Het beste talent. Bijna. DE DIEF. WETENSWAARDIGHEDEN u dus spoedig zien rmjnfieer Kost!icg, tot ziens! Toen hij zijn patroon had uitgelaten en weer in de kamer kwam, zegde zijne vrouw onder tranen van vreugde GÜ hadt gelijk: eerlijk duurt 't langst! AJis de jonge, elegante mevrouw Hel~ brecht, de echtgenoote van den burgemees ter der kleine stad Z. haar dameskransje had, was het voor haar kennissen steeds een gewichtige dag. Iedereen achtte zieh veTeerd daarbij te worden toegelaten en ieder zocht bij die ge legenheid zidb> zoo modern mogelijk voor -te doen, zoo beschaafd mogelijk te spreken en (haar huiselijke omstandigheden zoo deftig mogelijk voor te stellen. Mevrouw Helbrecht zelf, die vóór haar echtgenoot tot burgemeester der kleine stad werd benoemd, altijd in Den Haag had ge woond, was de elegantie in persoon en stel de hoogen prijs op deftige relatiën. Als zij de dames van Z. in liaar salon in empire stijl had vereenigd, werd daar interessant gebabbeld. De slanke, scihoone gastvrouw kon zeer belangwekkend vertellen van. haar leven in de vorstelijke residentie, zelfs van het hof wist zij allerlei verhalen. Langzamerhand raakten de dames echter aan deze conversatie gewoon, en reeds bij de tweede en derde bijeenkomst hadden ze bijna vergeten d'at haar gastvrouw uit het vorstelijk 's Gravenhage kwam en ieder meende zich met haar op gelijken voet te 'mogen stellen. Zoo was het ook mi. Het was een sombere, koude winterdag, en mem zat in het heerlijk verwarmde salon gezellig hijeen. Er werd gesproken over dó respectievelijke eehtgenooten. Daarmede was eigenlijk be gonnen het fijne, teere vrouwtje van den kantonrechter, die kort geleden als officier bü de 6öhutterij zijn bevordering tot kapi tein had ontvangen. Dat moest de vriendin nen toch interesseeren. En dat hij daarbij bovendien nog de eervolle vermelding had' gekregen, iemand te zijn van „bijzondere mi litaire bekwaamheid" bewees zeker wel dat bij zijn roeping was misgeloopen en eigen lijk een hoogen militairen post had moeten bekleeden. Dadelijk was er toen een andere „mevrouw" gekomen, die vertelde dat haar man, de ge meente-secretaris, eigenlijk ook zijn roeping gemist had. Die had namelijk schrijver of dichter moeten worden, liefst dramaschrij ver. Zulke prachtige drama's als hij ge schreven had, en gedichten verrukkelijk! Ze zou de volgende maal eens iets er van j meebrengen en voorlezen, ze wist zeker, dat' alle dames het ook prachtig zonden vinden. „Mijn man schrijft ook," vertelde dadelijk d© vrouw van den apotheker trotsch. „Dat laat zich echter best met zijn beroep over eenbrengen. Hij schrijft chemische verhan delingen, die een gunstig onthaal vindem Laatst had hij bijna op een prijsvraag in een tijdschrift het beste antwoord ingezon den. Hij zit dan ook halve nachten te schrij ven. Ik heb vóór mijn trouwen nooit gewe ten welk een geniaal man hij is." De burgemeestersvrouw lachte wel een beetje spottend bij deze hoogdravende woor den. Ze kon zieh in het geheel niet voor stellen, hoe de dikke gemakzuchtige apo theker aan een wetenschappelijke verhan deling hailve nachten kon werken. Ze zei echter niets; alleen vertelde ze in vertrou wen, dat baar man niet lang meer in het kleine stadje zou blijven, maar spoedig voor een grootera plaats in aanmerking zou ko men. Zoo'n kleine gemeente was eiSgenflijk niets voor hem! Dit wenschten de dames haar gaarne toe. Ofschoon ze het tevens bejammerden. Zulk ©en gastvrouw te verliezen dat zou haar spijten. De jonge vrouw van den dokter knikte bierbij vol waardigheid en zeide: „Net als mijn man! Die zal ook spoedig een ruimeren, werkkring krijgen. Voor plattelandjpdokter is hii toch eigenlijk veel te goed. Hij stu deert nog dag en naolit en interesseert zieh buitengewoon voor allerlei nieuwe genees wijzen met electriciteit, zonnebaden, massa ges enz. Hij zal vermoedelijk spoedig pro fessor worden. Daarvan hangt al zoo iets in de lucht; 't zou ook jammer zijn als iemand van zijn bekwaamheid in zoo'n nie tig stadje moest blijven!" Allen luisterden met hoogvoode gezichten. En ieder wachtte slechts iet de beurt aan haar kwam, 6m haar man op (Snn voetstuk- te plaatsen, ieder vond bij hem talenten. De vrouw van een fabrikant, wier man veel op rei# was, vertelde verbazende staal- tjes van zijn succes in zaken. Tot in Nieuw- Guinea, Kaapland en Indië bad hii connec- ties. Gisteren nog had hij een groote bestel- ling uit China gekregen en hij moest zijn fabriek van jaar tot jaar uitbreiden. En toch wist haar man nog altijd tijd te vin den om zijn muzikaal talent te ontwikkelen; Ibij componeerde zelfs nog prachtige stukken. Zoo wisten allen wat. Het hoofd der school schilderde in zijn vrijen tijd, had zelfs een schilderij op de j laatste tentoonstelling ingezonden -. „Grazen- de koeien in den herfst". Had geen der da- mes dat gezien! Allen antwoordden ontkennend. Ze kent- den en waardeerden slechts het talent m haar eigen eehtgenooten. Alleen de kleine mevrouw Bouwmeester maakte een uitzondering. Die zat er zwij gend hij. Bijna angstig, haast verontschul digend keken haar donkerblauwe oogen rond. Ze haakte aan een borstrokje, dat men toch zoo fraai en goedkoop kant en klaar kan koopen, naar de burgemeestersvrouw meende, maar ze had thuis drie jongens en twee meisjes. Daarvandaan kwam het zeker ook, dat ze zelf altijd het eenvoudigste, goedkoopste toi let had van al de dames, dat de snit niet altijd modern was en haar hoed niet altijd van het nieuwste model. Eigenlijk kon ze heel aardig vertellen en nog aardiger meelachen. Totnogtoe scheen ze ook nog nooit te hebben opgemerkt, dat haar kleeding en hoeden steeds de goedkoop ste waren. Vandaag sdheen ze echter ga- heel omgekeerd. Hoogrood© wangen had ze ook wel, dat hij haar donker krollend haar niet kwaad stond; maar aan het gesprek over de eehtgenooten had zij zoo goed als niet deelgenomen. Met het hoofd meestal diep over haar werk gebogen en slechts met moeite de naald vasthoudend, zat zij daar. Eindelijk begonnen de dames ook aan haar te denken. Ze Ihad toch ook een knap, statig man, die in de beste kringen der stad verkeerde. Het was echter een bedenkelijk verschijnsel, dat ze niets bijzonders van hem wist te ver tellen. Allen hadden gesproken, maar zij niet. De dames begonnen aan heengaan te den ken. Het was donker geworden in het salon, en de toiletten der dames schitterden als groote zwevende bloemen. Buiten huilde de winterstorm, groote sneeuwvlokken sloegen tegen de ramen. „Waarom zeg je toch heelemaal niets," vroeg de burgemeesters vrouw vrooliik. Heeft uw man dan heel geen talenten! Een of ander stokpaardje heeft toch iedereen." Het kleine vrouwtje scihudde het hoofd. „Ik ik weet niets neen werkelijk, ik weet niets. Aan zoo iets heb ik nog nooit gedacht. Mijn man heeft zijn werk, zijn fa milie, ik ik geloof dat het bij ons alles zeer gewoon toegaat." Ze lachte verlegen. „Hoogstens, dat hij 's Zondags met de kin deren eens zingt, oude liedjes en spelletjes. Dat hoor ik graag. Hij zingt aardig." „Mijn hemel zingen kunnen alle man nen," viel de doktersvrouw haar in de rede. „Dat leeren ze in de school. Intusechen. iedereen kan natuurlijk geen talenten heb ben, anders was bet niets bijzonders meer. Maar wat sneewt het buiten. Ik vrees." Ze hield op en keek verschrikt naar het raam, alle dames sprongen op en het was een verward door elkaar loopen en roepen: „Ik heb geen paraplu!" „Ik ook niet ik ook niet!" „En mijn nieuwe japon! Laten we maar gauw gaan eer het nog erger wordt!" Zij liepen naar de mantels en hoeden. Al len maakten ze zich gereed om te vertrek ken. Een hevige sneeuwbui begroette hen daar buiten. De storm joeg hen de vlokken in het gelaat. De dames liepen als opgeschrikte vogels over 'het grintpad in den voortuin. Bij het hek stond een man die de dame» groette. Hij hade een parapluie in de hand en zijn open, gebruind gelaat glimlachte. Daar kwam ze al, zijn klein vrouwtje. Wat zag ze er verhit uit! Ze had zich zeker al angstig gemaakt met dat weer. Wat. was het toeli met haar! Ze drong zich tegen ziin arm aan als moest ze iets goed maken. „Je dacht zeker niet dat ik je afhalen zou! Maar ik weet hoe hang je voor zulk weer bent, klein moedertje. Nu, kom maar mee. Miin paraplu is goed voor ons beiden." Geen der geniale eehtgenooten van de an dere dames had eraan gedacht, in dezen sneeuwstorm zrn levensgezellin te komen 'den de meesten dezer gelukkigen zieh nog j eens om naar het eenvoudige paar, dat daar izoo rustig en kalm voortstapte, als was het 1 midden opeen helderen zomerdag. En ze vroegen zieh af of het wel waar ,was dat die man van mevrouw Bouwmees ter heelemaal geen talenten bezat. Zou hij misschien het beste van allen bezitten: dat van zijn vrouwtje gelukkig te maken! Bijna een Dichter, bijna een Stilist, Bijna Welsprekend man, goed Violist 't Is admirabel; maar verdrietig is Dat zooveel bijna's in zoovele zaken, Bijeengeteld. toch niets voortreflijks maken, Vier hal ven maakt twee heelen, maar, o smart, Vier grauwe Schimmels daarom nog geen zwart! Dr. N. BEETS. Ik laat je de krant hier, Mona, zei Lionel Radsham, toen hij des morgens naar de City ging, er staat niets in. Niets? Het scheen Mona Radsham, dat de ko lommen met louter schrikkelijke berichten gevuld waren. Men was werkelijk bang om iets te lezen. Sedert drie maanden, zoo lang ze getrouwd was, woonde Mona in de stille voorstad Hornsey, en het eenzame leven begon haar angstig te ma- ken. Zij wantrouwde de leveranciers, de haar onbekende buren, het dienstmeisje, de wereld was immers zoo slecht Zuchtend dronk ze haar thee en las ondertus- schen het volgende: „Talrijke diefstallen van geldtaschjes zijn in den laatsten tij 8 bij dames gepleegd, die in de electrische tram zaten. De politie meent een spoor ontdekt te hebben. De dief moet in Hornsey wonen." Hornsey! Maar dat was vreeselijk! Mona keek nadenkend door het venster op de straat Mis schien herbergde een der mooie villa's den mis dadiger. Misschien was het de zonderlinge man naast hen, die geen geregelde uren had om zaken te doen. Gisteren stond er een politieagent volle vijf minuten tegenover het huis bij de lantaarn. Dezen avond kwam Lionel niet op tijd thuis. Weliswaar slechts tien minuten later, maar het was voldoende om Mona koortsachtig opgewon den te maken. O, Lionel,, wat is er gebeurd? De electrische geleiding verstoord. Toch niet bang gemaakt, hoop ik? Hij kuste haar. Het eten klaar? O ja, ik ruik het. Ik loop vlug naar boven om mij te wasschen. Mona nam de achteloos op een stoel geworpen overjas en hing ze op Daarbij viel er iets met kletterend geluid op den grond. Het was een damestaschje, wel wat versleten, maar goed ge spekt met muntstukken. Ontzet staarde de jonge vrouw op het voor werp. Op dit oogenblik werd de keukendeur geopend en de keukenmeid verscheen met 't eten. In haar verwarring liet Mona de beurs vlug in haar zak glijden. Lionel verwonderde zich. aan tafel over de ongewone stilzwijgendheid zijnér vrouw en deze klaagde toen over hoofdpijn. Na het eten stond hij er op, dat zij op de canapé ging liggen en zich vochtige doeken om het hoofd liet wikkelen. Alle vijf minuten vroeg hij of het beter werd. Zij sloeg hem in het geheim gade en hield schijnbaar de oogen stijf dichi Drommels, zei hij plotseling, en kwam met een ruk van zijn stoel. Zonder iets te zeggen, ging hij de kamer uit. Een paar minuten hoorde ze hem in de vestibule heen en weer loopen. Toen hij weer binnenkwam, lag er op zijn gelaat een uitdrukking van ver legenheid en ontsteltenis. Verstrooid vroeg hij naar haar hoofdpijn en ging in een hoek van de canapé zitten. Mona zei hij plotseling, is ons dienst meisje eigenlijk wel eerlijk? Dat zou ik denken. Je mist immers niets? Neen, ten minste niet iets van beteekenis. Ik dacht, dat ik wat geld in den zak van mijn overjas had. Deze zijzakken zijn zoo oppractisch, maar, misschien heb ik er zelfs heelemaal niets in gedaan. Het was niet veel niet de moeite waard. Bij deze woorden nam hij een tijdschrift op. Was er nog twijfel aan zijn schuld mogelijk? Hij hield het tijdschrift verkeerd voor zieh, maar las toch. Mona Radsham sliep dien nacht slecht. Den volgenden morgen scheen Lionel aan niets bijzon ders te denken en plaagde haai omdat zij er zoo slecht uitzag. Je hoofd is zeker nog niet geheel weer in Mona. 7" f—ever --temmer"' Het leen was Voor haar immers toch verwoest. Toen de postbode klopte, kreeg ze hevige hart klopping. Hoe lang zou het nog duren eer de politie kwam? Zou Lionel in huis gearresteerd worden of op straat, of in de tram Mogelijk had ze hem moeten waarschuwen. De beurs had ze zorgvuldig verborgen, waar de politie niet zou zoeken. Maar waar waren al de andere beurzen, waarvan de couranten spraken? Wierp hij ze onder het loopen weg? Om wat afleiding te hebben bezocht ze ver scheidene winkels. De keukenmeid wachtte haar thuis met het bericht, dat er in haar afwezigheid een vreemde heer was geweest. Wat wilde hij? Hij vroeg naar meneer en was erg ver schrikt, toen hij hoorde, dat meneer niet thuis was. Ik vroeg hem of ik een boodschap zou over brengen, en toen ze: hij, dat hij wegens een geldteurs kwam Maar wat scheelt u mevrouw? Niets Kaatje, niets ik heb zeker wat te hard geloopen. Wegens een geldbeurs? Ja, mevrouw, ik dacht, dat hij ze verkoopen en een pakje. In den brief stond, dat hij de beurs j over 'de Indianen van West-Venezuela. Bolin- op den terugweg bij ongeluk verloren moet heb-'der heeft zijn heele verzameling aan de stad ben. Nu er was niet veel in. Maar het pakje be- Gotenborg geschonken. vatte de mooiste geldbeurs, die ik ooit heb gezien. Hij is gisteren nog naar de Regentstreet geweest om die voor mij te koopen. Bijna had Mona een luiden gil geslaakt. De „mooie geldbeurs" was dezelfde, die ze in Lio nel's zak gevonden had. Eer haar echtgenoot thuis kwam, verbrandde DE BETEEKENIS VAN DEN KABEL. De kabel speelt in dezen oorlogstijd een be langrijke rol. Vooral in den strijd op zee bewijst hij groote diensten en maakt een voortdurende verbinding van het land met de vloot mogelijk. Bovendien kan een Staat van elk punt, waar zijn Mona een zekere beurs, nadat ze vooraf, om haar uitkomen, ingelicht worden over de vijan- geweten gerust te stellen, den geheelen inhoud inrïehjkescnepen. In Engeland heeft men reeds 'uoi{o;s3§ pnq uaune ap jooa a[snq naavroeg de waarde van een kabelverbmding met de Toen ging ze Lionel met een vroolijk gezicht koloniën ingezien en de eerste Lngelscne kabel tegemoet. Mona, gevoel je je beter? Ja, mijn hoofdpijn is over. Het moet van het weer zijn gekomen. Is er wat nieuws? NietsOf ja, tochDe dief is gearresteerd, je hebt er wel van gelezen. van Kavaski Indië) naar de Euphraat-monding, had dan ook het doel de Engelsche koloniën over het Turksche, Oostenrijksche en Duitsche tele- graatnet met het moederland te verbinden. In 1910 ontwierp Frankrijk een groot kabel plan, dat een ongecontroleerde verbinding met Rusland en tevens met de Oostelijke koloniën mo gelijk zou maken. Hiervoor zou de Afrikaansche kabel om de Kaap verlengd moeten worden ar aangesloten aan Madagaskar en Rourdon. Van- wilde," maar daarvooi zag hij er ook eigenlijk te HET ARBEIDSVERMOGEN VAN EXPLO- jjaar uit wilde men de Achter-Indische koloniën x-t_ Aiu.,M .L is si bereiken en dan een verbinding met het Rrtssisch- fijn uit. O, het maakt niets uit. zei hij, en je be hoeft mevrouw Radsham niets van mijn bezoek te zeggen. Mona's tanden klapperden op elkander. Dat zei hij Kaatje? Precies dezelfde woorden, mevrouw, en toen merkte ik dadelijk, dat hij niets goeds in den zin had. Dunkt u ook niet? Ja, natuurlijk Kaatje. Als hij terug komt, moet je mij dadelijk roepen. SIEVE STOFFEN. De explosie-stoffen zijn in den modernen oorlog de gewichtigste technische hulpmid delen geworden. Ondanks dat heerscht er in breede kringen een vei derlijke onwetend heid omtrent den aard en de beteekenis ervan. Het meest interessant is wel de explosieve kracht, die uitgedrukt wordt in kilogram- 1 kilogrammeter is de arbeid, die mcifirs jet je mij aaaenjKroepen. i verricht wordt," wanneer men 1 K.G. 1 M. Dus haa de politie oen schuldige gevonden. hoogte heft. Bij moderne geweerschoten Nu zou het Lionel wel met mogelijk zijn, nog j bedraagt het arbeidsvermogen van den kovel HET REKENEN BIJ NATUURVOLKEREN. Deensche telegraafnet tot stand brengen. De kosten van die verbinding bedragen eeriigè hon derden millioenen. Het plan ts echter nooit uitge voerd. Uit de strategische beteekenis van den kabel volgt, clat hij in oorlogstijd groot gevaar loopt. Er worden dan ook bijzondere maatregelen tot zijn bescherming genomen. Pogingen, om door internationale overeenkomsten, de kabels in oor logstijd te beschermen, zijn mislukte thuis te komen. Als ze hem maar niet in een j pjus mjnus 400 kgm, bij het zware geschut vochtige cel opsloten. Hij werd zoo licht verkou den. Maar hij kwam thuis stint op de minuut. En hij gedroeg zich precies als altijd. Terwijl hij boven de handen waschte, sloop Mona zacht naar de vestibule. Alles was stil in huis. De zak was ledig. Ze tastte in een anderen. Nu voelde ze iets. Ze haalde het er vlug uit, bekeek het en stak het er rillend weer in. Dat „iets" was een damesbeurs. enkele millioenen. Toch is het arbeidsver mogen van explosie-stoffen betrekkelijk ge sproken, gering. De mathematische ontwikkeling der natuur volkeren is niet bijzonder groot. Hun tellen be perkt zich tot een zeer kleine getallenreeks. Men heeft op dit gebied zeer interessante wetenschap- Eén K.G. dynamiet bijv. ontwikkelt bij pelijke onderzoekingen gedaan bij enkele stam- verbranding slechts 553,800 kgm, 1 K.G. petroleum daarentegen 5,112,000 kgm. en steenkool bijna 3,5 millioen kgm. Alleen als energie-broiinen beschouwd, zouden de ex plosieve stoffen vrij kostbaar zijn; hun teeh n'euwe brak aan en nog was Lionel nische waarde ligt echter hierin, dat de Ra dsn am op vrije voeten. I aanwezige energie in uiterst korten tijd vrij Als je er vanavond met beter uitziet, Mona,gemaakt kan worden. De stoffen, die de ze! hij bij het weggaan, dan moet ik werkeljjkmeeste energie bevatten en daardoor het best den dokter halen. Beter! Was het leven nog wel te dragen? Mona besloet een bazar te bezoeken en daar thee te drinken toen ze een plaats zocht, hoorde ze een stem achter zich, en zag Dulcie Courtnay. Dulcie was Lionels liefste nicht. Mona mocht haar minder graag.. Het gerucht ging, dat Lionel vroeger vóór zijn huwelijk op Dulcie's gezichtje verliefd was geworden. Mona kom aan mijn tafeltje. Ja, ik ben geschikt geacht worden, zijn: nitroglycerine (670,000 kgm.), het zoogenaamde nitromaniet (645,000 kgm.), de explosieve gelatine met i o/o callodiumwol heeft zelfs 700,000 kgm. arbeidsvermogen; het veelgebruikte picrine- zuur heeft 345,000 kgm. men op de Torresstrait-eilanden, tusschen Nieuw- Guïnea en Australië. Deze kennen slechts twee cijfers: de 1 of netat en de 2 of nejs. Getallen hooger dan twee worden gevormd door samen voeging, 3 wordt nejs-netat. en 4 nejs-noj. Om nog verder te kunnen rekenen, gebruiken ze hun ledematenze beginnen met de pink van de lin kerhand, tellen 5 vingers, pols, onderarm, elle boog, bovenarm, schouderblad, borst en gaan langs de andere zijde naar beneden. Zoo berei ken ze het getal 21, hierbij hun 10 teenen ge voegd, maakt 31. Dat is echter de uiterste grens van hun getallenreeks. Alles wat daarboven gaat, heet „gairo", d. w. z. vele. GRANAAT-BLINDHEID. Een van de merkwaardigste soort kwetsingen van dezen oorlog is we! de voorbijgaande blind- DE TITEL „GROOTVORST". Pas in de laatste jaren is men door on - 'j derzoekingén in oude Russische 'kronieken heid, die veroorzaakt wordt door de explosie van heelemaal alleen hier. Hoe gaat het je? We heb-verschillende bijzonderheden te weten ge- een granaat. Hierbij worden verscheidene solda- ben elkander in eeuwigheid niet gezien. Heb je alkomen over het ontstaan en den ouderdom 'ten verlamd, niet door een. directe verwonding, iets besteld? Nog niet? Dan thee voor twee per-; va.11 den titel „grootvorst". jmaar door den schok, dien net explodeeren ver- Vroeger voerden alle leden van het Russi- oorzaakt. Meestal verliest de getroffene voor per sonen en Fransch gebak, 't Is goed dat ik je zie, Mona, ik wilde je morgen bezoeken, maar nu kan ik die moeite sparen. Heeft Lionel iets ver teld? Waarvan? Dus niet. Die goeie jongen; hij heeft dus werkelijk woord gehouden. Wij wilden hetheusch niet voor je verbergen, maar ik dacht, dat ik het je zelf moest zeggen en daarom liet ik hem belo ven, dat hij zou zwijgen. Waar denk je, dat hij en ik Dinsdagnamiddag waren? Dat kan ik niet raden. In den schouwburg. Mijn broer Richard had twee kaarten voor de namiddagvoorstelling. Hij en ik wilden er samen naar toe. Maar des voormiddags kreeg hij hevige aanvallen van pijn, je weet wel, zijn oude leverkwaal. Ik wilde niet gaarne de voorstelling missen en het was toch ook jammer, dat het andere kaartje niet gebruikt werd. Dus telefoneerde ik Lionel en hij verge zelde me. Jij hebt er toch niets tegen in te bren gen, Mona? Niet het geringste. Dat wist ik wel. Wij amuseerden ons uit stekend. De voorstelling was voortreffelijk maar het werd later dan wij gedacht hadden. Lionel stopte mij in een rijtuig, en toen ging het verschrikkelijk met mij, stel je voorik had geen geld. Toen ik de hand in den zak stak om den koetsier te betalen, was mijn beurs weg. Een koude rilling liep Mona over de leden. Lionel had dus de beurs van zijn nicht ont vreemd. O, kijk maar niet zoo verschrikt. Ze was niet gestolen. Ik gaf ze des middags aan Lionel, opdat ik er niet aan zou behoeven te denken, en in de haast ging hij naar huis en hield ze in den zak. Ik zond den koetsier naar ons huis ora zijn geld te halen: het was zeer onaangenaam voor sche Keizer huis dien naam; Alexander HI bepaalde in 1886, dat alleen zoons, dochters, broers, zusters en alle mannelijke kleinkin deren van den Czaar dien dragen mochten. We vinden den titel het eerst vermeld in een verdrag tusschen grootvorst Oleg en de Byzantij nsche Grieken, dateerende van het jaar 907, waarin, sprake is van geschenken, die de Grieken zouden geven aan steden, waar de aan grootvorst Oleg onderhoorige overige grootvorsten woonden. In de volgende eeuw wordt echter vorst en grootvorst door elkaar gebruikt; men ver moedt daarom, dat de titel ook in Oleg's tijd nog niet voorkwam en later op de oorkonde is ingelascht. Authentiek is een kroniek uit het jaar 1054, waarin de dood vermeld wordt van Jaroslaw de Wijze, zoon van Wladimir den Gróote of Heilige, die den titel van grootvorst voerde. Na Jaroslaw komt de naam weinig meer voor. Eerst na Iwan III (14621505), die zich grootvorst van Moskou noemde, krijgt de titel weer beteekenis. Iwan's opvolgers namen den titel van Czaar aan en langzamer hand werd „grootvorst" de naam voor de leden van het Russische Keizerhuis. korten tijd het bewustzijn, maar niet zoo, of hij kan nog half verdoofd, een Roode Kruis-soldaat bereiken. Het geestelijk'evenwicht is geheel ver stoord, en de herinnering aan het zooeven ge beurde verdwenen. Het merkwaardigste is, daf deze zieken plot seling blind worden, dikwijls, ook gehoor, reuk en smaak verliezen. De oogen tranen en de leden zijn vast gesloten, doch kunnen echter na een week of twee makkelijk geopend worden, waarbij, dan meestal blijkt, dat het oog volkomen normaal is. Langzamerhand keert het gezicht terug en kan de patiënt licht van donker onderscheiden, hoewel het gezichtsveld nog bejjerfcf is. Het rech teroog heelt het moeilijkst en dikwijls werd ver klaard, dat men daarmee een blauwen rook waarnam. Men meent deze tijdelijke blindheid en de toe stand van geheele geesfe^fwezigheid te moeten toeschrijven aan een kwetsing van het bewustzijn, waarbij het onbewustei/n sterk op den voorgrond treedt. Dit psychologisch probleem is interessant genoeg voor nadere onderzoekingen. BIBLIOTHEKEN in AMERIKA. In Amerika bestaan in totaal 18.000 biblio theken, welke, volgens de laatste statistiek van NIEUWE ONDERZOEKINGEN IN ZUID- bet „Bureau «f education," te zamen 75,000,000 AMERIKA 'H>okdeelen bevatten. Vergeleken met het jaar Eon Zweedseh onderzooker, Gustav Bolin- 1 ^ekt dit tocnamc mot 20.000,000 der uit Gotenborg heeft op c*ïn tocht door de grensgebieden tusschen Columbia en Vene- zucla een bezoek gebracht aan de daar wo nende Motilonen. Tot dusver was net nog niemand gelukt, te midden van die wilde volksstammen te leven en onderzoekingen H u te doen. Bolinder heeft meer dan 300 voor mij. Gisteren was ik nog van streek van die on- werpen kunnen verzamelen, die zeer veel aangenaamheden, daarom zond ik Richard naar waarde hebben. Ook uit andere gebieden be- jullie, om te zien, of hij mijn beurs kon krijgen' zit hij verscheidene zeldzaamheden waaron- maar.... wat scheelt je? j der bijv. oude manuscripten, geschreven door Och, ik heb mij aan de heete thee gebrand, monniken en andere, kenners dezer streken, Vanmm-crpp Vrpegr ik van Lionel hrief'die daarin verschillende mededeelingen doen 1 doelen. Van de 2849 bibliotheken welke 5000 óit irwer doelen bevatten, worden 1.844 gerangschikt ons' der de openbare, of onder die gesticht door ver- eenigingen de overige 100 zijn school- of uni- versiteits-bibliotheken. Die dor eerste categorie, de openbare en vereenigings-bibliothekcn, be zitten temmen moor dan 50.000,000 bockdeclen, waarvan 7.000,000 gemiddeld uitgeleend zijn; 1146 van doze bibliotheken zijn geheel kosteloos voor het publiek open. Bibliotheken van .1000 tot 5000 boekdedea thine to VAfTIPn Alp -ra ham «none 1 P>\- in OP11 t 9 hft TToI'/javhnic! rlipn nnanr A lovn nrlor TTT L'«'>4 hnl <taa LL'

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1915 | | pagina 8