UIT DE PROVINCIE Praatje uit Schoten. UIT LISSE E.O. UIT DE ZAANSTREEK HOLLAND'S NOORDEN SOCIALE BERICHTEN - zemen ts-scüooiopziener waren teruggeZon- „0 bewaring te s-Gravenhage, J. Haaitsrna, j41 sollicitatieetuKkeu van onderwijzeressen; thans in gelijke betrekking te Leeuwarden, jdoor het gemeentebestuur op 21 Augustus is, met ingang van 1 October, benoemd tot buitengewoon hoogleeraar in de afdeeling der mijnbouwkunde aan de Technische Hoogo- scbool te Lei ft, oin onderwijs 'te geven in inijnineten en karteereu, J. de Koning Knijff, 'mijnbouwkundig i ngehieur, oud-hoofdingerii- eur, chef van liet mijnwezen in Neder landseh- Indië. is, voor het tijdvak van 1 October tot en met 31 'Augustus 1917, benoemd tot lector in de faculteit der rechtsgeleerdheid aan de Rijksuniversiteit te Leiden, om onderwijs te ge\cn in het oud-vaderlaudsch recht, rnr. L. "Roessingh, te Groningen. HET YEftKEÉR HET ENGELAND. De Dienst der maatschappij „Zeeland" wordt beden weer in beide richtingen hervat. EEXE KAMER-VACATURE. Naar men verneemt, heeft het partijbestuur van cle S. i>. A. P. besloten den heer W. H. j.l. naar Nijmegen gezonden, zijn bestem ming niet heeft bereikt. Onder de akten van bekwaamheid bevin den zich vele oorspronkelijke, zoodat het ver loren gaan van dit pakket, aan vele onder wijzereseen het eolliciteeren onmogelijk kan maken voor geruimen tyd. Een meelsmokkelaar gedood. Men meldt uit Terneuzen: Zondag ie bij de grensvereperring het ver koolde lijk gevonden van een 45-jarigen land bouwer uit de Belgische gemeente Klinge. Bij bet lijk lag een zakje meel. Verzet tegen de politie. Zondagnamid dag omstreeks 5 uur „heeft de politie in de Keizerstraat te Scheveningen hevig verzet ondervonden bij het arresteeren van twee beschonken militairen, die in een café al daar duchtig huis hadden gehouden en daar bij verschillende voorwerpen hadden stuk geslagen. Door toegeschoten hulp van een V ii aan te raden het Kamerlidmaatschap j marechaussee en twee burgers, mocht het voor Amsterdam IX neer te leggen. De heer gelukken, de twee belhamels, in arrest te Vbegen zal daaraan gevolg geven, zoodat eer lang een Kamer-vacature zal zijn te ver vullen. EEXE ROODE-KRU ISOEFEXIXG. Op \Yoensdag 22 September zal op de Ren- steilen, echter niet dan nadat tegen het op dringende publiek de sabel was getrokken. Later bleek, dat de beide burgers, die krach tige hulp hadden verleend, een agenf van politie, die zijn vrijen dag had, en een be stuurder van de Haagsehe Tramweg-maat- kurr !;e heido een'Roode-Kruis-oefening ge- schappij waren.» i ouden worden in tegenwoordigheid van Prins Hendrik. HET GOEDERENVERKEER MET BELGIë. Met ingang van heden is. het goederenver keer er spoor van Nederland naar België en het door de Luitschers bezette gebied van Noord-Frankrijk weer opengesteld over Baarle Nassau en Weelde. INVOER UIT ENGELAND. Het uitvoerend comité van de Nederl. OVer- zcetrust-Maatschappij heeft voor de Handels- vreeni ging Rotterdam het maximum van vrijen invoer uit Engeland zonder cautiestelling ver hoogd van 100 tot 150. HET ONGELUK MET DE IJSÈLSTOOM- TRAM. Z. K. H. de Prins der Nederlanden heeft Zat rdagnamiddag, naar aanleiding van het ongeluk met de lJselstoomtram, een bezoek aan Voorburg gebracht. Nadat de Prins zich omtrent het ongeluk had laten inlichten, bracht Z. K. H. in gezelschap van den burgemeester, een bezoek aan do St. Anthoniushove, ten einde zich op de hoogte t© stollen van den toestand der gekwetsten. DE SPOORLIJN UITHOORN— NIEUWERSLUIS. Naar men verneemt zal de lijn Uithoorn Nieuwersluis der Hollandsche Eleetrische Spoorweg Maatschappij op 1 Dec. voor het pu bliek verkeer worden geopend. WEDER UITVOER VAN VARKENS- VLEESCIL* Naar men verneemt zullen binnen enkele weken de grenzen voor den uitvoer van var- Doodeljjk ongeluk. Op een boerderij te Geldermalsen is het dertienjarig kind.van zeke ren V. beklemd geraakt onder eenig houtwerk met het droevig gevolg dat de kleine er dood onderuit werd gehaald. Een Duitsch watervliegtuig vernield. Door een defect aan den motor is ten N..-0. van Ameland het Duitsche watervlietguig 471 ver ongelukt. De 2 inzittende, officieren zijn door de reddingsboot de „Brandaris" te Terschelling aangebracht. De machine is vernield. Een levensgevaarlijke proefneming. Men toonde aan het „E. Dgbl." een schrij ven van een soldaat, die thans te den Haag geplaatst is, aan zijn ouders te Eindho ven gericht, waarin deze meedeeling doet van het ernstige ongeluk dat een Berge- ijksch jongmensch ook in dienst eenigen tijd geleden getroffen heeft. Langs het kamp te Bergeijk loopt de clectrische tram en wetend dat aanraking der draden doodelijk was, wilde de soldaat toch dit zelf onderzoeken. Eenige dagen geleden volbracht hij zijn besluit. Hij klom er bij en greep met de hand naar den draad. Een licht doorflitste het kamp. Toen zijn makkers naar de plaats des onlieils snelden, vonden zij den onge lukkige met brandende kleeren bewusteloos liggen. Zij trokken de brandende kleeren van zijn lijf en brachten hem naar een hospitaal. De toestand van den soldaat is thans treurig. Een arm, welke deerlijk ver brand en lam was, is hem afgezet, terwijl hij daarbij nog volslagen blind is. Verpletterd. Te Geldermalsen werd het ongeveer 4-jarig zoontje van Vermeulen vermist. Nadat de .ouders eenigen tijd ge zocht hadden, vonden ze het jongetje onder een zwaar blok hout liggen. Spelende uii. j i j T-r schijnt het kind daaronder te zijn aeraakt. ken vleesch worden heropend. De exporteurs HoeJwel de levensgeesten nog niet geheel Wil I oti OOn t m» Ann Kaa (V A t» tl An/iA n 4 n - 1 A 1 1 rullen echter een hooger percentage dan tot dus ver voor de binnertlandsühe consumptie ter be schikking hebben te stellen. Waarschijnlijk zal het percentage van 100 tot 150 worden ver hoogd. Voor de exporteurs van plockworst, die tot dusver 20 van hun export aan varkensvleesch ter beschikking van de binnenlandsshe consump tie moesten stellen, zal dit percentage vermoe delijk worden verhoogd tot 100 De ter beschikking stelling van regeerings- varkens zal vermoedelijk ongestoord plaats heb ben. Te dien einde treedt het Rijks Centraal- bureau in overleg met het inkóopbureau van de exporteurs, teneinde ook wanneer het tegoed aan regeeringsvarkens mocht zijn verbruikt, een voorschot van het inkoopbureau te krijgen. Over deze laatste aangelegenheid werd gisteren in Den Haag een conferentie gehouden. Rattenplaag. Men schrijft uit Utrecht aan de Maasbode: In de veldkazerne te Utredkt hebben zich bij een 20-tal manschappen van de bereden troepen ernstige ziekteversdbijnselen vooiV gedaan, die het noodig maakten dat nog des nachts de militaire geneesheeren ontboden werden. De geheele geneeskundige d tentet van het liniestafkwartier stelde reeds den volgenden morgen een nauwkeurig onderC zoek in en 's middags arriveerde eveneens uit Den Haag de generaal-majoor Quanjer, in specteur van den geneeskundigen dienst om de voeding en de ligging na te gaan. By een door ons ingesteld onderzoek naai de oorzaak van deze ziekteverschynselen, werd ons het volgende medegedeeld: De geneeskundige dienst zocht in de rich ting van het gebruiken van besmette spy- zen en dacht aanvankelijk, dat de oorzaak gezocht moest worden in besmetting van de paarden die bij den aankoop met serum wa ren. ingespoten. Spoedig werd echter het on derzoek in andere richting geleid, toen uit kwam dat brood en kaa.-, door de manschap pen, die met den bedzak plat op den vloer moeten slapen en geen berging hebben, ook op den grond voor een tweeden maaltyd be waard werd. De manschappen zijn gehuisvest op de zolders der paardenstallen die onmiddellyk aan de Mineurslaan staan. Onze zegsman beweerde dat het in deze stallen krioelt van ratten. Om nu van die diertjes bevrijd te word'en. had een onderofficier een partijtje oud brood gedrenkt in serum, dat verleden jaar door de Rotterdamselie seruminrichting voor- het uitroeien van ratten was verstrekt. De ratten, die van het serumbrood gegeten heb ben, sehynen later aan het brood en de kaas van de ziekgeworden manschappen geknaagd te hebben, waardoor deze voeding-middelen besmet werden, met het bekende gevolg. Een pakket sollicitatiestukken zoek! In de op 7 September j.l. gehouden zitting van den - gemeenteraad te Tiel bevatte de agenda o.m. de benoeming van een onder wijzeres aan de o. 1. school C. Dit punt moest worden aangehouden, aangezien de betrek kelijke stukken nog niet door den arrondisv- gem en ts-sch ooiopziener (den. i hans is gebleken dat het pakket (met 1 woning, forceerde een luik, dat uitkwam in den geweken waren toen men het kind vond, trad de dood spoedig daarna in. Zóó worden de hoeren rijkDoor den landbouwer L. B., ie Stad aan 't Haring vliet is van een gemest bouwland niet min der dan 370 H.L. ajuin geoogst, waarvoor hem f 6 pe rH.L. is geboden. Alzoo een opbrengst van f 1850 per geniet, zijnde on geveer tweemaal de waarde van liet per ceel bouwland. Van de Limliurgsclie grenzen. Men schryft uit Maastricht aan het Hhld. Het verkeer tusseken de Belgische grens gemeenten en deze stad, dat tot voor korten ty'd nog druk was, zoodat de vrouwen, maar ook alleen de vrouwen, hare inkoopen mochten komen doen of enkele producten naar de markt brengen, is thans gedaan of ten minste zoo goed als gedaan. Wil uit de buurt van Canne iemand de grens over, dan moet een borgstelling gestort worden, die afwisselt van het bedrag dat de vrouwen by'zich liéGben. Bij hoogere standen bedraagt dat tot 2000 frank, welke som verbeurd ver klaard wordt, als de reizigster niet binnen den vastgestelden termyn terug is. Vele behoef tige menschen uit de buurt van Lanaeken en Neerhaeren, waar men groote dennebosschen vindt, mochten daar met vergunning van den eigenaar in den zomer bosehbessen plukken, in het najaar denappels verzamelen en hout sprok kelen, terwijl zy van heide bezems bonden, alle maal producten, die zy naar de stad brachten, en die hun 'n schamel stukje brood opleverden. Nu mogen, behalve de werklieden, die op hun werkboekjes, door de bazen in de stad ge- teekend, passen krijgen, de vrouwen slechts 3 maal per maand naar de stad, wat op haar pas sen vermeld staat. Voor de menschen een heele tegenvaller. Ook worden in de streek van Veld- wezelt, Montenaken, Vroenhoven, enz. veel aardappelen geteeld, welke hier in de stad voor de beste soorten gelden. De provisieaavdappelen worden dan ook geregeld uit die Belgische grensplaatsen betrokken. Daar nu echter geen vruchten, dus ook geen aardappelen, mogen uit gevoerd worden, is dit voor d.e hoeren een groote schadepost en voor de huisvrouwen, die haar vaste leveranciers baden, een heel ongerief. Staking van brandmeesters. Te Ryswyk is eeno staking van brandmeesters op til. Door hen is aan B. en W. een schryven gericht, waarbij wordt, medegedeeld, dat, wanneer niet binnen korten tijd iets wordt vernomen op hun, reeds in Juni 1914 ingediende voorstellen, en geen betaling volgt van de hun toekomende gelden, zy en bloc hun ontslag zullen nemen. Brutale inbraak. Bij den juwelier J. Ko ning, Pontanusstraat te Amsterdam heeft gis termiddag een brutale inbraak plaats gehad Tussehen half drie en half acht was de familie Koning uitgeweest en had men den winkel on beheerd achtergelaten. Inbrekers hebben in het open portaal der aangrenzende woning het luik opgelicht, dat daar is aangebracht om werken aan gas- en waterleiding mogelyk te maken. Door het gat kroop men naar de nabygelegen kelder. En zoo bereikte men het magazyn van den heer Koning.- De waarde van het gestolene is nog niet opgemaakt. Het zal eenige duizende guldens beloopen. De heer Koning is tegen in braak verzekerd. De verduistering van 50.000. De Avp. meldt inzake de verduistering van 50,000 ten nadeele van den inmiddels overleden heer H., déstyds wonende aan het Oranjeplein in den Haag, dat de zoon Henk van een der reeds inge sloten vrouwen, eveneens in deze zaak betrok ken was. Ook hij is thans aangehouden en naar het huis van bewaring overgebracht. Het gevaar van loodhoudende behangsel- papieren.Moleschott meldt: Onlangs werden drie gevallen van loodvergiftiging in een familie geconstateerd, wier woning met behangselpa pier bekleed was, dat aanzienlijke hoeveelheden loodchromaat bevatte. Er werd een gehalte van 1.4 gr. loodchromaat per vierkanten meter be hangselpapier geconstateerd. Het is derhalve gevaarlijk loodhoudende kleurstoffen- in de be- hangselpapierindu'strie aan te wenden, in het bijzonder ook van het standpunt van bescher ming der arbeiders. Het vergaan van het Enkhuizer vis- seliersvaartnig. Betreffende Ihet vergaan van het Enkhuizer visschersrvaartuig „E. H. 110", waarvan wij reeds met een enkel woord melding maakten, kan nog worden medege deeld, dat het schip met een vyftal andere schokkers vischte op méér dan 40 mijlen af stand van de Noordhollandeche kust, toen een vreeeelyke ontploffing aan den achter steven het vaartuig byna geheel vernielde. Het voordek met 'het tuig hieven alleen nog dry ven de. De bemanning bestond nit den bejaarden schipper W. de Jóng, woonachtig te Enk huizen en de beide knechts, twee jonge on gehuwde mannen van het eiland Urk. Van daar 'schryft men aan het N. v. d. D. nog: Van de Urker visschers, ongeveer 700 mannen en jongens, die de vissehery langs de Noordzeekust of die met een haring-log ger naby Doggersbank uitoefenen, had tot voor enkele dagen niemand eenig letsel on dervonden van de gevaren, welke tegen woordig op de Noordzee dreigen. Dat het bedryf, 'hetwelk inzonderheid des nachts moet worden uitgeoefend, nu meer dan anders gevaarlijk is, bleek verleden week. Wijl de vangst onder de kust weinig opleverde, was een groepje botters, tien van Urk en drie van Enkhuizen, gaan vissehen ten N.W. van IJmuiden, „den wal uit het gezicht." In den nacht van 16 op 17 Sept., om halfvier, toen men „aan de kor lag", wer den allen door een hevigen slag opgeschrikt. Een dezer vaartuigen, de „E. H. 50", schip per Dirk Korf, die bij het dag worden de överblyfselen van het wrak omzeilde, zag niets van de bemanning, bestaande uit Wil lem de Jong uit Enkhuizen en de twee Ur ker knechts Rikle de Vries en Willem Weer stand, beiden ongehuwd, resp. 23 en 18 jaar. Wegens het „mynengevaar" hadden dezen zich dit voorjaar niet op een haringlogger begeven en nochtans werden zij nu onder de Urker vissckersbevolking de eerste slacht- offers. Algemeen is te Urk de deelneming in liet verdriet der moeders, die zulke flin ke, oppassende zorïeii hebben verloren. Haar manneu waren pas eenige dagen te voren weer ter haringvisschery ver op de Noord zee uitgevaren en zyn dus nog onbekenld met !het onheil. De duinwaterleidingen. Over de vraag of de prises d'eau een gevaar voor de dui nen zijp» welke door wylen majoor Thom son ook in den Haagseken Raad is ter sprake gebracht, hebben, volgens de Avp., de hoofd ingenieurs-directeuren van de 9e, 10e en 11e directie van den ryks-waterstaat een uitvoe rig rapport uitgebracht, waarin de toestand der duinen van Cadzand tot Rottum grondig wordt onderzocht en de begroeiing, alsmede de invloed der wateronttrekking daarop nauwkeurig w orden nagegaan. De conclusie is dat de wateronttrekking hoegenaamd geen gevaar oplevert voor het behoud der duinen, zelfs niet voor de be plantingen. De helmgroei wordt er niet door benadeeld. Alleen voor sommige gewassen, bepaalde- lyk in de duinpannen, is het dalen van den waterstand (met circa 1 M.) sckadelyk. Hier van kan echter alleen het gevolg zijn, dat de begroeiing zich wijzigt,; geenszins dat haar bestaan wordt bedreigd. Tevens blykt uit liet rapQprt dat het on derhoud der duinen op onderscheidene plaat een veel te wenscben laat. XVI. Nu allerwegen weder „Praatjes" in onze Cou rant verschijnen, wil ik met de mijne niet achter wege blijven. Bovendien, er is genoeg wat onze aandacht vraagt. Daar is b.v. de intrede van de nieuwe raadsleden en het weder herkozen zijn van de oude. Proficiat, mijne heeren. Dat gij uw taak naar behooren zult vervullen, want het valt niet mee, om naast de huishouding en andere dingen, ook nog een gemeente te besturen. Bijna was er een S. D. A. P. wethouder 'gekegeld, als Rechts weder niet geholpen had. Ondeugend toch, van die vrijzinnigen. Daar hebben ze er bij de gratie der S. D. A. P. een zetel bij gekregen en mag de S. D. A. P. toch verwachten, dat ze als één man wethouder Verton of een andere roode grootheid (hoe groo- ter hoe beter) op het kussen zullen helpen, maar jawel, ze nemen direct een der hunnen. Ondank is werelds loon. En nu wil men in het katholieke kamp gaai uitvechten, wat de rechtsche raadsleden hadden moeten doen. Ik zou zeggen, laat de zaak maar rusten. Er is genoeg te doen, er is beter werk te verrichten, want het is spoedig 1917 en dan is er weer een zware strijd en daarom was het me zoo bijzonder aangenaam te lezen, dat er een spe ciale Pol. Propagandaclub zal opgericht worden. Bravo, nu degelijk aangepakt, allerlei gege vens verzameld, trouw van kath; zijde de raads zittingen bijwonen, weten, van nabij wat de rechtsche raadsleden zeggen en doen in den Raad en daarmee overal uw voordeel doen, dat is het werk. Maar dan van nu af aan een rustelooze propaganda. We moeten toezien en weten, hoe de raads leden werken. Daar is b.v. het belastingpercen tage. Verleden jaar 2 en nu 3 pCt. Hoe komt dat? En waarom die belastingbiljetten zoo laat uitgereikt. Een achterdochtig mensch zou zeg gen, dat is er zeker om gedaan om zieltjes te winnen, want als ik geweten had, dat de belas ting weer was verhoogd geworden, dan zou ik bij het uitbrengen van mijn stem mezelf nog wel eens hebben bedacht. -Zoo kan men toch denken, nietwaar. Alles heeft een oorzaak, ook die 3 pCt. en als het nu zoo blijft, dan kan het nog, maar ik ben erg bang, dat, wanneer van gemeentewege dit en dan weer dat wordt gedaan, kortom, als een ieder maar aan die gemeentelijke ruif zit te eten, dat het dan spaak zal loopen. Enfin, afwachten maar. De ruif van Schoten is nogal welvoorzien van schuld. Ook al een bezitting. Negatief. Er valt echter in de toekomst op Schoten genoeg te doen. Pas is het Werkliedenreglement achter den rug (een mooi stuk werk) of andere zaken vragen reeds weder de aandacht. Bij een mijner kennissen zag ik o. a. eene verordening, rege lende het houden van schoolvergaderingen op de Openbare Lagere Scholen der gemeente Schoten. Menigeen zal vragen, wat zijn dat? Ik zal het tf zeggen, in het kort dan. Op die vergade ring, die bijgewoond moet worden door het hoofd der school en het onderwijzend perso neel, worden o. m. dan behandeld: 1. Maatregelen van orde en tucht. 2. Methodiek der leervakken en de verdee ling der leerstof over de verschillende klassen. 3. Schoolbibliotheek «n de aanvraag van leermiddelen enz. Kortom, het geheele onderwijzend personeel spreekt dan een woordje mee. Politiek mag er niet behandeld worden; ook het verspreiden van socialistische brochures is daar verboden. Ja, het fs heusch waar! Een volgende maal meer hier over. Maar een stuk gezag wordt m. i. uitge schakeld. Op weg naar den toekomststaat! Ver der staat op het programmaVerordening Scheidsgerecht Gemeente SchotenDoch ik durf nu niet meer ruimte van' de Redactie te vragen. Daarover een volgende maal. OBSERVATOR. SCHOTEN. Personalia. Door B. 'en W. is de heer S. C. de Haas van Dorsser benoemd tot kas sier van het broodbureau in de plaats van den gemeenteontvanger. Telefoonpalen. In de Spaanschevaart- straat zullen, ten behoeve van de Bell-telefoon eenig© 'telefoonpalen worden geplaatst. IJMUIDEN. Naar Indië. Voor den dienst in Ned.-Indië is bestemd de heer A. Lagendijk, alhier, voor 3de stuurman bij de Gouvernementsmarine. HEILO. Eene Bakker ij 'Op 't terrein van 't z.g. Engelenbosch nabij de Kapel zal een brood- en koekbakkerij voor den heer A. Ruiter alhier gebouwd worden. Het timmerwerk is aan II. v. d. Peet, het metselwerk is aan E. Glorie, beiden van Liminen, gegund. ALKMAAR. Harddraverijen. Naar men verneemt zal de Kennemer Sportclub alhier op hare baan voor de laatste maal in dit seizoen op. Zon dag 17 October a.s. harddraverijen houden, die zullen bestaan uit een handicap drave rij, een draverij om troostprijzen voor de afvallende paarden en een course voor ama teurs. De afstand van al deze draverijen zal 800 M. bedragen. Ha N UMMERMEER. Bietencampagne. Aan alles is te merken, dat do bietencampagne weer aanstaande is. Naby Hoofddorp liggen reeds tal van schepen te wach ten op het vervoer der bieten. De bietencampagne brengt in deze gemeente veel werk en menigeen verdient in dien tyd een extraatje. In dezen uitgestrekten polder worden jaarlyks ongeveer 4000 H.A. met bieten bezaaid tegenwoordig gaan de meesten naar de fabriek in Halfweg. Naar men ons- mededeelde heeft het mooie weer der laatste weken zijn gunstigen invloed nogal doen gelden op het gewicht en suiker gehalte der bieten. Zy die dit jaar op suiker prijs hebben gecontracteerd, en dat zyn niet weinigen, zullen een zoet extra-winstje binnen halen. Hoe een soldaat aan den kost komt! Men zegt wel eens dat een burger daarvan niets be grijpt. En dat zouden we bijna gaan gelooven. Zoo zag men dezer dagen een der zonen van Mars, gelegerd in bet naburige Aalsmeer en blykbaar afkomstig uit den Jordaan te Amster dam, met een handwagen appelen, peren en an der fruit standplaats nemen aan den Ringdyk by Aalsmeer. Onze soldaat had een vuurtest met een kooltje, waarop een keteltje warm water, naast zyn karretje staan. Zeker om kastanjes te „poffen"! Op deze wyze verdiende onze landsverdediger een extraatje. Men moet maar ondernemings- en handels geest bezitten 1 -y Visch als volksvoedsel. Heden (Dinsdag) is door de firma Kok uit Spaarndam voor het eerst een vischverkooping gehouden te Hoofd dorp en Nieuw-Vennep. Door den burgemeester is een circulaire ver spreid, waarbij de bevolking wordt aangeraden van deze gelegenheid te profiteeren. Tevens is aan de ingezetenen der beide dorpen een boekje verstrekt, waarin gegevens over de voedings waarde en bereiding van visch. HILLEGOM. Goedkoope viscb. Te beginneir .Woens dag a.s. zal alhier eiken Woensdag en Vrij dag van 12.30 tot 4 uur visch worde.nl geveild aan het Houtplein onder controle der gemeente. Dan kan ieder van deze ge legenheid voor weinig geld profiteeren. NOORDWIJKERHOUT. Van de fiets. Door het breken van de voorvork van zijn fiets kwam de jeugdige W. B. zoodanig te vallen dat hij bewuste loos bleef liggen en het bloed langs zijn btiofd liep. Na door dokter Quant verbonden te zijn werd hij naar de ouderlijke woning vervoerd. Volkszang, Onze afdeeling van de R.-K. .Vereeniging voor Volkszang houdt a.s. Don derdagavond een ledenvergadering. Aan de orde komt alsdan behandeling van het Regle ment, verkiezing van een definitief Bestuur, alsmede de bespreking over de oprichting van een afdeeling „Koor". Natuurlijk zuller ook eenige liederen uit de Leeüwerk worden gezongen. ZAANDAM. Gemeentebegrooting. Heden verscheen de begeleidende voordracht van B. en W. van de Gemeentebegrooting waaruit wij lezen, dat Zaandam door de oorlogstoestanden bijzonder getroffen wordt, zoodat wanneer de oorlog in 1916 voortduurt, de ontvangstcijfers, ge raamd in de begrooting vooral wat be treft de havengelden lang niet zullen worden bereikt. Verder zien wij dat hét Steuncomité in den loop van dit jaar ongeveer i 100.000 heeft uitgegeven, waarvan f 60.000 uit de vrijwillige bijdragen der ingezetenen. B. en W. hopen dat de vrijwillige bijdragen zul len blijven vloeien, omdat zij door onmacht gedwongen zijn er van af te zien het steun comité -een forsche bijdrage uit de gemeen tekas te geven. B. en W. onthouden zich met beslistheid van elk voorstel tot verliooging van jaar wedden of tijdelijken bijslag, al zijn zij zich bewust, dat de ongunst der tijden zwaar drukt op de werklieden en ambtena ren met Lage inkomens. Uit een leege ge* nieentekas is nu eenmaal niet te putten! B. en W. willen geen bela-stingverliooging noch verhooging der gasprijzen voorstellen in afwachting dat het Rijk de gempente te liulp zal komen immers zij zeggen de aandacht der regeering te hebben gevestigd op de verliezen die de gemeente tengevolge van den oorlog lijdt en die gelijk staan met een ramp. Gemeentelijk jubilé. Op Vrijdag 1 October a.s. zal het 25 jaar geleden zijn, dat de gasfabriek door de gemeente in eigen beheer werd overge nomen. Tegelijkertijd zullen drie aldaar werk zaam zijnde arbeiders hun 25-jarige dienstvervul ling in dienst van de gemeente herdenken. De geïnterneerden aan de Hembrug. Naar wij vernemen, zijn eenige geïnterneerde Belgische soldaten, die aan de artillerie-inrichtingen tf werk waren gesteld, al reeds weer vertrokken, wijl zij voor het werk, dat hen kon worden opge dragen, niet geschikt bleken te zijn. HOORN. Overtreders gestraft. Vanwege liet Rijks Centraal Bureau voor den uitvoer van ka.i3 is tot de kaasexporteurs de volgende cir culaire gericht: „Het is gebleken, dat de heeren O. van Riel en J. Baart, beiden te Hoorn, kaas hebben gekocht, die voor binnenlandsch verbruik bestemd was, waarna deze kaas weer aan exporteurs werd verkocht. Het is daarom voor het vervolg aan alle, bij het Rijks Oeötraal Bureau voor den uitvoer van kaas ingeschreven exporteurs verboden, om van deze handelaars kaas te koopjeu o' aan hen te verkoopen." Voorloopig is als exporteur geschorst de heer A. Henneman, te Alkmaar. Gunning. De bouw van het post- en tele graafkantoor te Beemster is gegund aau den heer M. Sengers aldaar voor f 15.870 en het betonwerk aan den lieer E. Worms- becker alhier voor f 1750. MEDEMBLIK, Harddraverij. Begunstigd door prachtig weer werd Maandag alhier de 72e Hard draverij gehouden. Als gewoonlijk was er weer veel belang stelling. Van de 33 paarden, die voor deel neming waren ingeschreven, waren er 19 opgekomen. De uitslag was als volgt: le prijs Bonny M., eigenaar J. A. Geersen te Woerden, berijder M. Siderius. le premie: f 100: Gastro, eigenaar A. R. J. v. d. Kroon te Abcoude, berijder J. G. de Boer; 2e pre mie f 60: Auto, eigenaar Gebr. Prast te Amsterdam, beryder J. van Leeuwen; 3e premie f 40 Chriemhilde, eigenaar J. Bak ker, Hoogwoud, berijder, de eigenaar; 4e premie f 25, Eminetie, eigenaar' J. Stam mes te N. Niedorp, berijder N. Stammes; 5e premie f 10, Beëlzebub, eigenaar D. Lan- gedijk, Oudesluis, berijder P. de Wit Pz. De prijzen werden na afloop, der harddra verij uitgedeeld in „Het Wapen van Me demblik". WERKVERSCHAFFING AAN TEXTIEL- ARBEIDERS. Donderdag zullen op. een spinnerij en spoelerij der firma H. P. Gelderman en Zonen te OldenzaaL circa 200 textielarbei ders uit de gemeente Losser, die ten ge volge der malaise in de katoen-industrie in de Duitsche grensplaatsen werkloos zijn ge worden, werk bekomen. Daartoe zal in die spinnerij in twee ploegen worden gearbeid. De spinners en spoelers dier firma te Ol denzaaL zullen nu werken van 5 uur des morgens tot half 2 's namiddags en de spin ners uit Losser van half 2 tot 10 uur 's av., natuurlijk met de noodige schafttijden. De werktijden voor de Oldenzaalsche spinners worden daardoor met twee per dag ingekort, doch de firma heeft hun medegedeeld, dat dit voor hen geen vermindering van loon ten gevolge zal hebben. NED. R.-K. TEXTIELARBEIDERSBOND „ST. LAMBERTÜS". Op Zaterdag en Zondag, 18 en 19 Sept. hield de Ned. R. K. Textielarbeidersbond ,,St, Lambertus" zijne 5e Algemeene Vergadering te Nijmegen. Na het zingen van het bondslied, were Zaterdagavond om 7, uur de vergadering ge opend door den bondsvoorzitter, den beer J* Th. Nijkamp. Spreker herdacht in zijn openingswoord het overlijden van den Weleerw. Heer kap£; laan II. Th. de Bouter, die zijne beste kraoj« ten heeft gegeven voor den Bond. Voor die zielerust werd een kort gebed verricht. Verder wees spreker er op hoe de n° niettegenstaande den crisistijd, in hstten gegroeid. Blijkens het verslag van den s_ taris zou het ledental thans bedragen

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1915 | | pagina 2