STADSNIEUWS UIT DE PROVINCIE UIT DE ZAANSTREEK LETTEREN EN KUNST LAATSTE NIEUWS SPORT EN WEDSTRIJDEN MARKTNIEUWS Adwertentiën 'van graan weinig werk kunnen verrieK- ten en minder geld verdienen. Een rare politie-agent. Gisteren ie een agent van politie te V Gravcnhage geschorst, verdacht zich te hehhen schuldig gemaakt aan diefstal van geld ten nadeele van een bewoner aan de Kocketraat. Deze bewoner een houder van een wa- terstokerij die de gewoonte heeft den wijk agenten 's morgens vroeg een kop thee te verstrekken en die dan onderwijl» in goed vertrouwen dat hij gerust zich even kon ver wijderen, in de buurt ging „porren miste in den laatsten tijd eenige malen geld. Hij kwam Dinsdagavond op de gedachte geld eenige kwartjes en dubbeltje® te merken en deed dit in een portemonnaie, welke hij op den schoorsteenmantel legde. Gisterenoohtond kwam er weer een wijk agent een kop thee drinken, en terwijl deze politiebeambte zich alleen in de wateretoke- rij bevond, ging de porder als naar gewoon te uit wekken. Teruggekomen bemerkte hij Cfat het geld nit portemonnaie verdwenen was. De man deed aangv.t© van een en an der bij het politiebureau aan de Van der Vennestraat, waar kon worden nagegaan wie de wijkagent was die zich 's ochtends in de waterstoker ij had bevonden. Bij onderzoek werd die politieagent inderdaad in het bezit bevonden van het gemerkte geld. De ver dachte bekende. Proces-verbaal is opgemaakt en in afwach ting van verder te nemen maatregelen is hij geschorst. Geen prettige verrassing. Aan alle inge land envan het Hoogheemraadschap Rijnr land wordt thans een aanslagbiljet wegens buitengewonen omslag gezonden van 1.50 per H.A. en zulks wegens den duurderen en grooten aankoop van steenkolen voor de vier stoomgemalen en buitengewone werkzaam heden aan dat te Katwijk. Het Hoogheem raadschap omvat ruim 87,500 H.A., dus is die opbrengst niet onaanzienlijk. Treurig! De edhtgenoote van J. B. te Grootebroek, die een riem van een kinder pakje op bet water achter de woning zag Door onzen armen-opzicüter is met de mi litaire autoriteit eene regeling getroffen^ behoeftigen dagelijks het overgeschoten brood en het warme voedsel nlt de (kazernes waardoor het mogelijk is gemaakt, dat dè kunnen ontvangen." Slechts in twee gevallen kon art 20 eub der Armenwet worden toegepast Het Ver slag deeli dienaangaande mede: „Het eerste geval betrof een photograaf, wien het aan de middelen ontbrak om zich een goede lens voor zijn camera aan te schaf fen. De kans bestond, dat hij met een beter toestel ook betere opnemingen zou kunnen doen en zijn werk daardoor meer lojmend zou worden. Wij verschaften hem hot noodige en aan vankelijk scheen dit hem dan ook in staat te stellen meer te verdienen. De tijdsomstan digheden hebben echter ook op zijn bedrijf haren invloed doen gelden, en hem weder tot de gewone categorie der ondersteunden te ruggebracht. Intusschen heeft hij een. gedeel te van het hem voorgeschoten bedrag hij kleine sommetje® terugbetaald. Een ander geval betrof eene vrouw, die, uit het gasthuis ontslagen, nog niet sterk genoeg was om eenig werk te doen. Een ge durende enkele weken gegeven verhoogde ondersteuning gaf haar gelegenheid hare krachten terug te krijgen. Wij moeten omtrent dit onderwerp opmer ken, dat hoe schoon in theorie het denkbeeld waarvan genoemd wetsartikel uitgaat, ook moge zijn, in de practijk hoogst zelden van zoogenaamde „opheffing" sprake kan zijn. De Ihulp krachtens genoemd wetsartikel te verleenen, kan dan alleen eenig resultaat hebben, wanneer de belanghebbende tot dit resultaat medewerkt, en wij durven het ge rust verklaren, hij geen onzser ondersteunden valt op die medewerking te rekenen. Over het algemeen bestaat bij hen niet de lust of de macht om zich eenige inspanning te getroosten, opdat zij natuurlijk met finan- cieele hulp van elders, huiten de bedeeling zullen kunnen blijven. Steeds is ons streven daarheen gericht, om, wanneer zich de gelegenheid mocht voor- drijven, haalde met den riem haar vijfjarigdoen, de Ihulp te verleenen, die meer genoemd zoentje op. De kleine was spelende in dewetsartikel aanbeveelt, maar tot dusverre is sloot geraakt en reeds verdronken. t ons slechte bij booge uitzondering gelukt I een geval te vinden, waarm wij dat artikel Het drama op zee. Aangaande het drama j xiicjt eenige vrucht hebben kunnen toepassen, op zee, waarvan wij gisteren melding maakten, j Wij blijven echter onze aandacht aan dit wordt nader uit Londen gemeld, dat maatrege-onderwerp wijden en zullen niet nalaten daar len zijn getroffen om de krankzinnige beman- j tusschen beiden te treden waar wij met eeni- ning van den logger „Noordzee" naar Nederland ge kans op succes de hier bedoelde hulp zul terug te zenden met het eerste van Grimsby uit gaande stoomschip. Men is van oordeel, dat de quaestie moet behandeld worden door de Ne- derlandsche autoriteiten. De zeelui zullen der halve van het Noorsche stoomschip worden ge haald, zoodat dit de reis kan vervolgen. Een bescheiden dief. Te Bacsens (Fr.) is in een schip ingebroken. Opengebroken werd een kastje, waarin 200 aan bankpapier lag. De dief nam één briefje van 60 weg, het 'ndere liet hij liggen. Uit hei gemeenteverslag. y. Armwezen. Uit opgaven van verschillende armbestu ren blijkt, dat in 1914 werden ondersteund totaal tijdelijk 1299 personen en doorgaand 1353 personen. In 1913 bedroegen deze cijfers onderscheidenlijk 1254 en 1ï32. Ondanks het crisisjaar werden dus in het geheel verle den jaar minder personen dan in een jaar te voren ondersteund! Voor verpleegkosten enz. van krankzinni gen die voor rekening der gemeente werden verpleegd, werd verleden jaar in rekening gebracht 54,690.42 tegen 51,360.51 in 1913. Het Rijk en de Provincie betalen echter -.iervan ook een de>?l. In het verslag van bet Burgerlijk Armbe stuur wordt aangaande den armeu-opzichter, den heer H. J. Bouman, getuigd, dat ziju werk boven allen lof verheven is. Vooral in 'e moeilijke dagen, die een gevolg waren van ie mobilisatie, heeft hij zich beijverd zoo wordt gezegd om den ongunstigen eeono- mischeu toestand voor minvermogenden zoo "ragelijk mogelijk te maken en met raad en aad menigeen weten te helpen, die zonder dat wellicht geheel ware te gronde ge gaan. Maar buiten deze abnormale toestanden, neeft hij zijn gewone werk met ijver, nauw gezetheid en toewijding verricht en, hij do uitbreiding, die de armenzorg en wat daar mede verbonden is, in de gemeente Haarlem voortdurend ondergaat, zijn taak toch steeds naar behooren vervuld. Hij wordt daarin trouw ter zijde gestaan door den tijdelijken klerk den beer J. van den Berg Jr., die gedurende den korten tijd, dat bij bij bet armbestuur w erkzaam is, getoond heeft den lust en den ijver te bezitten, die voor zijne betrekking vereischt worden. Het aantal ondersteunden was in 1914: 153 mannen, 231 vrouwen en 400 kinderen hene den 14 jaar, of totaal 784 tegen 776 in 1913. Aan bedeelingen werd totaal besteed 14,304.57. Dat verdeelend over het aantal weken geeft gemiddeld 0.6995 per persoon en per week of 36.3714 per jaar voor de vaste bedeelden. Het Verslag meldt verder: „Ondanks de benarde tijdsomstandigheden kan gezegd worden, dat de armoede niet hij zonder groot was in 1914. Voor een belangrijk deel is dit te danken aan het Steuncomité voor deze gemeente, dat hen hielp en nog helpt, die tengevolge van den Europeeschen oorlog, zonder verdiensten zijn geraakt. Tot die categorie schijnen intusschen ook gerekend te zijn zij, die, zelfs in zeer normale tijden, des winters geregeld zonder werk zijn; althans voor de zoogenaamde winterhedee- ling hehhen zich in 1914 veel minder per sonen bij ons Bestuur aangemeld dan vroe gere jaren." Precies dus zooals wij steeds beweerden, felijkt hier nit, nl. dat hst Steuncomité ook bedeelde en dus iets deed, waarvoor het oor spronkelijk niet is opgericht!.... Het Verslag gaat voort: j „In de tweede plaats kan gewezen worden iep de omstandigheid dat, bij het aanwezig gun van een buitengewoon groot garnizoen, We restanten van de maaltijden der militai ren nog a] overvloedig zijn. En deze restan- komen ten goed© aan de behoeftigen. len kunn enverleonen. Daartoe zal zich wellicht de gelegenheid aanbieden wanneer hij 'het eindigen van den thans woedenden oorlog en de ontbinding van ons leger tal van werkzame mannen zonder bestaan zullen zijn en de door het Rijk uitgekeerde vergoeding of de uitkeerin- gen van het Steuncomité zullen ophouden." Aangaande de opneming van on- en min vermogenden in ziekenhuizen deelt het Ver slag mede, dat totaal werden opgenomen 1409 patiënten tegen 1873 in 1913. In den loep van 1914 werden in het Stads Armen- en Ziekenhuis 113 personen - ver pleegd. De kosten van verpleging met inbe grip van jaarwedden, loonen en administra tiekosten hehhen in 1914 bedragen totaal 16,861.62. Hieronder zijn niet begrepen de kosten van hegraven ad 219.60. De hierboven genoemde 60m van 16,361.62 verdeeld over 26,508 verpleegdagen, geeft een bedrag van 61.72/100 cent per dag of ge middeld f 225.28 per verpleegd© persoon in het jaar. Hierbij moet worden opgemerkt, dat de aanmerkelijk hoogere verpleegkosten, verge leken met vroegere jaren, niet slechts het gevolg is van het lage cijfer der bevolking maar voor een zeer groot gedeelte veroor zaakt is door de hoogere prijzen der eerste levensbehoeften en van de grondstoffen voor kleeding en huishoudelijk gebruik noodig. De gezamenlijke uitgaven, zoo voor de huis zittende armen als het Stads Armen- en Zie kenhuis hebben voor 1914 40,933.41 bedragen. (Wordt vervolgd). VAN ONS KANTONGERECHT UITSPRAKEN. Gisteren werden o.m. de volgende uitspra ken gedaan: J. O. van E., te Haarlem en 3 anderen, overtreding' Leerplichtwet, f 8 boete of 3 dagen hechtenis, f 2 boete of 2 dagen hech tenis en f 6 boet© of 3 dagen hechtenis. Th. H. de M., te Schoten en 4 anderen, overtreding Melkverordening Haarlem, f 5 boete of 6 dagen hechtenis, f 10 boete of 5 dagen hechtenis, f 15 boete of 5 dagen hech tenis. M L O v. d. M. en O A v. d. M„ beiden te Zandvoort, overtreding Melkverordening Zandvoort, f 6 boete of 5 dagen hechtenis en f 10 boete of 5 dagen hechtenis. A. A. H., te Haarlem- en 4 anderen, over treding Motorverordening Haarlem, f 0.60 boete of 1 dag hechtenis, en f 1 boete of 1 dag1 hechtenis. A. J. ,V„ te Schoten en 8 anderen, rijden en loopen over verboden grond, f 1 boet© of 1 dag hechtenis, f 3 boete of 3 dagen hech- lenis, f 5 boete of 3 dagen hechtenis en f 8 boete of 3 dagen hechtenis. D. K., te Haarlem, en 39 anderen, over treding Motor- en Rijwielreglement, f 2 boete of 2 dagen hechtenis, f 1 boete of 1 dag hech tenis, 2 maal' f 1 boete of 2 maal 1 .week tuchtschool en 2 maal f 1 boete of 2 maal 1 dag hechtenis. M. T„ te Haarlem, openbare dronkenschap en overtreding .Wapenwet, f 2 en 3 boete of 2 en 8 dagen hechtenis. .Voorts .werden er nog 88 personen ver oordeeld wegens openbare dronkenschap tot f 2 boete of 2 dagen hechtenis, 3 boete of 3 dagen hechtenis, f 4 boet© of 8 dagen hech tenis, f 6 boete of 3 dagen hechtenis, f 6 boete of 8 dagen hechtenis, f 8 boete of 3 dagen hechtenis, f 10 boete of 8 dagen hech tenis, f 12 boete of 8 dagen hechtenis en f 15 boete of 8 dagen hechtenis. SCHOTEN. HetWitteKruis. De afdeeling Schoten van de Noord-Hollandsche vereeniging „Het Witte Kruis" vergadert op Woensdag 23 .Sept. e.k. in het .vergaderlokaal van den heer Ver meulen, Soendaplein alhier. D© agenda ver meldt, o.m.': voorstel van het bestuur om (Dr. J. J. van der Horst, tot advisee re ad bestuurs lid te benoemen. (Véfttór zal een verkiezing van drie bestuursleden plaats hebben en door de commissie vatt venfloatie verslag toer den nitgebraebffc Verlichting, poor de bewoners van den Kbrteweg is aan den gemeenteraad Ben adres "gericht, om plaatsing van lantaarns. Thans is het eg zoo donker, dat de bewoners h'un woning met moeite kunnen vinden. Even als aan Overton en gpaarnbovenweg komt den menscben ook hier eene behoorlijke ver lichting Soft. VELBEN. Inbraak. Voor da tweede maal is bjj den heer Kuiper, winkelier op. iWijkeroog, ingebroken. Gisternacht hebben de dief oï dieven zich toegang verschaft door het insnijden van een raam aan de achterzijde van het huis. Vermist wordt een rfjWiel en ongeveer f 6 aan geld. Kon men dezen winter, toen een geldtrom- mel 'gestolen Werd, de daders niet ontdekken, thans meent aa politie een spoor te hebben gevonden. VELSEROORD. Ziekenfonds. Inplaats van den heer D, van Rooijen is tot bestuurslid van het Zie kenfonds alhier gekozen de heer P. A. v. Zutpben. Een eigen gebouwl Naar wij' verne men hebben de .Vereenigde fteeders besloten een eigen vereenigingsgebouw te stichten. IJMUIDEN. Verzending van gerookte makreel. Door ©en vischkooper allhier wordt een proef ge nomen om makreel, die thans in groote hoe veelheid gevangen wordt, gerookt te verzen den. Deze vischsoort is verbazend vet en is voor verzending over groot© afstanden niet de geschiktste visch, vandaar dat men tracht ze in gerookten toestand over 'n grooten af stand, daarbij uiterst zorgvuldig gepakt, van de hand te doeni. De eerste partij, ongeveer 1400 stuks, zijn verzonden, en men wacht de resultaten van deze nieuwe manier van visckvervoer met belangstelling af. BEVERWIJK- BEVERWIJK. Ten overstaan van notaris G. D. Boerlage, van Velsen, is gisteren al hier veiling gehouden van: een winkelhuis en vijf woonhuizen, gr. 7 A. 89 cA. 1—2. E stuk teel- of bouwland in den Zuid wij kermeerp'. gr. 2.7&80 H.A. No. 8. Een woon- en winkelhuis Corn. An- naslraat 1. Nos. 48. Eenige perceelen wei- en hooi land, gelegen ln de Meérweiden, gr. 10.93.80 H.A. Winkelhui® en 5 woonhuizen gekocht door H. B. Vlek te Wijk aan Duin e.a. voor 9280; perceelen Zuidwijkermeer en slagerij zijn opgehouden. Nos. 48 (hooi- en weiland) gekocht door de N.V. Grondbezit t© Lisse, voor f 84,137. zandvoort. De gemeente-ontvanger. Do heer H. C. Voet, gemeente-ontvanger alhier, heeft wegens ge zondheidsredenen tegen 6 October a.s. eervol ontslag nit zijn ambt aangevraagd. Het werklieden-scheidsgerecht B. en W. brengen ter kennis van belanghebbenden, dat op Donderdag 80 September as. zal plaats hehhen de verkiezing van twee leden en twee plaatsvervangende leden van 't Scheids gerecht, bedoel in art. 29 van het Werklie denreglement 1914. HALFWEG. De bietencampagne. In de gister avond gehouden vergadering van bietenver bouwers, onder leiding van den Directeur der suikerfabriek, den heer van Rossum, zijn do leveringen van de suikerbieten geregeld. De campagne aan de fabriek zal beginnen op_ 4 October, zoodat met het rooien der suikerbie ten zal worden begonnen op 27 September. Het bleek uit de besprekingen dat in de Haar lemmermeer niet minder dan 1870 H.A. sui kerbieten dit jaar worden geteeld voor de suikerfabriek alhier. HAARLEMMERMEER. Er in "geloopen. De vrouw van den arbeider J. W. te Abbenes gaf een paar maanden geleden eenige gouden en zilveren voorwerpen aan een rondreizend koopman, met opdracht deze voorwerpen te Amsterdam te verkoopen. Wijl de koopman reeds sedert eenige jaren in dezen polder van tijd tot tijd zijn koopwaar (messen, scharen, enz.) te koop aanbiedt, meende de vrouw hem wel te kun nen vertrouwen. Dit vertrouwen hééft de koopman echter beschaamd; immers hij te- loofde het vrouwtje binnen een paar dagen te zullen komen afrekenen, doch hoewel al verscheidene weken verloopen zijn laat de man op zich wachten. Thans- heeft de politie de zaak in onderzoek. Er van door. Een knecht van den kleer maker K. te Hoofddorp, bij dezen nog maai sedert een paar dagen in dienst, Léende van zijn patroon diens rijwiel' om in de omgeving een tochtje te maken. De man is er echter blijkbaar stil van door gegaan en hee.t mets meer van zich laten hooren. K. mist dan ook al sedert eenige dagen niet alleen -zijn knecht, maar ook zijn rijwiel, hetwelk gemerkt is Looman op het balhoofd en stang van het frame. HILLEGOM.. De geineentebegrootiag voor het dienstjaar 1916 sluit met een totaal aan inkomsten en uit gaven van 126747,2114. De opbrengsten der plaatselijke belastingen, niet onder vorige hoofdstukkende vallende zijn berekend op 48839,51; de buitengewone ontvangsten be dragen 26051,24. Uit deze posten vermelden we de opbrengst van den hoofdelijken omslag 30000 (vorig jaar 31000) en een terugbeta ling door bet rijk van de kosten gemaakt ten behoeve van de Belgische vluchtelingen 1560. Dé Buitengewone uitgaven bedragen 26051,24. Schiclvereeniging „Juliana." De schietver- eeniging „Juliana" houdt Woensdag 22 Sept. een wedstrijd nabij ,,'t Keukenhof", waarvoor 19 prijzen zijn uitgeloofd, .waarvan de voor naamste hier volgen. Donateursprijs: verguld zilveren medaille; eerepr. een zilveren harloga; le pr. een tafel; 2e pr. een spiegel, 8e een paar schilderijen; 4e een theetafel; 5e een nikkelen koffiekan met stoofje; 6e pr. een stel vazen, enz- CASTRICUM. Veiling. Ten overstaan van Notaris M. GoUverne van .Alkmaar is Dinsdag alhier wdling gehouden vanEen huis, in tweeën be woond, met schuuï en bouwland, op Duinder- buurt alhier 67 at 81 B.I. Welk een en ander is toegewezen voor 8400 aan E. Zonneveld Jz. BENNEBROEK. De -gasprijs. Met ingang van 1 October e.k. Wordt d© gaspr$« over den gewonen meter 1 oent verhoogd. ZAANDAM. Besmettelijke ziekten. Blijkens opgave in de St. Ort. kwamen in d© week van 8 tot en met 14 Sept. te Zaandam een geval van Typhus en ©en 'geval van Diphtheritis voor; te Krommenie en te Wormerveer een geval van Roodvonk. Zilveren Jnbilé. Heden vierde de heer G. H. Nauta zijn 25-jarig jubilé als boomkweeker deir gemeente. De woning van den jubilaris, was feestelijk getooid met bloemen door de collega's van da bloemkweekerjj. Door den gemeente secretaris namens het gemeentebestuur en den gemeente-architect werd de jubilaris gecom plimenteerd, terwijl hem het gebruikelijk ge schenk van de gemeente een bedrag van 25 werd ter hand gesteld. De heer Nauta mocht van vele zijden belangstelling in zijn feest on dervinden. Politie-diploma. Bij de gisteren daartoe te Amsterdam gehouden examens, slaagde voor het politie-diploma o.m. de heer A. Jansen, alhier. ASSENDELFT. Personalia. Door de verzekerden uit Assen delft bü het Algemeen Afdeelings Ziekenfonds „Zaanland" van de Nederlandsche Maatsch. ter bev. van geneeskunde is tot adviseerend be stuurslid gekozen de heer G. Barnhoorn. Militaria. Maandag 20, Dinsdag 21 en Woens dag 22 Sept. zullen alhier op de forten St. Aagtendijk, Veldhuis en de beide forten St. Krommeniedijk groot© oefeningen gehouden worden. Naar men ons mededeelt zullen er ongeveer 1500 man nieuwe troepen in onze environs worden ingekwartierd. Dat belooft drukke dagen voor onze gemobiliseerde mili tairen. WORMERVEER. Het militair zwemfeest. Door de sportcom- missie alhier, was tegen gisteren wederom een zwemfeest georganiseerd in de Zaanlandsche Bad- en Zweminrichting te Zaandijk en in 'de Zaan. Een vertal militairen legden proeven af ter verkrijging van het door den Nederlandsclien Zwembond beschikbaar gestelde getuigschrift, waarvoor 8 van de 4 candidaten slaagden. Een 27-.tal zwemmers nam aan het 1500- meter-afstand-zwemmen deel. Elf moesten het echter opgeven. Zestien der deelnemers legden echter het par cours af. le prijs R. P. v. d. Berg (den Ham fort) in 84 min. 22 4/5 sec. No. 2 O. J. Tersteeg (buiten mededinging) (Krommeniedijk-fort) in 35 min. 10 1/5 seo. No. 8 H. O. Broekhuizen (Ham-fort) in 38 min. 21 4/5 sec., die een prijs won als oudste der deelnemers die het traject binnen 45 sec. aflegde (85 jaar.) De volgende dertien kwamen met tusschenrulmten aan. De laatst-aankomenda O. v. d. Veer had 1 uur en 83 sec. noodig. De heeren doctoren Korteweg en Schmidt onderzochten de deelnemers na den tocht' en waren zeer tevreden over het resultaat. Aan alle deelnemers van dezen wedstrijd wordt een diploma verstrekt. In de overige wedstrijden als duiken naar pop werd winner P. F. van Overbeeke (fort Krommenie-dijk) in het nummer aan wal bren gen van een bewusteloozen drenkeling de sol daat Pels, en in het naar wal brengen van een tegenspartelenden drenkeling P. F. v. Over beeke. Na afloop reikte kapitein Rüekert de prijzen uit. Natuurlijk trokken de wedstrijden weer enorme belangstelling. KROMMENIE Het laatste zomerconcert. Gisteravond werd op het schoolplein het laatste openbaar concert gegeven tot sluiting van het zomerseizoen. Het militair muziekkorps „De Oude Krijgsman" gaf met een uitgebreid programma dezen laatsten muziekavond en heeft daarmee groot succes be haald. NED. R.-K. TOONEELBOND. Vanwege den „Ned. R.-K. Toon oei bond zullen, bij voldoende deelneming, regisseurs cursussen worden gegeven te Alkmaar, Am sterdam, Dien Haag', 's-Hertogenbosch' en, in dien mogelijk, ook nog op andere plaatsen. De cursus zal bestaan in acht lessen (duur 2i/2 h 3 uur) te geven éénmaal per week, in "de avonduren. De kosten van den cursus zijn f 4. Aanmelding dient te geschieden vóór 3 October. .Voor hen die wenschen deel te nemen aan den cursus te Alkmaar bij J. A. M. Diesfeldt te. Edam; te Den Haag, O. J. G. "Winkes te Vlaardingen; te Am sterdam, Mach. Mok te Heemskerk. Als lei der van den cursus zal optreden de lieer 'Frank Luns. DE STRIJD BIJ YPEEEN. LONDEN, 16 Sept. (officieel). De weder- zijdsche artillerie-activiteit was zeer groot, vooral ten Zuid-Oosten van Armentières en bij' Yperen. Drie vijandelijke aeroplanes wer den genoodzaakt te dalen, twee daarvan wa ren door onze artillerie getroffen. In den loop van deze week hadden boven de Duitse be linies 21 gevechten in de lucht plaats, waarbij de Duitschers elfmaal in de minderheid waren. EEN PAUSELIJK PROTEST? BERLIJN, 16 Sept. (S.-corr.) Volgens de „Vossische Zeitung" zou Z.H. de Paus, door tussckenkomst van een neutrale mogemlheic bij de Italiaansche regeering hebben gepro festeerd tegen het consuroeren van Vaticaan sche oorrespondentiestukken, verzonden aai den Nuntius, mgr. Fruchwirt, te Munchen. WATERSPORT. De vjjf provinciën-toer. De vijf provinciën-toer is gisteren geëindigd de tocht ia prachtig geslaagd. Overal werdei de deelnemers goed ontvangen. Te Haarlen werden de wimpels uitgereikt door de Roek ei Zeilvereen. „Het Spaarne". Toercommissaria een waren de heeren J. de Breuk Lzn., voorzit ter, en H. J. M. Peltenburg en H. Th. Fülirkop bestuursleden dier vereeniging. Eenige leden van „Het Spaarne" hebben me succes den tocht volbracht. TELEGRAFISCH WEERBERICHT naar waarnemingen verricht in den morgei van Donderdag; 16 September. Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteo rologisch Instituut te Do Bildt. Hoogste barometerstand: Munchen 771.7. Laagst© barometerst.: Christiansund 755.7 Verwachting tot Vrijdagavond: meest ma tige zuideljjke tot westelijke wind; neveli/ tot zwaarbewolkt; mogelijk eenige regei met gering© kans op onweer. Zelfde ternpe ra tuur. EPE, 15 September. Eierenmarkt. Aanvoe: 75,000 stuks; hoogste prijs 9.75; laagst© pr 8.75; gemiddeld 9.30. Stemming kalm. RAALTE, 15 Sept. Eierenmarkt. Aanvoe 120,000 stuks. Hoogste prijs 9.50; laagst, prijs 8.50; gemiddeld 9. Stemming ge woon. BEVERWIJK, 15 Sept. Groentenmarkt. - Spinazie per hen 1525 ct.; postelein 108' et.; zuring 10—15 ct.; augurken 25—35 ct.; ap pelen 8060 et.; peren 8060 ct.; sla per kis .40—70 ct.; andijvie 40—60 ct.; raapstelen pe bos 24 ct.; rabarber 24 ct.; radijs 24 ct. peterselie 24 ct.; wortelen 10—12 ct.; zand aardappelen per mud 24.50; komkommen per stuk 24 ct.; groene kool 3—5 ct.; rood- kool 5—10 ct.; eavoye kool 510 ct.; boeren kool 10—15 ct.; pruimen per ben f 1—1.50 uien 5060 ct.; doppers per pond 5—7 ct.; ca pucijners 7—10 et.; raspers 10—12 ct.; snij boonen per kilo 10—13 ct.; heeTenboonen H k 14 ct.; tuinboonen per zak 1—1.50; fijn- trosboonen per kilo 12—13 ct.; dikke boonei 8—10 ct. Aanvoer groot. Handel vlug. Heden overleed na een lang durig lijden, toch nog plotse ling, mijn dierbare Ecktgenoote LOUISE MARIA SCIIUUR- MANS, na meermalen de H.H. Sacra menten der Stervenden ont vangen te hebben in den ou derdom van 67 jaren. j J. CORSTEN Schoten, 14 Sept. 1915, Gen. de. [Wetstr. 23. De H.H. .Uitvaartdiensten zullen gehouden worden in de Parochiekerk van de H. Eli sabeth en Barbara op. Zater dag 18 September 's morgens te half 8, half en .9 uur, waarvan de H. Mis van Re quiem te 9 uur gezongen zal .worden, waarna de begrafenis zal plaats hebben te 12 uur op. de R.K. Begraafplaats St. Barbara. Hiermede vervullen wij den treu- rigen plicht kennis te geven van het overlijden'van onze dierbare Zuster, Behuwdzuster en Tante, GEERTPUIDA VERVOOREN, Weduwe'van FRANCISCUS VAN VELSEN, na voorzien te zijn van de'Heilige Sacramenten der Ster venden, in den ouderdom van 75 jaar. Namens de Familie, J. VERVOOREN. Haarlem, 14 Sept. 1915. Heden overleed na een langdu rig lijden onze geliefde Moeder, Behuwd- en Grootmoeder JOHANNA HOUTKAMP, wed. van WILHELMUS AUGUS- TINUS STAPHORST, voorzien van de H.H. Sacramenten der Stervenden, in den ouderdom van 80 jaar. Uit aller naam, W. A. STAPHORST. Haarlem, 15 Sept. 1915. Verzoeke van rouwbeklag ver schoond. te blijven. Heden overleed tot onze diepe droefheid mijn geliefde Echtge noot en ons aller Vader, Beihuwd en Grootvader PETERS SINNEGE, in den ouderdom van 71 jaar, na voorzien te zijn geweest van de H H. Sacramenten der Stervenden. Zijne diepbedroefde Echtgenoote Wed. P. SINNEGE— BLEEKER, Kinderen, Behuwd- en Kleinkinderen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1915 | | pagina 3