Nagekomen Kerkberlchten UIT BEVERWIJK UIT DE ZAANSTREEK SCHAOEN EN OMSTREKEN UIT LISSE e.o. BERICHTEN UIT OMZE VORIGE OPLAAG BURGERLIJKE STAND schag en- AANGEHOUDEN. Door de politie te Zandvoort is wegens bede larij aangehouden zekere C. A., zwervende. Hij is gevankelijk naar hier overgebracht. VAN ONZE RECHTBANK Een sensatiewekkende zaak. Ten slotte werd eene sensatiewekkende zaak behandeld. Een paar onbezoldigde rijksveld wachters te Zandvoort stonden terecht, beschul digd van plichtverzuim. Ze zouden, nadat zij aan een tweetal personen, dfe, naar hunne meening, eene overtreding had den gepleegd, eerst naam en woonplaats enz. bevraagd en die opgeschreven te hebben, later van die menschen geld hebben aangepakt, dat hun was toegeworpen en toen hunne aaüteekeningen vernietigd hebben en gezegd van de zaak geen werk te zullen maken. buitenlane. de engelsche tyrannie over onzen handel. INGEZONDEN. export zoude koopen, indien het noodig was, de jmarkt op beter peil te brengen. Hiermee waren de discussies voorloopig geëindigd, om op een volgende vergadering er verder mee te gaan. 't Volgende punt was verkiezing correspon dent-boekhouder. 't Bestuur stelde de vergade ring voor, het salaris te brengen op f 1200 plus vrij wonen, doch met afstand van de emo lumenten, als vergoeding voor buitenlandsche reizen enz. Dit werd door de vergadering goed gevonden, waarna de heer Fromroé met 99 stem men (9 blanco) werd herkozen. Voorgesteld werd nog, den heer Frommé, om de groote capaciteiten, die hij heeft, een stem in het bestuur te geven, waarop de voorzitter antwoordde, dat 't bestuur hem toch steeds raadpleegt, zoodat hier niet verder op ingegaan werd. Medegedeeld werd nog, dat leden die vleeschboontjes geleverd hadden of witte aard beien, voor beide producten nog 5 cent per kilo zou uitbetaald worden. Tot slot sprak de voorz. een ernstig woord om de emballage, als zakken, manden enz., die niet meer gebruikt werden, zoo spoedig mogelijk aan het kantoor te brengen. Hierna sluiting. Diefstal. Bij den heer J. van Velzen, fietshan delaar, is deze week op een nacht een fiets gestolen, behoorende aan den heer D. Sinnige. Daar zich meer van deze gevallen hebben voor gedaan, heeft de burgemeester de gemeen tenaren er op gewezen dat ze vooral des nachts hun fietsen een veilige bergplaats moeten geven. SCHOTEN. Cursus. Men meldt ons: Woensdag 13 October zat in het Bouds ge bouw op de Kerk- laan wederom cursus worden geuouden en wet door den Zeereerw. heer Pie terse, pastoor dezer parochie. Wij vertrouwen dat deze cur- susuvouuen ats andere jaren goed zulten wor den uczoeht door heeren en dames boven de 16 jaar. UMLlDfcLN. Erkentelijkheid. De „Board of Trade" heeft Corneus ne üroot, schipper- van den Ne.derland- scnen sioomtrawler „Verano" van hier, een zil veren voorwerp toegezonden, als bewijs van er kentelijkheid voor hulp, die hij den schipbreu kelingen van de trawler? „Constance", „Emnlen", „hnmiauer' en „Victorious", alie van Lowestoft, op 8 September in de Noordzee heeft verleend. Een verlaten schip binnengebracht. Door de stoomharingvisscher „Lttij" Ij. M. 22 is hier binnengesleept de verlaten met hout geladen Noorscne scnoener „Feir". Het grootste gedeel te der deklast is overboord geslagen, terwijl de verschansing op sommige plaatsen weggerukt en het dek opengespleten is. De geheele tuigage van het wrak bewijst dat het schip sinds langen tijd geen dienst meer heeft gedaan, doch als legger of zoo iets gebruikt is. Door de hooge vrachten heeft men klaarblijkelijk het schip be laden en door een stoomschip op sleeptouw medegegevenkwahi er iets van terecht dan was dit winst. Zeilen kan het schip niet gevoerd hebben, want de kluiverboom was afgezaagd, en de plaats waar de mast moest staan was dichtgemaakt. De kajuit, als men het zoo noe men wil, was totaal onbewoonbaar, aan een paar ruwe blokken hout was te zien, dat er een reddingboot tusschen had gestaan. De Noor- sche consul heeft de zaak in handen. Een traaatabriek te IJ mui den. Men meldt ons: In de raadszitting kwam gisteren een verzoek van Hugo Marten aihier in behandeling om een verordening te wij zigen, die het mogelijk zou maken dat hier een traanfabriek zou worden opgericht, 't Bleek een aanvraag te zijn van de firma Pust te Geestemunde, welke firma de nieuwe fabriek, die eerst te Aberdeen zou gevestigd worden, nu alhier wil stichten. Verschillen de raadsleden maakten bezwaar vanwege de stank, die zulk een fabriek verspreidt. An dere raadsleden, waaronder de wethouders wezen op het groote belang vam deze nieuwe industrie voor IJmuiden; Een voorstel van Baion van Tuyll om een deskundige ter on derzoek naar Geestemunde te zenden, werd verworpen, waarna men het verzoek de stem men staakten. Eén raadslid was afwezig. Een botter verongelukt. Do trawler „Odin" raporteerde bij binnenkomst voor do pieren een Helderaohe botter overstoomd te hebben. Het scheepje werd bevaren door een 70-jarigen vader met diens 40-jarigen zoon. De zoon is door de „Odin gered kunnen worden, doch de oude vader is helaas verdronken. Het vaartuig is ^ogenblikkelijk vol water geloopen. ALKMAAR. Herdenking van Alkmaatis ontzet. Alkmaar was gisteren in vlaggentooi ter gelegenheid van de jaarlijkseke herdenking van Alkmaar's ontzet. Evenals het vorige jaar vond het bestuur van de Ontzetvereeniging ook ditmaal, ondanks de tijdsomstandigheden, die tot geen feestvieren stemmen, geen aanleiding om den Onrzetdag geheel en al onopgemerkt te laten voorbijgaan. Gisterenmorgen 8 Uur werden de ingezetenen aan de beteekenis van dezen dag herinnerd met een reveille, uitgevoerd door bet militaire mu ziekkorps, onder leiding van den kapelmeester, den heer A. A. van Hedel, en een 100-tal meisjes en jongens van de zangschool, directeur de heer J. F. de Haas. Onder begunstiging van goed herfstweder werd een ommegang door de stad gemaakt, hetgeen veel publiek in 't vroege mor genuur op de been bracht. Daarna volgde een optocht van het bestuur en de feestcommissie der Ontzetvereeniging, bene vens eenige ionge dames, opgeluisterd door het Stedelijk Muziekkorps, onder leiding van den heer Maas en de zangschool van den heer de Haas, naar het Victoriepark, waar zich inmid dels bij do historische plek (Victoriabeeld) een groot aantal genoodigden en belangstellenden hadden verzameld. De voorzitter van de Ontzetvereeniging, de heer Ringers, sprak hier een gloedvolle feest rede uit, die de talrijke aanwezigen met groote aandacht volgden. Nadat namens de vereeniging een fraaie krans aan het beeld waa gehecht, nam de heer Bin- gers nogmaals het woord en dankte allen, die hun medewerking aan dezen dag hadden ver leend. Daarna zongen de kinderen eenige vader- landsche liederen. Vervolgens werd een korte ommegang door de stad gemaakt, met muziek •voorop. NOORDWIJKERHOUT. Veiling. Ten overstaan van de Notarissen J. Tuymelaar te Lisse en O. ten Bruggencate, van Sassenheim is Donderdag alhier veiling gehouden van1. Een blok van drie woonhuizen met schuur en erf B. No. 58, 52, 51, groot 1 A. 50 G.a. 2. Een blok van drie woonhuizen met schuur en erf. B. No. 50, 49, 48, groot pl.m. 4 A., 93 G.A. De uitslag was: No. 1. in bod gezet namens H. Lissering op 3200. No. 2. in bod gezet namens idem op 3200. Kruisverboud. Donderdag a.s., des avonds half acht, huishoudelijke vergadering voor de leden van het Kruisverbond in het R. K. Vereeni)- gingsgebouw „St. Agatha". Onder meer zullen besprekingen gehouden worden over het Tri duüm, den kerkelijke „Drankbestrijdersdag en de Propaganda-vergadering." Eene belangrijke agenda dus, waarbij alle leden tegenwoordig dienen te zijn. Bibliotheek „St. Agatha." Morgen, na de Hoogmis tot half een zijn wederom boeken ver krijgbaar uit de bibliotheek. .Liefhebbers van goede en mooie boeken weten dus waar zij zich te vervoegen hebben. Propaganda en Volkszang. Bedriegen de voor teekenen zich niet, dan is morgenavond de groote zaal van „Hotel de Zon" te klein om alle belangstellenden te bevatten. „Roomsolie Landstorm" te behandelen door den alom bekenden spreker, den heer Serrarens en „RoQmsche Volkszang" in te leiden door de Varende Zangers, dat alles belooft een heerlijk succes te worden voor ons Roomsch Beverwijk. Een ding is zeker: wie dezen avond niet bij woont, verzuimd veel, zeer veel. Men kom© dus in groote getale en op tijd 1 Veilingkring. Gisterenavond da 9e veiling van leverbare bloembollen in Hotel de Zon ge houden, welke vrij goed was bezocht. Den 23en October wordt wederom eene vei ling gehouden, waarvan nadere bijzonderheden per advertentie in ons blad bekend gemaakt zullen worden. Hieronder volgen eenige noteeringenj Gladiolen. Brenchlyensis, 0.901.10 p. 100 st.; America 1.25140 p. 100 st. Tulpen: E. t. Scarlet due. 8,5010 p. H. L. E. t. Due de Berlin 1216 per H. L. E. t. Herman Schlegel 13 p. H. L. E. t. Proserpine 1.301.60 p. 100 st. Lady Borecl 1.501.70 p. 100 st. D. t. Couronne d'or 50 p. H.L. Prins van Oostenrijk 2528 g. H.L. Gele Prins 6—8 p. H.L. D. T. Murillo 68 per H. L. E. t. Thomas Moore 68 p. H.L. E. t. Duchesse de Parma 6.508 p. H. L. Couleur Cardinal 1.60 I.80 p. 100 st. Prins van Oostenrijk 0.901.20 p. 100 st. Leliën. Lil. Umbellatum 2.803 p. 100 st. Lil. Vuurleliën 1.80—2,20 p. H. L. Lil. Umbellatum 1.60—1.70 p. H.L. N arcissen. Bic Emperor dn. 0.801 p. 100 st. Irissen. Conv. Ahe Bride 20 ent. p. 100. ZAANDAM. Aanbesteding. Door B. en W. alhier zal op Zaterdag 16 Oct. a.s. ten 2 ure n.m. in net gemeentehuis worden aanbesteed: liet uitdiepen van eenige vaarten en slooten. Aan wijzing zal worden gedaan op a.s. Dinsdag, des voor middags ten 9 ure te beginnen bij de brug in de Prins Hendrikkade. Zonder vergunning van Burgemeester en Wethouders mogen de werken niet anders worden uitgevoerd, dan door aannemers en werklieden die sedert 1 Augustus 1914 in de gemeente Zaandam hun vaste woonplaats hebben. De najaars-veemarkt. De groote najaars-veemarkt zal dit jaar gehouden wor den op Donderdag 21 Oct. a.s. Christelijke Coöperatieve ver eeniging. Met aanvankelijk een 60-tal leden, is alhier opgericht eene coöperatieve verbruiksvereeniging op Christelijken grond slag. onder den naam van „Ons Beginsel", welke voor de geheele Zaanstreek werkzaam zal zijn. Het bestuur bestaat uit de heeren J. Gruijs Azn., voorzitter; P. Lak Mzn., pen ningmeester, en W. Strijbis Pzn., secretaris, allen te Zaandam; K. Tel, Zaandam; J. H. v. Schoor, Zaandijk; J. Beernink, Wormer- veer, en W. v. Zalingen, Assendelft, leden. WORMERVEEK. Personalia. Geslaagd bij het examen fruitteelt van de Nederl. Pomologische .Ver eeniging, mej. A. M. Dekker, alhier. ASSENDELFT. Inbraken. In den loop dezer week is alhier bij een rijwielhandelaar en bij een bakker ingebroken. Bij de eerste werd door middel van een ruit-uitsnijding in de werk plaats een fiets ontvreemd en 2 bussen car bid; bij den bakker is men ook door ver bleking van een ruit binnengekomen en heeft men celd uit de toonbanklade genomen, als mede een fiink aantal chocoladereepen. Van de daders geen spoor. De politie doet on derzoek. SC IIAGEN. Een, die geld schilderde. Naar het Huis van Bewaring te Alkmaar is overge bracht een alhier gearresteerd schilder, die verr dacht wordt te Anna-Paulowna en te Oudesluis, waar hij een kamertje had gehuurd, zich. te heb ben schuldig gemaakt aan het nateekenen van valsche zilverbonda van 2,50, welke bij voor echt uitgaf. SGHAdeu. Overleden. A. M. Koning, 44 jaar, echtgenoot van F. Vopvillfi- Politie. Gevonden een armband.' Verloren een damesportemonnaie inhoudende eenig geld; 2 paardenloten. Beurzen voor landbouwonder wijs. De „Hollandsche Maatschappij van Landbouw" had voor de Rijkstuinbouwwin- terschool alhier drie beurzen beschikbaar ge steld. Deze zijn verleend aan de leerlingen: KI. Roos Wz., te St. Maarten; P. de Boer Cz., ie Opperdoes en T. de Boer, te Tolke, gemeente Scüagen. Afl Het tweemaal per week verschijnend blaadje ide „Lasser Courant" is met ingang van 1 October j.l. opgehouden te verschij nen. Ter ziele alzool 't Ding was toch zeker reeds lang voor de meesten overbodig 1 ALKMAAR. Ondertrouwd: 7 Oct. N Heijnis en M. A. de Munk. J. Spithoven en A. A. M. Ruiter. C. Kieft en J. Stolp. J- Mors en O. M. van der Vliet. A. F. Zeegers en M. Pauw. E. Bol en C. J. Balder. O. Oudea en A. Bas. Geboren: 8 Oct. d. van C. J. Ranzijn en E. Sehendelaar. LISSE. Getrouwd: H. J. Salman en G. Lind- aart. Ondertrouwd: D. P. de Bruin en N. van Tol. Geboren: z. van J. van der Stelt en van C. Cardol. d. van H. R. Kamerling en van L. Hartog. d. van A. Dijk en van K. O. van dei- Ploeg. d. van M. Roij ackers en van A. van den Tillaard. z. van J. Buurman en van P. M. van Poelgeest. MEDE3IBLIK. ZONDAG, de H.H. Missen te 7 en 10 uur. 'sNam. half 2 .Catechismus; half 3 Congr. Meisjesafd. en 7 uur Lof met Rozenhoedje. Deze week Catechismus als naar gew. Gedurende de Octobermaand zal dagelijks het Rozenhoedje gebeden worden, des mor gens na de 2e II. Mis of gedurende het Lof. .WOENSDAG, 's avonds te half 8 congr. v. d. mannen. DONDERDAG, de H. Mis in de kapel te half 9 en 's avonds .7 uur Lof met Ro zenhoedje. ZATERDAG, biechthooren naar gewoonte, 's Avonds .7 uur Rozenhoedje. De gebeden worden verzocht voor. Trijntje Jans .wed. Bieeker, Pieter Pancras, die met de laatste H.H. Sacramenten der Stervenden zijn voorzien en voor. Joannes Kremik en Clornelia Glas huisvr. v. Jacobus jVVIunubst, die in den Heer zijn overleden. CASTRICUM. !5v,. ZONDAG, 7 .uur H. Mis, 10 uur Hoogmis, 1 Uur Catechismus, uur oefening van de leden 3de Orde daarna Congregatie van Maria; half .7, Lof met voorgeschreven ge beden. MAANDAG, 7, 8 en half 9 uur H. Mis. DINSDAG, 7, 8 en half 9 uur H. Mis. .WOENSDAG, 7, 8 en half 9 uur H. Mis. DONDERDAG, 7, 8 en half 9 H. Mis. •VRIJDAG, 7, 8 en half 9 uur H. Mis. ZATERDAG, 7 en 8 uur II. Mis; .4—8 uur biechthooren; hall' 7 Lof ter eere van Maria met voorgeschreven gebeden. De gebeden worden verzocht yoor Jacobus Kuijs, llenrious Schram Jacobus Schotvanger en ,Wed. P. v. ei. Park. en Petrus Zonneveld, die met de laatste H.H. Sacramenten der Stervenden zijn voorzien en voor Cornelia Meijne, die in den Heer is overleden. zondag, 7 uur Parochie, half 9 Com- muuieuitreiken; half 10 P. Klaver en P. Geel; half 2 Catechismus; half 3 Vespers7 uur Lof. MAANDAG, 8 uur O. Bakker. DINSDAG, 9 uur gezongen maandstond w. Plukker. .WOENSDAG, half 8 Eerste H. Communie van eenige kinderen; 8 uur gezongen H. Mis Th. Konijn en C. Kroon. DONDERDAG, 7 uur S. Kocmeester en E. de Koning; 8 uur O. Stuit (Lod. ver.); 7 uur Lof. VRIJDAG, 7 uur A. Doodeman, W. en M. Bieeker; 8 uur O. Koomen en O. Tames; 7 uur Lof en Preek tot voorbereiding van het 40 urengebed. TT Dien dag visitatie door den IIoogeerw. heer Mgr. M. P. J. Möllmanü» Vicaris-generaal. ZATERDAG, 7 uur Koning en A. Weel; 8 uur C. Ros en M- Haarman; 7 u. Lof. ZONDAG, eerste dag van het veertiguren gebed, 7 uur Parochie; half 10 J. Kooiman en C. Roozendaal. Maandag, Dinsdag, Woensdag en Vrijdag na de H. Mis Rozenhoedje- Biechthooren: lederen ochtend voor en na de H. Mis. Zaterdag den geheelen dag in twee biechtstoelen. De gebeden worden verzocht voor A. M. Fonvillè geb. Koning uit Haarlem, die alhier in den Heer I3 0V6rleden. HAARLEM. PERSONALIA. Bij K. B. zijn benoemd bij bet reserve-perso neel aer landmacht tot reseive-tweccie-luitenant bij het wapen der infanterie, bij het ioe regj. ment, de milicien-sergeanten H. D. Couwen- hoven en A. de Koning, oirHeischerdenlijk van het 10e regiment en het regiment grenadiers. Verder is tijdelijk benoemd bij het reservé-per soneel der landmacht, bij het wapen der infan terie, bij het 10e regiment, t°t reserve-tweede luitenant, de milicien-sergeant F. G. Alkemade, van het regiment grenadiers Tot onderwijzer aan de R. K. School te Alphen a. d. Rijn, is benoemd de heer G. A. Hinfelaar, van hier. VOOR HET ROODE KRUIS IN DUITSCH- LANI). Wij ontvangen een verzoek, om op te wek- m tot stichten van een comité, dat geld en liefdesgaven zal moeten inzamelen voor het zwaarbeproefde Roode Kruis in Duitschland. Reeds hebben zich -in Amsterdam, Den Haag, Utrecht en Arnhem dergelijke comi- té's gevormd. Waar voor het Fransche en Belgische Roode Kruis reeds zóóveel gedaan wordt, mogen onze edelmoedige etaagenooten zekér niet ten achter blijven om voor de tallooze gewonden in Duitschland het hunne te doen. Met warmte steunen wij daarom dezen op roep en wij zullen eventueele betuigingen van instemming, die ons worden toegezon den, aan dengene die ons dit verzoek deed, gaarne doen toekomen. (Zitting van Donderdag). Beleediging. Iemand te Zaandam genoot iedere week van het steuncomité een bijdrage van 10.50. Later kreeg hij weder werk en verdiende toen, 12 per week. Z'n zwager oordeelde, dat 't nu niet meer aanging, dat hij nog langer vanwege het steuncomité werd ondersteund, maar dat daar een einde aan moest komen. En 't familielid werd onderhanden genomen en hem zijn plicht beduid. De ondersteunde echter was weigerachtig om naar het steunco- i mité te gaan om daar. mede te deelen, dat hij, i daar hij nu zelf weder geld verdiende, verderen j onderstand niet meer van 1100de had. Na eene herhaalde waarschuwing gaf daarop de zwager, een zekere G. J. L. van 't H. van 't geval aan^ 't steuncomité aangifte. Natuurlijk hield nu de ondersteuning op Dit haalde hem de verbolgenheid van een anderen zwager van den ondsteunde F. O. M. S. geheeten, op den hals die hem een beleedi- genden brief schreef. Gisterenmiddag had S. zich voor onze rechtbank deswege te verant woorden. Het O. M. dat de houding ven Van 't H. prees en het vergrijp een ernstig feit noemde, requireerde tegen bekl. 50 boete of 20 dagen hechtenis. Dureuhaat. Gelijk op andere plaatsen, komt 't 00a in Zaandam voor, dat buren 't niet goed met el kander kunnen vinden. Daar komt dan wel eens een rechtzaak van. Zoo stond gisterenmiddag terecht een meisje J. M. P. B. geheeten die beklaagde was kaar buurman, een portier te hebben beleedigd, om dat liij haar, volgens haar zeggen, op de rok bad gespuwd. Bekl. beweerde, dat zij en haar familie van dien buurman voortdurend hinder hadden, 't geen echter de beleedigde ontkende. Volgens hem was bet „een zaak van venijn en buren- haat". Het O. M. vorderde in deze zaak 10 boete of 10 dagen Hechtenis. Rijwieldiefstal. Nog diende een zaak van rijwieldiefstal. Een militair had pp 26 Juni to IJmuiden tegen de woning van den heer V. een rijwiel neerge zet. Toen hij na een kwartiertje terug kwam, was het verdwenen. 't Geen voor den. militair te meer een onaan gename gewaarwording was, daar hij het pas voor 37.50 had gekocht. Een zekere C. S. was beschuldigd het te heb ben gekaapt. Tegen den niet verschenen be klaagde werd 3 maanden gevangenisstraf ge- ëischt. Uit het getuigenverhoor bleek, dat de onbezol digd rijksveldwachter D. de hoofdrol in de zaak had vervuld. Hij zou met de menschen gespro ken hebben en toen men hem had gevraagd, hem een gulden toonende: „laat je 't er dan bij?" ge antwoord hebben: „geef het maar aan mijn maat Den collega van D., een zekeren P., had men daarop den gulden toegeworpen, die hem in ont vangst had genomen en voor D. bewaard en beiden waren daarna, nadat men de aanteeke- ningen had verscheurd, heengegaan. D. verzekerde ter terechtzitting, dat hij geen procesverbaal had willen opmaken, maar de namen der menschen alleen had gevraagd om hen „schrik aan te jagen". Het O. M. echter achtte, dat P. wel terdege zijn plicht had ver zaakt door 't opmaken van een proces-verbaal na te laten, nadat hem geld was aangeboden. Daar verluidt, dat meer gevallen van dien aard zich in Zandvoort voordoen, meende het O. M. een ©enigszins zware straf te moeten eischen, om voor anderen een afschrikwekkend voorbeeld te stellen. Het vorderde tegen D. negen maanden en tegen P. één maand gevangenisstraf. De verdediger, Mr. Merens, die aanvoerde, dat beide bekl. goed bekend staan een van hen P is reeds 40 jaren in dienst van den heer Q. 'van U. als jachtopziener en zijn patroon legde een voor hem zeer gunstig getuigenis af pleitte vrijspraak. BURGERLIJKE stand. Ondertrouwd: 8 Oct. W. A. Damen en J- G. L. Smits. Geboren: 7 Oct. d. van W. van Huissteden Zandberg. 2. van T. Koning-—Burger. - 8 Oct. d. van M. E. van Zonde Nüe- van M. C. Seljeevan Meijeren. Overleden: 6 'Oct. A. de Boer, 3 jaar, z. van A. de Boer, Ureulastraat. Reuter êeint uit Londen: Bij „Order in Council", afgekondigdI m de Donderdag uitgegeven „London Gazette", is het verbod van uitvoer van artikelen naar Nederland uitgebreid, zoodat het thans alle goederen omvat behalve: lo. gedrukte stukken van alle soort; 2o. ledig© emballage, die naar Nederland wordt teruggezonden; 00. gedragen kleederen en andere persoon lijke goederen; -••. 4o. levende dieren, anders dan die gewoon lijk worden gebruikt voor menscbelijk voed sel; tenzij die artikelen gezonden worden aan de volgende daartoe gemachtigde personen: de Regeering der Nederlanden of eenig departement daarvan, mits vergunning voor den uitvoer vooraf is verkregen van den minister van buitenlandsebe zaken; eenig Engelseb diplomaat of consulair ambtenaar in Nederland, of eenig diplomaat of consulair ambtenaar in Nederland van' een der verbonden of neutrale landen, mits' ingeval van consigneering aan diplomatieke oi consulaire ambtenaren van neutrale sta-, ten vergunning van den minister van bui tenlandsebe zaken vooraf is verkregen; aan de Kederlandsche Overzee-Trust of ingeval van verboden of beperkte uitvoer artikelen, waarvoor vergunning bij „license"' is verkregen, aan den persoon, die in de ver gunning als geconsigneerde wordt aange wezen. DE GEALLIEERDEN. LONDEN, 8 Oct. De ministerraad, die gis terenochtend zou plaats hebben, is volgens Reuter uitgesteld tot beden. In plaats daar van werd krijgsraad gehouden, waarbij de ministers Asquith, Grey, Kitchener, Lloyd Georg, Balfour, Mc. Kenna, Landsdoua, Bo- nar, Law, Simon en Churchill aanwezig wa- ren. Men beraadslaagde langdurig. 'sMid- aags werd opnieuw vergaderd; toen was de Eransche anuassadeur tegenwoordig met vertegenwoordigers van de Fransche regee ring en het Fransche leger. IN BULGARIJE. SOFIA, 8 Oct. Het Bulgaarsehe Telegraaf- agentscbap deelt mede, dat de spoorwegliju van Moestafa naar Dedeagatsj beden door de BuL gaarseho beambten is overgenomen. Het ver voer met Bulgaarsehe treinen zal spoedig een begin nemen. BINNENLAND. WINTERDIENST H. IJ. S. M. Men meldt ons uit Amsterdam: De vvinterdienst op do lijnen der H. IJ. S. M. die 18 October aanvangt brengt op het traject Amsterdam-Rotterdam geen groote veranderinu gen. De trein die 's morgens 4.36 uit Amster dam vertrekt zal dan 4.20 vertrekken; do trein 6.15 's morgens wordt tot Leiden opgeheven. De trein 8.05 gaat 8.04 weg; de trein van 10.51 ver trekt. 10.55 's morgens; en treimieu 2.30 en 3.35 's middags blijven loopen; 4.19 's middags ver trekt 4.20; 5.59 gaat 5.45, de trein van 6.49 '8 avonds vertrekt 6.40 en van 6.32 gaat 6.50 j trein 10.22 is vier minuten, vervroegd, vertrekt' 10.18 en de laatste uit Amsterdam 's avonds naar Rotterdam blijft bepaald op 11.30 venrek. De eerste treiu uit Rotterdam naar Amster dam thans 4.40 's morgens zal 4.20 vertrekken; ingelegd wordt een nieuwe trein, 's morgens 5.25 naar den Haag. De D.-trein van 5.54 's morgens is gesteld op 3.20; trein 6.21 gaat 6.30. Do treinen 11.18 's morgens en 1.13 's middags vertrekkende, zullen blijven loopen. Trein 2.06 's middags naar den Haag is 5 mi nuten vervroegd, vertrekt 2.01 en 3.10 's mid dags gaat 5.05; de trein van 3.20 vertrekt 3.17 's middags. Do trein 6.18 's avonds naar den Haag zal niet meer loopen, die van 7 uur 's avonds blijft' loopen. Personentrein 7.11 ja 5 minuten vroe ger gesteld, 7.06 vertrekt 's avonds. De trein 10.13 's avonds gaat 4 minuten later 10.17. Deze. treinen vallen anders 's winters uit. .Voor den inhoud dezer rubriek stelt do Redactie zich niet aansprakelijk. Schoten, 7 Oct. .'15. Mijnbeer de Redacteur, Beleefd verzoekt ondergeteekende e«niga plaatsruimte voor onderstaande regelen. Naar aanleiding van „Praatjes uit Schoten," waarin de gemeentebegrooting besproken wordt, wenselit ondergeteekende alleen een. woordja te zeggen over die eeuwigdurende verhoogingen' en aanvragen om verhoogingen van de door de gemeente betaald© ambtenaren. Observator zegt: Zooveel honderd gulden is uitgetrokken om bet salaris van den Secretaris te verlioogenj bet salaris van.den gemeeuteopzichter zal op zooveel honderd gulden gebracht worden; meer dan duizend is bepaald voor de verboogingen van da ambtenaren ter secretarie, de onderwij zers, de politie zullen eerlang om verbooging bij] den Raad aankloppen; de.... maar neen we zijn aan 't eind van bet verboogingislijstje. 't Ia dan ook lang genoeg, zou 'k zoo denken. Zijn nu al die verboogingen en aanvragen oml verboogingen zoo bard noodig, dat men niet wat andere tijden kan afwachten, 't Is een dure tijd voor de ambtenaren om rond te komen, maar niet minder voor de belastingbetalers. Dit jaar genoten we reeds bet voorrecht, dat ons aandeel in de gemeentelasten maa-r even, met de helft tegelijk noem me een tweede gemeente, waar dat gebeurt werd verhoogd en voor bet volgend jaar zal ons met bet oog op al die verboogingen wel een soortgelijke surprise wachten, 't Is voor ben, die van de gemeente- ruif trekken, wel gemakkelijk dure tijden door te komen. Verhooging en toeslag stellen je schadeloos. Maar zij, die in particulieren dienst of eigen zaken zijn, krijgen alleen vërkoog.ing van.belasting. Nu alle belastingen zoo stijgen en de duurt© der levensmiddelen voor velen toch al nijpend is, zou een beetje zuinigheid vooral in een ge meente als Schoten zeer gewensebt zijn. Het salaris van den Secretaris b.v., waarover Obser vator spreekt: ongeveer twee jaar geleden werd het vastgesteld op 1600, intusschen verhoogd' tot 1800, en nu wordt voorgesteld het weer even met 600 te verhoogen. Alzoo in den kor ten tijd van twee jaar een verhooging met, 50 Was het voor twee jaar dan zoo belache lijk laag gesteld? De groei der gemeente mi9<' schien? Niet mogelijk, want het aantal inwoners is in dien tijd van ongeveer 11000 tot. ongeveer 12000 gestegen en hoeveel ambtenaren zijn M! thans meer dan twee jaar terug? -A

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1915 | | pagina 6