DAGÖt»AD ïïoófNOORD- en ZUID-HOLLAND. Klnderhulsvest 29-33, Haarlem f 500 f 300 f 150 flOO f75 f60 f 15 f4000 EERSTE DLAD De'Godsvrede. DE OORLOG Kinderschoenen, P. W. TWEEHUIJStN, TELEGRAMMEN Van hedenmorgen. tnsdag 28 September 1915 4Östë Jaargang n°. 8862 Bureau van ftetiactie en Administratie t Intercommunaal Telefoonnummer I426> Alle oetalende abonnls op'dit Blad, die in het bezit zijn van eene Verzekeringspolis, zijn, volgens de bepalingen op de polissen vermeld, tegen ongelukken verzekerd voort bi) overlllden. "'tamfofvoet'"! «"n'S'g'3" o''een'duim"! "Kte™ Sln'w'jèv'ngeï De uifteerlng dezer bedragen wordt gegarandeerd door de "Hollandsche Algemeene Verzekeringsbank» te Schiedam. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN Sinds Juni 1915 werden door ons de volgende bedragen ïan onze abonnés-verzekerden, die door een ongeval getrof fen werden, uitgekeerd: N, N. Haarlem (ongeval met doodelijken afloop) f 400, C. Apeldoorn, Wijk aan Duin (verlies van een vinger) f 15,— Van Waard, Haarlem (ongeval met doodelijken afloop) f 500,— R. H. Booltink, Haarlem (beenbreuk) f 75,— Mej. Zwanenburg, Haarlem (armbreuk) f 75,— P. Zwart, Haarlem (armbreuk) f 75,— Totaal f 1140,— Bij ongelukken, die onzen abonnés-verzekerden over komen. terwijl zij als betalende passagiers reizen op spoor, tram of boot, worden de uit te keeren bedragen verdubbeld, uitgezonderd alleen de uitkeering bij levenslange ongeschikt heid tot werken. DE ADMINISTRATIE. Naar wij in een speciaal artikel over liet Westelijk front, in het Tweede blad opmerk ten, is bet offensief blijkbaar reeds tot staan gekomen. Het Fransclie communiqué meldt althans dat de stellingen werden behouden Alleen van het front in Champagne wordt gezegd, dat vooral bij. Trouvlito't nog. eenige vorderingen werden gemaakt. VERSPREIDE BERICHTEN KORTE BERICHTEN UITGEBREIDE COLLECTIE BARTELJORISSTRAAT 27, Haariemscne hUeuay,es. »o. 1723. DE WJLNKELIbRiS EN DE LE VEN SMDJDE- JLEN V O ORZIENIN G. COURANT ABONNEMENTSPRIJS t per s maanden voor naariem en voor de plaatsen waar een agent gevestigd is (kom der gemeente) l»AO Voor de overige plaatsen In Nederland per pöst, 3.~ Per week voor Haarlem en de agentschappen 0,12» Afzonderlijke nummers. t 'i ff W 0,05 PRIJS DER ADVERTENTIEN Van 15 regels ••••■•••••••li/ °-7i Iedere regel meer* 0,15 Buitenland per regel 0>20 Advertentiën in de rubriek „Vraag en Aanbod" van regelt t 0,40 Elke regel meer 0,10 bij levenslange onge. 8chiktheld tot werken b!) verlies van een anderen vinger Regeering zal voorsteilen in deze drie zaken, vóór men gaat oordeelen en.... veroordeelen. Maar daarenboven: wij kunnen niet in zien dat onder „godsvrede" moet worden ver staan het stilstaan van alien wetgevenden arbeid. De „N. Rott. Courant" is van meening, dat juist in deze dagen, nu wij zoo geweldige gebeurtenissen meemaken, ons ge voel van nationale saamhoorigbeid ons beter dan ooit zal in staat maken, door grondwets herziening een nieuwen rechtstoestand van den Staat voor de nieuwe tóekomst en 'het nieuwe Europa te ontwerpen.... Het is mogelijk. Doeh in ieder geval: scherpen politieken partij-strijd wil blijkbaar ook de „N. Rott. C t." niet en kan ook in dezen het Ministerie niet wiilen, dat vóór alles noodig heeït den steun van allen, om in de economische crisis die wij doormaken, leiding te blijven geven. Toch is er, in deze geheeie zaak, één grond fout die zich telkens wreekt. En dat is ineenen wij het verzuim dat de Rechterzijde heeft gepleegd bij den aan vang van de beroeringen die wij d-oormaken, en dat wij herhaaldelijk lhebben gesignaleerd. De Rechterzijde heeft verzuimd, aan te dringen ep de vorming van een „nationaal ministerie", op de opneming in het liberale concentratie-ministerie van eenige Rechtsche ministers, waardoor dan ook de Rechterzijde mede de verantwoordelijkheid zou hebben gedragen voor de maatregelen, in dezen ern- stigen tijd in 's lande belang genomen, maar ook mede de eere zou hebben gehad, in moei lijke tijden 's lands politiek te leiden. De Rechterzijde Iheeft die verantwoorde lijkheid niet gewild, zij mist dan hu ook het recht, haar deel op te eischen van de eer, in zeer moeilijke tijden het roer van staat te hebben gehouden. Ware er een „nationaal" ministerie ge vormd, dan ware een minister als Postbu- ma met zijn eenzijdige, benepen landbouw politiek niet mogelijk geweestmi echter hebben we hem te aanvaarden en wat erger is: zonder zélf mee te spreken moeten wij slikken, wat ons wordt voorgezet. Ware er een „nationaal" ministerie ge vormd, dan zou ook de voorbereiding van alles wat èn op militair èn op economisch gebied in 'elands belang gedaan wordt, met kennis van zaken door de Rechterzijde kun nen worden gesteund en voorgestaan, dan zouden wij een werkelijken „godsvrede" hebben gehad, een vrede die van weerszij komt, terwijl wij nü een „godsvrede" heb ben, die eenerzijds wordt aangeboden op nemen of afslaan.... Ware er een „nationaal" ministerie ge vormd (zooals wij in de allereerste weken van den oorlog hebben aangeprezen) dan zouden we ten slotte niet zitten opgescheept met een, in alle gevallen toch liberaal radicaal ministerie, en dan zouden wij ook werkelijk gegronde redenen hebben voor een klacht, wanneer dan de politieke strijd zou worden hervat, hoewel dat punt dan heelemaal ondenkbaar zou wezen. Als dat echter nu het geval zou zijn wat we, als boven gezegd, niet kunnen toe geven dan hgbben wij toch het recht om te klagen verlorenl AGENDA. 2D SEPTEMBER. Militair s p o r tf eest op het H. E. C.- terrein aan de Spanjaardsiaau, te 1 uur. Ueóouw St. D a v o li.-K. V olksbond Kantoor- en Winkelbedienden. Goineen- tewerüUeüen. Eerbied in Gods Huis. Hoofdbestuur. Schouwburg Jansweg 8 uur afscheid Douis de Vries „De familie Leh- man". Groote Kerk 8 uur. Kerkeoncert Tilia Hiii en Louis Robert. Statenzaal Prinsenhof IX uur Ge meenteraadsvergadering. In den Hout 8 uur Concert Haar- lem's Muziekkorps. St Vineentius-bibliotheek N. Groen, markt geopend van IX—uur. Bioscope theater Barteljorisetraat voorstelling. Br on gebouw Bioscope. Bisschoppelijk Museum Jansstraat ?9 geopend eiken dag van 10—5 uur tegen betaling van 25 cents. Uitgezonderd Zater dagen en R.-K. feestdagen. De zinsnede in de Troonrede, dat de poli tieke werkzaamheden weer kunnen worden aangevangen, heeft een deel der katholieke, en ook der vrijzinnige pers, dadelijk gebracht tot den uitroep: de godsvrede is dus opge zegd Vooral „De Maasbode" heeft dadelijk dat geluid laten weerklinken, en erom gewee klaagd, dat dus de politieke strijd weer zou worden aanhanging gemaakt. Van andere zijde onder ons, katholieken, is er integendeel over gejuicht, dat er dus nu weer gezonder toestanden zouden komen, en de principieele verschillen weer mochten Worden uitgevochten. Het komt ons voor, dat voor al deze ge volgtrekkingen, voor dit overal herhaalde „dus", niet veel gegronde redenen kunnen worden aangevoerd. Dat een en ander be rust op een verkeerd denkbeeld van den «godsvrede". Wij hebben in de Troonrede volstrekt niet gelezen een uitdaging van het Ministerie aan de oppositie, een oorlogsverklaring aan de Rechtsche partijen. Zeker, het kan er van komen, dat door het liberaal kabinet de handschoen aan de rechterzijde wordt toegeworpen: maar dat zal dan pas kunnen blijken, wanneer de wets voorstellen die "worden aangekondigd, zullen zijn verschenen. Ban pas kan men beoordeelen, of het Mi- aisterie-Cort van der Linden in deze ernstige dagen een politieken strijd wil voeron tegen de groote minderheid in de Tweede en de groote meerderheid in de Eerste Kamer. Dim bas kan men weten, of werkelijk het kabinet x-oo dwaas en onhandig zal wezen, om den strijd aan te binden op een oogenblik, dat bieer dan ooit een 'nationale eenheid nood zakelijk is! Doch voorshands zijn er, meenen wy, vol strekt geen redenen die dat aannemelijk 'faken. .•De Standaard" die in de Troon- ''fde, evenmin als wij, een terugkeer naar hen politieken partijstrijd heeft gezien 'eSt terecht dat de bloote aanduiding van 'e" grondwetsherziening, van belastingvoor- °"ca en van de herziening der Invaiidi- 'V1 k-wet, volstrekt nog niet behoeft te betee- jmen uitlokken van een principieelen 4tHjd. •iü ieder geval moet men weten, wat de vangen OVERZICHT. Omtrent de Baikaustaten is er geen nieuws van beteekenis te melden. Bulgarije en Grie kenland blijven voortgaan hun mobilisatie te voltooien, terwijl de Entente-mogendheden hun pogingen voortzetten om de Balkan- diplomaten voor hun belangen te winnen. Gisteren nog heeft de Engelsche minister Grey de gezanten van Frankrijk, Italië, Rus land, Bulgarije en Servië in conferentie ont- Het offensief der gealliëerden in het Wes ten had klaarblijkelijk ook 'n politieke kleur en wel deze, dat het opmerkelijk gelijktijdig is opgekomen met de gebeurtenissen op. den Balkan. ,Voor de Entente dreigt daar een ramp. te zullen geschieden: de deelneming van Bulgarije aau de zijde der centralen, en als gevolg daarvan uiet alleen de definitieve mislukking van de aanvallen op. de Dardanel- len en de duurzame afsluiting van den voor» naamsten verbindingsweg met Rusland, maar ook, iu onmiddellijk verband daarmede en als andere zijde van hetzelfde resultaat, de schepping van een rechtstreeksehe verbinding tusschen de centrale mogendheden en Kon- stantinopel. Deze ramp. voor de gealliëerden dreigt, maar i3 nog niet geschied. Wij weten de samenkomst bij minister Grey herin nert er nog eens aan dat de onderhan delingen nog worden voortgezet. Het Fransch-E: :isch leger kreeg in deze politieke opzet een rol te spelen: een door braak van de bondgenooten in het Westen zou misschien de tot het laatste toe slin gerende politiek der Baikaustaten ten slotte toch nog in een voor de entente gunstige rich ting kunnen uitsturen. Ook de „Vossische Zeitung" en ook de „Matin" wijzen op, de politieke beteekenis van het aangevangen offensief. Tot een doorbraak van het Duitsehe front is het echter niet gekomen. Aan het Oostelijk front zijn de Duitschers en Oostenrijkers weer flink' in actie geko men. Duitscho vliegers hebben weer een aan val gedaan op. de Russische vloot in de Golf van Riga. .Voorts werd de strijd ten Zuid-westen van Dunaburg met hevigheid voortgezet, waarbij de Russen een stelling en 1300 man verloren. Evenals in Oost-Gal icië en aan de Ikwa is nu ook in het Wolhynische vestinggebied het tegenoffensief der Russen gebróken. De stellingen ten N.W. van Dubno en aan de Styr bij Luck zijn door de Russen ontruimd. Het bruggehoofd ten Oosten van Luck is weer in handen der Oostenrijkers. .Van de overige fronten geen nieuws. Lloyd George gewantrouwd. De Engelsche minister Lloyd George wordt meestal als een der populairste staats lieden van Engeland bescnouwd. Vooral in de kringen oer arbeiders licet deze democra tische minister een bewonderde en beminde, persoonlijkheid. Het Engelsche tijdschrift „New Statesman" E echter van ander ge voelen eu levert scherpe kritiek op Lloyd George's optreden. Volgens dit blad yoelt men in de kringen van de georganiseerde arbeiders voor Lloycl George eerder wan trouwen dun sympathie. „Lloyd George heeft iu den regel met zijn redevoeringen groot succes, docli men neemt steeds den pijnlij ken indruk mede, dat hij, zooals eeu handig advocaat, zijn gehoor wél weet mee te Hoe pen, uiaar uiet overtuigd heeft. Hij spreekt met groote openhartigheid, maar het is eeu bestudeerde eu geen overtuigende openhar tigheid en de toehoorders, die zijn woor den later rustig overdenken, voelen een des te grooter wantrouwen. Lloyd George neemt het in den regel zou nauw niet met zijn beweringen, zell's uiet over de belangrijkste vraagstukken. Hij behaalde op het vakver- ecnigingseongres te Bristol eeu groot suc ces, door te verzekeren, dat het oude ideaal: de groote industrieën te nationaliseeren en de winst voor de schatkist in beslag te nemen, thans in de munitie-industrie be reikt was. Die bewering is volkomen on waar eu heeft onder de arbeiders voel kwaad bloed gezet, want ook in dc thans door den staat gecontroleerde fabrieken blijft de winst van den werkgever bestaan. Niet slechts is zijn normale winst gewaar borgd, doeh ook nog een toeslag van 20 procent vuu de oorlogswinst. De arbeider voelt het als een bittere ironie, dat zulk een toestand dien hij altijd zoo hevig moge lijk bestreden heeft, als de Verwezenlijking van zijn arbeidersideaal wordt voorgesteld. Hij heeft het gevoel, dat eeu zeer handig advocaat tegenover hem staat* die niet. be- paald een huichelaar is, maar toch niet oprecht, veel te handig dan dat een arbei der zich met hem in debat zou kunnen begeven, maar toch niet in staat den ar beider te overtuigen." üp. deze wijze gaat de „New Statesman" voort. Na den oorlog zal pas de groote in dustrieels oorlog, de worsteling om het be- heerschen van de .wereldmarkt, losbranden, eu een man als Lloyd George levert een groot gevaar op, daar hij niet de geschikte persoonlijkheid is om de Engelsche indus trie dan in de goede richting te leiden. Zijn behandeling van de alcoholkwestie is op een mislukking uitgeloopen, en zijn orga nisatie van het munitiebedrijf is een nog grootere mislukking. „Op. het oogenbiik heeft men een man noodig, die open kaart speelt, die, als hij. in het openbaar spreekt, ook de volle waarheid zegt, en wiens ver zekeringen men zonder wantrouwen aan- hooren kan." Zulk een man is Lloyd Geor ge niet, zegt het genoemde blad. Men be grijpt wel, dat de Duitsehe pers deze aan vallen op den Engelschen minister van oor logsmunitie met graagte overneemt. Do „Goeben" weer in actie. Naar aanleiding van het telegram uit St. Petersburg van 22 Sept., waarin melding; wordt gemaakt van een actie tusschen Rus sische torpedobooten en de „Goeben" in de Zwartee Zee, maakt de Temps de vol gende opmerking: De wederverschijning van de „Goeben" in de Zwarte Zee verdient de aandacht. Men' weet, dat dit oorlogsschip sinds eenige maan den den Bosporus niet verlaten heeft ten gevolge van ernstige averij. Sindsdien werd gemeld, dat de herstellingen niet konden plaats hebben en dat, ai werden ze uitge voerd, zij toch het schip niet zijn vroegere gevechtswaarde zouden kunnen iteruggeven. Ook werd beweerd, dat zijn tien stukken vau 2S c.M. ontscheept waren en gebruikt werdeu bij de verdediging der Darüanelleu. Al die berichten hadden doen gelooven, dat de „Goeben" voorgoed Was uitgeschakeld. Het Russische legerbericht bewijst thans, dat die berichten onjuist waren, althans gedeeltelijk. Servische nota aan Bulgarije? Het Korr. Norden meldt, dat aan de B. Z. a. M. uit Sofia geseind werd, dat de Rus sische gezant aldaar aan de Bulgaarsche re- geeriug het verzoek heeft gerielht de nota van Servië, welke op verlangen der Entente op 25 September 's avonds was afgezonden, eerst af te wachtên, alvorens maatregelen te nemen. De Bulgaarsche regeeriug moet daarop verklaard hebben, dat er tusschen Servië en Bulgarije, zooals gebleken is, verschillen van zóo diepen aard waren, dat er geen veran dering in den toestand kon worden gebracht door een uitwisseling van nota's. Geruchten over Zweden. Hit Stockholm wordt aan de „Morning Rost" geseind, dat de geruchten, welke liepen over een aanstaand opgeven van de neutraliteit door Zweden en de deelneming van dezen staat aan den oorlog aan de zijde der centrale mogendheden, geheel ougegrond zijn en ten krachtigste van gezag hebbende zijde worden tegengesproken. Curiosum. De „Times" noemt ais een der merkwaardigste uitingen van den geest van onderlinge verzoening en vriendschap tusschen allo partijen, die tezamen op het Fransch- Britsche front strijden, het feit, dat de roomscfi-katholieken verscheidene kerken ter beschikking van het Engelsche Kerkgenoot schap hebben gesteld. De Zwarte Zee. De Frankf. Ztg. verneemt uit Kon.- tantinopel, dat de Buigaren bijzon dere militaire maatregelen hebben getroffen, om de havens aan de Zwarte Zee, Boergas en Varna, tegen een overrompeling van Rus sische zijde te beschermen. Hetzelfde blad verneemt uit Boedapest, dat, tengevolge van de aanwezigheid van Duitsehe duikbooten in de Zwarte Zee, het verkeer te water tusschen Odessa en Reeni is stopgezet. Dc armoede in Warschau. De Naprzod meldt, dat te Warschau groote ellende onder de arbeiders heersclit. Het stadsbestuur heeft een arbeidsbeurs ingericht, waar geschoolde arbeiders zich kunnen aanmelden; tevens wordt op alle wijzen getracht den nood te lenigen door verstrekking van gratis maal tijden en door werkverschaffing buiten de stad! Een groote factor voor de heerschende armoede is, dat de kostwinners van 27,000 families in Russischen militairen dienst staan. L d t' U U N 177 Behalve onder des lagers blijkt men ook in andere kringen ontstemd te zijn over de levensmiddelen-politiek van minister Rust- hurna die meer en meer zich ontpopt ais vóór en boven aiies minister van landbouw te ziju en ais iemand, die de belangen der handelaars en winkeliers ai heel weinig in het oog houdt. Zoo bleek op eene gisterenavond hier lei stede gehouden vergadering van winkeliers in koloniale waren, waarvan men onder „Stadsnieuws" een verslag vindt, dat deze winkeliers doordat de minister wel de maxi mum inkoopsprijzen der suiker verhooguu doch die der verkoopsprijzen ongewijzigd liet ten zeerste in hun bedrijf worden ge- 1 schaad. 1 De menschen kunnen er eenvoudig uiet mede uitkomen en moeten er op. toeleggou. Van de zijde der belanghebbenden is de minister, uaar reeds op. attent gemaakt, doch de minister weigerde in de eenmaal vastgestelde prijzen eenige verandering te brengen in stede van aan geopperde üe- zwareu tegemoet te komen. Eene houding, die 0. i. is te iaken. Wij kunnen ons indenken, dat de minister be gint met zich te laten leiden door zijn raadgevers, doch wanneer blijkt, dat daar door winkeliers in hun bedrijf worden ge schaad, mag men toch waarlijk wel ver wachten, dat hij daarmede rekening hou dende zijn gedragslijn gaat herzien. Trouwens, wij vernemen, dat het met eenige andere maximum verkoopsprijzen vau levensmiddelen ai even .treurig ia gesteld als met den suikerprijs. Voor eenige arti kelen moét men vaak meer betalen aan in koop, dan waarvoor men ze mag verkoopen. Dat gaat toch uiet opl Het is heel moot om te zorgen, dat de bevolking de levens middelen goedkoop kan krijgen. Maar 't ia een averechtscke politiek mdieu dat zóó geschiedt, dat de winkeliers het loodje moe ten leggen I En daarnaar loopt 't een goed eind heenl üók de winkeliers en de kleine hande laars moeten kunnen leven. En dat vergeet de minister kennelijk geheel en ai. Hij ziet meer door den bril van anderen dan dat hij uit zijn eigen oogen kijkt en is diens- volgens allerminst een krachtig bewinds man, maar eene zwakke figuur. We zouden zeggen, dat indien adressen, die men aan den minister zendt, zooals, men dat van hieruit gaat doen, eventueel niet mochten baten, een Kamerlid 't eens voor de winkeliers moest .opnemen en wanneer ons parlement eerlang .weder bijeenkomt den minister over de kwestie eens inter- pelleeren. Want... zooals 't nu gaat, gaat het niet langer, of menige .winkelier zal ten onder gaanl BOVEN DE GOLF VAN RIGA. BERLIJN, 27 Sept. (Officieel.) In de Golf .van Riga zijn Russische oorlogsschepen, waar onder een linieschip, door Duitsehe vliegerr aangevallen, üp het slagschip en een torpedo jager zijn treffers waargenomen. De Rus sische vloot is daarna in noordelijke richting ijlings weggestoomd. DE U-OORLOG. BERLIJN, 27 Sept. (Rart.) De „Lokal An. zeiger" bevat een bericht van de „Progrea" uit Duinkerken, meldend dat het i ransche schip „Saint Pierre" in den nacht van 22 op 23 Sept in het Nauw van Galais is getorpedeerd. Het schip is zeer snel gezonken. De kapitein en vier; man der bezetting werden gered. HET NIEUWE OFFENSIEF AAN HET WESTELIJKE FRONT. BERLIJN, 28 Sept. In de „Vossische Zei» tung" schrijft George Bernhard naar aanlei ding van het nieuwe offensief dat dit nief slechts uit een militair, doch meer nog uit een politiek oogpunt beschouwd moet worden. Hierdoor toch denken de geallieerden op iiot| laatste moment een druk uit te oefenen op dn besluiten der Baikaustaten. In een groot artikel der „Matin" werd 20 Sept. gezegd dat de beste ondersteuning v> ut de diplomatie zou zijn, een groote militaire) actie en ais zoodanig dient men deze acire, die geen militair voordeel bracht of brengen zal beschouwd te worden. Begrijpelijker wijze was de gang van zaken iq

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1915 | | pagina 1