NAGEKOMEN BERICHTEN STADSNIEUWS jtijde van een daar binnen zich bevinden de traceering- zichtbaar komt. Maar alhoewel deze kleinigheden niet ver- iwaarloosd hadden dienen te worden (de mid- fleleeuwsche bouwmeesters waren in dat opzicht zeer etxeng) toch blijft 't te waar- deeren dat hier iets goeds tot stand go- komen is. Maar... na niet stil gezetent In het Utr. Prov. en Sted. Dagblad" van 14 Sept. j.L is te lezen: „De nu ten einde loopende restauratie ueeft voor de zooveelste maal de wensche- lijkheid naar voren doen treden, om de Domkerk in haar geheel eens onderhanden Je nemen aan den buitenkant; de gevel aan de zijde van de Domsteeg, om maar een enkel onderdeel te noemen, vraagt al zoo lang om een herziening en een restau ratie juist aan dezen kant, tegenover een breede straat, in het verlengde van de Korte Jansstraat en in 't gezicht van het Janskerkhof, zou aan het bouwwerk in bui tengewone mate ten goede komen." Het is dan ook te hopen dat binnen niet al te langen tijd ook die gedeelten ichter steigers en schuttingen zullen ver- lwijnen, om daarna in nieuwe steen, voor zien van aansluitende oude Gothische vor men te voorschijn te komen." DE OORLOG IN SEBVle. LONDEN, 16 .Oct. De „Times" verneemt uit Athene dat de spoorweg tusschen Pra- hovo en Nisj over een afstand van 55 mij len is vernield. Servische vluchtelingen zijn ie Saloniki aangekomen. UIT BULGABIJE. SOFIA, 16 Oct. Blijkbaar hebben de Bul- gaarsche troepen, die eergisteren den Ser- vischen aanval hebben teruggeslagen, het Servische front over de geheele linie over- Bchreden. De Serviërs kunnen het dal van Fimok en den spoorweg Nich-Donau niet pieer benutten, zoodat het verkeer tusschen Rusland en Frankrijk nog slechts over Zwe den mogelijk is. Ofschoon de staat van beleg niet streng en geen énkel blad on derdrukt is, terwijl vreemden dagbladcor respondenten volle vrijheid wordt gelaten, bestaat er geen beweging tegen de regee ring. PERSONALIA. Te 'a Gravenhage is geslaagd voor ïet examen M. O. acte K. L wiskunde de heer. D. van Brink. MUZIEK ZANG EN .VRIENDSCHAP. Instrumentaal Oonceït. De Amsterdamsche violiste Sepha Janse>n neeft gisteravond met begeleiding van hot Utrechtscha orkest bet g-moll-Concert van Max Brucif gespeeld. Er was al zoo sprake van èen hernieuwde onthulling van dit work, dat de verschijning heeft van een Duitscn standbeeld: tegelijkertijd „zalig" en „monu mentaal". Een werk dat alle 'eigenschappen heeft om populair te zijn, om vereerd te .worden om zijn meiodiek; die ras-echte, Duit- eche meiodiek, waardoor de o, zoo zelfstan dige Hollanders in alle eeuwigheid geroerd worden. Want de Hollanders willen geroerd worden, en wel doordat ze bij al de barre verstandigheid toch zéér sentimenteel zijn. Een volkomen visionair werk, dat uit pure fantasie en geestverfijning zou ontstaan zijn, zal in ons land waarschijnlijk geen indruk maken, terwijl ieder Duitsch werk van be- kend-romantisch karakter en „soliden" bouw onmiddellijk in de harten grijpt. Zóó is het met onze onbevangenheid gesteld! Met die hernieuwde onthulling van Bruch's werk bedoelen we de frisch-krachtiga voor dracht van Sepha Jansen. Dit spelen heeft tegelijkertijd een muzikaal enthousiasme en een zekere bezonkenheid, die een ware ern stige artastennatuur verraden. Geen oogeu- blik heeft deze violiste aan de overmatige zoetheid van de meiodiek toegegeven, zooals vele violisten, wier weeë spel dan wel een langdurige omhelzing lijkt. Zij speelt met energiek gebaar en allerzuiverste toewijding. En zoo doet zich haar spel onmiskenbaar voor ais een volkomen-vrije, overtuigde uitiug van oorspronkelijk muzikaliteit. Bruch's Con cert, dat uit absoluut-muzikaal oogpunt héél goede kwaliteiten heeft, geeft veel ruimte .voor muzikale gevoelsuiting en kan dus altijd dit opzicht een juiste proefsteen zijn. Sepha Jansen heeft gisteravond met haar eigene artisticiteit het Bruch-concert allergunstigst belicht. Het begin van den avond (Loots' eerste sympbonie) hebben wij tot onzen spijt niet bijgewoond. Later hoorden wij o.a. de Con cert-ouverture „lm Frühling" van Goldmark, ook een van onze oostelijke naburen. Het Utrechtsche orkest speelde onder Hutschca- ruyter's leiding met stralende muzikaliteit; altijd delieaat-rythmisch en prachtig van een heid, H. F. A. JEF DENUN. De beroemde Hechelsche beiaardier Jef Den ij n is vandaag in Haarlem geweest, op uitnood: ging blijkbaar der Ver. tot bevor dering van het v. V. Althans: de heeren DyBorinck en Koe ter, van die vereeniging, hebben den Belgischen carilkmnist ontvangen aan het station, en naar h-st stadhuis geleid, waar in. de burgemeesterskamer een con ferentie plaats had met de heeroa de Breuk, Dumont en Hofmeester. Daarna beklom men Uen toren en bezichtigde het carillon. j>e hoer Denijn zal aan V. V. V. ööu rappprt >ver ons klokkenspel doen toekomen- Gemeeniebegrooitng. Verschenen is heden het verslag der Fi- nancleele Commissie over de gomeentebe- grooting. Wij ontleenen daaraan 't volgende: Opgemeerkt werd, dat het de aandacht ge trokken had, dat het batig ealdo van het aemeentegaebedrijf is uitgetrokken op pLm. f 213,000, of pLm. 75,000 hooger dan voor 1915, welke hoogere raming invloed heeft oitgeoefend op het bedrag voor de plaatse lijke directe belasting naar het inkomen, den sluitpost der gemeentebegrooting. De prije ad f 10.—, bij de begrootingen jroor 1914 en 1915 voor de steenkolen geraamd, ja ook voor 1916 aangenomen'. Deze prijs la belangrijk lager dan de thans geldende.- De vraag werd gesteld, of reeds voor de steenkolenlevering voor 1916 gecontracteerd is, alsmede op welke wijze de gemeente een eventueel tekort Zal dekken, wanneer blie ken mocht, dat de eteenkolenpxije werkelijk te laag geraamd is. De oommissie spreekt als haar gevoelen nit, dat, nu er nog geen vooruitzicht bestaat op eene spoedige verbetering in die tijdsom standigheden, voorzichtigheidshalve niet mag worden geraamd 18,500 nit opbrengst van staangelden op de kermis, doch dat daar voor, evenals voor 1915, 1 moet worden uit getrokken^ Dit zal medebrengen eene verhooging van het bedrag, uitgetrokken voor plaatselijke directe belasting naar het inkomen, met 18,500. Veranderen evenwel de tijdsomstan digheden vóór het tijdstip, gewoonlijk voor de verpachting van staanplaatsen gesteld, dan kan met de daaruit te verkrijgen op brengst rekening worden gehouden bij het vaststellen van het percentage voor de in komstenbelasting. GEMEENTEZAKEN. Middenstandscredieti Een voor den middenstand van veel be lang zijnd voorstel van B. en W. is heden verschenen. Het geldt het verleenen van cre- dieten aan den kleinen middenstander vol gens de ideeën der middenstandscommissie, waarvoor aan de gemeenten medewerking is gevraagd. De beantwoording van de VTaag of en zoo ja in hoeverre onze gemeente die gevraagde medewerking moet verleenen, is door B. en W. naar zij verklaren aan de finantieele commissie voorgelegd. In het van haar ter zake ontvangen schrij ven deelt aldus B. en W. di© commis sie mede, dat de gevraagde medewerking (steun) hierin zou moeten bestaan, dat de gemeente, een gedeelte van een eventueel ongedekt risico op zich neemt, ingeval eene hier gevestigde credietinstelling, welke hetzij zelf, hetzij door de „Centrale", waarvan zij een deel uitmaakt, vertegenwoordigd is in de Algemeene Commissie, tot inwilliging van eene aanvrage adviseert en de Regeering bereid is het door haar toegezegde riciso te dragen. Op het gebied van het middenstandscre- diet bewegen zich alhier: lo. de hier geves tigde bijbank van de Coöperatieve Centrale Middenstands-Credietbank in het Bisdom Haarlem, 2o. de Coöperatieve Spaar- en Voorschotbank „Boaz" voor Haarlem en Om streken, onderdeel van de Vereeniging van Nederlandsdhë Patroons „Boaz" en 3o. do Middenstands-Credietbank voer Haarlem en Omstreken, afdeeling van de Centrale Mid denstands-Credietbank te Amsterdam. Zij hebben zich alle beraid verklaard hare me dewerking te verleenen tot bet verschaffen van de hier bedoelde eredieten met gedeel telijke garantie van Staat en Gemeente. Het aandeel, voor gemeente-rekening te ne men, wensoht de Commissie te beperken tot 3/5 deel van het niet door het Rijk gedra gen risico, voor zooverre het verlies niet meer dan 100 pet. bedraagt. Ingeval het ver lies meer dan 100 pot. bedraagt van het ver leende crediet d.-w.z. -wanneer met de hoofdsom ook de verschuldigde rente niet Je betaald woidt dat meerdere door het Rijk en de credietverleenende instelling, élk voor de helft, gedragen. In verband met het afnemen van het per centage van de Rijksbijdrage, zal een gelijk matig toenemend percentage voor de gemeen telijke bijdrage wenschelijk zijn, opdat een eventueel te lijden verlies gedekt wordt Op eene voor de instellingen zoo min mogelijk bezwaarlijke wijze. B. en W., zioh geheel kunnende vereenigen met de beschouwingen der Commissie van hijstand, stellen voor het volgende besluit te nemen: Mede te werken tot credletverleening aan den kleinen middenstand', binneni de ge meente, overeenkomstig het plan, vastge steld door de Commissie van Uitvoering in zake de voorziening in de credietbehoeften. van den middenstand, door in de verliezen* geleden op de verleende eredieten, de ge meente per 100 crediet te doen bijdragen, ale hieronder ie aangegeven: over de le 10 nihil; over de 2e 10 6 pet.; derde 10 12 pet., vierde 10 18 pet., vjjfde 10 24 pet., zesde 30 pet., zevende 10 36 pet., achtste 10 42 pet., negende 10 49 pet., tiende 10 54 pet. Brandstoffenvoorziening. B. en W. stellen voor om van de hand te wijzen adressen van de afd. van het Algem. Ned. Werkliedenverbond en van den Haarl. Bestuurdershond inzake beschikbaarstelling tegen verminderden prijs van brandstoffen. In hun advies verklaren zij: Door het Steuncomité is in den winter 1914 1915 voor de ondersteunden de gelegenheid geopend, om steenkolen te koopen tegen la gen prijs. De betrokken personen hebben echter van die gelegenheid zóó weinig ge bruik gemaakt, dat bedoeld comité geen aan leiding heeft gevonden om denzelfden maat regel nogmaals te nemen. Op grond van deze ervaring, en mede in verband met de omstandigheid, dat de win- teropslag reeds grootendeels heeft plaats ge had, bestaan er, naar onze meening, geene termen Om te voldoen aan de wensc'hen, uit gesproken in de bierbij overgelegde adressen van de afdeeling Haarlem van het Algem. Ned. Werkliedenverbond en van den voor zitter en den secretaris van den Haarl. Be- stnurdersbond. De Chr. Besturenbond verzoekt aan den Raad om met het oog op de duurte en werkloosheid, de verstrekking van huisbrandkolen, briketten en andere brandstoffen aan de daarvoor in aan merking komende ingezetenen, tegen lageren prijs, op de manier als met de verstrekking van Regeeringsbrood geschiedt, ter hand te nemen. Hei Stads Armen- ert Ziekenhuis. Het Burgerlijk Armbestuur heeft mededeeling gedaan van eenige verbeteringen, welke z t. noodzakelijk moeten worden aangebracht in het Stads Armen- en Ziekenhuis en in het bijzonder ten goede zullen komen aan de mannen- en vrou wenziekenzalen. Ook B. en W. achten het wenschelijk, "dat de voorgestelde wijzigingen worden uitgevoerd; de instelling zal daarna in menig opzicht beter aan hare bestemming voldoen. De kosten dier verbeteringen worden geraamd op f 3,0Q§^-. Zil stellen yoor, die gelden te hunner beschikking te «tellen. !n verband met de titans voorgestelde verbete ringen meiken zij op. dat nog geen uitvoering te gegeven aan het plan tot verbouwing en uit breiding van het Stada Armen- en Ziekenhuis, waarvoor bij raadsbesluit van 1 November 1911 f 160,000.te hunner beschikking werd gesteld. Zij hébben gemeend dat plan nog te moeten laten rusten, in verband met de omstandigheid, dat in de laatste jaren het aantal verpleegden gestadig afneemt. Onder deze omstandigheden achten zij het doen van eene aanzienlijke uitgave voor ver bouwing en uitbreiding niet gerechtvaardigd. Een legaat. B en W. stellen voor om voor de gemeente te aanvaarden een door wijlen mej. A. H. Arendsen aan de gemeente besproken legaat, ter plaatsing in de Stads-Bibliotheek, bestaande uit al hare boeken. Orondverhuring. B. en W. adviseeren goedgunstig op een ver zoek van W. H. Ruigrok Jzn., om verhuring van een gedeelte grond aan de Leidschevaart, echter in eenigszins gewijzigden zin dan 't verzoek luidde. Onderwijs. B. en W. stellen voor om de heeren C Jansen, A. E. d'Oliveira en W. Davids opnieuw te benoemen tot tijdelijke leeraren aan de H. B. S. met driejarigen cursus en daaraan verbonden handelschool met 2-jarigen cursus. Cp de voordracht voor onderwijzer aan de O. L'. S. no. 7 zijn geplaatst de heeren: K. Reiding en J 'de Nobel, alhier en D. J. A, Koe- kebakker te Delft. Voorgesteld wordt om als tijdelijk leeraar in dé gymnastiek aan de H. B. S. met 3-jarigen. cur sus en daaraan verbonden handelsschool te be noemen den heer A. J. Meijerink. Aanbevolen worden voor lid in de commissie C. tot wering van schoolverzuim, ter voorziening in de vacature Guskens, de heeren J. Lotgering en N. van dér Vlerk. Belastingaftrek. B. en W. doen den Raad een voorstel om in verband met de vervallenverklaring van de Be drijfsbelasting de aftrek die is toegestaan bij de bepaling van het inkomen voor de plaatselijke directe belasting naar het inkomen, voortaan te bepalen voor het bedrag van den aanslag ia de rijksinkorastenbelasting en diensvolgens de ver ordening te wijzigen. Woningbouw. B. en W. stellen den Raad voor om goed te keuren eene wijziging in de teekeningen voor den bouw van 107 woningen in het Amster damsche kwartier, vanwege de Haarlemsche Stichting voor Woningverbetering. Onvoorziene uitgaven. B. en W. bied'en aan ter vaststelling een staat tot beschikking op den post onvoorziene uitgaven dienst 1915 tot een gezamenlijk bedrag van f 1439.93. GEMEENTERAAD. Vergadering van den Raad der gemeente Haarlem op Woensdag 20 October des na middags ten half 2 in de Statenzaal (Prin senhof). De volgende zaken zullen aan de orde worden gesteld: 1. Mededeelingen en ingekomen stukken. Prooea-verbaal opne ming boeken en kas gemeente-ontvanger. 2. Voorstel B. en iWj. beschikbaarstelling gelden verhooging posten volgp. 106 en 109 werking verleenen crediet aan kleinen mid denstand. 4. Id. ld. aanvaarding making. 5. ld. ld. verzoekschrift afd. Haarlem en Omstreken Ned. Mij. voor tuinbouw en plantkunde, subsidie enz., tuinbouwwinter- cursus.. 6. Id. id. id. Raad van beheer N. V. Maatschappij tot exploitatie van een au tobusdienst „Groenendaal, Heemstede, Haar lem en terug", om subsidie. 7. Id. id. vast stelling verordening wijziging verordening heffing pl. directe belasting. 8. Id. id. in trekking verordeningen heffing en invor dering weegloon Waag. 9. Id. id. wij ziging reglement gem. bank van leening. 10. Id. id. in functie laten II [W- Havelaar als directeur der gem. duinwaterleiding en van het laboratorium voor pathologische bacteriologie. 11. Id. id. verzoekschrift A. Nagtzaam, voorzitter, on F, J. Hariot, se cretaris eener commissi®, 69 vereenigingen te Haarlem vertegenwoordigende, maatre gelen melkprijs». 12. Id. id. id. voorz. en seer. Ned. Bond van werklieden in open bare diensten en bedrijven, afd. Haarlem, hoogor loon gemeentewerklieden. 13. Id. id. verzoekschriften afd. Haarlem Alg. Ned. werkliedenverbond en voorz. en eecr. Haarl. Bestuurdersbond, brandstoffenvoorziening. 14. Id .id. aangaan overeenkomst met Ken- nemer Electriciteit Maatschappij, in zake electriciteitsvoorziening- ^d- id. vaststel ling lijst te vellen boomen. 16. Id. id. be schikbaarstelling gelden uitvoering werken Stadsarmen- en ziekenhuis- 17. Schrijven id. omtrent gebruik lokalen van voor den publieken dienst bestemde gemeente-eigen dommen. 18. Voorstel id. benaming; enz. strooken gTond bij Kleverlaan. 19. Rj. pj. verzoekschrift W'. H- R-u%'rok ilVz., huur grond en vergunning uitgang naar weg langs Leidsche Vaart. 20. ld- ld. wijziging plan bouw 107 woningen en een kantoor door Haarl. Stichting voor woningverbetering. 21. Id. id. goedkeuring gewijzigde teekeningen bouw 77 perceelen door Ooop. woningver- eeniging voor gemeentepersoneel. 22. Aan beveling id. benoeming lid Commissie C. wering schoolverzuim. 23. Voorstel id. id. tijd. leeraar gymnastiek H. B. S. met 3-j. cursus. 24. Id. id. id. tijd. leeraren jj. B. S. met 8 jar. cursus- 25. Voordracht id. id. onderwijzer school no. 7. VEREENIGING VAN R- K. melk slijters. De Middenstands vereeniging de Tanze, die steeds ijverig doende te vakafdeelingen te stichten, had gisterenavond een bijeenkomst met melkslijters. Er werd druk gesproken door de belang hebbenden zeiven over het nut en de nood zakelijkheid van een vereeniging van Room- eehe melkslijters. De aanwezigen waren het volmaakt eens dat de tijden van heden meer dan ernstig waren om te komen tot de op richting van een vakvereeniging op katho lieken grondslag. Op de vraag van een der melkslijters of er geen scheuring zou komen tusschen Room schen en andersdenkende hoeren melkslijters, antwoordde het bestuur, dat waar het geld stoffelijke belangen, beide organisaties zou den kunnen samenwerken, met behoud van ieders zelfstandigheid. De praktijk geeft voorbeelden te over van eensgezind optreden van katholieke en neu trale organisaties ter verkrijging van sociale en economische voordeelen. Dat eendracht maakt macht weet de Katholieke Kerk nog heter dan de neutrale beweging; redenen waarom aan vereenigingen van katholieken op sociaal terrein vrijheid van handelen ge laten wordt, om zich in verbinding te stel len met andersdenkende zueterveenigingen. Maar in alle gevallen waarin een samen gaan is buitengesloten, daar ziet de Kerk hare kinderen graag in katholieke vereeni gingen, waar de vergaderingen met gebed worden geopend, waai- Gods zegen over den maatschappelijken arbeid wordt afgebeden, waar ook de plaats ie om de stoffelijke be langen van een godsdienstig standpunt te bespreken en waar men zich als katholiek kan bewegen. Deze voorrechten missen de katholieke ver- eenigingsmenschen, wanneer zii in neutrale organisaties verkeeren. Daar wordt niet over godsdienst gesproken en alle beginselen zijn daar te onpas zoolang de verkiezingen ten minste niet in 't zicht zijn en de uitslag der verkiezingen niet nawerken in de neutrale organisaties, waarin men al te vaak met beide oogen den vooruitgang der katholie ken gadeslaat. Neutraliteit is in de praktijk een onding gebleken. Wie zegt neutraal te zijn, is dik wijls nog veel gevaarlijke*- dan een partij ganger, die rondweg voor zijn beginselen uit komt. De aanwezigen hoorden met aandacht naar deze beschouwingen over de noodzakelijk heid vankatholieke organisaties en de ge legenheid die voor hen openstaat om zoo noodig met de neutrale zuster vereenigingen samen te werken. Zes van de tegenwoordige heeren melk slijters verklaarden zich gaarne bereid met het Bestuur der Middenstandsvereeniging gezamenlijk verder te arbeiden aan de tot standkoming van eene vereeniging van R.K. melkslijters, melkboeren en melkhandelaren. Na een dankwoord van den voorzitter aan allen die gehoor gaven aan den oproep, werd deze belangrijke bijeenkomst, waarin veel leerrijks door de melkslijters in 't midd'en was gebracht, gesloten. IN DE „WITTE BIOSCOOP». De exploitant van de „Witte Bioscoop" in het febouw St. Bavo is er steeds op uit, om het pu- liek het nieuwste en beste uit net rijk der films te geven en wat meer zegt met correctheid te zorgen dat alles, wat hij laat vertoonen, goed is, en door iedereen gezien kan worden. De exploitant volgt deze goede gedragslijn steeds, en toch zijn de beelden helder en duidelijk, mooi van aankleeding en kleur en de histories, die we te zien krijgen, zijn goed, spannend en boeiend Daardoor bewijst de Witte Bioscope meteen, dat goede films ook best mooi kunnen zijn en geniet baar. Gisterenavond ging in St. Bavo „de Doodes Jockey, die romantische circusfilm, met ontelbare boeiende scènes en verbijsterende acrobatische toeren, waarover We indertijd al geschreven heb ben en waarvan we thans weer kunnen getuigen, dat het voor liefhebbers van bloscope ontspan ning een uitstekende gelegenheid is, om wat goeds en moois te zien, en om tegelijk eens nader met de Witte Bioscope kennis te maken! TWEE BRANDJES IN DEN DOP. Het eerste viel gisterenmiddag om half 7X3 to de Drossestraaf, waar een baldadige jongen wat papier aangestoken had in een goot, hetwelk voorbijgangers in <ten waan had gebracht, dat er brand was. De brandweer werd gealarmeerd, Men kwam er al dra achter, dat er niets aan de hand was, zoodat dé brandweer weer „afge beld werd. Spuit X was echter weer zoo vlug, dat ze het terrein van den. brand al bereikt had', vóórdat het bericht kwam, dat hulp niet noodig was. De jonge „brandstichter" kreeg een flinken uitbrander van de politie, dien hij wel verdiend had! 'Hedenmorgen leek 'tmeer naar brand. Tus schen kwart over acht en half negen werd de brandweer gerequireerd voor een brandje in de Tetterodestraat. Het bleek, dat in een schuurtje op de binnenplaats van het perceel Kleverpark- weg, hoek Wouwermanstraat, waar de melkin richting van den heer Verdel Is gevestigd, een be gin van brand wat ontstaan, doordat vonken uit een kachel in nabij liggende krullen en zaagsel gevallen waren. Daardoor was een houten schot fn brand gekomen; dat ging geheel verloren, evenals een paar werkjassen. Nadat eenige buren béreidwillige handen toe gestoken hadden, knapte de ladderwagen-briga de het zaakje op. Een paar emmers water waren voldoende geweest, om het vuurtje te blusschen. MAXIMUMPRIJZEN VAN VARKENS- VLEESCH. De burgemeester maakt bekend, dat de maxi mumprijzen van varkensvleesch in overleg met het bestuur der Haarlemsche Varkensslagersver- eeniging zijn vastgesteld als volgt: Winkelvleesch, waarbij geen bijzondere eisdien worden gesteld f 0.65, doorregen lappen f 0.55, vette lappen f 0 50, reuzel f 0.55, vet gerookt spek f 0.55, kluiven f 0-20 per pond. Deze prijzen gelden alleen, wanneer het vleesch enz. aan den winkel wordt afgehaald en a contant .betaald. In alle andere gevallen hebben de vleesch- verkoopers het recht, deze prijzen te verhoogen in verhouding tot de eischen, die door de koopers worden gesteld. SLOJDCURSUS. Wij vestigen de aandacht op eene annonce, aankondigende een slojdcursus, te geven door de afdeeling Haarlem der Vereeniging voor Han denarbeid'. DE ROOMSGHE UITLEEXBIBLIOTHEEK. We hebben onlangs mededeeling gedaan van het voornemen van den heer H. .Ooe- bergt alhier, om een Roomsche uitleenbiblio theek in vier talen voor meer-ontwikkelden te exploiteeren. Met genoegen vernemen wij, dat bij verscheidenen dit voornemen in goede aarde is gevallen:, velen hebben zich bij den heer Ooebergh opgeg®ve? ®Jn van deze welkome gelegenheid gebruik te maken. Intusschen... wil men werkelijk ieta goeds hebben, dan moet de deelne ming' nog véél grooter zijn, ,en dat kan ook, gezien de belangstelling die er vroeger voor de uitleenbibliotheek van „Geloof en Wetenschap" is getoond. Wij zijn er zeker van, dat nog vele ontwikkelde katholieken, die (voor een zeer bescheiden prijsl) gaarne de nieuwste binnen- en buitenlandsche mo derne literatuur willen volgen, alleen door dat z<$ de zaak over het hoofd hebben ge zien, den heer Coebergh nog niet van inm instemming hebben doen blijken. Laten eft' dit dan dadelijk nog doen: hoe meer deel* nemers er zijn, des te beter en vollediger kan deze nieuwe Roomsche instelling wor.' den ingericht. - p DE HULDIGING VAN JAAP EDEN. Omtrent de plannen tot huldiging van Jaap Eden op. Dinsdagavond a.s. in Hotel American te Amsterdam i& nog het voK gende mede te deelen. Eden en zijn vrouwi zullen om 5 uur per auto van hun woning worden afgehaald door het uitvoerend co- mité van de Huldigingscommissie, vergezeld van een paar andere auto's met de Pers( en enkel genoodigden, die daartoe een kwar-I tier te voren van de Groote Markt afrijden. Jaap, zal voor deze gelegenheid dragen de medaille, die hij van H. M. de Koningin heeft ontvangen als hulde voor zij'n over winningen te Hamar in 1894, nadat H. iM. na Eden's ontvangst te Haarlem telegra fisch daarvan op de -hoogte was gesteld. Voor den feestavond in Amsterdam is een zeer afwisselend programma opgemaakt. Na afloop, daarvan wordt Eden door, zijn sportvrienden een souper aangeboden. DE TWEEDE UITVOERING VAN HET COMITÉ VOOR O. EN O. AFDEELINO „VOOR DE FORTEN". Vrijdagavond, op het Stationsplein, waar door den lichten mist de booglampen stralen. Het loopt naar zevenen en men ziet onder de af- en aankomende reizigers een eenzaam heer met een) echt artistieke flambart op, zenuwachtig heen en) weer drentelen, nu en dan zijn portefeuille driftig van den eenen arm in den ander nemend. Het is' niet te verwonderen dat hij wat nerveuser is dan anders, want de heer H. Pielage hij is *t j wacht de leden van zijn kwartet-ensemble. Hef v wordt bij zevenen en de 20 executanten waar-' mede hij naar IJmuiden zal vertrekken zijn er nog niet. Eindeiijk, daar dagen er eenige op. t Zijn allen oude bekenden van verleden jaar!' juffrouw Marie Gijsbertse, juffrouw Nelly Lieu-\ wenkamp, de heer Hazevoet en de andere dames en heeren koorleden. Nu de trappen op 't perron" langs en allen duikelen de wagons binnen, juist) op tijd om naar de vrienden, in 't pantserforfc te IJmuiden, te vertrekken, waar men weer de) bezetting met een concert zal verrassen Zonder, verdere gebeurtenissen, buiten het opnemen ijf den trein van 2 kwartetleden te Bloemendaal, kwam men aan station IJmuiden, waar men' door de welwillende gastheeren-officieren werd. opgewacht en gezamenlijk fortwaarts vertrok. Wat is die haven van IJmuiden toch mooi bij. zoeklicht en lichten nevel, zooals gisterenavond toen wij in 2 vletten de groote vlet was niei groot genoeg om het geheele gezelschap op tr kunnen nemen daarheen roeiden. Na de afdaling van de ijzeren ladder, die voo/ ons allen geen vreemde meer was en nu reeds iets heel gewoons was geworden, kwamen we in dr bekende officierskamer bij den gastheer, den comA mandant J. E. Bels. natuurlijk weer even joviaal en aardig door hem en zijn verdereofficieren^ begroet en vol kleine attenties voor de dames,1» die zulks altoos appreciëeren. Om 8 uur begon 't concert met de als altijd) mooie nummers: „Gelukkig Vaderland" et, „Liedje van de Zee", van Valérius, prachtig, vol) kleur en gloed, door het kwartet-koor-ensembk gezongen. Wat klonk het toch prachtig in dei gewelfde batterij, wat machtig en vol geluid, wat Beschaafd zingt toch dit ensemble, waarop heer Pielage trotsch mag zijn. Met daverende toejuichingen beloonden de Mlitairen dit kunstgenot en evenzeer klonket, dezen toen mejuffrouw Marie Gijsbertse hW podium betrad. Aij is een bekende in 't fort. Hot dikwjjls reeds heeft zij hare gave, een mooie sten»! en gloednjke voordracht, voor de militairen, aldaar ten beste gegeven en ook ditmaal was zif; bereid om weer op te treden; de nummers: „Wie;' de-WiedStere" en „In den regen", waren gezond gen, toen zij door het donderende applaus over gehaald werd nog een liedje ten beste te geven en wel een liedje voor de vadem op het fort, zoo-' als zij zeide. 't Was leuk "dat Jan en'Jannek* moeders paraphe -en 't sloeg in, dat wat* onder aan de toejuichingen te bemerken. Daarna trad op de heer Kolderie, een nieuw genre, het chay I sonette comique had de heer Pielage aan zijn ensemble toegevoegd en of dit beviel, moet mer' mca^f6?® aan de bezetting vragen. De nummer», 1 „Soldaatje spelen„Mijn eerste" en wat de heer? Koicerie verder heeft voorgedragen waren nu meer voor de ongetrouwden der bezetting, zooair hij zeide, bestemd, doch bleven altoos aardig, zonder, zooals 't met de meeste chansonnettec gaat, te gepeperd te zijn, en werden met veel trio goed gezongen en gezegd >t is een wan. aanwinst, deze medewerker in 't komische genre voor het ensemble Pielage. Een woord van huldt ook aan de dame die den zanger onvermoeid accompagneerde. Daarna trad de heer Hazevoet op met „Onv Lied „Houzee" en ,,'t Lied' van den smid", allen als naar gewoonte door den heer Haze voet met mooi geluid en expressie gezongen* Daarna t koor met liet liedje van den Berge- naar, als altoos schitterend mooi, dan de pauz# en daarna wer-d het programma verder afge werkt ook de 2 nummers met een sterretjf 1 gemerkt, waarvoor toch tijd werd gevonden, even als voor het extra-nummer „Sommer", dat doof juffrouw Gijsbertse op verzoek van kapitein Bel» werd gegeven en wederom met daverende toe* juichingen van de bezetting werd begroet en hei concert was weer afgeloopen. Er werd nog een kwartiertje in de officierv j mess gezellig.nagepraat, waar de kapitein Bels de heeren en dames officiéél en den heer Prent, i de secretaris van het Comité voor de forten, die natuurlijk met het ensemble dat steeds zoo bereid is dij Comité te helpen waar het geldt een oj>- bouwend en veredelend genoegen aan de mili tairen te verschaffen, mede was fortwaarts ge trokken, bedankt had voor het genotene. Daarna werd de ladder weer bestegen, d: haven overgeroeid, de trein opgezocht en om 12 uur stond men weer op 't stationsplein, beslotei I om waar de secretaris van het Comité voor cn O., afdeeling „voor de forten", het zal vragen, wederom gaarne hunne zoozeer gewaardeerde medewerking onder hunnen kranigen directeur te verleenen. BURGERLIJKE STAND. Geboren: 14 Oct. 3. van A. Noorlana-< I Korteland. 15 Oct. 3. van T. Walvisch-» Degen. 8. .van M. Kuijper—v. Bruggen, d. van J. W. Luitinghd© Munnik. d. ivan W. Kors—Kuijten. z, van M- W. de Kort»Toeeet. Overleden: 16 Oct. a Honigh—Dekker, 77 jaar, Kinderhuis vest. G. Go vers, 68 jaar, Oranjeboomstraat. >-» A-, 8. sr* L. NunninK, 1. dag, Kamperlaan, \>ogrootixv^, cLiexxai IQ 15. E. Id. id. "mede- flla 70<VU> U W 1 r ~rj i ill, udl Wdi

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1915 | | pagina 6