leger en vloot UIT DE PmVéNCIE UIT BEVERWIJK 5CHAGEN EN OMSTREKEN UIT LISSE E.O. STATEN-GENERAAL KERKNIEUWS SOCIALE BERICHTEN BOEKBEOORDEELING medemblik. INGEZONDEN. Door die verhooging zou, zoo berekende men, tien miliioen 'a jaars in de Schatkist worden gebracht, tien miliioen, welke voornamelijk door het buitenland zou worden betaald. Het tekort in 'a lands kas ware daarmee, zoo- al niet geheel, dan toch voor een zeer groot deel te dekken geweest. Thans zal aanzienlijke belastingverhooging onvermijdelijk zijn, en desondanks hoort men een financiëele specialiteit zijn voldoening uiten, dat de Fiscus een zoo belangrijk bedrag derven tnoet. Het is inderdaad een duur „voordeel", dat onzen belastingplichtigen daardoor bezorgd werd. Zij moeten het uit hun eigen zak betalen! Antiquiteiten-liefhebbers. Wij lezen Ihet Volgende in het „U. D.": Er schijnen te Utrecht den laatsten tijd eenige Amsterdamsche koopers van oudheden te ko men, met de bedoeling antiquiteiten in handen te krijgen. In verschillende deelen van de stad hebben deze opkoopers bezoeken gebracht bij be woners, van wie zij meenden te weten, dat er wel antieke dingen in huis zouden zijn. Zij gaan daarbij hoogst brutaal te werk, dringen om zoo te zeggen de woningen binnen en zijn niet van zins heen te gaan, alvorens zij zich op de hoogte heb ben gesteld, in hoeverre er iets van hun gading te vinden is. Het kan goed wezen het publiek voor zulke bezoeken te waarschuwen, opdat men z'n dienstpersoneel last geve geen onbekende personen binnen te laten. Een van deze Amsterdamsche opkoopers is dezer dagen geveest bij een hoogbejaarde dame, die met een juffrouw van gezelschap woont; er werd op een goeden morgen gebeld door iemand die vroeg om „mevrouw te mogen spreken" en op de vraag van de juffrouw of hij haar de boodschap niet kon mededeelen, antwoordde dat hij beslist mevrouw zélve wenschte te spreken. De juffrouw ging daarop naar de huiskamer om 't aan mevrouw te zeggen, maar nauwelijks was zij binnen of de bezoeker trad eveneens in het i vertrek en nam, als was het de meest gewone zaak van de wereld, het geheele meubilair op, liep direct dcor naar het buffet en zei„Ik geef u daar f 200 voor." De oude dame, bleek van schrik, stamelde dat zij niets te verkoopen had en van dit bezoek niet gediend was, maar de „antiquair" stcorde zich daar in 't minst niet aan en wandelde, als was hij in zijn eigen huis, de kamer rond, alles bekijkende om toen, de maat volmetende, den salon in te stappen, naar boven te gaan, alle learners door, overal de kas ten open makende, tot een zolder toe, waarna de opkooper, ervarende dat hier niets voor hem te halen was, weder heenging, zoo kalm, als was er op zijn manier van doen niets aan te merken geweest. De beide dames misten den moed om tegen den brutalen indringer op te treden en lieten hem daarom z'n gang gaan. Zoo hebben deze Amsterdamsche „antiquairs" bij verschillende familiën geopereerd. Ze zijn o. m. gekomen bij iemand in de Mauriisstraat, van wie zij twee meubelstukken wilden koopen en daarvoor enorme bedragen boden. Daar de exemplaren evenwel te zwaar waren om zoo te worden meegenomen, zeiden ze dat ze alles over twee dagen kwamen halen. En passant wensch- ten ze nog een porceleinen vaas met zilveren beslag te koopen voor enkele guldens, in de hoop, dat de eigenaar, pleizierig gestemd door de exorbitant hooge sommen voor de meubelen ge boden, er in zou toestemmen deze vaas voor een klein bedrag direct van de hand te doen. Maar de bewoner verklaarde zich daartoe .niet bereid en wilde de vaas slechts afstaan, als ze direct ook de meubelstukken betaalden en meenamen. De heeren beloofden des anderen daags terug te zullen komen, maar kwamen niet. De truc is natuurlijk, geweldige sommen te bieden voor dingen, die ze zeggen te zullen laten halen en dan zoo tusschen de bedrijven door, meenende dat de bewoners vriendelijk zijn gestemd gewbr- den door de hooge prijzen, die over enkele dagen betaald zullen worden, waardevolle artikelen, 't liefst glas en porcelein te koopen voor bijna niets, nauurlijk nooit terugkomende, om de meu bels te betalen. Bij weer een ander heeft een van de opkoopers kans gezien een klein pulletje van hooge waarde in z'n zak te steken en er van door te gaan, zóó haastiglijk, dat men eigenlijk pas goed begreep wat er geschied was, teen de man al lang en breed de deur uit was gegaan. Om alle soesah te vermijden, hield men de zaak maar stil. Bij voorkeur komen deze Amsterdamsche lieden in de morgenuren, als ze zoo ongeveer kunnen weten dat de heer des huizes afwezig zal zijn, wat het hun dan gemakkelijker maaki door te dringen en hun slag te slaan. Gevaarljjk spel. Te Harlingen heeft gis teren een 15-jarige knaap met een pistool, dat hij voor eenige centen had gekocht, een 13-jari- gen mi.' ker voor het hoofd geschoten, met ge volg dat deze in levensgevaarlijken toestand naar het ziekenhuis moest worden gebracht. Verduistering. In Den Haag zijn aange houden een bediende en twee loopknechts in dienst van den grossier in meubelen, den heer P., aan de Groot Hertoginnelaan aldaar, die verdacht worden zich ten nadeele van hun pa troon aan verduistering te hebben schuldig ge maakt. Het drietal wordt namelijk verdacht, reeds gedurende een paar maanden een groot aantal meubelen, huishoudelijke artikelen enz. uit het magazijn te hebben overgebracht naar tweedediands-winkels, waar het ontvreemde ten eigen bate werd te gelde gemaakt. De aange houdenen zijn ter beschikking van de justitie gesteld. E pseudo-d' ktert In een hotel te Delft was een jonge man gelogeerd, die bestemd was geweest om in de medicijnen te studeeren, doch die nooit eenig college had bijgewoond, daar hij zelfs niet met privaatlessen in ongeveer alle v.1 ken het eindexamen gymnasium kon halen. Toch deed hij zich gaarne voor als oud student en in hotels schreef hij zich altijd in liet vreemdelingenboek als dr. N„ arts. Dat l ad hij ook hier gedaan en toen 's nachts een der gasten zich onwel gevoelde en den kellner verdocht een dokter te waarschuwen, klopte de kellner bij den pscudo-arts aan. Deze verscheen weldra bij den zieke en speelde Z'in rol voortreffelijk. Hij onderzocht hem nauwkeurig, schreef voor oen warmwater- verbard op den huik en constateerde „onvol doende bloedvoeding van het middenrif" Den volgenden dag zou hij nog wel eens terugkomen. Maar den volgenden ochtend reisde de „medicus" met een der eersto treinen De patient liet een anderen dokter komen en vertelde hem wat 's nacht gebeurd was. Toen de zieke mededeelde, welke diagnose de nachte lijke dokter had gesteld, lachte de Delftsohe Esculaap zich van zijn stoel. Was 't soms geen dokter, vroeg de zieke arg wanend. Ik denk, antwoordde de arts gevat, dat het de Delftsche wonderdokter is geweest. Doodgereden. Bij het station Martens- hoek is gisteren een bejaarde vrouw door den trein overreden en gedood. Een inbreker aangehouden. Te Nijme gen is door de politie aangehouden zekere H. V., die sedert eenige weken aldaar op een door hem gehuurde kamer zijn intrek had genomen. In zijn bezit werden ver schillende inbrekerswerktuigen gevonden. V. wordt verdacht van diefstal van een zilve ren wierookvat met toefeehooren, ten nadeele van een Nijmeegsche firma en dat te Arn hem, waar het door hern was verkocht, in beslag werd genomen, alsmede van een po ging tot inbraak bij een goudsmid te Nij megen. Een bouwvallig huis. De perceelen 9 en 11 in de Paardenstraat te Amsterdam, waar gevestigd was café De Groote Slok, worden verbouwd. Een ander perceel in de Paardenstraat, grenzend aan perceel no. 9, was reeds geheel gesloopt, terwijl de on derbouw van dit laatste reeds voor een groot gedeelte was weggebroken. Men had daarvoor den bovenbouw op stutten gezet, daar deze nog bewoond werd. Gistermiddag echter begon er beweging te komen in dezen bovenbouw, n.l. in den gevel, staande aan den kant van de Paardenstraat. Evenzoo gaf de achtergevel blijk van minder hechte soliditeit. Den bewoners werd daarom ge last het huis te verlaten, daar men voor een instorting bevreesd was. Door het aanbren gen van groote stutten tegen de dreigende gevelvlakken slaagde men er in het gevaar van instorting vermoedelijk te bezweren. SCHOTEN. Diefstal. Ten nadeele van den melkslijter Gee- ven alhier, is een Heerenrijwiel ontvreemd. 1JML1DLN. Verbetering van het militair kamp. Ruim een honderd werklieden zijn thans alhier bezig een aantal ruime eri goed ingerichte houten loodsen te bouwen voor de aldaar vertoevende soldaten. Daar deze militairen des nachts in tenten moe ten verblijven, wordt de voltooiing van deze lood sen door hen met groote blijdschap tegemoet ge zien. Er wordt tevens met den meesten spoed aan het gereedmaken der reusachtige „hallen" gearbeid. Een mooie daad! Voor een paar weken zonk in het Noordzeekanaal te Velsen door aanvaring een Urker botter. Deze werd door de firma Goed- ïtoop gelicht, waarna er beslag op gelegd werd. Bij den verkoop gisteren kochten eenige heeren van hier den botter met inventaris voor 45. waarna de Urker schipper zijn botter weer terug kreeg. De schipper was natuurlijk in zijn schik. ËI-iSEN. Een kantongerecht te IJ muiden. Wij zijn in staat het schrijven te publiceeren, door Burgemeester eu Wethouders gezonden aan den Minister van Justitie, waarin zij aan dringen op de vestiging van een Kanton gerecht te IJmuiden. Het schrijven luidt als volgt: Bij (vroegere) brieven van Burgemeester en Wethouders en van den Burgemeester van Velsen werd reeds gewezen op het groote belang van de vestiging van een Kantonge recht in deze gemeente, terwijl ook in het adres van de Kamer van Koophandel en Fabrieken in deze gemeente op deze vesti ging ernstig werd aangedrongen. Bij de behandeling van de Oorlogszeeonge- vallenwet is weer opnieuw gebleken, van hoeveel waarde bet is, dat in een belangrijke visscherijplaats als IJmuiden een kanton rechter gevestigd is, die voor belanghebben den zonder oukosten en hinderlijk tijdverlies bereikbaar is en zich geheel met de plaatse lijke toestanden en de belangen van het visscherij- en aeevaartbedrijf vertrouwd kan maken. De belangen zoowel van de opvarenden als van de reeders zijn toch grootendeels aan de goede zorg en het juiste inzicht van den kantonrechter toevertrouwd.en de bij de Oor- logszeeongevalienwet getroffen regeling zal zeker niet aan de gestelde verwachtingen be antwoorden, wanneer de betrokken kanton rechter den noodigen tijd mist tot rustig onderzoek en de gelegenheid tot nadere ken nismaking met de eigenaardigheden van het bedrijf, die alleen den inwoner van een havenplaats door veelvuldige aanraking met de belanghebbenden verschaft wordt. Bij de behandeling der wet, werd er meer malen de aandacht op gevestigd, hoe bezwaar lijk het dikwijls voor de minder ontwik kelden onder de opvarenden is recht te zoe ken en hoe noodig het is, dat hun dit zoo gemakkelijk mogelijk wordt gemaakt, een streven, dat ook de volle instemming der regeering had; ook uit dit oogpunt bezien is het dus van bet grootste belang, dat de kantonrechter voor hun gemakkelijk bereik baar is en in de havenplaats zelf te vinden. Ook voor de reeders is het van zeer veel belang dat do bemanning hunner schepen niet Sanger dan hoogst noodzakelijk door do be handeling der zaken, uit de wet voortvloei ende, aan den wal wordt gehouden; het stil liggen hunner schepen brengt voor hen dik wijls groot geldelijk verlies en veel ongerief met zich, vooral, wanneer tengevolge van de vertraging het bereiken der goede visch- plaatsen of het tijdig binnenvallen niet meer hogelijk is. Wij aarzelen dan ook niet als onze over tuiging uit Spreken, dat een kantongerecht re IJmuiden niet langer kan worden gemist. ixccds vroeger werd op do snelle oevol- kingstoenarne, die do laatste jaren meer dan duizend zielen per jaar bedroeg, gewezen. Met het aangebouwde Beverwijk over schrijdt het zielental thans de 30.000 reeds belangrijk. Het aantal proces-verbalen wegens overtredingen blijft relatief zeer hoog, in 1914: 1203. Wij hopen, dat Uwe Excellentie evenzeer als wij van het gewicht dezer zaak zal zijn doordrongen. Zeer zal het door ons worden nix oriiji raAteLJ imKaia arxa 4p werd geboden deze zaak nader persoonlijk bij Uwe Excellentie te bepleiten. HAAKLEMMERE1EDE C.A, DebegrootingvanhetBurgerlijk Armbestuur dezer gemeente is opgemaakt en vastgesteld op een bedrag van i' Vb '7.71 in ontvangst en uitgaaf. HALFWEG. Be waterleiding. Gisterenmorgen onge veer half acht is men alhier begonnen met het grondwerk voor de aan te leggen water leiding, doch al spoedig bleek, dat dit niet op den dag, maar 's avonds en des nachts moest geschieden; de van beide richtingen komende wagens en rijtuigen konden al daar niet passeeren, waarom de werkzaam heden werden gestaakt en na zes uur wer den voortgezet. HAARLEMMERMEER. Veiling. Ten overstaan van notaris iieinsi- us werd gisteren in hotel De Beurs te Hoofddorp publiek goveiid: Een bouwmans woning waarin graanberging, stalling voor 4 paarden en 15 koeien, met kapberg, boom gaard, erf, tuin, arbeiderswoning en bouw en weiland, ter gezamenlijke grootte van '20 H.A. en 19 Aren, gelegen aan den Hoofd weg te Nieuw-Vennep. Gekocht door J. Nijs- sen te Nieuw-Vennep voor f 33.061. Wie niet hooren wil moet voelen! In de laatste raadsvergadering heeft de burgemeester de mede werking van het publiek ingeroepen om gelijk matige handhaving te verkrijgen van de vastge stelde brood- en varkensvleeschprijzen. Naar het schijnt wordt de regeling echter nog niet overal nageleefd. De burgemeester althans heeft bekend doen maken, dat de slager Kroes te Nieuw-Vennep voorloopig geen regeeringsvarkens meer zal kun nen ontvangen, doch dat de voor hem bestemde varkens mede ten dienste van de bewoners van, Nieuw-Vennep en omstreken zullen worden ge slacht door de slagers Jonker te Nieuw-Vennep en Kroezen te Hoofddorp. ,.De..Pri5zen. ziin voor een ieder te lezen op een ofiiciëele prijslijst, welke de slagers voor hunne winkelramen moeten hebben opgehangen. HEEMSTEDE Het Steuncomité. In September 1S15 werd door 'het Steuncomité ontvangen: aan maan- delijksche bijdragen 7 en van verkocht hout 9; aau ondersteuningen werd uitge geven: in geld 38.50; aan levensmiddelen 2.10 en aan woninghuur 2.60. Als penningmeester van het Steuncomité is opgetreden de heer W. Gaade, Westerhout- park 1, ter vervanging van den heer C. J. Blok, die om gezondheidsredenen als zooda nig heeft bedankt. BEN NEBROEK. Het pensionaat van het H. Hart. Inzake het aantal pensionairen van het pensionaat van het H. Hart alhier meldt men ons na der, dat wel het aantal der pensionairen na de vacantie tot 41 is gestegen, maar dat liet aantal der Belgische jonge dames, slechte 7 in getal, met geen enkele is vermeerderd. De nieuwe leerlingen zijn dus geen Belgi sche, maar Hollandsche dames. WARMOND. Uitvoering voor het „Ziekenfonds". Nood breekt wetten, zooveel te gemakkelijker nog regels te gebruiken; vandaar ook het breken met het gebruik oxn eerst later dan nu het geval is met uitvoeringen aan te vangen. De geldnood, waarin het ziekenfonds van de afdeeling van den Ned. E. K. Volksbond ver keerde, gaf hier de noodoorzaak. De vereenigde tooneelisten en het 6ympbo- nieorkest „Speranza" verleenden bereidwil lig hunne medewerking, om te bereiken wat bereikt is, nl.: een reuzensucces. De geheeld zaal was totaal uitverkocht, wat in dezen tijd wat zeggen wil. De tooneelafdeeling van den avond had op te voeren Louis Haver's werk „Het hoogste goed", waarmede het hoogste in werkelijk heid is bereikt. Haver's werk geeft voldoe ning, als zijn bedoelen zóó gevoelt en weer geven wordt. De wisseling, die een zweempje van hu mor in haast pijn 1 ijk-tragiséh gebeuren, brengt, de wel te voorzi®13® óoeh altijd nog verrassend komende afwikkeling, het realis me in iedere spel en elke uitbeelding, mocht den meesteischende ruim voldoening schen ken en bevredigen. Ook „Speranza" gaf werkelijk iets hoog staands te genieten. Is het wonder, dat nu reeds een groot aan tal kaarten verkocht zijn voor Zondagavond en dat de mogelijkheid wan een derden avond nog wel in overweging zal genomen worden1? Dat ook het publiek dan, als nu, tot goed© orde medewerke! Voor velen een zwaren avond, voor allen een genotvollen, voor liet Ziekenfonds een zéér voordeelige; dat was de geheele en goed geslaagde succesvolle onderneming. Onder de vele aanwezig®!1 waren ook de Hoogeerw. Heer Mgr. Smulders, kap. Omt- zigt en de professoren van let Seminarie Seijzener en Visser. kiANDVOOBT. Vergadering van den Gemeenteraad van Zandvoort, op Maandag October 1915, des namiddags te half ^'e onderwerpen ter behandeling zijn: Ingekomen stukken en mededeelingen. Aanbieding Gemeente verslag 1914. Voorloopig6 .v .illng Ge meenterekening 1914. Goedkeunno rekening Eurgerlijk Armbestuur tb.. Aanbieding Gemeeutebegrooting l9l°-tarief Waterleiding. Klerk bij het Waterleidingbe drijf. Begrooting Waterl®1"111?- Eervol ont slag Gemeente-ontvanger- Benoeming Ge meente-ontvanger. Weg en iraP naar het strand. Bediening centrale verwarming Raad huis en School O. Toelage gepens. agent van politie V. Paap. Huurprijs arbeiders woningen. Geldleening. G rati I' ic a tie Rijk.6" veldwachter. Aanvulling Commissie van Bij stand voor de Waterleiding"- Schadevergoe dingen inzake overstrooming rioleermg. Reclame PI. directe belasting naar het in komen. Gevonden voorwerpen- Terug te bekomen bijJ. Kroon, Rozenobelstraat, een electri- sche zaklantaarn; E. Kropman, Prinsen gracht no. 289 te Amsterdam, een vermoe delijk gouden ring. Personalia. Benoemd is tot leeraar in het lijn- en vakteekenen aan de Teekenschool ta A n.eiü- j. Q. Don. leeraar M. O., alhier. EJaémboll nvc-iling. De veiling gisteren ten overstaan van Notaris Boerlage, in Maison Siroucken gehouden, was goed bezet. Prach tige partijen bolien, waaronder zeer mooie soorten, waren ingebracht. Doordat de betaling op 1 Juli 1916 was gesteld,» liepen de prijzen hoog. Hieronder volgen eenige noteeringen der voornaamste soorten. Dubb. Tulp Couroune d'or f 60 per H.L.; Dubb. Tulp Murillo f 25 per H.L. Dubb. Tulp Salvator Rosa f 22 per H.L. Dubb. Tulp Tournesoll (geel) f 28. En kele vroege tulpen Maas f 20; idem Proser pine f 65 per H.L.. Enkele Narcis E. N. Bic Victoria 10 H.L. f 100. Darw. Tulp No- ra Ware p. H.L. f 32. Rev. H. Ewbanli 4 H.L. f 125. La Tulipe Noir f 85 p. H.L. Painthed Lady f 33 per H.L. Uitlating geldleening der gemeente Bever wijk. B. en W. der gemeente Beverwijk brengen ter algemeene kennis, dat bij de door hen gehouden halfjaarlijksche open bare uitloting der met 31 December a.s. af te lossen obligation der geldleening ten laste dier gemeente, primitief groot f 135.000 zijn uitgeloot de nummers 127, 14 30 249 240 eu 263. Onze markt. SCHAGEN, 7 October. 17 Stieren 150 a 300; 129 Magere gelde- kteien 230 a 320 stug; 119 Vette koeien 200 a 470 stug; 60 Kalfkoeien 260 a 880 stug; 101 Vaarzen 1G0 a 200; 50 Graskalveren 80 a 130; 20 Nuchtere kal veren 10 a 19; 60 Magere schapen 34 a 42; 520 Vette schapen 36 a 57 vlug; 590 Lammeren 27 a 37; 50 Vette varken» 0.72 a 0.88 per K.G.; 110 biggen 18 è- 25; 80 Konijnen 0.25 a 1.25; 200 Kippen 0.20 a 1.75; 450 K.G. boter 1.55 a 1.65 per K.G.; 50 K.G. kaas 0.60 a 0.80 per K.G.; 1500 Kipeieren 8.50 a 9 per 100. Marktoverzicht. Een groote aanvoer in alle afdeclingen en daarbij een talrijk pu bliek, zoodat er een gezellige levendigheid op het marktplein heerschte. Bij de vette kteien en varkens had het overvloedig aan bod een prijsverlaging ten gevolge. Het Fonds boekte 114 vette koeien, wat nog niet eens de geheele' aanvoer was, daar enkele weer naar huis gingen. Voor da beste kwa liteit werd 50 cent betaald. De beer J. v. d. Dort te Wieringerwaard ontving voor zijn vee den boogsten prijs: 470. Het melkvee was prijshoudend traag, behoudens voor la te herfst-- en winterkalfstere. Deze waren zeer hoog en liepen tot de 400. Op de varkensmarkt was hij den meer aan voer, veel goede kwaliteit. De groote afne mer, Amsterdam, ontbrak echter, zoodat d© verkoopers zich voor de beste soort met 4 cent tevreden moesten stellen. Vette schapen, rammen en weren mochten zich hij de ongesloten grenzen in een vlugge en hooge markt verheugen. In prijs overtrof Scha gen de markten in de voorweek. Een goed kenner deelde mede, dat op do markt alhier 2.50 meer betaald was dan b.v. t© Alkmaar. Het nieuwe record is 57, op naam van vee van den lieer P. Henneman, alhier; de heer D. Groot, Barsingerliorn, ontving voor zijn vee 55 gkl., doch van verschillend© zijden hoorden wij, dat deze schapen in de tweed© hand ook 57.— opbrachten. Boter kwam op den nieuwen regeeringsprijs: 1.65 per K.G.j eieren golden 9 cent. ©TT - - R.K. Volksbond. Op Dinsdag 19 October a.s. zal vanwege het Bestuur een algemeene vergadering worden gehouden, toegankelijk voor allo Volksbonders, waar als spreker zal optreden den heer P. J. S. Serrarens te Leiden met het onderwerp „Roomsche Kracht". De bekendheid van den spreker zal de zaal vol doen zijnl Postduif. Door den werkman P. v. Dijk is in de bollenschuur bij z'n patroon een postduif gevangen, welke daar was komen aanvliegen. Ze was gemerkt „Scaldia" An- vers 15 4538. DE TWEEDE KAMER. De Tweede Kamer hield gisterenmiddag ©ene korte zitting, waar de voorzitter mededeelde dat zoodra het eindverslag over de wijziging des auteurswet is verschenen, er een openbare vergadering zal worden gehouden ter behande ling van dit ontwerp. Tevens zullen dan eenige andere wetsont werpen aan de orde worden gesteld, o.a, dat betreffende de goudexploitatie in Benkoeleii. Nadat daarna aan de lijst van onderwerpen voor het afdeelingsonderzoek nog eenige waren toegevoegd, ging de Kamer tot nadere bijeen roeping uiteen. Z. D. H. de Bisschop van Haarlem heeft eervol ontslag verleend aan den Weleerw. I ater A. H. Bloem O.E.S.A. als kapelaan te Nieu- wendam, en aan de Weleerw. Paters F. X. P- Duynstee, O.E.S.A. en F. J. A. Qelsing O.E. S.A. a.l3 kapelaan en assistent te Amsterdam (IJ. Augustiny.s) en benoemd als kapelaan te Amsterdam (H. Augustinus) den Weleerw. Pa ter E. J. F. M. Snijders ,0. E. S. A. en tot as sistent in genoemde parochie den Weleerw. Pater M. J. Smits O.E.S.A. Voor den inhond dezer rubriek stelt de Re dactie zich niet aansprakelijk. DE VERLOREN ZOON. Aan den Heer Hoofdredacteur der N. H. Crt. alhier.- In uw Haarlemsche Alledagje van Maandag 4 Oct. No. 1728 getiteld: De Verloren Zoon, heb ik gelezen als dat Haarlem heden- (Vrijdag)avond de eer geniet van de 50e op voering; doch bij narekenen M. de B. kom ik rot de conclusie, alsdat er een abuis be staat, en het hedenavond de 51e opvoering is. want volgens uw schrijven is het 42 maal te Öisterwijk opgevoerd; tweemaal In ËLhJ. hoven; eenmaal .Venlo; tweemaal 's-Hertogen- bosch en tweemaal Amsterdam; derhalve 49 maal; en gisteren Donderdag 7 October is het opgevoerd in Rotterdam (zie advertentie van de Maasbode avondblad Woensdag 6 Oct. j.l.) dus M. de H. wanneer er geen abuis bestaat, dan is het hedenavond de 51e opvoering van De Verloren Zoon. Met dank voor de plaatsing, Hoogachtend, L. JONCKBLOEDTi Stationsplein 12. De geachte inzender heeft gelijk: er zijn nog een paar voorstellingen onder-door ge gaan, zoodat we (met nóg een voorstelling deze week te Amsterdam) vanavond niet de 51ste, maar zelfs de 52ste voorstelling van „De Verloren Zoon" hebben. Een bewijs te meer voor het succes van het stuk! RED. GEBREK AAN TIN. Wegens gebrek aan tin zal over enkzle da gen de Deventer capsuiefabriek moeten wor den stopgezet. Ruim 250 personen worden daardoor .werk loos. SAL A RISE EGELING VAN POST- EN TELEGRAAF-PERSONEEL. Uitgenoodigd door den R.-K. Bond van P. T. en T.personeel kwamen deze week te Utrecht een aantal postale bonden bijeen ter bespreking van de ingediende Staatsbegroo- ting voor het jaar 1916 en de daarop voor komende verbeteringen voor het personeel van posterijen en telegrafie. De teleuistelling over de onbeduidendheid dezer verbeteringen was algemeen. Dat wat wordt voorgesteld, blijft verre onder het geen reeds in 1915 is toegezegd en in 1914 werd voorgesteld. Ei' werd met algemeene stemmen besloten (een der bonden onder de reserve dat het geheel© hoofdbestuur zijn goedkeuring hieraan zou hechten) dat zoo krachtig mogelijk zal gewerkt worden ter bereiking van de volgende punten. 1. Het op de begrooting van 1916 brengen van het volle bedrag, zijnde f 640.000, dat reeds in 1914 voor het personeel tot den iang van klerk was uitgetrokken. Eveneens ten behoeve van de klerken het volle bedrag zijnde f 110.000. 2. Deze bedragen dienstbaar te maken vooor verhooging van het hierbedoelde per soneel, ongeacht den diensttijd. 3. Het maximum salarisverschil van f 300, tusschen eonnducteurs, hoofdbestellers of adsisténten en bestellers te Amsterdam, Rotterdam en Den Haag ongewijzigd te laten. 4. Op grond van de tengevolge van dat uitstel geleden schade, uitbetaling te vra gen van een maand salaris, te verrekenen nog in 1915. 5. Te ijveren voor een herziening van liet tegenwoordige klassenstelsel en de salaris- verhoudirrg der verschillende groepen van het personeel, zoo spoedig als de mobi'i- sati©' is opgehouden. Aangenomen werd, dat de tegenwoordige economische omstandighe den, de grondslagen van het rapport d€r Woonplaats-Commissie totaal hebben gewi;-, zigd. Kleine Bijbelsclie Geschiedenis voor de middelklassen der Kath. volksschool: 4e yijfduizendtaL J. de Buil en J. Bergmans met medewerking van F. H. W.i Bult, pastoor te BarnevelcL i Alleen gebonden verkrijgbaar. Prijs f 0.40. De taak om aan kinderen een bevattelijk' en nuttig onderricht tö geven, verstaat niet iedereen. Met voldoening kunnen wij getui gen, dat de bewerkers erin geslaagd zijn' hier een zeer verdienstelijke handleiding te; geven, voor het bijbelsch onderrciht in onze! katholieke volksscholen. De overvloed van de; praktijk der schrijvers treedt bier duidelijk naar voren en laat zien, op hoe verstandige en tevens aangename wijze zij de kinderziel - weten te bereiken. De wijze van behandeling is boven allen lof. Zelden zagen we een prac- tischer en beknopter handleiding. Tekst en uitgezochte plaatje? werken hier zóó juist op de kinderverbeelding, dat zij moeilijk bet gc- lezene zullen vergeten. De bondige vragen lijst zal mR aanbrengen voor kinderen enj onderwijzers. Innigheid en warmte te bren gen in het godsdienstige leven van het kindi het reeds van jongs af vertrouwd te ma ken met de heiligste geschiedenis het kindl te leeren het kwaad te verafschuwen en de deugd te beminnen, dat is bet streven den schrijvers; en wij moeten het erkennen, da+ zij op meesterlijke wijze hun doel bereiken De naam der schrijvers alsmede dat nu reeds, in een kort tijdsbestek, het 4e vijf dui zendtal verspreid wordt waarborgen vorm en inhoud. Moge dez-e aankondiging iets bijdragen toi het veelvuldig verspreiden van dit keurig* en stevig gebonden werkje. P. C., cap. ONDERZOEK VERLOFGANGERS DER LANDWEER. In verband met de huidige bijzondere tijdsj omsta ndighedeu is bij Kon. besluit bepaald; dat het onderzoek van verlofgangers de^ landweer, bedoeld in art. 29 der Landweerj wet, in dit jaar achterwege zal worden ga laten. DE GRIJS-GROENE UNIFORM. Bij K. B. is bepaald dat In alle tsnuen fe| de grijze uniform alle gekleurde kragen, peq banden en Behouderbedekkingen vervangei worden door grijze kragen, petbanden ei sohouderbedekkingen met biezen in de ooij spronkelijke kleur. VERGOEDING VOOR ADMINISTRATIE VEN ARBEID. Door het Bondsbestuur van den Algoineenei Nederlandschen Bond van Handels- en Kaa toorbedienden is aan den Minister van Oorlog, eon adres gezonden, waarin het meedeelt ve<

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1915 | | pagina 2