DAMES DE LEEUW VAN REES TELEGRAMMEN BINNENLAND die zoeken naar de ODE-ÉOADEMIIE land daarover een afwijzend antwoord zal tarorden gegeven. Koemenië zal dus, gelijk ook dezer dagen al eens eerder werd gemeld, zijn onzijdigheid blijven handhaven. Uit Bulgarije zijn wij thans in het bezit van een officieel telegram, dat als het ware Se oorlogsverklaring van Bulgarije aan Servië toevat. In een Koninklijk manifest, zoo wordt uit Sofia geseind, wordt het volk en leger opgeroepen ter verdediging van den vader- landschen grond, die door den arglistigen na buur is bezoedeld, en ter bevrijding van de broeders die zuchten ander het Servische 'juk. Het manifest herinnert aan de bemoeiingen van koning en regeering tot behoud van den vrede, die ten doel hadden het ideaal van het Bulgaarsche volk langs den. weg der on zijdigheid te verwezenlijken: de erkenning van het onrecht van de zijde der beide groe pen van oorlogvoerenden, dat Bulgarije is aangedaan door de verdeeling van Macedonië, waarvan het grootste deel, naar de erkentenis van de entente zoowel als van de centrale mogendheden, aan Bulgarije toekomt. „Wij zullen eindigt het manifest 1 Servië tegelijk met de dappere legers der keizerrijken van Midden-Europa aanvallen." Den Duitsch-Oosteprijkschen aanval op Servië besprekend, meent de „Universul" te Boekarest, dat de centrale mogendheden zich niet zullen tevreden stellen met de verove ring van den rechber-Donau-oever van Bel grado tot Tekia zonder ander doel dan zich den weg te openen naar Bulgarije. Elen der gelijke onderneming zou slechts beteekeais hebben na een beslissende nederlaag van het Servische leger. Maar om het Servische leger ertoe te bren gen een beslissenden slag te leveren, is het niet genoeg, zich meester te maken van een uithoek van het land, zooals de terreinstvook, die gaat van Orsowa naar den vallei van Timok. Daartoe zal het noodig zijn den aan- vai te richten op het hart van het land. Voordat het Servische leger vernietigd is, zal er geen veiligheid bestaan voor de Duitsch-Oostenrijksche legers. Daarom, zegt net blad, zullen wij waarschijnlijk getuige zijn van twee gelijktijdige bewegingen: een liep binnendringen in Servië en een aanval op de streek Orsowa-Timok. Te oordeelen naar de topografische gege vens van dit terrein, zal het noodig zijn, het front van 60 kilometer tusschen Milanovaoz sn Zajecar met een korps van 100,000 man te bezetttenl KORTE BERICHTEN Een inzameling. De door de Pommersche landbouwers gehouden inzameling voor de door de Bussen zwaar beschadigde Oost- Pruisische gemeente Goldap, heeft 6200 var kens, 20.200 stuks gevogelte, kalveren, scha pen, zwijnen, geiten, duiven, konijnen, veel ploegen en landbouwmachines opgebracht. Armoede der Bussisclie steden. Volgens de „Neue Zur. Ztg." zouden vertegenwoordi gers van de steden Moskou, Kieff en St. Petersburg, hebben beraadslaagd over dea ongunstigen financieelen toestand dezer ste den tengevolge van de sterke daLing in den roebelkoers. De minister van financiën ver klaarde, dat de regeering in deze zaak niets zou kunnen doen. De steden hebben daar om het voornemen gevormd een gemeen schappelijk verzoekschrift te richten tot den Gzaar. /liegongeluk. Volgens berichten uit Pa rijs, is een Fransch vliegtuig nabij Troca- dère naar beneden gestort, waarbij het toe stel totaal vernield werd en de inzittenden, een luitenant en een .onderluitenant, doo- delijk gewond werden. Versterking van liet Amerikaaiisciie le ger. President Wilson heeft het voorstel goedgekeurd van den minister van oorlog tot de uitbreiding van het leger met onge veer 100.000 man en tot reservevorming van 400.000 man. De jaarlijksche uitgave zal daardoor worden verhoogd met 175 millioen. De uitgave bedraagt thans 184 millioen. Plannen zijn in overweging tot vloot- vitbreiding, die meer dan 80 millioen zal kosten. In de eerstvolgende zitting van het congres zullen de voorstellen worden be handeld. Heden is de kiel gelegd van den nieuwen supper-dreadnought „California". Dir. Dnmba'B reis. Het vertrek van de „Nieuw-Amsterdam" uit FaLmouth is uitge steld. Aan boord van dit schip bevindt zich naar men weet dr. Dumba die daar aan boord wenscht te blijven totdat het schip te Botterdam zal zijn aangekomen. De luchtaanval op Londen. In een offi cieel Engelsch bericht wordt medegedeeld, dat Woensdagavond, bij den aanval door een vijandelijke luchtschepenvloot op Lon den, 14 soldaten werden gedood en 13 ge wond, terwijl bovendien van de burgers 27 mannen, 9 vrouwen en 5 kinderen ge dood en voorts 64 mannen, 30 vrouwen en 7 kinderen gewond werden. VERSPREIDE BERICHTEN Delcassé's erflating. 'Set „Berliner Tageblatt" ontleent aan een irtikel in 't „Berliner Tageblatt", dat onder het opschrift „Een vreeselijke keten" de po litiek van Deleaseé behandelt, dat Frankrijk reeds geruimen tijd geleden vrede zou heb ben gesloten en zijn politieke toekomst zou hetben gered, indien niet Delcassé het land door verdragen met Engeland en Rusland verbonden had om geen afzonderlijken vrede te sluiten. Het genoemde blad verklaart vernomen te hebben, dat Delcas6Ó dit verdrag tegen den zin van zijn collega's heeft gesloten. De vroegere minister van oorlog Messim-y had reeds in Augustus 1914 de nederlaag van Frankrijk voorspeld, en den president van de Republiek ook reeds voor een afzon derlijken vrede met Dnitschland gewonnen. Delcassé heeft echter door bovengenoemd verdrag een streep door die goede voorne mens gehaald. Russisch wantrouwen In de Balkan-politiek. De „NowojeWremja" valt den minister van buitenlandsche zaken Sasanof uiterst heftig aan wegens zijn Balkanpolitiek. Het blad verklaart, dat Sasanof in den strijd met koning Ferdinand het onderspit heeft gedolven. Bulgarije neemt in den Balkan door zijn ligging een bnitengewoon belangrijke posi tie in en heeft door zijn houding thans ook invloed geoefend op Roemenië en Grieken land, waardoor de medewerking van deze beide staten zeer twijfelachtig is geworden. Italiaansche legerbesturen. De „Noue Züricher Ztg." verklaart, uit Fransche militaire kringen vernomen te heb ben, dat generaal Joffre zijn reis naar het Italiaansche hoofdkwartier gemaakt heeft, om te trachten, Italiaansche troepen le krijgen, om hetzij aan de Dardanellen, hetzij aan de Vogezen, te helpen. In dien tijd zou presi dent Poincaré op heftige wijze op een offen sief hebben aangedrongen, terwijl Milleraud en Joffre het offensief opzettelijk uitstelden. Het- ontkennend antwoorden van Italië op Joffre's verzoek zou de oorzaak zijn voor het oproepen van de achttien-jarige recruten in Frankrijk. Over besparingen in Engeland. Sir Henry Lucy bepleit, in een artikel in de Engelsche bladen, gedurende den oorlog geen salaris aan parlementsleden uit te keeren. De „Daily Chronicle" is het niet met hem- eens. Het blad zegt, dat indien er bespaard moet wor den, dit elders noodzakelijker is. Het vestigt de aandacht op verschillende sinecures, die hoog worden gehonoreerd, op pensioen voor men- schen, die deze in het geheel niet noodig hebben, en op verschillende ouderwetsche monarchisti sche instellingen, die hooge uitgaven voor cere monieel medebrengen. In dit opzicht zou men tot groote besparingen kunnen komen, zegt de „Daily Chronicle", terwijl de parlementsleden indien zij hun honorarium niet noodig hebben, wel zullen weten, hoe het te besteden. Het Roode Kruis uniform. Te Genève heeft een Zwitsersch arts er op ge wezen, dat talrijke Roode Kruismannen sneuve len, omdat de uniform te weinig opvallend is. Hij stelt voor, naar het voorbeeld van Dumant zelf, al degenen die Roode Kruis-werk deen, in sneeuwwitte uniformen te kleeden, met groote roode kruizen op borst, rug en helm. De duikbooten-oorlog. Het vijfde honderdtal schepen, in den grond geboord door Duitsche en Oostenrijksche onder zeeërs, is thans bereikt. Van deze'100 schepen waren niet minder dan 72 van Engelsche natio naliteit, te weten, 52 stoomschepen, waaronder een Australische, 1 bark, 5 trawlers, 6 smak ken en 1 kotter, benevens 1 motorboot. Voorts 6 schepen, behoorende tot de oorlogsvloot, nl. 2 onderzeeërs, 3 transportschepen, en 1 hulpkrui ser de. „Arabia". Verloor Frankrijk bij de vierde honderd geen enkel schip, thans, nu de duikbooten in de Mid- dellandsche Zee zeer actief zijn, heeft het 14 schepen verloren, waarvan 11 stoomschepen, 2 transportschepen (waaronder de Samblin Haver met 2000 man aan boord) en de hulpkruiser Indien". Noorwegen zag weer 6 schepen te gronde gaan, 1 stoomschip, 2 motor-schoeners en 3 barken. Zweden verloor het stoomschip „Disi", Griekenland de „Dimitrios". Van de Deensche vloot werden de stoomers „Froe" en „Thor- waldsen" getorpedeerd van de Russische het- (Finsche) stoomschip „Rhea". Dan komen op de lijst nog voor 3 schepen, waarvan de natio naliteit niet wordt gemeld. Hierbij zijn een transportstoomschip, de schoener „Wansbeck" (waarschijnlijk Noorsch) en een schoener, door een Duitsch watervliegtuig in de Oostzee tot zin ken gebracht. Zeer waarschijnlijk was dit een Russisch schip. Voor torpedo's bleef de Neder- iandsche koopvaardijvloot wederom gevrijwaard. Opmerkelijk is echter, dat, gezien de activiteit der duikbooten in de Middellandsche Zee, geen enkel Italiaansch schip tot zinken is gebracht. Voor zoover kan worden nagegaan, verloren bij het in den grond boren van deze schepen 2577 menschen het leven. Gezien het vernietigen der transportschepen moet dit aantal veel grooter zijn. Van de 500 schepen, die sinds den 18en Februari 1915, den dag waarop de duikbooten oorlog begon, in den grond geboord zijn, waren 353 Engelsche. Daarvan waren 177 stoom- en 9 zeilschepen, 114 treilers en 20 andere vis- schersvaartuigen, benevens 1 motorboot. 21 Schepen behoorden tot de oorlogsvloot, waarvan 5 kruisers, 7 hulpkruisers en transport booten, 5 torpedobooten, 3 onderzeeërs en 1 mijnenlegger. Frankrijk verloor in 't geheel 27 schepen, waarvan 17 stoom- en 5 zeilschepen, 1 treiler en 4 schepen van de oorlogsvloot, de kruiser „Leon Gambetta", de hulpkruiser „Indien" en 2 transportschepen. Rusland moest 19 schepen verliezen, nl. 6 stoom- en 8 zeilschepen en 5 schepen der oor logsvloot, te weten 1 'mijnenlegger, 1 torpedo boot, 1 transportstoomschip en 2 kanonneer boot en. Italië zag 12 schepen verloren gaan. Hiervan waren slechts 4 van de handelsvloot (2 stoom- en 2 zeilschepen) doch 8 van de oorlogsvloot, nl. 2 kruisers, 2 torpedo- en 4 duikbooten. België verloor slechts 5 schepen, 4 stoomsche pen en 1 troiler. Van de neutralen heeft Noorwegen de grootste verliezen geleden, nl. 48 schepen, verdeeld als volgt: 27 stoomers. 19 barkschepen en schoeners en 2 motor-schoeners. Vervolgens komt Zweden me' 12 schepen (9 stoom- en 3 zeilschepen)Denemarken met even eens 12 schepen (8 stoomers en 4 barken of schoeners), Van Amerika werden drie stoom schepen getorpedeerd, de „Gulflight", de „Ne braska" en de „Leelanaw". Alleen het laatste is gezonken. Spanje, Griekenland en Nederland verloren ieder 2 stoomschepen en Portugal 1 schoener door Duitsche torpedo's. Dan zijn er nog een aantal onzekere gevallen of schepen, waarvan de nationaliteit niet bekend is gemaakt. Dat echter bovenstaande lijst, met 500 schepen, lang niet volledig is, blijkt hieruit, dat reeds voor eenige maaanden een Fransche officiëele statistiek aangaf dat van de Fransche handels vloot getorpedeerd waren 25 handelsschepen en ?ylers. totaal dus 31 handelsschepen, terwij! wij "'erboven met 4 oorlogsschepen tot 27 komen. Terzelfder tijd had de Engelsche handelsvloot 204 schepen verloren. Vele gevallen van torpe deering worden dus niet bekend. In deze cijfers zun natuurlijk ook niet begrepen de 57 Engel sche schepen met een inhoud van 250,000 tón, door Duitsche kruisers het vorig jaar vernie tigd. Is het wellicht niet, wat men verwacht had, in even een half jaar zijn toch meer dan 500 sche pen in den grond geboord geworden, waarvan 82 neutralen. Men mag veilig aannemen, dat ^hierbij min stens 10,000 menschen het leven hebben verloren, waarvan de grootste helft troepen-transporten of matrozen. Het Fransche offensief. Over het mislukte offensief der bondgenooten lezen we nog in een Berlijnsche corresponden tie van het Hbld. de volgende bijzonderheden: Joffre wilde nu niet over éea nacht ijs gaan, verhinderen, om zijn eigen woorden te gebrui ken, dat de Duitschers, zooals bij Atrecht vroe ger, hun infanterie- en artillerie-reserves op één punt konden concentreeren Nu ging het niet 'om stukken loopgraaf. Rusteloos, dag en nacht moest er aangevallen worden en na de eerste vijandelijke linie diende de iweede en derde ge nomen te worden tot de Franschen het vrije land bereikten, het niet bevestigde land. De ge- heele cavalerie zou aan deze actie deelnemen. Rusteloos is er vijf dagen gevuurd door de artillerie. En dit vuur steeg den 24en en 25en September tot een hel, tot een orkaan van gloeiend ijzer, dat met donderend geweld zich slingerde door de lucht. Maar verder dan de eerste Ehiitsche linie brachten de Franschen het niet. En de cavalepe die een rol zou spelen, werd te vroeg, met Fransche bravour „k la Margue rite" bij Sedan, in het gevecht gebracht en ontvangt slechts 3,60 ïres. per 'dag voor ©en .werktijd ,van 14 uur. In éen automobielenfabriek, waar th'ang on derdooien van granaten worden vervaardigd, ontvangen jongens van jL6 tot 18 jaar 12 16 fres. per dag, terwijl vrouwen met ge zinnen voör precies hetzelfde werk alecots 6 ét 6 fres. per dag ontvangen. De militaire intendence heeft beslist, dat stukwerk zoodanig moet worden betaald, dat de arbeiders evenveel verdienen als zij zou den hebben, indien zij op uurloon werkten. Inderdaad, zegt het Journal, met men, dat bijv. een arbeidster in een fabriek van hand schoenen voor soldaten 50 ctms. per paar ontvangt en ternauwernood twee paar in een langen werkdag kan afmaken; zij verdient dus 1 frc. in veertien a vijftien uur. Ren hemdenfabriek betaalt 20 ctms. per hemd uit; 'de werkster kan er slechts 5 per dag maken en moet het zeer dure garen nog vau dit loon betalen. Een fabriek van broeken voor zouaven betaalt 1,25 fres. per stuk; de naai sters kunnen er in twee dagen drie maken en moeten bun garen zelf betalen, zoodat zij netto 1,65 fres. per dag verdienen. Generaal Marchand, „La Croix" geeft eenige bijzonderheden sche machinegeweren, die in de tweede linie ver borgen lagen. Joffre had zijn algemeen offensief schitterend voorbereid, vertellen de Duitsche officieren zon der uitzondering, niet alleen krachtens eigen waarneming, doch ook op gezag van de ver klaringen der Fransche krijgsgevangenen en de papieren bij hen gèvonden. Voor den stormaanval, die volgen moest op het bombardement, had hij, in Champagne vooral de beste troepen uitgezocht, jonge, flin ke kerels, die in geheel nieuwe uniformen gesto ken werden, nieuwe schoenen kregen, de kepi moesten ruilen voor de blauwgrijze stalen helm. Ze werden weken lang ver van het front gehou den, in de loopgraven afgelost door de territoria le troepen. Ze oefenden zich dien tijd in storm aanval, alsof het de meeste minutieuse manoeu vre gold. Zè leerden planken leggen in allerijl over de loopgraven om er de kanonnen over te trekken, om een pad ie maken voor de aanstormende ca valerie, die, zoodra zij het vrije land bereikt had, zorgen moest, dat de verbindingen in den rug van den -vijand vernield werden. Nog was het gedonder van het laatste kanonschot niet ver stomd, of ze moesten klauteren uit hun loop graaf en dan en avant! In vier dichte gelederen, tusschen «Ik een tijdsverschil van dertig secon den. Een voorwaarts rollende branding zou het worden, die beukend slaan zou op de vernielde BI bevestigingen van den vijand, over den laatste Pe toestanden onder de vluchtelingen en ge- heen, die het nog uitgehouden hadëvacueerden in Rusland schijn/en, te oor- Vliegers hadden het terrein van de Duitschers deelen naar vele Russische beriefhten, nog verkend, wisten precies de kwetsbare punten in Allerbedroevendst te zijn. De bekende ïtns- de verbindingswegen voor Roepen- en ammuni- «sisobe publicist en revolutionnair Boercew. tie-transporten. En daar hadden ze getracht hun die Pfls üit Siberië is teruggekeerd, geeft Fransche generaal Marchand, wiens naam zegt het blad, voor altijd verbonden zal blij ven aan den slag in Champagne, werd ge wond. Voor den aanval bezocht de leger commandant de- divisie Marchand. Deze laat ste sprak voor het front van zijn troepen de volgende woorden tot zijn commandant: „Generaal, op den dag van den aanval zul len wij de boerderij Navarin binnen een uur bereiken". Om deze boerderij te berei ken, moesten de soldaten twee mijlen loop graven en schanswerken doorstormen. Niet temin was het voor hen een eerezaak de be lofte te houden, die hun generaal voof hen had gedaan, en inderdaad waren zij binnen een uur door de laatste loopgraaf, die hen van de boerderij scheidde. Het was in dezen roemrijken aanval, dat generaal Marchand werd gewond. De dappere aanvoerder was overal, waar het gevaar dreigde en zijn sol daten aanmoediging behoefden. Hij viel aan het hoofd van zijn troepen, de piip. in den mond, de wandelstok in de hand, op het oogenblik, dat hij den aanval leidde op de vijandelijke loopgraven. De toestand van den gewonden generaal is sterk vooruitgaande en men verwacht, dat zijn naam weer spoedig in de leger berich ten zal kunnen worden genoemd. Meeningvcrschillen tusschen Fransche en Het lijden der Russische vluchtelingen. vinden deze 35 jaar bestaande Vakschool alleen op de HEEREN GRACHT 419 b/h Koningsplein te Amsterdam. Pas beginnende concurrenten ontzien zich niet alles uit ons prospectus te adverteeren en woord voor woord er uit te nemeD, om ieder in den waan te breDgen dat het precies hetzelfde is, waar men gaat en dat is lang niet het geval. Wij geven 8 aar les per dag, de Directrice en ervaren Coupeuses zijn den ganschen leertijd bij U, zoodat U bij ons in korten tijd ééns zooveel leert als bij andere, ook de Coupeurs coupe en de „Coupe au Moulage"; circa 300 modellen komen in Uwe Boeken. Naaisters en vergevorderden die als Coupeuse, Directrice en Leerares opgeleid willen worden, in 4 6 weken, bekomen een Diplo a en krjjgen tot Januari 30% korting op onze bekende prijzen; geen extra betaling voor Diploma. Ook voor Dames, die alleen 's avonds kunnen komen, is een buitengewoon goedkoope cursus aangelegd, niet alleen voor kniponderricht, maar naaien en afwerken van de Modeplaten er by, in plaats f 75 (vraagt prospectus) thans f25, leertijd 6 maanden, inschrijving geldig tot Januari. U leert het Costuum-, Mantelvak en Kinderkleeding. Uit ons prospectus zult U dra bemerken dat het niet hetzelfde i» waar men gaat. In geheel Nederland is niemand die zooveel aanbevelingen en dankbetuigingen kan laten zien dan wij, origineele en geboekte meer dan duizend, zegge 1UUU. Thans is de tijd voor Inschrijving ai komt TJ later. Er 13 plaats VOOr 60 Dames. Het Atelier is 28 Meter lang, keurig ingericht, paskamer met spiegels enalles lste Etage. Dames, bewaart dit adres. bommen te werpen. Een terugtocht moest onmo gelijk, in elk geval zeer bemoeilijkt worden. En vliegers hadden zelfs waaghalzige mannen doen landen in het door den vijand geoccupeerde ge bied, ver achter het front, mannen, die postdui ven bij zich hadden en voor deze postduiven maisAan alles was er tot in de kleinste détails gedacht, met een organisaiie-talent, waarvoor zelfs Duitsche stafofficieren niets dan woorden van bewondering hadden. De Fransche soldaten wisten, waarom het ging. Zij wisten, dat de verdubbeling der machi negeweren, de enorme ammunitie-voorraden, de voltooide landing van het Kitchener-leger, de al- gemeene aanval over het geheele front in het Westen, terwijl de Duitschers nog offensief op traden in het Oosten, „het succes verzekerde", zooals Joffre verklaard had. Boven alles moest de vijand uit de kostbare deelen van het land verdreven worden, die hij nu al meer daii een jaar bezet hield-. Maar het is mislukt! Fransche oorlogsloonon. Het „Journal" vergelijkt de looneu in Frankrijk, die thans verdiend worden door de vrouwen, die mannelijke arbeiders ver vangen, met hetgeen de mannen vroeger hebben verdiend of in dezelfde betrekkin gen thans nog verdienen. In een fabriek voor militaire onderkleeren verdienen de beroepsarbeiders 70 ctms. per uur, de vrouwelijke arbeidsters daarentegen 50 ctms. per uur; de mannelijke handlan gers verdienen 50 ctms. per uur, de vrouw wen 30 ctms. In verschillende restaurants zijn 'de kell- ners vervangen door meisjes. Een kellner ontving van den patroon 50 fres. per maand behalve de fooien, de meisjes zijn uitsluitend op de fooien aangewezen, doch ontvangen geen salaris. In een hotel-restaurant bedient een kellner, die niet onder de wapenen is, de beste tafels en verdient 15 frs. per dag; het meisje, dat in de plaats is getreden van een anderen kellner, die onder de waneuen is. hiervan een beschrijving in het Russische blad Birzewya Wjedomeeti. De menschen worden volgens hem als misdadigers behan deld. Zij krijgen handboeien en gevangenis- kleederen aan. Velen sterven den honger dood. Zoowel de gevangenen als vluchtelin gen en geëvacueerden worden in de gevan genis geduwd, die dikwijle de gevaarlijkste centra voor de verspreiding van ziekten zijn- 1 De correspondent van de Russkoje Slowo, ;Archewski, stelde zidh door een persoonlijk bezoek met eenige vluchtelingen kolonies op !de hoogte. Hij vertelt, dat alle geëvacueer den in het vuil liggen en slechte lompen 'aan hebben. Het zijn Joden, Roethenen, ro len, Lithauers, mensehen uit Polen, Lithauen, Koerland, Polesië, Wolhynië. Sommigen van ilien zijn al eenige maanden aan het trekken. Zij eten alleen om den anderen dag. Al len verwachten niet anders dan den dood. Het vuil, het gebrek aan ruimte en derge lijke zaken meer veroorzaken vele ziekten. Om de zieken bekommert zich niemand. Zn trekken met de gezonden mede. De Azia ï- eche cholera maakt vele slachtoffers. In tal van wagens liggen lijken-, die eerst na eenige dagen worden opgeruimd. V elen van de arme stakkers baden den correspondent om verlof weg te mogen gaan Het bleek, dat zij met geweld waren voortgesleept, toen zn geen lust toonden hun woningen in Pole» w verlaten. Dringende hulp, zegt de c pondent, is noodzakelijk. Ook het Doema-lid Poeryeriuewicz, juist van het Russische front is terugge keerd, geeft in de Russische bladen roeren- de beschrijvingen van den toestand gelukkigen. In zijn ges: rek met Szingarew merkte hij op, dat de regeering «ogenblik kelijk krachtig aan het werk moet gaan om het leed te verlichten tn ingrijpende maat regelen moet nemen tegen de heereohenne epidemiën en de groote sterfte, die vooral onder de kinderen onrustbarend m. Volgons de Bilzerwyja Wjedomoeti heeft generaal Bietaieff. Trien df> zotbt voor do geëvacueer den is opgedragen, een evacuatieplan uiige-" werkt én voorgedragen, li het geheel re kent men op 650,000 geëvacueerde». Bet eind punt voor deze landverhuizing rollen Jeka- terinoslaff en Koe rek lijn, welke steden dicht bij de Aziatische grens Uggen, Daar- heen werden de geëvacueerden nu ook ge transporteerd. Te Moekou werd oen verga dering belegd door Polen, di« beraadslaag den over talrijke maatregelen tot verleening van hulp. De rapporteur Iwanioki, die de gouvernementen Smolensk en Witehek door reisde, beweert, dat in de eerste plaats da zieken van de gezondeu moeten woiden ge scheiden. Men besloot er bij de rageoring op aan te dringen, dat deze voor de vluchte- - hngon eenige hoepitaalwagene beecfrikbaas; zal stellen, waarin men de zieken kan over- brengen. Vorder besloot men gedaan sien te krijgen, dat de vluchtelingen op de proviand- stations tenminste drie uur konden rusten. Ook om veldkeukens werd gevraagd. De groote grondbezitter "Wiloglowaki heeft 900 morgens land van zijn bezittingen ter be schikking van de vluchtelingen gesteld. Vol gens de Koeryer Poznanaki zijn te Minsk drie wagens met kleeren en proviand voor do Poolsche bevolking aangekomen nit Ame rika. Behandeling van" krijgsgevangenen. De Hamb. Nadir, zegt, dat, toen <ien 22 Maart van dit jaar generaal Kusmanek en al zijn officieren bij Przemysl in handen van de Russen waren gevallen, ruen vernomen beeft, dat zij zonder uitzondering zeer goed werden behandeld. De Czaar zelf zou den gevangen officieren toegestaan hebben hun degen te bei- houden, als bewijs van hoogachting voor hun soldatenmoed. Een brief, die nu in Duitsch» land is aangekomen uit Omsk in Siberië, geda teerd op den 13 Juni, heeft echter een gewel dige ontgoocheling gebracht. In dezen brie! wordt o.a. gezegd: „De behandeling van da krijgsgevangenen, in het bijzonder van d« offi cieren, is eenvoudig schandelijk. Wij zijn in een bewaarplaats voor gedeporteerde misdadigers ondergebracht en met 50 tot 80 personen met onzen oppasser in één ruimte ingekwartierd. Schandelijk is ook het feit, dat over 300 offi cieren, onder wie twee oversten, een Russische! onderofficier het opzicht mpet houden. Ona privé-bezit aan geld werd ons op een kleine som na ontnomen, zonder dat wij daarvoor een kwi tantie kregen. Onze officiers-distinctieven en ridderorden, moesten worden afgelegd. Dat mis drijven tegen de subordinatie van onze eigen manschappen hierdoor in de hand worden ge werkt, is duidelijk. Men heeft ons verder bevo len, om ook den jongsten van de Russische offi cieren te salueeren. Reeds op de reis naar Sibe rië werden one onze sabels afgenomen, of liever! men poogde dit te doen, want wij hebben onze sabels zelf in stukken gebroken en die den Rus sen voor de voeten geworpen. De officieren vail Slavische en Italiaansche. nationaliteit, worden echter met alle voorkomendheid behandeld. Het Servische leger. Majoor Moraht schrijft in het Berliner Tagpu blatt: Volgens menschelijke berekening bevindt he» Servische leger zich in een hoogst critieken toestand. De generale staf zal hieromtrent niel in twijfel vërkeeren en staat voor de groote verantwoording of hij het zal laten aankomen op een strijd op leven en dood. Niettegenstaaiw de wij vijand van Servië zijn, zouden wij in zijn belang een verschrikkelijk bloedvergieten liefst vermeden zien. Een politieke afstraffing van Servië zou ook kunnen geschieden zonder het vernietigen van 100.000 dappere, jonge mannen. Het Servische leger is door de quadruple entemi te rijkelijk voorzien van alle mogelijk oorlogs tuig en zeer goed in staat te opereeren. Waar, ach ij dijk bestaat het veldleger nit tien divisies, elk van drie infanterie-brigaden. De divisi*, heeft vermoedelijk een sterkte van 24000 gewei.- ren, 24 machinegeweren, 800 sabels, en 72 veld kanonnen. Daarbij komen, nog een batterij hou. witsers en verschillende batterijen berggescbut. Servië heeft de beschikking over een cavalerie divisie van 16 escadrona. Terwijl het operatie- leger vermoedelijk een gevechtsterkte vai 250.000 man bereiken zal, is de sterkte van het geheele leger, de bezetting der vesting inbegre pen, te ramen op 800.000 man en 1000 kanon-- nen. OORLOGSVERKLARINGEN AAN BULGARIJE. LONDEN, 15 Oct. Door het Servisch© ge zantschap is medegedeeld, dat Servië den oorlog heeft verklaard aan Bulgarije op grond, dat het Servische leger door'Bulga rije is aangevallen aan de grens by Zartscher en Radowieta. Ook Engeland verklaarde aan Bulgarye den oorlog. DE BULGAARSCHE HAVENS. BERLIJN, 15 Oct. De „Birschewija Wjo dömosti" verneemt volgens de Korr Norden, uit betrouwbare bron uit Sebastopol, dat do Bulgaarsche havens aan de Zwarte Zee Varna èn Bourgas, in alle haast -versterkt worden. In de havens worden geen schepen toegelaten. Aan de inwoners is het ten streng ste verboden om 'b avonds licht op te steken GRIEKENLAND EN DE OORLOG. LONDEN, 16 Oct. Naar bet Reuterbureau verneemt, heeft de Griekeoh© gezant aan minister Grey formeel een nota van zijn regeering medegedeeld, waarin wordt ver klaard, dat het örieksebe kabinet van mee ning ie, dat de „caeue foaderie" van het Griekscli-Serviech verdrag xieh than» niet voordoet en dat Griekenland met gsroepen is onder de huidige omstandigheden om tue- schenbeide te -treden. (Zie voor later gekomen telegrammen *1© blad). UIT DE STAATSCOURANT. Bij Koninklijk besluit is, met ingang van 1 November, bij het hoofdbaatnur dei poaterjjep en telegraphic bevorderd tot referendaris, .0. P« J. Keieer, thana hoofdcommies. V-'

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1915 | | pagina 2