DAGBLAD voor NOORD- en ZUID-HOLLAND. GYMNASTIEKSCHOENEN. Klnderhulsvest 20-33, Haarlem f4000 f 500 f 300 fISO ffOO f75 f60 f 15 EERSTE BLAD HAAGSCHE brieven. DE OORLOG TELEGRAMMEN BIN M EN LAN Van hedenmorgen. [aandag 13 Septembr 19415 40sto Jaargang n°. 8848 Bureau van Redactie en Administratie: Intercommunaal Telefoonnummer 1426. PRIJS DER ADVERTENTIÊNl Van 1*—5 regels 0,73 Iedere regel meer. 0,13 Alle oetalende abonnês op dit Blad, die in her bezit zijn van eene Verzekeringspolis, zijn, volgens de bepalingen op de polissen vermeld, tegen ongelukken verzekerd voor: De uitkeering dezer bedragen wordt gegarandeerd door de »Holiandsche Algemeene Verzekeringsbank* te Schiedam. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN VERSPREIDE BERICHTEN EARTEL30RISSTRAAT 27. TELEFOON 17 7 o! Haarlemscne Alieüag^es. a0. 1710 KORTE BERICHTEN DE ACTIE TEGEN DE DARDANELLEN. EÜE HAARLEMSCHE COURANT A&ONtfBMBNTSPRIJS t Per s maanden voor Haarlem en voor da plaatsen waar een agenf Bevestigd Is (kom der gemeente)1,60 Voor de overige plaatsen in Nederland per pöst, 2, Per week voor Haarlem en da agentschappen 0,12® Afzonderlijke nummers 1 0,03 Buitenland per regel 0,20 Advertentiën in de rubriek „Vraag en Aanbod" van 1—5 regel» 0,40 Élke regel meer0,10 ..won t>il verlies van een bi| verlies van bij verlies van bij breuk van een bij verlies van Dl] overnjaen. hand of voet a a een oog u een duim arm of been :t een wijsvinger bij levenslange onge» schiktkeid tot werken Dij verlies van een anderen vinger AGENDA- 14 SEPTEMBER. Bioseopetlieater .Bartel j orisstraat 8 uur voorstelling. Groote Kerk 1—2 uur Orgelbespe ling. St. Marthavereeniging Ged. 0. tracht 111 Betrekkingbureau geopend an 34 uür. Bisschoppelijk Museum Jansstraat 79 geopend eiken dag van 105 uur tegen betaling van 25 cents. Uitgezonderd Zater dagen en R.-K. feestdagen. LXIX. Er komt na de komkommerdagen langzamer hand embarras de choix, wat betreft copy voor Haagsche Brieven. De zomervacanties zijn voor bij of nagenoeg voorbij en allerlei colleges en commissies zijn weer ijverig aan het vergaderen geslagen. Zoo b,v. onze Gemeenteraad, die na de gebruikelijke eerste-Dinsdag-in-September- vergadering en vóór de behandeling der begroo- ting voor 1916 een heele reeks van vergaderin gen op zijn program heeft. De daar te behande len onderwerpen zijn meest uitsluitend van plaatselijk belang en zal ik daarom hier niet bespreken. Voor de lezers van de N. Haarl. C. die door mijn brieven belang zijn gaan stellen in de Haagsche gemeentepolitiek, zal intusschen wel interessant zijn een korte nabeschouwing over de boven gememoreerde September-raadsvergade- ring, omdat daarin te bewonderen viel, wat ik zou willen noemen, het staartje der raadsver kiezingen van dezen; zomer. Bij die verkiezingen hebben de liberalen een geweldig échec geleden, zooals men zich herin nert. Zij verloren niet minder dan zes zetels, vier aan rechts, twee aan rood en zagen aldus hun meerderheid verdwijnen. De rechtsche partijen bleken te beschikken over ongeveer 40 procent cfer stemmen. De liberalen waren helsch. Bij de in district I gehouden naverkiezing koelden zij hun woede aan de rechtsche partijen door met pak en zak over te loopen op den soc.-dem. can- didaat, den heer Mr. Nieboer, die daardoor de overwinning wist te behalen op den R. K. can- didaat, den heer Silvius, den sympathiek en leider van onzen R. K. Volksbond. En in den Raad wreekten zij zich op een nog onschuidiger- slachtoffer, nl. op den heer Nederbragt, schoon zoon van onzen anti-rev. wethouder de Wilde, die door alle onderwijsautoriteiten no. 1 was ge plaatst op een voordracht voor leeraar aan onze 3-jarige H. B. S, waar hij reeds ruim één jaar tijdelijk tot groote tevredenheid van den directeur de vacante betrekking had vervuld maar die door een liberaal-socialistisch complot niet waardig werd gekeurd en no. 2, een vrijz.- dem. juffrouw Coops met één stem meerderheid zich zag voorbijgaan. Zóó zijn hunne manieren. Het zou intusschen nog erger worden. En wel in de bewuste raadsvergadering. De rechtsche raadsleden waren blijkbaar in zeer milde stem ming. Zooals bleek bij de wethoudersverkiezing. Aftreden moest de heer Mr. D. Verbroek, wet houder van onderwijs. Hij werd reeds bij eerste stemming glansrijk herkozen. Er werden 40 stemmen uitgebracht, waarbij 3 in blanco, 1 op den heer van Vuuren, 27 op den heer Verbroek en 9 op den heer Hoejenbos (soc.-dem.) De rechtsche partijen hadden dus dadelijk, behoudens enkele uitzonderingen, hun stem uitgebracht op den aftredenden liberaal. Ik wil wel eerlijk bekennen, dat ik zulke poli tieke grootmoedigheid acht te ver te gaan. Van de vijf wethouders zijn er vier liberaal. Wethouder Verbroek is volstrekt geen gematigd liberaal, maar hij is evenmin een hervorragende persoonlijkheid. Veel initiatief en kracht gaan er van zijn bewind niet uit. Ik kau dus niet inzien, waarom de rechtsche raadsleden de gelegenheid lieten voorbijgaan om met een van hun eigen menschen te demonstreeren. Hadden de liberalen buiten en binnen den Raad zooveel welwillendheid verdiend? M. i. volstrekt niet. Zie voor argumenten hierboven! Waren zij voor de tegemoetkomende houding dankbaar? Nog veel minder, zooals het verloop der zitting uitwees. Zooals men weet worden in de eerste Septembervergadering de commissiën van bijstand hernieuwd. Onze Raad kent 20 vaste raadscommissiën. Rechts bezette daarin 17 plaatsen. De liberaal-socialistische kongsi gracht dit getal ierug op.16. De socialisten "ladoen 12 plaatsen. Zij kregen er 6 bij en wamen mitsdien op 18. In verschillende com- •mssies wilde de gezamenlijke linkerzijde aan Seen enkelen zetel overlaten! in Haarlem wel van zulke l we llberale enghartigheid? "ei fe. verwon deren, dat men hier in recht- *cne noiitiese Arisen bitter ontevreden is? Zoo 1 .m was hier nu eens reden voor een protestvergadering der rechtsche kiesvereenigin- gen. Van vele zijden vernam ik, dat men dan ook eenigszins onistemd is over de makke houding der rechtsche raadsleden bij de wethoudersver kiezing en schijnt men zelfs hier en daar het voornemen te koesteren, om deze aangelegenheid ter sprake te brengen in de eerstvolgende verga dering der R. K. Kiesvereeniging. De jongste raadsverkiezing zal nog een ander staartje hebben. Hier is iets dergelijks voorge komen ais ten uwent ten aanzien van het raads lid v. d. Kamp. Wij hebben hier in het 3e district sinds meer dan 30 jaren als raadslid den heer A. Hoogenraad, een verdienstelijk Scheveninger. Hij is lid der Chr.-Hist. Kiesvereeniging en gold als principiëel rechtsch raadslid. Naar ik ver nam heeft hij zich nu uitgesproken ten voordeele van de liberale afspraak en heeft hij geweigerd om zich bij de rechtsche raadsclub aan te sluiten. Ra-ra, wat is dat De heer Hoogenraad moet over 2 jaren af treden. District III is overwegend liberaal. Met het voorbeeld van zijn Scheveningschen collega den heer den Duik voor zich, die onlangs in III onbannhartig werd uitgeworpen, is hij zeker be vreesd geworden voor zijn zetel. Aan visch-noch-vleesch-raadsieden hebben we echter in onze dagen niets. De heer Hoogenraad zal zich dus wel degelijk onomwonden hebben uit te spreken en het ligt op den weg der Chr.- Hist. Kiesvereeniging, om hem daartoe te bren gen. Stappen we nu van de gemeentelijke politiek over op de landelijke, dan zien we in de eerste plaats naar een tweetal plechtigheden, die aan staande zijn en die dienen als inluiding van een nieuw parlementair jaar. Ik bedoel de sluiting en de opening der zitting der Staten-Generaal, res pectievelijk op Zaterdag en Dinsdag a.s. Zal de eerste geschieden met het gebruikelijk ceremo nieel, de tweede zal, naar luid der berichten, evenals verleden jaar niet plaats hebben met groot vertoon, maar met het z.g. klein ceremo nieel. Wel hoopt Hare Majesteit zelf de ope ningsrede uit te spreken, maar Zij zal zich niet omgeven met zooveel uiterlijke majesteit en ver toon als in normale tijden. Het is te begrijpen en te waardeeren, want onze dagen van ellende overal, van, armoede in de meeste gezinnen, leenen zich niet te best tot tentoonstelling van pracht en praal en de ver houdingen in de diplomatieke wereld zijn van dien aard, dat het bijeenzijn bij zoo eene offi- ciëele plechtigheid voor velen hoogst pijnlijk is. De gezanten van Duitschland, Oostenrijk en Turkije kunnen hun collega's van Engeland, Frankrijk, België en Italië nu niet als vrienden en collega's de hand drukken. En de negatie gaat natuurlijk vice-versa. Zoo hebben afgekeerdheid en wantrouwen de vroeger zoo aangename ver houdingen bedorven. Voor ons is erger, dat ook in de Nederlandsche verhoudingen onderling minder gelukkige verstandhoudingen bestaan. De partijstrijd mocht al onderlinge waardeering niet in den weg staan, als de groote mannen in de eigen partij aan het plukharen gaan, voor spelt dat geen opgewekt partijleven. Hierbij den ken we natuurlijk in de eerste plaats aan de Ktiijper-Heemskerk-geschiedenis. Op de anti-revolutionaire partij kan men heden ten dage niet toepassen het bekende: Ai, ziet, hoe schoon het is, Als broeders van hetzelfde huis eendrachtig samenwonen. En tusschen anti-rev. en christ.-hist. is het ook nog maar altijd niet immer pais en vreê. Zoo gaan we de politieke debatten van de a.s. staatsbegrooting niet hoopvol tegemoet. De eeni- gen, die er garen bij spinnen, zijn de politieke tegenstanders, die altijd gaarne bereid zijn hun onderlingen strijd een wijle tot bestand te bren gen, als er gezamenlijk op de gehate coalitie kan worden aangevallen. Het moest in onze gelederen toch eigenlijk anders zijn. 's-Gravenhage, 12 Sept. 1915. OVERZICHT. Van de gevechten op het Westelijk oorlogster rein, waaromtrent de berichten verleden week deden vermoeden, dat van Duitsche zijde daar een nieuw offensief werd begonnen, is in de jongste stafberichten niet veel meer te bemerken. Wel blijven de gevechten daar heviger, dan in de laatste maanden het geval was; maar zij dragen toch niet meer het karakter van voor enkele dagen, waaruit kon worden verondersteld, dat een nieuw offensief aanstaande was. Ook aan het Oostelijk front herstelt zich het karakter van den strijd weer en worden door de Russen weer minder successen behaald, dan in de eerste dagen nadat de Czaar het opperbevel had genomen, van die zijde werden gemeld. De opmarsch der Duitschers, hoewel niet in dat vlugge tempo als van voor enkele weken, herstelt zich eveneens. Zoo hebben de gevechten op het front tusschen de Dwina en Meretsj, aan de Njemen, op eenige plaatsen weer in het voor deel der verbondenen, een grooteren omvang gekregen, waarbij 1800 man krijgsgevangen werden gemaakt. Ook tusschen Osory en de Njemen werden de Russen na hevige gevechten uit hun stellingen verdreven. Aan de elwjanka zijn de Russische liniën op een aantal punten doorbroken. Hier verloren de Russen 17 officie ren en 1946 man gevangenen, en zeven machine geweren. Verder werden de Russische posities ten Oos ten van Selwja door de Ehiitschers ingenomen en overschreden dezen bij Kozele de Selwjanka. Bij deze gevechten maakten de Duitschers 2759 ge vangenen. De troepen van de legergroep van von Mackensen vallen aan beide zijden den spoorweg naar Pinsk aan, waarbij de Russische voorposities reeds werden genomen. Aan het Zuidoostelijk front treden de Russen hier en daar nog wel aanvallend op en behalen zij zelfs ook wel eenige successen, doch de op marsch der Oostenrijksche legers is daarmede toch niet tot staan gebracht. Integendeel wisten dezen in de streek van Dubno weer vorderingen te maken, evenals in Lithauen. waar zij een sterk verschanst dorp op de Russen veroverden. Mag men het bericht van de Roeskoje Slowo gelooven, dan zou in het voorjaar 1916 de eigenlijke strijd kunnen worden verwacht, wan neer Rusland, Engeland en Frankrijk eerst voor een groot offensief gereed zullen zijn. Ook zou weer, in tegenstelling met vroegere berichten, een Engelsch-Fransch offensief aan staande zijn tegen de Dardanellen. Volgens het Engelsche bericht, hebben de bom men in Londen „green schade" aangericht! Een Russisch offensief in 1916. Da militaire schrijver Michailowsky deelt in de Roeskoje Slowo mede: De minister van oor log verklaart dat Rusland in bet voorjaar vol komen gereed zal zijn voor een nieuw groot offensief, waarbij 2 millioen verscbe manschap pen beschikbaar zullen zijn, die ten minste een half jaar oefening hebben. De industrieele mo bilisatie en het groote patriotisme van de werk lieden zullen zorg dragen dat de troepen even goed uitgerust zijn als die van Duitschland. Bovendien rekent Rusland ook op de hulp van andere Iandeii, met name van Japan, waar de onderminister van oorlog aan het hoofd staat van de munitieverzorging. Ook Frankrijk en Engeland zullen in bet Voorjaar gereed zijn voor een nieuw offensief. Vrees te Kiëf. Naar de Vossisclio Ztg. langs een omweg uit St. Petersburg verneemt, vertoont Kiëf in de laatste dagen teekenen van een paniek. De bur gemeester Djakof en 't Doemalid Demt-sjenkozijn van den opperbevelhebber Iwanof met veront rustende berichten gekomen. Deze zou besloten hebben missohien bet Zuidwesten van Rusland uit strategische overwegingen, mogelijk ook Kiëf zelf, op te geven, en allicht ook Rowno, dat nog 300 kilometer van Kiëf ligt. Het officieuse blad Kiewjanin bevat even eens een hoofdartikel, dat door de censuur door gelaten is, ten betooge dat bet prijsgeven van Kiëf niet uitgesloten is. Een oorlogsperiode 0p GallipolL Uit Londen wordt gemeld, dat aan luite nant William Thomas Forshaw, van een Manchester regiment, het Vietoriakruiisi ia verleend wegens zijn buitengewoon dapper gedrag op Gallipoli. Hij commandeerde een post, de Wijngaard gena,amd, welke Ihevig aangevallen en gebombardeerd werd door de Turken, die herhaaldelijk oprukten van drie loopgraven uit, die in één punt tezamen kwamen. Forehaw bleef op zijn post en leid de de verdediging, zijn mannen aanmoedi gend door zichzelf aan bet grootste gevaar bloot te stellen. Hij wierp persoonlijk gedu rende 41 uren handgranaten zonder op te houden. Toen na 24 uur zijn mannen afgezet werden, bleef Forshaw en nam het comman do over de aflossingstroepen. Eenmaal slaags den de Turken erin, over de versterkingen heen te klimmen; Forshaw schoot er drie met zijn revolver neer en heroverde aan !het hoofd van zijn mannen de positie. Toen hij bij zijn eigen bataljon terugkwam, kon bij tengevolge van het voortdurend werpen met bommen zijn arm niet meer opheffen. Dat is te begrijpen! len, amandelen en andere zuidvruchten van de groote aanplantingen kunnen niet vervoerd worden. Bovendien zijn de kolonies zeer geteis- P. W. TWEEHUIJSEN, terd door de zwermen sprinkhanen, die een groot deel van den oogst vernietigd hebben. Er zijn verschillende comité's gevormd, om Palestina geldelijk te steunen. De Zwitserscho neutraliteit. De Italiaansche bladen spreken bet bericht tegen, dat aan de Zwitsersche grens Italiaansche troepen zijn saamgetrokken. Da „Corriere della Sera" noemt ZONDAGSRUST Gisteren is in Amsterdam het militaire sport- feest gehouden in het Stadion, waarvan onze het een schandelijk verzinsel om Zwitserland op lezers in du blad een uitvoerig verslag vinden. te hitsen, terwijl èn Frankrijk èn Italië toch Het zal wel niet mogelijk zijn, zulke feesten herhaaldelijk de neutraliteit van Zwitserland op een anderen dag dan den Zondag te houden erkend en gegarandeerd hebben. en daar moet verondersteld worden, dat zoo'n Millioenen-diefstal. Te New-York bobben in-feest juist ook eeri uitspanning is voor de mili- brekers in de Fifth Avenue een mevr. Nicliois ta'ren in den dagelijkschen dienst-sleur, kan er, vermoord en uit liaar brandkast voor een en dunkt °ns,_niet worden gezegd dat dergelijke een kwart millioen gulden aan juveelen gesto len. Een bediende van de vermoorde heeft be kend dat hij de inbrekers had-binnengelaten. Behalve hij zijn nog vijf verdachten gevangen genomen. feesten in het algemeen op Zondag ook niet behooren voor te komen Maar bovendien waren er gisteren, ter opluis tering, verscheidene „afstandsmarschen" georga niseerd van militairen naar Amsterdam. En het treft ons nu, dat die „afstandsmar- Verboden lectuur. De Utro, het eerste en1 sclien" moesten gebeuren onder kerktijd. Een eenige blad van de Russische arbeiderspartij, dert deelnemers aan zoo'n marsch schrijft ons, -i a* t> i. -il dat de kerkgangers met verbazing keken naar dat onlangs te St Petersburg was opgericht, die marscheeërende militairen in de dorpen waar is verboden. Op het laatste, nummer is beslag ze voorbjj kwamen: en die marsch was toch gelegd vóór het uitgegeven werd. Nog meer gekleurde troepen. Volgens een of ficieel telegram uit Pretoria heeft bet Britsclie legerbestuur een aanbod van de rfegeering van zeker niet uit een militair oogpunt noodig! Hier is iets, waar in den vervolge op moet worden gelet.' Wil men voor de militairen Zondags-uitspau- de Z.-A. Unie dankbaar aanvaard om een ba- n'nff> ook dooi 'n spoitfeest, la bonheurMaar tal jon infanterie van kleurlingen uit de Kaap onder kerktlJd dient 200 iets niet te gebeuren! te lichten, alsmede tw'ee compagnies dragers 1 van in Zuid-Afrika verblijf houdende Indiërs. Mjjnramp bjj Dortmund. In de steenkoolmijn Bruclistrasze in het naburige Langendreez heeft Zaterdag een myngasontploffing plaats gehad. Des middags waren reeds acht lij'ken boven gebracht en negen man met zware brand wonden werden in het ziekenhuis opgenomen. Er worden nog meer menschen vermist. Japan niet ten oorlog. Do Tögl. Rundschau verneemt, dat liet Zweedsche „Dageblad" uit Tokio verneemt, dat het Japansche "regeerings- orgaan Sohgyo Shimpo een officieels tegen spraak bevat van de; geruohten omtrent het deelnemen van .Tapan aan den wereldoorlog. Eon mislukte ontvluclitingspoging. Een aanwerving zal geschieden onder jonge lieden van 20 tot 25 jaar. BERLIJN, 12 Sept. (Part.) Uit Athene wordt aan de „Vossische Zeitung" gemeldEen nieuwe aanval op de Dardanellen in verband met een diplomatieke actie met het doel Grie kenland te bewegen, hulp te verleenen bij de operaties tegen Constantinopel, is volgens een mededeel ing der „Nea Imera" eerstdaags te verwachten. Thans bevinden zich drie Engel sche en Fransehe legercorpsen tér sterkte van 180000 man op Gallipoli. De landing van nieuwe Engelsche versterkingen in de Soewla-baai zal spoedig plaats hebben. Het Engelsche leger bestuur hoopt de Turksche stellingen aldaar krijgsgevangen Fransch officier heeft een po- SewHd te vermeesteren. Volgens dezelfde ging gedaan om uit Fort 10 in Ingelstadt te oron heeft de vierbond Griekenland voor zijn ontsnappen op een wijze Falstaffwaardig, Dedeelname aan de actie tegen de Dardanellen officier had zich verstopt in een mand wasch-1 Meuwe buitengewoon gunstige compeusH -o goed en liet zich op deze wijze naar Zuchering aangeboden. rijden, waar de wasch bij boerenmensehen ver der behandeld werd. De boerin viel het onge wone gewicht van den waschmand op en zij vond tot haar verrassing een in burgerkleeren gestoken Franschen officier die Duitsch sprak en die de nacht had willen afwachten om te trachten te ontkomen. Bijgeroepen soldaten namen den officier weer gevangen en brachten hem naar een ander fort. Zwitserland en invoerhandel. De Neue Ztircher Zeitung meldt, dat de onderhandelingen tus- ichen Zwitserland en de Entente over een in- voortrust hun beslag hebben gekregen. Nieuw offensief tegen de Dardanellen? Alle bladen te Sofia melden dat de groote toebereid selen voor een nieuw, groot offensief tegen de Dardanellen worden genomen. Het Grieksche blad Embros verneemt uit My- tilena dat het opperbevel te land en ter zee thans voorgoed aan de Franschen is opgedragen. De toestand in Palestina. Palestina is door den oorlog van het verkeer met Europa afga. slóten. De toestand, is er zeer treurig. De appa- WEER EEN ZEPPELIN-AANVAL OP LONDEN. BERLIJN, 12 Sept. (Officieel.) In den nacht van Zaterdag op Zondag werden van zeppelins uit, de dokken te Londen en hunne omgeving met zichtbaar resultaat gebombardeerd. LONDEN, 12 Sept. Het persbureau deelt mede, dat in den afgeloopen nacht door zeppe lins gepoogd is een aanval te doen op de Oost kust. Zij wierpen bommen, er vielen echter geen slachtoffers, noch werd er schade aangericht. WEER EEN AARDBEVING. FRANKFURT, 12 Sept. (Part.) De „Frank furter Zeitung" bericht: Volgens een Reutor- bericht uit New-York heeft een hevige aardbe ving in San Salvador en Guatemale gewoed. De stad Jutgalpa in Guatemale is verwoest, terwijl in Santa Ana Sonsonate en andere plaat sen in San Salvador de kerken ineen stortten. DEENSCH STOOMSCHIP AANGEHOUDEN. KÓPENHAGEN, 12 Sep. (Part.) Het Deen- scbe stoomschip „United States", komende van New-York is Zaterdag door Engelschen naar Kirkwall opgebracht, waar een Oostenrijker, die zich aan boord bevond, werd vastgehouden. Later werd het schip in het Kattegat aange houden door een Duitsche torpedoboot, doch weder vrijgelaten, op voorwaarde dat het schip het traject Kullen-Kopenhagen na het invallen der duisternis zou afleggen. Dit is de eerste maal, dat een Deensch schip in het Kattegat werd aangehouden, waar zich sedert lang geen Duitsch oorlogsschip heeft vertoond. DE PEST OP JAVA. Bjj het departement van koloniën is het vclgende telegram van den gouverneur-ge neraal van Nederlandech-ldië, d.d. 9 tte®er, betreffende pestgevallen op Java van 13 tot en met 26 Augustus ontvangen: Af deeling Malang: 13 nieuwe gevallen, 11 dooden; Kediri: 40 nieuwe, gevallen, 38 doo- den; Soerakarta: 14 nieuwe gevallen, 13 doo den; Paroe: 14; Toeloengagoeng: 1; etad Soe- rabaja; 4; afdeeling; Soerabaja 3, en Sido- ardjo: 3 doodeJijke gevallen. De totaalcijfers over bovenbedoeld tijdvak bedragen dus 92 gevallen, 87 dooden. MINISTER TREUB. De Minister van Financiën, mr. Treub, heeft voor een adhttal dagen met verlof, de residentie verlaten. BELASTING-HERVORMING. MUNITIE VOOR RUSLAND. KOPENHAGEN, 12 Sept. (Part.) Naar de „Politiken" verneemt, is er 100,000 ton munitie over Siberië naar Rusland onderweg. BERLIJN, 12 Sept. (Part.) Uit Genéve wordt n, 1 XT Ter bevestiging van bet bericht van ,Het aan de „Vossiche Zeitung» gemeld: Naar uit Oentrum", dat wij in ons vorig nummer- over- Panjs bericht wordt is men in Iranknjk van;Bameil) wordt do0r bet Haagsche eorrespon- plan een vliegtuigcorps te vormen, bestaande t dentie-bureau vernomen, dat de wetsonü- uit 410 bestuurders en waarnemers, hetwelk jwerpen, welke deel uitmaken van de belas- naar de Dardanellen zal .worden gezonden. Deting-hervorming, door den Minister van Ei-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1915 | | pagina 1