Piano's, - Orgels, - Auto-Piano's. kerknieuws Taan bestedingen UIT LISSE E.O. HOLLAND'S NOOROEN v UIT DE ZAANSTREEK VRAGENBUS SOCIALE BERICHTEN Landbouw en Visscherij LAATSTE NIEUWS FINANCIËELE BERICHTEN V£RKGOFL»G£N MARKTNIEUWS AdvertentiSn. WITTE KRUIS Gelegenheidsaanbieding, een Inge bouwde Piano voor f 750." W. HECK, Uil UE PÏ&uViNCifi TELEGRAFISCH WEERBERICHT Desgewenscht gemakkelijke conditiën. Ged. Oude Gracht 113. Telefoon 1338. kegelde gang der opleiding niet wordt ge schaad. oproeping LANDSTORM EN INLIJVING MILITIELICHTING 1916. Ingeval de heer schend© buitengewone om standigheden blijven aanhouden, ligt het in het voornemen, om in het begin der tweede helft van December a.s. in te lijven de dienst plichtigen van de militielichting 1916, toege wezen aan het le bataljon van elk der regi menten grenadiers, jagers en infanterie, en om na de oproeping van de landstormplich- tigen der jaarklasse 1913, die op of om streeks 10 Nov. a.s. zullen moeien opko men, dit jaar geen landstormplichtigen meer ui werkelijken dienst te roepen. NIEUWE VLIEGENIERS, De luitenants ter zee 2e klasse H. Nieuwen- huis, K. W. F. Doorman en K. Muller en de officier-machinist 2e klasse H. Steeusma hebben in het vliegkamp te Soesterberg met goed gevolg proeven afgelegd tot het be halen van het internationale brevet voor Tliegenier. LANDSTORMPLICHTIGEN DER JAARKLASSE 1915. Door den Minister van Oorlog is bepaald, dat de landstormplichtigen der jaarklasse 1915, die vroeger gediend hebben bij de zeemacht, het korps mariniers en de marine-reserve hieronder begre pen, bij het leger hier te lande het reserve-perso neel bij de landmacht hieronder begrepen, bij de gouvernementsmarine in Ned.-lndië of bij de koloniale troepen, en thans bij het Depot in on derhoud zijn opgenomen, huiswaarts kunnen wor den gezonden, indien zij zulks verlangen. SCHOTEN. HET RAPPORT IN ZAKE DE GASFABRIEK. Wij hebben de vorige week het bericht ge bracht, dat het Rapport inzake de beweerde „knoeierijen" aan de gasfabriek van Schoten bij den Raad was ingekomen. Het Rapport is vooralsnog niet voor het pu bliek en de pers ter inzage gelegd: wij onthou den ons dus nog van een uitvoerige bespreking die wij wanneer het stuk publiek domein zal zijn zeker niet zullen nalaten er aan te wijden. Er is des critieks stof genoeg! Intusschen volstaan wij nu met de bloote me- dedeeling dat het Rapport zonneklaar aantoont, dat er van financiëele knoeierijen aan de Scho- tensche gasfabriek absoluut geen sprake is. Er zijn eenige administratieve pekelzondetjes te bekennen, zooals bij elke administratie en op elk kantoor kunnen voorkomen, doch van ook maar het geringste waardoor de gemeente gedupeerd of haar schade aangedaan zou zijn, is geen sprake. Vrijstelling verleend. Bij Kon. Besl. is den militieplichtige P. W. J. Vermeer alhier vrijstel ling voorgoed verleend van den militiedienst op grond van broederdienst, waarvoor de militie raad hem geen vrijstelling kon verleenen. De gemeentebegrooting. Uit de gemeentebe- grooting blijkt dat aan opcenten op het perso neel f 1000 meer is geraamd dan het vorige jaar en dat de post hoofdelijke omslag gestegen is van f 32300 in 1915 op f 36900 voor 1916, zoodat vermoedelijk geen belastingverhooging noodig zal zijn. O. m. wordt voorgesteld het salaris van den secretaris te brengen van f 1800 op f 2400. Aan salarisverhooging voor secretarie-ambtena ren is f 1400 meer geraamd. Voor verhooging van de wedde van den ge meentearchitect is noodig f 1900 (waartegen over staat dat de 1 pCt. van de aannemingssom vervalt) en voor die van de politie f 3000 meer. De gemeentereiniging zal vermoedelijk f 4000 meer kosten. Het onderhoud van de scholen is f 1000 meer geraamd, waaronder verwarming is begrepen. De subsidie voor het Burgerl k Armbestuur is gestegen van f 6500 op f 9000. 1,1 MUIDEN. Over boord geslingerd. Door het vinwater van een sleepboot, kreeg de schipper van een daarbij liggend aakschip zulk een geweldigen slag van den helmstok dat hij buiten boord ge slingerd werd. Een soldaat dit ziende, sprong gekleed te water en had de voldoening met toe geschoten hulp den man in een vlet te redden. Bij onderzoek bleek de schipper een arm te heb ben gebroken, en in het gelaat gekwetst te zijn. De opgevischte mijn. De mijn die in de netten van den stoomtrawler „Meadow" was opge- vischt en waarmede het vaartuig sedert gisteren morgen tusschen de pieren en IJmuiden gean kerd lag, is gistermiddag door de militaire auto riteiten van boord gehaald en op het strand aldaar gebracht. De stoomtrawler heeft nu ver lof gekregen om op te stoomen. Een mooie vangst. De motorlogger „Catha- rina", schipper C. Pronk, die gepasseerden Dins dag naar zee was vertrokken, is Maandagmor gen binnengekomen mef een bijzonder geluk kige vangst van 37 last haring. Deze schipper is een der gelukkigste der IJmuider haringvloot, en heeft met deze reis medegerekend de kolos sale som van pl.m 90,000 aan den wal. 't Is om van te watertanden! ZWANENBURG. Militair sportfeest. Gisteren had alhier een militair sportfeest plaats. Des namiddags ten 1 ure togen de deelnemers onder geleide der mu ziek naar het feestterrein, waar verschillende wedstrijden werden gehouden. Hoewel er veel belangstelling was, werkte het ongunstige weder niet erg mede. Bij het einde werden de deelnemers toegespro ken door den commandant, waarbij tevens aan de prijswinners de prijzen werden uitgereikt. De onderscheidene winners waren: voor den Vierkamp: Adama, Hellegema, Meijs, Bijlsma, Elsinga, van Eegen, Wolf, Wesselo, Banga. Wedloopen met hindernissen: Tensen, le pr., (V. d. Bosch 2e pr., Veenstra 3e pr., Uterlinden 4e prijs. Schermen floret onbeslist. Touwtrekken: Ploeg 2, le prijs, ploeg 3, 2e Prijs; ploeg 5, 3e pr s; ploeg 8, 4e prijs. I Een woord van dank mag zeker niet aan de 'eestcommissie worden onthouden. H A ARLEMMERMEEB. Zaaigranen. Door de ingestelde commissie ter verkrijging van gecontroleerde zaaigranen en Pootgoed, onder leiding van den landbouw- jeeraar voor Noord-Holland, den heer Nobel, voor Het eerste jaar dat zij is ingesteld, reeds uelangrijke bestellingen opgenomen, t] y°°r deze gemeente bedraagt dit ruim 900 i 'C-. Wilhelminatarwe, 250 H.L. zegenhaver. 100 H.L'. groene erwten en 250 H.L'. late aard appelen, te zamen alzoo ruim 1600 H.L. Witte Kruis. Op een gehouden ledenvergade ring van „Het Witte Kruis" werd besloten tot het aanschaffen van een rijtuig voor zakenver voer met paardentractie. De heer J. H. v. Dorsten, arts te N.-Vennep, herbenoemd tot bestuurslid der afd., Heeft voor die benoeming bedankt. Mej. J. v. d. Tanne, lid der commissie voor wijkverpleging, te Nieuw-Vennep, heeft ook als zoodanig bedankt. Nog werd besloten zooveel mogelijk de lot standkoming eener wijkverpleging in deze ge meente te bespoedigen. De aanbesteding van den bouw van twee wijk- gebouwen zal in het begin der maand October plaats hebben. HEEMSTEDE. Gemeentezaken. B. en/W. bieden den raad ter vaststelling aan de voorwaarden waarop door B. en W. zullen worden ver pacht eenige bloembollen- en tuingronden, be hoerende tot het Kanaalplan, die hoogst waarschijnlijk vóór 1 Januari 1921 niet voor dat doel benoodigd zullen zijn. Zij stellen verder voor hen te machtigen onder die voorwaarden onderhands te ver huren aan: lo, Ant. Voorderhaak te Heemstede het perceel Sectie A No. 2773 god. groot onge veer 63 Aren 84 centiaren voor een huurprijs van f 178.75 per jaar; 2o. G. Koomen te Heemstede het perceel Sectie A No. 2781 ged. groot ongeveer 91 Aren 84 centiaren voor een huurprijs van f 257.15 per jaar; 3o. J. G. Pieterse te Heemstede het per ceel Sectie A No. 2775 ged. groot ongeveer 30 Aren 81 centiaren voor een huurprijs van f 86.26 per jaar. B. en W. steilen den raad voor om onder eenige nader omschreven voorwaarden aan J. W. Sevenhuijsen te verhuren een ge deelte water van de Leidschevaart langs den Leidschevaartweg om te dienen tot ligplaats van een roeibootje en in verband daarmede te besluiten tot onttrekking van een gedeelte der Leidschevaart aan den openbaren dienst. IilLLEGOM. Op hol. Gisterenmiddag bracht het zoontje van den heer H. op de fiets het paard naar de wei. Jongens jaagden het dier, dat schrok en op hol sloeg. De geleider kwam te vallen en kreeg zeer ernstige kwetsuren, die door den dokier moesten verbonden worden. NOORD WIJ KEUHOUT. Landarbeiders. Donderdagavond is er verga dering van de afdeeling Land- en Tuinbouw- arbeiders, ter bespreking van brandstoffen-in koop. Alle R. K. arbeiders hebben vrijen toe gang. Jukkenekke ie koopen een gedeelte terrein aan de Noorde-rkerkstraat voor de som van 5000 onder de voorwaarden o.m. dat de koopster het terrein zal bestemmen voor openbaren weg en het zal laten bestraten, in welke bestrating de verkooper bijdraagt een som van 250. Do verkooper verbindt zich, den op het ver kochte zich bevindenden opstal, welke zijn eigc^lom blijft, te sloopen. Indien de gemeenteraad dit voorstel goed keurt zal eindelijk een begin worden gemaakt met de zoolang gewensehte verbetering van den toegang tot de oostzijde der gemeente. Groentenvjoorziening. In een vergadering van burgemeesters der gemeenten uit de Zaan streek, te Zaandam gehouden, werd besloten de groentenhandelarea in de verschillende ge meenten te verzoeken hun groenten gedurende den winter te betrekken van dezelfden groot handelaar als waarvan Zaandamsche handela ren dezen zullen betrekken. De groentenvoor- ziening brengt alsdan voor de gemeenten niet veel zorgen mede, omdat de regeling onder contröle der gemeenten geheel bij dien groothandelaar blijft berusten. De burgemees ters uit de Zaanstreek zullen zich tot den be trokken minister wenden met het verzoek ook voor da gemeenten aardappelen ter beschik king te stellen op dezelfde voorwaarden als waarvoor groenten worden beschikbaar gesteld. Tevens is besloten dat de maximumprijzen der groenten en van aardappelen nooit die te boven mogen gaan, dan door de gemeente Amsterdam zullen worden vastgesteld. Woningbouw. Door de woningbouwvereni ging Zaandamsch Volkshuisvesting wordt den gemeenteraad «het nog resteerend bouwterrein op het Visschersliop' in erfpacht gevraagd voor den bouw van.162 woningen en 1 kantoor voor de vereniging. Tevens verzocht zij voor dien bouw een rentedragend voorschot, groot 375.000. L l Revolver-schieten. De schietvereniging alhier heeft een wedstrijd gehouden op. re volver, onder mooi weer en met veel be langstelling. De vijf'hoogste schutters (bo ven 50 punten) behaalden de prijzen ais volgt: Bonateursprijs P. van JVaveren, 57 p.,; le prijs D. Schipper, 56 p.; 2e en eereprijs J. Tesebeld, 54 ,p.; 3e pr. A. Spaar garen 52 p.; 4e pr. G. Turk, 51 p. Daarop volgden nog 19 prijswinners, die allen min der dan 50, van .49 tot .15 punten hadden behaald. Het Retraitefonds. Gisteravond hielden de leden van het Retraite-Spaarfonds eene ver gadering in het Bondsgebouw. Met een toe passelijk woord opende de voorzitter, de lieer P. Warmerdam, de vergadering en deelde mede dat door het Bestuur op. twee plaatsen, n.l. te Noordwijk en Nieuw-Ven nep een dergelijk fonds werd opgericht. In hoofdzaak werd deze vergadering be legd ter bespreking van de Retraite voor de Landstormplichtigen. Met .30 van de 33 geldige stemmen werd in de plaats van den heer M. Salman tot bestuurslid gekozen de heer H. Vogelsang. Van Pater Philippona was eèn schrijven ingekomen dat hij de Lisser Retraitanten eenigszins moest teleurstellen inzake hun wensch om èn een Retraite voor ongehuw- den èn een voor gehuwden. Van 1821 December zal er een Retraite wórden ge houden voor gehuwden en van 1619 Janu ari voor ongehuwden, welke nog nooit ge weest zijn en waarbij JLisse zich kan aan sluiten. Echter zal de Pater, hoewel iets later, toch nog een gelegenheid openstellen voor de oud-retraitanten zij 't dan ook ge combineerd. De meeste leden gaven zich voor een Retraite op. De melkprijs. Onze correspondent schrijft: Verschillende huismoeders hadden gisteren een onpleizierigen Maandag. „Ze stonden er slecht op" om in volksterm te spreken. .Wat de oorzaak was? Niets meer of minder dan dat enkele melkslijters, haar meedeelden dat te beginnen met .Vrijdag 1 October a.s. de melkprijs van 9 op, 11 cent den liter wordt gebracht. Geen wonder alzoo dat ze slecht gehumeurd waren. Bijna alle huishoudelijke artikelen zijn sinds do mobilisatie verhoogd en rijzen nog steeds, zoodat vooral zij, die met een talrijk gezin zijn gezegend, niet weten rond te komen. En nu bovendien de melk weer met .2 cent per liter. Of dit nu werkelijk noodig is? Ja zeggen de slijters; wij moeten zooveel meer bij den boer be talen, wat een huismoeder het spreekwoord ontlokte. „Een boer en eenhebben nooit gen. Bij den Gemeenteraad is een adres inge komen van het onderwijzend personeel der O. L. S. om het aanvangsalaris, van f 600 op, f 700 te brengen. MEÜEMBLIK. Herhalmgsonderwijs en apologetische cur sus. Gelijk vorige jaren zal ook deze win ter een cursus worden gegeven voor herha lingsonder wijs voor jongens en meisjes, waaraan bovendien een apologetische cur sus wordt verbonden. Door den Eerw. Fra ter-Directeur zal een cursus in eenvoudig boekhouden .worden gegeven. ZAANDAM. De Klauwersliock. Burgemeester en wethou ders stellen den gemeenteraad voor, vaa I. G. Vr. van T.t A. V., te H. ever Landbouw school. A n t w. Wendt u tot den heer Directeur van de Landbouwschool Je Wageningen, die u daar omtrent het best kan inlichten. V r. Kunt u mij het adres opgeven van den Duitschen Consul in Nederland, ik wilde in Duitschland gaan werken; of moet ik mij tot een ander wenden? A n t w. Het adres isGeperaal Consulaat van Duitschland, Amsterdam, Stadhouderskade bij den Amstel. V r. Wat zijn de kosten daaraan verbonden voor een pas, en waar kan ik die bekomen? A n t w. Ongeveer 7.00, aldaar te bekomen. Vr. Als een eigenaar van een huis, waarin, hij zelf woont, dit huis verkoopt en in de tweede helft van de week de verkoop geschiedt, wanneer heeft de nieuwe eigenaar recht op de huur, per week gerekend? A n t w. Zoodra hij eigenaar is, van den dag af, dat de koop is gesloten. V r. Welke dokters beslissen in Haarlem over arbeidsongeschiktheid inzake de Ongevallenwet? Antw. Dat zijn er verscheidenenu kunt ze in het Haarlemsche adresboek vinden bij de dok- terslijst. Vr. Mijn zoon is 161/2 jaar oud en zou gaarne een betrekking krijgen in Ned. Oost-Indië. Hoe moet ik daarmee aan om te slagen? Antw. Welke betrekking bedoelt u? V r. Mag ik u beleefd verzoeken, mij eenige inlichting te verschaffen omtrent de vereeniging voor Eer en Deugd, het doel en de werking van deze vereeniging en wie aan het hoofd ervan staat? Antw. Wendt u tot den secretaris, den Zeer- Eerw. Heer Prof. Bemelmans. te Rolduc. V r. Welken weg moet men nemen per fiets van Haarlem naar Yerseke (Zeeland) en hoe moet men per spoor gaan? Antw. Per spoor via Rotterdam—Roosen daalBergen-op-Zoom. Per fiets kunt u over Utrecht, Gorkum, Breda tot Bergen op Zoom, waar u echter verder met den trein moet. V r. Is het geoorloofd van de Rijksinkomsten belasting de volgende posten af te trekken: le. contributie vakvereeniging met inbegrip van de verzekering tegen onvrijwillige werkloosheid en ondersteuning bij ziekte f 21.42 per jaar; 2e. Ziekenfonds f 12.48 per jaar; 3e Begrafenis fonds f 13.52 per jaar; 4e Belasting naar het inkomen en Personeele Belasting 17.per jaar? Antw. 2 en 3 wel, 1 en 4 niet V r. Waar moet men zich vervoegen om ver goeding wegens kostwinnerschap? Antw. Bij den burgemeester der gemeente. V r. Ik ben Landweerplichtig, niet gehuwd. Trek ik van het Rijk. als ik ga trouwen? Antw. Ja, uw vrouw krijgt vergoeding, hoe veel, dat ligt eraan. V r. van J. J. J. over erfeniskwestie. Antw. De drie kunnen alleen het onverdeelde aandeel mkoopen. JUBILEUM PATER F. I. A'. VOOGEL' S. J. Gisteren vierde de Zeereenv. pater F. I. A. Voogel S.J., te Groningen, zijn gouden jubileum. Vijftig jaren was het geleden, dat pater Voogel zijn intrede deed in de Socië teit van Jezus. In de kerk van O. L. Vr. Onbevlekt Ontvangen, werd des morgens half tien een plechtige ÉT. Mis van dank aan God opge dragen, gecelebreerd door den jubilaris, daarbij als diaken en sub-diaken geassis teerd door zijn heerbroer en heerneef. Door het zangkoor werd op verdienstelijke wijze de „Missa Festiva" van Philip Loots uit gevoerd, terwijl na het TI. Misoffer dé ge- loovigen gezamenlijk een lied van hulde zongen. Om 12 uur werd een receptie gehouden, waarvan zeer vele van de aanzienlijkste Groningschc .Katholieken gebruik maakten om den jubilaris hunne gelukwcnschen aan te bieden. De heer J. Otté, voorzitter van het huldi- gingscomitc sprak den jubilaris eenige har telijke woorden toe en overhandigde hem een geschenk in geld onder enveloppe als huldeblijk van Groaingen's Katholieken. Voorts werden hem een Iruaie boekenkast en een prachtige fauteuil ten geschenke aangeboden. Pater Voogel zijn erkentelijkheid uitspre kend voor de hem gebrachte hulde, bracht allereerst dank aan God, aan Wiens bij zondere bescherming hij het te danken had, dezen dag te vieren. Het hem geschonken bedrag in geld zeide hij toe, grootendeels aan de kerk te zullen schenken. Onder de tallooze gelukwcnschen, welke den gouden jubilaris van alle zijden ge werden, bevond zich een telegram van den Minister van Oorlog. Des avonds zes uur had een plechtig Lof met „Te Deum" plaats, waaronder een feest predikatie werd gehouden. OUD-RECTOR DR. M. J. BUURON. Te Oosterhout is Zondag op 58-jarigen leeftijd overleden de Zeel-Eerwaarde zeergeleerde heer Dr. M. J. Buuron, oud-rector van het St. Jo- sephgesticht. HET BUREAU VOOR DE R. K. VAKORGANISATIE. Naar de Msbode verneemt, is de mogelijk heid niet buitengesloten, dat het Bureau voor de R. K. Vakorganisatie binnenkort van Am sterdam naar Utrecht verplaatst wordt. Op de einde October te houden gecombineer de bestuursvergadering, zal in deze aangelegen heid een definitief besluit genomen worden. BINNENLANDSCHE KAASGROSSIERS. De binnenlandsche kaasgrossiers meenen rede nen te hebben om zich over den tegenwoordigen gang van zaken te beklagen. De exporteurs I100- pen alles op en op de vrije markt is voor den binnenlandschen handel die de prijzen welke voor export besteed worden niet kunnen betalen, geen kaasje te krijgen. In verband met deze en andere grieven is door hen opgericht de „Vereeniging voor den Binnen landschen Kaashandel'. In het bestuur werden gekozen de hoeren J. R. van der Hoek, D. He- gener, P. Schots, F. G Piersma en J. Ver beek Sr. In de volgende vergadering zal het bestuur met definitieve voorstellen komen, waarbij reke ning wordt gehouden met de algemeene wenschen en die ten aanzien van de verschillende kaas soorten. Inmiddels werd thaus reeds een motie aange nomen, waarin de wenschelijkheid wordt uitge sproken dat de kaas die de exporteurs ter be schikking hebben te stellen de z.g. „regee- ringskaas" dus voortaan zal worden gelaten aan de ingeschreven binnenlandsche kaashande laren, onder vergemakkelijking van die in schrijving. HET VLIEGONGELUK. Omtrent het nabij Utrecht gebeurde vlieg ongeval (men zie onder Binnenland) seint men ons heden vanuit Utrecht: Naar wij vernemen, is de toestand van luitenant TI. Polis, die in het St.-Autonius- Gasthuis (tie Utrecht wordt verpleegd, niet verergerd en heeft de patient een vrij rusti- gen nacht doorgebracht. Luitenant L. H. Hofstede zal waarsch ijn 1 ijk in den loop van den dag naar het St.-Auto- nius-Gasthuis worden vervoerd. VAN HET WESTELIJK FRONT. Duitsche tegen-aanvallen. PARIJS, 28 Sept. (Officieel). Ten Noor den van Atrecht is de toestand onveranderd. De vijand deed slechts eenige tegenaanval len op. Üe door hem verloren stellingen. Tot dusver zijn in deze streek meer dan 1500 gevangenen gemaakt. In Champagne duurt de strijd onafgebro ken voort. Wij staan nu over een uitgebreid front tegenover de tweede Duitsche linie. In da Argonne deed de vijand een aanval, die volkomen werd afgeslagen. De- vijan delijke Infanterie deed tot viermaal toe een aanval op onze stellingen bij La Fille Morte. Na een hevige beschieting met granaten van verschillend kaliber en bommen met ver stikkende gassen drong de vijand op enkele punten door tot onze vooruitgeschoven stel lingen, waar hij' terstond door ons vuur, dat de loopgraven ondersteunde, werd ge stuit. Overal elders werden vijandelijke aan vallen afgeslagen. LONDEN, 28 Sept. (Officieel). .Veldmaar schalk French zegt in zijn rapport: Ten Noordwesten van Hulluch hebben wij verschillende tegenaanvallen afgeslagen, on der zware verliezen voor den vijand. Ten Oosten van Loos gaat ons offensief Voort. Wij! maakten 53 officieren en 2800 soldaten gevangen en veroverden 8 kanonnen en 32 machinegeweren. De Duitschers lieten hen groote hoeveelheid oorlogsmateriaal in onze handen, waarvan nog geen lijst is opgemaakt. STOOMVAARTLIJNEN Stoomvaart Mij. Nederland. Bawean, thuisreis, vertrok 26 Sept. van Genua. Karimata, thuisreis, vertrok 26 Sept. van Port Said. Krakat.au, thuisreis, passeerde 26 Sêpt. Dover. K011. Ned. Stoomboot Mü. Castor arriveerde 27 Sept. van Cephalonia te Amsterdam. Fortuna arriveerde 25 Sept. van Oadix te Albufeira. Minerva arriveerde 26 Sept. van Palma to Barcelona. Poseidon arriveerde 26 Sept. van Tarragona te Denia. Rotterdamsche Lloyd. Deli, thuisreis, passeerde 28 Sept. Ferim. Goentoer, uitreis, passeerde 25 Sept. Bevezier. Kawi, uitreis, passeerde 26 Sept. Perim. Sin- doro, thuisreis, vertrok 26 Sept. van Padang. Kediri, uitreis, arriveerde 26 Sept. te Port Said. Tambora arriv. 25 Sept, van Rotterdam te Batavia. Goentoer, uitreis, passeerde 26 Sept. Ouessant. Palcmbang, thuisreis, arriveer de 24 Sept, te Cravesend. HollandAmerika Lijn. Nieuw-Amsterdam, van Rotterdam naar New-York, passeerde 26 Sept. Cape Race.' Noordam, van Rotterdam naar New-York, pa«u -seerde 26 Sept. Dungeness. Callisto, van Am-: sterdam naar Port Tampa en Savannah, pas- seerde 20 Sept. 5 uur 40 nam. Dover. Kelbtd., gen, van Botterdam naar Boston en Philadel phia, passeerde 26 Sept. 3 uur 5 nam. Prawle- point. Kon. HoII. Lloyd. Amstelland, uitreis, is 24 Sept. Lizard g* passeerd. Delfland, thuisreis, is 25 Sept. Lydd gepasseerd. Frisia, thuisreis, vertrok 26 Sept. van Vigo. Maasland, uitreis, vertrok 25 Sept. van Leixoes. Tubantia, thuisreis, vertrok 25 Sept. van Bahia. Zeelandia, uitreis, arriveerde 26 Sept. te Buenos-Ayres. Kon. Paketvaart-MU, Bacchus vertrok 27 Sept. van Banders naar Kopmansholmen. Themis, van Amsterdam naax Marokko, passeerde 27 Sept. Ouessant. Siberg, van Rotterdam naar Batavia, passeerde 26 Sept. Oussant. Kon. West-Ind. Maildienst. Venezuela, uitreis, passeerde 26 Sept. 5 u. nam. Dungeness. BEURS VAN AMSTERDAM. Noteeringen van 27 September. Staatsleeningen. NEDERL. pet. V. K. L.K.H Ned. W.S. Obi. (kl.) 5 Ned. W.S. Obi. (gr.) 5 Ned. W.S. Oblig. Ned. W.S. Certif. Ned. W.S. Certif. .K.' 102.13/16 102% 102/4 102 101.15/16 102.1/le 75% 75% 75.13/16 75.7/16 75% 75% 65.1/16 64 64% TE VERKOOPEN. Woensdag 29 September. HEILO Kweekerij „Roem van Brunswijk", 's morgens 9 uur, Not. P. J. Lourman, van Schoorldam, een partij Rhabarber, Tuin gereedschappen, wagens, bascule enz. AAN TE BESTEDEN. Woensdag 29 Sept. HAARLEM Gebouw Provinciaal Bestuur voormiddags 11 uur, door de commissie van bestuur over het Provinciaal Geneeskundig gesticht „Duin en Bosch" het maken van een zusterhuis en de uitbreiding van paviljoen III vrouwen, ten behoeve van bovengenoemd gesticht te Castricum. naar waarnemingen verricht in den morgen van Dinsdag 28 September. Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteoro logisch Instituut to De Bildt. Hoogste barometerst.: Christiansund 759.7. Laagste barometerstand: Sylt en Kopen hagen 742.7. Verwachting tot Woensdagavondmatige tijdelijke, wellicht krachtige westelijke tot noordwestelijke wind; veranderlijke bewol king; waarschijnlijk nog regenbuien; zelfde temperatuur. HAARLEM, 27 Sept. Groentenmarkt. Aan gevoerd en verkocht: 75 H.L. aardappelen —4; 120 H.L. appelen, verkocht 100 H.L., 310; 82 H.L. peren 310; 1000 stukf bloemkool 5—10 et.; 3000 stuks roode kool 5—10 et.; 200 stuks witte kool 3—12 ct.; 4000 stuks savooiekool 314 et.; 500 mand heere- bocnen 1.30—2; 200' mand snijboonen 1.20 a 2.40; 2000 hoe wortelen 5—8 ct. BEVERWIJK, 27 Sept. Groentenmarkt. Spinazie per ben 3035 ct.; postelein 2025 ct.; zuring 10—15 ct.; augurken 30—50 ct.; ap pelen 30—40 ct.; peren 40—50 ct.; sla per kist 40—60 ct.; andijvie 50—70 ct.; raapstelen per bos 3—5 ct.; rabarber 4—5 ct.; radijs 2—4 ct.; peterselie 2—4 ct.; selderij 8—5 ct.; prei 10 a 15 ct.; wortelen 10—12 ct.; z'andaardappelen per H.L. 2.50—4; groene kool per stuk 3—5 ct,; roode kool 9—12 ct.; witte kool 10—12 ct.; savoyekool 9—10 ct.; bloemkool 12—15 Ct.; doppers per pond 8—10 ct; capucijners 10—12 ct.; raspers 10—12 ct.; snijboonen per kilo 12—15 ct.; heerenboonen 10—15 ct.; tuinboo- nen per zak 0.50—1; trosboonen 12—15 ct; dikke boonen 9—10 ct ALKMAAR, 27 Sept. Aangevoerd 22 koeien en ossen 230—425; 38 vette kalveren 50 120, per kilo 0.90—1.10; 29 nuchtere kal veren 8—22; 48 magere scbapen 2541; 214 vette varkens 5690 ct. per kilo; 6 bok ken en geiten. Afd. Schoten. Leden, die den cursus willen bij wonen, dezen winter te geven door Dr. J. J. VAN DER HORST, melden zich aan bij den Secretaris D. COUWENHOVEN. BOUWKUNDIG TEEKENEN. Aanvang Wintercursus 5 OCTOBER a.s. JOH. JANSEN, - Bouwk,, - Wilsonsplein 4. RUIME KEUZE. 3 3 2%

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1915 | | pagina 3