NAGEKOMEN BERICHTEN STADSNIEUWS EEN ADVIES-BUREAU .VOOR UIT- EN INVOER. Het bureau van de Nijverheidscommissie heeft in overleg met den Minister van Land bouw, Nijverheid en Handel aan de leden van werkzaamheidscommissie voorgesteld om de Werkzaamheden van het bureau der commissie, voorzoover deze betrekking hebben op het uit brengen van adviezen voor den uitvoer en het verleenen van bemiddeling voor den invoer, over te dragen aan een zelfstandig adviesbureau voor uit- en invoer, staande onder een commis sie van beheer en toezicht. Het advies-bureau zal gevestigd worden in het gebouw van de Nij verheidscommissie, Mauritakade 43, 's-Graven- hage. VERTRAGING VAN DE SCHEEPVAART Bij de zeppelin-aanvallen op Londen zijn ook bommen neergekomen in het haven kwartier, waardoor ook neutrale schepen groot gevaar hebben geloopen. In verband feiermede is, naar het Hbld. meldt, bepaald, dat de schepen voortaan niet meer bij kunst licht mogen laden of losten en die werkzaam heden alleen overdag mogen plaats hebben. De vaart op Londen van de Batavierlijn en van andere lijnen ondergaat hirdoor groote vertraging. ONBRUIKBAAR REGEERINGSMEEL. Een medewerker van het Hbld. schrijft: Sedert eenigen tijd gingen hier en daar klachten op onder de bakkerijen over 'thaar geleverde meel, bestemd voor het bakken van goedkoop bruin brood. Voor de meelfabri kanten is deze.zaak te onaangenamer, om dat zij voor hun product sedert verleden jaar Augustus aangewezen zijn, op de hun van wege de Regeering verstrekte tarwe. Verleden week echter verkeerden sommi ge leveranties Regeeringsmeel in zoo'n on- tiergdelijken toestand, dat het velen bakkers eenvoudig onmogelijk was, daarvan behoor lijk brood te bakken. De betrokken meelfa brikant, op de ondeugdelijke qualiteit op merkzaam gemaakt, verklaarde, dat hem vanwege de Regeering een partijtje onbruik bare tarwe was toegezonden. Dergelijke afwijkingen zijn natuurlijk al tijd mogelijk, dochde meelfabrikant knoopte aan zijn verklaring de mededeeling vast, dat de Minister v. L., N. en H. in ant woord op een desbetreffende klacht gezegd zou hebben „dat die partij er maar doorheen geuraaid moest worden". Inmiddels hebben de meest-belanghebben- den bij deze quaestie, de broodfabrikanten en baskere, ook niet stilgezeten. Nadat de Mi nister ook van laatstgenoemde zjjde met een eu ander in kennis was gesteld, is door. de directies der Broodfabriek v/h. Wed. J. de Jonge, der Tol's Eleetr. Bakkerij „de Wete ring' aan de Amsterdamscke bakkers een rondschrijven verzonden, met verzoek te wil len opgeven, wie hunner te klagen heeft over het geleverde Regeeringsmeel, teneinde gezamenlijk stappen te doen, om een betere qualiteit meel te verkrijgen. Naar aau het blad verzekerd werd, zijn tal van klachten ingekomen. LIT DE STAATSCOURANT. Bjj Kon. besluit is, met ingang van 1 Octo ber, aan den heer L. H. Sonneville, hoofd commies voor de administratie bij de Topo grafische Inrichting, op verzoek, terzake van lichaamsgebreken, een eervol ontslag uit zijne voormelde betrekking verleend. zijn bevorderd: met ingang van 1 October, resp. 1 Decem ber, tot commies der posterijen en telegra- phie 1ste klasse, G. J. D. Begenaar en J. C. C. D. Pronk, beiden thans commies der pos terijen en telegraphie 2de klasse; met ingang van 16 October tot commies der posterijen en telegraphie 3de klasse, A. Spaans en J. L. Lucassen, beiden thans com mies der posterijen en telegraphie 4de klas se, B. H. Blommers, thans commies der pos terijen en telegraphie 3de klasse. Relletjes te Groningen. Men meldt ons uit Groningen. Gisterenavond werd de schild wacht voor een verboden café aan het Zui- derdiep door een vijftal personen aangeval len, op den grond geworpen en mishandeld. De schildwacht schoot op de aanranders. Bcwakingstroepen werden gealjra-miaend en kwamen te hulp. De politie chargeerde her haaldelijk met den blanken sabel eu den gummistok tegeu*het opdriugeud publiek. Een oude getrouwe. De „Rott." meldt, dat bet dezer dagen 80 jaar geleden was, dat Chris tina Schulter te Gouda in dienst trad bij de grootouders van baar tegenwoordigen patroon. ■Als 7-jarig meisje in dienst' gekomen bij de firma Van Rijst, bleef de nu 87-jarige jubila- resse onafgebroken indezelfde familie, waar zij thans als moeder beschouwd en zorgvuldig ver zorgd word. Uit deu trein gevallen. Men meldt- uit Hoek van Holland: De familie Haak, wonende Bergschelaan te Rotterdam, maakte Zondag morgen per trein een uitstapje naar den Heek. Kort bij het station alhier sprong de deur van de coupé open eu viel het vijfjarig dochtertje uit den trein. In deerniswekkenden toestand werd de kleine opgenomen en bij den rangeerder Haas binnengedragen, waar een geneesheer con stateerde, dat de kleine, een schedelbreuk en een samengestelde armbreuk had bekomen. Nadat zij was verbonden, werd zij onder zijn leiding naar de ouderlijke woning vervoerd. Een doodoljjke aanrijding. Een brigadier en een agent van politie hebben Zaterdagavond te Amsterdam twee mannen naar het bureau Overtoom geleid, die op den Overtoom met een dogcar zoo woest reden, dat bij de Pieter Lan- geüdijkstr.'n man werd aangereden, die zoodanig verwond werd, dat hij in zorgwekkend en toe stand naar het Wilhelmina Gasthuis vervoerd moest worden. De bestuurder zette na de aanrij ding zijn paard tot grooten spoed aan en tracht te te ontvluchten. Hij werd echter door een wielrijder achterhaald en aam de politie overge leverd. De aangeredene is Zondag in het Wil helmina Gasthuis overleden. Verdronken. De landweerman O. Koppe laar is gisteren bij het zwemmen in het Nieuwe Kanaal te Oosterhout verdronken. Geruimen tijd heeft men gepoogd do levensgeesten op te wek ken doch tevergeefs. Hij laat een vrouw en vier kleine kindearen onverzorgd achter Brutaal I Zondagmiddag1 werd óp den Am- stel te Amsterdam een ongeveer zestigjarige zwerver aangehouden, die een uniformbroek van een politie-agent bij zich had. Het bleek, dat hij dit kleedingstuk had gestolen uit.het poli tieposthuis Rembrandtplein, waarheen hij even te voren gebracht was, omdat men wilde nagaan waar hij woonde. Door een trein gedood. Gisterenmiddag ongeveer 6 uur is nabü tiet station Naardou- Bussum de 19-jarige timmerman D. door een trein van Amsterdam overreden en gedood. Het slachtoffer wilde achter een trein, van Bussum komende, de spoorbaan oversteken, toen een trein van de tegenovergestelde richting komen de juist passeerde en hem greep, Brand op de „Batavier V." Reuter seint uit Londen dat gisterenmorgen aan boord van het stoomschip „Batavier V." van de Batavier- lijn, liggende in de Theems, een groote brand is uitgebroken. Het vuur is door de brandweer na eenige uren gebluscht; de lading werd bescha digd. Vergiftiging? Het parket uit Maastricht begaf zich, geassisteerd door geneesheeren en scheikundigen, Zaterdag naar Heerlen, ten einde onderzoekingen te doen inzake den dood van een bewoner uit die gemeente, vóór. 14 dagen overleden. Er bestaat verdenking van vergiftiging. Levensgevaarlijk verwond. Ten gevolge van een oude veete, heeft te Stuifzand gemeente Ruinen, Zaterdagavond tusschen een drietal personen een snijpartij plaats gehad, waarbij een zekere S. en E. levensgevaarlijke wonden oplie pen. Bij de eene was het zoo erg dat de dokter de wondenreparatie niet durfde beginnen of de politie moest er bij tegenwoordig zijn. Zoowel de gewonden als de ongewonden zijn door de marechaussee opgeborgen. Veel straf achter den rug. Naar het Huis van Bewaring te Middelburg is overgebracht een 63-jarige man die te Vlissingen werd aange houden als verdacht van bedelarij en landloo- perij. Reeds 16 maal werd de man door verschil lende rechtbanken tot te zamen ongeveer 28 jaar Rijkswerkinrichting veroordeeld. Eindelijk gesnapt. Ongeveer drie jaar ge leden had in het Veerhuis te Zwijndrecht een poging tot berooving plaats, waarvan de geldop- iialer M., van de firma W. te Dordrecht, bijna het ongeluk ook van de been raakte, viel dien- menschen toesnelden, slaagden de aanranders niet in hun pogingen en wisten te ontvluchten. Onlangs smaakte de Rijkspolitie het genoegen, op een der daders, zekeren C. v. A., te Zwijn drecht, de hand te leggen, en dezer dagen geluk te het haar de beide anderen, A. v. A. en C. v. R., eveneens aldaar, te arresteeren. Alle drie zijn thans in verzekerde bewaring. Tragisch. Te Winschoten is op noodlot tige wijze om het leven gekomen het eenig kindje van den heer M.. S. aldaar. De moeder had den kleinen jongen van ruim negen maan den in de tobbe gebaad en daarna te bed gelegd. Vóór het bed stond de tobbe en toen de moeder zich even had verwijderd, viel de beweeglijke kleine van zijn bed in het water, waar hij ver dronk. - Een ernstig ongeluk. Vrijdagavond om half acht gebeurde.to Musselkanaal een ernstig ongeluk. Bij 't café F. Brongers, waar hij een vergadering dacht bij te wonen, geraakte de 45- jarige H. V os van Exloërmond, toen hij met zijn fiets zich tusschen de tramrails bevond, onder een paard *dat met berijder in woeste vaart kwam aanhollen. De man bekwam inwendig zulke zware kneuzingen, dat hij des nachts in 't café Brongers, waar hij werd binnengedragen, aan de gevolgen overleed. Een vrouw, die bij het ongeluk ook van de been raatke, viel dien tengevolge flauw, doch bekwam geen letsel. De woestheid van 't paard wordt toegeschreven aan do omstandigheid dat de kinketting gebro ken was, zoodat de berijder het paard niet in be dwang kon houden. BUITENLAND. ONTRUIMING VAN BtESSARABIë. MILAAN, 14 Sept. Volgens de Secoio duurt de ontruiming van Bessarabië door de bevol king voort, daar men aldaar een groot Duitsch offensief verwacht. HET TELEGRAMMENSCHANDAAL TE ATHENE. BERLIJN, 14 Sept. De correspondent, van do Lokal Anzeiger deelt mede, dat de ver duisteringen van telegrammen te Athene op veel grootere schaal hebben plaats gehad dan oorspronkelijk wérd aangenomen. Het gerechtshof heeft de beide aangeklaagde Fransche journalisten gevangen laten zetten eu eveneens de twee ontrouwe beambten, die met de journalisten, de correspondenten van de Agence Havas en de Echo de Paris heb ben samengewerkt. EEN DüITSCHE VLIEGER BOVEN EN GELAND. LONDEN, 14 Sept. (Part.) Een Duitsch. vliegtuig heeft Maandagmiddag bommen ge worpen op de kust van 'Kent. Een huis werd zwaar beschadigd en vier personen gewond. Twee Engelsche marinevliegtuigen hebben de vijandelijke aeroplane .verjaagd. HET ARABIC-INCIDENT. WASHINGTON, 14 Sept. Na een onderhoud met staatssecretaris Lansing te hebben ge had, heeft graaf Bernstorff den- journalisten medegedeeld, dat hij een gunstig resultaat verwachtte naar aanleiding van het „Arabic"- incident. In sommige officieele kringen overheer- schen echter nogj pessimistische gevoelens. DE ENGELSCHE PERS OVER DE VOOR REDE VAN LLOYD GEORGE. LONDEN, 14 Sept. De inleiding van Lloyd Georgé bij de uitgave van zijn redevoeringen in boekvorm baart in Engeland groot op zien. De bladen noemen de verschijning van groot belang en zeggen, dat Lloyd George gelijk heeft, waar hij verklaart, dat de toe stand zeer ernstig is. De „Morning Post" noemt het een onge woon feit, dat een minister in de voorrede van een boek een waarschuwing richt aan zijn mede-ministers en het volk. Maar het gaat inderdaad om de crisis van het lot van Engeland. Het doel 'is: „dienst van allen" en eenige leden van het kabinet moesten dit in het bijzonder ter harte nemen. Ook de „Times" legt Alleen den nadruk op de werking, die het blad wenscht, dat het beroep, hetwelk Lloyd George deed, op. zijn tegen den „algemeenen dienstplicht" ge kante collega's, mag hebben. „De Daily News" geeft toe, dat de toestand ernstig is, doch maant aan tot bezonnenheid. De Duitsche beweging in het Oosten, zegt het blad, is geen overweldigende zegepraal. Het blad waarschuwt voor het in gevaar bren gen yan de Engelsche financiëele kracht door verlamming van de nijverheid, die zou kunnen plaats hebben door slecht overlegde recruteeringswetten. De behoeften aan geld van de geallieerden ziillen nog grooter wor den, indien het tot een strijd aan een derde front zou komen. DE RUSSEN TREKKEN TERUG. PETERSBURG, 14 Sept. (Offic.J In destreek van Riga, Friedrichstadt en Jacobstadt hebben geen wijzigingen van belang plaats. Op het front van den beneden-Eckau en ten noordwesten van Mitawa werden gevechten geleverd tusschen kleine afdeelingen. De hardnekkige gevechten ten westen van Ja cobstadt. in de streek van de meren van Fickstem en Sauken duren voort. De vijand ontwikkelt ten westen en ten zuid-westen van Dwinsk een sterk offensief. In de streek van Abeli, Ouziany en zuidelijk daarvan worden de gevechten met groo te hardnekkigheid voortgezet. Nabij liet station van Nowo-Swilentzyanï (tusschen Wilna en Dwinsk) lieeft de vjjandt den spoorweg- afgesneden. De vijand, dié een krachtig offensief uitvoerde in die ruimte tusschen de streken van Nowo-Swientzyaui en Wilna noodzaakten onze troepen terug te trekken naar de streek van het station van Podbrodze. Zoowel in de streek ten westen van Wilna en meer oostwaarts tot aan de streek van Orany heb ben geen wijzigingen plaats. Een hardnekkig ge vecht heeft plaats op het front van Oranv en Mosty. Ten oosten van Skidel ontwikkelt de vijand een offensief. Bij de gevechten, welke onze achterhoe de levert, om den druk van den vijand te weer staan, kon onze artillerie een machtig vuur ont wikkelen. De vijand/ trekt voorzichtig naar het oosten voorwaarts langs de wegen van de linies Volkovysk en Kantouskia-Bereza. De vijand ontmoette overal een hardnekkigen tegenstand. Ten zuid-westen van het station Sar- ny houden onze troepen den vijand in bedwang. Deze doet alle moeite om in hoofdzaak langs de rivier Styr en de Goritza en meer oostwaarts in de streek van Kolki en Wedevashno vooruit te komen. In de streek van deze plaats worden hardnekkige gevechten geleverd. Ten westen van Rowno, bij Dubno en Kreme- nez, doen de Oostenrijkers vergeefsche aanvallen. In Galicië maakten wij onder het hevigste ar tillerievuur van den vijand nog eenige vorderin gen bij Taraopol, waarbij wij gevangenen maak ten en de Duitscners die naar het noorden terug trokken, terug wierpen Aan de Menedem Sereth trachtte de vijand bij Zalechtchike onzen opmarsch ten zuiden door tot het offensief over te gaan, doch werd na een hardnekkig gevecht opnieuw verslagen en terug geworpen. In het algemeen trachtten de. Duitschers en Oostenrijkers bij hun acties het offensief te be houden, waardoor zij verliezen lijden, die niet tegen de resultaten opwegen. FRANSCHE BOMBARDEMENTEN. PARIJS, 14 Sept. (Officieel). Negentien Fransche aeroplanes wierpen honderd bom men op Trier. Het station en de Reichsbanlt werden getroffen. Ook yerden 58 bommen geworpen op, de stations" van Dommary en Baroncourt. Andere aëroplanes bombardeerden de sta tions te Donaueschingen en Marbach. BINNENLAND. EEN JONGEN DOODGEREDEN. Uit 'Amsterdam seint men ons: Hedenmor gen is in de Gasthuismolensteeg bij de Hee- rengracht een 14-jarige jongen door een wagen van het Amsterdamsch Goederenver voer overreden en onmiddellijk gedood. BE ZAAK-BRESTER. Men meldt ons uit Den Haag:- De Advocaat Generaal bij den Hoogen Raad, mr. Besier, éischte heden niet-ont- vankelijk verklaring van het revisieverzoek van J. Brestcr, door het Hof te Amsterdam veroordeeld tot 5 jaar gevangenisstraf we gens doodslag op Dina Sant te IJmuiden. Uitspraak 11 October. BURGERLIJKE STAND HILLEGOM. Ondertrouwd: B. Fijma en M. J. Maaskant. Getrouwd: A. J. van 'der iWiel en A'. van Trigt. W. F. Pardoen en R. .Westra. Geboren: z. van A. GriekspoorAmpérse. d. van E. O. M. Lommerse—Kamphuijs. d. van O. M. Schreuder—van Hoekelen. d. van M. F. A. OlijVisser. Overleden: W.. Marijnis, 1 jaar. li. Metz, 6 weken. SASSENHEIM. Geboren: d. van A. Dan- nijs en A. Ciggaar. d. van J. Philippo en M. de Jong. z. van ;Wl H. v. Tol en J. Goddijn. z. van H. v. Klaveren en A. Kagenaar. Getrouwd: J. O. Gordien en M. Kniest. PERSONALIA. Bij Kon. besluit zijn benoemd bij het reser- vepereoneel der landmacht tot reserve twee de-luitenant bij het 10 reg. de milicien-ser geanten J. M. Altena, W. H. v. d. Horst, D. Dicker en D. P. C. De Hoop Scheffer, onder scheidenlijk van het 7e reg., het 10e reg., het 10 reg., het 7e reg. en het 7e reg. NAAR HET FAMILIEGRAF, .OVERGE BRACHT. Hedenmorgen te half acht is het stoffelijk overschot van Wjjlen den eerw. hr. 'H. M. D. Hellebrekcrs, in leven kapelaan der parochie van O. L. Vrouw aan het Spaarne, en 5 December 1911 begraven, per lijkenauto, van de R.K. Begraafplaats St. Barbara onder Schoten naar Rotterdam overgebracht, om daar. te .worden bijgezet in het familiegraf, „HET'' SPOORWEGONGELUK. D'r jgingen gisterenavond booze geruchten in de stad. Aan de Baljuwslaan zou een trein op een anderen trein geloopen zijn, die in elkaar gereden was. En wij kregen om acht uur een draad- bericht, of het al bekend was van „het" spoorwegongeluk aan de Baljuwslaan. Het was ons niet bekend. Doch in her innering kwam, het zware ongeluk .van een jaar of wat terug, daar ter plaatse, en dat was nog meer een aansporing om direct er op uit te gaan, en te gaanzien, .wat er van het ongeluk .was. 't. .Was op den spoordijk aan dq Baljuws laan echter het gewone doen; duisternis en donkerte, en als eenig geluid het getoeter van een signaalhoorn. Geen zenuwachtige drukte of onderstboven gevallen wagens, geen ver warring in het verkeer. En toch was „het" spoorwegongeluk ge beurd. Maar het was een vrij' onschuldig gevalletje, zoo bleek ons bij1 informatie. Even over half acht was een rangeerende personentrein op een alléén- en stilstaanden derde klasse personenwaggon geloopen, en had dien wagen onzacht uit de rails geduwd. De alleenstaande wagen kreeg een geduch- ten opstopper in de flank; een aantal coupé ruitjes moesten het afleggen en het onderstel kreeg een leelijke knauw. Met eenig personeel en materieel was de getroffen wagen echter nog in de rails te brengen, en hij werd mid den op het Jansstraat-viaduct tentoongesteld. Daarmede was het spoorwegongeluk afge- loopen, ESPERANTISTEN. Op de te Rotterdam gehouden drie maan- delijksclhe vergadering van afgevaardigden der Ned. Esperantisten-vereeniging „La Es- tanto Estas Nia", is Haarlem aangewezen ale plaats der volgende algemeene vergade ring, die op Zondag 16 Januari zal worden uitgeschreven. GEZELLIGE AVONDEN VOOR DE MILITAIREN. Het Dil. Tooneel-ensemble „De vrije club", onder leiding van mej. Jo M. Ploegman té Amsterdam, heeft zich welwillend beschik baar gesteld om in den aanstaanden winter den militairen in het Garnizoen Haarlem echt-gezelligé avonden te bezorgen. De ver gunning daartoe is door deu garnizofifns-eom- mandant welwillend verleend. REDDINGSBRIGADE VOOR DRENKE LINGEN. Voor de Commissie van Advies der Red dingsbrigade voor Drenkelingen zijn proe ven van bekwaamheid afgelegd 'door cau- didaat-leden der Brigade, met liet gevolg dat het diploma als geoefend redster of redder is toegekend aan: mej. J. v. d. Horst en aan de lieeren E. J. Anneveldt, JV. F. G. L- Donraadt, J. Kempers, H. Smit en J. Witkamp. Aan een drietal candidaat-leden kon het diploma nog niet worden toegekend. Te vens besloot de commissie dat bezitsters of bezitters van het diploma uitgereikt door de H. O. Z., zonder opnieuw proef af te leggen kunnen worden aangenomen als can- didaat-lid. Het reddend zwemmen zal dan worden onderwezen door den Instructeur der Brigade. öe K»ei«t0eitfebe§gFootiiig» Heden is verschenen de gemeentebegroo- ting voor den dienst van 1916. Daaronder komen deze posten voor: .40 opcenten op de hoofdsom der belasting op de gebouwde eigendommen f 85.000 (v. j. f 83.000)10 idem op die op, de ongqbouw- )de eigendommen f 570 (v. j. eveneens f 570), hoogstens 100 opcenten op de hoofdsom der belasting op, het personeel f 222.000 (v. i. f 216.000). J De post: directe belasting naar liet in komen is geraamd op f 926.000 tegen v. j. I 863.000. Dit is geschied teneinde het to taal der inkomsten met dat der uitgaven in overeenstemming te brengen. Bij de onzekerheid of de tijdsomstandig heden zóó zullen zijn veranderd, dat het museum zich in een drukker bezoek zal mogen verheugen is de post: heffing we gens entréegelden op het Frans Halsmuseum op f 3000 uitgetrokken (v. j. f 3800). De opbrengst der schoolgelden is in ver band met de ontvangsten over 1914 ge raamd op totaal f 161.650. De post: ontvangst wegens het herstellen van bestratingen is op f 3000 uitgetrokken, dat is f 1500 hooger dan voor 1915. Bij de toelichting op de uitgaven deelen B. en iWs. den raad mede, dat het in hun voornemen ligt om te benoemen tot hoofd commies den commies G. J. Kok Jr. op de minimum jaarwedde aan dien rang verbon den, tot commies de adjunct-commies le kl. A. J. de Landmeter zulks op een jaar wedde van f 1600 tot adjunct-commies le kl. den adjunct-commies 2e kl. H. Meeusen, en tot adjunct-commies 2e kl. de klerken le kl. D. v. d. .Want, J. Wij ma en N. C. A. Ockhuijsen Jr. op de minimum jaarwedden aan die rangen verbonden. De post: jaarwedden van de opzichters over de' gemeentewerken, klokkenluiders enz. is geraamd op f 37.200 (v. j. f34.450). B. en iW. deelen mede dat voor bezoldiging van tijdelijk personeel f 4000 is uitgetrok ken. Door lien wordt voorgesteld om in verband met den omvang der werkzaamhe den en de na 1889 plaats gehad hebbende stijging der arbeidsloonen om de jaarwedde van den horlogemaker met ingang van Ja nuari met f 250 te verhoogen en alzoo te bepalen op. f 750. De post: onderhoud vdn straten en plei nen en van wegen en voetpaden is uitge trokken tot een bedrag van f 82.630 (v. j. f 66.440). Voor de aanstelling van een baas over de stratenmakers enz. is 'n bedrag van f942 uitgetrokken. B. en ,W'. deélen mede, dat door aanstelling van een baas de opzichters meer- vrij komen voor de regeling van de Voorbereidingen is te voorkomen, dat deze te lange werktijden maken- Ten einde te voorkomen, dat de algemeene toestand der bestratingen achteruit zal gaan, meenen B. en (W. niet te moeten voorstel len, om voor materialen een lager bedrag uit te trekken, dan, met uitzondering van 1915, gewoonte was. De post: onderhoud van wandelplaatsen en plantsoenen is geraamd op f 43.390 (v.j. f ,44.230). B. en LW. stellen voor om, daar au, on den opzichter voor den Hout en de plantsoenen de volle verantwoordelijkheid van dien tak van dienst rust, diens jaar*' wedde te vernooogen en aanvankelijk op f 2000 te bepalen. Verder wordt voorgesteld om 't aantal vaste plantsoenarbeiders met 2 te verhoogen. De post: onderhoud van lantaarns en ver dere kosten van verlichting is uitgetrokken op f 80.600 (v. j. f 83.100). Bij den post: kosten ingevolge de woning wet deelen B. en W. mede dat de jaarwedde van den Directeur van bouw- en woning toezicht f 500 hooger is voorgesteld dan voor 1915. Ons cpllege, zeggen B. en W.., is met de commissie van bijstand in het beheer van openbare werken van oordeel, dat de uitne mende wijze, waarop de tegenwoordige ti tularis zijn omvangrijke taak vervult, alles zins eene salarisverhooging met f 500 wet-' tigt. De post: jaarwedden der onderwijzers is uitgetrokken op f 385.000 (v. j. f 373.000 die; kosten van het Frans Halsmuseum op f 11.898 (v. j. f 11.000). Rekening houdende met de mogelijkheid, dat het aantal verpleegden zal stijgen, is de post: kosten van verpleging van arme krankzinnigen uitgetrokken op f 59.000 d.i f 3000 hooger chin verleden jaar. Bij den post: onkosten ten behoeve der markten is een post voor een noodhulp-markt meester uitgetrokken. Deze zal moeten dienst doen wanneer de paardenmarkt op Maandag wordt gehouden en bij ontstentenis van een der marktmeesters tegen een belooning van f 3 voor eiken marktdag, waarop, door hem dienst is gedaan. De post onvoorziene uitgaven is geraamd op f 20.753.571/j. Aan inkomsten en uitga ven wijst de begrooting aan een totaal bedrag van f 5348.051.811/2. 6 Over de begrootingen der gemeentebedrij ven volgt een en ander in ons volgend nummer. GUNNING. Door B. en W. is het onderkou..,mi var. stookgereedschappen tot 30 Juni 1919, ge gund als volgt: le. aan IT. P. Kloos te Haar lem, perceel 1 voor f 2400; perceel 2 voor f 344; perceel 4 voor f 352 en perceel 5 voor f 408, alles per vier jaar; eu 2e. aan de firma Gebrs. Brakel te Haarlem, perecel 3 voor f 9337 per vier jaar. BEGIN VAN BRAND. Gisteravond omstreeks 8 uur ontstond in den sigarenwinkel van den heer v. R., Gierstraat 7, een begin van brand, doordat hei 5-jarig zoontje met lucifers in de nabijheid der gordijnen had gespeeld, waardoor deze hadden vlam gevat. Een voorbijkomend politieagent doofde de vlam men door de brandende gordijnen op te rollen. Deze zijn gedeeltelijk verbrand. Overigens werd in het perceel geen schade aangericht. INGEBROKEN. Vannacht omstreeks kwartier voor drieën ont dekte een in de Gasthuislaan surveilleerende politieagent, dat van het perceel no. 178 een raam openstond. Bij onderzoek bleek, dat liet raam was opengewrongen, waardoor de sluiting aan den binnenkant was verbroken. Een in de kamer staande kast was doorzocht, maar er wordt niets vermist HINDERWET. Door B. en W. der gemeente Haarlemmeriiede en Spaarnwoude, is het verzoek van de Haar- lemsche machinefabriek Gebrs. Figée, te Haar lem, om de montagewerf te mogen uitbreiden, door het maken van een aanbouw, ingewilligd. FAILLISSEMENT OPGEHEVEN. Door de Arr. rechtbank alhier is bij von nis d.d. 14 September opgehevelh het fail lis eement van H. H. van Gelder de Neufvillie. laatst wonende te Bloemendaal, hetwelk dien 29 December was uitgesproken. FAILLISSEMENTEN. Door de Arr. Rechtbank alhier zijn bij .vonnis sen d.d. 14 Sept. in staat van failissement verklaard J. Konijnenburg, conducteur bij de H. S. M., wonende te Haarlemmermeer; r. J. Kouwenhoven, kruideniersbediende, wonende te Hillegom; C. Baay, koopman, wonende te Haar lem, M. van Heemskerckstraat. Rechter Comm. mr. J. D. Pasteur, curr. 1—2 mr. P. Tideman 3 mr. A. H. J. Merens. FAILLISSEMENT GEHOMOLOGEERD. Bij vonnis van de Arr. Rechtbank alhier d.d. 14 Sept. 1915, is gehomologeerd het accoord van 10 pet. in het faillisement van Jacob Keesje Ma- nufacturier, wonende te IJmuiden. BURGERLIJKE STAND. Geboren: 13 Sept. z. van E. v. d. Veldt Hijnsbergen. z. van J. Knapev. d. Berg. z. van M. HeemskerkSmits. UiS hot gemeenteverslag. IH. De algemeene Begraafplaats. In 1914 werden op de algemeene Begraaf plaats 665 lijken ter aarde besteld tegen 606 in 1913. Op het protestantsch gedeelte wer den 637 lijken en op het R.-K. gedeelte 27 lij ken ter aarde besteld, terwijl in het mauso leum een lijk werd bijgezet. Naar elders wer den 422 lijken vervoerd tegen 447 in 1913. Vaccination, Er werden door het prac.vaecino géne ver richt 1151 vaecinatiën en 197 revaccinatiën. Het gemiddeld aantal bij elke vaccinatie op gekomen pokken was 4,4 terwijl dat in 1913 4,5 bedroeg. Naar den leeftijd zijn de gevaccineerden te verdeelen: onder het jaar 35, van 13 jaar 502, van 3—5 jaar 556, van 6—12 56 en boven de 12 jaa* 2. 0.m. meldden zich aan stadgenooten, dienstboden, enz., dio zich wenschten te la ten revaccineeren, omdat de tijd sedert de vorige enting reeds lang geleden was. Er werd vaecine-lymphe afgeleverd voor 21722 inentingen, waaronder 4493 inentingen alhier, 8962 in Noord-Holland en 2449 in Zuid-Holland. Gemeente-politie. Medegedeeld wordt, dat het politiekorps bestaat uit: 1 hoofd-inspecteur, 1 adjunct- hoofd-inBpecteur, 1 inspecteur der recherche, 4 inspecteurs, 6 adjunct-inspcteure, 1 inspec teur-administrateur, 4 klerken, 106 agenten van politie, waarvan 17 tot de le klasse, 20 tot de 2e klasse en 69 tot de 3e klasse betboo- ren en waarander zijn begrepen eenig®; rechercheurs. Bovendien hobooron nog lu i

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1915 | | pagina 2