BINNENLAND STATEN-GENERAAL LEGER EN VLOOT jen Balkan den geallieerden zeer onaangenaam. De Turksch-Bulgaarsche overeenkomst en de fjulgaarscbe mobilisatie die daarop volgden Waren duidelijk genoeg, terwijl de solidairiteita- verklaring der Bulgaarsche oppositie de laatste hoop deed vervliegen. Bulgarije handelde, zooals het onder de ge steven omstandigheden vanaf Bulgaarseh stand punt gezien handelen kon, zonder zich door Duitsehland te laten beïnvloeden. Op den Balkan moet één macht zijn, sterk genoeg 9m er de orde, die de rust van Europa .waarborgt, te handhaven. De Dardanellen-actie wordt nu voor de ver bondenen geheel een hopelooze onderneming. Zelfs in Frankrijk begint men de toestand duister in te zien, wat al blijk uit de plannen om onder de Afrikaansche inlandsehe Eransche onderdanen het stelsel van vrijwillige dienst neming in te -voeren, een plan, waardoor de Europeesche kuituur bezoedeld wordt. Alles moet ran buiten komen, menschen, oor logsmateriaal en nu ook geld, waar tegenover etaat, dat in Duitsehland door het land zelf in alle behoeften wordt voorzien. Dat de centra- len nog lang niet uitgeput zijn is nu toch wel duidelijk genoeg gebleken en zal ook verder blijken. DE DUITSCHE VLOOT. LONDEN, 27 Sept. (Part.) Uit Parijs wordt aan de Daily Chronicle geseind, dat volgens bericht uit St. Petereburg de Duiteche vloot de Oostzee verlaten heeft om definitief naar Kiel te gaan. „Het slagechip „Moltke" heeft een gat van 24 yards opgeloopen en kan in maanden niet gerepareerd worden. UIT DE STAATSCOURANT. Bij Koninklijk besluit zijn benoemd met ingang van 1 October, tot burgemees ter der gemeente Assendelft, K. de Boer Czn., secretaris dier gemeente; met ingang van 4 October, tot burgemees ter der gemeente Krommenie, P. Lammer- schaag; is aan P. Gallas, op verzoek, met ingang van 1 November, eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeente Nieuw-Helvoet; zijn, met ingang van 1 October d.a.v., be vorderd: tot opzichter van den Rijkswaterstaat der lste Klasse, C. de Jong Jr., thans opzichter van den Rijkswaterstaat dér 2de klasse; tot. opzichter van den Rijkswaterstaat der 8de klasse, H. .Vermeulen, thans opzichter van den Rijkswaterstaat der 4de klasse. BOND VAN R. K. KIESVEREENIG1NGEN. Op de Zaterdag gehouden hoofdbestuurs vergadering van den Bond van R. K. Kies- vereenigingen in Nederland is tot voorzitter van genoemd hoofdl>estuur gekozen mr. A. Biaron van Wijnbergen. SUBSIDIES AAN COURANTEN? De Nederlander doet opmerken: Naar men zich herinnert heeft de Tweede Kamer eenigen tijd geleden een wat men noemt principiëel debat opgezet over het in den vorm van geldelijke hulp voor den arbeid onder de mijnwerkers verleenen van subsidie aan kerkgenootschappen, buiten art. 171 der Grondwet om. Later is dit onder Minister Talma op de begrooting gebrachte geld ook door Minister Treub weer aange vraagd en door de Kamer toegestaan. De snuffelaars onder de Kamerleden zul ten misschien, als zij goed zoeken op de begrooting van hetzelfde Departement van Landbouw, nog een subsidie kunnen vinden, waarvan de Kamer onkundig gebleven is, en die ons voorkomt, zoo al niet onbe denkelijk, toch niet en règle te zijn. Wij moenen namelijk te weten dat door het Departement van Landbouw, Handel en Nijverheid pen subsidie van f 3000 per jaar wordt uitgekeerd aan de Gazette de Hol- Iande", een blad dat voor zoover wij weten, nimmer tot een officieel of zelfs tot officieus orgaan van de Regeering is aangewezen. Wij welen dus niet welke belangen daar mede worden gediend, mogelijk zeer groote, maar juist omdat wij dit niet weten, kan misschien de Kamer hare en onze belang stelling op dit punt bevredigd zien; het af- 'deelingsonderzoek der begrooting moet nog beginnen. Mr. TH. VAN DEVENTER. Na eene korte ongesteldheid is te Den Haag overleden in den ouderdom van 58 jaar de heer Mr. O. Th. van Deventer, lid der Tweede Kamer voor Assen. De overledene was ridder, in de orde van den Nederland sehen Leeuw en gold als een Indische spe cialiteit. Hij was een warm voorstander van de opinmbestrijding en van zijne hand zijn ln tal van periodieken verschenen artikelen over Indische finantiën en koloniale politiek. DE PRESIDENTSVOORDRACHT DER TWEEDE KAMER. I De schrijver der Haagsehe Brieven in „De Tijd" doet opmerken: De vorige week heeft behalve de Troon rede eri de Millioenenrede, ook de voordracht gebracht voor de benoeming van een pre sident. No. 1 en daarmede president is ge worden de heer mr. H. Goeman Borgesins. Er is tegen deze keuze niets in te brengen. De heer Borgesins zal als president ook wel zijn fouten hebben, doch in 't algemeen is zeker niet te klagen over de wijze, waarop bij het voorzitterschap heeft vervuld. Wat echter te zeggen van de keuze no. 2, die daar mede tot eersten ondervoorzitter, d.i. eerst aangewezen vervanger van den president wordt? Indien, afgescheiden van de politiek, aan de Kamer de vraag was gesteld, wie voor president de meest ongeschikte man is, dan zou zeker de heer Schaper met den heer Duys om den voorrang hebben gestreden. Men moge toch den heer Schaper alle eigen schappen toekennen, die men maar wil, dat hij het karakter en het temperament heeft van een president, kan zijn beste vriend niet beweren. Het is alsof men hier die bekende les in practijk heeft gebracht, dat er geen beter po litieagent is dan een gewezen strooper. Er is in de Kamer geen man, die vaker in aan raking kwam met 's voorzitters "hamer, die geregelder maling toonde aan al wat hem in den weg stond, dan de heer Schaper. Aan ^temperament en drift paart hij noordeohe koppigheid en een behoorlijke dosis ingeno menheid met zich zelf. Het eenige argument voor deze keuze is dan eok de politiek, de zucht om den socialisten die men noodig heeft, ter wille te zijn. Men kan dan ook be grijpen, dat de liberalen, om eigen fout te dekken, gaarne den heer Van Nispen, die aan het presidium zoo'n !hoog aanzien gaf, als no. S hadden gehandhaafd en dat zij dit hebben trachten te doen tegen diens uitl» drukkelijken wil in. Hét is alleen wel wat erg, dat, waar zij voor de keuze der socialisten het hoofd bogen, hoe ongelukkig deze ook wa6, zij reageerden tegen de aanwijzing der rechterzijde, die, al wees zij, om redenen ter harer beoordeeling, een jongere aan, daarbij getoond heeft heter te weten welke ei6chen aan een president zijn te stellen, dan de so cialisten. Op zich zelf is de keuze van den heer Scha per niet van zooveel gewicht. Van een ka- baaltje min of meer zal 'e lands welzijn niet afbangen. Men verhoogt alleen op die wijze niet het aanzien en het repsect der Volles- vertegenwoordiging. Indien men zich echter herinnert hoe bijv. in het Noorden de socia listen aan de liberalen hebben voorgeschre ven wie zij moesten candideeren voor het lidmaatschap der Eerste Kamer en men ziet dan hoe de liberalen eenvoudig ook den meest ongeschikten candidaat der socialisten zonder meer hebben te accepteeren, dan leert dit voorbeeld voor de zoo veels te maal aan welke zijde men de slappe rnggegraten vindt. Waarom zou het, stel er komt ooit een ge mengd liberaal-socialistisch Kabinet, niet precies op dezelfde wijze gaan! De socialis tische partij zal ook den liberalen, die zij zeggen, met welke liberalen zij in een Kabi- wil zien voorgedragen, daarnaast tegelijk net niet wil zitten. DE STEENKOLEN VOO R55IEN ING. De lieeren prof. De Vooys en Fentener van Vlissingen, onderscheidenlijk voorzitter en secretaris van het Kolenbureau, zijn te ruggekeerd van hun reis naar Berlijn. Naar men verneemt, heeft hun reis niet het. gewenschte resultaat opgeleverd. Men was niet geneigd af to zien van de door de Kohlen-Ausfuhrstelle West aangekondig de vermindering in de aflevering. Naar aanleiding daarvan had prof. De Vooys gisteren een conferentie met den Minister. HEFFING OP OORLOGSWINSTEN. Naar verluidt is de instelling in voorbe reiding van een Staatscommissie die met bekwamen spoed het vraagstuk zal hebben te bestudeeren in hoeverre het mogelijk zal zijn door een speciale heffing de oorlogs winsten te treffen. Het lid der Tweede Ka mer dr. Bos moet zich reeds bereid hebben verklaard het voorzitterschap dier commis sie te aanvaarden. Gasbedwclming. Zondagavond werd te Amsterdam de hulp der brandweer ingeroe pen, wijl uit een gesloten kamer in perceel Vroiikstraat 236, een sterke gaslucht werd waargenomen. Toen de brandweer de deur bad opengebroken vond men de 22-jarige mej. de V. bewusteloos liggen. Met eeu zuurstofapparaat was ze spoedig tot be wustzijn gebracht. Zij had verzuimd bij het naar bed gaan de gaskraan te sluiten. Ongeluk met een militaire auto. Een militaire auto uit het vliegkamp Soester- berg, waarin officieren gezeten waren, reed gisterenavond aldus wordt uit Utrecht aan de Nieuwe .Ct. gemeld een met eeu paard bespannen "vrachtwagen geheel on dersteboven. De koetsier en de besteller van den vrachtwagen werden op straat ge slingerd en vooral de eerste ernstig aan het hoofd verwond. De auto reed nog verder waardoor een lantaarnpaal afknapte. De au to zelve is zwaar beschadigd en moest door een hulpauto worden weggesleept. Het s.s. „Groningen. De equipage van liet Engelsche stoomschip „Groningen", dat Donderdag 23 dezer 's morgens bij het Tha- mes-vuurschip op een mijn liep, is gedeel telijk te Harlingen gearriveerd. De „Groningen" werd midscheeps getrof fen en zonk binnen drie minuten. De stoker Den Ouden van Rotterdam werd direct gedood; kapitein Salmen bekwam een hoofdwonde en brak twee ribben, terwijl ook de tweede machinist, de loods en tim merman Boonstra, de laatste ook een inwo ner van Harlingen, gewond werden. Een torpedoboot bracht de gekwetsten naar Gravesend en de andere opvarenden naar Londen. Het stoomschip, dat speciaal voor Har lingen was gebouwd, was geladen met "820 ton stukgoederen. Nog een vliegongeluk. Op weg van Ede naar Giize Rijen is luitenant Van Heyst met een passagier gistermiddag 4 uur te Dreumel moeten dalen. Beide inzittenden bleven ongedeerd. De machine was ernstig beschadigd. Doodgevallen. Te Hoogkerk (Gr.) is gis teren de gehuwde arbeider G. B. doodgeval len. Hij laat een vrouw met 5 kinderen achter. 1 Ernstige brand. Men meldt ons uit Amsterdam: Hedennacht heeft een ernstige brand gewoed in de gebouwen, behoorende de tot de N. ,V. Metaal-Handelsvereeniging, do Houtvuurmakersfabriek der firma Spits en in de brandstoffenopslagplaats der firma Van Oosten in de De Wittenstraat. De brand greep snel om zich heen, zoo dat binnen korten tijd deze drie gebouwen in lichte laaie stonden. De drie genoemde complexen komen aan de achterzijde uit aan de De-AVittenkade. Aldaar leverde de brand een zeer fantastisch schouwspel op, welke door vele honderden aan de overzijde van de kade met aandacht werd gadegesla gen. Reeds kort na het uitbreken van den brand, om ongeveer één uur, laaiden de vlammen hoog op, welke van een vonken regen vergezeld gingen. Do brandweer, welke spoedig ter plaatse was, greep terstond het vuur krachtig aan en .wist verdere uitbreiding te voorkomen. Na anderhalf uur was de brandweer het vuur vrijwel meester. De brand ontstond in de houtvuurmakers fabriek der firma Spils, doch de juiste oor zaak is nog onbekend. .Water-ellende. Men sohrijft uit Ooster hout (N.-Br.): Een treuriger toestamd dan in onze gemeente heeft zich wellicht nog^ nooit in ons land voorgedaan. Er is hier' n.l. absoluut aan geen water meer te komen. Het is zoo erg, dat de' directie der. N. Y. Verschure's Margarinefabrieken op een half pond boter van haar fabricaat twee em mers water cadeau geeft. Het gemeente bestuur schijnt ten einde raad, althans er worden van die zijde tot hiertoe geen maat regelen genomen om in den nijpenden nood te voorzien. Alle stadspompen zijn leeg of gesloten. Tal van gezinnen moeten van den nood een deugd makend, vuil slootwater gebruiken en men vreest, dat epidemische ziekten niet zullen uitblijven. Met angst zien de bewoners de mogelijkheid tegemoet van een brand, waartegen men absoluut machteloos zou staan. Van alle kanten roept men om uitkomst in deze ellende, doch tot hiertoe zonder resultaat. Thans heeft- zich een particulier, do heer Linser, over het lot van zijn buurt ontfermd door het slaan van een Northonpomp. Verscherpt toezicht. Naar het Hbld. ver neemt, zijn op last van het Militair Gezag op nieuw verscherpte bepalingen ingevoerd betref fende het vervoeren van ten uitvoer verboden levensmiddelen, petroleum, benzine, leder en hui den, op het terrein van de le linie in de Zuid oostelijke provinciën behoorende onder 't gezag van den commandant der divisiegroep Brabant. Met ingang van 1 October toch zullen binnen- landsche paspoorten voor zoodanig vervoer slechts worden afgegeven door de rijksontvan gers op vertoon van een bewijs van een hoofd kommies-assistent of kommies-dieustgeleider in of-bij de woonplaats van den ontbieder, welk beu wijs geparafeerd is door den betrokken militai ren commandant en waaruit moet blijken, dat de ontbieder als koopman, winkelier of nering doende bekend staat en dat de hoeveelheid, welke bij wenscht in te slaan, niet grooter is dan hij redelijkerwijze voor de uitoefening van zijn bedrijf geacht wordt noodig te hebben, of wel, dat de goederen bestemd zijn voor eene er kend vereeniging of borenbond, die alleen voor kende vereeniging of boerenbond, die alleen voor leden inkoopen doet. Uit den opzet van dezen maatregel blijkt wel, dat bij niet gericht is tegen "de eigenlijke win keliers en neringdoenden, die geheel te goeder trouw hun zaken drijven, doch in hoofdzaak tegen de zoogenaamde gelegenheidshandelaars en -winkeliers, wier doel het voornamelijk is om smokkelhandel te drijven of te doen drijven. Twee menschen verbrand. Uit Deventer wordt gemeTd: Gisterennacht verbrandden twee schuren van de boerderij „Vloedgraven" te Heeten. Twee arbeiders, de 23-jarige Th. Veldhuis uit Hellen doorn, en de 17-jarige G. W. Senkeldam, uit Wierden, kwamen in de vlammen om. Oorzaak onbekend. Zelfs de waakhond gestolen! In een en nacht van de vorige week hebben eenige per sonen de peren van een boom, staande bij 'het huis van den landbouwer Hootsen aan den Dwarsweg nabij Wageningen, gestolen. Met de peren niet alleen tevreden, hebben zij den waakhond meteen maar medegenomen. Door de bemoeiingen van de maréchaussee is het gelukt de daders .op ta sporen en te- verus den gestolen hond in beslag te nemen. De daders waren allen boerenknechts uit de buurtschap de Haar. Ingehrolten. Bij een inbraak tijdens de afwezigheid der bewoners is uit een perceel aan de Lindengracht te Amsterdam een be drag van 640 en twee beugeltasscben ont vreemd. Bijna al het gestolen geld was ge borgen in een ijzeren geldkistje, dat mede wordt vermjst. Het tvamongelnk bij Voorburg. De ma chinist Planje, die bij het tramongeluk bij Voorburg gekwetst werd, is in zooverre (her teld, dat hij de St, Anthoniusbove heeft kunnen verlaten. Blijkens zijn verklaringen aan de justitie is hij op de machine onge steld geworden, doch hij weet zich van het ongeval zelf niets te herinneren. E$n vroege en strenge winter? In Fries land ziet men al groote scharen witte gan zen en ook al grijze kraaien. Ook zijn er dit jaar veel eikels. Allemaal voorteekenen van een vroegen, strengen winter, naar gezegd wordt. GEWISSELDE STUKKEN. Buitengewoon oorlogskrediet. - In een nota naar aanleiding van het ver slag over het wetsontwerp, tot veriiooging van het VHIe hoofdstuk der staatsbegrooting voor het dienstjaar 1915 (buitengewoon kre diet enz.), zegt de minister, niet nagelaten te hebben zooveel mogelijk naar zuinigheid te streven, omdat ook hij betreurt de hooge uitgaven, welke uit de buitengewone om standigheden voortvloeien en waarschijnlijk nog zullen voortvloeien. Dat de zuinigheid niet zou zijn betracht bij de salaris- en toe- lagenregeling voor gepensionneerde officie ren, die tijdelijk weer in dienst zijn gesteld, moet worden ontkend. Ten bewijze hiervan legt de minister een overzicht over van de toelagen welke door de verschillende offi cieren worden genoten. Het is bveiigens juist, dat een officier, die tijdens de mobilisatie wordt overgeplaatst, van af den dag der ver plaatsing de toelage geniet van een officier buiten zijn standplaats vertoevende. Dereden hiervan is, dat in een gemobiliseerd leger, van eene vaste standplaats geen sprake kan zijn; de duur van het verblijf van zoo danig officier in zijn nieuwe standplaats is toch zeer onzeker, zoodat dit verblijf slechts als tijdelijk kan worden beschouwd. Burgerlijke leden en adviseerende leden van de verplegingscommissie in de stelling van Amsterdam ontvangen thans een vacatie geld van f 16 voor eiken dag, waarop zij eenevergadering hebben bijgewoond of in gevolge opdracht van den stellingcomman dant werkzaamheden van langen duur hebben verricht (in oorlogstijd bedraagt het vacatie geld f 30). Aan het genieten van dubbel' traktement van militairen, die rijksambtenaar zijn is \jij K. B. reeds een einde gemaakt met ingang van 1 October 1914. -Tengevolge van de Bevorderingswet heb- bein thans een vjjftal officieren den dienst opnieuw verlaten, met een hooger pensioen dan vroeger door hen genoten werd. De bepalingen betreffende de menagegel- den hebben eene geschiedenis, die men moet kennen; op gebrek aan zuinigheid wijzen zij, naar het den minister voorkomt, niet. Inderdaad zijn bij de mobilisatie een zeker aantal miliciens en landweermannen aanvankelijk voor den dienst ongeschikt ver klaard en tijdelijk met verlof gezonden en moest dit verlof wel beschouwd worden als tot herstel van gezondheid, hetgeen aanspraak op Joehoud van jaarwedde of soldij met zich brengt. Dat definitieve afkeuring niet dadelijk volgde, kwam daardoor, dat voor dit doel in den eersten tijd niet voldoende commis sion van onderzoek konden worden gevormd. Vergoedingen werden intusschen aan de ge zinnen van deze miliciens en landweerman nen niet uitgekeerd, omdat zij; geacht moes ten worden na hun terugkeer in het gezin ais kostwinner te kunnen optreden. Uit het nog beschikbare materieel werden de regimenten veld-artillerie, waarbij, dit nog niet had plaats gehad met een IVe afdeeling uitgebreid. De benoodigde paarden werden als voljarige, uit den lande aangekocht. Mocht Nederland in den oorlog worden betrokken, dan zullen de bij de nieuwe afdeelingen als dan nog ontbrekende paarden door een nieuwe paardenverordening worden aange schaft. Ongetwijfeld ware de aanvraag be perkt lot hetgeen tot 30 September noodig zal zijn, indien wij bij de raming te doen hadden gehad met gewone uitgaven, die op grond van vaststaande gegevens vooraf nauw keurig geraamd hadden kunnen worden. Omtrent de kosten van de mobilisatie der strijdkrachten in andere kleine neutrale lan den zijn nog geen betrouwbare gegevens voorhanden. Tot zijn leedwezen heeft de minister ver nomen, dat de verstrekte gegevens in de memorie van toelichting omtrent de besteding der toegestane geiden over 1914 enkele leden niet bevredigd hebben. De minister kan slechts herhalen dat het hem vooialsnog onmogelijk is betrouwbare overzichtente verstrekken. Adminislratieve krachten in het leger be schikbaar, worden zooveel mogelijk werk zaam gesteld op bureelen. Ook worden dienst plichtigen opgeleid tot sergeant-majoor-admi nistrateur en adjudant-onderofficier-kwartier meester, ten einde hun ook zelfstandig ar beid te kunnen opdragen. Ook naar de meening van den minister behooren alle kosten, op de interneering val lende, door de daarbij betrokken Rijken te worden vergoed. De regeering is niet overtuigd, dat een maximum bedrag' van f 2 per dag voor de gezinnen der landweermannen, die in ge wone omstandigheden op 1 Augustus 1914 of later zouden zijn ontslagen, en van f 1.50 per dag voor de gezinnen der overige land weermannen en tier miliciens, over het al gemeen niet voldoende is. Ten aanzien van de verlovenregeling legt de minister er zich bij voortduring op toe aan de economische behoeften zooveel te gemoet te komen, als met de eischen van de landsverdediging is overeen te brepgen. Wat hem tot dusver bekend - is geworden omtrent een zoogenaamden handel in ver loven, heeft niet den indruk gegeven, dat in bedoelde handelingen afkeuringsw aardige praktijken moeten worden gezien. De schijn baar ongelijke behandeling van eene verlofs- aanvrage voor een wethouder van Schiedam en een voor een wethouder van Delft vindt hare reden in de adviezen, welke op die aanvragen werden verstrekt. De brochure van 'den heer Groeninx van Zoelen bevat zóóveel onjuistheden en ver keerde voorstellingen, dat de minister het ondoelmatig acht, in deze memorie nader op den inhoud in te gaan. De 'memorie bevat voorts een uitvoerige mededeeling naar aanleiding van de vraag, of indienststeliing van' de militiepliclitige stu denten in de geneeskunde naar vaste regelen geschiedt. Over het algemeen kunnen tegen legering in tenten gedurende den zomer geen over wegende bezwaren bestaan. Ook in verband met het naderende ongunstige jaargetijde is de barakkenbouw thans wederom krachtig ter hand genomen. De wijze van beheer van militaire can- tines (verpachting of eigen beheer) moet al thans tijdens den mobilisatieto-estand wegens de zeer uiteenloopende, plaatselijke omstan digheden aan de korpscommandanten worden overgelaten. INGEZONDEN. Voor den inhoud dezer rubriek steil de Re dactie zich niet aansprakelijk. Mijnheer de Redacteur. Verleen mij 6.v.p. nogmaals eenige plaats ruimte in uw blad, om „een hyacintkenkwee- ker", welke in uw blad van 24 dezer tegen over het door mij ingezondene van 15 dezer meent (het zijne te moeten stellen, en waarin maar te zeer de kennelijke bedoeling naar voren komt te willen doen blijken, dat de vraag der arbeidersorganisaties om een toe slag op bet loon eigenlijk niet gemotiveerd zou zijn, van eenig antwoord te dienen, om dat mij door hem onjuiste beweringen wor den aangewreven. Die schrijver valt, dunkt mij, in uiterste gevallen, en daar kan men toch den alge- meenen toestand onmogelijk naar weergeven. Die gevallen zijn ons ook zeer goed bekend en wij hebben in vele zulke gevallen, wan neer b.v. hyaeinthen in 1914 voor 1.of minder per maand werden verkocht- dit al te zeer ontactisch genoemd, daar dit onmo gelijk als reddende uitkomst den doorslag kon geven met die paar guldens meer of min der, dat daardoor het bestaan van zoo'n kwee ker kon blijven staan of vallen en.... dit den algemeenen handel lang niet ten goede zou komen. Door mij is niet beweerd, dat er een vet jaar is gemaakt in 1914, maar dat het beter is afgeloopen als algemeen wa® verwacht. Ook zoo 1915, dat gaat óók weer boven aller verwachting en door mij is toch duidelijk vermeld, dat de toestand verre van normaal is: de bollenprijzen aanvankelijk laag, weer wat bij zijn gekomen, dat over het algemeen de kosten (bedoeld zijn productiekosten) worden gedekt, doch dat de hyaeinthen daar beneden blijven. Wij weten drommelsgoed, dat voor 2.75 of 8 de 100 hyacinthen 18. c.M. en er boven, zooals er in den aanvang zijn verkocht, de kosten niet worden gedekt, maar toch zijn die prijzen ook nog al ge stegen en zouden wij ook speciale gevallen kunnen noemen van 5 en 6 ct. en daarboven per bol en dan gerekend 300 bollen; per mand, zou dan volgen® een hyacinthenkweeker's" bewering de kosten toch worden gedekt, ja zelfs nou- iets winst inzitten. Doch wij kun nen daar geen basis op trekken op die en kele gevallen en ook in een courant moei lijk gaan behandelen, ook daar de productie kosten bij den eenen kweeker of den ande ren nog verschillen, of men b.v. duur land heeft of goedkoop, er tuinbonwgewassen al of niet bij teelt, zelf of het land daarvoor verhuurt en wat al er niet of wel bij gerekend dient te worden. En.... uitsluitend hyacin- thenteelers zullen toch zeker weinig of ia het geheel niet worden aangetrofen. Er zijn vette jaren achter den rug, veel is er verdiend. Als wij b.v. zien dat op'een on zer dorpen hier in de bollenstreek land, eigen dom eener "kerk, bij verhuring door eèn bol- lentkweeker is gehuurd voor pl.m. 2.50 per R.R., wat gelijk is nis pl.m. 1750 per HA- per jaar, zou daarnaar gerekend er toch nog wel te verdienen moeten zijn. Wij beweren dat de arbeiders bij de vetto jaren nooit eenig aartdeel daarin hebben ge had en vinden het ongemotiveerd, nu er dan in 1914 een mager jaar is gekomen, dat daar bij terstond de arbeiders wel aandeel in moe ten dragen, daar vele werkgevers de loonen hebben gekort en dit (vooral te Haarlem e.o.) nog niet hebben bijbetaald. Dat het leven voor de arbeiders thans ver schrikkelijk duur is en dat deze op alles te kort komen, valt toch niet te ontkennen en zou eene kleine tegemoetkoming dezen eeni ge verlichting brengen. Het kan toch onmo gelijk in het belang van den werkgever zijn, dat zijn arbeiders geheel worden uitgeput en gelukkig zijn vele werkgevers dit met ons eens en hebben wij vele toezeggingen ont- vajigen om de arbeiders iets tegemoet te ko men. Enkele geven b.v. aardappels voor de winterprovisie, maar ook zijn er velen bereid het zomerloon te blijven doorbetalen, wat dan zoo al met onze vraag van 1.toe slag gelijk staat. Over het algemeen kunnen wij zeggen, dat ons verzoek niet als onge motiveerd is ontvangen en velen ook iets doen. Ik vind het jammer, dat „een hyacinthen- kweeker" zelfs met bijna hatelijkheden te genover de arbeiders komt. Ten eerste we ten w(j drommels goed, dat alle arbeiders geen engelen zijn, evenmin als alle werkge vers. 'ien tweede met de vraag of de levens- wiize der arbeiders zooveel is veranderd. Maar als die schrijver zich aan mij bekend maakt (waarom toch dat geschrijf onder schuilnamen als „een bollenkweeker" of „een (hyaeinthenkweeker", laat men toch met open vizier in het perk treden) dan wil ik hem wel eens laten zien, dat er wel veel is ver anderd in de meeste gezinnen der bol!en- arbeiders, wat betreft het tekort aan klee- deu, bedclegoed en ook op de voeding, om van al het andere nog maar niet te spreken. Heuseh, de bollenarbeiders willen gaarne zich zelf redden, ai moeten zij met voor- en nateelt te bewerken en vrouw en kinderen in de bollenschuur, bun loon aanvullen; niets is bun te veel, maar nu kunnen de vrouwen het niet voor elkander houden en raken zij al meer en meer achterop. Dan dat bioscoop bezoek. Is dat nu een maatstaf? Hoeveel bollenarbeiders zullen daar nu gebruik van maken? Een -uitzondering, als er één bij i^' Dat gaat toch niet op, ook al was er af en toe een hollenarbeider bij. Want als wij daar tegenover stelden als, maatstaf van (het bol- lenbedrijf: hoe b.v. in Haarlem de werkge-" vers in de Kroon of bij Brihkmann of waar dan ook vertoeven, hoe bij vele werkgevers in bun levenswijze naar buiten niets van slechte tijden blijkt, wel, dan zou men óók kunnen zeggen: geen vuiltje aan de lucht i" het bollenbedrijf! Dit gaat niet op en zou men ons dit zeer terecht kwalijk nemen. „Een hyacintkenkweeker" eindigt met de bewering alleen den waren toestand van het bedrijf naar voren te hebben willen brengen (wat toch niet anders is geweest dan een uiterst donker plekje), maar geen afbreuk te willen doen aan onze poging om den arbei ders een toeslag te verkrijgen en- hoe meer loon een arbeider krijgt, bet voor den klei nen kweeker beter is. Laat hij dan een poging der arbeiders oin iets te bereiken, niet met een schrijven al* nu gedaan, benadeelen, maar naar zijn ver mogen steunen, waarvoor zijn medewerking door ons ten allen tijde gaarne zal worden aanvaard. U mijnheer de Redacteur, dankend voor d« plaatsruimte, Met de meeste hoogachting, Uw dw., W. HOOGERHUIS. Haarlem, 27 Sept. 1915., Balistr. 10. DE MILITAIRE .VERLOVEN. De 'opperbevelhebber heeft bepaald: lo. Aan recruten, die bij de depots of bij de korpsen van het leger voor eerste oefening onder de wapenen zijn, wordt ge durende de eerste maand van hun diensttijd geen verlof verleend. Voor den verderen tijd van de eerste oefening wordt hun een maal per twee weken op Zondag c. q- met inbegrip van den aansluitenden feest dag verlof verleend, met vergunning deS avonds te voren te vertrekken op zoodanig uur, dat zij hun woonplaatsen alsdan nog kunnen bereiken, en éénmaal per maand op Maandag per eerste gelegenheid terug W keeren. Deze verloven zullen aan de recruten beur telings worden gegeven, zoodanig, dat het spoorwegvervoer zooveel mogelijk gelijkma tig wordt belast, te regelen door de depót- of de bataljons-commandanten. 2o. Het instructiekader behoudt het ver- lof, als tot dusver werd verleend, voor zoo ver de belangen vau den dienst zulks ge- doogen ter beoordeeling van de onmiddel lijke chefs, die verlof verleenen. 3o. Aan gehuwde onderofficieren, behofl rende tot vorenbedoeld kader,kan eenmaa' per maand een extra-verlofdag op Maandag worden toegestaan. 4o. Het vorenstaande geldt medo ten aah' zien van het personeel van de jongste militie lichting in het reservekader, dat in kla*1 sen vereenigd voor een rang wordt opg®* leid, alsmede voor het bij deze opleiding60 werkzame kader. Voor het personeel van oudere lichting6 van militie en landweer, dat tot een of hoogeren rang wordt opgeleid, en van daarbij werkzame instructiekader worden verloven geregeld door.de autoriteiten, rechtstreeks onder de bevelen van den op! bevelhebber staan, in dier voege, dat de -a

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1915 | | pagina 2