TWEEDE BLAD Eick wat wils PE O'ORLOG BUITENLAND Allerlei. Öorlogsvaria. Nuttige wenken, Spreuken en gezegden. Lachhoek|e. WOENSPAG 15 SEPTEMBER ISI5 VERSPREIDE BERICHTEN Amerika overwinnaar. Aan een hoofdartikel uit „Sozialdemokra- tcn" (Kopenhagen) is het volgende ontleend: „Ken oppervlakkige beschouwing zou do meening kunnen doen vestigen, dat Amerika zich met huid en haar aan Engeland heeft verkocht. Hierbij zijn dan ook begrepen de landen waarmee Engeland verbonden is. Dit kan tenminste worden afgeleid uit de houding van regeering en pers, en niet het minst uit do munitie-export, welke onder hoogdruk plaats vindt. Toch zal men goed doen met deze symptomen niet ernstig te nemen. De verbittering tegen Duitschland wordt vooral door de millionaira gefabriceerd, Rockefeller en Morgan drijven geen gevoelspolitiek. Zij gebruiken de pers om die stemmingen en gevoelens te wekken, welke zij voor het oogenblik het meest noodig hebben. Zij ver zekeren het Amerikaansche volk, dat zij door wapcnuitvocr meewerken aan de vrijheid en aan de democratie. Hetzelfde zouden zij ook verzekeren als Duitschland de kooper was en als zij aan beide partijen zouden kunnen leveren, dan zouden zij een sportief welwil lende neutraliteit in dit opzicht aan den da.g leggen. „Dat, dit zoo is kan men wel zien aan de kredieten, welke aan de verbonden mo gendheden worden gegeven. De Amerikaan- sclio kapitalisten denken er immers geen oogenblik aan om aan Duitschlands vijan den baar geld ter beschikking te stellen. Zij bedanken eveneens voor een leeniug ten gunste der oorlogvoerenden. En zij lachen om de simpele 4i/a welke de Engelse he leening hen biedt. „De eenige sympathie, welke de Ameri kaansche stemming leidt, is de sympathie van den Dollar". Ten slotte zegt het artikel: „Bij het einde van den oorlog zal Engeland, zelfs al mocht het Duitschland overwinnen, moeten erken nen, dat Amerika zich intusschen een gelijk waardige vloot heeft weten te verschaften en ook op economisch gebied zal Amerika zijne goede vrienden terdege hebben gepiukt. Én- geland verliest niet alleen een aanzienlijk deel van zijne financieele sterkte, maar ook zijn invloed op den Zuid-Amerikaanschen han del. Amerika is de eenige overwinnaar in den Europeeschen oorlog. Het financieele zwaartepunt der wereld wordt van Londen naar New-York verlegd." Deze voorstelling van zaken doet denken aan het spreekwoord: Waar twee honden vechten om een been, gaat een derde er mee heenl Behandeling der krijgsgevangenen in Turkije. De „Morning Post" drukt een brief af ran een Britsch officier, die als krijgsgevan gene in een stad in Klein-Azië is. Deze officier schrijft: „Wij zijn ondergebracht in een der beste huizen van de stad, hebben een dragelijk leven en zooveel gemak als mogelijk is. .Wij worden behoorlijk en vrien delijk behandeld door de Turksche officie ren, die zich altijd uiterst hoffelijk jegens ons gedragen. Ik ontvang maandelijks het tractement van een Turksch officier, dat- ruim voldoende is voor mijn behoeften. Er zijn hier nog acht andere Britsche officieren, ren, waaronder drie Australische en verder zes officieren van duikbooten. Bovendien zijn er twee Eransehe officieren en twaalf Russische, allen zeelieden. De Britsche en Eransehe hebben tezamen een soort ge meenschappelijke tafel met wier zorg ik ben belast. Dit geeft mij eenige bezigheid. Wij zijn ook aan het tuinieren gegaan, maar op een goeden dag is een zwerm sprinkha nen verschenen, die letterlijk alles heeft opgegeten, behalve onze tomaten. Wij had den meloenen, komkommers, zonnebloemen, riekende latheris en boonen. Niets is over gebleven. Vervolgens roemt de schrijver zeer de voorkomendheid van het Amerikaansche ge zantschap te Konstantinopel, dat kleeren zond aan de officieren en talrijke boeken, welke laatste gift vooral hun bijzonder aan genaam was. De militaire opleiding van den Gzaar, In de „Tagliche Rundschau" wordt van de militaire opleiding van Gzaar, die nu zelf het opperbevel over zijn troepen op zich genomen heeft, het volgende verteld: Van alle heerschers in Europa, zoo ver haalt het blad, is de Gzaar stellig het minst militair gezind en het min ste soldaat. Tot na zijn negentiende levens jaar had hij niets met het militaire leven uit te staan. Eerst toen werd hij naar Sars- koje Selo gecommandeerd, om daar dienst te doen. iWegen3 het groote gevaar van ni hilisten werd dit streng geheim gehouden. Zoodra de kroonprins bij den troep, aan gekomen was, zoo verhaalt het blad, werd kolonel Kamenski, van de garde-gendarme rie, uitgekozen om voor de veiligheid van den jongen luitenant te zorgen. Overal werden in de huizen wachten opgesteld om toe te zien, dat er niets ernstigs gebeurde. De bataljons-commandant richtte bovendien nog een geheimen dienst onder zijn man nen in, zoodat ieder soldaat een spion was en zich door de anderen bespionneerd ge voelde. ALs de kroonprins naderde, waagde niemand zich te bewegen. De regiments commandant was grootvorst Sergius, die la ter in Moseou is vermoord. Grootvorst Sergius was geen streng mili tair opvoeder voor zijn luitenant. Als dag- marschen van dertig kilometer gemaakt moesten worden, dan was er steeds een wa gen bij- de hand, waarin de kroonprins ach teraan reed. Sergius echter meldde Gzaar Alexander, dat luitenant Nicolaus Alexan- drowitsj een groote militaire oefening had meegemaakt Be Zeppelin-raids boven Engeland. In de Engelsche bladen is een lijst ge publiceerd van de Zeppelin-Taids boven En- geland, met het aantal dooden en gewonden dat telkens officieel werd vermeld: Gewon- Datum. District. Dooden. den. 119 Jan. Yarmouth en Kings Lynn 4 9 14 April Blyth en Tyneside 2 16 April Lowestoft, Ipswich en Bury St. Edmunds 10 Mei Southend 1 17 Mei Ramsgate 2 8 27 Mei Southend 3 31 Mei De districten rond Londen 6 4 Juni Zuid- en Zuid-Oostkust 6 Juni Oostkust 24 40 15 Juni Noord-Oostkust 15 15 9 Aug. Oostkust 13 12 12 Aug. Oostkust 6 23 17 Aug. Oostelijke graafschappen 10 36 7 Sept. Oostelijke graafschappen 17 43 8 Sept. Oostelijke graafschappen en district van Londen 20 86 12 Sept. De dokken te Londen Er zijn dus in het geheel 16 bezoeken aan Engeland gebracht, waarbij volgens deze „officieele" opgaven slechts 121 per sonen werden gedood en 274 personen ge wond. Zijn deze mededeelingen juist, dan recht vaardigen zij de meening, dat de Duitschers, 1 hun aanvallen voornamelijk richtende op j terreinen van strategische waarde, daarbij (zooveel mogelijk hebben getracht hunbom- 1 men daar te werpen, waar zoo min mogelijk het leven van non-combattanten in gevaar werd gebracht. OORLOGS-ALLERLEI, EEN MARSCH VAN 56 K.M. MET ZWAARGESCHUT. Schrijvende over de aaneenschakeling van Russische nederlagen, meent een Rijnlandsch medewerker van de „N. R. Ct.", dat men alleen uit veldpostbrieven kan lezen, hoe deze Russische débacle mogelijk is geweest. De eerste brieven dateeren reeds van begin Februari! Toen werden voortdurend batterijen zware artillerie aan de Russische stellingen bijeengetrokken. Deze zware artillerie, gewoonlijk „Fussartil- i ierie" genoemd, omdat de kanonniers te voet I marcheeren, beschikt bij het Duitseha leger over het meest verschillend kaliber van ge- 1 schut. Het begint bij de 3.5 c.M. revolver kanonnen in de vestingen en het eindigt bij de beruchte 42 c.M. mortieren. Daartusschen zijn allerlei variaties van afmetingen op te merken, 10 c.M. voor bestrijding van vlieg tuigen, 15 o.M. .veidhouwitsera, 21 e,M. mor tieren en tal van ander geschut, dat nog niet vermeld mag worden. Dit zware 'geschut heeft den .veldtocht in Russisch-Polen beslist en zelfs in Duitsche stafkringen zal het bewondering gewekt heb ben, hoe met deze lompe, «ware kanonnen de grootste marschen gemaakt «ijln, hoe het ongelooflijke mogelijk is gemaakt. Zelfs een marsch van 56 K.M.I Hindenburg, de Ontwerper van dit groot- scbe plan, heeft 't zijn soldaten niet gemak kelijk gemaakt. Een batterij zware artillerie lyjv. lag sinds lang met andere voor Lomza. Ze hadden weinig te doen, schoten per dag een aantal' granaten af en het meeste haddén de bedie ningsmanschappen in hun rustdagen te doen. Dan werd er gewerkt I De Russische dor pen moesten schoongemaakt .worden, meubels en alle dingen op straat gezet en de kanon niers - infanterie was er haast niet han teerden 'den bezem om de kamers schoon te vegen. 'Anderen waren met de witkwast aan het werk om de wanden eenigszins van witte kleur te voorzien en het ongedierte te ver stikken. De rijders der batterijen ruimden buitens huis de mesthoopen en hef vuil uit de huizen op en toen de huizen eü dorpen schoonge maakt waren, kwamen de wegen aan 'de beurt, om begaanbaar gemaakt te worden. En toen dat alles klaar jvas, tot verbazing der Russische dorpelingen, die zoo'n zinde lijke aanvechting niet begrepen, kwamen an dere 'dingen aan de beurt. Er werden in de verschillende deelen van de stelling voor Lomza bronnen gegraven, zelfs zweminrich tingen voor de troepen, precies alsof men er als in het Westen maanden en maanden wou verblijven. Tusschen al die bedrijven bleef de zwakke Duitsche infanterie in de loopgraven, betrok de jwachten en dacht aan het noodlottig uur, dat de tienmaal sterkere Russische infanterie zou aanvallen. En achter hun loopgraven mopperden de kanonniers der veie batterijen, dat zij als werksters moesten schoonmaken en wel in dorpen, waar de bevolking niets, hoegenaamd niets voor hen deed. De kanonniers hadden bijv: geen tijd hün goed te wasschen en dat deden de Poolsche vrouwen tegen 50 pfen nig plus de zeep per stuk. Ze deden 't boven dien op 'ongewone manier! Een steen wordt met zeep ingesmeerd en daarmee wordt in de beek het waschgoed „behandeld", zoo dat in een paar maanden al het ondergoed der soldaten „mishandeld" was. En de kanonniers vroegen zichzelven her haaldelijk af, waarom die vele batterijen voor Lomza verzameld waren en werk deden, dat wel' nuttig was, doch evengoed door den landstorm zonder wapens had gedaan kun nen worden. Tot den 4den Juli!.... Toen kreeg de ©ene batterij na de andere bevel tot vertrek. De paarden, die zoo dikwijls voor ploeg en egge in de zware, Poolsche klei hadden gestapt, kregen als van ouds de zware kanonnen te trekken. I>e eono batterij ging hierheen, de andere daarheen, en op ver schillende tijden. De mooie zweminrichtingen, de juist voltooide voetbalvelden werden in den steek gelaten. Onbemerkt voor de Rus sen verdween de ontzaggelijke hoeveelheid zware artillerie. Eenige batterijen bijv: vertrokken naar Kofno in het bepaalde, geloof, dat zij naar bet Westen gingen. Van Kofno per spoor naai' Osterode. In Osterode uitstappen en terwijl de manschappen daar rust kregen, in een meertje konden baden, kwam 's nachts onverwacht het marschbevel. Toen ging het met het zwaar geschut over Jebwabno naar Kaltenbom, vandaar naar Sanawow, Schwielenenck, dag in, dag uit over zandige wegen, soms in heeten zonne schijn, soms in stortregens. De kanonniers, uren en uren lang met touwen over den schouder, om de loodzware houwitsers te trekken door het mulle zand of het klevende moeras. Daarbij van warm eten geen sprake 1 De veldkeukens konden hen niet bijhouden op dien razenden marsch langs de Russische zandwegen. Het eenige voedsel, dat de troe pen bereikte, was het kommiesbrood, in Bres- Lau gebakken. Was er tijd om te rusten, dan. was er niets te koop in de verkoold© dorpen, di© door de Russen in brand ge stoken (waren en in éón veldpostbrief ver telt de schrijver, dat hij zoo gelukkig is geweest melk en boter te kunnen koopen. Zoo gaat die. waanzinnige jacht verder! 'Alle beschikbare wegen worden door de op rukkende kolonnes in beslag genomen. Het stuift overal, of men zinkt in den modder, al naar het weder is! Maar vooruit moet men met het. zware geschut! Waar het te zwaar valt, worden kompagnieën infanterie te hulp geroepen en met vijftig, zestig man aan de touwen, 'gaan de houwitsers en mortieren in beweging. Én overal op dien vreeselijken tocht rook wolken aan den hemel, 's nachts vurige gloed, aan alle kanten ellende, verwoesting. Doch er is geen tjjd tot overleg, tot men- schelijk 'denken 1 Als er rust gekommandeerd wordt, vallen de kanonniers naast de stukken neer, de stukrijders kunnen nauwelijks de bespanningen losmaken, de paarden vallen van vermoeienis neer, de officieren loopen heen en yveer "met gesloten oogleden. Er wordt geslapen, ja, maar een, ten hoog ste drie uur, en weer gaan de batterijen op weg, langs een groeten omweg, dien zij moe ten maken, om den vijand te misleiden. Eindelijk is het doel voor Przasriysz bereikt en precies op tijd. Na veertien dagen, haast onmenschelijke inspanning', bereiken de bat terijen hun aangewezen stelling en tot hun verbazing zien ze van alle zijden nieuwe batterijen komen. Steeds nieuwe: veldartil lerie, zware mortieren en houwitsers. Zij galöppeeren met de druipende paarden over akkers en velden en zonder dat er komman do's gehoord worden, gaan die troepen artil lerie naar de hun aangewezen plaatsen. Allengs komt regelmaat in den chaos van ontelbare artillerie 1 .Vooraan groepeert zich de veldartillerie, dan komen de rijen zware veldhouwitsers, dan volgen de zware mor tieren van 21 c.M. en zelfs van 30 c.M. Onafzienbaar ver strekken zich die artil leriestellingen uit, kilometers ver staat- kanon aan kanon, een ontzettende macht, waarover de artilleristen zelf verbaasd zijn. Doch er is, ondanks hun vermoeienis, 'geen tijd tot overleg! De stukken moeten in stel ling gebracht worden, bomvrije dekkingen gebouwd voor manschappen en munitie. En precies als op manoeuvre gaat het toe, elke batterij richt zijn eigen terrein in. Hier be waarplaatsen voor munitie, ginds verband- plaats, zJelfs da W. C. wordt niet vergeten. En terwijl die vele duizenden kanonniers aan den arbeid zijn, rollen honderden wa gens aan met granaten. In de verte wordt gewerkt aan een veldspoorweg en intusschen knallen de zweepen, snuiven do paarden, zuchten de menschen. Maar zij' komen op den bepaalden tijd. aan. Aan elke batterij worden duizend granaten afgeleverd, opgeborgen in de voorgeschreven bewaarplaatsen. En terwijl dit achter het artillcriefront plaats vindt, worden vooraan observatieposten gebouwd, telefoon! eidingen gelogd. Een enkel stuk geschut wordt ingeschoten en het wordt reeds avond, wanneer dit zenuwachtig be weeg van duizenden bc duizenden geëin digd is. Precies half twee van dien gedenkwaar- digen nacht worden de manschappen gewekt. LoaBi, stijf "van vermoeienis gaan de artil leristen naar hun geschut, staan gereed met de onheilspellende granateif. 's Nachts twee uur begint van drie liniën artillerie een ont zettende kanonnade, soms versterkt door bat ter ij-salvo vuur. De aarde dreunt onder het geweld der honderden kanonnen. Het rumoer wordt zoo groot, dat bevelen schriftelijk over handigd moeten worden. Onafgebroken dreunt de kanonnade verder tot 's middags vier uur, duizenden granaten zijn reeds over de Russische stellingen ge vlogen en gesprongen.' Dan stormt de Thuringsehe infanterie en steeds honderd meter voor hun kolonnes, val len de Duitsche granaten neer, begeleiden de honderden grijze soldaten, verpletteren den tegenstander. Onder dezen orkaan van Vuur en ijzer moe ten de Russen bezwijken. Hoewel zelfs hun paardenstallen bomvrij onder Re aarde waren ingericht, zwaar gebetonneerd, is er niets, dat dien ontzettenden stormvloed kan weer staan! In anderhalf uur tijd zijn de Russische stellingen veroverd 1 En als de artillerie door deze stellingen trekt, schrikt zij van haar eigen verwoestin gen HET KANONGEBULDER IN DE ALPEN. De Romeinsche correspondent van de Temps, de heer Jean Carrière, schrijft in d it blad over den oorlog in do Alpen. Na ver teld te hébben hoe schoon de mensehelijke inspanning is, die de geweldigste oorlogs machines heeft weten op te stellen op plaat sen, waar een gems zou aarzelen, heeft Car rière het over den indruk, die gewekt wordt, wanneer in het "hooggebergte de artillerie aan het woord komt. Ik heb vroeger gelegenheid gehad, aldus Carrière, toen ik de gevechten van Eoemeli- ana, Henni en Bengazi beschreef, aan te loonen dat in den modernen oorlog het ge raas van het kanon het mooist was. Ik heb 'toen zelfs gezegd, dat voortaan de esthetica der veldslagen niet meer voor de oogen, maar voor de ooren was en dat een geweldige symphonie er de geweldige schilderingen van vroeger verving. Ik heb gezien, dat het mee- rendeel "der militaire verslaggevers, di de krijgsverrichtingen aan het Fransch-Du tsche front volgden over een uitgestrekt terrein, de opmerkingen bevestigd hebben, die ik in dat opzicht gemaakt had op beperkter gebied in Transvaal en Tripoli. Welnu, hier in het hooggebergte, is het geweld nog yeel grootscher; maar het wordt er vergezeld door een even geweldig vizioen. Men stelle zich voor, het op zich zelf zoo tref fende geluid van het kanon, eindeloos door de berg-echo's herhaald, dan kan men zich verbeelden welk duizelingwekkende sympho nie een artillerie-duel is op tweeduizend of drieduizend meter. Er zijn oogenbiikken, waarop men, wanneer de twee tegenstanders tegelijk, spreken, de sensatie heeft, dat de geheeie natuur in stukken springt. Er is bovendien tusschen den oorlog in de vlakte en dien in de bergen nog dit ver schil. In de vlakte hoort men do kanon schoten die voor u afgevuurd worden; men hoort zelfs soms de uitwerking van het pro jectiel wanneer het valt; men raadt de resul taten, maar in het algemeen is het onmogelijk om een artillerie-duel bij te wonen en er het verloop van te volgen. Hier in de ber gen daarentegen staan de tegenstanders tegenover elkaar op zoo groote hoogte, dat zij elkaar zonder moeite kunnen zien ten gevolge van de* volmaakt heldere lucht var de alpen*. Zoodat men, wanneer men een waarnemingspost heeft, die van terzijde do beide stellingen overheerscht, alle fazen van den strijd kan volgen, alsof men een ver schrikkelijke partij voetbal bijwoonde tus schen bergreuzen. "Zoo streden onlangs een Italiaansch en een Oostenrijkseh fort met groote granaten. Men zag ieder schot inslaan. Men zag het vuur der Italianen, dat goed gericht was, hoe langer hoe dichter bij het doel komen, dat zij wilden bereiken, en dan plotseling een oorverdoovende en verblinden de ontploffing, gelijk aan een vulkaan-uit barsting, aan den Oostenrijkschen kant; de batterij vloog in de lucht. Daarna een lange stilte aan beide zijden. Er werd niet meer geduelleerd. CHINA. President of keizer Joeanskjitai? Naar de Times d.d. 12 September uit Peking verneemt heeft de beweging tot herstel van de monarchistische staatsinstellingen zoozeer aav kracht gewonnen, dat enkele dagen geleden in China algemeen geloofd werd, dat Joeansjikai over enkele weken tot keizer zou worden, uiige- roepen. - yjjg] Echter heeft er thans een plotselinge frontver andering plaats gevonden. President Joeansjikai zelf heeft zich een tegenstander verklaard van de beweging tot herstel van de monarchie, ter- wijl de Raad van State geweigerd heeft, memo- 1 ries op deze wijziging betrekking hebbende, in behandeling te nemen. ABYSSINIE. I Abyssinië en de H. Stoel. De Negus van Abyssinië,Lek-Yiassi, zoon WAT IS DRANKMISBRUIK? Niet alleen de dronkaards, niet alleen zij, die door de agenten als vuil goed naar het politie bureau worden gesleept, of door vrienden op een kruiwagen naar huis worden gerold, maken zich hieraan schuldig. Het zijn sporadische gevallen der ziekte, de epidemie zelf is het niet. Ook zij, die zonder dronkaards te zijn het noo- dige geld voor voedsel,'kleeding en deksel om zetten in drank en tranen, en ook zij, die om •den drank den arbeid vervvaarloozen èn tijd èn geld verkwisten, en ook zij, die min of meer door den drank bedwelmd, niet in staat zijn om de plichten van hun ambt met den noodigen ernst te verrichten, en ook zij, die èn tijd èn geld ter hunne beschikking hebbende nochtans voortdu rend een zoo ruim gebruik van drank maken, dat zij in de algemeene overtuiging des volks te veel drinken, zijn niet vrij te pleiten van drankmis bruik. HET- GEHEUGEN DER DIEREN. Dat paarden en honden een goed geheugen hebben, en nog na jaren blijk gaven, hun ouden meesier of een vroegere woning te her kennen, is herhaaldelijk gebleken. Maar ook apen munten uit door een goed geheugen, zooais het volgend voorval aan toont. 1 Eenige jaien geleden werd voor den dieren tuin van New-York een meerkat aangekocht, een allerliefst klein diertje, dat spoedig de lieveling van alle bezoekers was. Op zekeren dag, toen de apenkooi weer door een dichte menigte omringd was, ge rankte hot aapje in de grootste opwinding, sprong, alsof het dol was, tegen een be paalde plaats van' het traliehek der kooi en wilde, niettegenstaande de pogingen van de bewakers, niet tot bedaren komen. Eindelijk bemerkte de oppasser dicht bij de kooi een tamelijk haveloos uitzienden knaap, d'.en de aap blijkbaar wilde bereiken. Toen bleek, dat de jongen het d:er zes jaren geleden van een matroos had gekregen en het vóór vier jaar aan den dierentuin had verkocht toen hij zonder werk was en voor het dier geen voedsel meer kon koopen. Nu, na die verscheidene jaren, herkende het diertje zijn vroegeren baas en zijn vreug de was grenzenloos, toen deze do hand door de tralies stak en het over het kopje streek. DE PAARLMOERSOHELPEN. De eigenaardige glans, die over paarlmoer ligt, wordt veroorzaakt, doordat een gedeelte van het licht door de bovenste lagen en een ander gedeelte door de onderste terug gekaatst wordt. De paarlmoerschelpen worden vooral ge- vischt in de Perzische Golf en de Roode Zee, dicht bij de kust der Z.uidzee-eilanden. en in de Golf van Panama. Het wordt ook verwerkt tot het vervaardigen van- cameeën. OOIEVAARS EN DE OORLOG. - Het gebied der Masurische meren in Oost- Pruisen was in vredestijd het geliefkoosd van duizenden ooievaars, die daar in de vele poelen en plassen in overvloed kikvorschen vonden. Toen ten vorige jare de Russen in die streken tal van steden en dorpen verwoestten, hadden de ooie vaars hun winterkwartier in Afrika opgeslagen. Bij hun terugkeer vonden zij de oude nesten voor het grootste gedeelte vernield. De meeste dieren echter richtten zoo goed en zoo kwaad als het ging, hun vorige woonstede weer in of bouwden een nieuw verblijf in de onmiddellijke nabijheid. Zoo ziet men thans, schrijft de „Königsberger Allg. Ztg.", in tal van grensdorpen ooievaars nesten tusschen de dakspant enin, of op half ver nielde schoorsteenen of aan de gevelranden van de puinhoopen der huizen. Groote troepen ooie vaars uit de vuurlinies van Polén en Noord- Frankrijk hebben, volgens genoemd blad, even eens in de vlakte der Masurische meren een rus tiger verblijf gevonden. Ook honderden kraan vogels en reigers zijn er van elders neergestre ken. Of echter deze vreemde gasten dit toe vluchtsoord trouw zullen blijven, wanneer de vrede op aarde is weergekeerd, zal de tijd moeten leeren. OOK 'N WAPEN IN DEN OORLOG. In een meisjesschool te Frankfurt vertelde de directeur in hoogsteigen persoon 'aan de leerlingen in de lagere klasse, een en ander van de oorlogsleenmg. De directeur begon zijn verhaal met. te zeggen: „Tot oorlogvoeren zijn 3 dingen noo dig. Weet* gij welke dat zijn?" „Geld," riepen de meisjes in koor. „En eerder „Insectenpoeder," riep toen een van de kleine meisjes uit, wier vader sedert het voorjaar in Polen heeft gestaan. Vlekken, die ontstaan zijn door strijken met een te heet ijzer, kan men verwijderen wanneer ze tenminste niet te diep zijn inge brand door ze onmiddellijk te bestrijken met water, waarin borax is opgelost, waar na men de vlek droogstrijkfc. Roestvlekken uit linnen en katoen kunnen met behulp, van citroenzuur verwijderd wor- den; waarna men de stof in schoon water i flink moet uitspoelen- Water uit regenputten en van gesmolten sneeuw of ijs, moet men nooit drinken dan gefiltreerd of gekookt. Het bevat altijd scha delijke bcstanddeelen. Hoe meer .de maatschappij zich afwendt van het Christendom, hoe meer de nood zakelijkheid zal blijken de leemten gedeel telijk aan te vullen door .wetboeken. Hoe dikwijls gebeurt het ons allen, dat wij in onze verschillende omgevingen ons ge voel geweld moeten aandoen, en verbergen wat er in ons omgaat te midden van den voortdifronden strijd des levens, als we onze roeping en plicht getrouw willen vervullen. Te zeggen wat men niet denkt, is altijd verkeerd; alles te zeggen wat men denkt, is meestal dwaas. Een oppervlakkige studie der natuur moge soms van het geloof in God afleiden; een dieper doordringen voert zeker tot Hem terug. 't Geluk zal dra het huis verlaat, Als Vrouw vaak voor den spiegel staat. Onweder en oorlog duren niet altoos. AL TE BELÉEFD. In een dorp in Nassau bezocht een schoolop ziener een school, waarbij hij den onderwijzer opmerkte, dat hij den kinderen niet genoeg be leefdheid leerde. Ze spraken o. a. niet met „twee woorden". Een collega aan een school in de buurt was vooraf gewaarschuwd en had geluk kig zijn kinderen nog kunnen leeren, achter elk antwoord, dat ze den schoolopziener moesten geven toe te voegen: „Herr Schulrat". Mijnheer de schoolopziener komt en examineert. De zon- denval komt ter sprake. Met welke vloekwoorden sprak God tot Adam? „De aarde zij vervloekt om uwe ^Ue, heer schoolopziener," luidde 't antwoord. Wat sprak God tot de slang? volgde. „Op uw buik zult gij kruipen, heer schoolop ziener." De jongen moest ophouden en een ander den zin voleindigen: „Stof zult gij eten, uw leven lang, heer schoolopziener," luidde 't antwoord. Dat leek zelfs dien schoolopziener al te be leefd en hij verdween. GOEDE RAAD, DIE NIET DUUR IS. „Dokter, ik kan 's morgens niet vroeg -• opstaan," klaagde een rijke patiënt. „Dat is toch heusch zoo moeilijk niet," zei de dokter. „Om hoe laat staat u gewoon lijk op?" „Om negen uur, dokter. „Welnu, eta dan eiken morgen een ha-'f uur later op en na verloop van een maand1 zult u zien, dat u 's morgens om vier uur opstaat," WAT 'N LEEPERD. Heer. „Hoeveel broers heeft u?" J)ame TwG6 Heer.'„Hè, dat is vreemd 1 Verleden weefc heeft uw broeder taij verzekerd, dat hij maar j een broeder heeft." AFDOEND. Sollicitant: „Dus 20 gulden per maand kan i ik bij u verdienen? Daarvan zat ik ook I geeif kromme sprongen maken." Patroon: „Mijn kantoor is ook geen circus, mijnheer." NIEUWS HAARLEMSCHE COURANT I I

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1915 | | pagina 5