I1TÏE1 Madonna. DE OORLOG P. J. JANSSEN FEUILLETON fsBsegaag} h. Warnioesstr. RUSLAND IN DE TOEKOMST. Ia Duitschland gaan stemmen op. dat in de toekomst de Duitschers rekening zullen moeten houden met den snellen aanwas der Russische bevolking en de noodzakelijkheid onr niet mee te werken, dat Rusland aan innerlijke macht toe neemt. De geschiedenis leert, hoe Rusland altijd op gebiedsuitbreiding is uitgeweest. Eenige cijfers ontleend aan den statistischen arbeid van generaal Kurapatkin leveren hiervan genoeg zaam bewijs: In de 18e eeuw heeft Rusland, buiten de onderdrukking van vier groot revolu ties, 19 oorlogen gevoerd. Hieronder waren 17 aanvals- en slechts twee verdedigings-oorlogen. Deze eeuw telde slechts 39 jaren van vrede. Het resultaat was een toename van gebied met 16.5 vierkante mijlen. Zweden verloor zijne positie als groote mogendheid, Polen zijne zelf standigheid en Turkije een derde van z'n gebied. In de 19e eeuw bedroeg het aantal oorlogen 18 (buiten den strijd in den Kaukasus en twee politieke opstanden.). De veroveringen in Europa waren dit keer wel is waar gering, maar daarvoor werden in Azië niet minder dan 67 duizend vierkante mijlen veroverd. Ook onder deze oorlogen bevonden zich slechts twee ver dedigingsoorlogen. Deze eeuw telde slechts 32 jaren van vrede. In de 20ste eeuw voert Rus land alreeds oorlog met de vijfde mogendheid, zoodat het meer dan waarschijnlijk is, dat in deze eeuw de 18 of 19 oorlogen wel zullen wor den bereikt. Tot zoover Karapathin. Wanneer het Duitschland thans gelukt is, de Russische kwantiteit door de Duitsche kwaliteit 1e overwinnen, dan is dit, bulten de dapperheid der Duitsche troepen en de geniale leiding, zon der twijfel ook te danken aan de economische meerderheid. De Russische industrie toch was met geen mogelijkheid in staat te kunnen voldoen aan de iischen, welke door den oorlog werden gesteld. En wat zij dan nog gepresteerd heeft, behoeft niet op de laatste plaats te worden toegeschre ven aan Duitschen invloed. Om slechts eenige voorbeelden aan te halen: pantserplaten werden in Rusland- vervaardigd door een filiaal van Skoda, torpedobooten door een filiaal van de Schichau-werf telefonen en andere electrische apparaten voor leger en marine door een filiaal der A. E. G., kruit door de firma Spahn enz. En het scheelde niet veel of drie jaren geleden was te St. Petersburg ook nog een filiaal van Krupp opgericht. Maar niet alleen in zuiver hr.'.v.r.ir opzicht droegen Duitseh kapitaal en Duitsche techniek er toe bij om den Russischen tegenstand te versterken, ook de financiëele positie van Rusland wordt door Duitseh kapi taal niet weinig gesteund. Vele van de groote Russische Banken, die thans het grootste ge- '"'.tlte der inlandsche leening moeten opnemen, r-rV-n met geld, dat komt van emissies, welke in Duitschland zijn gesloten, en de obligaties van de Russische spoorwegen, die, zooais be kend, alleen in het militair belang werden ge bouwd, waren een bevoorrecht papier op de Duitsche beurs. Men stelt nu in het licht, dat het niet aan gaat om na den oorlog Duitschlands finan ciëele en industriëele kracht nog langer ter be schikking te stellen van de Russische politiek. Er zou naar dienen te worden gestreefd, dat enkel en alleen de waren in voltooiden staat naar Rusland werden geëxporteerd, nl. in dien zin, dat Rusland niet meer wordt geholpen een eigen industrie te scheppen. Of dan andere volken zich niet zullen beijve ren om de plaats van Duitschland in te nemen? Voor een deel zou dit maar waar kunnen zijn. Want er is geen ander volk, dat in gelijke mate kapitaal en techniek ter beschikking zou kunnen stellen. Engeland is tot nu veel te voorzichtig geweest dan dat het groote sommen zou onder brengen in landen, waarvan het de politieke houding niet voortdurend zou kunnen contro- •eeren. Frankrijk heeft geen menschenmateriaal om in Rusland anders dan met geldmiddelen, wt'ke bovendien bijna altijd voor staatsleeningen worden besteed, te werken. Zweden, Denemarken ed België zouden te klein zijn om Duitschland te vervangen. De Rus zelf is alles behalve een organisator en zou nooit in staat zijn de hulp van Duitschland met eigen hand te kunnen ver vangen. Bij deze beschouwingen moet in acht worden *t Goedkoopst adres voor is steads TELEFOON 2610. HAARLEM. genomen, dat de Russische bevolking jaarlijks met drie miliioen toeneemt, wat voor de nei ging van Rusland tot gebiedsuitbreiding een ding van beteekenis is. En waar dit snel aan groeiende volk voor meej dan 80 pCt. uit boeren bestaat, daar zal het verfangen naar „meer land" steeds grooter worden. Hoe sterker de industrie en de financiën in Rusland zullen zijn, met des te meer succes zal Rusland aan dien noodzakelijken drang naar uitbreiding van land kunnen beantwoorden. En aan dit Rus sische gevaar, dat wel meerderen duchten, zou men in Duitschland op boven omschreven wijze paal en perk willen stellen. DE POLITIEKE TOESTAND IN RUSLAND. De loestand in Rusland doet bijzondere politieke gebeurtenissen verwachten. Gisteren meldde ons een telegram, onder de nageko men berichten, zelfs, dat in verband hier mede de aanwezigheid van den Czaar als hoofd van de regeering te St. Petersburg politiek-noodzakelijk werd geacht. De correspondent van de „Times" te St. Petersburg meldt bijzonderheden over de ver dediging van de Doe ma en de voorlezing van de Keizerlijke oekase in de zitting van LI. Donderdag. De oekase werd in den namiddag Voorgelezen. Vóór de Doema-president, Rod- zianko, echter in de gelegenheid was dit te doen, stonden de socialisten en progressisten van hun banken op en verlieten demonstratief de zaal. De- oekase werd door de overige leden staande aangehoord en in diepe stilte en Verd door het gebruikelijke hoera-geroep gevolgd. Enkele kreten van de heengaande socialistische leden klonken daar tusschen door. Onmiddellijk nadat de oekase voorgelezen was liep de zaal leeg, maar het kostte eenige moeite om het publiek te bewegen de vol gepropte publieke tribune te ontruimen. Een paar minuten later begaf de Doema zich in comité-generaal; alle niet-leden en journalisten werden geweerd. Men neemt aan, dat de beraadslagingen betrekking hadden op het plan om den président, Rodzianko, te verzoeken, zich naar het hoofdkwartier te begeven en de kroon de opvattingen van de Doema voor te leggen in verband met den ernst Van de crisis. Algemeen is men van meening, dat de minister-president Goremykin verantwoor delijk moet worden gesteld voor het ge beurde. Alle partijen, behalve de uiterste rechterzijde, deelen de overtuiging, dat Go remykin de kroon heeft misleid. Zóó hevig moet de verbolgenheid jegens den premier, zelfs bij de gematigde partijen, opgelaaid zijn, dat de leiders al hun overtuigings kracht hebben moeten aanwenden om de leden tot kalmte en gematigdheid te bren gen. Minister Goremykin was niet in de Doema tegenwoordig en de andere leden van het kabinet, die zich allen tegenstan ders verklaard hadden van de verdaging, hadden er eveneens de voorkeur aan gege ven weg te blijven. In afwachting van het resultaat van Rod- zianko'a audiëntie bij den Czaar, blijven de Doemaleden zitting hebben in de regeering- comité's voor de legervoorziening. De Doe- ma-leiders wenschen blijkbaar geen con flict met de regeering uit te lokken, ten ge volge van de verdaging, maar zijn van mea ning dat de eerste-minister niet in staat is de zaken des lands behoorlijk te bestu ren en zij wenschen in die richting ver- toogen tot de kroon te richten. Er wordt op gewezen dat minister Goremykin als een dictator opgetreden is en de verdaging van de Doema doorgezet heeft zonder zijn collega's te raadplegen. Alleen nauwgezet plichtsgevoel heeft het kabinet weerhouden in zijn geheel af te treden. Er zijn natuurlijk ook menschen die Go- remykin's beleid verdedigen.. Zij verklaren dat hij uitsluitend gehandeld heeft uit mo tieven van loyaliteit. Zijn overwegingen zou den uitsluitend deze geweest zijn, dat de Doema* zijn werk heeft gedaan en dat de voortduring van de zitting de socialisten slechts in de gelegenheid zou stellen om hun oproerige campagne onder bescherming van het progressistische blok voort te zet ten, welk blok op zichzelf slechts politieke intrigues tegen de tegenwoordige regee ring maskeert. ■Er heerscht een benauwende donkerte aan het Russisch politieke uitspansel. Door de blok-leiders is onmiddellijk na het bekend worden van het besluit, nog een nachtelijke vergadering gehouden, waar het zeer stormachtig toeging, doch die aan de zaak niets meer kon veranderen. Hoe scherp het conflict tusschen de regeêring en de verdaagde Doema zal worden, laat zich niet voorspellen, maar in St. Peters- burg, Moskou en andere groote steden zijn de laatste dagen talrijke arrestaties ge- Naar den roman van W. COLLINS. .(Uit het Engelsch). „Hoeveel? vroeg Thorpe, ook vertrouwe lijk fluisterend. „Verschrikkelijk, Jack, dertig guinjeeil" zeide Blyth op deuzelfden toon. „Twee of drie portretten zullen het weder goed ma ken; dat is een troost. Ik heb er al vier in hot vooruitzicht, zoo 'ik deze karwei aan neem. Dus, ziet ge, ik moet wel gaan, of ik v»'il of niet, of ik zou edhulden maken, en daartoe heb ik den moed niet. Denk er maar niet meer over. Ik maak vanavond den om trek van uw vriends arm en bewaar bet ove- rige totdat ik weder terug ben." „Zal ik die schets eens afnemen, mijnlkeer, 'Dn.,kimt gij ze beter zien," vervolgde Va- _eiHijn met luider stem tot Marksman. „Ik keioof dat dit eeni van mijn beste studies «aar de natuur is." - "glurende bet fluisterende onderhoud, dat MafC\!eni *'ac'k en Blyth gevoerd werd, had tie! i 'aarrl fle kanier op en neer gewan- en stónd thans vlak voor een deur met ijzeren beslag, met grendels van boven en van onder die uitkwam op een trap, welke toegang tot den tuin verleende. Boven deze deur hing een groote schets in potlood^ die, zooals Valentijn veronderstelde, thans de ge- keele aandacht van Mat in beslag nam. ,'Welneen, doe toch geen moeite om die schets af te halen," zeide Jack, weder voor jzijn vriend antwoordende. „Wij zijn uitge daan om ons door eene wandeling een wei- uiig te verfrissichen en blijven nu liever niet 'bier. Ga met ons mede, Blyth." j Maar Valentijn kon in de eerste twee uur zijn atelier niet verlaten. J „Het was toch beter voor u," ging Jack voort. „Wanneer men zich lam gevoelt, is 'niets zoo goed als een wandeling. Of, wacht ■eens, zoo gij niet wilt gaan wandelen, wat zoudt ge er dan van denken, om die muizen- nissen te verdrijven, door haasjeover te springen in den tuin? Ik heb u lang genoeg juw zin gegeven. Kom, ga mede! Mat upringt I niet vlug ,maar hij staat stevig." Dit zeg- 'gende snelde Thorpe naar het andere einde j der kamer en begon de tuindeur te openen. „Neen, neen!" riep de heer Blyth uit „Niet springen vandaag. Ik kan geen liob aams oefeningen maken als ik hoofdpijn heb. Ga gij wandelen en kom vanavond ten zeven ure hier, wij zijn onder ons. Ik zal tegen dien tijd, hoop ik, weder hersteld zijn en zal blijde zijn u beiden hier te zien." 01 ji#U JMJS WNÜ i *JUWMraOO Utt'ttW. aftttiios Ups ««MM» «MM» rju v.u m daan, te St. Petersburg b.v. onder de in- ftlLectueelen, onder de arbeiders aan de Poetilof-fabriek en onder de arbeiderslei ders. Vooral ook te Nisjni Nowgorod, Kiëf en Samara waren de arrestaties talrijk. Aan de „Vossische Ztg." wordt nog uit St. Petersburg gemeld: Gisteren, Maandag, is te Moskau een buitengewone bijeenkomst van vertegenwoordigers der Russische Semstwos en steden bijeengeroepen, waar bij een groot aantal Doemalejjen aanwezig zullen zijn. De stemming is beslist strijd lustig. Goetschkof verklaarde in een par tijzitting, te vreezen dat de verdaging der Doema zou leiden tot alsnog totaal onaf zienbare treurige resultaten. Schingaref, de voorzitter van de militaire Doema-commis- sie, noemde de verdaging een groote poli tieke fout, die het land ten verderve zal strekken. Voor zoover merkbaar bestaat het plan, om onder geen omstandigheden een compromis met de regeering aan te gaan. De kroon en het Kabinet besloten zonder Doema te regeeren, derhalve moeten zij de volle verantwoordelijkheid dragen. De meening is ongeveer, dat de Doema de ze gevierende voortzetting van den oorlog wil mogeHjk maken, doch de Kroon en de re- regeering maken zulks onmogelijk. Van de besluiten der. Moskausche vergadering zal het afhangen, welke gestalte de aangevan gen witte revolutie zal aannemen. DE Dï EN STPLI ohtst rijd in ENGELAND. De nationalistische afgevaardigde de heer Maldoon zou in de zitting van het Engelsehe Lagerhuis, welke vandaag plaats heeft geven- den, aan minister Asquith de vraag tichten of de minister wil gelasten, dat het rap port (Wellington's oordeel over dienstplicht), hetwelk in December 1870 werd opgesteld ten behoeve van het departement van oor log en waarin belangrijke officieele gegevens werden verstrekt omtrent de geschiedenis van da conscriptie in Engeland en de resultaten ervan en vVelk rapport in 1875 werd gepu bliceerd, thans opnieuw zal worden herdrukt ten gebruik© van de leden van het Lagerhuis. Het bedoelde memorandum, aldus zegt ide „Daily News", gaf een overzicht van den vorm van conscriptie, bekend onder den naam „loting voor de militie" en er blijkt uit, dat da gedwongen dienstneming zoo'n volkomen mislukking was, dat men die spoedig liet varen. Het rapport herinnert eraan, dat in 1757 aan de kroon de bevoegdheid was toegekend om manschappen voor de militie op te roe pen vóór een diensttijd van drie jaren, maar dat deze maatregel niet in den Smaak van het land viel. De bevolking kwam er tegen op en de vijandige stemming ertegen kreeg in het noorden zoo'n uitbreiding, dat in 1758 te York eenige personen wegens hoogverraad moesten worden terecht gesteld. Ondanks dit waarschuwend voorbeeld had de overheid de grootste moeite de wet uit te voeren, en ofschoon het aantal' benoo- digüa manschappen 32.100 bedroeg, waren eer na twee jaar slechts 17.436 ingelijfd. De wet liet plaatsvervanging' toe on de genen die in de loting waren gevallen, waren gaarne bereid belangrijke sommen te betalen om aan den militairen dienst te ontkomen. Dö rempla^anten konden een vergoeding van 45 pond sterling bedingen. De wet was een mislukking. In 1803 kwam er een andere wet, do „Levée en masse"-wet, om door loting man- scnappen voor de landsverdediging aan to wijzen, maar het eenig effect er van was, dat de stemming voor den vrijwilligersdienst er door werd versterkt. Er was volgens deze wet maar één middel om te ontkomen aan de verplichte loting, en dat was om bij het vrijwilligerskorps dienst te nemen, fiat al vroeger was opgericht. Een groot aantal' per sonen, die anders onder de loting zouden vallen, maakten er van gebruik en de afkeer van den verplichten dienst was oorzaak, dat een groot vrijwilligersleger werd gevormd, dat later onder de wet van 1804 werd be stendigd. Verscheidene andere vruchtelooze pogingen zijn er nog gedaan om dienstplicht in te voeren. De leger wet van 1803 was een po ging om door loting de manschappen te verkrijgen ten behoeve uitsluitend van de verdediging des lands, maar van de 45.492 ingelijfden waren er niet minder dan 40.998 remplapanten. Lord Oastlereagh's dienstplicht- maatregelen van 1808 hadden al niet meer succes. Van de 26.085 ingelijfden waren slechts 8129lotelingen, de overigen waren allen plaatsvervangers. E|n al die pogingen om de conscriptie in te voeren had alleen maar totresultaat, dat de stemming voor den vrij willigen dienst er door versterkt werd. De plaatselijke militiewet welke daarna volgde had alleen daarom meer succes, om dat die erkende, dat verplichte dienstneming „Nu dan, Mat!" riep Jack uit, „maar waar staat ge in 's hemels naam zoo naar te kij ken? De tuindeur of die sc-hetsi?" „Wel, natuurlijk naar de schilderij,ant woordde Marksman op ongewoon snellen en driftigen toon. „Ik zal ze af laten nemen, dan kunt gij ze vanavond op uw gemak zien", zeide Blyth. verheugd over den indruk, dien bet schilde rijtje op Mat scheen te maken. „Hoe maken de dames bet?" vroeg Jaok, toen Ihiij en zijn vriend het atelier verlieten. „Zeg, beeft mevrouw Blyth iets van den sqnawsdrank bemerkt?" „Bemerkt?" herhaalde Valentijn verbaasd. „Natuurlijk heb ik haar alles dezen och tend verteld." „Ik zal er voor moeten boeten, als ik van avond boven kom," dacht Jack, verbaasd over bet nieuw bewijs van den vertrouwelij- ken voet, waarop de--schilder en zijn vrouw te zamen leefden.' Toen zij bet huis van Blyth verlaten had den, sloegen Thorpe en zijn vriend gen weg in, die langs den achtermuur van Valen- tijn's tuin leidde. Dit was de naaste weg naar buiten. Eer zij nog tien passen verder waren werd Mat, die binnenshuis zoo stil en afgetrokken was, plotseling zeer nieuws gierig en spraakzaam nu zij buitenshuis wa ren. In de eerste plaats stond bij er op om eenige planken te beklimmen, die tegen Va- een uiterste middel was, dat alleen kon wor den toegepast als de poging om vrijwilligers te krijgen was misluktt. Volgens deze wet moesten de verschillende districten of graaf schappen een bepaald aantal manschappen leveren en alleen wanneer dat aantal niet be reikt werd kon de verplichte dienstneming worden toegepast. Het officieele rapport meldt daaromtrent dat tot dezen maatregel zelden behoefde te worden overgegaan en in 1812 telde de krijgs macht 214.418 man. De loting van 1810 leverde opnieuw meer plaatsvervangers dan lotelingen en bracht er Lord Castlereagh toe 'de loting voor den algemeenen militairen dienst feitelijk te laten vallen. Het was ten duidelijkste gebleken, dat de liefhebberij voor de vrijwillige dienst neming voldoende in de behoeften voorzag en in 1829 werd de loting voor de militie geheel afgeschaft. Enkelen van de lotelingen eohter waren in de gelegenheid gesteld vrij willig; dienst te nemen en Lord Castlereagh stelde voor ze te zenden naar het leger van Wellington. Het rapport herinnert eraan, dat de hertog weigerde in de volgende bewoor dingen: „Het is zoo klaar als de dag, dat het Britsche staande leger niet kan worden gevormd door loting of conscriptie. Het recht van een land op de diensten van al zijn on derdanen tén behoeve van zijn verdediging kon wel worden erkend, maar het is niet rechtvaardig de mannen uit hun gezinnen en uit hun gewone 'bezigheden te halen om ze naar het een of ander land van de wereld te zenden. De recruten voor het staande leger moeten vrijwilligers zijn." Het parlementslid J. H. Thomas, die ver leden Donderdagavond in het Lagerhuis heeft verklaard, dat conscriptie een. industricde revolutie zou veroorzaken, is door een ver tegenwoordiger van do pers uitgenoodigd of hij' zijn meening' nader wilde omschrijven. „Ik heb mij duidelijk en volledig in het Lagerhuis uitgedrukt luidde het antwoord en ik heb er niets aan toe te voegen." Toen men hem deed opmerken, dat zijn redevoering opschudding had veroorzaakt, antwoordde hij „dat is nog niets vergeleken bij de opschudding welke de verplichte dienstneming zou veroorzaken, .wanneer die thans werd ingevoerd." VERSPREIDE BERICHTEN Voor den Amerikaanschen luchtvaartdienst. De groote resultaten van de Duitsche lucht schepen, zegt de Frankf. Ztg., hebben de Ver. Staten aanleiding gegeven om zich ook met dit vraagstuk bijzonder bezig te houden. Het depar tement van marine heeft twee stuurbalions doen aanbesteden, beide van het niet stijve systeem, dus ongeveer als de Duitsche pareivala. Daar de luchtschepen niet langer mogen zijn dan 58 meter, kunnen zij niet bij de onze, die 160 meter lang zijn, worden vergeleken. Van deze lucht schepen wordt verder verlangd, dat zij minstens 900 kilogrammen belasting kunnen dragen en dat zij zich dan 1000 meter kunnen verheffen zonder dat ballast behoeft te worden uitgegooid. Verder moeten zij per uur 45 kilometer kunnen afleggen en 8 man kunnen meenemen en tot de zeeoppervlakte kunnen dalen. Dat deze kleine luohtsohepen niet voor groote reizen kunnen worden gebruikt, gelijk de Duitsche luchtkrui- sers, ig duidelijk. Zij zijn voornamelijk voor de surveillance van de kust bestemd. Zij zullen voornamelijk gebruikt worden om vijandelijke duikbooten eventueel op te sporen. OORtOGS-A L L E R LEI. GEVAARLIJK AFLUISTEREN. In bet Fransche legerbericht van gisteren wordt er melding van gemaakt, dat zfj aan het kanaal Aisne-Marne, ten oosten van Sa- pigneul, zich meester hebben gemaakt van een Duitschen luisterpost. Wat luisterposten zijn, blijkt uit het vol ger do verhaal van een bijzondere correspon dent van de Matin: Artillerie-duels geven niet, als infanterie- gevechten, gelegenlheid tot uitingen van per soonlijken moet. De artillerist kent, uit hoofde van zijn functie, niet den roes van den aanval. Hem zijn andere gewaarwordin gen voorbehouden. Is er iets opwindendere dan büv. de plaats, waar de vijand opge steld, is, uit te vinden, en welk een voldoe ning als men weet, dat elke granaat doel treft. Om bet schieten te regelen, bedient do vijand zich van waarnemings-vliegtui- gen, die voorzien zijn van inrichtingen voor draadlooze telegrafie. Dat is een zeer nauw keurig waarnemingsmiddel, waar trouwens de Franscben zich evengoed van bedienen. Op 'le kleine telegrafische poft, door onze zorgen opgericht, gaan diegenen van ons. die Duitseh kennen, om de beurt afluisteren wat de Duitsche vogels te zeggen hebben. Aldus vermijden wij nauwkeurig dé grana ten eni andere geschenken, die voor ons be stemd zijn. Uit bet gaan en komen van tau- ben en aviatilcs hebben we toen opgemaakt, dat de vijand, omdat zijn pogingen geen re sultaat hadden, de aanwezigheid vermoedde van onze kleine post en dat bij al zijn best deed ze te ontdekken. Hoewel bet landschap vlak was, was onze kleine post goed ver borgen, alleen een mast met de draden der antenne kon te denken geven. Plotseling begon er een taube boven de mast kringen te beschrijven, die al kleiner werden. Een hevige ontploffing op enkele meters afsitand hielp iedereen uit het on zekere. Zonder twijfel waren we ontdekt. Het eerste scihot was honderd meter te ver; het tweede, dat niet op zich liet wachten, was vijftig meter te kort. Bij het derde schot vlogen de aardkluiten vlak bij do post op. Met angst dachten wij aan den man, die in de kleine post opgesloten was en voor wien geen ontkomen mogelijk wast Die man moest ongewone oogenblikken doorbrengen. Aan zijn diensttafel teekent hij al de schootsver beteringen op, die door de taube bevolen worded. Hij weet vooruit, dat het vierde schot raak zal zijn. Het vierde schot komt, juist boven o;p de antenne. Het vijandelijke vliegtuig keert dan naar zijn linie terug, ge ëscorteerd door onze granaten, die er rond wolken. Wanneer wij de kleine post bereiken, vin den wij onzen kameraad bedolven onder aar de en puin, zonder ernstige wonden, maar met tal van lichte kwetsuren. De toestellen waren niet beschadigd, 's Avonds was er een nieuwe kleine draadlooze telegrafie-po6t ingericht, die gereed was om met veel be langstelling te luisteren naar de gesprekken tusschen de vliegtuigen en de batterijen van den vijand. OOK EEN GEVOLG. Men schrijft ons van de grens: De oorlog heeft ook z'n komische zijde. De ijzer draad ver-(per ringen, welk© België en Nederland scheiden, gaan, zooals bekend, soms midden door boerderijen. Ofschoon dit in het dagelijks leven veelal minder aange naam is, beeft het toch een wapenstilstand van vier uur per dag veroorzaakt in een huisgezin, waar de vrede nog al dikwijls in gevaar verkeerde. Het huis van padhter B. bevindt «dch op Belgisch- en de stal op Ne- derlandsch grondgebied. Dagelijks, des mor gens en des avonds, herhaalt zich nu de volgende scène: Een Duitseh landstormer komt den boer balen en vergezelt hem tot aan eene opening van de draad versperring, waar een Hollandsch soldaat hem opwacht om Ihem naar de stal achter het huis te brengen. Twee uren later wordt hij op de zelfde wijze teruggebracht. Gedurendle den tijd van scheiding hebben de boer en de boe rin leder op eigen terrein rustig kunnen, doorwerken. Booze tongen beweren, dat deze gedwongen scheiding een zeer kfllmeerende werking op 'het humeur van het echtpaar uitoefent. EEN VLIEGTOCHT BiOVEN HET VIJANDELIJK KAMP. ,Van een beschrijving over een vliegtocht van Duitseh© aviateura boven een Franscka stad, voorkomende in het „Deutsche Luft- fahrer Zeitschrift", nemen we het volgende spannende gedeelte over. „De bommen zijn aan de machine be vestigd, do machine staat geheel tot ver trek gereed. Een motorfiets komt aange- tuft, een ordonnans. Ieder krijgt zijn be velen. Ik word aan een Oberleutnant toege voegd. Met een paar Woorden maken we onze afspraken, dan klimmen we in de machine. De deuren der hangars worden opengeschoven en de vliegtuigen naar bul ten gebracht. ,Van de ze8 deelnemende twee dekkers vertrekken wij in do morgensche mering als vierde. Met tusschenpoozen van enkelo minuten gaan we op. Snel brengen we de machine tot op 800 M., dan gaat liet hot Zuid-Westen in. We vliegen langs de Noordzeekust; onder ons ligt, als een grauwe sluier, de zee, boven ons welft zich een bijna wolkeloozo hemel, waarin hier en daar nog flauw de sterren lichten. Het is geweldig koud; een ijzige wind fluit ons om de ooren. Kilometersver komen we over overstroomd gebied als we de kuststreek ver« latend meer landinwaarts vliegen. 'Daar hooren we het knetteren*van geweervuur en mortieren we .vliegen over onze loop graven. De bestuurder heeft het hoogtestuur op getrokken, zoodat de hoogtemeter spoedig op 1200 M. staat. Links on rechts van ons vliegen in tamelijk gelijk front de andere tweedekkers. lentijn's muur lagen (welke voor de nieuwe huizen, die in aanbouw waren, gebruikt moe-ten worden) om eens een blik in den tuin te werpen. Jack hield hem bij- zijn jas panden hiervan terug, maar hij slaagde er niet eerder in, vóór Marksman de grootte opgenomen had en de hoogte der trappen had berekend. In de tweede plaats ging Mat, toen zij voortwandelden, op denzelfden dringenden/ toon allerlei dingen vragen, juist zooals hij 'gedaan had op den dag van de tentoonstel ling. Langzamerhand kwam hij te weten of Ier ook nog eenige vreemde gasten dien 'avond bij Blyth zouden zijn; en toen hem 'herinnerd werd, dat Valentijn gezegd had: Lwij zijn onder ons", vroeg hij of de schil- dersvrouw beneden zou komen. Toen d'eze •vraag natuurlijk ontkennend beantwoord 'was, waagde bij nog een derde en wilde we ten of „de jonge vrouw", zooals hij Madonna altijd noemde boven bij mevrouw Blyth zou blijven, of dat zij nu en dan eens in het ate- 'lier zou komen kijken. i Deze vraag 'had bet natuurlijk gevolg, dat Jack zijn metgezel weder met zijn vorige 1 plagerijen overlaadde. Do beter Marksman! iliet hem gewoonlijk naar hartelust die dwaae- iheden uitkramen, maar slaagde er ten laat ste in door geduld eu volharding Let ge- weiecb te antwoord te weten te komen. Thorpe deelde hem met eene menigte omwegen eindelijk mede, dat Madonna, be halve in bijzondere omstandigheden, nooit in het atelier kwam, wanneer Blyth gasten had. „Maar stel u gerust, oude Oupido," voegde Jack er bij, „aan mij zal het niet lig gen alis gij baar niet ziet. Ik zal naar boven gaan om mevrouw Blyth een bezoek te brengen, en dan zal ik alles in het werk ■stellen om haar mede te nemen naar het ate lier. Uw oogen zullen zich blind kijken eni uw lederen hart zal door en door doorboord worden; en dan hebt gij het recht om op de lange lijst van Madonna's achtenswaardige aanbidders te worden geplaatst. Mat sloeg volstrekt geen acht op deze on gerijmde toespraak, maar ging voort met vragen. H;i moest nu weten hoe laat de fa milie Blyth naai* bed ging, en verklaard^ toen Jack zich hierover ten hoogste ver baasd betoonde, dat hij dit slechts vroeg oott te weten op welk uur zij hun gastheer ver laten moesten. Toen Ibij dit hoorde, ant woordde Jack op zijn onverschilligen nel len toon, dat de familie van den schilde* vroeg opstond, gewoon was vóór elven naa*i bed te gaan en dat zij thans vooral vroeg huiswaarts moesten koeren, daar Rlentiju den andereu dag met c i oensten trein op. reis moest. Eenige oogenblikken verliepen er, voor Mat zijn volgende vragen deed. Misschien dacht bij na, op welke wiize die in te klee- NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT fESSKBE-S" Mg<t'

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1915 | | pagina 5