STADSNIEUWS NAGEKOMEN BERICHTEN LETTEREN EN KUNST RECHTSZAKEN. 'SPORT ÉN WEDSTRIJDEN get's met fiinke orders thuiskwamen, was het weer: „ais we de bollen er maar kunnen Krijgen," doch dit blijkt zeer goed te gaan. Nog nooit is er zooveel in zoo'n korten tijd verzonden. Dit was ook te verwachten, want m 1914 was men overvallen en nu had men zich aangepast bij den huldigen toestand. Ook dit jaar is de toestand veel gunstiger als maar iemand had durven verwachten en door het uitbreiden van het afzetgebied de toekomst een gunstige te noemen. Voor de arbeiders is het niet meegetoopen. Door de loonkorting hebben deze van den winter schulden moeten maken en door de duurte van aile levensbehoeften zich het geheeie jaar zeer moeten bekrimpen, ze komen in alles zeer veel te kort, zoodat deze onder kommervolle omstandigheden den winter tegemoet gaan. - Wanneer de werkgevers aan het verzoek vol doen, krijgen de arbeiders te Haarlem c. o. pas eene kleine afbetaling op hetgeen hun onthouden is en men kan verwachten dat dan de wederzijdsche verstandhouding zal verbeteren. „Een bollenkwoeker" schrijft, dat de ar beiders en buitenstaanders overtuigd zijn, dat het bedrijf er niet zoo ongunstig voor staat als veie werkgevers het wenschen voor te stellen en die overtuiging zou komen door die, door hein misleidend genoemde,'bericht jes, maar ik kan „een bollenkweoker" hierbij dan wel verklaren, dat de oorzaak van de minder gunstige beoordeeling der werkgevers in het bollenbedrijf is te zoeken bij die werk gevers zelf. Zij kunnen zeggen gelijk Uilen spiegel: de menschen haten mij, maar ik maak het er ook naar. Want van den haat en nijd, welke dan vol gens hem tusschen arbeider en patroon be staat, is dan zeker een der oorzaken: dat de arbeider zijn tekorten dagelijks zwaarder begint te gevoelen, met de overtuiging dat do bedrijfstoestand nog niet zoo slecht is, omdat hij bij zijn patroon weinig verandering in diens levenswijze kan bespeuren, daar alles zijn gewonen loop heeft. „Een bollenkweeker" schrijft, als zijn be weringen juist zijn, dat dan niemand aan het verzoek zal voldoen. Twijfelt hij zelf aan die juistheid. Zijn aanhaling er bij over die tuin- bouwgewassen moet bij den buitenstaander dien indruk wel verwekken. Alle werkgevers te Haarlem e. o. denken er gelukkig niet over als hij, want reeds hebben eenigen te kennen gegeven, niet ongeneigd te zijn -eenigen toe slag te geven of met bestuurders dit eens te bespreken en ook enkelen zouden niet ongenegen zijn om van den winter het zomer- loou te blijven doorbetalen. De arbeiders heb ben altijd buiten iedere risico-van het bedrijf geslaan in de vette jaren, nooit in de winst eenig aandeel gehad, zoodat de toegepaste loonkorting zelfs al was de toestand van het bedrijf ongunstiger, onmogelijk te rechtvaar digen is, waarom dan nu ook de inwilliging van het verzoek voor de meeste werkgevers te Haarlem e. o. niet anders zou zijn als afdoen van oude schuld. De arbeiders in het bollenbedrijf hebben grooter offers gebracht, daD zij kunnen dragen. Laten dan nu de werkgevers ook toonen dit te beseffen, en als zij er op gesteld zijn, niet langer door da arbeiders en buitenstaanders ongunstig te worden, beoordeeld, door daden toonen, eene betere beoordeeling waardig te zijn. Wat wel door de gevraagde tegemoetkoming in te willigen is te bereiken, maar niet door het plaatsen van stukken als nu „een bollen kweeker" heeft gedaan. Vertrouwende M. Üe Eed., dat gij boven staande een plaats in uw blad zult verstrek ken, waarvoor bij. dezen mijnen hartelijken dank. Hoogachtend uw dw. W. HUOGEEiillS. Haarlem, 15 Sept. 1915. Balistraat 10. TWEE WERKLIEDEN-REGLEMENTEN. Mijnheer de Redacteur. Met de opname van het volgende verplicht u mij ten zeerste. Het was met groot© belangstelling, dat ik kennis nam van het hoofdartikel in het num mer van Zaterdag jl. getiteld: „Sociaal werk in kleine Gemeenten". Héider en beknopt worden daarin weerge geven de voornaamste bepalingen van het Schotensche Werklieden-Beglement. Een streek van het zetfouten-duiveltje zal de lezer wel verbeterd hebben, waar gedrukt staat, dat de werklieden 6 twee-jaariijksche verhoogingen genieten van 0,54 percent. Dit moet natuurlijk zijn 54 cent. Het eerste zou ook een weinig bespot telijk zijn, n.l. 7 a 8 cent verhooging om de twee jaar. Zou er dus voor het oogenblik geen aan leiding zijn enkele opmerkingen in verband met uw zeer gewaardeerd artikel te maken, do slotzin heeft mij de pen doen opnemen. Daarin leest men bet volgende: „Dewerklieden in Schoten en in Haar lem, die nu allebei een goedgeregelde rechts positie hebben, moesten dat eens overwe gen." De iaalste woorden (die op iets slaan, dat onmiddellijk voorafgaat), buiten bespre king latend, wekt deze zin de schijn alsof de positie der gemeentewerklieden van Scho ten en Haarlem vrijwel hetzelfde is. E.n hierin is toch een groot verschil. Het zou mij te ver voeren meer uitvoerig het groote versehiL tusschen beide Reglementen aan te toonen, waarom ik mij bepaal tot ©enige belangrijke punten. Niet- onwaarschijnlijk is er over eenigen tijd eene gelegenheid om het nog meer uit voerig te doen. Reeds artikel 1 (door u geciteerd) van het Schotensche W. R. bevat oen bepaling, dio tot dusver in het Haarlemsche niet be staat. Ik bedoel de erkenning der organisatie. Wel bevat art. 9 van het Haarl. W. R. eenige bepaling in die richting, doch, dit kan voor liet oogenblik slechts een zeer beschei den stap genoemd worden. Dan is er de regeling, van den arbeids duur en van het loon. Te Sehoten is de wekelijksehe arbeidstijd gesteld op 54 uren met ©en minimumloon van f 13.50, terwijl voor Haarlem op. het oogen blik geldt 60 uren bij een minimum-loon van f 12.00. De Schotensche gemeente-werklieden heb ben recht op 5 tweejaar lij ksche verhoogingen van 64' cent per week; de Haarlemsche ge beente-werklieden 3 driejaarlijksehe verhoo- &mgan van 60 cent per week. werkelijkheid groote verschillen, Dit zelfde geldt ten opzichte van liet verlof. Schoten geeft hare werklieden 10 dagen va- cantie met 10 gulden toesiag op. het loon. Haarlem 6 dagen zonder toeslag. Bij ziekte geeft Schoten een jaar vol loon en 6 niaanden half loon. Door Haarlem is vastgesteld een half jaar vol loon en een half jaar half loon. Te Schoten verpleging, zoo noodig geoor deeld, in sanatoria of ziekenhuis ten laste der gemeente tot ten hoogste 18 maanden, waarbij aan gehuwden of kostwinners 75 o/0 van het loon wordt uitbetaald. Te Haarlem van dit alles niets. Van groot belang is mede te Schoten het scheidsgerecht. De regeling hiervan is meen ik, in zeker opzicht, in Nederland een unicum. Niet wat hef. scheidsgerecht zelf betreft, dit bestaat re'eds in verschillende gemeenten. De Haarlemsche gemeente-werklieden heb ben nog geen scheidsgerecht, doch een Com missie van Advies. De naam doet reeds het groote verschil uitkomen. Ook de positie van de losse werklieden is te Schoten ten opzichte van verlof en zieken geld beter dan in Haarlem. Uit deze zeer beknopte uiteenzetting slechts betreffend een aantal belangrijke punten, is dus zeker wei gebleken, dat er inderdaad een zeer groot verschii bestaat tusschen beide We r klicd en-B eg I emen ten Nog in ander opzicht is de positie van het Schotensche gemeente-personeel gunstiger. Zoowel voor eigen als voor weduwen en weezenpensioen behoéït te Schoten geen pre mie gestort te worden. Is ook te Haarlem het eigen pensioen premie-vrij, voor weduwen en weezenpen sioen moet gestort worden 5 o/0 van het salaris door de ambtenaren en werklieden na 1913 aangesieid en nog aan té stellen en 6 na 'aftrek van f 300 van het jaarloon door de genen, die reeds vóór dien tijd aan liet weduwen- en weezenpensioenfonds deelnamen. Moge een volgende herziening van het Werklieden-Reglement te Haarlem overeen stemming brengen met dat van Schoten. Reeds werden de desbetreffende wenschen der Christelijke organisaties van Gemeente werklieden bij het College van B. en W. schriftelijk bekend gemaakt en met veel be langstelling worden dan ook te gemoet gezien de voorstellen van B. en W„ die naar wij hopen (hier mag ik zeker wel' meervoudig spreken) binnen niet al te Jangen tijd den Gemeenteraad zullen bereiken. Het ingezondene is wat" lang geworden. De gastvrijheid, die ik echter reeds meer-' malen in onze Roomsche krant genoot, doet mij vertrouwen, dat ik ook thans weder een plaatsje mag irtoemen. U, mijnheer de Hoofdredacteur, daarvoor bij voorbaat dankend, teekea ik, met bekende gevoelens, Uw dienstwillige JOS. A. v. SEGGGELEN. Haarlem, 14 Sept. '15. PERSONALIA. De reserve-sergeant R. Heida van het regi ment grenadiers is benoemd tot vaandrig bij het 10e regiment infanterie. Tot directeur van de Teylerstichting alhier in de plaats van wijlen den heer Zocher is benoemd de heer Vincent Loosjes. Blij' K. B. is nader bepaald, dat aan G. Groenevelt alhier, laatstelijk wagenbestuur der bij de Amsterdamsche Gemeentetram, met ingang van 23 Juli 1914 een jaarlijksch pensioen zal worden verleend van 'f 573. HET JUBILEUM VAN DEN HEER ROODNAT. Op harte!ijk-fee.-telijke wijze is heden het or; derwijs jubileum van den lieer J. Roodnat, den directeur van de R.-K. Scboolvereeni- ging, gevierd. Om negen uur was in de Kathedrale kerk St. Havo, bij deze gelegenheid, een gezongen H. Mis opgedragen, welke door de onder wijzers en onderwijzeressen, de leerlingen, verschillende oud-leerlingen en vele ouders, werd bijgewoond. Door het zangkoor werd op zeer verdienstelijke wijze uitgevoerd de missa „Salve Eegina" van Stehle. Na deze H. Mis zou Ihet feest in de school beginnen. De vla.g wapperde uit; de ingang was met palmen versierd, doch de vestibule en de gang waren als in een lusthof vaD planten en bloemen herschapen. Aan de trap pen waren ook versieringen aangebracht. De heer J. Gielen, uit de Zijlstraat, had deze prachtige versiering op kunstige wijze uitgevoerd. In de versierde auto van de familie Bey nes namen aan het schoolgebouw in de Cra- cpiiusstraat plaats het dochtertje van den schoolopziener, jongejuffrouw Ida Sterek, en de jongeheer Jantje Roodnat, die Men jubi laris van zijn woning aan den Koninginne weg 73 gingen afhalen. Toen de automobiel terugkwam, stapten de heer en mevrouw Roodnat en mevr. Schoen maker uit en werden aan den ingang ont vangen door twee der leerlingen, de jonge juffrouw Maria de Bont en den 'jongenheer Jantje Beynes, en daarop naar de gym nastiekzaal geleid, die keurig was versierd en waar zich intuescben de leerlingen en het onderwijzend personeel hadden verzameld. Daar maakten ook hun opwachting de leden van het bestuur der SchooJvereeniging. de Zecreerw. heer Rector Tlh. J. A. Bosman, de heeren J. W. A. Beynes, J. M. W. Francken. Mr. J. N. J. E. Héerkens Th ijssen en J. J. Di'lessen; de arronöissements-eehoolopziener de heer J. F. M. Sterek, dc voorzitter van de commissie voor plaatselijk schooltoezicht, de heer P. H. v. d. Ley en de eerwaarde gees telijkheid van de Kathedrale kerk St. Bavo. Bij het binnenkomen van het jubileerende schoolhoofd hieven de kinderen het „Wel komstlied" aan, gemaakt door mej. C. de Sain, een der onderwijzeressen, op muziek gezet door H. P. An dri essen. Deze en de volgende gezangen waren ingestudeerd onder leiding van het onderwijzend personeel. De Zeereerw. Heer Bosman nam hierop het woord en verklaarde, dat het Schoolbe stuur een blijk van hooge waardeering wilde geven op dezen feestdag, na zoovele jaren getuige te zijn geweest van de toewijding en de zorg, die de heer Roodnat aan de school heeft gegeven. Als vrucht daarvan hadt gij, zeide spr., dat vele ouders hnnne kinderen aan u toe vertrouwden. Gij verwier ft n daarmee de liefde der kinderen, de hoogschatting den oudere en de waardeering van het School bestuur. Wij wenschen u, vervolgde spr., van harte geluk, en danken u voor al, wat ge iu de 12 jaar, dat ge aan deze school verbonden zijt. ervoor hebt gedaan. Wij wenschen u, dat God u moge sterken met Zijn hulp en voorfdu- renden levens-lust en werkkracht moge ge ven tot eere van God, tot geiuk der kinderen en ter voldoening van uzelf. Als blijvende herinnering bood Rector Bosman den jubilaris, namens het bestuur, een gashaard aan. De jongeheer Herman Kuinders kwam Jhierop naar voren en sprak een aardigen gelukwensch uit, namens alle jongens en meisjes. De gelukwensch was door eenige jongens uit zijn klasse zelf opgesteld. Ook het programma hadden de leerlingen zelf ge maakt. Het woord was nu aan den heer Sterek, die namens het Rijkssehooltoezicht den heer Roodnat feliciteerde. Hij deed dit mede namens den districts schoolopziener, die verhinderd was, persoon lijk te komen en las ook voor een schrijven van gelukwensch van den heer H. J. Cal- koen, plaatsvervangend distnets-sehoolop- ziener, die door ambtsbezigheden verhinderd was. De heer Sterek bracht daarop hulde aan den heer Roodnat, aan wiens krachtig initia tief het ook niet weinig te danken is geweekt' dat deze nieuwe school tot stand kwam. Doch gij, ging spr. voort, hebt toen nog niet ge rust; go wilde een scihool voor M.U.L.O. en die kwam ook. Daar hebt ge n groote ver- di' r. ten nfee vergaard. Spr. bracht den ju bileerenden hoofdonderwijzer hulde en ge- li ensch, dat hij na 25 jaar nog met zoo joucdige kracht aan het hoofd van deze school staat, die door zijn wijze leiding tot een ideaal-sehool is g'eworden. i.\ heer Van der Ley sprak tenslotte hartelijke woorden van gelukwensch, waar na de jongejuffrouw Jo van Dieren Bijvoet met een aardig, zelf opgesteld toespraakje het cadeau dei' leerlingen, een serre-ameuble ment, aanbood. Daarna werd gezongen het aardige kinderliedje „Flink", van H. van Tusschenbroek, waarop delheer v. Warmes- kerken namens het onderwijzend perso neel den heer Roodnat een oogenblik offi cieel toesprak, ofschoon, zooals spr. zeide, dat niet de gewoonte is. Want het gaat steeds gemoedelijk toe tusschen u en ons. Spr. zeide, dat de heer Roodnat 6teeds er op uit is om in alle afdeelingen goed onderwijs te doen geven. Hij wenschte tevens, dat God- hem kracht moge geven, opdat hij nog lang hoofd van de school moge blijven. Namens de onderwijzers en ©mle.nvijzeres- sen bood hij den heer Roodnat een schoor steengarnituur aan. Uit de oud-leerlingen had zich een comité van huldiging gevormd, namens wie de (heer J. v. d. Pigge het woord voerde, die een Remhrandt-ets met eikenhouten lijst aan bood, met een album van de namen der ge vers. Het programma vermeldde nog eene ver rassing, dat was: het aa'nbiedon van verschil lende door de kinderen van iedere klasse zelfgemaakte voorwerpen, die telkens door een leerling van ieder klasse op een aller aardigste wijze werden overhandigd. De twee jongste leerlingen bodem onder een leuke samenspraak een bloemstuk aan. De heer Roodnat sprak daarop, door deze liefdesbetuigingen diep getroffen, een hartelijk woord van dank aan allen afzon derlijk, die hem dezen schoenen dag bereid den, welken hij zeide nooit te zttllen vergeten. Na den slotzang werden de kinderen ont haald, en nog lang bleef de vroolijke stem ming in de klassen. Behalve de genoemde cadeanx, waren er onderecikeidene bloemstukken en een groot aantal andere blijken van belangstelling, in den vorm van kaartjes en brieven. Dezen middag was er receptie, waar velen hun geiukwenechen aan den heer Roodnat kwamen aanbieden. VAN DEN RAAD VAN STATE. In de gisteren gehouden openbare vergade ring van den Raad van State, afdeeling geschil len van bestuur, hCteft staatsraad mr. Heems kerk rapport uitgebracht inzake de beroepen in gesteld door: lo. G. T„ H. C. en J. J. Louwerse, allen te Helder, tegen de beschikking van Ged. Staten van Noord-Holland van 12 Mei, houdende afwij zing van het verzoek om verlof tot het oprich ten van gebouwen binnen een afstand van 50 M. van de Algemeens Begraafplaats t© Haar lem en van de bijzondere begraafplaats- der R.-K. Vereeniging St. Barbara te Schoten; 2o. L. Hemnetnan c.a., te Haarlem, teèen do beschikking van Ged. Staten van Noord-TTol- land van 3 Mei, waarbij verklaard werd, dat de perceelea gemeente Schoten sectie B 299, 228 en 1172 niet uitmaken een bebouwde kom in don zin van het le lid van ark 10 der Begrafenis wet; 3o. J. D. Waekwïtz, Rotterdam, -namens de wed. J. Waekwitz, thans te Haarlem, tegen de uitspraak van den directeur dor directe belas tingen, invoerrechten en accijnzen te Amster dam van 30 Maart, op de door laatstgenoemde ingediende aangifte tot het bekomen van ont heffing in de personeeie belasting voor het jaar 1914 wegens de afschaffing van twee vrouwelij ke dienstboden. KAMER VAN KOOPHANDEL. Wij ontvingen heden nog het versing der laatste niet openbare zitting van onze Ka mer van Koophandel, waarin besproken werd het voorstel van B. en W. om de uitvoering der plannen tot het maken van een, haven complex aan het Noorder-Buiten-Spaarne af hankelijk te maken van eene algeheel e grens- uitbreiding der gemeente Haarlem. Na uit voerige beraadslaging word besloten een schrijven aan den Raad te richten, waarvan d<or ons indertijd is melding gemaakt. WETHOUDERSPENSIOEN. Bij raadsbesluit van 10 September 1913 is vastgesteld eene verordening, regelend de pensionneering van wethouders na hunne af treding. De heer dr. H. D. Kruseman, die 14 jaar onafgebroken wethouder is geweest, is de eerste, die hiervan zal profitecren. Voor eene pensionneering van hem is o.p de ge- meentebegrooting eene som van f 1000 uit getrokken. EEN AANRIJDING. Gisterenmiddag om 434 uur had op den hoek van de Groote Houtstraat en de Ged. Oude Gracht een aanrijding plaats -tusschen een tramrijtnig der N. Z. H. T. M. en een mét een paard bespannen groentewagen die door een vrouw werd bestuurd. De vronw had in de mcening verkeerd, dat de tram daar ter plaatse altijd stopte en had daarom doorgereden, hoewel zij de tram had hooren aankomen. Gelukkig had de aanrijding geen ernstige gevolgen. Alleen is het glas van de lantaarn van liet tramrijtuig gebroken. KON. LETTERK. VEREENIGING „J. J. CREMEE." Aanstaande Dinsdag zal in den schouw burg alhier een tooneelvoorstclling worden gegeven door de Kon. Letterk Vereen. „J. J. Cremer". Opgevoerd zal worden het too- neeïspel „Een Poppenhuis", (Nora) in drie bedrijven, door Hendr. Ih.-en, H. S. V. De Haarlemsche S. V. viert feest in de „Bron", a.s. Zaterdag 18 September: een echte propaganda-avond met o.m. ais attrac tienummers: The three Nibbo's op hun door reis naar het fronten een Sport-Revue met zang en dans, speciaal vervaardigd voor de H. S. V. naar bekende muziek. AANBESTEDING. Vanwege den Rijkswaterstaat is heden aanbesteed: het verbetereu van het zee-einde van hoofd Iv voor de Pettemex* zeewering. Raming 8000. Laagste inschrijver was M. Daalder, Alkmaar voor 8790. DIEFSTAL. De heer v. H. deed bij d© politie aangifte dat door hem nit een aan hem toebehoorend peiceel staande in de Hagestraat, wordt ver mist een looden pomp met een koperen kraan, die hij er in Juli voor het laatst bad gezien. NU TWEE TEGELIJK! Gisteren zijn twee rijwielen gestolen. Des namiddags om 3 uur een damesrijwiel, dat eenige ©ogenblikken onbeheerd had gestaan voor een winkel op het Houtplein en des na middags om 554 uur een idem nit den gang van een perceel aan de Raamvest. VAN ONZE GROENTE,NMARKT. Door den Commissaris K. Iloogeboom zijn nog prachtige jonge peultjes aan de groenten- markt gebracht. Ze zijn opgekocht door Gebr. P. en J. Steffens, wonende Duvenvoordestraat, alhier. VROEG ER RIJ1 De afdeeiing' Haarlem der g. D. A. P. stelde candidaat in de vacature Seignette, waarvoor de officieel© eandidaatstelling is bepaald op 12 October, den heer J. Joost en, het oud-raadslid. HE ORGELBESPELINGEN. Op de gemeentebegrooting komt voor hét eerst voor een post: kosten van het drukken en uitdeelen van programma's voor de orgel bespelingen ten bedrage van f 200 en een voor diensten bij' de avond-orgelbespelingen ten bedrage van f 30. DE TEMPERATUUR van bet water in de zwemschool aan de Houtvaart bedroeg heden 60 graden. BESMETTELIJKE ZIEKTEN. Volgens opgave in de „Staatscourant" zijn in het tijdvak van 8 tot en met 14 Sept. de volgende gevallen van besmettelijke ziekten voorgekomen: t© Beverwijk een geval van roodvonk en een geval van" dyphtberitis; te Haarlem, een geval van typhus, idem van roodvonk en 2 gevallen van diphtheritis; te Haarlemmermeer een geval van diphtheritis; te Schoten, Velsen en Noordwijk een geval van diphtheritis, en te Warmond een geval van Roodvonk. BURGERLIJKE STAND. Ondertrouwd: 16 Sept. J. van Wolf eren en L. N Klooster. H. de Jong en C. G. v. d. B'Osch. J. Rustige en J. H. Wijkhuizen. Getrouwd: T. C. J. van Esch en J. Vloe mans. J. Boeree en C. Jansen. A. van der Laan en G. Leppene. Geboren: 15 Sept. d. van G. KoelSchoe- huiis. d. van J. G. van Kolk—Knape. 16 Sept. d. van A. Spreeuw—v. d. Maden Overleden: 15 Sept. A. Jansen, 76 jaar. Ged. Raamgracht. J. Staphorst—Hout kamp, 80 jaar, Voorzorgstraat. 16 Sept. G. M., 21 mnd„ d. van J. Bosaans, Parklaan. BINNENLAND. VERGIFTIGING? Men seint ons uit Gorcum: Hier zijn na een bruiloftsdiner ongeveer 40 personen ernstig ongesteld geworden, ver moedelijk door vergiftige spijzen. Een onder zoek wordt ingesteld. BUITENLAND. OP DEN BALKAN. LONDEN, 16 Sept. De Morning Post ver neemt uit Athene, dat het verdrag tusschen J urinje en Bulgarije betreffende de over dracht van den Dedeagafech-spoorweg Vrij-, dag definitief onderteekend is. RUSSISCH OPTIMISME. ST. PETERSBURG, 15 Sept. De Russische staf publiceert: De algemeene toestand op het Russische oorlogstooneel neemt een steeds gun stiger wending. De pogingen der Duitschers om Dunaburg en Wilna te naderen blijven vruch teloos. Het offensief van den vijand in Poljesje is gestuit.. Aan het zuidwésteliik front zetten de Russen het offensief voort en brengen zij den vijand verliezen toe, die zoo snel toenemen, dat zij dreigen te leiden tot een nederlaag van zijn hoofdmacht. Op verschillende punten van den westelijken sector verliest den vijand, volgens de moening in militaire kringen, het initial tof en weet-hij de operaties over het geheeie front en in de afzonderlijke districten niet meer in onderling verband te brengen, hetgeen dan nog gepaard gaat met de welgeslaagde acties van onze troepen in den flank en in den rug van den vijand. Te oordeelen naar de gevechten en de voornaamste verschijnselen komt het kritieke oogenblik in de evolutie van den oorlog hoe langer hoe nader. GERARD HEKKING. Man particuliere zijde ontvangt de „N. Ct." liet. bericht, dat onze violoncellist Hekkiug, wien de oorlog in Fransehen dienst riep, thans van den loopgravendienst ontheven is en geplaatst "bij een wielrijders-ut'deeling, ergens in Champagne. Tot zijn geiuk heeft liij een zeer m uzi kaai-ontwikkelden bevel hebber, die er op gesteld is, veel met den kunstenaar te musiceeren. BEDREIGD STADSSCHOON. Men schrijft uit Maastricht aan het Hbld.r Er heerscht onder de bevolking van Maas tricht algemeene verontwaardiging: het mooi ste gedeelte der stad, n.l. De Kommen, wordt bedreigd met kazernebouw. Deze Kommen, een rijksterrein, Jigt in dadelijke aansluiting met de Jekervaliei en in do onmiddellijke nabijheid der stad aan den voet der a.'an deze zijde geheel onge schonden gebleven oude walmuren. Het is een wijde groene vlakte, diep als een meer- bodem, zich uitstrekkend tusschen lage heu vels met groepen en lanen van hoogopgaand oud geboomte. Niet alleen is deze Kommen als sport-, speel- en feestterrein Maastrichts uitverkoren en de eenig natuurlijke aangewezen plaats, maar door haar ligging en haar weidsche afmetingen is ze wei een van Nederlands schoonste natutirplekken, welgekend dan ook door ieder natuur- en stedenschoonminnend bezoeker van Limburgs hoofdstad. Elke bebouwing, en zeker een kazernebouw, zal deze plek onherstelbaar vernietigen. Reeds heeft de gemeenteraad, proiesteerend met algemeene stemmen, een motie ingediend bij de Regeering. Ze kon dit met te meer vrijheid doen, daar een ander deel der stads buitenwijken tot kazerne-bouwterrein als aan gewezen ligt. Ook de omwonenden, bewoners van het Villapark, dat voor een groot gedeelte op deze Kommen ligt gegroepeerd, dienden bezwaar schriften in bij den Minister van Oorlog en bij de Tweede Kamer. Tevens hebben zij zich gericht tot de Nederlandsehe Vereeni ging tot. Behoud van Natuurmonumenten, en is de bijstand van Heemschut ingeroepen. DIENST WEIGERING. Voor den Haagschen Krijgsraad stond te recht een dienstweigeraar-, de milicien der administratietroepen C. K., afkomstig uit Am sterdam. Deze bekt heeft reeds 2 vonnissen gehad ter zake dienstweigeren, een van 3 en een van 4 maanden. Thans is hem ten laste gelegd dat hij op 13 Augustus jl. ten derde maie geweigerd heelt de uniform aan te trekken. De auditeur-miiitair vorderde beklaagdes veroordeeiing tot 5 maanden militaire gevan genisstraf met ontzegging van het reent om ta dienen voor den tijd van o jaren, daar het wenschelijk is bekl. thans uit üe ge lederen te verwijderen. DE MOORD TE HEERLEN. Voor de Arrondissements-Rechtbauk te Maastricht stond Dinsdag terecht Maria P. geboren te Heer, echtgenoote van Oh. L. Cuslers, te 'Maastricht, thans gedetineerd, ter zake, dat zij op 27 Juli te Heerlen, na kalm overleg, opzettelijk Elise Meiser van het leven heeft beroofd, door deze met een geweldigen slag, stoot of steek, een mes in het hart te drijven. Uit het verhoor van beklaagde, die een gunstigen indruk maakte, en ook dat van andere getuigen bleek, dat de beklaagde zeer oppassend was, haai* man echter een dronk aard die vrouw en kinderen aan armoede ten prooi achterliet. Het O. M., .waargenomen door mr. Oost mg, zegt in zijn requisitoir, dat de ruoord mee voorbedachten rade niet is bewezen, doch wel het opzet om te dooden. Verder schetst hij beklaagde als een oppassende vrouw, ter wijl' de man een doordraaier is en kan dus begrijpen, dat beklaagde in woede Let mes heeft getrokken en de vrouw heeft vermoord. Zijn eisch i3- 10 jaar gevangenisstraf. De verdediger van beklaagde, mr. von Geusau prijst beklaagde ais vrouw en moeder, zegt, hoe zij in alle opzichten voor haar huishouden heeft gezorgd, hoe zij door haai man getergd is geworden, door ai de eiiendei ziek geworden, naar het ziekenhuis is ge bracht en hoe zij, thuisgekomen, haai- kin deren in armoede vond. Toen is ze naar Heerlen gegaan en wilde met het mes haai man dwingen het geld, dat hij verdiende en haar onthield", aan haar af te geven. In haar wanhoop heeft zij in een aanval van krankzinnige woede gehandeid. 't Is dus meer een ongeluk dan een misdaad. De eisch van het O. M. noemt spreker onverklaar baar, nadat de officier eerst zooveel verzach tende omstandigheden heeft aangevoerd. Voor een jury zou deze vrouw, die in alles een-zoo gunstigen indruk maakt, zonder twij fel worden vrijgesproken. De rechtbank zal dat niet kunnen en willen; maar pleiter hoopt, dat de rechters een straf zulien opleggen zoo klein, dat beklaagde, ais zij weer in de bui germaatschapplj terugkeert, haar leven niet verwoest zai vinden. Hij vertrouwt, dat do rechtbank zai beslissen op. een nobele en verheffende wijze. VOETBAD Gerehabiliteerd. Eenige dagen geleden hebben wij opgeno men een schrijven van den secretaris der vereeniging „Voor Eer en Deugd", waarin deze, afgaande op een berieli^ in „Het Va derland", eenige opmerkingen maakte over het op wedstrijd gaan van voetbalclubs. In dat bericht was een feit ten laste gelegd aan i de Amsterdamsche voetbalclub Ajax tijdens een bezoek aan Brussel, waarbij de penning meester een post in de kas zou te boeken hebben gekregen van 200 voor kamermeis jes, zoodat hij deswege was geschorst. „De Tel." deelt thans mede, 'dat uit een onderzoek is .gebleken, dat bedoelde po.-t, uit gegeven voor 15 personen, luidde: 10 voox; fooienposteu, liftjongen, kellner, kamer meisje enz." waarna de voorzitter van Ajax heeft verklaard, dat het lid der kascommis- sie, die Ihet bericht aan „Het Vaderland'' heeft verstrekt, gelogen heeft. Het Vad., dat van de tegenspraak meidinar maakt, verheugt zich er over, maar vindt liet jammer, dat de tegenspraak eerst na 12 dagen komt.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1915 | | pagina 7