TWEEDE BLAD Rijwiel banden Madonna. DE OORLOG STADSNIEUWS Goedkoopst adres H. J. Va d. MEER, Schagchelstraat 7-9 tijde Asegaig. FEUILLETON MAANDAG 27 SEPTEMBER 1915 Uit foot ScmüesitsvsrsiMfl* (Slot). Gemeentelijke schoolartsen dienst. De gemeentelijke schoolarts geeft een breed voerig verslag van haar werkzaamheden. Ze geeft verder eenige wenken en doet daar in de idéé aan de hand van het stichten eener buitenschool voor zgn. slappe kinderen. Daar meer en meer blijkt dat uit deze groep van kinderen de latere tuberculose zich ontwik kelt, is h.i. een krachtdadige hulp voor deze kinderen een direct volksbelang. Twee mid delen zijn er voornamelijk om dit volksbe lang te dienen, schrijft ze: 1. De vacantiekolonie: Ihet principe hiervan ie, de kinderen een gedeelte van het jaar onder de gunstigste omstandigheden te bren gen van licht, lucht, zon, reiniging enj voe ding, met de verwachting, dat ze dan de rest van het jaar weerstandskrachtiger zullen zijn. Soms lukt dit ook, maar meestal is de- verhouding tusschen de goede en slechte om standigheden te slecht voor het zwakke ge stel en valt ihet kind in den vroegeren toe stand terug. Men kan dit weer in enkele gevallen voor komen door de kinderen enkele jaren achter elkander uit te sturen, maar dit ekcht veel geld. Daarom is het tweede middel veel meer afdoende, n.l.: 2. De buitenschool: hier blijft het kind den geheelen dag op de school, buiten in 't bosch of in de duinen; het heeft slechts enkele uren per dag les, die afgewisseld worden door flink voedzaam eten en een flinken elaaptijd "buiten in de open lucht. Soms jaren, soms den geheelen schooltijd blijven deze kinderen in deze sterkende at- mospheer, ze worden opgevoed bovendien door de beschavende omgeving en brengen de goede gewoontei mee in het huisgezin, dat er de goede wwking van ondervindt. Waar men deze z.i'. buiWwaiiteja ook aan treft, in het buitenland of sedert korten tijd ook in ons eigen Wad, overal hoort men slechts lof over de resultaten. De onkosten zijn niet zoo groot en de re- vultaten buitengewoon goed, nu reeds, na zoo korten tijd, terwijl de grootste winst pas na jaren en jaren zal blijken, wanneer de in stelling heeft mogen bijdragen tot grooter ge zondheid van het volk. In een ander gedeelte van haar verslag 'handelend over 'het onderzoek der schoolge bouwen, dat eenmaal in den zomer en een maal in dpn winter werd verricht, merkt ze op: Op geen enkele school trof ondergeteken de de z.g. springbronnen aan, die toch in het buitenland en in enkele plaatsen van op eigen land, waar ze ingevoerd zijn, zoo uit stekend werken: geen kroes is bacterieel schoon te krijgen, al wordt ze ook nog zoo omgespoeld, en één bacildrager kan voldoen*- *de zijn om vele kinderen met dihptheritie te besmetten. Tenslotte volgt nog een tabel van hetgeen in de gebouwen is opgemex'kt aangaande ven tilatie, reinheidstoestand, verlichting, hou ding en plaatsing der leerlingen, enz. Dienaangaande wordt tot in de kleinste bijzonderheden getreden. Zoo vinden wij bijv. aangaande school 10 vermeld: Kamer van het Hoofd 's zomers zeer warm en 's winters zeer tochtig. Uit een en ander blijkt wel dat de taak van de schoolarts een veelomvattende is en dat zij die met nauwgezetheid vervult. Nieuwe perceelen. Aan het verslag van het Gemeentelijk Bouw- en Woningtoezicht ontleenen wij het volgende: Door het bonwen had eene vermeerdering plaats van 131 perceelen, eene vermindering door slooping van 18 perceelen, blijft alzoo eene vermeerdering van 113 perceelen. Op maagdelijk terrein werden 116 perceelen gebouwd. Hiervoor word in beslag genomen eene oppervlakte van 1 H.A., 12 A. en 12.25 cA. voor het bebouwde- en van 69 A. en 79.80 cA. voor het onbebouwde gedeelte. GEMEENTEZAKEN. Verhuring van walgrond. De firma Gonnerman en 50. heeft verzocht, het aan haar krachtens raadsbesluit van 14 Augustus 1912 verhuurde terrein aan de Frie- sche Varkenmarkt, groot 40 vierk. M., met 110 vierk. M. te willen uitbreiden. B. en W. hebben tegen de inwilliging van dat verzoek geen bezwaar. Voor de thans bij haar reeds in gebruik zijnde oppervlakte walgrond betaalt genoemde firma een huurprijs van f 0.40 per vierk. M..en per jaar. Het komt hun ge- wenscht voor, om eene bepaalde grens te stellen aan de grootte van de voor genoemden lagen prijs aan één persoon in huur te geven openbare walgronden, en om voor eventueel meer in ge bruik te nemen terrein dan bedoelde grens, welke bijvoorbeeld ware te stellen op 40 vierk. M., eenen jaarlijkschen huurprijs te dóen betalen, welke zeggen zij meer nabijkomt aan het in de des betreffende verordening voor het tijdelijk in ge bruik hebben van openbaren gemeentegrond be paalde tarief. In verband hiermede stellen zij voor, aan de firma Gonnerman Co. voor de thans gevraag de oppervlakte van 110 vierk. M. eenen jaarlijk schen huurprijs van f 1.per vierk. M. in rekening te brengen. De huur van de bij kle firma reeds in gebruik zijnde oppervlakte walgrond loopt af op 31 De cember a.s. In plaats van den thans in huur ge- vraagden walgrond ook alleen tot genoemden datum te verhuren, geven zij den Raad in over weging, om thans tevens te regelen de verhu ring van het geheele terrein voor de jaren 1916 tot en met 1920. Een ontwerp-besluit van die strekking bie den zij den Raad ter vaststelling aan. Kookleerares. Aan het Gemeentegasbedrijf is 2 jaar bij wijze van proef een kookleerares verbonden geweest. In dien proeftijd is gebleken aldus deelen B. en W. den Raad mede dat de aanwezigheid van. eene. dergelijke ambtenares in eene blijvende behoefte voorziet. Om die reden stellen zij voor om de tijdelijke voorziening te doen overgaan in een blijvende. Daaraan voegen zij toe, dat het hun voornemen is om de ambtenares ook te be lasten met het geven van inlichtingen aan bezoe kers van de monsterkamers voor het electriciteits- bedrijf. De jaarwedde der ambtenares zal voor 2/3 worden gebracht ten laste van het gasbedrijf en voor 1/3 ten laste van het electriciteitsbedrijf. t Werkloosheidsverzekering. Het Bestuur van het gemeentefonds ter bevor dering van de verzekering tegen de geldelijke gevolgen van werkloosheid heeft medegedeeld, dat het voor bijslag over 1914 toegestane crediet van f 40,000 eerlang zal zijn verbruikt en dat naar raming tot het einde van dit dienstjaar waarschijnlijk nog f 17000 noodig zal zijn. B. en W. stellen naar aanleiding daarvan voor den desbetreffenden begrootingspost met dat bedrag te verhoogen. De Raaksbrug. B. en W. stellen den Raad voor hen te mach tigen om kosteloos en om niet voor de gemeente in eigendom en in onderhoud te aanvaarden de Raaksbrug met walbekleeding en houten be schoeiing. Baggerwerk. Dit jaar is een begin gemaakt met de uitbag gering van de singels tusschen de Leidsche Vaart en het Spaarne. Teneinde deze uitbagge ring dit jaar geheel te doen voltooien, stellen B. en W. voor den desbetreffenden Begrootings post met f, 3,125 te verhoogen. Onderwijs. Een verleden jaar door B. en W. aan den Raad gezonden voorstel tot herziening van de jaarwedden van het onderwijzend personeel aan de meisjesschool voor M. O. werd toen, door het intreden van de ongunstige en ernstige tijdsom standigheden bij den Raad niet in behandeling gebracht. In verband met de onzekerheid om trent den duur van den oorlogstoestand eener- zijds en het feit dat de beweegredenen eene her ziening nu niet minder klemmend zijn dan in 1914 anderzijds, hebben B. en W. thans gemeld voorstel, onveranderd, opnieuw bij den Raad aaa- hangig gemaakt. Onbe\voonbaarverklaring, B. en W. doen den Raad een voorstel tot onbewoonbaarverklaring van het perceel Zuider Buiten Spaarne 34c, wegens gebrek aan goed drinkwater. Verandering Raadsbesluit. B. en W. stellen voor het raadsbesluit van 7 September tot benoeming van den heer G. Baars tot tijdelijk leeraar, aan de burgeravond school in dien zin te veranderen, dat de beloo ning zal zijn f 50 per wekelijksch lesuur en per cursus. Personalia. Doordat de heer J. L. E. I. Breda Kleijnen- berg door den Raad is benoemd tot lid der Gezondheids-commissie in zijn kwaliteit als lid van den Gemeenteraad, heeft hij opgehouden lid van die commissie te zijn in die kwaliteit, waarin hij tot 7 September daarin zitting h'ad. Ter vervulling van de ontstane vacature in de Gezondheidscommissie worden aanbevolen: 1. J. H. Welsenaar, 2. J. J. van Noppen. In de vacature ontstaan door het overlijden van den heer H. Selle worden aanbevolen voor lid van het Burgerlijk Armbestuur: 1. J. Rijnen berg en 2. J. A. Traanberg. Mej. A. M. Knottenbelt verzoekt eervol ont slag als leerares aan de Handelsavondschool. ONS POST- E'N TELEGRAAFKANTOOR. Blijkens het w. o. tot regeling van de inkom sten en uitgaven van de posterijen, de telegrafie en telefonie voor het dienstjaar 1916 is voor aan- en verbouw van ons post- en telegraafkan toor voor 1916 f 100,000 berekend. Voor de telegraaf en telefoon zal een afzon derlijk gebouw worden gesticht aan de Nobel- straat. De perceelen daarvoor benoodigd zijn reeds aangekocht. ELECTRISCHE SPOORWEG-MIJ. Gedurende de maand Aug. 1915 bedroeg.het aantal vervoerde passagiers op de verschillende lijnen AmsterdamHaarlemZandvoort 499,740, Ceintuurbaan te Haarlem 208,121, Haarlem Bloemendaal 121,083 en HaarlemOverveen 33,067.'Totaal 862,011 De ontangsten per dagkilometer bedroegen: Lijn Amsterdam-Haarlem-Zandvoort f 112.52 in 1915, 98.77 ia 1914; Ceintuurbaan te Haarlem f 54.77 in 1915, f 41.55 in 1914; lijn Haarlem—Bloemendaal f 76.63y2 in "1915, f 53.34y2 in 1914, en lijn HaarlemOverveen f 26.351/2 in 1915, f 15.131/a in 1914i GEMEENTERAAD. Vergadering van den Raad der gemeente Haarlem, op Woensdag 29 September 1915, des namiddags ten lVz ure, in de Statenzaal (Prin senhof). De volgende zaken zullen aan de orde worden gesteld: 1. Mededeelingen en ingekomen stuk ken. Verzoekschrift Dr H. D. Kruseman, eer vol onslag Ambt. Burg. Stand. Id. leerares avondschool voor handelsonderwijs, om eervol ontslag. 2. Voorstel B en W. goedkeuring reke ning St. Elisabeth's of groote gasthuis, dienst 1914. 3. Id. id. goedkeuring begrooting id., dienst 1916. 4. Id. id. verhooging post volg nummer 240 begrooting, dienst 1915. 5. Id. id. verhooging post volgnummer 137 begrooting, dienst 1915. 6. Id. id. wijziging verordening, regelende de benoeming enz. van de ambtenaren aan de gemeente-lichtfabrieken. 7. Nader voor ste! id. vaststelling bedrag zekerheidsstelling ambtenaren. 8. Voorstel id. verzoekschrift Ver- eeniging tot verfraaiing van H O. en tot bevordering van het vreemdelingenverkeer, ont slag aanbod bijdrage stichting fontein Hout. 9. Id. id. onbewoonbaarverklaring perceel Oost- vest no. 30. 10. Id. id. id. id. Gr. Houtstraat no. 168. 11. Id. id. id. id. Z. B. Spaarne no. 34 C. 12. Id. id. verzoekschrift Ned. Vereen. Spoor en Tramwegpersoneel, afd. Haarlem, loon regeling N. Z. H. T. 13. Id. id. overneming kunstwerken N. Z. H. T. 14. Id. ld. wijziging raadsbesluit d.d. 7 Sept 1915 no. 21. 15. Id. id verkoop grond Noorder Spaarne. 16. Id. ld. ver huring walgrond Friesche Varkenmarkt. 17. Id. id. diensttijd en loon brugwachters. 18. Id. Comm. art. 166 gemeentewet wijziging verorde ning op de markten. 19. Aanbeveling B. en W. benoeming üd Burgerlijk Armbestuur. 20. Voorstel id. verzoekschrift B. Viveen, benoeming makelaar in assurantiën. 21. Benoeming lid voorzitter, één lid en 4 plaatsvervangende leden Commissie voor de bezwaarschriften in zake den aanslag in het vergunningsrecht. 22. Aanbeve ling Gezondheidscommissie, benoeming lid. 23. Benoeming stembureau's verkiezing lid van den Raad. DE SCHOOL VOOR KUNSTNIJVERHEID. In de aan het Museum van Kunstnijverheid verbonden School, zal bij genoegzame deelne ming, dezen winter weder de gelegenheid wor den opengesteld om gedurende drie avonden in de week naar het levend model te teekenen. Zij, wier voorstudiën nog niet voltooid zijn, kunnen zich onder leiding van den heer Kamp oefenen, terwijl meer gevorderde artiesten in volkomen vrijheid kunnen werken. De teekenzaal is nieuw georganiseerd, terwijl de electrische verlichting zoo doelmatig mogelijk is ingericht. JACOB VAN LENNEP." De Haarl. Tooneelvereeniging „Jacob van Lennep" zal den lien October a.s. het speelsei zoen openen met een oorspronkelijk realistisch Tooueelspel in 4 bedrijven „Levenswee" van Alex Benno. De décors zijn welwillend door de directie van de Hollandia-filmfabriek waaraan de heer Benno verbonden is, afgestaan, terwijl de chef decorateur den heer Theo v. d. Lugl voor de decoratieve werkzaamheden zorg zal dragen. De regie is van den auteur. BALDADIGHEID. Door de politie zijn drie jongens bekeurd wegens het ingooien van straatlantaarns op de Leidschevaart. Het liep met deze ergerlijke bal dadigheid ipi den laatsten, tijd Inderdaad de spuigaten alt en het ia daarom maar goed, dat e,ena een paar jongens tegen dó lamp zijn geloo- pen. Wanneer zij: flink gestraft werden, kan dat anderen ter waarschuwing zijn1» Den 6en October zal de heer W, van Dijk, seinhuiswachter le kl. alhier den dag herden ken waarop hij 25-jaar in dienst der H. IJ. 8. M. ie. PAST OH DE RIJWIELEN! Gisterenmiddag zette de scholier J. H. A. wonende in de Frans Halsstraat zijn rijwiel even neer tegen een boom bij die straat. Een oogenblik later was het verdwenen. GEMEENTELIJKE ARBEIDSBEURS. Nieuwe Gracht 3. Telefoon 1170. Ingeschreven: 60 timmerlieden, 2 wagen makers, 5 meubelmakers, 47 metselaars, 55 opperlieden, 34 stucadoons, 3 witters, 11 ma chinebankwerkers, 7 grof bankwerkers, 1 vunrwerker, 3 machinisten, 8 stokers, 2 ko perslagers, 8 loodgieters, 8 schoenmakers, 2 zadelmakers, 8 kleermakers, 13 schilders, 4 behangers, 24 grondwerkers, 1 bakker, 2 krui deniersbedienden, 3 kellners, 12 magazijn knechts, 16 loopknechts, 3 huisknechts, 10 kantoorbedienden, 8 boekdrukkers, 2 letter zetters, 1 lithograaf, 55 losse werklieden, 4 boden, 82 werksters; 7 naaisters, 1 kookster, 6 huishoudsters, 6 vrouwelijke'kantoorbedien- den, 7 koetsiers en voerlieden, 7 chemigra- fen, 3 kinderjuffrouwen, 1 winkeljuffrouw. GEVONDEN VOORWERPEN. Terug te bekomen bijM. v. d. Putten, Oude- weg 4, een hondenpenning; J. de Vriend, Wijde Geldeloozepad 26, een armband; C. v. Emmerik, Tetterodesraat 106, een bril in étui; G. A. van Campen, Bannesteeg 10a, een bank van leening- briefje; S. Hijlkema, Koudenhorn 12, een broche; H. Klein, Scheepmakersdijk 30, een bos touw; M. Dressaut, Coltermanstraat 2, een por- temonnaie met inhoud; Jb. Groot, Frans Hals straat 57 rood, een heerenrijwiel; M. M. Rexwin- kel, Nassaulaan 76 rood, een ceintuur; H. Frun- bach, Lange Veerstraat 32, een portemonnaie met inhoud; C. Hozeman, Barendsestraat 61, hoedenveeren; IJ. de Vries, Spaarndammerweg 10 rood, een roeiboot; H. v. Daalen, Gen. de Wetstraat 74, een muziekboek. HET NEDERLANDSCH IN BELGIE. Vele Vlamingen zijn van oordeel, dat zij onder de Duitsche "bezetting beter ais ras behandeld worden dan onder den overheer- schenden Waalschen invloed tijdens de Bel gische zelfstandigheid. -Ten blijko hiervan diene het volgende, dat wij in da Viaamsche Posl, van Gent, lezen: „De liederavonden van Brussel hebben hun eerste openbare opvoering gegeven deze week, in de school van de Anneessensplaats, Men had er puike vaderlandse liederen op gevoerd en da oude geestdrift was aan 't bruisen geraakt, de .Vlaamse ziel ontwaakte een oogenblik. Zonder' dat iemand een woord gesproken had, van zelf, barst op, het einde „Groeninghe" los en de „Viaamsche Leeuw", Évenals in de tijd toen er geen zwijgen bestond en geen schrik, riep, men: „Vliegt de Blauwvoet! Storm op. Zeel" En de stroom vloeide de poort uit als op, een mooie, zegen rijke dag van vroeger, opgaand in één ge bulder: Ze zullen hem niet temmen I Maar een beetje verder op, de plaats ston den een paar deftige mensen die wanhopige gebaren mieken en schreeuwden: Zwijg! Zwijg 1 om de liefde van eender :wat, zwijg! Zwijg? vroeg er iemand onder ons, waarom? Mogen de Duitsers nu onze „Viaam sche Leeuw" niet hoeren? en bovendien: die is tegen hen niet gericht, maar tegen de Fransen! Maar 't is niet voor do Duitsers, zei één van da deftige mensen, 't is voor de mannen van 't stadhuis, ze zullen u het schoollokaal ontzeggen. Weet ge dan niet hoe ongelooflijk veel moeite het gekost heeft om het stadsbestuur te bewegen die school' ter beschikking van de, liederavond te stellen 1 Dus, 't is niet voor de Duitsers. Stilzwij gend wordt toegegeven dat die wel ons land bezetten, maar niets tegen ons in 't zin heb ben. Onze vijanden zijn niet zij. Voorheen deze die vetgemest worden met onze centen even goed als heden, zijn het die anderen, en weigeren ons te geven wat ons toekomt en dat we zelf betalen." De onderdrukking moet wèl erg geweest zijn, die Vlamingen zich tegenover Walen laten we juister zeggen: de voorhoede van het Nederlandscho ras tegenover de voor posten van het Franscho ras zich zóó doet uiten. Een andere groep, Vlamingen de tak lier van het Algemeen Nederlandsch Ver bond heeft zich tot den Duitschen gou verneur-generaal gewend met verzoek hunne taalrechten te doen eerbiedigen, niet enkel door de Fransch-sprekende Belgen maar ook door de Duitsche bezetting: „Zooals zij niet wilden dat naar den wensch der verfranschers, mede met België, Vlaan deren een klein-Frankrijk wordt, zullen de Vlamingen evenmin dulden dat hun land tot een klein-Duitschland verworde-. Hopend dat een herboren Vlaanderen uit dezen oorlog' zal verrijzen, is in tusschen de leus en bet wachtwoord van alle ware .Vla mingen: „Noch Fransch, noch Duitsch, in Vlaanderen Vlaamsch!" Vertrouwend dat naar recht aan ons ver zoek zal worden voldaan, bieden wij u, Ex cellentie, onze Viaamsche groeten." Wie nu meent, dat deze stoere taal euvel is opgenomen door den Duitschen gouver neur-generaal, vergist zich. Blijkbaar, zoo merkt de „Limb. Koerier" op, is dit onbe vreesde, eeht-Nederlandsche woord bij liera ingeslagen. Ziehier het antwoord, dat, op bevel van Z.Exc. den Gouverneur-Generaal, door Graaf Harrich, aan de adressanten werd toegezonden: „Zeer geachte Heeren, Zijne Éxcellentie de heer Goeverneur- generaal heeft uw vertoog gunstig aange nomen. Hij ziet in uwe warme uiteenzettingen een nieuw bewijs voor het hem wel bekende feit dat de Vlamingen, met onwrikbare liefde en trouw, aan hunne moedertaal en hunne eigendommelijkheid als volk vasthouden, en dat ze besloten zijn zich dit levensgoed ook voor de toekomst te verzekeren, de Fransch Romaaa- sche uitbreidingszucht ten spijt. Eene juist begrepen bevordering der aan gelegenheden van het Viaamsche volk be antwoordt gansch aan de inzichten van den heer Goeverneur Generaal. Bijzonderlijk is hij! bereid, in zooverre zulks in de gegeven oorlogsomstandigheden mogelijk is, de uitge vaardigde Belgische wetten ter bescherming der Viaamsche taal te doen gelden, in den zin dor Haagsche bepalingen, waarnaar in uw schrijven verwezen is, en zonder de rech ten der Waalsche bevolking te schaden. Wanneer de Duitsche besturen in de tegen- woordige verhoudingen en uit overwegingen van grondbeginselen, en namelijk met liet oog op een nauwkeurig en spoedig afhan delen van zaken, niet nalaten kunnen van hunnen kant in hunne ambtelijke briefwis selingen de Duitsche taal te gebruiken, zjo beteekent dit geenszins een achteruitstelling van bet Nederlandsch. ,yeeleer mag leder staatsburger en ieder* „vereeniging in het landmogen en moeten dt „Belgisch* Staats- of Gemeentebesturen zich ,Jbedienen van de Nederlandsche taal, zooals het „de wetten van het land toelaten of voorschrij ven." De heer Ooeverneur-Generaal kan van harte uwen wensch bijtreden, dat uit deze wereldkrisis, die juist ook het Viaamsche land zoo zwaar heeft getroffen, een herboren Vlaanderen ontstaan moge. (De cursiveering is van het Alg. Ned. Verbond, tak Lier, zelf.) Naar den roman van W. COLLINS. 69 (Uit het Engelsen). „Niets bijzonders," vervolgde Jack, in het tomst niet afgeschrikt; „behalve dat ik het vreemd vind, dat gij ze mij nog nooit hadt aten zien; en nog dwazer vind ik het, dat gij ^«1 aan Blyth en niet aan mij verteklet, dat voor een vrouw bestemd waren, die j „Wat bedoelt ge van haart" viel Mat uit, opspringende, met vuurrood gelaat en vïeigenden blik, terwijl hij de kamer deed a*eunen bij het neerzetten van zijn geweer. „Nieta, dan dat gij alle® van haar aan een IdWend kunt toevertrouwen," hernam Jack, j. gevoelde dat hij wel wat te ver was ge- mTfvj' sPljt mij voor u, dat zij niet ge it heeft om uw geschenken te ontvangen. jjjVgeloof niet, dat er Iets beleedigends in *eVten? (,na het?6011 g« aan Blyth stierf re©ds lang geleden is dat at is. gebeurd voor gü geboren waart." dit, antwoord, dat Jack sterker r "greep dan al wat hij ook gehoord had, op zulk een zonderlingen doffen .toon en zoo af getrokken, alsof hij tot zichzelven sprak. Terwijl hij dit zeide, legde hij plotseling zijn geweer neder en zette zich weder aan tafel, met zijn hoofd leunende op zijn hand. Thorpe schoof een stoel naast den zijnen, maar zweeg op dit oogenblik wijselijk stil. Stilte scheen de verandering ten goede in Mat's gemoed te bevorderen. Na een poos richtte hij het hoofd op en zag Jack aan met eene peinzende, vragende uitdrukking op zijn ta nig gelaat. „Ik mag u gaarne lijden, Jack," zeide hij, zijno hand op den arm van den jongen man leggende en werktuigelijk de pand van zijn jas gladstrijkende. „Lk mag u gaarne lijden. Wij moeten niet van elkander scheiden, wij moeten zoolang wij kunnen broederlijk en vriendschappelijk met elkander omgaan." Hij zweeg. Zijn vingers bewogen zich krampachtig om den arm van Thorpe; en 't gloeiende, ernstige, droge oog werd langza merhand zachter, toen hij er bijvoegde: „Ik vind het vriendelijk van je, dat ge thans juist zegt, dat het u spijt dat zij de ge schenken niet heeft kunnen ontvangen. Zij stierf lang voor gij nog geboren waart." Zijn band liet Jack's arm los en toen hij de laat ste woorden herhaalde, keerde hij zich af en zweeg. Verbazing en nieuwsgierigheid deden Jack een andere vraag wagen» VERSPREIDE BERICHTEN De oorlog heeft de vrijhandelsvlag neergehaald. De Engolscho minister van financiën heeft het Engelsdia volk een pak nieuwe belastingen gebracht. Reuter slooft zich uit om ons te vertellen, dat hot. Engolsche volk dit pak met blijmoedig heid aanvaardt. Wjj kunnen ons dat zoo voorstellen. De 'inkomstenbelasting wordt met veertig pro-: j cent verhoogd, dat is de directe belasting, welke zal moeten worden opgebracht. Maar dan komt de indirecte belasting. iVerhooging van de invoerrechten op verschik. lende, veel gebruikte artikelen. Allereerst op suiker, het troetelkind van den Engelschen fiscus, dat hij altijd zooveel moge lijk heeft gespaard. Dan verhooging van vijftig procent dor reok. ten op thee, tabak, koffie, cacao, cichorei, ge droogde vruchten enz. De belasting op vloeibare brandstoffen zal vorhoogd worden met 3 stuivers per gallon. Hef recht op patent-medicijnen zal worden verdubt beid. En dan komt er nog een lijstje „allerlei," waarvan da invoerrechten zullen bedragen 1/8 van de -waarde, „ten einde de uitgaven aan in gevoerde weeldeartikelen te beperken." Deze artikelen zijn: auto's, bioscoopfilms, klokken, horloges, muziekinstrumenten, spiegeld „Was zij uw meisje?" vroeg bij op fluiste renden toon, „of was zij familie van je, of „Familie van mij! Familie van mij!" zeide Mat haastig, maar niet wrevelig, en hij greep weder Jack's arm, maar zag nie't op. „Was zij uwe moeder?" „Neen." „Uwe zuster?" Een paar minuten heerschte er 11a dit ant woord een diepe stilte. Maar toen hij weder begon te spreken, 'edbudde zijn vriend zijn arm ditmaal een weinig heftig en weer hield hem iets te zeggen. „Zwijg er nu van," zeide Mat op gebieden den toon. „Laten wij er nu niet meer over spreken, mijn hoofd...." i „Schéélt cr wat aan uw hoofd?" vroeg Jack. Mat rees weder op. Eon plotselinge ver andering was er op zijn gelaat zichtbaar. De blos, die bet eerst had gekleurd, werd nog donkerder en reikte zelfs tot aan zijn kalotje. Zijn oogeu begonen dof te worden, een waas scheen ze te-overdekken, het spreken kostte hem g: 1 j," inspanning. „Ik veel brandewijn gedronken," zei de bij. ...miji! hoofd wordt zoo heet op de plaats v..;ar ik gescalpeerd ben. Geef mij mijn liüt u en licht mij, Jack. Ik kan onmo gelijk langer thuis blijven. Praat niet tegen. Laat mij er gauw uit." Thorpe naai terstond de kaars op en hielp hem de trappen af, deed de deur voor hem open en waagde Ihet niet iets meer tot hem te spreken, maar bleef hem aan de deur na staren. Hij was: reeds uit het gezicht, toen Jack hem met zijn stok op de steenen hoorde slaan. Een minuut later was hij. weder in den! tabakswinkel teruggekeerd. Jack", fluisterde hij, „vraag eens onder uw vrienden) of zij ook iemand kennen van dón' naam, dien ik u genoemd heb." „Meent ge Arthur Carr?" vroeg Thorpe. „Ja, Arthur Carr", zeide Mat zeer. ernstig. f Daarop zie'h plotseling omkeerende om 200- i doende Jack te beletten iets: meer te vragen, verdween hij in de duisternis der straat. HOOFDSTUK XIII. DE HEER MARKSMAN MAAKT EEN TWEEDE UITSTAPJE. Blyth was op den morgen na het bezoek van Mat en Thorpe vroegtijdig in zijn ate lier. Vast besloten om geen duimbreed! te rug te treden van izijn eenmaal gevormd plan om op rela te gaan pakte hij: zijn pen- seelen en kleuren) te zamen, nam een- har telijk afscheid van zijn vrouw en Madonna en vertrok zooals hij zich voorgenomen had), met den eersten trein, om zijne portretten te gaan maken. Züa« bfzighedqp piepen IhftflflJa lift westen) van Engeland, in eene streek die om haar gastvrijheid en schoonheid bekend stondé Hoewel hij het vooruitzicht had, dat hij gedurende zijne afwezigheid even aange name als winstgevende dagen zou hebben, kon hij toch de onrust, die hij gevoelde, zelfs in den trein niet van zioh werpen/de veran dering van tooneel en de voortdurende snelle beweging maakten hem eer nog neerslachti ger. Zoo hij geweten) had wat er in zijn huig had plaats gegrepen, zou hij ongetwijfeld nog onrustiger geweest zijn, maar die twee ge beurtenissen Ihadden zijne huisgenooten voos hem verborgen gehouden. Toen de keukenmeid beneden kwam, wag haar eerste werk, zooals altijd; om de tuite deur in het atelier te openen, en waa niet weinig verrast en verschrikt, toen zij zag dat de deur wel gesloten maar niet gegrendeld of op «lot was. Zii deelde dit aan de werkt meid mede (wie zij er natuurlijk een verwijt van maakte) waarop deze ten antwoord gaf (natuurlijk hoogst verontwaardigd) dat zij overtuigd was de deur ten zes ure gesloten) te hebben. Polly, die het tegendeel kon be wijzen; zeide dat dit onmogelijk was. Batty, die bet door persoonlijke ondervinding wist, hield vól dat zij het wel gedaan had. Hierop had er een hevige twist plaats, die door een boos zwijgen gevolgd werd en eenige oogen- blikken later door een hartelijke verzoening •^aarbi^zij beiden alg voorwaarde stelden, dat NIEUWE 4 „Ja."

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1915 | | pagina 5