BINNENLAND SPORT EN WEDSTRIJDEN Landbouw en Vissctierii RECHTSZAKEN. föf huwelijk', alsmede iedere aalmoes aan Hen clerus of de Katholiek» Kerk is ver boden; 5e. op Zondag zijn maar twee Mis sen geoorloofd, doch de klok mag niet geluid Worden; 6e. de biecht is ten strengste ver boden, zoowel binnen als buiten de kerk; ieder priester, die zich tot bieehthooren leent, wordt het hoofd van den romp ge scheiden; de kerken mogen alleen Zondags morgens open zijn; 7e. slechts een door de regeering toegelaten priester mag in ,To- luca Zondags de Mis lezen, deze mag ook niet bij de kerk, doch slechts in een par ticulier huis wonen; 8e. deze priester moet zich als gewoon burger kleeden en aan niets als priester herkenbaar zijn; 9e. deze geestelijke behoort tot de oudsten der stad te zijn, ook wanneer hij ten gevolge van hoogen ouderdom rustend is; hij mag alleen in een aangewezen kerk Mis doen en alleen 's Zondags en met toestemming der regee- 'ring; met uitzondering van de veroorloofde Zondagsmis zijn alle andere ceremoniën, als doop, begrafenis, enz. verboden; de door de regeering toegelaten priester heeft eén schriftelijke gelofte van gehoorzaamheid aan de burgerlijke overheden voor de kerke lijke aangelegenheden te onderteekenen." Zulk een officieel decreet zegt meer dan lange beschouwingen over de verschrikke lijke vervolgingen, waaraan de Kerk in Mexico bloot staat. EEN GESCHROKKEN „NIEUWS-LEZER." Op den verjaardag der Koningin is te Den Haag, naar wij meldden, in de St. Jacobs-paro- chie door den Hoofd-aalmoezenier 'een plechtige H. Mis opgedragen, die o.m. werd bijgewoond door den Gouverneur der residentie en waarbij op het altaar door 5 grenadiers en 6 jagers, ge durende de heilige consecratie, het geweer werd gepresenteerd. En lezer van het N. v. d. D. heeft zich daaraan gestooten. Hij vraagt: Krachtens welke ministerieele beschikking of op grond van welk reglement, voorschrift enz. zijn die militairen met de hun door het Kijk toevertrouwde geweren (toch zeker ongeladen) naar de R. K. kerk gegaan? En dan gaat hij voort: De geweren werden gepresenteerd! Nergens, ook niet in 't 15e hoofdstuk van den Inwendi- gen Dienst der Infanterie of een ander wapen is eenc bepaling te vinden omtrent het door de soldaten doen verrichten van militaire eerbe wijzen met het geweer" in #e kerk. Ook de gouverneur der Residentie was tegen woordig, wordt er als eene merkwaardigheid bij vermeld. Had die autoriteit dan soms zijne toe stemming tot die misplaatste exercitie gegeven Nu zijn 't tien militairen met geweren ge weest (zeker vrijwillig en men wordt door zoo- velen gezien); een volgende maal wordt het dienst en moeten de stafmuziek met het vaandel ook mede, of erger nog een „eerebatterij met saluutschoten." Ieder weldenkend mensen zal er nu oprecht naar moeten streven vooral in deze dagen geen godsdienstige of politieke verwikkelingen in ons land uit te lokken, door het drijven van zijn per soonlijke overtuiging (die in zijn binnenste ver borgen behoort te blijven) in een bepaalde open bare richting. Ondergeteekende spreekt dan ook de verwach ting uit, dat zoowel Zijne Exc. de minister van oorlog resp. marine als Zijne Exc. de opperbe velhebber van land- en zeemacht het gebeurde in Den Haag voor de toekomst niet zullen herha len, au. dergelijk optreden formeel verbieden. De Tijd zet dezen inzender als volgt raak trecht: Voor onze lezer» zal deze critiek geen be lichting behoeven. Er werd te 's Gravenhage op Koninginne-verjaardag een plechtige H. Mis opgedragen met militaire honneurs, wat voor Katholieken niets bijzonders heeft. De 5 grena diers en de 5 jagers zullen Katholieken zijn ge weest, die daartoe vrijwillig dienst, verrichten, om daardoor aan 1000 man gelegenheid te geven een der meest aangrijpende plechtigheden bij te wonen. Want hoezeer groote militaire scliouwtooneelen als b.v. een beëediging, een ^ridderslag, een vaandeluitreiking, een parade of een begrafenis steeds een grooten indruk maken om de voortreffelijke orde en den beteekenisvol- len zin, er gaat niets van dat alles boven een militaire H. Mis. Daarbij komt niet alleen de Katholiek,, maar ook de Protestant, ja de onge- loovige onder den geweldigen indruk van het 'uiterlijk ceremonieel. Honderdduizenden Katho lieken hebben dat ondervonden, als de oud-zou- aven jaarlijks hun feest vieren en telkens in een der grootste kerken van ons land hun oude tra ditie gestand blijven. Bij een militaire H. Mis behooren niet alleen manoeuvres met het geweer, maar ook muziek van klaroenen. Het grijpt geweldig aan, als bij trekking had op het aanstaand bezoek van den heer Blyth was nog geheimzinniger. Hij ging in een winkel, waarboven stond: „Het Italiannsche Magazijn" en kocht daar een stukje van de l>este was. Toen (hij zich dit artikel aangeschaft had en in een zijner zakken had gestoken, trad hij oen herberg binnen, juist tegenover zijn huis, en kocht daar, in etrijd met hetgeen Jack gezegd had dat Valentijn niet van grog hield, een fleseh brandewijn en een fleseh oude Jamaica rum. Tho.-je was nog niet van Blyth terugge keerd. toon Mat binnentrad met zijne inkoo- pea. Hij zotte de fleeschen, de suiker en de oitroenen in de kast, wierp een tevreden blik op drie scboone borden en lepels die op de plank stonden hij week zelfs voorover plank stonden hij week zelfs zoover van zijn gewoonte af, dat een glimlach om zijn lippen ^peelde pookte het vuur op en wierp or gruis op, waarna hij zich op zijn heren huid in den hoek neerzette en een zakdoek over zijn gelaat spreidde. Eindelijk rustte hij weder voor 't eerst sedert vier-en-twintig uren, en toen hij zijn Ihanden in zijne zakken stak, voelde hij het stuk was, dat hij daarin bad geborgen. „Nu ben ik gereed om Jack's vriend te ont vangen," bromde de heer Marksman van on der zijn zakdoek, toen hti zich nederzette om te slapen. de Conseortie en de Communies een militair, peloton onder trompetgeschal to midden van do stilte en het snerpend commando van den aan voerder de militairen hun saluut brengen aan den Hoofdcommandant van het leger, aan den Allerhoogste, in Wiens komst op het altaar zij zoo vast gelooven, alsof zij Hem zien. Geen ge weer dat Hem aldus is gepresenteerd, zal ooit voor iets anders worden gebruikt, dan waarvoor het gegeven is en het ware wel te wenschen, dat geen 10, maar tienduizend der honderddui zenden soldaten van het Nederlandsche leger aldu3 het „misbruiken" maakten van hun wapen, als waaraan de stumper van het „Nieuws van den Dag" zich zoo ergert. Onze soldaten kunnen met hun wapens wel slechter dingen doen en de Minister van Oorlog zal dan ook wel iets beters te verrichten hebben dan de hooge militaire auto riteiten afvallen, als zij blijken geven van waar deering voor het aankweeken van den godsdien- stigen geest in ons leger door het bevorderen van plechtige, indrukwekkende godsdienstoei- feningen, ter welks bijwoning in elk geval nie mand wordt gedwongen. Een motor ontploftDe stoommeel- molenaar P. Teunissen, te Weert, zou den gasmotor in werking stellen, doch bemerkte al spoedig, dat er iets aan haperde, daar de geleidingsbuizen warm werden. Terwijl hij een onderzoek wilde instellen, begon de mo tor zulk een geraas te maken, dat hij* het tijd achtte in de aangrenzende keuken te vluchten. Nauwelijks had hij de deur achter zich dicht of een oorverdoovende ontploffing volgde, waarbij 'n stuk ijzer van ruim 20 kilo door den muur vloog en in de keuken terecht kwam, waar zich de heer Teunis sen bevond met zijn moeder. Het stuk ijzer vloog tusschen beiden door zonder gelukkig iemand te treffen, terwijl de deur met deurstijlen tevens uit den muur, die een gat van 2 M. lengte vertoont, werd weggeslagen. Ofschoon de motor nog steeds een kolos saal geweld maakte, waagde de heer T. zich in de machinekamer en wist den gasmeter gelukkig af te sluiten, want een zuil van vuur reikte reeds tot aan het houten plafond In de machinekamer zag het er treurig uit: het groote vliegwiel was wel in 10 stukken geslagen, waarvan er enkele door den zolder waren gevlogen en ook de schei dingsmuur tusschen het magazijn werd zeer beschadigd. Voorts was de zware vaste mo- tor-poelie geheel in stukken, evenals de gas kraan, de waterpomp en de verbindings buizen. De ontploffing was zóó hevig, dat de hui zen in de buurt daverden en de knal wel een half uur ver werd gehoord. Te verwon deren is het, dat er geen persoonlijke onge lukken zijn gebeurd, vooral wijL de maclii- kamer een kleine ruimte beslaat. De schade bedraagt ongeveer f 1000. Ter waarschuwing. Tot voor eenigen tijd werd aan personen -in België die een pas verkregen om naar Nederland te rei zen teil einde daar hun zaken te doen slechts een foto gevraagd. Thans moet men eenige malen zijn liandteekeiiing plaatsen op de Cominandantur, welke liandteekenin- gen worden opgezonden naar Nederland, waar de eigenaren van de passen verplicht zijn ,zich op vooraf bekend gemaakte consu laten aan te melden en daar Weder hun handteekening te plaatsen. Wat is de reden van dezen maatregel? Eenige bezitters van passen hadden zich. niet gehouden aan hun woord, dat zij slechts naar Nederland zouden gaan en niet verder reizen. Nu wilden de Duitschers zicli .over tuigen of deze passenhouders zich wel wer kelijk aan liun woord liieldei). En wat bleek? Dat een hunner, toen hij bij terug komst te Antwerpen zijn pas' inleverde ge vraagd werd of hij zich steeds in Neder land had opgehouden. Het antwoord luidde bevestigend: „Zie maar, de stempel van liet Nederlandsche consulaat te Amsterdam of Rotterdam be vindt zich op den past" Men vertoonde hem toen een fotq, waarop hij zeer gezellig zat te praten met eenige vrienden. Op de vraag of hij dezen persoon kende, moest liij be kennen bet zeil' te zijn. „Gij liegt ons dus voor!" was het ant woord, „want deze foto is genomen op het schip waarmede gij zijt overgevaren naar Engeland!" De 10.000 francs waarborg werden ver beurd verklaard, en de overtreder gevangen genomen, terwijl de foto bewaard bleef tot tijd en wijle dat zijn vrienden zouden terug- lceeren. WIELRIJDEN. Scbcveningsche Wielerbaan. Dat de sport achter motor populair is te Scheveningen, bewees de geheel volle baan in het Belgische park. Jammer genoog, vielen HOOFDSTUK X. DE DRANK DER SQUAWS. Evenals de meeste mem-dien, die door de natuur begunstigd zijn met bijzonder gevoe lige zenuwen, zoo was ook Jack op verschil lende tijden en jaargetijden vatbaar om van de uitbundigste vroolijkheid tot de grootste moedeloosheid over te gaan, zonder dat hij daarbij in toestanden van overgang verkeer- .de, als stille vroolijklheid, mijmerende, me lancholie of neerslachtigheid. Toen hij zijn moeder verlaten bad, had. hij zich weder naai de woning van Blyth begeven, maar'hij ver keerde in zulk een wanhopige «temming en sprak slechts van z(jn sledkt gedrag on den invloed daarvan op zijns vaders gestel met zulk een innig zelfverwijt, dat de schilder zich ongerust over het jongemensch begon te maken. De goedhartige schilder kon geen wanhoop aanzien, van welken aard ook, en geloofde niet aan een berouw, waarvoor niet even zeer een hoopvolle toekomst al» een met smart herdacht vërleden bestond. Hij legde dus zijne kwast neder, juist toen hij gereed stond zijn „Gouden Eeuw" te gaan vernissen, en wilde Jack zoo goed hij kon moed inspre ken, door hem te wijzen op het voordeel en de eer, die hij winnen kon, zoo hij zich met ijver aan zijne nieuwe studiën iwiiddëi en dal .wedstrijden fcedeettolijk to l® .watör jdööir motorpech, eon versohjjnsel, 'dat m to Sch«- veningen gelukkig hoogst zelden zien. Die pech ontstond door een dubbelen val, nl. .van de 'gangmakers .Wronker en Slesker, die, .wat de menschen betreft, geheel zonder ongeluk verliep, maar Wronker's motor Was defect en dit gaf de grootste stoprnis. Bovendien had .Van .Genk do nieuwe kam pioen, in 'den eersten rit banddefect. waar door de zekere eerste plaats op. het nippertje voor hem verloren ging, Jn den 2en rit van 25 K.M. (vier werden er verreden) viel Wronker bij den start, waardoor Dickentman zonder goeden motor kwam en de strijd slechts tusschen 2 ren ners ging. In den derden rit had v. Gent den slechten reserve-motor, zoodat er weer slechts twee renners aan den strijd deelnamen en in den 4en ging het precies hetzelfde. De ritten achter motor zijn dus gedeeltelijk mislukt, en daar Van Gent door defecten motor er het slechtste afkwam, heeft hij onmiddellijk zijn tegenstanders uitgedaagd. Zoo goed als zeker komt dan ook den 26en September een allerlaatste wedstrijd achter motoren. Van de amateurs won „Swift" gemakkelijk en in den te langen wedstrijd voor onafhan- kelijken en profs (10 KLM.) met klassement bij iederen kilometer, bleef W. v. Duyn. over winnaar vóór de taaie gebroeders v. d. Wiel. Ziehier het verloop, der wedstrijden: Wedstrijd voor amateurs over 1 KLM., 3 ritten, 2 tusschenritten en eindrit. Eindrit: 1. ps. „Swift",; 2. F. v. Meeleren; 3. ps. „Naughty"; 4. ps. „Pida". Met 5 Meter gewonnen. Wedstrijd voor profs en onafhankelijken over 10 K.M. (30 baanronden). Puntstelsel bij iederen Kilometer: 1. W. v.' Duyn, in totaal 25 punten; 2. J. v. d. Wiel, 21 pt.; 33. P. v. d. Wiel, 18 pt. Moeskops en Leen© door banddefect opgegeven. 100 K.M. wedstrjjd (4 ritten van 25 K.MO tusschen de beroepsrijders J. v. Gent, kam pioen v. Ned. 1915, P. Dickentman, ex- wereldkampioen, C. Blekemolen, amateur- wereldkampioen, en L. v. d. Stuyft, België. Gangmakers: Wronker, Herkulein3, De Roos. Reserves: Slesker en Nigten. Ie Rit, 25 KLM.1. L. v'. d. Stuyft, tijd 24 min. SD/S sec.; 2. C. Blekemolen, bijna 1 baan; 3. J. v. Gent, 1 i/2 baan. 2e Rit, 25 KLM.: 1. L. v. d. Stuyft, tijd 25 min. 271/5 sec.; 2. C. Blekemolen, 4 banen; 3. P. Dickentman, ver. 3e Rit, 25 K.M.1. P. Dickentman, tijd 25 min. 30 sec.; 2. C. Blekemolen, bijna 3 banen; 3. J. v. Gent, opgegeven wegens motordefect. 4e Rit, 25 K.M.1. L. v. d. Stuyft, tijd 24 min. 4775 sec.; 2. Dickentman, 3/4 baan; 3. v. Gent, opgegeven. Eindresultaat: 1. L. v. d. Stuyft 1 -j- 1 00 1 3 punten; 2. P. Dickentman 3 -j- 1 -f- 2 6 punten; C. Blekemolen 2 2 -J- 2 6 punten; 3. J. v. Gent 3 -(- 3 -j- 3 9 punten, ATHLETIEK. Het estafette-record 400 M, verbeterd. Bij de militaire wedstrijden in het Stadion van Zondag, is bet Nederlandsche record estafette-wedloop 400 M., dat op naam stond van U. D., Deventer met 46 3/5 tec., verbeterd door een ploeg van, dé divisie, grenadiers en jagers, die het in 46 min. en 1/10 see. deed. De ploeg bestond uit de militairen: Maar- dijk, Liesauer, Branüioofden en Burgergrase. INGEZONDEN. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Re dactie zich niet aansprakelijk. ZONDAGSRUST EN ZONDAGSHEILIGING. Mijnheer de Hoofdredacteur, Er w.ordt in den tcgenwoordigen tijd, in ver schillende vakken veel geagiteerd voor de Zon dagsrust, wat helaas ook maar al te hard noo- dig is. Ook in het bakkersvak, een vak waar het publiek om den aard ervan natuurlijk veel belang "in stelt, bestaat nog steeds het euvel. Want niettegenstaande in verschillende plaat sen van ons land de Zondagsarbeid niet meer bestaat, wordt er hier in Haarlem in den nacht van Zaterdag op Zondag nog steeds versch brood gebakken. Het natuurlijk gevolg hiervan is, dat de be trokken arbeiders,-welke in dien nacht werkzaam moeten zijn, nooit van een welverdienden Zon dagsrust kunnen genieten, en, wat voor ons kathdlieken als hoofdzaak moet gelden, ook haast nooit goed hun kerkelijke plichten kunnen waar nemen.- Vanzelf rijst nu natuurlijk de vraag hoe of het komt, dat men hier in Haarlem nog niet zoo ver gevorderd is als in andere plaalsen van ons land? Welnu, waarde lezer, dat komt omdat ten eerste de bakkersgezellen nog niet voldoende georganiseerd zijn, en ten tweede omdat de be trokkene werkgevers, gesteund door het pu bliek, hetwelk des Zondag» maar al te graa'g versch. brood koopt, niet graag een extra- nboit verzuimde om liet Britsch Museum en de Teekenschool te bezoeken, waartoe Blyth hem eerstdaags den toegang verschaffen zou; en zoo hij eindigde, als ongetwijfeld liet ge val wel zou wezen, met zijns vaders vergif fenis te verwerven voor zijn besluit om schilder te worden, door hem een medaille te toonen, eervol verkregen als belooning voor zijn talent en lliem geschonken door de Koninklijke Akademie. Een noodzakelijke eigenschap hij deze soort van menschen is ook, dat zij Uil tijd met het grootste gemak van het eene uiterste tot het andere overgaan. Na verloop van eenigen tijd had Jack den voorraad van troostgron den, waarover de heer Blyth te beschikken had, uitgeput, daarop had hij deelgenomen aan een uitstekend en overvloedig warm ont bijt, had een paar uur bij de dames boven doorgebracht en had nu weder volkomen en als door een tooverstaf zijn gewone vroolijk heid teruggekregen. Hij voorspelde thans zijn eigen scboone toekomst, evenals hij eenige ©ogenblikken tevoren zijn-val voorspeld had, en ging naar Kirkstreet terug, om te zien of zijn 'vriend Mat thuis was en alles voor Valentijn's ont vangst gereed bad gemaakt. Hij zwaaide met zijn stok zoo zwierig, alsof hij reeds met zijn vader verzoend was door de medaille, die de Koninklijke Akademie hem had toegekend. Zeven uur was bepaald als het uur waar- winti iaiea schieten, welke zij op sua meer menschlievende collega's, die hun personeel des Zondags niet laten arbeiden, behalen kunnen. Het eerste punt, zooeven aangegeven, wordt door de verschillende organisaties in het bak kersbedrijf genoegzaam bestreden, alle pogingen worden in net werk gesteld oftt de organisatie zoo krachtig mogelijk te maken. Doch om het tweede bezwaar te bestrijden, daarvoor behoe ven wij de hulp van anderen .In deze moet het de dure plicht worden van het geachte publiek van Haarlem om ons zooveel mogelijk ter zijde te staan. En wel voornamelijk het Roomsche publiek, de katholieken zijn het, waartoe ik mij in deze wend. Het is ons genoegzaam bekend, 'dat bij nog heel veel katholieken des Zondags versch brood wordt bezorgd. Ja zelfs bij R. K. vereenigings- mannen gebeurt dat nog wel, terwijl deze toch m. i. de eerste moeten' zijn waar dit niet mag plaats vinden, zij toch die er zich op laten voor staan het gebod der Zondagsheiliging hoog te houden, dienen toch wel eens in overweging te nemen, dat dit gebod niet alleen strekt om zijn kerkelijke plichten te vervullen en zich te onthou den van slavelijken arbeid, maar o. a. ook nog om zijn evennaasten niet te noodzaken voor hun gerief des Zondags slavelijke arbeid te ver richten. Welnu, katholieken van Haarlem, wanneer gij nu des Zondags uw ontbijt nuttigt, zorg dan eerst dat het niet van het brood is hetwelk ver vaardigd is onder omstandigheden welke in strijd zijn met het gebod der Zondagsheiliging. Indien een ieder daar een ^beetje nauwkeurig acht op geeft, dan kan het m. i. niet uitblijven, of de Zondagsarbeid behoort in dat opzicht ook hier in Haarlem spoedig tot het verleden. Gij zult dan een aantal menschen, wier leven door den nachtarbeid toch al niet te rooskleurig is, ten minste voor den Zondag aan hun huisgezin teruggeven en in staat stellen hun plichten naar behooren te vervullen. Kortom, gij zult een goed werk verricht hebben. U Mijnheer de Red. nogmaals dank voor de verleende plaatsduimte, C. J. VAN DOORN. Haarlem, 11 September 1915. N Geachte Redactie, Verzoeke beleefd het volgende in uw blad te willen opnemen, hetwelk een voorstander is van de propaganda voor den Volkszang: Hoewel dopr mij sedert een paar jaren „Leeuwerken" zijn verkocht, moet ik sedert eenigen tijd het publiek teleur stellen, aan gezien ik op bestellingen ten antwoord kreeg, dat het werkje (roode leeuwerk van 25 cents) is uitverkocht en in herdruk. Dit is nu sedert Mei j.l. en moet ik aannemen, dat het nog niet herdrukt is, Nu wordt alhier druk propaganda ge maakt voor het orgel, dat morgen komt. "Verschillende personen, die om het boven genoemde boekje vraagden, heb ik wederom moeten teleurstellen. Men vindt het natuur lijk vreemd, dat zulks niet in een Roomsch- Katliolieken boekhandel voorhanden is, te meer nog, daar ik, op verzoek vanwege het afdeelingsbestuur alhier,, een propaganda- billet heb opgehangen. U, mijnheer de Redacteur, dankend voor de plaatsing, Hoogachtend, Lisse. TH. VAN HEMERT, BOND VAN GEITENFOKVEREENIGINGEN IN NOORD-HOLLAND. Dezer dagen vergaderde in Krasnapolsky te Amsterdam, onder voorzitterschap van den heer M. Sterk uit Haarlem, de Bond van Geitenfokvereenigingen in Noord-Holland, waarop afgevaardigden van 19 aangesloten vereenigingen aanwezig waren. Besloten werd o.a. dat de bepaling die in de statuten voorkomt om voorloopig voor den tijd van 5 jaar met zuivere Saanen-bokken te doen dekken, weer met 5 jaar zaL worden verlengd. Door den Bond zal aan de afdee- lingen een handleiding worden verstrekt voor de inschrijving ,van geiten en de opneming in het Stamboek, welk© handleiding goedge- keuid en aanvaard is door de Ned. Commis sie voor de Geitenteelt. Hierdoor zal in ge heel Nederland uniformiteit op dit gebied worden verkregen. Tevens werd aan het be stuur opgedragen een of twee controleurs aan te stellen die tevens de afdeel ingen zullen voorlichten in zake de stamboekhóuding en inschrijving der geiten. Tot bestuursleden werden herkozen de hee- ren M. Sterk uit Haarlem en R. Visser uit Berkhout. Besloten werd het bestuur met twee leden uit te breiden en als zoodanig werden gekozen de heeren K. Frugte uit Hoofddorp en J. Brands Wit, Amsterdam. Voorts werd nog besloten reeds dit jaar een verplichte bokkenkeuring in te stellen en de uitvoering hiervan over te laten aan het bestuur en de reeds ingestelde keuringseom.- missie. Door het bestuur werd voorgesteld aan de Prov. geitenverzekering een subsidie ver- leenen van 5 cent per gedekte geit, daar op Valentijn als de gast in het salon van de heeren M. Marksman en J. Thorpe Jun. ver schijnen moest. Hij kwam stipt op tijd en was voor deze gelegenheid in een blauwen rok gekleed, die onder al zijn vrienden om zijn mooi fatsoen en fabelachtigen ouderdom hekend stond. Op grorul van hetgeen Jack hem verteld had van Mat's zonderlinge eigenaardigheden, verwachtte hij van den oudste der beide gastheeren een zonderlinge en belachelijke ontvangst, en. toen hij te Kirkstreet kwam, vond hij ongetwijfeld dat zijne verwachtingen reeds voor een goeddeel verwezenlijkt werden. Reeds toen hij de nauwe en donkere trap van den tabakswinkel besteeg, werd zijn reukorgaan getroffen door lever- en spek- lueht, water- en brandewijngeur en tabaks rook, die hem uit elke opening tegenstroom- de. Toen hij de kamer binnentrad, was het eerste voorwerp waarop zijn oog viel, Jack, 'die met zijn hoed op bezig was de kamer aan te vegen, waarbij een groote stofwolk oprees, terwijl Marksman in het andere ge deelte der kamer de braadpan hanteerde, met opgestroopte mouwen, een warm glas groc naast zich op den schoorsteenmantel en een groote braadvork in de hand. „Hola, Mat, daar is onze geachte gast gekomen, vóór ik het dek heb bezwabberd!" riep Jack, terwijl (hij hem met den steel van den vin ger in de ribben porde. anders de verzekering moeilijk zal kunnen blijven bestaan. Dit werd na eenige discus sie aangenomen. De begrooting werd goed gekeurd en vastgesteld tot een bedrag van I 1648 in ontvangst en uitgaaf. 18 EEN LUNCHROOM EEN VERZEKERING- PLICHTIQ BEDRIJF, OF NIET? Deze vraag kwam aan de orde op oom© zitting; van het Kantongerecht te Utrecht gedaan. De banketbakker, tevens lunchroom-, houder, A. S. van Angeren, had een paai-; meisjes, die in zijn lunchroom werkzaam waren en uitsluitend gebezigd werden voor d© bediening van de bezoekers der lunch room, niet aangegeven op de loonlijst. Op last van het bestuur der Rijksverzekerings bank .was door den ambtenaar dier bank tegen ,Van A. proces-verbaal opgemaakt. De verdediger, mr. Vogelsang," betoogde, dat een lunchroom niet is een verzeker ing - plichtig bedrijf. Het personeel, in een lunch room werkzaam, wordt uitsluitend gebruikt voor de bediening, verricht dus kellners- diensten. Dat personeel staat dus feitelijk geheel buiten het bedrijf, en heeft met het bedrijf niets te maken. Omdat het dus geheel buiten het bedrijf staat, kan het ook niet onder de verzekering vallen. De ambtenaar van het O. M. beriep zich op een uitspraak van den Centralen Raad van Beroep, d.d. 1911. Daarbij werd uitge maakt, dat iemand, die in de etalage werkte en daarbij een ongeval had, wel degelijk voor een uitkeering der Ongevallenverzekering in aanmerking kwam, daar bedoelde persoon gerekend werd te behoo.ren tot het bedrijf. Mr. Vogelsang meende echter, dat een be roep op die uitspraak van den Centralen Raad van Beroep hier niet kon gelden. Bij het geval, dat de ambtenaar op het oog had, was winkelpersoneel betrokken, en die behooren wèl tot het bedrijf. Volgens pleiter bestaat er echter verschil tusschen winkel juffrouwen en bedienden uit de lunchroom. PI. bleef dus bij zijn opvatting, dat een lunch room geen verzekeringplichtig bedrijf is. Geëischt .werd voor elke overtreding f 30 boete. FAILLISSEMENTEN, Failliet verklaard: 7 Sept. J. Glansdorf, houthandelaar, Purmerend. 8 Sept. C. Riemslag, winkelier, Amster dam, Dapperplein 17. W. van Aardenne Jr., Dordrecht. i— J. van Benthem, Denekamp. A. C. Middelkoop, modiste, Kampen. Vernietigd het faill. J. J. F. van Broeck- huysen, koopman, 's-Gravenhage. Failliet verklaard: 9 Sept. j. de Bruyn, bakker-koopman, te 's-Gravenhage. Geëindigd: de faillissementen van E. van Woesik, bakker te 's-Hertogenbosch, en van H. H. Jeurissen, schilder, te 'Roermond aan de Kapel. Opgeheven: het faillissement van Jac. Pekel, koopman te Amsterdam, Jodenbree- straat 52, twee hoog. STOOMVAARTLIJNEN Kon. Ned. Stoomboot Mü. A'mor arriv. 12 Sept. van Port of Spain te Buenos-AyresEuterpe arriv. 12 Sept. van Gibraltar te Barcelona; Iris vertrok 12 Sept. van Almeria naar Malaga; Pluto arriv. 12 Sept. van Barcelona te Almeria; Posei don vertrok 12 Sept. van Gibraltar naar Valencia; Stella vertrok 10 Sept. van Iqui- que naar Taltal; Titan, naar Olgarvis, is 12 Sept. Dungeness gepasseerd; Apollo arriv. 12 Sept, van Amsterdam te Cardiff; Vesta vertrok 13 Sept. van Carthagena naar Am sterdam; Themis arriv. 13 Sept. van Amster dam te Kopenhagen; Pomona arriv. Ï3 Sept. van Lissabon te Amsterdam. Rottcrdamsclie Lloyd. Kawi, uitreis, passeerde 11 Sept. Bevezier; Samarinda arriv. 12 Sept, van Java te New castle, N.Z.W.; Tambora, uitreis, passeerde 11 Sept. Perim; Insulinde, thuisreis, arriv, 12 Sept. 5 uur 15 nam. te Deal. HollandAmerika Lijn. Maasdijk, van ^otterdam naar New-York, passeerde 11 Se, 4 u. 30 voorin. Lizard; Waaldijk, van Amsterdam naar New-York, passeerde 11 Sept. 5 u. nam. Scilly; Wesber- dijk vertrok 11 Sept. van New-York naar Rotterdam; Poeldijk, van Rotterdam naar Philadelphia, passeerde 11 Sopt. 12 u. 15 voorm. Prawlepoint; Rotterdam, van Rotter dam naar New-York, passeerde 12 Sept. 7 u. 20 voorm. Lizard; Zuiderdijk, van Rotterdam naar New-Orleans, passeerde 12 Sept. 1 u. 25 voorm. Lizard; Zaandijk arriv. 12 Sept. van Rotterdam te Philadelphia; Zijldijk, van Amsterdam naar Savannah, passeerde 12 Sept. 5 u. 10 voorm. Lizard. Stoomvaart Mü. Nederland. Kangean, uitreis, arriv. 13 Sept. te Padang. Kon. Holl. Lloyd. Amstelland, thuisreis, passeerde 13 Sept. Dungeness; Frisia, thuisreis, vertrok 11 Sept. van Bahia. „Hoe ben je vanavond gestemd f' zeide Marksman, terwijl hij zonder met de eene hand de braadpan los te laten, de andere naar Blyth uitstak, en de braadvork tusschen de tanden hield. „Ga zitten waar ge wilt, en roep maar door de opening, die daar onder die berenhuid is, zoo ge iets nit den tabaks™ winkel noodig hebt. Kunt ge een paar panne- koeken bergen?" vervolgde Mat, en sneed een koek door, dien hij juist gebakken had. „Wij hebben een stuk lever en spek gekocht, en dit moogt ge vast vooruit eens proevem Ziet het er niet lekker en fijn uit?" Met deze woorden stak Marksman een stukje spek aan zijn vork en liet het den 'beer Blyth over zijn schouder zien, die verbaasd in het mid-< den der kamer was blijven staan. „Prachtig! prachtig!" riep Valentijn «it, terwijl bij deed of hij aan h»fc stukje spek rook, alsof het een bouquet was. „Waarlijk, beste heer Verder kon hij niet preken, want op dat oogenblik struikelde hij oven tien of twaalf kruiken, die over den grond! verspreid lagen, en, zoo Jack hem niet npJto" vangen had, zou de heer Blyth zijn beleefd antwoord met een val hebben moéten beslui- „Waarom zet ge hem niet op een stoel? bromde Mat en wierp een verwijtenden bn« op Jack, toen deze zijn vriend weder in zü«i evenwicht had helpen hei-stellen. (Wordt vervolgd)* 9 0 1 Ali jFi-to ,ii.U xt>A> I ia»)/

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1915 | | pagina 6