i STATEN-GENERAAL. ONDERWIJS LEGER EN VLOOT SOCIALE BERICHTEN Landbouw en Visscherif FINANCIEELS BERICHTEN D ANECDOTEM Met Hand werkhoek je» RAADSELS. m JS TOETBAL. HET WEDSTRIJDSPROGAMMA. Het programma van den N. V. B. van 24 Ootobei' tot en met 28 November luidt wat de West Isto klassen aangaat als volgt: 24 Oct. HerculesV. 0. 0.; D. F. 0.H. F. G.; Haarlem—H. V. V.; H. B. S.—U. V. V.; QuickSparta. 7 Nov. D. F. 0.V. D. 0.; Haarlem-Hercu les; H. B. S.—H. F. 0.; Sparta—H. V. V.; U. V. V.Quick. 14 Nov. QuickD. F. C.; V. O. C.Haarlem; Hercules—H. B. S.; H. F. 0.—Sparta; H. V. Y.—V. V. 21 Nov. Quick—H. V. V.;; H. F. 0.—CT. V. V.; HerculesSparta; V. O. 0.H. B. S.; D. F. C.Haarlem. 26 Nov. H. V. V.—H. F. O.; U. V. V.—Her cules; SpartaV. 0. 0.; H. B. S.1). F. Cv; HaarlemQuick. GEWISSELDE STUKKEN. V cstingbegrooting. Ingediend is een wetsontwerp tot vaststel ling van de begrooting van uitgaven, ten! behoeve van de voltooiing van het vesting stelsel dienst 1916. Deze begrooting is opgemaakt tot een be drag, dat van vorige vestingbegrootingen beschikbaar is gebleven. Het ligt in de bedoeling, dat bedrag te be steden aan verbeteringen en aanschaffingen, welke in elk geval worden noodig geacht en zich wat de verbeteringen betreft aansluiten aan hetgeen bij het in staat van verdediging brengen bereikt is en nog zal worden verricht. De minister van oorlog behoudt zich voorts de vrijheid voor om, zoodra de omstandig heden zulks zullen toelaten, bij euppletoire begrooting de noodige gelden aan te vragen voor voorstellen van meer ingrijpenden aard betreffende de verschillende liniën en stellingen. Het aangevraagde bedrag van 46,000 voor verbetering van inundatiewerken moet strekken om in onder de huidige omstandig heden aan deni dag gekomen leemten te voor zien. Aangezien voorts gebleken is, dat de mas keering van meerdere verdedigingswerken dcor middel van voorgelegen beplantingen nog te wenschen laat, zal het bedrag van ƒ38,600 voor verbeteringen van ondergeschikt belang uitgetrokken, besteed worden om hierin verbetering te brengen. Het ligt in de be doeling in volgende jaren met deze verbete ring voort te gaan, waarvoor in totaal een bedrag van ruim 80,000 wordt noodig ge acht. Een bedrag van 100,000 is bestemd voor verbeteringen van ondergeschikt belang aan verschillende werken, waarvan de noodzake lijkheid in de afgeloopen maanden is geble- 'ken en die onder de huidige omstandigheden! 1 niet of niet volledig kunnen worden tot stand gebracht. Het ligt in de bedoeling het voor levering van geniemateriaal uitgetrokken bedrag van 260,000 te besteden voor Ibet aanschaf fen tot een bedrag van 200,000 van nikkel- stalen infanteriesehilden en tot een bedrag van 60,000 van verplaatsbare electrische verlichtingstoestellen. OPENING VAN HET R.K. LYCEUM TE SCHEVENINGEN. Dinsdagochtend te 10 uur werd in de kerk van den H. Antonius Abt te Scheveningen een plechtige Hoogmis opgedragen door den HocgEerw. heer P. C. Wijtenburg, deken van toewijding toe. voor; verbeteringen van ondergeschikt be- Ten slotte dankte pastoor Van de Yen!, mede namens het Kerkbestuur, voor d© waardeering, welke zijn plannen hebben ge vonden. Des middags begonnen de lessen in het ly ceum met een rede van den rector, dr. Yan Swaay, voor zijne leerlingen. EEN MILITAIR SPORTFEEST. Te Leiden heeft den 22en dezer een mili tair spórtfeest plaats, dat door H. M. de Ko ningin, Z. K. H. Prins Hendrik en generaal Snijders zal wordeni bijgewoond. 's Gravenhage, ter gelegenheid van de ope ning van het R.-K. Lyceum voor meisjes. Onder de Hoogmis hield Mgr. A. M. van Zanten, pastoor te Amsterdam, een rede, waarin hij de vreugde en dankbaarheid ver tolkte over de totstandkoming van deze on-, derwijsinrichting. Ten slotte zich tot leeraren richtende, wees Mgr. van Zanten op de waarde van het ka tholiek onderwijs en op de verdiensten, die degenen vergaren, welke zich wijden aan de vorming en ontwikkeling van het kind. Na deze toespraak werd de Hoogmis voort gezet en geëindigd. Het zangkoor voerde op verdienstelijke wijze de vierstemmige Missa in honorem S. Gregoriï van J. Singenber- ger uit, nadat een Veni Creator was vooraf gegaan. Na afloop der plechtigheid vereenigden zich de genoodigden in de pastorie. Hier sprak allereerst mr. R. B. Ledeboer, presi dent van het curatorium. Spr. zette de betee- kenis van dezen 'dag uiteen, die niet alleen van belang is voor de parochie, maar voor de geiheele stad, ja voor geheel het land. Zijnerzijds zegde mr. Ledeboer, ook na mens het curatorium, alle medewerking en BR ANDSTOFFEN V OORZIENIN G. Door een commissie, gevormd uit de coöpe raties aangesloten bij den R. K. Coöperatieven Bond afd. Brandstoffen, is uit een gehouden onderzoek gebleken, dat op. verschillende plaatsen die coöperaties geeh brandstoffen kunnen verkrijgen of voor abnormaal hooge prijzen. De gezamenlijke aanvragen, waar aan niet kan worden voldaan, bedragen circa: 500 H.L. Belgische anthraciet, 1800 H.L. Holl. anthraciet, 150 K.G. eierkolen, 25.000 H.L. gaskokes, 6000 H.L. nutskolen, 420.000 K.G. steenkolen, 1000 K.G. gaatjesbriketten, 25.000 K.G. briketten en 150.000 turven. Daar de belangen der R. K. arbeidersbevolking, welke lid zijn van deze coöperaties, ten zeerste hierbij betrokken zijn, heeft genoemde com missie zich in verbinding gesteld met de Regeering, om in dezen nood te voorzien en maatregelen te treffen. R. K. SPOOR- EN TRAMWEGPERSONEEL. Het Hoofdbestuur van den Bond van R.K. Spoor- en Tramwegpersoneel „St. Raphael" heeft besloten, een speciale propaganda-maand te houden van 16 October tot 15 November, om gedurende dezen tijd over het geheele land 'door de*plaatselijke afdeelingen een krachtige propaganda te doen voeren voor bet uitbreiden i van het ledental der organisatie. Mede zal te Nijmegen onder voorzitterschap van den Bonds- adviseur een vergadering worden gehouden van alle geestelijke adviseurs van plaatselijke afdee- j lingen, ten einde de belangen der organisatie- en de middelen tot uitbreiding van het ledental te bespreken. LANDHUISHOUDKUNDIQ CONGRES. In clo zitting van gisteren werd o.a. door den heer J. H. WL T. Reimers een© inlei- ding geleverd over: De organisatie onzer paardenfokkerij ©n het ontwerp-paardenwet. Spr, kwam tot d© volgend© conclusies: 1. Oprichting van één stamboek voor het landbouw-tuigpaard over geheel Nederland als eerste eisch te stellen. 2. Men dring© er, na stichting van één stamboek bij de 'Gedeputeerde Staten van de verschillende gewesten op. aan, de be sturen der provinciale afdeelingen van het Nederlandsche Stamboek voor het Landbouw- tuigpaard tot provinciale regelingscommissiën te benoemen en de gelden voor bevordering van den teelt van dieren van het ras of type, dat in het stamboek is omschreven, in hunne handen te stellen. 3. Op dezetfde manier ware nu reeds door het Hoofdbestuur vau het Stamboek voor het Nederlandsch trekpaard (Belgisch type) aan te dringen op. de benoeming van een rege lingscommissie in iedere provincie voor de fokkerij van dit ras, welke commissie weer zoude moeten bestaan uit het afdeeiingsbe- stuur voor do betrokken provincie en de gelden voor de trekpaardenfokkerij zou moe ten verdoelen. Indien het mogelijk ware, beide commis sies tot een te versmelten en op deze wijze een nog grooter uniformiteit in de voor schriften van de toekenning van premiën te verkrijgen, zou naast besparing van kosten nog grooter vereenvoudiging in de tegen woordige organisatie zijn bereikt. Daarna is het congres gesloten. BEDES VAM AMSTERDAM. Noteeringen van 15 September. Staatsleeningen. NEDERL. pet. V. K. L.K. H.K. Ned. W.S. Obl. (kl.) 5 102 102 Ned. W.S. Obl. (gr.) 5 101.15/16 101.15/16 102 Ned. W.S. Oblig. 3% 83% 83% 84 Ned. W.S. Oblig. 3 75% 76 76% Ned. W.S. Certif. 3 75% 75% 76 Ned. W.S. Certif. 2% 65.15/16 65% 65% Grootboek Oblig. 3% 83 Grootboek Oblig. 3 76 75% V STOOMVAARTLIJNEN Stoomvaart Mij. Nederland. Kambangan, thuisreis, vertrok 14 Sept, van Marseille; Koningin Emma, thuisreis, vertrok 13 Sept. van Genua; Krakatau, thuisreis, ver trok 14 Sept. van Port-Said; Lombok, uitreis, arriveerde 13 Sept. te Genua; Prinses Juliana uitreis, arriveerde 14 Sept. te Port-Said; Su matra, uitreis, vertrok 14 Sept. van Suez; Boeroe, thuisreis, passeerde 14 Sept. Dover. Kon. Ned. Stoomboot Mij. 'Adonis, van Rotterdam naar Swansea, pas seerde 13 Sept, Bevezier; Fortuna vertrok 14 Sept, van Benicorlo naar Valencia; Stella arriveerde 12 Sept. van Iquique te Taltal; Uranu3, van Rotterdam naar Swansea, pas seerde 12 Sept. Dungeness; Iris vertrok 14 Sept, van Gibraltar naar Amsterdam; Mars arriv. 15 Sept. Van Skelleftea te Amsterdam; Minerva vertrok 14 Sept. van Gibraltar naar Parma; Jason arriv. 13 Sept. van Rotterdam te Buenos-Ayres; Oberon, van Amsterdam naar New-York, passeerde 13 Sept. Dover; Themis vertrok 15 Sept.. van Kopenhagen naar Amsterdam. Rotterdamsehe Lloyd. Menado, uitreis, arriv. 14 Sept. te Padang; Kawi, uitreis, vertrok 14 Sept. 2 uur nam. van Lissabon. Kon. Holl. Lloyd. Gelria vertrok 15 Sept. van 'Amsterdam naar Buenos-Ayre3; Hollandia arriveerde 16 Sept. van Buenos-Ayres te Amsterdam; Fri- sia, thuisreis, vertrok 12 Sept. van Pernam- buco; Gooiland vertrok 13 Sept. van Buenos- Ayres naar Amsterdam; Salland, thuisreis, vertrok 14 Sept. van Vigo. Holland Amerika Ifin. Andijk, van Rotterdam naar Antlofagasta, passeerde 13 Sept. Panama; Oosterdijk, van New-York naar Rotterdam, passeerde 14 Sept. des nam. 12 u. 45 Prawlepoint; Rijndam ver trok 14 Sept. van New-York naar Rotterdam, Kon. West-Ind. Maildienst. Lodewijk van Nassau, van Antofagasta naar Barcelona, arriveerde 13 Sept. te Panama; Nickerie, thuisreis, i3 14 September te Deal geankerd; Prins Frederik Hendrik, uitreis, arriv. 13 Sept. te Paramaribo. Java-Bengalen-lijn. Ceram arriveerde 14 Sept. van Jana te Calcutta. Kon. Paketvaart-Mij. Roggeveen, van Rotterdam naar Java, pas seerde 13 Sept. Perim. Hoe de burgers van Slimhuizen een bevel nakwamen. Het is al lang, heel lang geleden. Destijds kende men nog geen gaslantaarns en veel minder electrische straatverlichtingen, als men des avonds uit wilde wa3 nergens een lantaarn te vinden om den wandelaar ook maar ©enigszins als leiddraad te dienen. Ook in Slimhuizen was dat zoo en hoewel de menschen aan dien toestand zeer gewoon waren was toch weieens iemand door de duisternis verdwaald geraakt en te water geloopen, doch verdronken wa3 nog nooit iemand. Op zekeren dag nam de gemeenteraad een besluit om in dien toestand verbetering te brengen; de burgemeester liet den Stads omroeper bij zich komen, sprak even met hem en een kwartier later hoorde men hem op straat op Zijn groote trom slaan en luid roepen Plan, plan, plan, rataplan. „Aan de burgers van Slimhuizen wordt bekend gemaakt, dat zij in het vervolg des avonds als de zon is ondergegaan, zich niet meer op straat mogen begeven, zonder ©en lantaarn bij zich te hebben." Dien avond ontmoette de nachtwacht een burger. „Burger van Slimhuizen, wawf is je lan taarn?" „Hier is zij." „Ja, maar daar is geen kaars in!" „Maar dat is er niet bijgezegd. Men heeft slechts gezegd dat wij een lantaarn bij' ons moesten hebben en hier is mijn lantaarn." Den volgenden dag, werd de omroeper nog maals door de stad gestuurd. Plan, plan, plan, rataplan. „Aan de burgers van Slimhuizen wordt bekend gemaakt, dat zij in het vervolg des avonds als de zon is ondergegaan, zich niet meer op straat mogen begeven, zonder een lantaarn bij zich te hebben. In de lantaarn moet een kaars zijn." Dien avond ontmoette de nachtwacht weer een burger. „Burger van Slimhuizen, waar is je lan taarn?" „Hier is zij." „En 'de kaars?" 'Ste- Een geschiedenis zonder woorden. 'JifSC k~ -=■£>. Terwijl John Bala, de voerman, oen borreltje wipt in het kroegje. UIT HET VERSLAG VAN EEN YELD- W ACHTER. Op gemelden avond heeft genoemde N. een winkelruit, een agent zijn kop, diens plan non den bodem en don Weg- naar h. inge slagen. PRAATZIEK. Buurvrouw A.„Heb je 't al gehoord, dat de baron zoo ongelukkig te pas is gekomen?" Buurvrouw B.„Neen, wat dan?" Buurvrouw A.: „Hij is bij' het zwemmen in zijn eigen vijver verdronken." Buurvrouw B.„Ach ja, hij zag er in den laatsten tijd heel slecht uit." KNAPPE PA. Jongen: „Mijn prentenboek is mooier dan dat van jou." Meisje: „Ja, maar mijn pa heeft oen mooie uniform en die heeft jouw pa niet." Jongen: „En mijn pa kan zijn haar van het hoofd nemen, dat kan jouw pa niet." Heer (tot een huilenden knaap): „Waarom huil je jongen?" Jongen: „Ik heb vijf centen verloren." Heer: „Houd nu maar op met huilen, hier heb je vijf cent. Maar waar heb je ze ver loren?" Jongen: „Met het knikkeren mijnheer." Kleine Marie is ziek en Aoet voor den dokter haar tong uitsteken. Haar broer Willem: „O, moe ik wou dat ,4k ook ziek was." Moeder: „Zoo, waarom?" Willem„Dan mocht ik mijn tong uit steken, zonder dat ik een klap. kreeg." Wedstrijd in het handwerken voor Groep A (meisjes van 8 tot 11 jaar). „Ja, maar die brandt niet." „Dat is er ook niet bij' gezegd. Men heeft slechts gezegd, dat wij een lantaarn bij' ons moesten hebben en dat in die lantaarn een kaars moest zijn. Welnu hier is mijn lan taarn en hier is mijn kaars." Den volgenden dag werd de omroeper ten derde male er op uit gestuurd. Plan, plan, plan, rataplan. „Aan da burgers van Slimhuizen wordt bekend gemaakt, dat zij in het vervolg des avonds als de zon is ondergegaan, zich niet meer op straat mogen begeven, zonder een lantaarn bij zich te hebben. In de lantaarn moet een kaars zijn en die kaars moet branden." iVanaf dien dag' gehoorzaamden de burgers van Slimhuizen zonder dat er iets aan man keerde aan de bevelen van de overheid. Het regiment: Ik weet het niet. Paul I, keizer van Rusland, had een vrij Oplossingen van de vorige week. 1. Winkelinrichting. 2. Korporaal. 3. Rose oranje grijs lila blauw. 4. Door den oorlog en de gevolgen daarvan worden vele menschen ontzettend zwaar ge troffen. 5. Scherprechter. 6. zonderlinge gewoonte. [Wanneer hij eene wapenschouwing hield, stelde hij de offi cieren de gekste vragen, die men onmogelijk in ernst kon beantwoorden. Verscheidene officieren van een regiment, dat te Sint- Petersburg in garnizoen lag, waren dan ook liet antwoord schuldig gebleven en van dien tijd af placht de keizer te zeggen, dat die jheeren dienden in zijn regiment „Ik weet 'bet niet". j Op zekeren dag, terwijl do vorst over de Néwabrug reed, ontmoette hij een offi- 'cier, die op zijde ging en hem eerbiedig groette. De keizer herkende de uniform jen zei tot zijn hovelingen: „Dat is er een van mijn regiment: „Ik 'Weet het niet". „Sire, ik weet alles," zei daarop, de offi cier. „Dat zullen wij zien hoeveel spijkers zijn er noodig. geweest om de planken te bevestigen van deze brug?" „Drie en vijftig millioen, negen honderd zeven en zeventig duizend drie honderd drie." „Niet kwaad. En hoeveel visschen zwem men er in de Newa, van deze brug af tot Kroonstad „Zes honderd twee en veertig milliard, honderd een millioen, vier honderd twee en dertig duizend, drie honderd negen en tachtig." „Zijt gij daar zeker van?" „Zou ik het anders Uwe Majesteit zeg gen?" „Dat dacht ik wel. Zoo mag ik, dat mij n vragen beantwoord worden, een officier moet alles weten." „Zeker; en de Keizer?" „Die is nooit verlegen." „Veroorlooft Uwe Majesteit mij een vraag?" „Spreek." „Hoe is mijn naam?" „Graaf van Balovvi." „Mijn graad?" „Kapitein in mijn garde." „Hartelijk dank, Sire." Op deze wijze werd de tweede luitenant Krazanow, dank zij een oogenblik van vrijl- p.ostiglieid en de gril! van een vorst, graaf en \de Keizerlijk© Russische garde. Als ge Aidastof wel een3 goed bekeken hebt, zult ge opgemerkt hebben dat de draden waaruit dit weefsel' bestaat, vier aan vier bij, elkaar geplaatst zijn, zoodat elk© groep, van vier draden in do lengte en vier draden in de breedte, of heel' geleerd gezegd 4 ket ting- en 4 inslagdraden, een blokje vormen. Aan de boven- en onderzijde van ons lapje Aidastof is de flanelsteek gewerkt met rood en met blauw perlé. Om den flanelsteek met rood perlé te werken tellen we 5 van die blokjes van den linker bovenkant en 2 van die blokjes van den linkerzijkant van ons lapje en hechten daaraan. Nu tellen we 4 blokjes naar onderen en 4 blokjes naar rechts, steken daar met onze stramiennaald in en komen 2 blokjes verder van rechts naag links met onze stramiennaald uit, .We trek- ken nu naald en draad door en tellen v;mai i het punt waar we het laatst uitkwamen 4 blokjes naar rechts en 4 blokjes naar boveiif steken daar met onze naald weer in en komen 2 blokjes verder van rechts naar links met onze naald uit. Bekijk fig. I maar eens; die laat het je nog ai duidelijk zien. Zoo werkt ge den ge- heeien bovenkant en ook den geheelen onder kant van ons lapje Aidastof. Wanneer ge daarmee gereed zijt, steekt ge .een draad blauw perlé ia de naaid, hecht weer met dien draad aan den linkerzijkant van ons lapje aan en werkt nu denzelfden flanelsteek, doch neemt nu de blokjes op di© overgebleven zijn tusschen de roode steken. Zie fig. II; de stippellijnen stellen de rood4 steken voor, en de dik geteekende lijnen moe ten de blauwe flanelsteken verbeelden. In het midden van ons lapje is nog een versiering van roode en blauw© koninginne- steken. De koninginnesteek .wordt gewerkt over '4 blokjes in de lengte en 4 blokjes in d© breedte. Eerst maakt ge over die 4 blokjes een kruissteek, daarna werkt ge er nog een liggenden en staanden steek over heen, fig- TTT laat de volgorde zien hoe gé den stee» moet werken. De volgend© week zullen w< de bespreking voortzetten. E& m, h. a, Fig. HI. -VMWH...".. DE KINDERCOURANT „Hier."

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1915 | | pagina 8