Kijwiel banden Madonna. BINNENLAND H. J. v. d. MEER, LEGER EN VLOOT SOCIALE BEaiCKTEN LETTEREN EN KUNST KERKNIEUWS SPORT EN WEDSTRIJDEN Landbouw en Visscherïj RECHTSZAKEN. ONDERWIJS FINANCIEELS BERICHTEN FEUILLETON Goedkoopst adres üchagchelstraat 7-9 bijdeflgegatg. van Menelik, heeft aan Z. H. den Paua een speciaal gezantschap gezonden, dat onder lei duig staat van den Karthuizer monnik, pater Basile. om hem te complimenteeren met zijn troonsbestijging. Zooals bekend mag worden ver ondersteld, worden de Abyssiniëra tot de oudste christenen gerekend; een der apostelen heeft daar zelf het christendom gepredikt. - BRAZILIË! Generaal Pinheiro Maehado t Het Braziliaansche gezantschap ie Berlijn geeft de volgende bijzonderheden over den dood van generaal Pinheiro Maehado, vice-president van den Braziliaanschen senaat, die dezer dagen verraderlijk werd vermoord. De generaal werd op het oogenblik dat hij het Hotel des Etrangers binnenging om een vriend te bezoeken, verrader lijk van achteren met een dolk doorstoken. Hij stierf weinige oogenblikken na den aanslag. De moordenaar, die beweert bij de veldbakkerij te zijn geweest, en deserteur te zijn, bekent, dat hij dij misdaad heeft begaan uit politieke wraak zucht. De opwinding en verbittering, door de misdaad veroorzaakt, zijn algemeen. De presi dent van de Republiek heeft in een buitenge wone zitting van den Ministerraad, bijzondere eerbewijzen bij de begrafenis en een driedaag- schen officiëelen rouw bevolen, Na de zitting begaf zich het geheele kabinet naar de woning van den vermoorden generaal om den doode hulde te brengen en de familie de diepste deel neming te betuigen. DE SUIKERVOORZIENING. Voor de aanstaande campagne is de volgen de regeling astgesteld: De uitvoer van in Nederland geteelde beet wortels is verboden onder voorbehoud, dat onder bepaalde voorwaarden vergunning tot uitvoer kan worden verleend voor beetwortels geteeld in de grensgebieden. Het uitvoerverbod van suiker blijft gehand haafd, behoudens bijzondere vergunning door den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel te verleenen. De beschikbaar gestelde consumptiesuiker kan, voor zoover zij niet reeds in consumtie is gebracht, gedurende het jaar 1 October 1915 ultimo September 1916, opgevorderd worden door of vanwege de Regeering en deze behoudt zich het recht voor eene plaats van levering aan te wijzen en de qualiteit te doen beoordeelen. Raffinadeurs en witsuikerfabrikanten geven op 25 September 1915 op hoeveel ter beschikking gestelde ruwsuiker zij in koop hebben, resp. consumptiesuiker, zij schatten te zullen produ- ceeren. Zoolang hun voorraad grondstof, resp. beschikbaar gestelde suiker, strekt, zijn zij ver plicht consumptiesuiker tot den door de Regee ring vastgestelden prijs af te leveren. Mocht op eenig oogenblik onverhoopt de vraag naar consumtiesuiker hun gezamenlijken voorraad overtreffen, dan kan worden overge gaan door of vanwege de Regeering tot opvra gen van eene hoeveelheid beschikbaar gestelde ruwsuiker en is de houder daarvan verplicht die onmiddellijk te leveren tot een prijs van f 18 per 100 K.G. voor 1ste product, op de condi ties van de bestaande reglementen voor den verkoop van beetwortelsuiker. De opvorderingen worden door de Regeering opgedragen aan de Commissie van Advies, welke deze regelt zooveel mogelijk in verhouding van de hoeveelheden welke bij eiken houder nog aan wezig zijn De maximum-verkoopprijs voor den detailver koop blijft gehandhaafd op f 55 per 100 K.G. netto contant voor melis no. 1 of daarmede overeenkomende suiker. De maximumprijs voor den groothandel, tevens voor de industrie, voor zoover voor binnenlandsch gebruik werkend, wordt gesteld op f 51.— per 100 K.G. netto, met 1V2 pCt. korting voor contante betaling voor melis no. 1 of daarmede overeenkomende suiker. In beslag genomen. Uit Enschede meldt men ons: Door de grenswacht alhier is gisternacht aan den Veen weg onder Lonneker 100 K.G. spek en 40 K.G. rijst in beslag genomen, be stemd voor uitvoer naar Duitschland. Tegen de vermoedelijke daders, een vijftal personeel uit „De Krim" alhier, is proces- verbaal opgemaakt. Dure sajet en dure kousen! Op die laat ste vergadering van sa jetf abrikan ten in Ne derland, te Amsterdam gehouden, is door de toenemende schaarschte en daarmede ge paard gaande enorme stijging der grondstof fen en verdere benoodigheden, als verfstof, enz., besloten den prijs der zwarte en donker gekleurde sajetten andermaal met 50 cent per K.G. te verhoogen. Dit is de vijfde ver- hooging, welke dit artikel eind* Augustus 1914 heeft ondergaan. De totale [Verhooging bedraagt reeds 2.25 per K.6, wat voor som mige en doorgaans veel gevraagde soorten 100 pCt. stijging beteekent. Ook het artikel kousen onderging naar evenredigheid dezelfde verhooging, zoodiatj thans nooit gehoorde prijzen moeten betaald worden. Een doodelük ongeluk. Te Rotterdam was een 14-jarige jongen aan Ihet Charloische hoofd behulpzaam bij hiet den bol opduwen van een met siteenen beladen wagen, bespan nen met een paard: Hij liep daarbij tusschen de wielen, stuikelde en kreeg een achterwiel over bet lichaam. In bewusteloozen toestand werd K. de woning van dr. Broekemit bin nengedragen, die hem onmiddellijk per bran card naar buis deed brengen. Bij aankomst bleek de arme jongen reeds te zijn overleden. Een kerkdievegge. Men schrijft aan heit „Huisgezin": Op welke sluwe wijze kerkgangstens in de R.-K. kerken te Maastricht bestolen werden, kan blijken uit de aanhouding van een vrouw, die er speciaal haar werk van maak te, om in de kerken de taschjes van de da mes te plunderen. Als b.v. een dame naar de communiebank ging, schoof de dievegge nader en haalde nit het bandtaschje, dat gemeenlijk op den stoel wordt achtergelaten, de portemonnaie. Minstens een half dozijn dames zijn, voor zoover nu bekend is, op der- geldelijke wijze besloten. De dievegge, een 50-jarige, ongehuwde vrouw, te Beek (L.) geboren en Q. geheeten, zocht ook baar slachtoffers onder de dames, die zich in den biechtstoel bevonden. Eens, toen de dievegge bezig was een portemon naie te verwijderen uit een tascbje, dat op een stoel nabij den biechtstoel lag, werd zij door de biechteling© op heeterdaad betrapt. Geen nood, de dievegge doet akof er niets gebeurd is en gaat zelf zitten in den stoel der boetvaardigheid. Het leer van de porte- monnaies gebruikte de dievegge voor het re- pareeren van haar schoeisel. Toen ze gear resteerd werd, wierp ze een stuk zool, af komstig van een portemonnaie, weg. De die vegge zit in verzekerde bewaring te Maas tricht. Een Belgische dame miste 100 francs. Slachtoffer van onvoorzichtigheid. Toen de heer T. te Laag-Keppel Maandagmiddag voor zijn woning zijn dubbelloops-jachtgee weer wilde schoonmaken, ging plotseling 't schot af, met bet gevolg, dat bij de volle lading in het hoofd kreeg en onmiddellijk een lijk was. Oorlogswee. Na een jaar smartelijk lij den is te Boekei (N.-Br.) overleden een geïn terneerd Belgisch soldaat, de 24-jarige Louis Crooiman uit Ach el. Op zijn jeugdigen leef tijd heeft hij ellende gekend, die onbeschrijf lijk zijn, zegt de Tel. In het begin van den winter vocht bij aan het front, werd gewond en bleef vijf dagen hulpeloos in een boscb liggen. Toen hij ge vonden werd, was hij krankzinnig geworden van pijn en ontbering. Het Nederl. Roode Kruis nam hem op en vervoerde hem ter verpleging naar het krankzinnigengesticht Huize Padua, vanwaar hij naar het ga.-thuis te Boekei werd overgebracht, waar hij door de Zusters vol zorg verpleegd, kalm over leed. De arme jongeman had nog maar één wensdi in het leven gekoesterd, n.l. zijn va der nog eens te mogen wederzien op deze wereld. Zijn moeder was reeds 18 jaar gele den gestorven. Zijn laatste wensch is niet vervuld mogen worden. Waarheen zijn va der is gevlucht met den oorlog, weet nie mand. Een drama op zee. Uit Grimsby wordt bericht, dat verscheidene leden van de be manning van den logger „Noordzee" krank zinnig zijn geworden midden op zee. Zij dood den drie kameraden. Deze legger is volgens de lijst van koopvaardijschepen een Gro- ningsch schip, waarvan kapitein-eigenaar is J. Buisman. In aansluiting op deze mededeeling seint Reuter, dat de Londensche bladen meldden, dat een Noor.se]> stoomschip in de Humber 10 man van een Nederlandschen logger heeft binnengebracht, welken liet stoomschip op 130 mijlen van Scarborough Zondagochtend drijvende had aangetroffen. De geheele be manning is krankzinnig. Het bleek dat de mannen aan boord dol van het drinken waren en er toe over waren gegaan, het schip te ontmantelen. De ver schansing werd weggerukt en over boord ge worden en de luiken verwijderd. Het dek was zoo goed als schoon. Drie koppen van de bemanning worden vermist. De Nederlandsche consul, die van de zaak op de hoogte is gesteld, verklaart, dat zij aan wonden bezweken zijn, die zij bij een vecht partij hadden opgeloopen. ORGANISATIE .VAN DEN LANDSTORM. Naar wij vernemen, heeft de Minister van Oorlog zijn goedkeuring gehecht aan de voor stellen van den opperbevelhebber van land en zeemacht, ter zake da organisatie van den landstorm Ia de strook .van biet territoir Hol land, in het Westen begrensd door de Noord zee, in het Noorden door de provinciegrens van Zuid-Holland, in het .Oosten door de Z.-W.-grens van de stelling .van Amsterdam, en verder Zuidwaarts .van af de Z.-W. punt van d§.t gebied langs een denkbeeldige lijn, die ongeveer evenwijdig met de kust ten Oosten van Leiden en ten Oosten van Schie dam loopt, en in het Zuiden door de grens van het gebied van den territorialen bevel hebber in Holland, enz., en welke strook ten opzichte van de onderwerpelijke organisatie kortheidshalve wordt genoemd: „Zuid-Hol land West". Tot commandant van dit korps is benoemd, met den rang van luitenant-kolonel, de oud majoor, chef der afdeeling artillerie van de voormalige d.d. schutterij te 's-Gravenhage, O. P. J. Keiser, aan wien bij de opheffing; der schutterijen de persoonlijke rang van luitenant-kolonel is verleend. Het korps wordt gevormd uit compagnieën voetvolk en compagnieën wielrijders, waar bij de landstormmannen voetvolk en de land- stormmannen wielrijders naar hun soort wor den ingedeeld. Deze compagnieën worden ge formeerd, hetzij uit landstormmannen in één en dezelfde plaats woonachtig of uit'die van verschillende gemeenten, welke dan elk op zich zelf of onderling vereenigd, een sectie vormen, of kunnen vormen van de compag nie, waartoe zij behooren. Er wordt dus ten deze 'gebroken met de benaming „afdeelingen" en de zelfstandigheid van deze. De compagnieën worden genaamd: A. 1. Compagnie „Leiden" (voetvolk); 2. compagnie „Leiden" (wielrijders); 3. enz., waartoe behooren Leiden, Leiderdorp, Oegst- geest en andere omliggende gemeenten. B. 1. Compagnie ,,'s-Gra.venhage" (voet volk); 2. compagnie ,,'s-Gravenhage" (wiel rijders); 3. enz., waartoe behooren 's-Graven hage, Voorburg, Rijswijk, enz. C. 1. Compagnie „Delft" (voetvolk); 2. compagnie „Delft" (wielrijders); 3. enz., waar toe behooren Delft, Schiedam, Naaldwijk- Maasdijk, enz. D. enz., eventueel nog andere com pagnieën. De compagnies-indeeling wordt geregeld door den inspecteur van den landstorm. VELDPREDIKER ds. A. S. TALMA. Bij K. B. is aan den veldprediker in algomee- nen dienst bij het leger te veldo ds. A. S. Talma, op zijn daartoe gedaan verzoek een eervol ont slag uit zijne voormelde betrekking verleend, onder dankbetuiging voor do daarin bewezen diensten. RESERVE-PERSONEEL VAN DEN TELEGRAAFDIENST. Bij Kon. besluit is wijziging gebracht in de samenstelling van het reserVepersonOel j van den militairen telegraafdienst. Dit kan hans bedragen 93 reserve-telegrafisten, rc- i serve-korporaals-telegrafisten en reserve-ser- geanten-telegrafisten, 8 reserve-sergeanten- lijnwerkers en in den regel 41 vaandrigs, I welk aantal echter 'kan worden uitgebreid 1 met dien verstande, dat hst aantal vaandrigs I en reserve-officieren te zamen niet meer dan (58 kan bedragen. Het aantal reserve-officie ren bedraagt in den regal 27. VAKONDERWIJS VOOR ARBEIDERS. Een vakkundige vestigde onlangs in de „Vo.kscan'er" de aandacht op hetgeen prof. Bach uit Stuttgart in liet tijd-chrifü der D it- scho ingenieurs over „vakonderwijs voor ar beiders" schreef. „Ieder bcdrijfs.eider weet hoe moeilijk het steeds geweest is die hoogstaande werkk.adri ten te vinden, wier prestaties de Duitsche industrie in staat stellen den strijd op de wereldmarkt met succes te voeren; soms moest men ze a. h. w. met een lantaarn op zoeken. In den oorlog zijn thans reeds dui zenden voor hun leven minder geschikt tot arbeiden geworden, zoodat men zonder meer moet inzien, dat de Duitsche nijverheid ge durende een reeks van jaren na den oor.og niet zal kunnen prestoeren wat zij voorheen gedaan heeft, vooral wat de hoedanigheid vgn het geleverde betreft. Dit is thans reeds in sommige takken van industrie zeer good te bemerken. Er dienen dus tijdig maatregelen getroffen te worden en in liet b j zonder zai moeten wor den gezorgd voor een zoodanige opleiding- van liet opkomende ges acht, dat binnen niet te langen tijd weder de voor concurrentie noodzakelijke „Qualitatsleistungen" mogelijk zullen zijn." In verband met de treurige gevolgen van den oorlog, waarin duizenden bekwame ar beiders hun leven verioren of die verminkt terugkomen, herinnert deze hoogleeraar er zeer terecht aan, dat de kracht der industrie en het bedrijf vooral gelegen is in het tot stand brengen van eerste klas werk van liet z.g. quaiiteitswerk. Laten wij dit met het oog op wat ons na tten. oorlog; te wachten staat scherp, in het oog] .houden. Daarom zal ieder vakkundige het toejuichen wanneer de aangekondigde wet tot nadere regeling van het vakonderwijs bin nen niet al fe langen tijd in .werking worde gesteld. Mag het reed3 als een verdienste worden aangemerkt dat de Nederlandsche Staat krachtdadig' het volksonderwijs in 't alge meen helpt bevorderen, dankbaarder nog zul len wij zijn, wanneer de eerste resultaten zullen zijn verkregen vjjn de poging om ook het technisch onderwijs te verhoogen. Onze economische krachtsontwikkeling tegen over de concurrentie van het buitenland kan er slechts door winnen. KATOENAANVOER. Uit Enschedé meldt men ons: De toevoer van katoen en katoengarens uit Engeland is thans zoodanig verbeterd, dat de weverijen der firma Van Heek Co., alhier weer geregeld kunnen werken. WERKVERSCHAFFING AAN TEXTIEL ARBEIDERS. Daar gaandeweg alle textielfabrieken in de Duitsche grensplaatsen worden stopgezet, gera-" ken de aldaar arbeidende Nederlanders zonder werk en komen zij met hun gezinnen ten laste van de Nederlandsche grensgemeenten. Nu heeft het steuncomité te Losser, naar het Hbld. meldt, een beroep gedaan op de welwillendheid van eenige textielfabrikanten, o. a. te Enschedé en 01 denzaal, om aan bedoelde werkloozen zoo mogelijk in hun fabrieken werk te verschaffen. Naar het blad verneemt, is dit verzoek gunstig ontvangen en zal binnenkort vooral in de spin nerijen van genoemde plaatsen aan deze arbei ders werk worden verschaft. Daartoe zullen met goedvinden van de arbeidsinspectie de werk tijden voor de gewone arbeiders vroeg in den morgen beginnen en eindigen om één uur circa na den middag. Daarna zullen de nieuwe arbei ders werken tot circa 10 uur 's avonds, natuur lijk met behoorlijke schafttijden. LIEDEREN VAN HULLEBROECK. Naar het „Vad." verneemt zullen binnenkort de volgende zettingen van Hullebroeck's liederen verschijnen: Zes liederen voor 2- en 3-stemmig vrouwenkoor met klavierbegeleiding: Moederke alleen, Op Kerstdag, van 't schoone Wiedsterke, Voor 't kantkussen, Koninginnelied en Spelden- werksterslieddrie liederen voor vierstemmig gemengd koor, zonder begeleiding: Slape zacht, Hemelhuis en Paschen; drie liederen voor vier stemmig mannenkoor zonder begeleiding: Noordzee, Vlaanderens Maagd en De Fijnproe vers. TOONEELWEDSTRIJD. Vanwege den Provincialen Bond van Dilet- tanfen-Tooneelvereenigingen in Noord-Holland zal gedurende het aanstaande seizoen een too- neelwcdstrijd worden gehouden. Voor dezen wedstrijd zijn 5 avonden en 5 ver schillende plaatsen aangewezen. Respectievelijk zullen verschillende wedstrijden op dit gebied worden gehouden te Beverwijk, Zaandam, Ncordscharvvoude, Assendelft en Uitgeest. In „Maison Siroucken" zullen den 9den Januari e. k. de vereenigingen Eensgezindheid, Beverwijk en Eensgezindheid, Oost-Knollen dam, met één-acters optreden, terwijl de verdere avond door eerstgenoemde plaatselijke vereeni- ging wordt aangevuld. In hotel „De Ooievaar" te Uitgeest zal den 28en November worden gespeeld door de Ver eenigingen „Het Westen", van Amsterdam, „Steeds Voorwaarts", van Watergraafsmeer en „Vondel" van Uitgeest; „Vondel" zal dien avond uitkomen met „Levensdwang", dramatische schets in één bedrijf, van C. A. C. Lageman. Verdere regelingen en keuze van stukken zijn reeds vastgesteld. De jury zal bestaan uit de heeren Ds. van Meurs van Westzaan, Boevé van Assendelft en H. Nunes Vaz van Beverwijk Z. D. H. de Aartsbisschop van Utrecht heeft den Weleerw. Heer G. Waanders, op diens verzoek, eervol ontslag "verleend als rector "Van het gesticht „de Goede Herder" te Almelo, en heeft als zoodanig benoemd den Weleerw. Heer J. M. P. H. Lokin. NAAR DE MISSIE. Op 2D September a.s. zal de "Weleerw. pater Adr. Wijtenburg, van de congregatie der priesters van het H. Hart, met een stoom schip van den Koninklijken Nederlandschen Lioyd naar de missie van Brazilië (Pernam- buco) vertrekken om aldaar aan 't heil der zielen te arbeiden. openbare zal dan tot vier dalen: drie uit Hens-, broek en één uit Berkhout. De gemeenteraden van Berkhout en Obdam besloten reeds tot slui ting (met ingang van 1 Januari 1916) en ook tot verkoop van het gebouw aan het R.-K. kerk bestuur voor f 6500. VLIEGEN. Een nieuw lioogtereeord. De „Excelsior", een Fransek blad, meldt, dat de Zwitsersche aviateur Audeman het hoogtereeord heeft verbeterd. Hij vertrok van Issy les MoUlineaux en kwam een uur later te Valla Caublay aan. Zijn hoogtebaro meter wees 19.800 voet dus bijna WOO M. Audeman verbeterde hierdoor het record van 18630 voet, dat op naam van Legogueux stond. Hij ging niet hooger wegens de kou de. BIJENWAS. Was de handel in raat en bijenwas dit voorjaar erg lusteloos bij dalende prijzen, sedert eenige weken zijn deze producten der bijencultuur zeer gezocht en daarbij heel duur geworden. Voor zuiver, inlandsch bijen was wordt tot f 1.25 per half K.G. bedon gen. De 14e honig-, was- en bijenmarkt wordt te Eerbeek op 27 Sept. gehouden. LANDHUISHOUDKUNDIG CONGRES. Te Amersfoort is gisteren het Nederlandsch Landhuishoudkundig Congres geopend. Nadat ten Raadhuize eene officiëele ontvangst had plaats gehad, begon de algemeene vergadering. Daar bleek, dat het ledental tot 449 is gestegen en werd tot onder-voorzitter gekozen de heer J. G. J. Kakebeeke, uit Goes. Van Z. K. H. Prins Hendrik was bericht in gekomen dat deze heden het Congres zou bij wonen en aan het diner zou deelnemen; ook minister Posthuma zou heden tegenwoordig zijn, Het in gevaar brengen van de onzijdigheid. Naar de N. R. Ot. verneemt is de instruc tie tegen de heeren W: N. J. van D. aldaar en D., vertegenwoordigers van The Daily Mail, beiden gedetineerd in het huis van be waring aldaar, als verdacht schuldig te zijn aan handelingen, waardoor de onzijdigheid van ons land in gevaar zou gebracht kun nen worden, gesloten, en wordt deze zaak naar de openbare terechtzitting verwezen. De behandeling van deze zaak kan de vol gende week worden verwacht. BRUTALE OPLICHTERS. De Utrechtsche rechtbank heeft vonnis ge wezen in de zaak van L. J. v. d. T., 35 jaar, fotograaf, en II. J. S., 30 jaar, metaalbewer ker, beiden te Amsterdam, tegen wie het O. M. terzake oplichting van geld ten na deel© van C. van Vulpen en C. Knippers, te Achttienhoven (U.), 1 jaar en 8 maanden gevangenisstraf met aftrek van het voor arrest had geëischt. Men zal zich herinneren, dat beide be klaagden zich hadden uitgegeven voor kom mies der Vermogensbelasting, hunne slacht offers hadden wijs gemaakt dat zij wegen3 te lage aangifte in die belasting het aanwezige geld moesten'in beslag nemen en daarna met resp. f 1039 en f 168 de plaat hebben ge poetst met achterlating van een bewijs van afgifte. De rechtbank veroordeelde hen ieder tot 1 jaar en 3 maanden gevangenisstraf met aftrek van ,voorarrest. FAILLISSEMENTEN IN NEDERLAND. Volgens mededeeling van het Handelsin formatiebureau van Van der Graaf en Co.'s Bureaux voor den Handel zijn over de af- geloopen week, eindigende 11 Sept., in Neder land uitgesproken 22 faillissementen tegen 14 faillissementen in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met bovengenoem den datum 947 faillissementen tegenover 1167 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar, FAILLISSEMENTEN. Failliet verklaard: 9 Sept. H. C. van Leeu wen, ele'ctricien, 's-Gravenhage, Tasmam straat 91. H. .Vermeulen, vrachtrijder, 's-Graven hage. M. J. Nieste, wed. van A'. Bouwman, zonder beroep, Rotterdam, Spanjaardstr. 73a. SLUITING EENER OPENBARE SCHOOL. Te Spierdijk (N-H.) bestaat een openbare schooi voor gezamenlijke rekening der gemeenten Berkhout, Hensbroek, Spanbroek en Obdam. Het R. Kath. kerkbestuur zal daar een parochiale school stichten, cn het aantal leerlingen op de BEURS VAN AMSTERDAM. Noteeringen van 14 September. Staatsleeningen. NEDERL. pet. V.K. L.K. H.K, Ned. W.S. Obl. (kl.) 5 ÏÖ2% 10214 - Ned. W.S. Obl. (gr.) 5 102 101% 10*2 Ned. W.S. Obiig. 3% 84% 83% 84 Ned. W.S. Oblig. 3 76% 75% 75% Ned. W.S. Certif. 3 75.11/16 75% 75% Ned. W.S. Certif. 2% 65.13/16 65.15/16 Naar den roman van W. COLLINS 61 (Uit het Engelsch.) „Ik was juist bezig om dat gedeelte van het kleed bij te vegen, toen gij binnen- kwaanit," zeide Jack verontschuldigend, ter wijl hij Blyth naar een stoel duwde. t „O, spreek er niet meer van," antwoordde Valentijn lachend. „Het was mijn eigen sobuld, mijn" Weder zweeg bij plotseling. Jaok 'bad hein met den rug tegen het vuur geplaatst voor een tafel, waarover een vuil kleed tot op den grond neerhing, en waar onder hij onder het spreken zijn beenen had uitgestoken. Schrik benam hem zijn spraak vermogen, want toen hij er in 6laagde zijn beenen uit te steken, kwam zijn voet in aan raking met een mand leêge flessehenm, oester schelpen eri gebroken huisraad, dat onder de tafel opeengehoopt was. „Goed© hemel! Ik hoop toch dat ik niets breek!" riep Valentijn mt, toen hij eenige oesterschelpen hoorde rin- keien en een flesch met een gebrokefl hals van onder tafelkleed naar de geopende deur kwam rollen. „Schop cr maar op los, oude jongen, schop maar zoo hard ge wilt," riep Jack uit, zette zich tegenover Blyth en deed een tweede berg van oesterschelpen naar beneden glijden, om aan te moedigen. „Ge moet weten, dat wij ze daar geborgen hebben, om eenige ruimte te winnen, en wij hebben bet tafelkleed voor bet middagmaal er maar terstond opgelegd, en zoodoende ©en bergplaats gemaakt onder de tafel. Een .nieuwd* uitvinding, niet waar! mnschien met in overeenstemming met onzen tijd, ]maar toch nieuw en vernuftig, en dat is toch veel beter?" „Zeker, bet is verbazend vernuftig!" zeid© V men tij n, die langzamerhand plezier begon te krijgen in de ontvangst, welke hem in Kirkstreet te beurt viel. „Misschien, zooals gij zegt, niet van onzen tijd, Jack, maar nieuw en nfet onaangenaam, wanneer men l©r aan gewoon is." „Wat ik er wel goed in vind," vervolgde Blyth, te vreden in zijn banden wrijvende en een andere leeg© flesch wegschoppende, toen hij zich in zijn stoel zette, „wat er mij vooral in bevalt, is», dat het zoo vrij en gemakkelijk is. Wilt ge wel gelooven, dat ik mij al thuis voel, ofschoon ik nog uooit van mijn leven hier ben geweest. Merkwaardig, Jack, vindt ge niet?" „Aardappelen!" schreeuwde Marksman, ,plctseling van zün plaats bij den Ihaard. Valentijn schrikte, vooreerst om den on- verwachten kreet vlak achter hem en in de tweede plaats bij het gezicht van de groote knoestige aardvrucht, die over zijn hoofd Jheeu vloog en behendig was geworpen, dat bij midden op het vuile tafellaken, hetwelk „Laat liij die moeite maar doen, Blyth," zeide Jack, „laat ihij u maar bedienen; hij zal straks zijn scha wel inhalen, dat verzeker ik u, wanneer hij zich eens bepaald gaat zetten voor zijn lever en spek. Je moet eens oplet ten, als hij begint; hij gebruikt zijn diner als jJack uitgespreid bad, terecht kwam. „Twee, een leeuw in den dierentuin", drie, vier, vijf, zes," ging Mat voort, terwijl De lieer Marksman scheen deze woorden Ihij de koekepan in de eene hand hield en met van Jack op te vatten als een zeer vleiend do gebakken aardappelen, pijlsnel elkander en welverdiend komplhneut, want hij knikte volgende, over het hoofd van Blyth op ta- Thorpe toe en grijnsde tegen Valentijn, ter- fel wierp. wijl hij zich met opgestroopte mouwen voor „Wat dunkt ge van onze manier om aard- zijn bord met lever en spek zette. Het was appelen op te brenge in Kirkstreet?" vroeg inderdaad een zeldzaam en treffend tc.oneal. Jack, met een zegepralenden blik. Mat te zien eten. Het eene brok na bet an- „Kapitaal!" stamelde Valentijn, telkens de re verslond hij zonder liet af te wisselen zijn hoofd buigende, zoo dikwijls er een aard- door een .-tuk brood; hij wierp bet vleescb appel over bc-m 'heeiivloog. in zijn mond, want men kon eigenlijk niet „Kapitaal! en zoo vrij en gemakkelijk!" zeggen, dat hij het er naar toe bracht, wen- „Maak de borden klaar! De lever komt," teldie het een paar malen tussclhen zijn tan- riep Mat, op den toon van een commandce- den en slikte het dan in zijn geheel door. In renden generaal, terwijl iiij plotseling zijn den tijd dat een vierde gedeelte van de lever gToot, roodgeblakerd gelaat bij de tafel ver- en bet spek op het hord van den boer Blyth toonde, toen liij zieh van het vuur had afge- en de helft van dat op Jack's oord was ver keerd, met de sissende koekepan in de eene dweilen, had dexheer Marksman zijn maaltijd hand en de braadvork in de andere. geëindigd, zijn mond afgeveegd met de bo- i „Mijn "waarde heer, ik ben waarlijk verle- venzijd© van zijn hand en de bovenzij van gen, met al de moeite die gij doet," riep zijn band weder aan zijn broek, had bij twee Blyth uit. „Kom! laat ik u eens helpen". glazen sterke rum voor zich en Jack klaar „Neen, om den biniet," antwoordde gemaakt en was toen begon 11011 een derde Marksman, op zijn eigenaardige beschaafde glas te bereiden, waarin bij suiker, brande- «o. mst de» yrooLyksten too» .ter .werelcL Jsyjjni .citroensap. gum e» kokend watpr sitxr mengde met zulke kleine en elkaar steeds in andere orde opvolgende hoeveelheden, dat het bepaald onmogelijk was te zeggen, wellc bestanddeel bet hoofdelement van dezen drank uitmaakte. Toen het glas gevuld wras, zette hij het met een stilzwijgende uitnoodi- giug vlak naast het bord van Valentijn op tafel. „Neem daar eens een slok van", zeid© Mat. „om mee te beginnen; als jo het lust, zeg dan ja, als j© 'het niet lust, dan zal ik het een. anderen keer wat lekkerder maken." „Gij zijt heel vriendelijk, wezenlijk heel vriendelijk", antwoordde de heer Blijtb, ter wijl bij, niet zonder eenige verlegenheid en aarzeling, van terzijde het glas aanzag: „maar waarlijk, ofschoon ik niet gaarne zon willen, dat gij mij voor ondankbaar hie kit. moet ik toch bekennen, Jack, gij hadt uw vriend behooren te zeggen „Ik heb ihet gedaan," antwoordde Jack. terwijl hij langzaam zijn glas grog met in- jnig welbehagen uitdronk, j „Het geval is, beste vriend, dat ik zoo'n .ellendig zwalc hoofd heb," vervolgd© Valen tijn, „voor alles wat maar naar sterken drank zweemt." „Maar dit is geen sterke drank," viel Marksman hem in de rede, en tikt© met zij» vinger op den rand van het glas. ^Wordt varvoLïdJ.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1915 | | pagina 6