Elck wat wils Allerlei. Nuttige wenken, Oorlogsvarla. Spreuken en gezegden. Lachhoekje. Raadsels. DE TOESTAND IN BELG IE (Van onzen Brusselsclien correspondent). BRUSSEL, 27 Sopt. 1915. Dg berichten, welke zoo veelvuldig: over de volksvoeding in België de wereld zijn in gezonden, waren over bet algemeen verre van gunstig; zóó zelfs, dat menigmaal aan den goeden trouw ervan, naar het scheen, diende te worden getwijfeld. Dat de toestand 'n eon land als België, waar ook in vredes tijd de volksvoeding niet steeds rooskleurig is, verre van schitterend zou zijn, zal een ieder aanstonds moeten toegeven. De termen hongersnood, volksellende enz. waren ech ter niet vrij van overdrijving. Het kan niet anders of de oorlog heeft voor België in heel Wat zaken eene groote verandering met zich gebracht. Hieronder is echter ook het feit, dat een breede laag onzer Belgische bevol king 'het eer beter dan minder heeft gekre gen wat betreft de algemeene voeding en verzorging. De verdienste hiervan is begrij pelijkerwijze enkel en alleen toegeschreven aan het Amerikaansche Hulpcomité en aan de stedelijke overheden. Het Duitsche Generaal-Gouvernement heeft er evenwel door de verordeningen en bepa lingen tot leniging van den nood het zijne toe bijgedragen om den gang van zaken hier in goede banen te leiden. De groote organisatie van den landbouw en van het Belgische pro ductievermogen heeft allereerst plaats ge grepen door de Duitsche overheid en hier door werd het mogelijk, dat een dragelijken toestand in de voedingskwestie van het Bel gische volk werd verkregen. Slechts door deze matregelen kon de hulp der anderen gedijen. Zonder de regelen betreffende het bebouwen der akkers, zonder de verordenin gen over het nieuwe zaad, over de voedings middelen, meststoffen enz., zonder de maat regelen tegen de opdrijving der prijzen van de levensmiddelen, zonder de aanwijzing van de beste methode om den rijkdom van den bodem zoo productief mogelijk te maken, zonder het voortdurende toezicht op den oogst en zonder het juiste gebruik van de middelen om alles op de snelste en goed koopste wijze voor de consumptie geschikt te maken, zouden zoowel de gemeentebesturen als (het Amerikaansche Hulpcomité machte loos hebben gestaan tegenover den nood. Het spreekt van zelf, dat de voedingsver houdingen niet in alle deelen van one land betzelfde zijn. Dat waren zij reeds niet in Vredestijd. Hier in België bestond ondanks zijn kleinen omvang in de volksvoeding al tijd een groot onderscheid tusscben de boe renbevolking van Vlaanderen en de bevol king van Henegouwen, Luik enz. De eerste hield zich altijd bij een zeer eenvoudige kost, Wolke echter zeer gezond was. De industrie arbeider kon zich daarentegen eene betere Voeding veroorloven, waarvan hij echter door een weinig doeltreffende bereiding slechts Weinig voedsel Ihad. De landelijke arbeider gebruikt in Vlaan deren drie maaltijden per dag. Deze bestaan uit betrekkelijk weinig vleesch, terwijl slechts spaarzaam wordt gebruik gemaakt van een licht bier. In de Waalsche industrie streken wordt daarentegen tamelijk veel vleesch gegeten en toch kan daarom de voe ding nog niet goed worden genoemd. Want de örbeidersvrouwen verwaarloozen den keuken moestal op oen wijze, waartegen Belgische economen meermalen hun stem hebben ver beven. Dit geldt vooral voor de kolenmijnen van Charleroi, Mons enz. Het vleesch ver iest door de haastige en onoordeelkundige bereiding een groot deel van zijne voedings waarde en hierdoor komt het, dat in deze ^treken brood, koffie, bier en brandewijn de Voornaamste voedingsmiddelen uitmaken, boewei de cijfers van het vleescliverbruik bovenmate hoog schijnen. Koffie wordt den Selieelen dag door de vrouwen gedronken, terwijl de mannen den brandewijn niet onge bruikt laten. Daarbij komt nog het lichte bier, waarvan iedere arbeider elke maand het gebruikelijke vat leeg maakt. In de landbouwstreken der Ardennen is het met de voeding beter gesteld dan in Vlaanderen, hoofdzakelijk doordat de varkensteelt, welke anders, in België slechts weinig beoefend wordt, meer is verbreid. Vandaar, dat in de Ardennen meer pekelvleesc'h, ham en worst wordt verbruikt en ook de aardappelcon sumptie niet onbelangrijk is. Het aardappel- verbruik is over bet algemeen in België niet groot, al is het bekend, dat bijv. hier in Brussel „pommes de terre frites", een geliefd volksgerecht z«n. De» te grooter is de beteekenis van het brood voor onze Belgische volksvoeding. De Belg gebruikt hoofdzakelijk wittebrood, ter wijl roggebrood meestal voor de voeding der paarden werd gebruikt. Bij verordening van den Gouverneur-Generaal is dit nu veran derd. Dit kleine overzicht doet zien, dat onze bevolking zich in Jjet algemeen in vredes tijd niet bovenmate goed voedt. Het is zeker, dat in dezen tijd, die toch altijd een oorlogs tijd is met al de gevolgen daaraan verhon den, voor velen de toestand niet slechter is geworden en dat hier velen vreemd opkijken als- zij vernemen, dat van een uitgehongerd België gesproken wordt. O. weggewerkt, doch een voorwaartsche beweging nemen voor He voorbereiding van hun volgende werd noch daar noch elders volbracht, hoewel acde jn deze strijdvoering, die voorbeeldeloos bhjkbaar nog een zeer hardnekkige strijd woedt. ia de geschiedenis -is en spot met de tradities. liet Duitsche legeibericht, zoo gaat het blad: j-jet zou zeer verkeerd zijn een aanval te onder voort, vertelt ons hetzelfde, hoewel voor Duit-nemen ZOnder bepaald doel en zonder dat doel schen smaak toebeieid terwijl het zegt, dat de te bereiken. Is het doel eenmaal bereikt, zoo be- Duitschers bij de aanvallen en tegenaanvallen m i sluit het blad, dan moeten opnieuw de krachten u ól meer aan 6500 gevangenen gemaakt worden verzameld voor een nieuwen aanval, die dan op dezelfde wijze wordt volbracht als de hebben. Allen herinneren zich het verslag van den strijd bij Nieuw-Kapelle, waar onze troepen zege vierend door de eerste Duitsche verdedigings linie waren heengebroken en voor de tweede linie bloedig werden afgeslagen. De verliezen aan dooden, gewonden en gevangenen verschilden aan beide kanten niet veel. Dat schijnt het geval te zijn geweest bij verschillende offensieven op het westelijke gevechtsterrein en het kan blijken ook het geval te zijn bij dit offensief. Het is vervolgt de schrijver nog te vroeg om een gevolgtrekking te maken. Wij móeten wachten en hopen, maar niet zoo, dat wij buiten mate teleurgesteld worden, indien onze vorderin gen ongelukkigerwijze opnieuw tot staan ge bracht worden vorige. IIET GROOTE OFFENSIEF IN DE DUITSCHE, DE ENGEL- SCIIE EN FRANSCHE PERS. VERSPREIDE BERICHTEN De Fransche landbouw. In de „Bataille Syndicaliste" behandelt oen Fransche landbouwer in een artikel het ge vaar, dat de landbouw in Frankrijk loopt. Het slot van dit artikel luidt woordelijk: „Het land, de akkerbouw zijn in gevaar... Onze productie is verlamd. En toch geloo- ven wij, dat de productie niet dalen zou, als alle krachten zouden aanpakken of als men ze maar goed zou weten te gebruiken. Nog steeds is het aantal rijke leegioopers r-. ,w even groot. In de steden bevinden zich nog &r£gU2*£ nu» m»*» m De oorlogscorrespondent van het Berl. Tag'ebl. Bernhard Kellermann, schrijft uit het groote kan. worden bereikt; maar zij zijn bezweken voor aan te herinneren, dat de tweede Duitsche linie gewoonlijk een geduchter hinderpaal uitmaakt dan de eerste en dat er dus weer toebereidselen moeten worden getroffen om zoo'n tweede linie aan te vallen altijd voorop gesteld dat die toe bereidselen niet te veel tijd vorderen. Alle stellin gen, die den troepen der bondgenooten zijn in handen gevallen, waren voor'de verdediging ge reedgemaakt met alle hulpmiddelen en kunstgre pen, welke de Duitsche genie maandenlang had den toegepast. De Duitschers noemden die linies een stalen slagboom. Zij vertegenwoordigden den uitersten weerstandsgraad, die met half-perma- nente veldversterkingen van moderne constructie hoofdkwartier: Met een geweldig munitie-ver bruik, met 14 tot 15 divisies, waaronder een deel van Kitchener's leger, met Schotten en Ieren, Goerkha's Sikh's en kleurlingen van alle scha keeringen, met honderdduizenden kubieke meters stikgassen hebben de Engelschen het offensief genomen op den rechtervleugel van het westelijk front. Hun verliezen waren zeer zwaar en de re- een aanval die voldoende was voorbereid en met voldoende bewapening was uitgevoerd. Door vroegere ondervinding wisten wij, dat wij daarin zouden slagen en dat wij daartoe enkel maar de beschikking behoefden over een voldoende hoe veelheid granaten en een voldoend aantal vast besloten infanteristen. met onbelangrijke werkzaamheden, en in de garnizoenen zijn nog vele soldaten, die niet naar het front worden gezonden en maanden lang werkloos en zonder eenigen nuttigen arbeid blijven. Zij allen, mannen zoowel als vrouwen, konden zaaien en oogsten. Wij zou den dan brood hebben en op onze akkers alle3 wat wij noodig hebben en deze akkers blijven nu braak liggen." Geheel in overeenstemming hiermede is wat als een alarmkreet gepubliceerd wordt in „Bulletin des Halles, Bourses et Mar- chés." We outleenen er het volgende aan: Het gemiddelde jaarlijksche graanverbruik in Frankrijk wordt geschat op 120 miiiioen hec toliter. Zooals het echter nu slaat, zal dit 25 millioen hectoliter minder bedragen. En als men dan bedenkt, dat 20 millioen zullen ontbreken tengevolge van de Duitsche be zetting, dan komt men tot een bedrag van 75 ïhillioen hectoliter, waartegenover staat een verbruik van 120 millioen. Als we dit verbruik nu stellen op 110 millioen, dan Ook 't „Journal des Débats" is van meening, sultaten nauwelijks het vermelden waard. Zij dat de gealliëerden uit de ondervinding reeds i moetm 35 raillioen worden ingev0erd, richten vier dagen lang een hevig vuur op de lang hebben geleerd dat zij zich met te snel wat zcgger] wil> dat ongeveer 900 millioen moeten verheug n. Wij moeten op onze hoede franc3 aan g0ud in het buitenland voor de zijn, zegt het b ad, en niet te vroeg wctorie roe-j voed;ng vail frankrijk moeten worden be- Een. Maar de reeds bereikte resultaten, de reeds |.aa]d ehaalde vooruitgang, het vermeesteren van een uitgestrekte lengte van loopgraven, het groote aantal krijgsgevangenen, dat alles geeft voor door een tegenaanval weer uitgeworpen. Daarbij j zeker het recht, met vertrouwen de verdere ont- werd een Indische brigade geheel vernietigd, j wikkeling tegemoet te zien van de krijgsbedrij- Evenzoo ging het met hun aanval bij Givenchyven, die met deze successen zijn geopend, en Festhubért Hier werkten ze zonder eenig ge- De militaire medewerker van de „Times" volg met rookbommen Het eenige noemenswaar-1 meent wel, dat de Duitsche verdedigers van het j neeren ofwel de akkers braak te laton ng. dige resultaat behaalden zij ten Z. van 't kanaal Vimy-plateau thans zeer in het nauw zijn ge- genI Dit is het grooLe próbieem en zonder van La Bassée, waar zij geen aanval deden met bracht en zullen worden overweldigd, doch geeft j meer pessimist te zijn dan noodig is zal soldaten, doch honderdduizenden kubieke meters ook toe, dat het weer lang kan duren, eer de toch do eenige oplossing zijn, dat de 'mili- Duitsche loopgraven en schoten in sommige sec toren een gordijn van projectielen. Hun voor naamste aanvallen waren ten N.O. van Fromel- leshier werden zij onder zware verliezen terug geworpen. Maar westelijk drongen zij gedeelte lijk in de Duitsche loopgraven maar werden er Wat zal echter bij eene onvoldoende voor bereiding terecht komen van den oogst van 1916? Hoe zal het zijn wanneer men er niet in slaagt om door meerdere builenlandsche arbeidskrachten hulp te verkrijgen? En dan j nog arbeidskrachten, die de eigenaars niet stellen voor de vraag om zich ofwel te rui- stikgassen als storm-colonnes voor hun troepen gealliëerden weer voor een nieuwen aanval ge- uitbliezen. De gassen waren zoo dicht, dat men reed zullen kunnen zijn. Indien Lens door de op tien pas afstand geen boom meer zag. Voorj Engelschen genomen werd, zou dat den terug dezen stormloop der gassen moesten de Duitsche tocht der Duitschers bespoedigen, zegt het blad, troepen op hun tweede linie terugtrekken, maar maar liet terrein om Lens is zeer geschikt voor zoo gauw het weer licht werd, gingen zij tot den de verdediging, en voor onze artillerie krachtig tegenaanval over en heroverden gedeelten van de gevestigd is ten zuiden van Loos, kunnen wij verloren stelling. Tegelijk met de Engelschen en zoo'n snellen opmarsch niet verwachten. Want de stikgassen deden de Franschen van de Loret-1 oostelijk daarvan wordt al het terrein door het te-heuvel tot de streek ten Z. van Atrecht, na een j vuur der Duitschers gedomineerd. Het is te ver- dagenlang granaatvuur, met gebruik van gas- onderstellen, dat de Duitschers zullen terugtrek- graten, een aanval. Hun verliezen moeten ont zettend zijn. ken op Douai en op de linie van het Rijssel- Douai-kanaal. Zijn zij eenmaal van het hooge terrein verdreven, dan moet men nog geen snellen opmarsch van de onzen verwachten. taira intendantuur een uitweg vindt. De bureaucratie moet zich niet inbeelden, dat men met een enkele veertien dagen ver lof van het front, de landbouwers kan te vreden stellen. Ik zie geen andere mogelijk heid dan dat vrijwillig of gedwongen de Duitsche krijgsgevangenen aan het werk wor den gezet. De militaire overheid zal er ech ter dan ook nog rekening mee moeten hou den, dat deze hulpkrachten niet al te duur worden. De volgende bepalingen worden hier voor reeds bij voorbaat opgegeven: Ten eer ste: men late de'gevangenen, om zoo weinig mogelijk tijdverlies te hebben, op de hoeven wonen. Ten tweede: men bepale het loon De pers der gealliëerden schijnt zelf niet heel veel vertrouwen nog te hebben in een blijvend! "Het weer is blijkbaar slecht; en dat is zeker voor den'winter''vijf' cënrimeT lager"en geve succes van den, aan het Westelijk front gelever- het geval in de Vogezen. En er Is tijd noodig den gevangenen des avonds geen vleesch. Ten den strijd. j om het geschut, dat zeer krachtig dient te wezen derde: men geve acht, dat de bewakers niet In een hoofdartikel erkent de „Daily Chro-indien het eenige uitwerking wil hebben, in nieu- enkel toeschouwers zijn, die bij de geheele nicle" zelfs, dat het officiëele Fransche legerbe-we stellingen te piaatsen, vooral nu het zoolang zaak geen belang hebben, richt van Maandagmiddag misschien niet zoo zonder verplaatsing in de oude stellingen heeft bevredigend luidt als verwacht mocht worden, gestaan. Het zal eenigen lyd duren, voor ls-ct want het blijkt, dat in de 24 uren, volgende op geschut in de nieuwe posities kan wordlen ge- de eerste vorderingen, de bondgenooten niet in bezigd voor de voorbereiding van een nieu- staat zijn geweest verdere vorderingen te maken, wen aanval. Do toekomst laat zich niet on- De Franschen, zoo gaat het blad voort, hebben gunstig aanzien, doch men dient er zich op voor in Champagne eenige deuken in het nieuwe front 'e bereiden, dat de bondgenooten hun tijd zullen Onder deze voorwaarden, zoo luidt het ten slotte, onder deze voorwaarden alleen kun nen wij de Duitsche gevangenen gedurende het geheele jaar als hulpkrachten gebruiken. Zonder hen zal echter een groot gedeelte van het land onbebouwd moeten blijven. Uit deze beschouwingen blijkt weer dui delijk van hoeveel nadeel het voor een land als Frankrijk is, dat de oorlog in het eigen land moet worden gevoerd en van hoeveel voordcel voor Duitschland, dat het in het vijandelijke land, (in Noord-Frankrijk) oog sten kan. Do Bnlgaarsche opperbevelhebber. Over generaal Saw off, den opperbevel hebber van het Bulgaarsche leger, bevat do „Kreuzztg." een artikel, waarin Sawoff de man wordt genoemd, die de militaire krachten van Bulgarije heeft georganiseerd, de hartstochten en de energie van liet volk onder tucht heeft gebracht en aan wien bovenal de overwinningen der Bulgaarsche j troepen in den eersten Balkanoorlog moe ten worden toegeschreven, j Stamboeioff was het, die in den officier 'die den linkervleugel der Bulgaren bij Sli- I winitza aanvoerde, den grooten organisator ontdekt heeft. j Van 1891 tot 1897 was Sawoff minister van oorlog in het kabinet Stamboeioff en voor de tweede keer van 1904 tot 1909.' Het Bulgaarsche leger, dat eerst na 1878 onder liussiscken invloed was gevormd, was plotseling op bevel van Czaar Alexander III van ai zijn Russische instructeurs be roofd. De hoogste Bulgaarsche officier bezat den rang van kapitein; Sawoff zelf was'lui tenant. Het legei^ moest zich zelf zijn gene raal kiezen en toch behaalde het bij Sli- winitza een schitterende overwinning en zou Belgrado hebben' bezet, indien niet Oosten- jrijk tussehenbeide was gekomen en Servië had gered. In de ze3 jaren van zijn eerste ministerschap heeeft Sawoff het geheele le ger gereorganiseerd, vooral voor een goed kader gezorgd en een moderne bewape ning doorgevoerd. Nadat hij het ambt had neergelegd, heeft hij te Choemla een mo deldivisie geschapen en daarna trad hij als leider op van de officiersschool te Sofia, zoodat bijna alle jongere officieren hem per soonlijk kennen en vereeren. Sawoff heeft van de Bulgaren in den waarsten zin een militair volk gemaakt. Bij een bevolking van 3y» millioen Christe nen de Mohammedanen zijn tegen be taling eener belasting vrij van dienst beschikte Bulgarije bij het uitbreken van den oorlog in 1912 over een leger van 4OU.O0O man, terwijl er bij de mobilisatie nog 100.000 man meer opkwamen dan be rekend was. Veel heeft het echter niet gescheeld, of do loopbaan van generaal Sawoff was wei nig roemrijk geëindigd. Tijdens zijn laatste werkzaamheid als mi nister van oorlog had hij kanonnen be steld, zonder toestemming van de volks vertegenwoordiging. Daarover was een pro ces begonnen, Sawoff's verdedigingsrede in het Souranje had wel een diepen indruk gemaakt, maar de tegenstanders waren toch besloten, de zaak tot het uiterste te drij ven en Sawoff en zijn aanhangers zouden juist veroordeeld worden, toen de Balkan oorlog uitbrak. Na Kirk Kilisse, Adriano- pel cn Luie JBoergas, zag men in, dat de handelwijze van den generaal door de fei ten was gerechtvaardigd en zijn misdaad gold als geboet, ook bij zijn vijanden, door zijn verdiensten als aanvoerder van het leger. OORLOGS-ALLERLEI. BIJ DUBNO. Roda Eoda geeft in de Vosslsche Zeitung een beschrijving van de artillerie-gevechteu bij Dubno geleverd, waaraan het volgende ontleend is. Ik kreeg verlof Dubno te bezoeken, 's Middags was ik in de stad. En daar was ik getuige van onvergetelijke tooneelen. Reeds onderweg hoorde ik het donderen van het geschut over de heuvels. Ik zou midden in een artillerie-duel komen. De situatia was als .volgt: onze troepen stonden in Dubno, de Russen tegenover hen in de voorstad Surmiczy. Daartusschen ongeveer vier hou- OOK 'N MENU. Perso verzichtsoep. Redactievleesch. Gecorrigeerde groenten. Aardappelen met drukfouten. Uitgeknipte pudding. „Vervolg hierna". Dessert met lijm. Binnen- en Buitenlandsch kip-overzicht. Nagekomen berichten. Verslagen wijnsoorten. Ingezonden stukken. HUISMIDDELTJES. Het is merkwaardig; maar in vele ge winnen vindt men tegenwoordig in de pro visiekast een plank vol met fieschjes, doos- te» en potjes met oude medicijnen, welke bij voorgaande gelegenheid door den huis dokter tegen de oen of andere kwaal of Wiekte wwen verstrekt. Vroeger daarentegen vond men in ieder «ezin een heele collectie potjes en fieschjes "let.z.g.o. wonderbaar krachtige kruiden en 'halfjes of andere buismiddeltjes, die men zelf had bereid. Toen kende men voor iedere kwaal een 'üismiddaltjo. Tegen wratten beval men aan, oze te wrijven met de binnenzijde van «doote-boonenschillen; om sproeten te ver wilderen werden citroenschillen aanbevolen. l. bestrijding van reurnathisclie aandocnin- p®n werd, op aanraden, nog al eens gekookte Holeum als medicijn ingenomen. bi- n01 a'ffenie>en had men bij het ge- uj].. van eenig huismiddeltje minstens het pnrouwen, dat, mocht het al niet baten 't toch ook niet zou schaden, leiv 6r a' 'll0 Z-S-Ü- buismiddeltjes, vindt 'ai1 ,®venwel toc!l °°k wel eens een enkel, R werkelijk baat werd gevonden. Zoo Kn bekend, dat een veelvuldig gebruik P'7oPe,Prse!i.e' hetzij in soep of op andore genuttigd, een goed middel is tegen reumalhiek en dat daarmee, meerdere malen werkelijk gunstige resultaten werden vor kregen. Een eenvoudig middel tegen sommige ge vallen van bloedvergiftiging is 'zure of karne melk. Het kan voorkomen, dat men door het steken met een pen met inkt' een wondjo aan den vinger krijgt of onder den nagel; ook door het afspringen van een luciferskop kan bloedvergiftiging ontstaan. Het vingerlid zwelt terstond op en doet veel pijn. Niets is daarbij beter en van gunstiger werking dan het gekwetste lichaamsdeel in zure melk of karnemelk te steken, welke dan daarvan warm wordt en daarom een keer of drie vernieuwd moet worden. Terstond voelt men verlichting van pijn, en na één of twee uur, at naar de grootte van het .lid, is alle ge vaar geweken. In dezen oorlogstijd denken wij als vanzelf ook terug aan het gebruik van azijn tegen typhus. Het is een oud huismiddeltje, dat vroeger, in tijden van oorlog werd toege past, wanneer de gevreesde ziekte menigen jongen man, die zijn vaderland verdedigde, aantastte. De azijn werd aan het drinkwater toe gevoegd, natuurlijk slechts in geringe hoe veelheid, zoodat de drank niet onaangenaam smaakte. Ook meende men op te merken, dat de azijn, op salade gebruikt, meellfelp, de typhus te Verdrijven. De twee Fransche dokters, Loir cn Legangneur, hebben than3 nagegaan, of dit een gewoon huismiddeltje is van de groep „baat hot niet, dan schaadt het niet", dan wel, of azijn werkelijk als voorbehoedmid del tegen de gevreesde ziekte kan worden be schouwd. Hun oordeel over deze remedie uit de oude doos luidt niet ongunstig. Zij hebben vastgesteld, dat een dosis van 20 gram azijn op 1 liter water de typhusbacil in den tijd van 65 minuten doodt. Natuurlijk zij hiermee niet beweerd, dat voortaan een typhuslijder slechts een azijndrankje heeft in te nemen, om na een goed uur genezen te zijn. Als geneesmiddel tegen do typhus kan het azijndrankje natuurlijk niet worden be schouwd. Alleen hebben de twee Fransche geleerden aangetoond, dat- voor de zooveelste maal in. een oud volksgeloof een kern van waarheid bleek te zitten. Zóó kan Jiet dus met zooveel andere volksgebruiken eveneens het geval zijn. Gelijk dit in Duitschland is gedaan, raden wij ook hier aan, de bessen van de asperge planten in te zamelen en te drogen. Zij zijn een uitstekend veevoeder, vooral voor het mesten van varkens. De waarde ervan wordt op 26 mk. 15.60) de 100 K.G. geschat. Wanneer men een metalen trekpot niet dik wijls genoeg van binnen schoonmaakt of vochtig wegzet, gebeurt het dat zich tegen den kant een neerslag vastzet, die aan de thee een onaangeuamen smaak geeft, In dit geval is de volgende behandeling aan te bevelen: men vult den trekpot met heet wa ter en doet daarin een stukje soda; aldus laat men hem eenige uren staan. Daarna schuurt men den trekpot met zand uit, spoelt hem goed ua en laat hem een dag lang met koud water open staan. Vervolgers wolult de trekpot goed uitgedroogd en zal dan we der als nieuw zijn. HET SCHAAP IN DE LOOPGRAAF. Do geschiedenis van Italië zal naast 'de historische ganzen, die eens liet Kapitool red den, nog een „historisch schaap" moeten boe ken. Dit dier, door een regiment Alpen jagers gevangen, werd in de loopgraven ge houden en daar als een talisman beschouwd. Het was bijzonder rustig, blaatte nooit en toonde bij het hevigste vuur niet do minste vrees. Op een nacht, toen clo soldaten, gebruik makende van een korte gevechtspauze, in slaap gevallen waren, werd het schaap plot seling onrustig en begon luid te blaten. De manschappen ontwaakten en konden daarop, een in alle stilte voorbereiden aanval .van een regiment Oostenrijkers afweren. Zoo redde één schaap een heele compagnie soldaten. De handelsreizigers zijn als diamant: Eerst alö ze geslepen zijn, krijgen ze waarde. Het is duidelijk, dat de sociale democratie on de christelijke democratie niets gemeens hebben; tusschen haar bestaat al het ver- schil, dat het socialistisch stelsel scheidt ran 'de belijdenis van het christelijk geloof. (Ene. „Graves".) Hier treurt het weeskind mot geduld, dat arm is zonder zijne schuld en in zijn armoê moet vei'gaan indien gij 't weigert bij te staan; Zoo gij gezegend zijt van God, vertroost ons uit uw overschot. (Vondel.) Do man, die een booze vrouw heeft, heeft een gestadig onweer in huis. Toch zal hij het met een ij z e r e n wil tot een zilveren en daarna met een staal geduld .tot een gouden bruiloft kunnen brengen. Ik heb het princiep van het vrije ónder- zoek consequent tot in zijn laatste gevolg trekkingen doorgevoerd en daarom werd ik Katholiek, (Gravin Ilahn Hahn.) HET EERST NOODIGE. „Maar Frits, ik heb jo nog wel een fiets beloofd, als je in de zesde klasse zoudt over gaan en nu ben je blijven zitten. Wat heb jo al dien tijd toch uitgevoerd?" „Leoren fietseu, pa." HET WAS WEL WAAR. Rechter: Is het waar, dat ge gezegd hebt, dat üw buurman een afzetter is? Beschuldigde: Zeker is het waar, mijn heer de president, hij is een afzetter; maar gezegd heb ik het niet. ZU WAS ER 'ACHTER 1 Juffr, A.: Mensch, waarom geeft ge uw kippen jtooh' heet water te drinken?, Juffr. B.: Wel, ik wil eens zien, of ze dan gekookte eieren leggen. EEN PANTOFFELHELD. Dokter: En hoeveel glazen bier dronk je wel dagelijks? Patiënt, angstig: Ach, dokter, kijk eens even buiten de deur of mijn vrouw niet luistert. WETENSCHAPPELIJK. Lucie: Mama, ik zal niet weer ongehoor zaam zijn. Moeder: Wat heb je dan gedaan, ki»dje? Lucie: Och, ziet u mama, ik dronk mijn melk op, en toen heb ik gesnoept van de augurkjes, en toen zei de melk toe de augurkjes: „ga wegl" de augurkjes geiden: „dat willen we nietl" en nu hebben ze vree» selijk ruzie met mekaar. ZOO'N GRAPPENMAKER. Baas: Heb je den brief naar do post ge bracht? Leerjongen: Ja, baas, maar ik heb hem laten vallènl Baas: Kwajongen, waar? Leerjongen: In de bus, baasl OPLOSSINGEN. 1. De bü- 2. Kook er appelmoe» van en geef met een lepel er ieder dan evenveel en gelijke schepjes van. 8. Een lucifer. NIEUWE OPGAVEN. 4. Welke viseh heeft de oogen het dichtst bij elkaar? 5. Als krijt zoo wit van gezicht, Als het lichtste dons zoo licht, Als de zachtste zijde zoo zacht, Wordt ik in de wereld gebracht: Ook als schuim zoo nat. Begrijpt gij dat? G. Welke stoel beeft maar één poot? (Oplossincon de volgende week). NIEU RARLE/ASCHE COURANT ™eedejlad

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1915 | | pagina 5