DAGBLAD voor NOORD- en ZUID-HOLLAND, Kinderhuisvest 29-33, Haarlem MANTELCOSTUUMS O DE OORLOG GYMNASTIEKSCHOEN. f4000 f500 f 300 f 150 flOO f75 f60 f 15 THEOD. 6. v. DUSSELDORP DE TROONREDE. P. W. TWEtHÜIJtcH, TELEGRAMMEN BINNENLAND Dinsdag 21 September 191Q. 4Qste Jaargang n°. S855 Bureau van Redactie en Administratie: Intercommunaal Telefoonnummer 1426. Alie Detalende abonnés op dit Blad, dis in hei bezit zijn van eene Verzekeringspolis, zijn, volgens de bepalingen op de polissen vermeld, tegen ongelukken verzekerd vroori De uitkeering dezer bedragen wordt gegarandeerd door de »Hollandsche Algemeene Verzekeringsbank* te Schiedam. Zij, die zich met 1 October aanstaande per kwartaal op de „Nieuwe Haariemsche Courant" abonneeren, ont vangen de vóór dien datum verschijnende nos- gratis OU NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN iL LjLHD Telefoon 2144. BARTEL]ORISSTHAAT 27. TELEFOON 177 O. Haarlemscine f.Leeiagte$. o. 1717 DUURTE-TOESLAG. VERSPREIDE BERICHTEN KORTE BERICHTEN ABONNEMPNTSPRÏ3S t Per S maanden voor Haarlem en voor de plaatsen waar een agent gevestigd is (kom der gemeente) t,tiO Voor de overige plaatsen in Nederland per post. 2, Per weck voor Haarlem en de agentschappen 0,12' Afzonderlijke nummers0,05 PRIJS DER ADVERTENTIENl Van 15 regels Iedere regel meer. Buitenland per regel Advertentiën in de rubriek „Vraag en Aanbod" van 1—5 regel* Elke regel meer 3, n 0,15 - 0,20 0.10 - 0,10 bij levenslange onge« 'schiktkeid tot werken bij overlijden. bij verlies van een a hand of voet a bij verlies van a een oog a bij verlies van een duim a bij breuk van een arm of been :t bij verlies van een wijsvinger ol) verlies van een anderen vinger 22 SEPTEMBER. AGENDA. Gebouw St. Bavo R.-K. Volksbond Hoofdbestuur. Gebouw St. Bavo Witte Bioscoop 8 uur voorstelling. G eb o u w St. Bavo R,-K. Kie&v ert oe inging half 9 ledenvergadering. Schouwburg Jansweg 8 uur K. V Het Nederl. Tooueel: Hooge Politiek. lu den Hout 8 uur Coucert Haar lem's Muziekkorps. St Vincentius-bibliotbeek N. Groen markt geopeud van 7!49 uur. Hissckoppelijk Museum Jausstraat 79 geopend eiken dag van405 uur tegen jetaliug vau 25 cents. Uitgezonderd Zater dagen eu R.-K. feestdagen. S Barteljorisstraat 5 Het vrij lange staatsstuk, door Hare Ma jesteit de Koningin hedenmiddag in de ver- ïcnigde zitting der Staten-Generaal uitge sproken, ademt een hoopvollen geest. „Hoopvol ga Ik de toekomst tegemoet," zegt. onze Vorstinne, een woord dat in dezen ernstigen tijd buitengewoon gewichtig voor 's lands toestand mag worden genoemd. At staan wij er, wat de financiën betreft, slecht voor, al zal de belastingdruk moe ten worden verzwaard, al zullen nieuwe asi en moeten worden gelegd op bet volk, tocb klinkt er géén pessimistische toon in de troonrede, en de aankondiging, dat „zoo- „lang de buitengewone omstandigheden zich „niet ten onzen nadeele wijzigen;" de gewone wetgevende arbeid- wederom aan de orde zal komen, is het bewijs dat het optimisme ge grond mag heeten. Die „gewone wetgevende arbeid" wordt in de Troonrede slechts kortelings aangestipt. De grondwetsherziening, herziening van ons belastingstelsel en van de finaneieele verhouding tussehen Rijk en gemeenten, de sociale verzekeringswetten, ziedaar alles wat wordt genoemd. Uitgebreid is het program nog niet, doch le omvang van een en ander kan aanvullen wat aan de verscheidenheid ervan ontbreken mag. De toon van optimisme die uit heel het stuk spreekt, wordt versterkt door de mede- j leclingen die Hare Majesteit de Koningin over 's lands toestand in den aanvang van j de Troonrede doet. Onder die mededeelingen begroeten wij met vreugde de te verwachten bevestiging, dat de betrekkingen met alle buitenlandsche mogendheden van vriendschappelijken aard hieven, en zeker zal ook gewaardeerd wor den in den lande het woord, dat de Koningin wijdt aan hen die door den militairen dienst aan hun beroep, hun zaken en huisgezin nu al zoo geruimen tijd zijn onttrokken. Ai les bijeen genomen, zien wij in den op- limistischen geest, die uit heel dit staatsstuk spreekt, en die wel zeer verschilt van dien, welke in de Troonrede van verleden jaar werd vernomen, het heuglijk bewijs, dat on danks den grooten ernst der tijden de Neder- kmdsche Regeering 'den toestand van hei m der land, zoowel op. economisch als op. ander "ebied, niet al te donker inziet. En met groote .vreugde en instemming 'iderstreepen wij de wijze woorden der vorstinne, dat thans reeds a.ie krachten moe- f n worden ingespannen om Nederland na 'ea °orlog „een eervolle plaats in den vreed- 'unen wedstrjjd der volkeren" te doen in enten. Gods hulp. mogen die. woorden der 1 'n vervulling gaan! OVERZICHT. Behalve het gevaar voor de Russische legergroepen ten Zuiden van* [Wilna tot aan de Pripet-moerassen, die naar wij giste ren reeds opmerkten door den val van Wilna, met omsingeling worden bedreigd, wordt ook gevreesd, dat de Russen aan het noordelijk deel van het front, in de rich ting van Dunaburg (Dwinsk), daarvan ern stige gevolgen zullen ondervinden. Nu Wil na gevallen is kan namelijk de aanval op Dunaburg met kracht worden voortgezet, zoodat de mogelijkheid niet is uitgesloten, dat de val van Dunaburg nog slechts een kwestie van enkele dagen zou zijn. [Wanneer liet dan zoover zou zijn -geko men, zouden de Duitschers dus in het bezit zijn van de Dunalinie en hun aanvallen kunnen richten op Riga, die dan zeker niet meer zonder succes zouden blijven. De Duitschers, die in de richting van Dunaburg optraden, hebben reeds de Russen bij Nowo Alexandrowsk naar achterwaarts gelegen stellingen opgedrongen. Ook daar, evenals ten Zuid-Oosten van Wilna, waar nu beide spoorwegverbindin gen met St. Petersburg door de- Duitschers zijn bezet, dreigt voor de Russen groot ge vaar voor de verdere afsnijding van de te- rugtochtswiegen. Overigens blijkt uit de legerberichten, zoowel van het Russische hoofdkwartier dat wij gisteren onder het „laatste nieuws" nog konden opnemen als van de Duitsche en Oostenrijksclie legerbesturen, dat de Rus sen over bijna het gelieele front weer te rugtrekken. Tegen Servië begint een nieuw offensief. Die gebeurtenissen daar, schijnen er op te wijzen, dat de centrale mogendheden een doorgang door Servië willen forceeren om verbinding te hebben met hun bondgenoot Turkij e. Te Berlijn is men van meening, dat hier nu voorgoed zal worden afgerekend met den onmiddellijken bewerker van dezen we reldoorlog. Indien niet alle voorteekenen Ibedriegen, dan zijn reeds deze week be langrijke gebeurtenissen op, den Balkan te wachten. HET NIEUWE OFFENSIEF TEGEN SERVIE. Naar de Korr. Norden uit Berlijn meldt, heeft de hervatting van het offensief tegen Servië te Berlijn groote vreugde gewekt. Uit de mede- deeling dat Duitsche troepen aan het offensief medewerken, wordt de gevolgtrekking gemaakt dat het offensief in grooten stijl is ontworpen, en dat. nu eindelijk en voorgoed afgerekend moet worden met den onmiddellijken bewerker van dezen wereldoorlog. Hoe beknopter de legeraan voering haar berichten inkleedt, des te meer wordt door het publiek daarin de voorbode ge zien van grooto dingen-. Het publiek heeft zich in dit geval niet vergist, en indien de voort-ee- kenen niet bedriegen, dan zijn nog deze week gebeurtenissen op den Balkan te verwachten. In het Berl. Tagebl. van gisteren vestigt Theodor Wolff in een hoofdartikel over de her denking in. Bulgarije van de vereeuiging met Oost-Eoomennië (19 Sept. 1885) de aandacht op de gevaarlijke positie, waarin zich Servië na de nederlagen der Russen bevindt. De entente- mogendheden zegt hij hebbeu Servië aller lei onwaarschijnlijke voordeelen voorgespiegeld, om het te dwingen tot. afstand van Macedonië aan Bulgarije, en tegelijkertijd hebben zij de beste plaatsen aan de kust der Adriatisehe Zee aan Italië verkwanseld. Zij hebben Servië nooit hulptroepen gezonden en het in de gevaarlijkste uren aan zichzelf overgelaten. Na. to hebben erkend dat Servië er zich tot dusver dapper heeft doorgeslagen, merkt de schrijver op, dat er niet velen zullen zijn, die Servië uit de rij der volken geschrapt wenschen te zien. Wij hebben op den Balkan, voor nu en later, de onbelemmer de verbinding met het Turksche rijk noodig. Die kan het best worden verzekerd door de in lijving van Macedonië bij Bulgarije. Voor het overige gunnen wij graag ieder zijn vrijheid en zfjn bestaansmogelijkheid. Misschien richten het Servische volk en Pasjits, die het sedejt Sopt. 1912 door bewogen tijden heeft, geleid, den blik nog naar Griekenland. Maar, zoo vraagt de schrijver zou de verstandig zwijgzame Weui- zelos zich niet afvragen of hij den bevrienden, nabuur niet op andere wijze en beter kan helpen dan door een politiek, die alles aan de wapenen overlaat? Het is een vraag, waarop men in niet ver verwijderde toekomst het antwoord zal weten. De schrijver geeft aan het slot de opmerking ten beste dat Bulgarije „nieuwe aanwinsten tege moet gaat." DE BETEEKENIS VAN WILNA. De „Berliner Lokal Anzciger" bevat een hoofdartikel over de beteekenis van Wilna. Daarin wordt er op gewezen, dat Wilna, dat in vredestijd reeds voor Rusland eene groote militaire beteekenis bezit, in den oor log als wapenplaats en strategisch kruispunt de drempel van het Russische binnenland is. De groote keizer-manoeuvres werden niet vcor niets in de streek tussehen Wilna en Morecz gehouden,; de Russische aanvoerders konden dit terrein dus op hun duimpje en het is niet te verwonderen dat juist hier de groote tegenstand werd geboden. De Bus is meester in de kunst van 'het veldbevestigingswezen en dat hij dit hier tot uiting deed komen, bewijzen de verbitterde gevechten die liier plaats vonden. Wij weten nu dat Wilna „sterk bevestigd" was. Eerst was het zaak de verbinding tussehen Wilna en Dunaburg (Dwinsk) verbreken. val op de haven van Kofaio op het eiland Im- bros en troffen een groot vijandelijk transport schip, op hetwelk dadelijk brand uitbrak. Tege lijkertijd steeg een waterzuil omhoog. Weer vreemde versterking. Er worden 50,000 Senegaleezen aangevoerd om tegen 't voorjaar naar het Fransclie front te gaan. Minister Millerand heeft daarvoor 40 mil- lioen francs aangevraagd. Hierin is begre pen de verzorging van de in West-Afrika achterblijvende gezinnen dezer gekleurde gekleurde krijgslieden. Nog een ontploffing. Na de ontploffing in de kruit- en granaatfabriek te Le Pecq bij Parijs op Donderdagochtend, heeft er, naar de Matin bericht, later nog een nieuwe ont ploffing in dezelfde fabriek plaats gelhad, die eveneens belangrijke schade heeft aan gericht en verscheidene arbeiders ieteel toe gebracht. De militaire overheid heeft een streng onderzoek gelatt. In Rusland. Volgens de Magdcb. Ztg. zijn acht leden der Doema iii de Pieter en Pauls- vesting opgesloten. De U-oorlog. Het Engelselie stoomschip „Horden", uit Lowestoft, is gezonken; de be manning is gered. Dr. Dumbas' vertrek. Uit New-York wordt gemeld, dat dr. Dumba, de Oostenrijksch- Een onzer lezers vraagt ons, eens een artikel te schrijven om aan te dringen op een „duurte-toesiag". Welbegrepen, wenscht deze lezer een „duurte-toesiag" voor alle werklieden in parti culieren loondienst. Dat onderhavige artikel zou dus een aan sporing moeten zijn aan alle werkgevers van allerlei aard, om in dezen hun arbeiders met een „duurte-toesiag" te verblijden. We hebben daar in het algemeen gesproken geen bezwaar tegen: de nood des tijds is inderdaad hoog, en nu alles zoo geweldig Hongaarsche gezant, passage heeft genomen aan boord van de paketboot „Rotterdam", die dén 28sten van daar vertrekt. Bulgarije en Turkije. Do correspondent van duur wordt, is het. inkomen van menigeen, die in normale tijden nét- kan rondkomen, beneden peil gedaald. Waar het dus „er af" kan, zal een toeslag wegens de buitengewone tijdsomstandigheden niets anders dan wenseheiijk zijn te heeten. Maarer zit hier ook een andere kanl de Köln. Ztg. te Sofia meldt, dat binnen kort de tenuitvoerlegging der Turksch-Bul- gaarsche overeenkomst nopens de grensver- antlering zal beginnen met de overdradht van het stuk spoorlijn, loopende van de Bul- gaareclie grens tot Adrianopel, vandaar naar Dit gelukte door een succesvollen aanval .Demotika, en dan weer tot do Bulgaarsche ten noorden van Wilna op 12 en 13 Sep tem- ierea€ aan het Bulgaarsche bestuur. Uitter- aard zal de Bulgaarsche regeering de maat-. verbroken worden, zou de omsingeling van Wilna volkomen zijn. Nadat 18 September de omvattende aanval van het leger van Von Eichlhorn Wornjony. 48 K.M. ten oosten van Wilna; Smorgon, 75 K.M. ten zuidoosten der spoorlijn Wilna— Minsk en Molodeczno; nog weer 38 Iv.M. oost-zuidoost van Smorgon, bereikt bad, was Wilna naar het oosten zoodanig omsingeld, dat een verdere verdediging nutteloos moest zijn. Zelfs Lida, dat ongeveer achter het middelpunt der Russische stelling ligt, is naar het oosten ongeveer geheel afgesloten. De afstand tussehen Minsk en Molodeczno bedraagt slechts 65 K.M. Overwegen wij, dat het leger van Yon Mackensen ten noorden van Pinsk de Wis- liza bereikte, dan moeten wij erkennen, dat het Russische leger geen lichte taak heeft, temeer daar de Duitsche leger» niet zullen nalaten scherpe en opdringende aanvallen te ondernemen. schappij van Oosterschc spoorwegen naar evenredigheid schadeloos stellen. Profanatie. Een onzer lezers deelt ons ook naar aanleiding van een beantwoorde vraag in de „Vragenbus" mede, dat ook in Duitschland een profaneerend „gebed" is verspreid als het befaamde Eransche stuk dat Ihet Onze Vader parodieert, 't Eene is natuurlijk evenzeer af te keuren als het an dere. Otto von Kiihlmann. f De vader van den Duitschen gezant te 's Gravenliage, de heer Otto von Kiihlmann, oud-directcur-generaa) der Turksch-Anatolische spoorwegen, is te Keulen overleden in den ouderdom van 80 jaren. Italiaansche oorlogslasten. Bij koninklijk be sluit zijn de volgende financiëelo maatregelen gelast om in de buitengewone behoeften van de schatkist te voorzien: Invoering van een belas ting voor uitvoerconsenten; Verhooging van de Wilna. De vesting Wilna, eertijds hoofdstad van het grootvorsten-dom Litauen, thans in 't be zit der Duitschers, is bekoorlijk gelegen op een heuvelachtig terrein aan de sameu- king van bijna 200,000 inwoners bestond vóór volking van 200,000 inwoners bestond voor den oorlog meerendeels uit Joden; er woon den verder Litauen en Polen, en een vrij uit gebreid Russisch ambtenaars-korps, daar de stad zetel was van een gouverneur, een com- mandeerend generaal en een belangrijk krunppunt van spoorwegen vormde. Voor den oorlog resideerde bier generaal Rennen- ksmpf. Van oudsiher was er een Eoomscli- Katholiek bisdom te Wilua, later ook een Griek sch-orthodox. Ten allen tijd-e is de stad een middelpunt van strijd geweest. Duitsche ridders, Russi sche grootvorsten en Tataarsclie horden be vochten er elkander. In de middeleeuwen heeft de stad de Duitsche rechten gehad. In de nieuwere geschiedenis Ibad ze zwaar te lijden van den strijd tmschen Zweden en Rusland. In 1794 werd Wilna voorgoed Rus sisch. Wilna is bekend uit den veldtocht van Na poleon I, die er zijn hoofdkwartier heeft opgeslagen, toen hij den verderen inval in aan. Hebben de werklieden hel hard le verant woorden, menig patroon verkeert in dezelfde omstandigheden. Menig werkgever teert z'11 kapitaaltje in, omdat er geen werk is en hij lief. personeel tócli niet wil op straat zetten. Hei is daarom .verkeerd, dunkt ons, om zonder met de omstandigheden rekening te houden, in het algemeen en door een ieder een duurte-toesiag te doen verlangen: óók de werklieden hebben toch een deel van het „risico der tijden" te dragen, en zoo het noodzakelijk is om bij te springen daar waar nood is, mag toch niet zonder meer een „duurte-toesiag" genoemd worden: een nood zakelijke en gebiedende eisch voor ieder en werkman. Die uitdrukking gaat wat verl waarts gelegen stelling moeten terugtrekken. Wij hebben 550 gevangenen gemaakt. Bij Smor- gonje heeft de vijand een poging gedaan om door onze linies heen te breken. Hij is terugge slagen. De aanval op den uit de streek van Wilna terugtrekkenden vijand is in vollen gang. Ook verder zuidwaarts volgen onze troepen den wijkenden vijand. Wij hebben de linie MjednikiLida-Sol- jana aau den Njemen bereikt. Legergroep-Leodpold van BeierenDe vijand heeft slechts tijdelijk op enkele punten tegen stand geboden. De legergroep heeft den sectot rechten op den verkoop van tabak; Invoering van de Molczadza bij Dworzec en ten Z.O. daar- van een belasting op den verkoop van minerale oliën, behalve petroleum; Herziening van de wetgeving op den alcohol; Verandering van de bierbelasting en invoering van additioneele rechten voor de suikerfabricage. Noordpool-expeilitie. Uit Archangel wordt bericht, dat de Russische noordpoolexpeditie on der leiding van kapitein Wilkitzky, daar behou den is aangekomen. De munitie-aanmaak in Japan. Do corres pondent van de „Temps" te St. Petersburg meldt uit Tokio bericht te hebben ontvangen, dat het Japansche ministerie van Oorlog besloten heeft tot oprichting van niet minder dan 1200 muni tie-fabrieken, waarin 100,000 man werken zul len. Bovendien overweegt het thans plannen tot het bouwen van een nieuwe kanonnenfabriek. NIEUW OFFENSIEF TEGEN SERVIE. BERLIJN, 20 Sept. (Officieel.) Van den noordelijken Donau-oever heeft- de Duitsche ar tillerie den strijd met de stellingen der Ser viërs ten zuiden der rivier hij Semendria aan gebonden; De vijand is verdreven en zijn ge- Rvsland voorbereidue en er 011 zijn vlucht sdiutvuur tot zwijgen gebracht. «tail behoort I WEENEN, SO Sept. (Ollicioel.) D.O»l«- de bibliotheek van 220,000 boekdoelen, die j rijksch-Hongaarselie en Duitsche batterijen heb- van beteekenis wordt geacht voor de geschie- l |jei] gisteren de stellingen der Serviërs aan den zuidelijken oever van den Douaii beschoten. Ook deni.» van het Oostersehe Jodendom. Het lot dezer stichting is onbekend, Van andere merkwaardigheden, waaraan de Kussen bi- zond ere waarde hechten, zooals liet stand beeld van Katharina II, weet men dat het Russische bestuur, toen liet de stad ont ruimde, de bevolking ervoor verantwoorde lijk heeft gesteld. De oorlog dor Turken. Naar uit het Turksche hoofdkwartier wordt gemeld, deden de Turksche watervliegtuigen, aan de Dardanellon, een ano de vesting Belgrado is onder vuur genomen. - In de nabijheid van den mond der Drina heb ben onze troepen een vooruitgeschoven^Servi sche nfdeeling overrompeld en vernietigd. DU1TSOH OORLOGSBERICHT" BERLIJN, 20 September. Officieel bericht uit het groote hoofdkwartier: Legergroep Von Hindenburg: In het brugge- liooïd van Dwinsk heeft de vijand i'iwr onze aanval bij Nowo Alexandrowsk op een schter- van bereikt; de rechtervleugel nadert den sec tor van de Myschanka. Legergroep-von Mackensen: Da vijand is overal verder teruggedreven. Op het Z.O. gevechtsterrein hebben de Duit sche troepen in plaatselijke gevechten meer dan 100 gevangenen gemaakt. OOSTENRIJKSCH OORLOGSBERICHT. WEENEN, 20 Sept. (Officieel) bericht uit het groote hoofdkwartier: Onze stellingen in de streek ten oosten van Luck zfjn gisteren herhaaldelijk door sterke Russische strijdkrachten aangevallen. Onze troepen hebben den vijand, op vele plaatsen in gevechten van man tegen man, teruggeslagen. Ook tegen ons front aan de Ikwa hebben de -Russen in den sector van Krzemunice sterke collonnes in het vuur gebracht. Op enkele plaat sen is de vijand er in geslaagd op den westelijken oever der Ikwa door te dringen, doch onze snel aangerukte reserves hebben hem overal over do rivier teruggeworpen. De vijand heeft, voorna melijk door ons gschutvuur, zware verliezen ge leden. Het aantal ingeleverde gevangen bedroeg gisteravond meer dan 1000. In Oost-Galicië is het rustig gebleven; de toestand is daar onveranderd. De in Lithauen strijdende O.-H. troepen zijn op den oostclijken oever van de Luchozwa door gedrongen. AMERIKA EN DUITSCHLAND. BERLIJN, 20 Sept. Hit New-York wordt aatf de Duitsche bladen gemeld: Het geval betreffende de stoomschepen „He» perian" en „Ordnua" kan als bijgelegd be schouwd worden. Alles hangt thans af van do „Arabio"-kwestie, die de oplossing van de ge lieele onderzoebootkwestie in zich sluit. UIT DE STAATSCOURANT. 'Bij Koninklijk besluit is benoemd tot directeur van hei. 'i van

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1915 | | pagina 1