Geschiedenis van het rijwiel Mijne zorgen, WETENSWAARDIGHEDEN VAN OVERAL *1 Q II. <1 a "xte "MuoRte jaor is *t slecht gewist met 'de aerrepel en de boon; gelèk de ziekte der in, wit Van Kessel wel." „Jan, des woar, meneer, gelèk den boel .verrot." Van 'ffleseel stonft op, lei de twee handen op, tafel en op zijn armen steunende en zich naar Eomijn .voorover buigende, spjrak hflj: „Ja, as t kos, as 'C kos, dan zoude ons oek gerieve kunne- Wij betalen hier zes hönderderd gulden pacht. En da's duur, ijse- lijk duur." Plotseling stond de vrouw van Eomjjn uit haar leunstoel o-p, „Hoor eens menschen, wij komen vandaag alleen maar eens kennis maken, maar wat het geld betreft, wij' kunnen niets beslissen. Maar als mijn man het mij vraagt, dan zeg iks neen." Daarop ging ze zitten. De boeren zeiden verder niets meer. De boerin stopte de vrouw van Romijia vol met krentenbrood en kaas en koffie. Nog twee pachtboeren van Romïjn die als iele joude Gradus, ook het nieuws van ben nieuwen heer hadden gehoord, kwamen bij Van Kessel buurten, lieten zich daar het hun reeds bekende als. nieuws vertellen, lachten hij de aardigheden, welke mijnheer debiteerde, dampten allen aan de dén-cents sigaren, welke hen door Eomijn ,warcn uit'-* reikt en kuierden als een soort eerewacht met Eomijn en zijn vrouw mee, toen doze zich' weer naar den vergulden Ossekop be gaven, waar het rijtuigje, nog altijd aange spannen stond te wachten. De koetsier, die .wist, wat voor volkje hij op, zijn kussens moest dulden, was één en al verbazing toen hij bij het wegrijden een hoopje boeren beleefd de pet van het hoofd zag nemen. i Eomijn strekte, toen het rijtuigje in be weging was gekomen, de beenen uit, zette den buik naar voren, kruiste de armen en took hevig aan zijn sigaar. Eensklaps sloeg zijn vtouw met haar mol lige hand hem op de beenen en riep, zoo hard, dat de koetsier omkeek: „We zijn non rijk, Jan. Zoo rijk als ie mand I" En beiden lachten. Toen vielen ze van vermoeidheid en Eet ongewone van het gesohok van het kar retje in slaap. Den volgenden dag, toen Eomijh bij den rijksontvanger .wilde betalen, kwam de ver gissing uit. Het was een harde ontgoocheling, 'doch spoedig waren de twee gemoedelijke en arbeidzame menseden weer met hun ouden doen verzoend. Een paar weken later werd in den win kel op de erfenis van de zusters van Ger- rit-neef-zaliger gezinspeeld. Eomijn kreeg een kleur, maar zei: „Hou, ik zal jullie eens precies zeggen, hoe het gegaan is. 't Xs een vergissing op het belastingkantoor." En hij vertelde het historietje van het aanslagbiljet, de waarschuwing, de aanma ning, het dwangbevel enz. Men lachte in den winkeL „Grappenmaker," zei een oud man, die op een ijzergieterij werkte, „maak dat an deren wijsl Maar, gij hebt ze, dat is het voornaamste. Hoe ge er aan komt, dat raakt geen menschl" Eomijn protesteerde. lederen dag verbelde hij aan de klanten het historietje van het aanslagbiljet. Sommige0 gingen verder en aedden: „Waar doet zoo'n vent nou nog winkel voor? Hij heeft kind noch kraai en hij bulkt yan het geld, de gierigaardl" En als hij' voor de honderdste maal zijn historietje vertelde, lachte men niet meer, maar werd men boos. Op een morgen vond hij, toen hij de blinden van de ramen ging nemen, een groot papier op, de blinden geplakt. Hij las: Een buske zwavel, i Een buske kruit, Hier hangt de gierige duvel urn En het zaakje verliept. Komijn en zijn vtouw hadden het hard te verantwoorden. Soms leden zij gebrek. En de heele buurt noemde beta: tie millioenenmenschen. „N. KL" Db oorsprong van het moderne rijwiel vindt men terug in het „bobby horse" (hobbelpaard) dat in het begria ran de vorige eeuw aecr popu lair was. Het bestond uk twee wieleu, verbonden aan een houten ixame; de rijder zat in den zadel, bevestigd aan het frame, midden tusschen de wielen en werd voortbewogen door met de voeten op den grond voort te loopen. De naam „loop wiel" zou hiervoor beter geschikt zijn, hoewel de Engelschen het „hobby horse" noemden. Er was geen stuur aan, zoodat men het alleen in een rechte lijn kon voortbewegen. In 1818 veranderde baron von Drais dit on handelbare voertuig zoodanig, dat het voorwiel kon bestuurd worden. Dat zulk een primitief voortbewegingsmiddel spoedig zoodanig in den smaak van het publiek zou vallen, was toen nog ondenkbaar. Wij hebben nu reeds twee wielen achter elkaar geplaatst, en bet voorste beweeg baar: er ontbrak alleen nog maar aan, de verandering van loop- in rijwiel. Deze uitvinding wordt aan twee Schotten toegeschreven, nl. aan Gravin Dalzell en Mac Millan. Men beweerde dat de uitvinding van Dalzell dateert van 1834, maar een nauwkeurig onderzoek in 1892 daar naar ingesteld, leverde het bewijs, dat het wiel door haar in 1847 was gemaakt In Dalzell's uitvinding waren de trappers nog niet wat zij nu zijn, de voeten beschreven slechts een gedeelte van een cirkelomtrek. De bewegingsoverbrenging geschiedde door middel van een hefboom op een kruk aan de as van bet achterwiel, ongeveer op dezelfde wijze als bij een scharenslijperswagen Den jongen Franschman Ernst Machaux zijn wij den vierden grooten stap bij de uitvinding van het rijwiel verschuldigd. In 1855 kwam hij op het denkbeeld een paar krukken aan het voorwiel te bevestigen, toen hij bezig was een der oude karren van baron von Drais op te lappen Het Michaux-rijwiel of „velocipède", zooals het toen werd genoemd, vond dadelijk veel bijval en wellicht zijn er nog onder onze lezers, die met genoegen deze kar in Engeland „bove shaker" genoemd, bereden hebben. Er werden dadelijk „velocipède"-vereenigingen opgericht en wedren nen gehouden. In datzelfde jaar verschenen de i n di a-rubber-ban den en maakte Michaux een rijwiel met grooter voorwiel dan het achterwiel en kwamen ook de remmen te voorschijn. Een voortgaande verbetering gaf ons het oude wel bekende „ordinary" of „spider"-wiel, dat gedu rende eenige jaren zeer populair was. Dit nieuwe rijwiel woog ongeveer 20 K.G. tegen 40 K.G. gewicht bij de oudere velocipède. Er waren echter vele gevaren aan dit hooge rijwiel verbon den en verschillende patenten zijn er toen geno men op verbeteringen tegen het gevaar van val len, o. a. het kleine wiel werd verplaatst en de voortbeweging door hefboomen, riemen en pal- raderen geregeld. In 1880 voerde Starley de zoo genaamde „Roveri' in, dat ons het eerste oor spronkelijk model van de moderne „safety" gaf. Beide wielen waren laag, het grootste voor. Het achterwiel werd op dezelfde wijze als tegenwoor dig door middel van kettingen met kettingwielen voortgedreven. Langzamerhand kwamen veran deringen in den vorm van het frame; stukken van zeer ingewikkelden vorm, welke onmogelijk te maken geacht werden, werden thans geperst en •gesoldeerd. De sterkte der materialen, in gebruik 'bij de rijwielfabrieken, is zorgvuldig nagegaan geworden, en de uitkomsten van die onderzoe kingen hebben het mogelijk gemaakt, een rijwiel van voldoende sterkte te maken, dat slechts 10 kilo weegt De eerste rijwielfabrikanten maakten hunne frames naar verschillende modellen. Ieder fabrikant had zijn eigen vorm gekozen. Spoedig begonnen de verschillende vormen ineen te smelten, tot, ten laatste, het vijfhoekig diamant- frame algemeen werd; behalve dit, ziet men van tijd tot tijd nog wel eens nieuwe vormen ver schijnen en verdwijnen. De trap-as-metalen en wiel naven trokken toen meer en meer de aan dacht en. zijn zooveel verbeterd geworden, dat men tegenwoordig duizenden mijlen rijden kan, zonder eenige merkbare slijtage er aan te be speuren. In de oude velocipèdes met recht frame werden veeren toegepast; daarna volgden de veerkrachtige massieve banden en ten laatste werden de luchtbanden, waarop reeds veel vroe ger patent was genomen, algemeen ingevoerd; hierdoor had men de ideale veering tusschen den wielrijder en den grond verkregen, waardoor de hinderlijke trillingen bij het rijden over hob belige wegen werden opgeheven en het wielrij- den een aangename sport werd, die algemeen in den smaak viel De mechanische bezwaren waren bij den tricycle minder dan bij het gewone rijwiel. Even wel is de tricycle nooit populair geweest, zelfs niet toen hij in denzelfden trant gebouwd werd als het moderne rijwiel. Wellicht is er nog een groote toekomst voor den motor-tricycle. Wij hebben opgemerkt, dat er reeds een groot aantal van verschillenden vorm in den handel zijn gebracht, waarvan zeker het kettihgloozc het belangrijkste is. Het kcttinglooze rijwiel heeft de bezwaren van aanhangend vuil en daardoor ver meerderde wrijving van den ketting opgelost en beeft deze door een as vervangen Verschillende veranderingen, waaronder bepaalde verbeterin gen, zijn er voorgesteld geworden in de kogel raderen. De meeste fabrikanten van kettinglooze rijwielen gaai evenwel voort met het maken van rijwielen met kettingen. De tandem is ook een goed voorbeeld van' bijzonderen vorm voor rijwiel en dagteekent reeds van 1869, toen er een uitvinding werd voorge steld, waarbij het mogelijk was met twee per sonen op een één-velocipède te rijden;'de ach terste zadel kon dan door een dame of heer ingenomen worden. De voordeden van een tandem zijn vele. Met een hooge gearing loopt een tandem zeer snel,: terwijl de beide rijders nog in staat zijn op hun gemak een gesprèk te voeren. De weinige tril ling en het gemak, waarmede men tegen den wind kan inrijden, heeft hem zeer populair ge maakt. Langzamerhand kwam er vraag naar meer snelheid voor gangmaking en renners, zoodat wij tegenwoordig zes of zeven, ja zelfs tien personen op een paar rijwielen zien rijden. De sextuplet is een merkwaardig en vernuftig werkstuk, omdat daarmede een gewicht van 400 tot 500 K.G. wordt vervoerd. Een zoodanig wid is gegeared op 153, waardoor iedere om wenteling van de trappers het wiel 12 meters doet afleggen. Damesrijwielen trokken pas de aandacht, na dat de „safety" in gebruik kwam, en tegen woordig verschilt het weinig van dat voor hee- ren en is alleen een weinig zwaarder. Het eerste damesrijwiel werd in '1887 gepatenteerd in Amerika. Eeaa ging ik des morgens naar groenende veld; Mijn zorgen zij wandelden mede. „Ik wil niet," das sprak ik, „dat gij mij vers- zeilt." tToch volgde zu, schrede voor schrede. Maar nauwelijks omringde ons Gods schoon® natuur, Toen moesten mjjfi aorgten on gelden. „Gij," riepen de vogels, „gij bier op dit nor? i „Wat maakt ge in de lachende velden?" Het gras en de bloemen versperden haar pad; De wind dreef zjjn spel met mijn zorgen De dww loste ze op in haar parelend nat; Zij smolten in 't licht van den morgen. „Daar hebt g» al" riep ik bevrijd van haar kruis, „Wat doet 'ge hier buiten te komen? „Een andermaal blijft liever stillekens thuis) Gij hebt Gods nabijheid te sehromem" HET VEEVEN VAN LEVEND HOUT. Eeeds sinds vele jaren heeft men getracht het hout van levende boomen door het toe voeren van kleurstoffen te kleuren. Tot nu toe lukte dat evenwel nooit. In 1839 nam een Engelschman patent op een uitvinding, die hij geschikt noemde om het hout der boomen te kleuren. Maar de man had geen andere resultaten dan dat hij zijn geld verspeelde; de onder neming Leed volkomen schipbreuk. In 1841 werden nieuwe proeven genomen om door middel van kopervitriool het hout meer duur zaamheid te geven. Ook hiermede werd wei nig succes behaald, hoewel men dit middel nog veel toepast bij boomen, die moeten dienen als telegraafpalen. Ze kunhon het daardoor werkelijk iets langer uithouden. Kort geleden evenwel heeft zekere dr. Kleinstück interessante proeven genomen om levende stammen te kleuren. Hij heeft den uitslag van zijn werk ge publiceerd in eenige Duitsche tijdschriften. Zijin proeven zijn goed geslaagd, In den stam van een boom wordt een kanaal of een systeem van gaatjes geboord. Het eeno eind wordt met een kurk afgeslo ten, in het andere eind wordt een aanvoer- buis voor de verfstof geplaatst. Met aniline- verfstoffen wordt zoo groen of methylblauw bij beuken ingevoerd en dit kleurt het hout regelmatig. Door eosine weet men verder het hout nog rood te aderen. Bij gebruik van een zoutzuuroplossing van aniline van 1 procent werd een beuk reeds in één nacht door en door geverfd en na eenige dagen waren de bladeren zooveel donkerder van kleur gewor den, dat de boom in de verte wei een zwarte beuk geleek. Deae nieuwe uitvinding kan voor bef. vol maken der houttechniek van groote waarde zijn; speciaal voor intame-werk, dat juist meer in den smaak komt, denkt men het goed te kunnen gebruiken. BOT GO LID EN ZILVER IN DE WIGKELD. den dat voorbeeld. Eerst Peter de Groote, Sedert 1900 vermeerdert de goudproductie do onvermoeide importeur van Westersché van jaar tot jaar. De grootste factor daarin beschaving, bracht verbetering en stelde is Transvaal, waarvan de vermeerdering per militaire artsen aan. jaar wonderbaarlijk is. In 1911 bracht het 500 Met de apothekers was het hetzelfde: tot millioen gulden aan goud voort Dan vol- de 18de eeuw was de hofapotheek te gen de Vereenigde Staten met een productie j Moskou, de eenige in heel Eusland. Toen van 250 millioen gulden en Australië met ongeveer in het midden van de 17e eeuw meer dan 150 millioen. Mexico en Eusland de pest woedde, stierven daar ruim 250.000 lev eren respectievelijk voor 75 en 70 millioen menschen aan. Gedurende die epidemie werd gulden op. I er absoluut geen geneeskundige hulp ver- Sedert 1906 is Frankrijk ook begonnen goud lèend, de bevolking beschuldigde daarop de voort te brengen; in 1911 leverde het 2726 artsen van de groote sterfte en richtte ware kilo goud, di. voor bijna 5 millioen gulden,1 „dokter-pogroms" aan. Alle quarantaine- uit 3 mijnen, te Beillière (Maine et Loire),maatregelen dienden alleen tot bescherming Ob a tel et (Creuse) en La Lucette (Mavenne). van_ de Keizerlijke familie. De koloniën leveren meeT dan het moeder land: Guyana, in 1911: 3787 kilo; Madagascar 850 kilo, alzoo 11 millioen. Frankrijk heeft bovendien voor 78 millioen gulden aam goud ingevoerd, de koloniën er onder begretpen. Na Peter de Groote's regeering waren er verscheiden dokters in het leger en op de vloot, maar tot 1730 was er nauwelijks één burgerlijk geneesheer. In 1800 vermeerder de dat aantal tot 500, waarvan het gTOOtste Wat het verbruik betreft, de Vereenigde deel buitenlanders waren. vuurweiiwaken te volgen, ca wij noesten <Se Staten verbruiken meer dan zij voortbren gen en staan bovenaan. Dan komen Voor- em Achter-Indië, overbevolkte landen, dief se dert eenigen tijd voorspoedig landbouw be drijven, vervolgens de nieuwe landen, d.w.z. nieuw op handelsgebied, zooals Brazilië, Ar gentinië, Japan, Egypte enz. In tegenstelling mei het goud, is zilver een NIEUWj PEEPAKAAT VOOR HET STE- RHJSEEREN VAN DRINKWATER. Een nieuw preparaat voor het sterilisee- ren van drinkwater is onlangs door een firma te ELberfeld in den handel gebracht. Het is voornamelijk bestemd om gebruikt te worden door soldaten, die tijdelijk van gewone koopwaar, onderhevig aan alle hun troep verwijderd zijn, bijv. op voor- schommelingen der markt, 'tls een metaal, post staan. .Wanneer men gewoon bron- of dat voornamelijk uit Amerika komt. Metxico, 1 rivierwater met dit apparaat behandelt, de Vereenigde Staten en Canada leveren 82 wordt het geheel gezuiverd van alle ziekte- percent van het gewonnen zilver, namelijk j kiemen. De behandeling is tweeledig: L het 5800 ton, terwijl de aarde 7000 ton jaarlijks i volkomen steriliseer en van het water door voortbrengt. Frankrijk bracht in 1911 nit 4 middel van een poeder, dat 75 pOt chloor zilverhoudende loodrnijnen voor bijna VA I bevat. Deze bewerking duurt ongeveer 10 millioen gulden voort, terwijl het jaarlijks j minuten, 2. Men strooit in het water een voor 32 millioen gulden noodig heeft. Indië ander po.eder, dat de onaangename reuk en verbruikt bet meeste zilver, n.I. 25 percent do smaak van het chloor in 1 4 2 minuten van het geheel. Daarna volgen, met voor vrij geheel verdrijft. wat minder bedragen, China, Rusland en j Het water kan hierna gewoon gebruikt worden; het heeft een lichte troebeling ge kregen, maar behoeft niet gefiltreerd. Duitschland. EEN AMPUTATIE DER HERSENS In de moderne oorlogschirurgie schijnt De methode is niet alleen eenvoudig, doch ook zeer duurzaam en zal dus in het leger het woord „onmogelijk niet meer te bestaan, goede diensten kunnen bewijzen. Een sprekend bewijs bjervan wordt nit Pa rijs gemeld. Daar werd een jonge soldaat in - - - 1 i 't hospitaal opgenomen, die door 'n granaat- splinter in het hoofd getroffen was, en die daardoor een zware schedelbreuk in het ach- terhoofd had. vernieuwen, waarbij wij zoo voorzichtig waren de stof driedubbel te nemen. Zoolang wij gekam peerd waren, gaven wij een blad nit dat wij „Blizzard" (sneeuwstorm) noemden .De bron voor onze berichten was ons draadloos station, op de, zuidwestelijk van Nieuw-Zeeland gele gen, Markiezen-eilanden, dat in verbinding staat met Hobart, de hoofdstad van Tasmanië. Maar dikwijls werd de verbinding door den invloed van de vliegende sneeuwdeeltjes, die wrijvings-electriciteit opwekten, gestoord, VERMINKTE MUSICI, Voor musici, die in den oorlog een of meer vingers verloren hebben, worden thans instru menten voor de linkerhand vervaardigd. De koningin van Zweden schonk onlangs aan tón Duitschen matroos, die op het eiland Oeland 'geïnterneerd was, een speciaal voor de linker hand gebouwde trompet, daar de arme musicus de vingers van zijn rechterhand had verloren. Prof. Barth uit Hamburg, die de vingers van zijn linkerhand niet goed meer kon bewegen, nam terstond den strijkstok links en zijn spel moet op die manier weer de vroegere hoogte hebben be reikt. Ook fluitspelers zal men wel kunnen helpen. Want honderd jaar geleden reeds heeft de in strumentmaker Ehrard te Karlsruhe voor den jongen baron von Birkenfeld, die zijn rechterarm had verloren, een fluit gemaakt, met eventueel toonen als de gewone. E. heeft later nog ver schillende soortgelijke fluiten vervaardigd, die nu misschien wel nuttig kunnen zijn. In verzamelingen en musea zullen nog wel voorbeelden te vinden zijn. IETS VAN BLUCHER. Er wordt dikwijls beweerd, dat vorst Bismarck' zich het eerst van de Duitsche taal heeft bediendi in zijn nota's aan vreemde mogendheden. Maar dit is niet geheel juist. Het was Blücher, aan wien het moet worden toegeschreven de eerste te zijn geweest, een brief in het Duitsch aan een Fransch machthebber te hebben gericht Napo leon deed op 29 Juni 1815 afstand van den I troon, ten gunste van zijn zoon, en maarschalk Davoust was benoemd tot opperbevelhebber van j de Fransche troepen. Deze nu richtte op 30 Juni aan vorst Blücher een schrijven- waarin, hij hem mededeelde, dat de verbonden mogendheden j reeds verklaard hadden, dat de oorzaak van den Bij de onmiddellijk uitgevoerde operatie '•.keren kennen slechts zwart als de kleur verwijderde de chirurg de naar voren geko- van rouw. Deze kleur duidt het verlies men hersenmassa en haalde Uit een verzwe ring in de middenhereens drie beensplinters. De patiënt, die eerst vrij goed was, ging EOUWKLEUEEN. De Europeeache en Amexikaan&che vol- oorlog door Napoleon's troonsafstand uit den weg was geruimd, met Oostenrijk was een wa- aan van licht, vreugde en leven. Maar deze kleur is geenszins door de andere volkeren als teekén van rouw geaccepteerd, echter plotseling zóó sterk achteruit, dat hij Zoo rouwen de Egyptenaren bijvoorbeeld na twee dagen een nieuwe operatie moest ondergaan, waarbij weer een gedeelte der hersens verwijderd, een nieuw gezwel open gesneden werd, en. waarbij men eenige been splinters vond. in donker geeL Dat is volgens hen de kleur der stër- vende bladeren. Zij zijn de meening toe gedaan, dat donker geel bet einde be toe kent van alle leven en alle aardsche ver- De soldaat, die na ongeveer een derde deel wachtingen. De Japanners daarentegen ron van zijn linker hersenhelft mist, ondervindt wen weer in het wit. ,Wit verzinnebeeldt daar niet de minste last van. Zenuwstelsel bij ben de reinheid van leven van den af- en geestvermogen zijn volkomen normaal en do patiënt is voor den velddienst goedge- I iurd. IJZEREN MUNTEN. De ijzeren pasmunten, die nu in Duitsch land geslagen worden, herinneren aan den gestorvene, een opvatting, welke wij chris tenen ook gedeeltelijk zijn toegedaan. Bij de Syriërs is de rouwkleur weer hemels blauw als om de plaats aan te duiden, waar penstilstand gesloten en hij, Blücher, zou voor geheel de wereld een groote verantwoordelijk heid op zich nemen, wanneer hij de vijandelijk heden wilde voortzetten. Toen de oude maarschalk van den inhoud van dezen Fransch en brief had kennis genomen, riep hij Gneisenau bij zich en met dezen samen stel de hij een brief op van ongeveer den volgenden inhoud: „Mijnheer de maarschalk! Het is niet juist, dat tusschen de verbonden mogendheden en Frankrijk alle rédenen tot oorlog hebben opge houden te "bes taan omdat Napoleon afstand van den troon heeft gedaan. Hij heeft dit slechts con ditioneel verricht ten behoeve van zijn zoon, én het besluit van de verbonden mogendheden ver klaart niet alleen Napoleon alleen, maar al zijn t. li 7 a;0 nitGrie- orauwe kleur, omdat dit de kleur is der oudsten vorm van munt, zooals die mtGrie a.,rrlft fcr,,ri-wrn„ kenland bewaard is gebleven. Onder de puin- hoopen van het oude Heraion te Argos heeft men kleine pakjes ijzeren staafjes gevonden, die als munten gebruikt werden. Ze heetten „obeloi"; meestal werden er verscheidene samen gebonden om het betalen van groo- men een afgestorvene gaarne heen familieleden van den'troon vervallen. Wij zetta wenschk De Etiopiërs kleeden zich ia onze overwinningen voort, waartoe bod óns de middelen en den wil heeft geschonken. Weet wel, mijnheer de maarschalk, wat gij doet en stort niet voor een tweeden keer een stad in het ver aarde, waartoe de dooden terugkeeren. BET LAND DER SNEEUWSTORMEN, Dr. Douglas Mawson, de koene leider der Australische Zuidpool-expeditie, is thans in En geland bezig met de uitgave van een populair o - -- boek over zijn reis. Hij verklaarde tegenover een to sommen te vergemakkelijken. Too n new reporter van een Londensch blad, dat dit zijn veelheid heette in het Grieksch „drachme I Jaatste antardische reis was werd later de munteenheid met de waar- verzwakte ,yCZondheid hem een volgende iris br>even en opdrachten gezonden officieren vast- van 1 franc. verbood. ^dt? derf. Wilt gij de verwenschingen van Parijs óp u laden, gelijk die van Hamburg? Alleen in Parijs kan een betrouwbare wapenstils) :ml war den gesloten. Ik maak u er attent op. i... teer de maarschalk, dat, waar gij met ons onderhan delen wilt, het zonderling is, dat gij onze met en de In Oost-Azië' kwamen ook ijzeren mun ten voor. Deze hadden in het midden een vierkante opening en werden tot een zeker bedrag, aan elkaar gëregen met aan de einden knoopen. Later werden diezelfde munten in brons nagemaakt en nu nog die nen ze in Korea en China als wettigi be taalmiddel. iWanneer men enkele jaren ge leden in de binnenlanden van Korea zaken wilde doen, moest men ladingen van der gelijke „muntkettingen" meesleepen. Ook in de binnenlanden van Afrika wordt ijzer als betaalmiddel gebruikt, deels in ruwe stukken, deels ook bewerkt b.v. sta ven, bijlen, kuisen, dolken of messen. ÜTE DE GESCHIEDENIS VAN HET RUS SISCHE gezondheidswezen. In de Russische geschiedenis verneemt men pos heel laat van artoen. Tot het jaar 1600 zijn er in geheel slochte twaalf be kend geweest; voor 1500 wordt er nergens molding van gemaakt. Daarna veroorloofde het Keizerlijk Huis zioh de luxe van een ljjlarto, en enkele verlichte Magyaren volg- I Niets, verklaarde hij verder, heeft zich gedu rende mijn oponthoud in die poolstreek zoo vast in mijn geheugen geprent als de voorstelling van den aanhoudenden, in grimmige woede vooirteuftenden wind. Hij waait het geheele jaar door in Adelicland m de poolstreek met een snelheid *an 80 kilometer. De grootste snelheid die wij opmerkten was 185 kilometer, maar wij hadden .ook rukwinden, die gedurende een paar seconden een snelheid van 320 kilometer per uur bereikten. Interessant was de uitwerking van den wind in het beletten van 't dichtvriezen vair het water. Het ijs kon niet meer dan een dtmne korst, vormen, die telkens weer naar de open zee werd gejaagd. De sneeuwdeeltjes, door den storm meegevoerd, wekten wrijvings-electriciteit op, met het gevolg, dat ieder uitstekende punt een schitterend Ijlauw elcctrisch licht uitstraalde. Onze neuzen en vingertoppen deden ijverig mee «n deze Illuminatie en dc stalen punten van onze tenten, en de masten van het draadloos telegraaftoestel schitterden als de lichten van cen electrische reclame. Zelfs onze kleeren kon den met nalaten het algemeen voorbeeld van Toen Gneisenau hiermede gereed was, wilde Blücher naar de pen grijpen om den brief te onderteekenen. Eerst echter, Uwe Doorluchtigheid, meen de Gneisenau, „moet de brief in het Fransch vertaald worden. Wat, wilt pij den brief eerst vertalen? zei Blüdher verbaasd. Natuurlijk, wij kunnen tod? niet van een Franschman vergen, dar hij een Dnhscheu brief Itegrijpt! Waarom niet? riep Blüdher woedend Hoe heeft Davoust dan aan mfi geschreven? In f Fransch; dus heb ik het rechi am hem in het Duitsch te schrijven. Hij mag voor mijn part zijn neus in den wind steker, en zeggen, die kerel, die Blücher, fe zoo dom, dat hq niet eens Fransch verstaat en mij in zijn eigen te-al terug- schrijft Ik doe frrHjk hü er zeg. die Davoust m zoo dam, dat b* gwen Duitsch kent mij dus wrl ki rijn moedertaal moet ach rijven! Dasi hij Mcrf hef en de brfcf bleef ottvcrtonld IAUtR»ÖYEND8 &&BDIE&BN. Die kast van Californiö ia «en E 9- be ■S- 'aCU J4 -n be- V-it -TH *V» VrfV ♦-« i i i J. /T i o T J11/rtA'n hrtfi-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1915 | | pagina 8