BERICHTEN lieke school, doch' duidelijk: van de school dia losstaat van het geloof, die het geloof ignoreert: de „neutrale" school dus. Zulk een school zegt de jPaus kan niet als de goede worden beschouwd in theoretischen zin, waaruit practisch volgt, dat men ze ook niet mag steunen en er zijn kinderen niet aan kan toever trouwen, zoolang althans een goede katholieke school binnen het bereik is. Het mandement der Bisschoppen geeft de reden, waarom zulk een „neutrale" school niet goed is: omdat ze is „minstens onvol doende en gebrekkig". Het is een elemen taire dwaling zegt spr. dat de volks school niet anders heeft te doen dan eenige kundigheden bij te brengen 1 Zij moet ook o p vo e deenden vormend werken. Dat erkent zelfs de wet, die zegt dat de school „dienstbaar" (dus ondergeschikt!) moet wor den gemaakt aan „de opleiding tot maat schappelijke en christelijke deugden!"... [Welnu, er is geen echte „christelijke deugd zonder godsdienst: de leer over God en de verhouding van den mensch tot God is de onmisbare grondslag voor elke zedeleer. Los van het geloof, dat zou dan zijn, (omüat wij immers de waarheid in den kath. godsdienst kennen), een school buiten de katholieke kerk, en dat is niet mogelijk. Gok het gezag der'kerk moet erkend: de priesters zijn van Godswege de leiders van waarheid en zedelijkheid: zij moeten dus ook invloed hebben om te kunnen zorgen, dat de school zal opleiden tot echt-katho- lieke (d.i. godsdienstige) zedelijkheid. De kath. school mag derhalve niet los gemaakt van de geestelijkheid en van het gezag in onze kerk, dat volstrekt niet in alles de beslissing opeischt, maar alléén wil waken volgens plicht, opdat het gods dienstig karakter der school niet verlo ren zal gaanl Zoo is dus de waarheid en het logische van het pauselijk woord, hierboven aange haald, volkomen en in bijzonderheden be wezen 1 De HoogEerw. Voorzitter dankt spr. ten hartelijkste voor zijn nuttige en leerzame, onderrichting, die zoo elementair moge we zen als wil, doch zeker aan velen de waar heid helderder zal hebben voor oogen ge bracht en belicht. Een warm applaus volgde op deze waar- deerende woorden, waarna ten slotte de rondvraag nog een aantal zeer belangrijke en nuttige practische kwesties naar vo ren bracht, welke een aangename en leer zame discussie uitlokten. Nadat pastoor van der .Weyden nog een vraag had gedaan over de gemobiliseerde onderwijzers, en pater Bergman over de ealarisregeling van gemobiliseerden had ge sproken (betreffende welke zaak de heeren mr. Schölvinck en anderen hun licht lieten schijnen) werd de vergadering ten slotte door den HoogEerw. voorzitter met een korte toespraak, waarin deze helder deed uit schijnen, dat bewezen was hoe nuttig deze bijeenkomsten van de katholieke schoolbe sturen werken kunnen, jnet den christelij- ken groet gesloten. UIT ONZE VORIGE OPLAAG HAARLEM. EEN BEROEP OP HAARLEM'S KATHOLIEKEN. Onze oud-stadgenoot, de WelEerw. Pater Sta nislaus van den Berg, thans Belgisch aalmoeze nier in het vluchtelingenkamp te Nunspeet, ver zocht ons zijn hartelijken dank over te brengen aan zijn begunstigers, die hem met hunne gaven in staat stelden, zijne bediening aldaar volgens de voorschriften te kunnen vervullen. Echter lijdt zijn kerkje nog gebrek en mist hij het noodige zwart om, ter gelegenheid van den aanstaanden Allerzielendag, het altaar in rouw te versieren. Zijn Eerw. waagt het daar om een beroep te doen op zijn oud-stadgenooten, in het vertrouwen dat die hem zullen helpen aan een hoeveelheid zwarte stof en wit lint, waarvan hij onder zijn leiding door de .vluchtelin gen de versiering kan laten maken. Wie daarvoor dus te missen heeft, bevelen wij het beroep van pater van den Berg dringend aan. GEMEENTEZAKEN. Een Middelbare leehn. Schoot Een belhngrijk raadsstuk is verschenen dat betrekking heeft op de stichting eener middelbare Technische school met voorbe reidenden cursus en den bouw eener nieu we ambachtsschool alhier. Zooals bekend is, zijn de plannen dien aangaande reeds lang aanhangig en werd door het Bestuur van de vereeniging „De Ambachtsschool" bij de gemeente aange drongen op finantieelen steun voor zooda nige Middelbare Technische school voor bur gerlijke- ea waterbouwkunde. Aangedrongen werd verder op aanwijzing van een bouwterrein en op overneming van de gebouwen en terreinen der bestaande Ambachtsschool. Uit een schrijven van het bestuur der school d.d. 29 April blijkt, dat voor de bouw en inrichting der nieuwe school thana noodig zal zijn in verband met de tegen woordige tijdsomstandigheden f 520.000 (eerst geraamd op f 458.000) en dat dien tengevolge voor de instandhouding der scho len de gemeente eene jaarlijksche subsidie van onderscheidenlijk f 12.000 en f 1.7.400 zou moeten verleencn. Nadat B. en [W. een en ander hebben gememoreerd, deelen zij den raad mede; Ten opzichte van de vestiging eener Mid delbare Technische School in deze gemeente kunnen wij Uwen Raad mededeelen, dat ons College, niettegenstaande zijne gewijzigde samenstelling, nog dezelfde pieening is toe gedaan als in ,1904. In ons voorstel d.d. .14 April .1904, 5e afd. no. 57, tot het verleenen van eene tegemoet koming in de kosten van den bouw van eene eventueei hier ter stede van rijkswege te vestigen Middelbare School voor [Technisch Onderwijs schreven wij o.u.: „Wij achten Haarlem's belang bij de ves tiging van genoemde schooi zeer na be trokken. Niet aileen de omstandigheid dat een belangrijke staf van onderwijzers zich hier zoude komen vestigen en dat de school ailicht eenige honderden leerlingen zoude trekken is voor onze gemeente van ge wicht, doch ook het voordeel, dat vele te Haarlem wonende jongelieden een schrede vóór zouden hebben op den weg door do wereld, mag niet worden onderschat." „Deze voordeelen* en ook de groote indi recte voordeeleu die daaruit voortvloeien springen te zeer in het oog, dan dat zij nog nadere toelichting zouden behoeven." Deze motieven hebben naar onze meening niets van hunne waarde verloren. Het is daarom, dat wij u in overweging geven het gevraagde voorschot en subsidie te verstrekken, te meer daar dan tevens kan worden overgegaan tot stichting van een nieuw gebouw voor de ambachtsschool waaraan eveneens groote behoefte bestaat. De combinatie dezer beide inrichtingen wordt door den Inspecteur van het Middel baar onderwijs, in tegenstelling met het gevoelen der Plaatselijke Commissie van toezicht op het Middelbaar Onderwijs alhier, zan zeer groot belang geacht, omdat daar door de middelbare technische school, hoe wel op zich zelf staande, toch het groote voordeel heeft, om de bewerking van do materialen en de daarbij aan den. dag ko mende gebreken gemakkelijk ten voordeele van het onderwijs aan hare leerlingen te kunnen laten zien. Wat betreft de plaats van vestiging der beide scholen, meenen wij, dat de grond, liggende aan den Kleverparkweg ten noor den van de Aelbertsbergstraat, wel het meest daarvoor geschikt is. Indien Uw Raad zich met die aanwijzing kan vereenigên, zal het bij Uw besluit van 2 Februari 1910 no. 11 vastgestelde plan van uitbreiding voor die gronden moeten worden gewijzigd in dien zin, dat eene ont worpen straat ongeveer 25 M. zuidelijker zal komen te liggen. In overeenstemming met het advies der Commissie van bijstand in het beheer der Openbare Werken geven wij U in overwe ging, om den verkoopprijs van den benoo- digden grond te bepalen op f 6 per M2, zijnde ongeveer den kostprijs, 3; en W. gaan accoord met eene overne ming der gebouwen van de bestaande am bachtsschool en om aan de Vereeniging de Ambachtsschool een voorschot te geven. Zij stellen voor: A. Aan de vereeniging in koop af te staan een gedeelte grond, gelegen aan de oostzijde van den Kleverparkweg ten noor den van de Aelbertsbergstraat groot 10450 M2 tegen f 6 per M2. En verder om te besluiten op eenige nader omschreven voor waarden B. Aan de Vereeniging „de Ambachts school' 'alhier, ten behoeve van den aankoop van het sub A. bedoelde terrein en van de op- en inrichting aldaar van eene Middel bare Technische School met voorberêidenden cursus en ambachtsschool een voorschot te verstrekken ten bedrage van de som, welke genoemde vereeniging voor dat doel zal noo dig hebben, doch tot een maximum van f 520.000, met bepaling, dat voor rente en aflossing van dit voorschot gedurende 25 jaren een annuïteit moet worden voldaan, groot 7.0952 ten honderd van het werke lijk verleende voorschot, zijnde aan de be rekening van de annaïteit een rentevoet van 5 pCt. ten grondslag gelegd. Te bepalen, dat, wanneer door de ge meente Haarlem tot conversie der 5 pCt. leuningen der gemeente in die van een lager rentetype mocht worden overgegaan, dit lagere rentetype alsdan ook zal gelden voor het aan de Vereeniging „de Ambachts school" verstrekte voorschot, bedoeld sub B; zullende zulks bij een blijvend jaarlijks terug te betalen bedrag van 7.0952 ten hon derd van het werkelijk verleende voorschot aan eene snellere aflossing ten goede komen. D. Aan de Vereeniging „de Ambachts school" ten behoeve van de Middelbare Technische School en de ambachtsschool een jaarlijkscb subsidie te verleenen onder scheidenlijk ten bedrage van f 12.000 en f 17.400. E. In verband met het hiervoren sub A bepaalde, B. en iW; uit te noodigen voor stellen te doen tot .wijziging van het plan van uitbreiding voor de gronden, gelegen tusschen het Kleverpark en de Kleverlaan, vastgesteld bij raadsbesluit van 2 Februari 1910 no. 11. F. Met ingang van den dag, waarop, de sub B bedoelde ambachtsschool wordt in gebruik genomen, het gebouw met bewaar derswoning, gelegen aan de Kamperstraat, kacl. sectie K nrs. 1691 en 1692, voor de gemeente over te nemen voor eene gom van f 40.000, zullende de kosten op, deze overdracht vallende, die van levering van het afschrift der akte daaronder begrepen, komen voor rekening der overdragende partij. DE SUIKERPRIJZEN. Onder leiding van den hoer G. D. van Wen gen had hier Maandagavond plaats een vergadering van winkeliers in koloniale wa ren ter bespreking van de suikerprijzen. Na eenige bespreking waaruit bleek dat men algemeen van oordeel is, dat de maximum verkoopsprijs van suiker op. 30 ct. per pond dient te worden gesteld is be sloten aan den minister vaii Landbouw enz. onderstaand adres te zenden: „Aan den minister van Landbouw enz., geven met verschuldigden eerbied te ken nen, ondergeteekenden, allen winkeliers in en om Haarlem, dat zij door de wijziging der suikerprijzen waarbij U wel' de maximum inkoopsprijzen verhoogde doch die der ver koopsprijzen ongewijzigd liet, ten zeerste in hun bedrijf zijn geschaad; dat een brutowinst van pl.m. 7o/<j geen ver dienste is, benoodigd, om een gewone zaak naar behooran te drijven; dat er zeer zeker winkeliers zijn, die zich met deze, ja zelfs nog mindere winst te vreden stellen, doch, zooals in alle vakken, zijn ook in het kruideniers vale personen, die buitengewoon laag sommige artikelen ver- koopen, in (ie hoop daardoor het publiek te lokken; dat, wat echter enkelen kunnen, .voor dui zenden anderen onmogelijk is; redenen, waarom ondergeteekenden U be leefd doch dringend verzoeken de maximum verkoopprijzen met f 3.— per JLOQ K.G. te verhoogen." De aanwezige winkeliers teekenden allen dit adres; terwijl 'fc aan de niet-aanwezigen ter teekening zal' worden aangeboden. Ingevolge eenige opmerkingen inzonder heid der heeren Demmers en Reinalda is verder besloten, dat eene commissie, bestaan de uit de heeren Van Wengen, J. Leupen en A. Elffers Jr. Vrijdag bij den Burge meester eeu onderhoud zal aanvragen om hem een afschrift van het adres aan te bieden en te verzoeken het daarin gedane verzoek bjj' den minister te ondersteunen. In eene Maandagavond te houden samen komst zal van het onderhoud met den Bur gemeester door Üe commissie .verstag gedaan worden. Besloten is nog aan de Haarlemsche Han- deLsvereeniging en aan de R. K. Midden- standsvereeniging te vragen aan het adres bij den minister adhaesie te betuigen; mede op voorstel van den heer Demmers. Nadat 't adres was geteekend werd de .ver gadering te bij, elven gesloten. HET PLECHTIG AFSCHEID VAN MISSIONARISSEN. 'tWas een treffend-sclioone morgen, giste ren in de Paterskerk aan de Nieuwe Groen markt, waar vier missionarissen hun plech tig afscheid vierden, vóór Ihun afreis naar het verre land van over-zee.... j Het stemde dankbaar te zien, dat zoo tal loos velen vanuit de parochie vooral, maar ook van daarbuiten waren opgekomen, en het getuigde vau de piëteit van Haarlem's katholieken, dat de Paterskerk zoozeer met geloovigen gevuld was, die hij het vertrek wilden aanwezig zijn, om mêe te bidden voor de vertrekkende apostelen. Om half tien droegen zij, voor het laatst op vaderlandschen bodem, het plechtig H. Misoffer op. i Het waren de Weleerw. paters minderbroe ders Georgia de Boei-, van Oosterblokker; Felix Pompen, van Maaren bij Oes; Onesi- mus Timmermans, van Neerritter bij Roer mond en üherubinus Breumelhof, van Den Haag. In het priesterkoor hadden, behalve de Ordebroeders van de St. Antoniusparochie, en die van de Kleverparkkerk, nog eenige andere Ordepriesters plaats genomen, j Tijdens de plechtige Hoogmis door de vier missionarissen gecelebreerd, zong het zang koor de Mis van J- v. d. Sluis. Onder het Offertorium werd het schoone „Ave Maria" van Frans Witt uitgevoerd. Na de plechtige Hoogmis kwamen de mis- sionarhsen in het bruin habijt hunner orde, weder aan het Hoogaltaar, waar de Hoog- eerw. Provinciaal der Minderbroeders, Pater armband weder in zijn zak stekende, „staat het toch bij my vast dat ik, hoe dan ook, hem hiermede ontdekken zal." Het was voor Mat geen gemakkelijke zaak Rubbleford te bereiken. Hij moest eerst we der een eind terug dan op een andere lijn overgaan en daarop weder een zijlijn ne men, en hiermede een vrij grooten afstand afleggen eer hij aan de plaats van zijne be stemming was. De avond was reeds gevallen, toen hij te Rubbleford aankwam. Na een. paar keer ge vraagd te hebben, vond hij spoedig den bak kerswinkel, toen hij eenmaal in de stad was; en tot zijn groot genoegen zag hij, dat de win kel nog niet was gesloten. Hij keek eens door het raam en zag bij het flauwe schijnsel van «ene kaars een dik, blozond meisje achter de toonbank zitten, bezig op een lei te teekenen of te schrijven. Na eenige oogenblikken ge aarzeld te hebben, trad hij den winkel bin ten vroeg hjj om juffrouw Beckover te spre ken. „Moeder is uit, mijnheer, al drie dagen tang, om oom Bob te Bangbury op te passen," antwoordde het meisje. Een tweede teleurstelling, een tweede hin derpaal, die hem weder belette Arthur Carr te ontdekken. Het scheen dat het noodlot in ®ot spel was. „Wanneer verwacht gij haar terug!" vroeg Mak „Niet eer dan over een dag of acht, mis schien wel tien, mijnheer!" antwoordde het meisje. „Moeder zeide, dat zij niet zou gegaan zijn, als oom Bob niet Ihaar eenige Broer was, en geen vrouw of kind te Bangbury beeft, die voor bem zorgen kan." Bangbury! Waar Lad hij dien naam mer gehoord! „Vader is hij den rektor, mijnheer" ver volgde het meisje, toen zij bemerkte dat do vreemdeling teleurgesteld en geheel versla gen over dit antwoord was. „Zoo het op de bakkerszaak betrekking beeft, dan kan ik u wel helpen; maar zoo het geldzaken zijn, heeft moeder gezegd, moest ik het maar naar haar zenden." „Mogelijk zal ik wel een brief aan nw zen den," zeide Mat na een oogenblik nagedacht te hebben. „Kunt ge op oen stukje papier haar adres voor mij schrijven!" „O zeker, mijnheer." En het meisje spande al haar krachten in, om zoo mooi mogelijk het volgende adres te schrijven: „Martha Beckover, bij Bob Handle, no. 2 Dawson Buildings te Bangbury." Mat nam werktuigelijk bet stuk papier van het meisje aan, stak bet in zijn zak, bedank te baar en ging heen. Terwijl bij nog in den winkel was, bad hij zich reeds te vergeefs trachten te herinneren, waar hij den naam Bangbury meer gehoord had; op het oogen blik, dat hij weder op straat was. schoot het hem te binnen. Bangbury was de plaats* zoo als Johanna Griee hem verteld bad, waar Mary begraven lag. Na eenige schreden te zijn voorlgeloopen, bereikte hij een grooten manufactuurwinkel, die helder verlicht was: Hier stond hij stil en haalde plotseling de „rechtvaardiging van Jdhauna G rice's gedrag" te voorschijn, want hii wilde zich van de waarheid zijner onderstelling overtuigen en hij had eeu ge voel dat het gedeelte uit den brief, waarin Mary's door vermeld werd, hem in zijne te genwoordige onzekerheid zou helpen. Ja, op de laatste bladzijde stond het ge schreven: „lk zond met iemand, dien ik ten vcllo vertrouwen kou, geld genoeg om haar eenvoudig te laten begraven." „Ik ga er vanavond nog Iheen," zeide Mat bij ziehzelven, terwijl hij den brief wéder in zijn zak stak, en begaf zich terstond naar het j rwegstation. HOOFDSTUK XIV. MART'S GRAF. Matthew Griee was een onvermoeid en vastberaden reiziger; maar noch kracht, noch vastberadenheid zijn machtig genoeg ora de wetten van de onverbiddellij'ke spoor wegneten te veranderen en ze in overeen stemming te brengen met de plannen van Simon Bennenbroek plaats nam, en de plech- tige voorlezing der obedientiebrieven ge schiedde door den assistent, den Zeereerw. Iheer pastoor P. A. F. Rooyakkers. Hierna werd den missionarissen het Mis- siekruis omhangen door den pater Provin ciaal, waarop de Weleerw. pater Van der Valk, van de parochie van het Allerheiligst Hart, de afscheidspredieatie hield, naar aan leiding van den tekst nit de handelingen der Apostelen: „Zij deden Hem uitgeleide naar het 6ehip." De prediker r,eb etste het tafereel nit de H. Schrift over Sliet afscheid van den apostel Paulus van de geloovigen te Melite, toen de groote apostel naar Jeruzalem vertrok, en zeide, dat zoo een afscheid ook hier thans plaats had. Thans zijn hier ook zoovelen hijeen, om een laatst vaarwel too te roepen aan vier apostelen, om voor deze mannen in een vurig gebed Gods zegen af te smeeken. Wij, broeders en zusters in Christus, zijn hier, om hen uitgeleide te doen naar het schip, dat hun zal brengen naar het land van hun verlangen. Zij kunnen den Apostel Paulus nazeggen, zoo ging de redenaar voort: „Gij weet hoe ik mij onder u gedragen heb, den Heer die nende in ootmoedigheid." In hartroerende bewoordingen schetste de gewijde spreker vervolgens, hoe het de vier uitverkorenen was gegaan, vóór zij door God tot hun verheven roeping werden verkozen. Hoe zij al van jongs af verlangden priester te worden; hoe zij na zesjarige gymnasiale studio, met sdhitterende posities in de we reld en een prachtige toekomst in hrt voor uitzicht, aan de 6tem van hun God hadden gehoor gegeven voor een hoogere post: zij klopten aan de kloosterpoort, om het as- moedig kleed van St. Franciscus te vragen. Spr. schetste de offers, die nn volgden en de studies van het priesterschap, die hun nu beziglbeilden. Maar nog had God hen tot een hooger ambt geroepen: tot de verbreiding van het Evangelie in de verre Braziliaan- sche landen. Zij zeuden niet slechts priester, maar ook apostolische predikers worden. Helden zijn zij, in den waren zin des woorde die aldus Paulus nazeggen: „Gedrongen dooi den H. Geest gaan wij naar Brazilië, onbe wust van hetgeen ons te wachten staat, be halve, dat de H. Geest ons voortdurend voor houdt de gevaren en de moeilijkheden, die wij zullen ondervinden." De redenaar zeide dat wij, hij de verge lijking met onszelven en hen, wel beschaamd moeten worden, dat wij zoo weinig doen voor de verbreiding van het Evangelie. En naar aanleiding daarvan wekte hij krachtig op, om de twee missies te steunen, die vanuit Nederland bediend worden van wege de Congregatie van de Voortplanting des Geloofs, door geldelijke offers te willen brengen. Daarna sprak de gewijde spreker gloed volle woorden van geestelijke opwekking en bemoediging to,t de vertrekken den. Vaarwel, zoo sprak hij, de Heer zij met n, priesters, beter kan ik u niet wenschen. Vaarwel, gij broeders, wij zullen elkaar op de aarde waarschijnlijk niet meer zienl Vaar wel, tot in den hemel, Godi de Heer zal met u zijn tot in der eeuwigheid! De geloovigen waren diep onder den In druk. van deze schoone afscheidswoorden. Hierna geschiedden de overige plechtige afedheidsceremoniën, met gezang en gebet den, waarna de missionarissen door het mid denpad de kerk verbeten, uitgeleid door hun medebroeders en -priesters en hun overste. Hedenmiddag vertrokken zij per ss. „Hol- landia" van Amsterdam naar Brazilië. INLIJVINO VAN LANDSTORM- PLICHTIGEN, Op Vrijdag 1 October a.s. zullen door den provincialen adjudant in Zuid-Holland in het Algemeen Verkooplokaal aan den Goudschen Singel no. 33 te Rotterdam te 8.45 uur van. 500 landstormplichtigen der jaarklasse 1914 worden ingelijfd voor het Depot-bataljon X alhier. FAILLISSEMENTEN. Door de Arrondissements-Rechtbank alhier zijn bij vonnissen d.d. 28 Sept. in staat van faillissement verklaard: A. Kraaijenoord, kruidenier en brooddepothou der, wonende te Haarlem, Nassaulaan. K. Ver- heus, pensioenhoudef te Zantvoort A. Th. Schoo ne, bloembollenkweeker te Lisse. H. van den Berg, bloembollenkweeker te Lisse. Rechter-com- missaris in alle Mr. J. D. Pasteur. Curator in 1 en 2 Jhr. Mr. J. K. Schorer, in 3 en 4 Mr. N, H. van Voorst van Beest. AANBESTEDING. Gister enwerden door B. en W. aanbesteed: da afneming van de door het gemeentegaa- bedrjjf te Haarlem gedurende het tijdvak van 1 September 1915 tot 1 Juli 1916 te pro- duceeren hoeveelheid koolteer, zijnde onge veer 14,000 H.L. Ingekomen 4 biljetten. Ingeschreven door: Do Maatschappij tot bereiding van Kool teer, Krimpen a. d. IJssel, voor f 1,80s per H.L. N. V. Ncd. Asfaitfabriek, te Alfen a. d. Rijn, voor f 1,75 per H.L. N. V. Utreehtsche As- elk der reizigers. Ofschoon Mat binnen het uur Rubbleford weder verlaten Ibad, slaagde hij er slechts in halverwege Bangbury te komen, en moest op een tusschenstation overnachten. Hij kon eerst den anderen och tend met den eersten trein langs een zijtak van den spoorweg naar dè plaats zijner be stemming vertrekken. Hij bereikte des Voor middags Bangbury en begaf zich terstond naar do Dawson Buildings.^ „Juffrouw Beckover is juist uitgegaan, mijnheer want mijnheer Randle was iets heter om eens een luchtje te scheppen. Maar zij zal binnen een half nnr wel weder terug wezen", zeide de meid van den teer Randle, die de deur opende. Mat begon te twijfelen of het niet iels meer dan toeval was, dat juflrouw Beckover en liem van elkaar gescheiden hield. „Nu, ik zal over een half uur terugkomen, zeide Pij en voegde er bij, toen de meid op het punt stond, de deur te sluiten: „Welken weg moet ik inslaan naar de kerk!" De kerk van Bangbury was niet ver ver wijderd; en welken weg hij volgen moest, was gemakkelijk uit te duiden. Maar toen hij het kerkhof binnentrad en onrustig uitzag welk pad hij moest volgen om tet graf zijner zuster te vinden, duizelde zijn hoofd en bonsde zijn hart. Bangbury was een groote stad en de eene rij grafstee- nen volgde oj> de andere en zij kruisten el- Tfaltfabriek v.b. v. Stein en Tak, Utreoht, vooj) f 1,43 per H.L. Eén biljet was ongeldig. KUNSTHANDEL DE BOIS. nieuw werk van M. W. van der Valk, waarbij een 25-tal aquarellen en pastels met z.g. pronk- schelpen tot onderwerp, een onderwerp, waarmee de artist zich dit jaar voornamelijk heeft bezig gehouden. Van 1 October tot 1 November houdt de heer J. H. de Bois in zijn kunsthandel, Kruisweg 68, eene tentoonstelling eener belangrijke collectie VAN ONZE RECHTBANK Verzet. Ook de zaken die Maandagmiddag werden behandeld waren van weinig beduidenis. Twee personen hadden te Lisse toen daar iemand wegens openbare dronkenschap zou worden gearresteerd, zich met dat geval bemoeid en tegen de politie verzet gepleegd. De eisch luidde tcg6n ieder van hen een maand gevangenisstraf. Dierenmishandeling. Tegen een stalhoudersknecht te Zaandam, die zijn paard had mishandeld door het dier o.m. tegen den buik te schoppen werd f 25 boete gevorderd. Bekl. verzocht hem eeu lichtere straf op te leggen, daar hij slechts I II per week verdient en een groot gezin heeft. Openbare dronkenschap. Tenslotte dienden een drietal verzetza- ken van een zekeren ,W.. O. tegen een vonnis van den kantonrechter, waarbij hij wegens openbare dronkenschap, was ver oordeeld. Bekl. was niet verschenen bij iedere volgende zaak werd hij echter opnieuw door den deurwaarder opgeroepen en tegen hem we.'t verstek verleend. Het v. M. vorderde in de eerste zaak be vestiging van het vonnis van den kanton rechter en volstond mot, evenals de rech- ter-rapporteur, te zeggen „hetzelldobij de twee vAgendè zakenl BURGERLIJKE STAND. Ondertrouwd: 28 Sept. A. M. Thomas, en M. H. Meijerink. Getrouwd: J. B. Angeaent en M. S. Hoek- sema. Geboren: 25 Sept. z. van A. Wildschut- Hol. 26 Sept. z. van C. MeerveldBouw man. 26 Sept. z. van B. Wagemakerde Boo. 27 Sept. z. van J. T. H. Loeff—Rene, z. van G. Harms enBruijn. 28 Sept, z. van J. C. Otte—Welboren. Overleden: 26 Sept. R. C., 16 d., d. van J. van Beek, Saenredamstraat. 27 Sept. D. Akersloot, 80 jaar, Meesterlottelaan. P. v. d. LijnKlaver, 73 jaar, Brouwersvaart. T. van Noord—Kingma, 78 jaar, Da Costa- straat. A. C. Houtkamp, 77 jaar, War moesstraat. 28 Sept. J. O. van Leeuwen, 47 jaar*, Gasthuisvest. ALKMAAR. 25 Sept. Geboren: D. van J. Verhage en S. M. van Beekuin. Z. van M. Smit en A K. van der Leek. Overleden: 26 Sept. M. J. Eikamp, weduwe van J. Kluft, 74 j. A. van der Hoeve, weduwe van J. C, van Zwanenburg, 81 j. F. Keesen, 60 jaar. BUITENLAND. VAN HET OOSTELIJK FRONT. BUITSOHE AANVALLEN AFGESLAGEN, ST. PETERSBURG, 28 Sept. (Officieel). Een Duitsche aanval bjj de stad Eckau werd door ons vuur etfgeelagen. I>a vijandelijke artil lerie zet de beschieting op, verschillende pun ten bij! Riga voort Bij' Dunaburg ontwikkelden zich opnieuw gevechten met dezelfde hevigheid op ver schillende punten. Een reeks vijandelijke aan vallen in de richting van Nowo Alexandre wsk werd afgeslagen. Ten .Westen .van Wileika had een uiterst verbitterd gevecht plaats. .Vier Duitsche aan vallen .werden afgeslagen. Bij een nieuwen aanval der Duitschers werden onze troepen een weinig in het nauw gebracht. Het ge vecht is nog aan den gang. Ten oosten van Oschmiany en verder zuid waarts tot aan het Pripetgebied deed de vijand overal krachtige aanvallen, waarvan enkele een plaatselijk, weinig beduidend suc ces hadden en zonder invloed waren op de uitvoering van het vooraf vastgestelde plan van onze Legers. Een onverhoedsche aanval ondernamen wij op een Oostenrijksch bataljon bij Kabousy aan de Schara, waarbij twee officieren, 364 man en een machinegeweer in onze handen vielen en een gedeelte van het Oostenrijkschei bataljon werd gedood. De vijand was door onzen aanval gedwon gen over de Schara terug te trekken. Het dorp Sliesnitschi aan de beneden-Stochod werd door ons veroverd. Na een uiterst hevig gevecht om de brandende huizen bleef het! dorp in onze handen. De vijand werd ver nietigd, behalve twee man, die gevangen werden genomen. Vier machinegeweren we*-- den buit gemaakt. DE GRIEKSCHE MOBILISATIE. LONDEN, 28 Sept. Het Grieksche consu laat te Cardiff heeft alle daar liggende Griek sche schepen last gegeven, terstond naar Griekenland terug te keeren. kaar in alle richtingen. j Een weinig verder was een man bezig eed graf te delven, en tot hem wendde Mat zich |om hem in het zoeken behulpzaam te wezen; I hij beschreef zijn zuster als een vreemdeling, 'die reeds voor meer dan twintig jaar hier ergens begraven moest zijn. De man wad dom en stnursch en wildo geen andere in- licMiug geven, dan dat hij in den omtrek' der plaats waar hij thans delfde geen moeite behoefde te doen, want hier lagen slecht» achtenswaardige gezeten menschen. Mat wandelde naar de andere zijde de* kerk. Hier waren nog meer graven, want hier was de begraafplaats der armen. Hij liep er langzaam tusschen door, met de oogen op den grond gevestigd, en ging reoht op de boomen af, welke de grens van het kerk-' hof vormden; thiij zocht naar een plaats, van waar hij zijn ontdekkingstocht zou aanvan gen en vooral waar de graven wat schaar- &cher wflron ©n hij dm* niet zoovocl zou t©f zoeken hebben. Zulk een plaats vond hij ein- delijk bij eenige dikke boomen. Hier wak het gras niet zoo hoog opgeschoten; de mod- der ging hier in kleine plassen over en dei bramen, heesters en verdorde bladeren lar gen hier op hooge stapelfi. „Kon zij hier lifif* gen! Kon dit de laatste schuilplaats wezen! waar Mary heenvluchtte teen zij zich uit de ouderlijke woning verwijderd had!" (Wordt vervolfj.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1915 | | pagina 7