan. Laat ons werken, zoolang het voor ons clag js. Werken zij voor ons vreugde, werken is voor ons plicht zoolang wij dank zij het kloek voorgaan van H. M. onze geëerbiedig de en geliefde Koningin dank zij het goed beleid van onze Regeering in den gezegenden en door onze naburen ons zoozeer benijden toestand verkeeren, dat de ontzetting en de. gruwelen des oorlogs onze grenzen niet over schrijden. Moge God ons genadiglijk voor die ramp behoeden Wanneer de vrede zijn intree zal gedaan hebben, zal een nieuwe toekomst gloren, waarin wij de vruchten zullen plukken van den arbeid, thans in stilte verricht. En niet alleen de vruchten van den arbeid, maar ook in ruime mate de vruchten van den oorlóg. Want ook de oorlog, hoe wreed en hard ook, hoe doodend en vernietigend, werpt bij al de kwade ook goede vruchten voor de menschheid af, en vest op de puin- hoopen van het oude nieuwe hechte grond slagen voor gezegende ontwikkeling. De oorlog immers dringt op ieder gebied tot buitengewone krachtsinspanning. Do door den oorlog al ontstane moeilijk heden om grondstoffen te verkrijgen, doen, waar zich dat gebrek laat gevoelen, omzien naar aequivalentèn en er zijn er reeds vele gevonden, die straks ook van groot nut in vredestijd zullen blijken, der geheele mensch heid ten goede zullen komen en den ontdek kers eene eerste plaats zullen doen innemen onder de weldoeners der menschheid. Ongetwijfeld zal ook het hier en daar, en, naar ik meen, ook in ons land heersehend gebrek aan grondstoffen voor genees- en verbandmiddelen doen zoeken naar hetgeen 't ontbrekende kan vervangen en mag de hoop gekoesterd worden, dat het nieuw ge vondene daarbij: dikwijls doeltreffender zal bevonden worden, dan hetgeen waarmede men zich' tot nog toe tevreden had gesteld. Zoo zal de oorlog, hoe afschuwelijk die moge wezen, op menig gebied vooruitgang brengen. Dat legers, welker getalsterkte alle tot nog toe gehoorde cijfers ver overschrijdt, gedu rende maanden en maanden meer dan een vol jaar een scherpen strijd met elkander zouden kunnen voeren onder hitte en koude, onder droogte en vocht, zonder dat zich ten gevolge van vermoeienis, ontbering en ellende onder hen vernielende ziekten openbaarden, was in vroeger jaren een ondenkbaar iets. Thans zien we het nochtans gebeuren. Ge beuren, dank zij de trouwe naleving] der door de hygiëne gepredikte beginselen. Dat spreekt boekdoelen. Daarin ligt een triomf voor de hygiëne, ]Een zegepraal, yaatt op zij zich niet alleen mag verhoovaardigen, doch die haar ten goede zal komen, wanneer ze straks weder bij de hooge en kleine auto riteiten aanklopt, om hare beginselen ook in het dagelijksch leven te doen toepassen. Men zal dan niet meer smalend op haar kunnen nederzien als op eene wetenschap, die uto pieën najaagt, die, steunend op onbewezen stellingen, uitgaven vraagt, die niet door een eerzaam bestuur worden toegestaan, omdat daarbij onbereikbare idealen worden nage streefd. Doch niet alleen bij de autoriteiten zal de in den oorlog verkregen ervaring der hygiëne ten goede komen, doch, wat veel meer zegt, deze oorlog zal de grondbeginselen der hy giëne populair gemaakt hebben bij millioenen soldaten, die thans haar nuttige werking bij eigen ondervinding hebben leeren kennen; die het nut van goede voeding, van zindelijk heid op. lijf en kleeren hebben leeren be grijpen en waardeer£n. Hun plaats weder in het gewone leven innemende, zullen zij onder de menigte en in eigen gezin propagandisten voor onze beginselen worden, van wie meer kracht zal uitgaan dan van geleerde geschrif ten, die de menigte niet kunnen bereiken. Aan ons om die kern verder te ontwikkelen en daarvan ten atgemeenen nutte partij: te trekken. Wanneer we ons daartoe nu reeds toerus ten, dan zullen we straks des te krachtiger en met te beter resultaat kunnen optreden. Laboremus 1 Laat ons daarom ongestoord voortgaan met de werken der voorbereiding. Daarna werden allereerst eenige huishou delijke werkzaamheden afgehandeld. In het eongresbestuur werd herkozen mr. I. Mor tier Hijmans, en in de plaats van de heeren G. J. de 'Jongh en prof. dr. O. H. H. Spronck, die aan de beurt van aftreding en niet her kiesbaar waren, werden tot nieuwe bestuurs leden gekozen de heeren J. W. L. Teilegen, burgemeester van Amsterdam, en dr. J. O. I. van der Hagen, inspecteur van de volks gezondheid te 's-Hertogenbosch. Verder werden besprekingen gehouden over dezo twee onderwerpen„De wet tot regeling der uitoefening van de arlsenijbereidkunst" en „De wet tot regeling van het veeartseuij- kundig staatstoezicht." BELGISCH SPOORWEGPERSONEEL. Naar de Telegr. verneemt, heeft het in het vluchtoord te Üden vertoevende spoorweg personeel de aanzegging gekregen, dat het binnenkort over Engeland naar het Noorden van Frankrijk moet vertrekken, om aldaar bij de spoorwegen werkzaam gesteld te worden. H.M. DE KONINGIN-MOEDER. H. M. de Koningin-Moeder zal a.s. Dins dagnamiddag naar Amsterdam gaan tot het brengen van een bezoek aan da tentoonstel ling van oud-Javaansch en hedendaagsch Balisch Hindoeïsme in het Stedelijk museum aldaar. Vandaag gaat H. M. naar Soestdijk, waar Zij voornemens is tot Zaterdag van de volgende week te blijven. GEEN SCHIJN VAN NEPOTISME. Toen onlangs de vrijzinnige meerderheid in den Haagscheri Gemeenteraad ©en familie lid van ecu der wethouders passeerde voor eene betrekking waarin hij' reeds werkzaam was zoo doet de Nederl'. opmerken verdedigde „Het .Volk." die handeling door te wijzen op de noodzakelijkheid dat er zelfs geen schijn van nepotisme (familie-bevoor deeling) zou bestaan. Tljgns heeft, de Amsterdamsche Raad den zwager van den socialistischen wethouder Wibaut benoemd tot directeur van den Wo- ningdienst, eene betrekking waaraan nog iets meer vast - zit dan aan die van een eenvoudig leeraar der H. B. S. Het blijkt dat in geheime zitting tegen dezen „schijn van nepotisme" ernstig ge waarschuwd is. Eu natuurlijk „Het Volk" onderstreept dit protest van harte...? Ja, dat kan men denken 1 Nu heet dit verzet een „van de smalst mogelijke soort"Dat dachten wij wel. Als het op de breedheid aankomt, moet men bij de sociaal-democraten wezen. Vooral in Amsterdam, waar zij het, dank zij de poli- .tieke onmacht der andere vrijzinnigen, sinds eenigen tijd breed hebben. En wie 't breed heeft, die laat het breed hangen. Een slecht land waar 't niemand goed gaat. EEN UITVOERVERBOD VAN HARING? Aan het Visscherijblad wordt van zeer betrouwbare zijde geschreven dat er bij onze regeering een plan in bewerking is wegens de abnormale prijsstijging. der haring om den 'uitvoer van haring, naar het buitenland te verbieden, welke mededeeling onder de haring handelaars en belanghebbenden groote onrust verwekt. AANSTOOTGEVENDE OORLOG8PREN- TEN EN BOEKWERKEN. Naar men aan de Nieuwe Ct. meldt, heeft de procureur-generaal bij het gerechtshof te 'e Gravenliage verschillende boekhandelaren wonende tn zijn redktsgebied bij zich ontbo den en hun verzocht in het vervolg geen' platen van Louis Rayinaekere, Braakensiek e.a., noch boekwerken, prenten of prentbrief kaarten uit te stallen, die betrekking heb ben op deu oorlog en waaraan de regeerin gen van de oorlogvoerende landen aanstoot zouden kunnen nemen. Naar het Centrum verneemt heeft de re geering een gansehe reeks van belasting- ontwerpen men spreekt van niet minder dan 21 bij den Raad van State aanban- gig gemaakt. Dankbaarheid. Te Den Haag gaf onlangs een koopman op de Markt aan een man, die hem zijn nood klaagde, een paar boterhammen, waarvoor de man zijn dankbaarheid toonde door ten nadeele van den koopman een voorschoot met eenig geld weg te nemen. Gisteren zag de koopman den man weer op, de Markt en noo- digda hem oen uit, mee te gaan naar het po litiebureau. In de Schoolstraat wilde de man aan den haal gaan, maar de koopman greep hem stevig vast en bracht hem naar het com missariaat aan de Riviervischmarkt, Daar bleek dat da man zich ook schuldig had gemaakt aan verduistering van een rijwiel, dat hij van een kameraad had geleend, om „even" een bood schap te doen. ss De gevaarlijk^ draadversperring. Men meldt van de Zeeuwsch-Vlaamsche grens: Lucien Terboodt, een Belgisch vluchteling, en een 14-jarige jongen zijn gisternacht onder gemeente St. Jan Steen door den eleetrischen vexsperringsdraad gedood. Waarom h(j niet groette. Het N. v. d. D. verhaalt: Een jong soldaat van 1913 van een kleine garnizoensplaats nu sedert, de mobi lisatie bij een der Utrcehtsche forten, passeert zonder groeten een Ned. zee-officier, een onbe kende grootheid voor het plattelandsch jong- menseh. De officier roept hem terug en vraagt: „Waarom groet\ je mij niet?" De schuchtere wedervraag: „Behoort mijnheer dan tot het Ne- derlandsche leger?" „Natuurlijk, luitenant bij de marine," is het antwoord, „wist je dat niet?" waarop deze verontschuldiging: „Neen, lut'nt, ik dacht dat u iemand van den bioscoop was." De officier heeft de onwetendheid van den jongen soldaat niet te hoog opgenomen. Een ernstige val. Te Rotterdam is giste renmiddag op het emplacement der fabriek Feyenoord zekere R. van een elf meter hooge stelling gevallen. De man bekwam schedel breuk en is in zorgwekkenden toestand naar het ziekenhuis vervoerd. Een mooie aanhouding. De politie te Nieu- wer-Amstel heeft, naar de „Tel." mededeelt, vermoedelijk een goede vangst gedaan. Toen voor eenigen tijd pastoor Van Zanten te Amsterdam (buiten de Veste) waarschuwde tegen een persoon, die, onder mededeeling dat hij een uit België gevlucht schipper was, die zijn schip aldaar had moeten achterlaten, onder steuning verzocht ter verkrijging van een nieuw schip, terwijl later van zijn bedriegelijke hande lingen was gebleken, had juist iemand bij den pastoor te Bovenkerk (gem. Nieuwer-Aiiistel), onder een dergelijk verhaal 25 weten los te krijgen. De politie, hiermede in kennis gesteld, bleef daarom een waakzaam oog houden. Gistermorgen vervoegde zich dezelfde persoon weder aan de pastorie te Bovenkerk, om den pastoor te spreken. Daar deze niet thuis was, werd de kapelaan geroepen, die hem terstond herkende. Onderwijl de politie werd gewaarschuwd, trachtte deze hem aan den praat te houden. Hij was echter reeds uit de pastorie vertrokken toen de brigadier Leuring en de agent Molenaar ter plaatse kwamen, doch zij achterhaalden hem op de Noorddammerlaan, juist toen bij aan de spoorbalte aldaar een kaartje genomen had naar Aalsmeer. Hij trachtte nog door weiland en slooten te vluchten, doch de politie had hem spoedig te pakken en geleidde henr naar het arrestanten lokaal te Amsterdam. Ilij bleek te zijn de 36- jarige J. v. d. M., geboren to Gouda, seheeps- jager, die bij vonnis van het Hof te Den Haag in April 1910 tot 6 maanden gevangenisstraf, terzake van diefstal bij herhaling, was veroor deeld, aan welke straf hij ziek indertijd, door uitwijking naar België, had onttrokken. Hij zal ter beschikking van de justitie worden gesteld. - Den gevangene ontsnapt. Gisteren, werd een gedetineerde per trein en onder strenge be waking naar Den Bosch vervoerd om er terecht te staan. Tusschen Boxtel en Den Bosch vroeg de boef aan zijn geleiders even gebruik te mogen maken van de W. O., wat hem werd toegestaan. De boef bleef lang weg en was b(j aankomst van den trein te Den Bosch nog niet terug. Het bleek dat hij ontsnapt was door een raampje, dat. hij had doorgedrukt. Van de ontsnapte is nog geen spoor ontdekt. - Ecu waterruiter.. Op het zoogenaamde stille strand voorbij het Ververschingskanaal te Scheveningen, kwamen Donderdagmiddag een troepje paardrijdende politiedienaren uit de duinen gegaloppeerd om hun paarden van een versterkend zeebad te laten genieten. Een der paarden, begaan met het lot van zjjn berijder, die geen verlof scheen te hebben op dezen war men dag eveneens een bad te mogen nemen, bleef een eindje achter de dartel springende ruiterschaar en.... zonder dat iemand er erg in had lag zijn berijder in het zilte nat te spar telen. Het paard rende naar het troepje ruiters, als wilde het daarmede te kennen geven, dat niet hij, maar de agent nu een bad nam. Glun- derlachend begroetten zijn collega's den inmid dels uit liet water gekropen druipnatten bader, die, de goede bedoeling van het paard begrepen hebbende, zijn lachen wist te onderdrukken. Het behoeft niet gezegd, dat dit het slot was van het waterballet en binnen enkele minuten waren de ruiterschaar met den natten diender in hun midden, dan ook van het strand verdwe nen. Van een hit en een koperen gewicht. Te den Haag kwam een onbekend gebleven per soon den winkel Vaillantlaan 289 binnen ge- loopen. Niemand aanwezig vindend, riep hij met luider stemIs hier een hit te koop' Moeder de vrouw, in do keuken aan den mid- dagpot bezig, antwoordde van uit de keuken: We hebben hier heelemaal geen hit! De bezoeker riep terugDan ben ik zeker ver keerd, en verdween. Toen do groentenhandelaar- ster even later naar voren kwam om klanten te bedienen, miste zij een koperen gewicht yan 1 kilogram. Een voel beproefd gezin. In aansluiting aan ons bericht uit Delft aangaande het over rijden van een kindje aldaar, ontleenen wij het volgende aan de „Delftsche Ot."; Op den weg bij de z.g. ronde bank, was een aantal kinderen aan het spelen, toen in razende vaart vier militaire auto's dicht achter elkan der kwamen aanrijden. De voorste, auto stopte bijtijds voor do kinderen, doch de daaropvolgen de kon zijn vaart niet inhouden, en reed reohts- uitlialend de eerste auto voorbij en .wierp de 2K-jarige Maria van H. tegen den grond. Onmiddellijk werd het kind door da inzitten den in de auto gelegd en naar het militaire hospitaal vervoerd. Een half .uur na aankomst is de arme kleine daar overleden. Uitwendige kneuzingen had het niet bekomen. Waarschijn lijk is het kind door het spathord van de auto geraakt. In het zwaar-beproefdo gezin is twee dagen geleden een Wad je geboren en was Donderdag morgen d.i. op den dag dat het ongeval ge. beurde het oudste zoontje naar het zieken* huis vervoerd tot het ondergaan van een opera* tie. En dit alles gebeurde op den verjaardag van de moeder. Personalia. Op de Hoofdbestuursver gadering der Algemeen© vereeniging voor bloembollencultuur is tot correspondent van het Scheidsgerecht voor den Bloembollen- handel benoemd de heer W. A. TweehuyseD alhier. Personalia. Woensdag a.s. herdenkt de heer C. L. A. van Leeuwenstijn, stationschef alhier, zijn 25-jarig jubileum bij de H. IJ. S. M. De ju bilaris was achtereenvolgens werkzaam te Res teren, Nijmegen, Tiel, Veisen, Baarn c-n Am sterdam, en sedert April 1915 alhier. HEEMSTEDE. Het Kruisverbond „St. Jozef" houdt hare huishoudelijke vergadering 0p Woensdag 15 Sept. a.s. des avonds 8 uur in het R-K. Vereeni- gingsgebouw. Het bestuur verzoekt dringend opkomst van alle leden. Punten van behandeling zijn 1 Opening en Notulen; 2. Installatie van 5 nieuwe leden; 3. Verkiezing van bestuursleden; 4. Benoeming afgevaardigde voor de Kath. Soc. Actie en drankbestrijdersdag op 19 Sept. te Amsterdam; 5. Mededeelingen van het bestuur van ernstigen aard; 6. Rondvraag en Sluiting. HAARLEM M ERM HER. E i n d e 1 ij k gesnapt. Door de rijks- en gemeentepolitie in de Nieuwemeer is pro ces-verbaal opgemaakt tegen den 19-jarigen arbeider G. B. aldaar, terzake van diefstal. Het is gebleken, dat deze persoon gedurende de laatste maanden een groot aantal diefstal len heeft gepleegd, welke hij thans bekend heeft op zijn rekening te hebben. De ver dachte is iemand die, zooals men het wel noemt „alles kaapte wat los en vast was". Tal van diefstallen zijn thans opgehelderd. Aan een groot gevaar ontsnapt. Vrijdagmiddag passeerde te Hoofddorp over den overweg der spoorbaan èen auto met 4 inzittende personen. Juist bij. het oversteker van dien overweg liet de wachter cle afsluit- boomen zakken, naar men zegt zonder tijdig de signalen te hebben gegeven. Eén der af- sluitboomen werd door de auto totaal aan splinters gereden. Gelukkig, en eigenlijk als door een wonder, bekwamen de inzittenden geen letsel. HILLEGOM. Bekroning. Op de te Den Haag ge houden groote najaarskeuring van do Maat schappij voor Tuinbouw en Plantkunde, heeft de firma K. .Velthuijs, alhier, een zilveren medaille gewonnen voor Bolgewassen (Gladi< olen). x IIoll. Mpy. van Landbouw. De Hollandscln? Maatschappij van Landbouw, afdeeling Hoorn, en. Omstreken, heeft tot bestuursleden herkozen, de heeren P. Jz. Eriks en D. Pjjper, te Hoorn;, D. de Boer, te Beets; W. Zaal te Zwaag en M. Bierman, te Oudendijk. Besloten werd verder eenige klachten over Eet, serum voor inenting der varkens in te dienen bij de Rijks-serum-inrichting en om aan het' hoofdbestuur te verzoeken den immer van Duitsch serum te bevorderen. MEDEMBLIK. De Hanze-bank. De heer J. H. Raad, corresp. der coöp. Centrale Middenst.-eredietbank, afd'. der Hanze, is met ingang van 1 Nov. benoemd) tot directeur van het te Hoorn te stichten bijl- kantoor van voornoemde bankvereeniging. SCHAGEN. Burgerlijke Stand van 3 tot 16 Sept. Geboren: Arie, z. van J. Sob ooi en van) Anna Buisman. Gerhard Joan Engelbert, z. van J. E. Poerink en van J. A. Hoogendijk van Erpelen. Gevonden een nikkelen heerenhorloge. Verloren een wit katoenen zak, gemerkt T. B.) inhoudende een portemonnaie en een zakdoek, een bruin lederen portemonnaie inhoudende eenig geld, een paarden grin ('bruin leder.) -- WORMERVEER. Aangehouden. Beschuldigd van tón1 nadeele van den heer O. F. tö Westzaan, eenige jonge eenden te hebben ontvreemd, is zekere R. van hier door de politie aange-' houden. SCHOTEN. Ondertrouwd: P. J. van Sohager. en E. Tames G. Vos en J. W. ]\os H.^ Meijer en H. Verheul. Getrouwd: F. F. C. Maas en W. van Berloo,1 Geboren: z. van A. VergersKolder ie. Overleden: Mej. J. Ph. v. d. Poll, 52 jr. HEEMSTEDE. Ondertrouwd: Mr. J. Kamp*, stra en O. E. S. Swaan. Geboren: z. van M. J* K. Casander-v. d. Put*1 ten. van M. M. J. Pronk-Meelberg. Z.' OverledenH* C. Maessen, .wed. M. L. P. Y* dL) Seyp, 72 j. Baars, 14 m. Keuter—Hulman. van M. Arnoldus-Kortailius. X. van M. IV ALKMAAR. Getrouwd: 9 Sept. J. W. Mj- Druiven en M. E. A. van der Kroon. Geboren; 8 Sept. z, van C. Blauw en F- Breurken. i Overleden: 9 Sept. A. van de Ben, 24 jaar- ALKMAAR. Ondertrouwd: Sept. W. A. Jurgens en M. M. Kooijman. A. Koning cd M. E. Orefeld. M. N. Burklnk en S. M. hw Kollmer. "J. N. G. Stehouwer en P- van Raait; ib ;A '3 ■3 ssi

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1915 | | pagina 2