BINNENLAND Van hedenmorgen. KERKNIEUWS SOCIALE BERICHTEN U OORLOGS-A LLE R LEI Heden te 8 uur 36 voormiddags werden mijden wijkt de voerman uit, de volgende doet door Fransche vliegers bommen geworpen op hetzelfde, de derde, de vierde.... twaalfde de neutrale stad Luxemburg. Twee Luxemburg- eveneens en zoodoende is de weg spoedig sche soldaten, een arbeider en een winkeljuffrouw vijftig meter breed. Men rijdt door do eenzaam- werden gekwetst. is, heid met de onbetrouwbare kaart op de knie en bet kompaa in de hand en.... verdwaalt. Want hier lijken alle heuvels en alle beken op elkaar. Niemand kunt ge den weg vragen de kozakken hebben alle mannen weggejaagd en de vrouwen verbergen zich nog. UIT DE STAATSCOURANT. Bij1 Koninklijk besluit van 30 September met ingang van 16 November, benoemd tot directeur van het post- en telegraafkan toor te Lochem, J. Stjjkei, thans in gelijke betrekking te Zuidhorn. De gewone audiënties van de ministers van Buitenlandsche zaken en van Finantiën zullen deze week niet plaats hebben. DE KATHOLIEKE KAMEKCLUB. De Katholieke Kamerclub heeft in haar jongste vergadering herkozen als voorzitter mgr. mr. dr. W. H. Nolens, als ondervoor zitter generaal B. R. F. van Vlijmen en als secretaris den heer A. O. A. van .Vuuren. DE MELKPRIJZEN. LONDEN IN DUISTERNIS. LONDEN, 4 Oct. (Part.) Nieuwe drastische anti-lichtmaatregelen zijn door het ministerie van Binnenlandsche Zaken voorgeschreven. Het licht in trams en omnibussen mag juist voldoende zijn om het ophalen der vrachtprijzen mogelijk te maken .Bij het rijden over bruggen mag in het geheel geen licht uitstralen. In spoorwegcoupés moeten de gordijnen voort durend dicht blijven. Ook de gordijnen voor de vensters der huizen moeten 's avonds neerhangen indien het vertrek'Verlicht is. AAN DE SERVISCHE GRENS. PARIJS, 4 Oct. (Part.) Volgens een bericht uit Nisj wcrdt het aantal aan de Servische grens geconcentreerde Duitsch-Oostenrijksche soldaten op een half milücen geschat, waarvan 350,000 Duitschers. EEN DUIT SCHE MUNITIEFABRIEK IN DE LUCHT GEVLOGEN? PARIJS, 4 Oct. (Part.) Volgens een bericht aan het Zweedsche dagblad „Dagens Nyheteri', Door de Kmer yan Arbeid y£)or de Voe_ heeft een geweiaige oniplo.ting pia S dings en Genotmiddelen te Amsterdam is tot ce munitiefabriek bij W iUenberg den j|jnjSj-er van Landbouw, Nijverheid en censuur verbood het publiceeren van deze cata strophe. De fabriek, één der voornaamste muni- -fabrieken des lands, stond in het dorp Reins- erf. De ontploffing zou den 23n September heb ben plaats gehad, en den dood van 242 werk lieden ten gevolge gehad hebben, terwijl tal van arbeiders gewond waren. Handel het verzoek gericht, maatregelen te willen treffen, waardoor aan de prijsstijging van melk een einde wordt gemaakt. GEMOBILISEERDE ADVOCATEN. De gezamenlijke Raden van Toezicht en Discipline der Orden van advocaten te Am- De raad van beheer was op het oogenblik der sterdam, Rotterdam, 's-Gravenhage, Utrecht, ontploffing vergaderd. Verscheidene leden deel den het lot der arbeiders. BOMMEN OP LUXEMBURG. Leeuwarden, Zutphen, Zwolle, Breda, Maas tricht en Almelo, hadden in een adres aan den minister van Oorlog verzocht om aan gemobiliseerde advocaten een langdurig ver- PAR1JS, 4 Oct. (Officiel.) Wij maakten vor- lof te verstrekken tot afdoening van zaken, deringen in Artois en namen daar een blokhuis De minister heeft daarop geantwoord: en loopgraven ten zuiden van het Givenchy- j lo. dat de bedoelde militairen zich ieder bosch. lievig artillerieduel ten zuiden van de voor zooveel hem betreft, met éen verzoek Somme, in Champagne en in Argonne. De vijand om verlof, moeten wenden tot hun onmid- poogde in de Vogezen een brandende vloeistof dellijken officier-commandant, die verplicht in de loopgraven te spuiten, echter zonder sue- is voor de verdere verzending zorg te dragen; - 12o. dat deze verwijzing niet moet worden opgevat als een mededeeling, welke reeds bij1 voorbaat uitzicht op een gunstige be- ces. Een eskader vliegmachines heeft bommen geworpen op het spoorwegstation, op de brug ei op de militaire gebouwen in Luxemburg. MADAME „MALHEUR". Een Duitsch soldaat te velde schrijft aan de „Frankf. Zeitung", dat het Fransche stadje waar in zijn bataljon ligt, nu al een jaar lang door de Duitsche troepen is bezet en dat het du3 geen wonder is, dat de bevolking langzamerhand aan de Duitschers gewoon raakt. Velen hebben Duitsch leeren spreken en bijna allen verstaan het zoo'n beetje. Een verschijning, welke iedere Duitsche sol daat hier kent is een stokoude vrouw, die dag in dag uit, van 's morgens vroeg tot 's avonds laat voor haar vervallen huisje aan den ingang van de plaats zit. Haar gezicht is door honderden rimpels doorgroefd, de wit-grijze haren pieken aan alle Vanten onder haar boerinnemuts uit, naast haar staan twee krukken. Met gebogen hoofd zit zij voor zich uit te staren. Alleen wan neer zij ons hoort aanmarcheeren komt er leven in haar. Haar halfgeloken oogen beginnen te glansen, ze staat op, leunend op een stok, zwaait met den anderen in 't rond en uit haar tandeloo- zen mond klinkt het; „Malheur! Malheur! Wee! Wee, de oorlog, de oorlogwee1" Als we al lang voorbij zijn hooren we nog haar schorre stem: „Malheur,malheurI" We hebben het oude vrouwtje, „Madame Mal heur" genoemd. Als we haar voorbij gaan, roe pen we: „Bonjour, mad. Malheur!' Dan schudt zij het hoofd en roept: „Ja, malheur, de oorlog, de oorlog, wee, weel" Eén onzer is eens in haar huisje geweest en heeft haar wat worst en een stuk chocolade ge bracht, en heeft haar aan 't praten gekregen. Haar man en haar twee broers zijn in den oor- Jog van 1870 gevallen: van haar drie zoons is er tot dusver één gesneuveld, één in gevangen schap geraakt, terwijl er nog één aan het front staat. Een van haar neven zijn de beide beenen afgezet, vier neven zijn nog in den oorlog. Mis schien zijn die ook al gesneuveld. Zij is afgeslo ten van de Fransche bevolking aan de andere zijde van front. Van haar geheele familie is zij de eenige die nog hier is: alle anderen zijn kort na het uitbreken van den oorlog gevlucht. De Duitsche commandant laat haar geregeld voed sel brengen, maar we begrijpen thans waarom ze ons toeroept: „Malheur, malheur, mal heur DE TUIN VAN DUBNO. De Oostenrijksche novellist en humorist Rods Rods, die voor velen geen onbekende is, schrijft thans op het zuidoostelijk ooriogstoo- neel als oorlogscorrespondent aan de „Voesi- aehe Zeitung5 en geeft ee» schets van het ter rein in de buurt van Dnbno. „De tuin van Dubno" heet het heuvelland ten zuidwesten van stad en vesting, een tame lijk plotseling door moerassen begrensde streek tusschen Styr en Ikwa. Het is een heuvelach- slissing opent. DE MAXIMUMPRIJZEN. De minister van Landbouw enz. heeft aan de Burgemeesters eene circulaire gezonden met eene lijst van maximumprijzen van eeni ge met name genoemde levensmiddelen gel dende gedurende de maand October. De mi nister doet daarin o.a. opmerken: „Mocht u bet wenschelijk achten met het oog op plaatselijke omstandigheden wijziging in de gestelde maxima te brengen, dan zal ik daarvan gaarne bericht ontvangen. In geval u de wensch mocht worden kenbaar gemaakt, om voor andere dan de vermelde artikelen maxima vast te stellen, of u uit eigen beweging dit wenschelijfc mocht oor- d-eelen, zal ik daarvan gaarne kennis krij gen. Tot wijziging of aanvulling van de lijst gelieve u in tusschen niet over te gaan, al vorens mijn antwoord op uw bericht u be reikt heeft" En verder: „Wanneer winkeliers zich" beklagen over levering van suiker tegen te hooge prijzen of in onvoldoende hoeveelheid, zoudt u hen in overweging kunnen geven zich ter zake te wenden tot het Suikerbureau, Sarphati- straat no. lc te Amsterdam, aan welk bureau door mij de uitdrukkelijke wensch is te ken nen gegeven, dat dit in bedoelde gevallen de winkeliers rechtstreeks zal helpen." De kleinhandelprijs van witte geraffineer de suiker, die, naar men weet, de winkeliers te laag oordeelen, is opnieuw bepaald op f 0.55 per K.G. VERONTSCHULDIGINGEN VAN DE BRITSCHE REGEERING. De Britsche regeering heeft aan de Neder- landsche haar leedwezen betuigd en veront schuldigingen aangeboden naar aanleiding van het feit, dat een Britsch vliegtuig, zich vergissende In de plaats, waar het zich be vond, den. 9den Augustus- des nachts bom men heeft geworpen in en in de nabijheid van de haven van Cadzand. De Britsche regeering heeft verklaard de berokkende schade te zullen vergoeden. H. Jf. J>£ KONINGIN-MOEDER. H. M. de Koningin-Moeder heeft Zaterdag een bezoek gebracht aan het sanatorium Oranje Nassau-oord. Het sanatorium, dat in zijn gewonen doen was, werd geheel door H. M. doorwandeld, alle patiënten wer den toegesproken, en ieder ontving een bou quet je. Vervolgens werd de nieuwe tuinaan leg bezichtigd. Na afloop van den rondgang werden in de kamer der directrice eenige ververschingen aangeboden; waarna H. M. weder naar den Haag vertrok. de DIENST OP ENGELAND. De mailboot „Mecklenburg" kwam Zater dagmiddag te vijf uur te Vlissingen aan met 184 passagiers, die grootendeels van weerkogele getroffen. De vlieger was onge deerd en werd geïnterneerd. Een oplichter. Op den 8en Augustus jl. aiTiveerde in hotel „Ketelaar" te WoUkum, zoo schrijft men aan de Leeuw. Ct. uit die stad, een heer met groot lederen valies en reisportefeuille, logies vragende onder denl naam van Jos. Loopuit, lid van den Amster- damschen gemeenteraad. Hij gaf voor, hier te komen als journalist en propagandist voor de S. D. A. P., terwijl hij zou trachten hier eene afdeeling op te ridhten. Voor dit doel bezocht hij dan ook een geestverwant, docht gaf zich daar uit voor A. B. Kleere- koper, lid van de Tweede Kamer der Staten- Generaal. Twee dagen later, de gast had zich goed laten bedienen, ging hij naar Hindeloopen, om 's avonds naar hij zei, terug te keeren. Hij liet zijn lederen valies hier achter. Des avonds kwam Ihij niet weer, maar 11 Augus tus zond hij een telegram uit Amsterdam, meldende dat hij over twee dagen terug zou komen. Het wachten was tevergeefs. Men schreef dus een brief aan den heer Loopuit te Am sterdam en uit diens antwoord bleek, dat men met een oplichter te doen had gehad; wat zoo langzamerhand ook reeds gedacht werd. De zaak werd in handen der politie gegeven. Het groote valies werd geopend em dit bleek, behalve oude en gedragen kleeren, veel reclames enz. van de Singer-Mij. te Gro ningen te bevatten. Thans heeft men vernomen, dat de ver meende propagandist te Rotterdam achter slot en grendel ie gezet. Naar men zegt, zijn verscheidene hotelhouders de dupe van dit heerschap geworden. Doodeljjke ongelukken. Te Leiden heb ben twee ongelukken met doodelijiken afloop plaats gehad. Op het Stationsplein is Vrijdag de 70-ja- rige G. Hoogkamer door de electriscihe tram aangereden. Zaterdag is de man aan de ge volgen overleden. En op de B reestraat is Zaterdagavond een 60-jarige vrouw door de electrische tram: aangereden. De borstkas werd haar inge drukt. Zij was onmiddellijk, döod. Postfraude. Over de arrestatie van den conducteur der brievenmalen v. d. B. meldt men ons nader uit Arnhem: De bij herhaling voorkomende vermissin gen van gefcewaarde uit brieven, we hoor den van een waaruit twee biljetten van 100 gulden waren ontvreemd en waarbij ook de conducteur der Posterijen G. J. v. d. B. moet zijn betrokken geweest, gaf do postadmini stratie aanleiding een proef te nemen met dezen beambte; die reedis geruimen tijd' on der verdenking stond zich schuldig te heb ben gemaakt aan kwade prakt-ken. Daartoe werd Woensdagavond een Ibrief aan een niet bestaand persoon te Enschedé verzonden, inhoudende een biljet van 10 en een zilverbon van 2.50. De verzentelling had plaats met een trein waarin v. d. B. werkzaam was. Bij aankomst te Enschedé waren de inspecteur der Posterijen uit Utrecht en nog eenige postambtenaenr aan wezig. Een paar ambtenaren gingen het poet- rijtuig binnen en vroegen den brief aan den poste o nametenr op. De brief bleek aanwezig te zijn, doch bij nadere beschouwing te zijin geopend. Al ras kwam men tot de ontdekking dat de inhoud •was verdwenen, zoodat onmiddellijk de aan wezige politie werd gewaarschuwd, die den beambte ondervroeg. V. d. B. ontkende dien brief te hebben geopend en zich den inhoud1 te hebben toegeëigend. Bij ftrailleeTing werd niets op hem bevonden en ook niet in den) postwagen, die mede werd onderzocht. Daar niettemin de politie aan de daadl van dezen beambte niet twijfelde, werd Lij in hechtenis genomen: en op het politiebureau te Enschedé nogmaals aan een gestreng ver hoor onderworpen. Hij bleef ontkennen iets van het geld af te weten. Donderdagmorgen werd net onderzoek voortgezet met het resultaat, dat in het drinkbus je van den beam®*® het papieren geld wérd gevonden. Een volledige bekente nis volgde toen. Dienzelfden dag is hij naar zijn woonplaats Arnhem vervoerd omi nader te worden gehoord. dit ook hieruit, dat door verschillende ge meentebesturen aan de districtsarbeidsbeur zen subsidiën .worden verleend. De districtsarbeidsbeurzen, op .welker di recteuren straks een nieuwe belangrijke taak zal rusten, worden inet elkander in verband gebracht door de Centrale Ar beidsbeurs te 's Gravenhage, welker direc teur (de heer Anth. Folmer, Rijksadviseur voor de arbeidsbemiddeling en secretaris der Vereeniging van Nederlandsche Arbeids beurzen, Kneuterdijk te 's Gravenhage) meer in het bijzonder met de organisatie der intercommunale arbeidsbemiddeling is belast, en dienaangaande alle vereischte in lichtingen verstrekt. De samenwerking van Rijk en gemeente besturen zal het mogelijk maken, de in tercommunale arbeidsbemiddeling spoedig goed georganiseerd in werking te doen tre den. Verwacht mag toch worden, dat die gemeentebesturen, welke nog geen corres pondent aanwezen, daartoe weldra in het belang der gemeente zullen overgaan. Met het oog op de mogelijkheid, dat eer lang een lichting met klein verlof gaat, en, aan den anderen kant, op de omstandigheid, dat vele werkgevers zeer moeilijk arbeids krachten kunnen verkrijgen, mag dat zeker nog te eer .worden verwacht. tig terrein en het landschap ziet er vriendelijk «it. De groote wouden, die men. op de kaart oensdag af aan boord waren, en met mail. angeduid ziet, vindt men in werkelijkheid niet ï9 half zeven kwam ook de „Koningin Regentes" maar zonder passagiers of mail. Van gisteren af was de dienst weder nor- maaL waar men ze zou willen zoeken de bijl heeft ze reeds opgeruimd. Do bevolking is schaarsch en er zijn weinig dorpen en die er zijn tellen Zelden meer dan 30 huizen. „De kaarten van Rusland zijn overigens niet betrouwbaar. Zij geven i en spoorweg aan Een unicum. Ten kantore van den gemeen te-ontvanger te Apeldoorn vervoegde zich de spoorweg is vernield; de wegen zijn onbi 1200igU?.dei1 te i j j v7wki.o-r.ri v i laag in den hooidGlijKen omslag te ziin aan- gaanbaar: de dorpen verbrand de bosscben geslagen, welk bedrag hij mt wenschte weggehakt; de wegen verlegd. Plotseling ont-.te storten dekt men wegen waar er geen behoorden to j H paard van feu landbou- «un; midden in een moeras staat een stad van jWer Binnendijk aan den Haagweg teTal- barakken; midden in de bosschen staan vestm- kenburg (Z.-H.) ie in den naclit van Vrijdag k€n- op Zaterdag de buik op verschillende plaat- In ter communale ar heilsbemiddeling. Geleidelijk nadert de organisatie der in tercommunale arbeidsbem19®6^11® hier te lande thans haar voltooiioS- Nadat de 30 arbeidsbeurzen, die als dis- tricts-arbeidsbeurzen zuUen °Pteeden, hier toe door de gemeen te bes tur<jn (of andere besturen), van welke *0 U%aan, waren gemachtigd, hebben zij J°.or Z1°h haar taak aangevat voor zoover het haar toege voegde district aangaat- Ee® vergadering van directeuren dezer distrl9ts-arbeidsbeur- zen werd, onder leiding van bestuur der Vereeniging van Nederlandsche Arbeids beurzen, den 21en Septeolb0r j.i. te 's Gra venhage gehouden, te raaclei'e bespreking van de regeling der inter®0®??®®®4!0 arbeids bemiddeling, terwijl bovendien verschillen de belangrijke zaken aa® .0If 0 K^,1?16® (o.a. de regeling der arbeidsbemiddeling Voor het hotel- en restaurantpersoneel als intercommunale, national® regeling). In verschillende district®11 werd in de tweede helft van Septelllber °P initiatief van den burgemeester der 8eioeente, van welke de districts-arbeidsbeurs uitgaat, een vergadering gehouden niet de burgemees ters der andere tot het district behoorende gemeenten, om tot organisatie van het dis trict te geraken. Steeds bleek men alge meen overtuigd van de groote beteekenis der organisatie voor de eigen gemeente en zeer bereidwillig tot medewerking- I® V0Ae der overige districten zullen dergelijk"3 bll" eenkómsten spoedig volgen. Gelijk men weet is de bedoeling» NIEUW ZIEKENHUIS VAN ST. JOANNES DE DEO TE 'S-HERTOGENBOSOH. Men seint ons uit 's-Hertagenbosch: Heden had op plechtige wijze de opening plaats van het nieuw-gebouwde ziekenhuis dei- Eer w. Broeders van St. Joannes de Deo. Tal rijke geestelijke en burgerlijke autoriteiten wat-en daarbij aanwezig, o.a. Z. D. Mgr. Arnold us F. Diepen, Coadjutor van Z. D. H. Mgr. W. van de Ven, Bisschop, van 's-Hertogen- bosch, de Commissaris der ,Konngin in Noord- Brabant Mr. A. E. Baron Van Voorst tot Voorat, Burgemeester Jhr. P. van der Doea te Willebois, de, Vicaris-Generaal van het Bisdom, de Provinciaal der Capucijnen, de Rector der Redemptoristen, da Oversten van de huizen Broeders da Deo in Nederland, de president van het Gerechtshof, de officier van justitie, wethouders, raadsleden enz. Tevoren had Mgr. Diepen omstreeks half tien de kapel der inrichting, die nog niet geheel voltooid is, ingezgend, waarna om tien uur daar eene H. Mis met Bisschoppelijke assistentie werd opgedragen door den Pastoor der St. Jacobs Parochie, den HoogEerw. Heer Mgr. O. C. Prinsen, geassisteerd door de ZeerEerw. Paters Gardiaan en Magister der Capucijnen. Na deze plechtigheid geschiedde d© voorle zing eener oorkonde. Men begaf zich daarvoor naar den ingang van het gebouw, alwaar in de vestibule een prachtig, levensgroot beeld van den H. Joannes do Deo de aandacht van alle bezoekers trekt. Aan de voeten van den Heilige rvi»t een. zieke, die van St. Joanne®, die zelf met doornen is gekroond', hulp en troost ont- vangt. Op 't voetstuk is een steen aangebracht, dragende het opschrift: In honorem Dei et misericordiae (Ter eere Gods en der Barm hartigheid), achter welken steen de oorkonde, door de aanwezige autoriteiten ondertcekead, werd weggesloten. De oorkonde vermeldt, dat de bouw der stichting werd begonnen toen Z. H. Pius X overleed en Z. H. Benediotus XV Hem opvolgde, Mgr. W. v. d. Ven bisschop was van Den Bosch, Koningin Wilhelmina het land regeerde, Jhr. van der Does d Willebois bur gemeester was van 's-Hertogenbosch, Broeder Bonifacius Generaal-Overste der Orde, Dr. J. Freericks huisdokter der stichting, terwijl zij verder vermeldt dat de bouw geschiedde onder leiding van den ingenieur-architect J. Dony en de kapel werd ingezegend door Mgr. Diepen. Vervolgens begaf men zich naar een der zie kenzalen, welke tot receptiezaal waS ingericht en waar de autoriteiten op de voor hen be stemde zetels te midden van een keurige plan- tenvraiering plaats namen. De Vicarius van de Nederlandsche afdeeling van de Orde der Broe ders van Barmhartigheid, tevens hoofd van het Bossche huis, Broeder Alexius, (vroeger te Haarlem), hield eene uitvoerige rede, waarin hij op de eerste plaats dank bracht aan Mgr. Diepen, den Commissaris der Koningin en den Burgemeester voor hunne tegenwoordigheid en daarna een geschiedkundig overzicht gaf, waar uit wij het volgende aanstippen: Toen in de voor Duitschland's Katholieken zoo bange dagen van den Culturkampf, zoovele Katho lieke Congregatiën werden, vervolgd en ver re ven en gevreesd werd, hoewel ten onrechte, dat ook de Orde der Broeders van Barmhartig heid dit lot zou deelen, verkregen de toenma lige Algemeene Overste Vincentius en Broeder Joannes van Z. D. H. Mgr. Zwijsen, destijds Men kan niet snller en gemakkelijker in den sen opengesneden. Het dier is den volgenden tuin van Dubno rondtrekken dan in een boe- morgen op advies van den veearts afge renwagen. Men zit dan op een bundel stroo maakt. Van den da-dér geen spoor, en met drie flinke paarden er voor ga&t heti Een Engelsche vlieger geland. Uit over de velden en door het bosch. Stooten doet Breskens wordt gemeld: De Engelscha vlie- de wagen niet, want, steenen zijn er niet in den ?6r. ter zee Boyd, opgestegen te Duin- tri» „iri. 1» teemachtig „ad d.t na «a S»?dSt "ïooTh^a J ».T m aag urifc-en regen awart en vloeibaar wordt, geweervuur der Duituohere do ontetetdng tin de wegen ontstaan dan geulen, waarin de weigerde. HÜ kwam neer in 'n bietenveld bij wielen verdwijnen. Om die diepe sporen te ver- Nieuw vliet. Het vliegtuig was door vier ge- de Nederlandsche huizen tot een Vicariaat tol vereenigen waardoor de uitbreiding van het» huis in Den Bosch eene dringende noodzake-j lijkheid werd. Dank Gods hulp is deze thans, tot stand gekomen. Vanaf dit oogenblik is dit huis meer dan ooit. „het" ziekenhuis der Broeder» en is in dit huis voor goed hun Noviciaat, Naast God en Zijne heilig© Moeder, bracht spre- kor dank aan de overleden en de levende wel doeners, die hunne offers schonken ter voltrek king van dit grootsohe werk, vooral onzen gelief den Kerkvoogd, Mgr. Van de Ven, die op en velerlei wijze de uitvoering der plannen moge lijk maakte. Mgr. Diepen dankend, dat Z. D. H. de kapel had willen inzegenen, sprak de Vicarius de overtuiging uit, dat Z. D. H., wanneer hem het bestuur des Bisdoms zal zijn toevertrouwd, voor, de Congregatie datgene zal zijn wat de Bis- sohoppeif van Den Bosch voor haar waren, niet alleen hun geestelijk hoofd, maar een steun in - moeielijke dagen en een vader in het lijden. Vereerd door de tegenwoordigheid van den Commissaris der Koningin, die daardoor toont het werk der Christelijke Charitas, door da Orde beoefend, op prijs te stellen, wenschte spr. hier hulde te brengen aan H, M. de Koningin, die vooral in deze troebele tijden op zoo emi nente wijze de liefde tot haar volk toont. Ala goede kloosterlingen, zei spr., zijn wij ook goedé vaderlanders en niemand kan ons overtreffen, in eerbied, in trouwe liefde en aanhankelijk heid voor oze dierbare landsvorstinne. Den heer Burgemeester betuigde spr. zijn dank voor de ondervonden medewerking en de heeren doktoren, die thans door de totstandkoming van dit gebouw ook hunne verlangens en wenschen bevredigd zien, voor hunne raadgevingen en bemoeiingen. Zich tot zijne medebroeders wendende, wees spr. op het merkwaardige toeval dat hij het juist was, die den Broeders den weg naar de woning van Bisschop Zwijsen wees toen zij zioh hier kwamen vestigen, onbewust dat hij eens in hunne G'ongregatio zou treden. Hij heeft nooit vermoed, dat hij op de plaats waar hij eens rondwandelde, nu. als Vicarius zijn mede broeders zou moeten toespreken. Getuige ge weest van de Verschillende verhuizingen der Broeders en van de veranderingen aan hun ge sticht, is spr. diep ontroerd op dit oogenblik, want het verschil van voorheen en thans is geweldig. Dit stemt tot dankbaarheid jegens God, die groote dingen aan de Broeders heeft gedaan, en die dankbaar moeten zij meda toonen door aan de zieken hunne zorgen te wij den als ware het God zelf en door een stipte naleving der eonstitutiën en regelen der orde. De Vicarius eindigde met zijne medebroeders' op te wekken tot een gebed voor hen, die vóór veertig jaren dit werk begonnen, en voor de tal rijke weldoeners en vrienden van het huis. Na deze rede hield Z. D. H. Mgr. Diepen op de hem eigen beminnelijke wijze eene harte lijke toespraak, waarin hij uiting gaf aan zijne grooto waardeering voor het sohoone liefde werk, door de Broeders verricht, en hun zijne voortdurende belangstelling en steun toezegde, Ook de Commissaris der Koningin gaf uiting aan zijne warme symphatie voor dit heerlijke werk der charitas, terwijl verder nog o.a. het woord voerden de Burgmeester en Dr. Free ricks. Het nieuwe ziekenhuis mag een sieraad heeten voor 's-Hertogenboseh, dat onlangs ook zijn prachtig en alom geroemd groot Algemeen Ziekenhuis zag voltooid worden. Charitas Ohristi urget nos: De liefde van Christus dringt ons: deze woorden, aan den ingang der stichting prijkend, hebben de Eerw. Broeders over alle moeiten doen heenstappen en voor geene kosten doen terugschrikken, zoodat een ziekenhuis tot stand Is gekomen dat aan de meest moderne eisohen voldoet. Kunnen de beide operatiezalen gerust model-zalen genoemd worden, aan de geheele inrichting tot In de kleinste bijzonderheden is 8e grootste zorg be steed. Moge Gods rijkste zegen op dit gebouw en: het liefdewerk der Broeders van St. Joannes de Deo rusten Darftf ik et ting niet in hej volg# On Bisschop van Den Bosch, toestemming om zich in dit bisdom te vestigen. Het eerst geno de Broeders, in October 1875, gastvrij ei ij den Burgemeester van Kaatsheuve oc reec s in 1876 vertrokken zij naar Den Bosch waar zij bovenhuis betrokken, dat later verwisseld werd met een toenmalige onderwijsinrichting. Door de giften der burgerij daartoe in staat gestold werden in 1879 eenige panden op den Papenhulst aangekocht waar het tot nu toe gebruikte ziekenhuis verrees. Vanaf dat jaar begonnen zich ook Nederlandsche jongelingenbd de orde aan te melden en dezen moesten, daal ons land geen Noviciaat was, voor de novice- ntal werd dat door de verschillende gemeentebestur®® 991jcs pondenten worden aangewezen, die gemeente het orgaan der inter®omillUiiale arbeidsbemiddeling vormen, ,e® 9 daartoe in nauw contact met de d^^^ts-arbeids- beurzen staan. Reeds zijn in ongeveer 500 gemeenten dergelijke correspondenten aan gewezen, zoodat het netwerk der intercom munale arbeidsbemiddeling geleidelijk doch snel voltooid wordt. Dit bewijst zeer duide lijk, dat de gemeentebesturen inzien, van welke waarde het is, dat hun gemeenten bij de intercommunale arbeidsbemiddeling zij en leerjaren naar Duitschland. Hun «a steeds grooter, zoodat, toen het 25-jarig feest der vestiging in ons land werd gevierd in Den Bosch tegenwoordig waren de Oversten der inmiddels opgerichte en geheel door Nederlan ders bestuurde buizen te Amsterdam Haarlem Utrecht en Den Haag. De noodzakelijkheid drong zich steeds meer en meer op, om de op leiding voor ordebroeder en verpleger hier-te- lande te doen geschieden en in 1904 werd dan ook besloten tot vestiging van een Noviciaat te 's-Hertogenbosch. De opleiding werd in han den ge-steld der Eerw. Paters Capucijnen, ter wijl een driejarige cursus ter verkrijging van het diploma van ziekenverpleger werd opge- o 5richt. In het jaar 1913 besloot Rome, met het ijn aangesloten. In ander opzicht blijkt oog op de groote uitbreiding in Nederland, 0 JUBILEUM PATER v. d. BOEZEM O. F. M. Gisteren vierde op plechtige wijze de zeer- eerw. pater H. van den Boezem O. F. M., kape^ laan der St. Antoniuskerlc aan de Adm. de Ruy- terweg te Sloten, den gedenkdag vaü zijn in trede, thans vijf-en-twintig jaar geleden, in de orde van den H. Franoiscus van Assisië. De ZeerEerw. pater, die naar men weet. iedere maad een» te Haarlem preekt voor de katholieke doofstommen van Haarlem en om streken, gewerden vele blijken van belangstel- ling. Ha de H. Mi», welke door den jubilaris, met assistentie van de zeereerw. paters pastoor P. J. A. de Graaf, Heitkönig en van Sambeek in de feestelijk versierde parochiekerk, werd opge dragen, kwamen velen, onder wie de burgemees ter van Sloten, jhr. Suehtelen van de Haaren, den 'feesteling hun sympathie en achting bewij- zen* Namens de parochianen werd den feesteling een geschenk aangeboden, bestaande uit eenige gebrandschilderde ramen, aan te brengen achter het Maria-altaar. De leden der katholieke doof- stomoienvereeniging verschenen en corps ter receptie, om hun geestelijken leider geluk té wenschen en hem een geschenk aan te bieden. MGR. H. H. HOFMAN. Heden herdacht in de stilte van het Francis canenklooster te Venraaij, waar hij tijdelijk vertoeft Z. D. H. Mgr. H. H. Hofman, bisschop van Tilmesse en gewezen -Apostolisch Vicaris van Zuid-Chansi, zijn diamanten minderbroe- derfcest. Mgr. Hofman was de eerste Nederlandsche Franciscaan, die op de dringende bede van den Pater-Generaal zijner Orde, om missionarissen voor China, den 6en December 1870 het vader land verliet. Twintig jaar arbeidde hij aan het bekeerings- werk onder de bewoners van het vicariaat Ooet- Hoepé.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1915 | | pagina 2