binnenland^ TELEGRAMMEN Van hedenmorgen. STADSNIEUWS NAGEKOMEN BERICHTEN UIT DJfc PKoVlftOüb at hiermee de aankoopen (van munitie?) uilen worden betaald en dat de wissel- oers er door wordt gesteund. Men zegt dat de rente 6 pet. zal be- ragen. In het Bnlgaarsche leger. De „Frankf. tg." verneemt, dat 9.0000 Macedoniërs als ij williger in het Bulgaarscke leger heb- n dienst genomen. Geen .Russisch-Japansch verbond. De Asahi Sjimboen" publiceert volgens een euter-telegram uit Tokio een officieele te- enspraak van het bericht, dat de Japan- he regeering de Russische heeft verzocht en verbond te sluiten. DE YEsiiAG Jji.i.l'OKT GEBOMBAR DEERD. BERLIJN, 19 Oct. (Ofiicieel). -Het Duit- jche vlieg-eskader heelt gisteren een aanval Dp de vesting Beilort gedaan en de vijan- ndelijke vliegers verdreven. Er zijn 80 pommen op de vesting geworpen, die bran den veroorzaakten. GRIEKSCH EILAND BEZET? BERLIJN, 18 Oct. De „Taeglische Rund- Scnau" ontleent, volgens de Korr. Nordea aan een bericht uit Athene aan de „Az fijt", dat Eugeischen en Erauscheu het eiland Mik), het zuidwesteiijkste van de Cycladeugroep ui de Aegaeische Zee, dat Grieksch grond gebied is, bezet hebben. KARDINAALS-BENOEMINGEN. .WEENEN, 19 Oct. (Part.) De „Reichs- post" verneemt uit Rome dat Z. H. de Paus \5 November Zijn eerste Kardinaalsbenoe mingen zal doen. Onder de nieuw benoem de kardinalen zal zich de Weeusche Nun tius Graal' Scapiuelle bevinden. Ook de Aartsbisschop Bereelli van Bo- logne, de Aartsbisschop van Genua, de 8e- sretaris van het Concili Giorgi en de Se cretaris der Propaganda Laureuti zullen tot Kardinaal benoemd worden. Staatsburgers van oorlogvoerende lauden zullen ditmaal niet tot Kardinaal verkozen worden. DE GEALLIEERDEN ONDERLING OVER DE BALKAN POLITIEK. LUGANO, 19 Oct. (Part.). De Idea Na- zionale wijst alle verwijten van de pers der Entente tegen Italië terug en schuift de verantwoordelijkheid van de gebeurte nissen op den Balkan op de overige mo gendheden, die de gevoeligheid van Grie kenland tegenover de gerechtvaardigde ei- jchen van Bulgarije niet wilden kwetsen. Uit is een zware fout geweest, welke Del- cassé reeds met zijn aftreden heeft geboet. Italië behoeft zich op geen onzekeren weg te begeven om de fouten van anderen goed te maken. De wijze waarop. Italië op den Balkan zal optreden, zal uitsluitend door Italië zelf worden vastgesteld. DE BULGAARSCHE KONINGIN BIJ DE GEWONDEN. ZURICH, 19 Oct. (Part.) Te Kula (een Bulgaarsche plaats aan de Serv. grens) ko men transporten Bulgaarsche gewonden aan. De Koningin van Bulgarije is naar die plaats vertrokken, teneinde bij de verpleging der gewonden haar hulp. te verleenen. EX-KEIZERIN EUGENIE. FRANKFORT, 19 Oct. (Part.) Volgens berichten der Italiaansche bladen, is ex- Keizerin Eugenie zwaar ziek, zoodat haar ioeatand bezorgdheid wekt. UIT DE STAATSCOURANT. Bij Koninklijk besluit is de datum van ingang der benoeming van J. Haaitsma tot directeur van het huis van bewa ring te 's-Uravenhage nader vastgesteld op 1 November 1915, en is benoemd tot directeur van bet huis van bewaring te Leeuwarden, met in gang van 16 November 1915, H. W. C. Botzen, thans in gelijke betrekking te Zwolle. is het geven van onderwijs in de electro-tech- üiek aan ae Technische Hoogeschool te Delft, voor het tijdvak van 1 November 1915, tot den dag waarop in dit onderwijs nader zal worden voorzien, opgedragen aan J. A. Snijders C.Jzn. c. i., oud-hoogleeraar aan die Hoogeschool. is' benoemd tot gewoon hoogleeraar in de facul teit der rechtsgeleerdheid aan de Rijksuniversiteit te Leiden, om onderwijs te geven in de Staat huishoudkunde en de statistiek, mr. D. van Blom, hoogleeraar aan de Technische Hoogeschool te Delft, met toekenning van eervol ontslag uit laatstgenoemde betrekking, met ingang van den datum waarop hij zijne lessen aan de Rijksuni versiteit te Leiden aanvangt. is, met ingang van 1 Januari aan M. van Valkenburg, op verzoek, een eervol ontslag ver leend uit zijne betrekking van commies bij het Departement van Financiën. Mr. L. W. C. VAN DEN BERG. Het lid der Eerste Kamer, Mr. L. W. C. van den Berg, burgemeester van Delft, her dacht heden zijn 7Usten verjaardag. Onder de leden van recht sm de Eerste Ka mer bekleedt dit anti-rev. lid een plaats van beteekenis. Wij katholieken herinneren ons inzonderheid nog levendig op welke conci- liante wijze mr. Van den Berg in bet yoor- jaar voor eene Nederlandsche inis&te by den H. Stoel opkwam. De jubilaris, die te Haar lem is gebroren, ontbrak het 'heden niet aan bewijzen van belangstelling, die deden zien, dat hij niet alleen te Delft, maar ook elders geacht is. HET STATION TE MAASTRICHT. Het nieuwe monumentale station te Maas tricht is gisterenmorgen voor het publiek opengesteld. Wegens de tijdsomstandigheden is van een officieele feestelijke opening af gezien. Zondag was het gebouw tegen een toegangsprijs van een dubbeltje ten voor deel© van het steuncomité voor het publiek toegankelijk. KAMERVERKIEZING AMSTERDAM IX. In de gisteravond gehouden vergadering der li- K. Kiesvereeniging in district IX is besloten de candidatuur van den hèer W. de Viugt (anti-rev.) krachtig te steunen. De ledenvergadering van de liberale Kies vereeniging Vooruitgang heeft besloten geen eigen candidaat te stellen, maar de candida tuur Kan den £empel B. A. P,) te steunen. Tweeduizend gulden verduisterd. De koopman in galanterieën J. de H. aan de Binnenrotte te Rotterdam heeft aangifte ge daan dat zijn reiziger A. E. 2000 ten zijnen nadeele zou 'hebben verduisterd. Met een mes gestoken. Zondagmiddag heeft in de Loggerstraat te Den Haag een tijdelijk met een vaartuig in de Schevening- sehe haven liggende Urker visscher zijn vroeger meisje, eveneens van Urk afkom stig, thans als dienstbode te Schevenhigen in betrekking, met een me6 een ernstige, doch niet levensgevaarlijke wonde aan de rechterzijde van den hals toegebracht. Volgens verklaring van den dader hadden beiden ongeveer vier jaren omgang met el kaar gehad, totdat Ihij ziek werd en 't meisje tijdens zijne ziekte de verkeering uitmaakte. Toen hij haar Zondag, toen ze uit de kerk kwam, ontmoette, had hij haar aangespro ken, waarop het meisje hem zou hebben ge sard. Hierover driftig geworden, had hij zijn mes getrokken en haar een steek toegebracht. Het meisje werd, na door dén eerste-ftralp- dienst te zijn verbonden, naar het gemeente ziekenhuis vervoerd; de jongeman werd door de politie aangehouden en overge bracht naar het commissariaat aan de Duin straat. ONTWIKKELING VOOR JEUGDIGE PERSONEN. Bij beschikking van den Minister van Bin- nenlandsche Zaken van 18 October is inge steld eene commissie aan welke wordt opge dragen een onderzoek in te stellen en rap port uit te brengen omtrent hetgeen hier te lande reeds geschiedt in het belang van de ontwikkeling der jeugdige personen, daaronder te verstaan de jongens en meis jes van 13 tot 18 jaar, en zoo daartoe aan leiding blijkt te bestaan, hieraan voorstellen toe te voegen en zijn benoemd: tot lid en voorzitter dier commissie mr. A. I. M. J. baron van Wijnbergen, lid van de Tweede Kamer te Arnhem; tot lid en secretaris A. H. Gerhard, idem te Laren (N.-H.); tot leden: J. van der Molen Tzn, idem te Rotterdam; mr. H. W. Blaupot ten Cate, schoolopzie ner in het arr. Arnhem; H. Th. Cox, direc teur Holl. Stoomboot Mij. te Amsterdam, wonende te Amersfoort; is die commissie toegevoegd als adj .-secretaris mr. M. van der Keen te 'b Gravenhage, Sweelinckstraat 122, en is bepaald, dat die commissie zitting zal honden te 's Gravenhage. BESTRIJDING DER KWAKZALVERIJ. Op de te Rotterdam gehouden aigemeene vergadering der Vereeniging tot bestrijding der kwakzalverij is eene bespreking gdhou den over de in de apothekers wet voorgestel de artikelen, die op de kwakzalverijbestrij- ding betrekking hebben (artt. 33o. en 33p. van het wetsontwerp). Het resultaat was, dat is besloten bij -de Regeering er op aan te dringen, dat in de wiet aAsnog worde cjpgenomen het verbod dat door den apotheker kwakzalversmidde len worden verkocht en voorts, dat geen ge neeskundige middelen mogen worden ver kocht, zonder dat daarbij wordt medegedeeld de bestanddeelen waaruit zij zijn samenge steld. PERSONALIA. Blijkens eene mediedeeling in „De Inge nieur" is voor een tijdvak van 6 maanden werkzaam gesteld hij de voorbereiding van de werken voor den aanleg van spoorweg verbindingen met de havens west bij Am sterdam, dam, de aansluiting van den weg Amsterdam—Haarlem aan die J®1 dingen en dien aanleg van een rein nabij Duivendrecht ter standplaats 's Gravenhage, als tijdelijk ingenieur de heer L. van Gendt, c. i., alhier. Geslaagd zijn voor het examen steno grafie diploma A. systeem Stolze-Wery mej. F. Trompetter en voor certificaat voor ma- chineschrijven mej. N. de Munnik, beiden van hier. Bij K. B. is met ingang van 1 Nov. L. Feenstra, ontvanger der directe belastingen en accijnzen te Uitgeest, met ontheffing van het be heer van dat kantoor, tijdelijk werkzaam gesteld aan de inspectie der directe belastingen, invoer rechten en accijnzen, alhier (le afd.) Bij K. B. is met ingang van 1 Nov. L. Feenstra, ontvanger der directe belastingen en accijnzen te Uitgeest, met ontheffing van het beheer van dat kantoor, tijdelijk werkzaam gesteld aan de inspectie der di recte belastingen, invoerrechten en accijn zen alhier. Een vreeselijke geschiedenis. Een gruwzaam feit heeft zich gisteren hier voorgedaan, waarvan wij met afgrijzing mel ding maakten! Een hond, een foxterriër, die des ochtends nog vroolijk door de straten huppelde, zich van geen kwaad bewust, is des namiddags op een treurige en wreedo wijze aan zijn einde gekomen. Een zekere M. Broekhuijzen had het jlier des ochtends medegenomen uit een tapperij ia de Smedestraat, waar het vertoefde zonder dat men wist wie de eigenaar was en heeft daarna getracht het dier op een open bin nenplaats van een perceel aan de Nassau- laan op afschuwelijke wijze te dooden. Hij sloeg eerst met een hamer het dier op den kop en bracht het vervolgens met een mes een steek in den nek toe met de bedoeling het dier te dooden, om zoo te komen, naar hij aan de politie verklaarde, aan hondenvet ten einde dat aan een tuber culoselijder ter genezing te kunnen geven. Nauw had de man 't dier den messteek toegebracht, of 't ontwaakte uit den toestand van verdooving, waarin 't verkeerde, het ver zameld© al zijne krachten en vloog, ker mende van den ontzettenden pijn de Nas- saulaan op. Ontzettendl Maardaar begaven den armen houd zijn krachten; het dier zeeg stervend neer. Natuurlijk hadden door een en ander zich heel wat menschen op de Nassaulaan ver zameld, die met ontzetting met elkander over het gebeurde spraken. Het einde van het drama was, dat een politieagent kwam en 't dier in een zak meê naar 't politiebureau nam en dat B. oen pro- ces-ver baal .wegens dierenmishandeling op liep. Natuurlijk zal B. zijn gerechte straf niet ontloopen en dat is maai" goed ook. Want 't gaat niet aan een dier zoo te mishandeleu, to doen alsof het niet eenig gevoel heeft. Wie dat doet, moet dan maar hebben, wat er voor staat GEMEENTEZAKEN. De dnurtetceslag. Het door de 'heeren Slingenberg c.s. bij den raad ingediend voorstel inzake een duurte- toeslag aan ambtenaren en werklieden in dienst der gemeente, waarvan wij reeds mel ding maakten, luidt woordelijk: I. aan de ambtenaren en werklieden in dienst der gemeente wier salaris of loon niet te boven gaat 83.33% per maand of 2U.per week, voorzoover ze niet gemobi liseerd zijn en zij de zorg hebben voor een gezin, een tijdelijken toeslag op hun salaris of loon toe te kennen als volgt: a. aan hen wier inkomen de som van 69.33% per maand of 16.per week niet te hoven gaat 4.33 per ina'and of 1.— per week, benevens voor elk kind beneden 36 jaar jaar 1.08/4 per maand of 0.25 per week. b. aan hen wier inkomen de som van 69.33k» per maand of 16.per week over schrijdt, doch 83.33% per maand of 20 per week niet te boven gaat, voor elk kind beneden 16 jaar 1.08% per maand of 0.25 per week; e. aan hen wier inkomen de vermelde som men overschrijdt, en daardoor minder zou den ontvangen dan zij met den. toeslag zon den genieten, indien hun inkomen lager zou zijn, het verschil bij te paseen. II. Te bepalen dat vaste emolumenten, al® vrije woning, kleeding en soortgelijke voor- deelen voor de berekening van het salaris of loon op hunne geldswaarde zullen wor den gesdhat, op de wijze als voor den grond slag van het pensioen is voorgeschreven. De brandstoffenvoorziening. De raadsleden Nagtzaam, Bregouje, Pop- pe en Spiesz stellen den raad voor te beslui ten: beschikbaar te stellen van gemeentewege voor de ingezetenen van Haarlem: a. grove cokes a 60 ct. per H.L.; b. geklopte cokes a 65 ct. per H.L.; c. steenkolen a 1.— per H.L. EEN ONGELUK BEKOMEN. In den nacht van Zaterdag op Zondag is op verzoek van den gemeentelijken geneeskundigen dienst te Amsterdam per auto-ziekenwagen een 20-jarig bewoner van nier naar het hoofdbureau van politie aldaar gebracht, die door een zenuw toeval was getroffen. Daar in geen der zieken huizen plaats was, waarover in den Raad van Amsterdam reeds meermalen is gediscussièerd, is de man in het hoofdbureau opgenomen. Van daar is hij naar hier gebracht. VERWORPEN. De Hooge Raad heeft verworpen liet niet door cassatiemiddelen gesteunde cassatie beroep. van ,Th. v. d. M., te .Vogelenzang, door de rechtbank alhier en het hof .te Amsterdam veroordeeld tot 9 maanden ge vangenisstraf wegens eenvoudige beleedi- ging aangedaan aan een ambtenaar in de rechtmatige uitoefening zijner bediening. BEKROOND. Op den Zondag, j.l. gehouden wedstrijd in reciteeren, kom. boIo'u en duetten uitge schreven door de letterlievende vereeniging Union" te Rotterdam ter gelegenheid van het twintigjarig bestaan, behaalde onze stad- genooten de heer en Mej. v. Musschier in de af dee Ling Duetten met aigemeene stem men den lsten prijs en tevens den zang- prijs. DE HEER P. J3. J. FERF. Naar wij vernemen, is onze stadgenoot het Eerste Kamerlid voor Noord-Holland, de heer p. B. J.. Ferf, die «enigen tijd te Arnhem vertoefde daar vrij ernstig onge steld geworden. Hij wordt daar in het Pia- conessenhuis verpleegd. WERKVERSCHAFFING AAN KLEER MAKERS. De commissie voor werkverschaffing aan kleermakers deelt ons mede, dat morgen in het voormalig gebouw der H. B. S. Ihet verstrekken van arbeid aan werklooze kleer makers zal beginnen, maar dat dit verder in het vervolg des Maandags zal plaats vin den. Door de welwillendheid van het ge meentebestuur heeft de Commissie de be schikking over eenige lokalen in die school gekregen. DE OPLICHTINGS-HISTORIE. M en meldt ons nit Amsterdam: De 4e Kamer der rechtbank heeft heden veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf on der aftrek van preventieve hechtenis (ge- eischt was 1 jaar en 9 maandien) een 19-ja- rig reiziger uit Haarlem, wegens oplichting van de Ontvang- en Betaalkas voor 1845.06 op een valsche kwitantie „voor geleverde goederen". Hij behoorde tot een groep, die een klein drukkerijtje had aangelegd OÜX kwitantie-formulieren te drukken, waal'"[J ook de naam van bekend© firma's g k'nin- en ze overigens van valsche handteeke^^ tenlandsche munt betreft) in verbanmet de tijdsomstandigheden. PASTOOR MEEUS. Omtrent den toestand van pastoor Meeüs vernemen wij, dat Zijneerw. iéts beter is; hij bracht een rustigen nacht door. Alle gevaar is evenwel nog niet geweken. De Raadsverkiezing in District f. Optreden van Mr. Romans. Ter aanbeveling van onzen candidaat bij de raadsverkiezing, die Vrijdag in district I plaats heeft, den heer dr. Kuenen,houdt Donderdagavond in St. Bavo de heer mr. J.. B. Bomans op uitnoodiging onzer poli tieke propagandaelub eene rede. Natuurlijk is dan in St. Bavo geen plaats je onbezet! Niemand zal verstoken willen zijn van 't genot om dezen rijkbegaafden redenaar, die ongetwijfeld weder begeeste ren en bezielen zal, gelijk hij dat ook deed bij vorige verkiezingen te hooren ont vouwen de redenen waarom ieder man van rechta op dr. Kuenen moet gnjyi stemmen Alle recktsche kiezers inet hunne dames hebben vrijen toegangl 't Zal dien avond een laatste aansporing zijn om te maken, dat op YTrijdag niet één kiezer van rechts thuisbiijve. Dit moet de eer van onze pro pagandisten zij n Onze mannen zijn daartoe reeds druk be zig niet het werk van huisbezoek. Maar meer hulp bij dien arbeid is wel gewenscht. t is kort dag, maar laat men toch alle krach ten inspannen, opdat een ieder wete dat elk reehtsch kiezers op den heer Dr. KUENEN zijn stem moet uitbrengen! Bedenke men wel, dat het er om gaat om uitnemend man in den raad te brengen, die daar t rechtsche element op waardige wijze zal versterken! De zetel, dien de heer Seig- nette heeft bezet, moet weder door een ka tholiek worden ingenomen. Hy komt ons toe. ■Dr. KUENEN, dient er reeds Vrijdag bij eerste stemming te bomen. Dat kan! Maar dan ook alle hens aan 't werk, met het doen' van huisbezoek en het verrichten van den' arbeid der propaganda. Wy wekken daartoe krehtig op! Y ei leent onzen propagandisten ter dege hulp en medewerking, er an gedachtig, dat vereende kracht het werk licht maakt! FAILLISSEMENTEN. Door de Arr. Rechtbank alhier zijn hij von nissen van heden in staat van faillissement verklaard: Klaas Lammers, broodbakker, wonende te Edam. F. L. Donkmeyer, wonende te Zond voort. A. H. O. van den! Berg, zonder beroep, wo nende te Haarlem, Spaarne. A. H. Cortie, smid en koopman, wonende te Haarlem, Gasthnisvest. Rechter-commissiaris in allen Mr. J. D. Pasteur. Curator in 1 en 2 Mr. P. E. Bar bas; in 8 en 4 Mr. D. H. Andreae. BEëEDIGD. De heer W. J. Poel te Zaandam is ter te rechtzitting van de Arr. Rechtbank alhier heden beëedigd als makelaar in onroerende goederen. Terug te bekomen bij Lok Vellekamp, Bak kerstraat 28, pakje wol; J. v. <L Mark, Heeren singel 129 d., ladderhaak; F. Zandvoort, Wes terstraat 17, hond; Ch. d. Kamp, Wouwen- manstraat 23 rood, broche; B, Verhoef, Spaarn. wouderstr. 37, roeiboot; Freule Van Spongier, Westerhoutpark 7, Heemstede, broche; P. Ma joor, Dr. Leidsstraat 87, Schoten, kinderarm- band; P. Noë, Gasthuisstraat 3a rood, spykers; T. Kroder. Gen. Jouberstraat 37, Kinderarm band. BURGERLIJKE STAND. Ondertrouwd: 19 Oct J. F. A L. Wilkenis en H. G. Hermanides. Getrouwd: J. P. M. L. de Vries en M. M, Vogel. IL van Luttervelt en W. J. S. Ba- don Ghij'ben. Geboren: 17 Oct. z. van A. G, E. Drieseen Koning. 18 Oct. z. van G. Huijboom— Loerakker. z. van H. M. Beltermanvan Duijn. Overleden: 16 Oct. S. W. Beymohr. 80 3- Nieuwe Gracht. gen te voorzien. In casn stónd er lijk de naam „J. Roelvinck, Den P afgedrukt, was de handteekenin# y* „„f tier Kraane valsch en had bekl. by vangst van het geld een valschen naam ge- teekend. Hij had herhaaldelijk van de op lichtingen voordeel genoten, in het aatste geval 800. De praktijken waren ook nitgeli d by bankinstellingen te Nijmegen en u ut. E. D. O. In het confectiemagazijn „Nederland lig gen de prijzen tentoongestU" gewonnen door de voetbalvereeniging E. D. u., o.a. ook de zilveren beker van Jlbr. Boreei van Ho- gelanden, gewonnen in de 6eriewedstrijden van de voetbalvereeniging otormvogels te IJmuiden. Een zeer fraaie collectie prijzen, die veel kijkers trekt. LEVERING SCHOOLBOEKEN. B. en ,W. hebben heden aanbesteed de levering van boeken, kaarten, atlassen, platen en prenten ten dienste van 'de scheien voor openbaar lager onderwijs, gedurende de jaren 1916 en 1917. Ingeschreven werd door 7 firma's, u.L Gebrs. v. Brederode, firma .Vernout, «I- M. Stap, de Haan en Zoon, G. W. Groeaeveld, van Cittert en N. .V. Droste's Boekhandel, bijna allen alles voor 10 pCt, beneden den particulieren prijs en verder onder eenige .voorwaarden wat de geldswaarde van bul- de meening uit, dat als de Bulgaren niet aan) den strijd deelnamen, Servië den inval der Duifschers en Oostenrijkers wel zoude kun-) nen stuiten. Met het oog echter op het voort-; durend aankomen van troepen der geallieerd den, hoopt men thans, dat het mogelijk zal zijn de Duitschers te weerstaan, ofschoon het niet onmogelijk is, dat de Serviërs op' sterkere strategische posities zullen moeten' terugtrekken, tot de troepen der geallieerden op haar volle sterkte zullen zijn gekomen en de Serviërs daardoor in staat zullen ziju, hunne volle kracht te ontwikkelen te^en den inval der Duitschers en Oostenrijkers. Men gelooft, dat de aankomst dezer versterkte krijgsmacht niet alleen in militair, maar ook in politiek opzicht een verandering op. den Balkan zal teweeg brengen. DE ENGELSCHE GENERAALS. LONDEN, 19 Oct. pet Persbureau deelt mede, dat generaal Charles Monro benoemd is tot opperbevelhebber over het expeditie- leger in de Middellandsche zee ter vervanging van generaal Ian Hamilton, die naar Enge land terugkeert om verslag uit te brengen. Luitenant-generaal Birdwood is tijdelijk 'be last met het bevel over de troepen tot gene raal Monro zal zijn aangekomen. Dr. DUMBA'S REIS WEER ONDER- BROKEN. LONDEN, 19 Oct. De „Nieuw-Amsterdam", aan boord waarvan zich Dr. Dumba bevindt, was gisterenavond nog bij Duins geankerd. ERNSTIGE KABINETSCRISIS IN ENGELAND? LONDEN, 19 Oct. De „Daily Cliron." ver neemt uit parlementaire kringen, dat het waarschijnlijk is, dat de voorstanders van dienstplicht in de rege-ering zoo spoedig mo gelijk een beslissing dienaangaande zullen uitlokken en dat er voor de week voorbij io, zeer gewichtige gebeurtenissen kunnen .plaats hebben indien do meer bezadigde adviezen geen invloed hebben. Er wordt onomwonden gesproken over het aftreden van zekere mi nisters en het bestaan van de regeering kan weidra geheel en al op het spel staan. DE HOUDING VAN GRIEKENLAND. LONDEN, 19 Oct. (H.) Uit Milaan wordt aan de „Daily Telegraph" gemeld, dat vol gens berichten uit Athene er geruchten gaan dat Goenaris en Theotokis, beide Üuitsch- gezinde leden van het kabinet, aan invloed winnen en dat Zaimis dreigt af te treden. DE HOUDING VAN ROEMENIE. LONDEN, 19 Oct. ,(H.) De „Daily Tel." verneemt uit Boecharest dat daar groot© diplomatieke activiteit heerscht. De gezanten der Entente hadden een bespreking met mi nister 'Bratiana. De Servische gezant en de oud-minister .Carp, hadden een audiëntie bij den koning. Uit Milaan wordt aan hetzelfde blad ge meld, dat er in liberale kringen een sterk gevoel van afkeer is gewekt door de oorlogs verklaring van Bulgarije (aan Servië) maar op de Roemeensche regeering heeft dat geen invloed. Ten einde de regeering nog meer. in Duitschen zin te beïnvloeden, bracht het Duitsche slagschip „Goeben" dat weer eens' hersteld is, plotseling een bezoek aan Con-; stanza, vergezeld door Turksche en Duitsohe duikbooten. Het bezoek duurde vier uren. Vorst Hohenlohe is nog altijd gast ten hove en arbeidt voor een verbond met Duitsch- land. HET BALKAN VRAAGSTUK. LONDEN 19 G01: (Par^) Sir Edward Car son heeft zijn ministers-portefeuille neerge legd naar aanleiding van de Balkan-kwestie. Ziin oritsIaS 8taat niet in verband met net dienstpiichtvraagstuL ONTEVREDENHEID IN ENGELAND. LONDEN, 19 Oct. (Part.) De Iersche lei der Redmond heeft op een bijeenkomst te Dublin gezegd dat de positie van het Kabinet 1'oogst onzeker is, en dat den een of anderen dagvoorstellen zouden kunnen worden ge daan die een einde maken aan den politieken vrede en de partijstrijd doen uitbreken. PARIJSCH COMMUNIQUE. PARIJS 19 Oct. (Officieel avondcommuoi- qué De vijand heeft na.een hevige artillerie- voorbereiding troepen geconcentreerd In de loopgraven bij Soucnez, doch werd door ons hevi<* vuur belet tot den aanval over te gaan. Ten zuiden van de Somme, aan den linker Aiane-oever en in Champagne waren ile ar- tiileriegevechten in ons voordeel. In de Vogezen levendige strijd met granaten op den top van den Schratzmannele. Bij den Hartmansweilerkopf hevige artillerie-bescme- ting. IN SERYIE. LONDEN, 19 Oct. Reuter's Bureau ver neemt uit welingelichte Servische kringen, dat er hedenavond geen bepaald nieuws te vermelden valt. Er is geen bevestigingont- vangen van het bericht, dat de geallieerden Strumitza bezet hebben, noch dat de Bul garen YVranja hebben genomen. De spoorweg schijnt nog intact te zyn en de Duitschers zijn op. den Servischen oever van den Donau niet noemenswaardig voonüt gekomen. Op het oogenbUk echter wordt ef zeer hevig gestreden. De voor- naamste moeilijkheid ligt in de aanvallen van Bulgaarsche zijde. In het algemeen ziet men de toekomst met meer hoop Gisteravomd spraken welingelichte Verviers BURGERLIJKE STAND HAARLEMMERMEER. Geboren: Jan, z. van M. Witte en A. S. Hoogehdam. Eliza beth, d. van J. Verbeek en E. Wiegel. Wilhel- mina Petronella, d van C. van der Beek en M. Ras. Jannetje, d. van J. Homan en M. Boere- geest. Jannetje, d. van J. Rip en J. van der Bent. Alida Elsina, d. van L. Schouten en T. Bloemer. Emmetje, d. van S. Dol en M, Groot. Jannetje, d. van C. M. van Wijngaar den en H. Postma. Ondertrouwd: M. Alderden en M. van Oude naren, wed. P. G. Oskam en G. H. Schout. Gehuwd: G. Hoogeboom en A..M. Stroet. Overleden: Anna Catharina Huij, 64 j., wed. van 1 Baartman. BEVERVVUK. Ondertrouwd: O. J. M. van Wa.veren en M. M. KabeL J. van Wijn gaarden en H. v. d. Meer. J. Albers en J. C. Lobbes. D. Schipper en J. J. de Vries. O. Mulder en G. G. van Etten. ZANDVOORT. Ondertrouwd: L. N. van den Bas en N. SVeber. L. Dees en A. v. d. Zee. Geboren: z. van E. J. Lelyveld—Bus. d. van M. Heiligers—Zwemmer. z. van P. KoperTeral. ASSENDELFT. Geboren: d. van M. Kleijn en lG. van 't Veer. Overleden: A. Huigen, 48 jaar, gehuwd met Kleijn. SCHOTEN. Scheidsgerecht. Tot leden van 't scheids gerecht zijn gekozen de candidaten van de afdeeling van den Nederlandschen Federa tieven Bond van gemeentewerklieden al hier, de heer en Noverasz, Kruif, Van Ha- ©m en Hoogerhuis, ieder met 14 stemmen. De it.-K. Bond van Gemeentewerklieden, had candidaat gesteld de heeren Hooij, De Graaf f, Cobelens en Wolf, die onderschei denlijk' 4, 2, 2 en 3 stemmen op zich veree- nigd hadden. Op den heer Steintjes werd 1 stem uitgebracht. Do eerste twee gekozen leden zijn recht sprekende leden, de laatstgenoemde plaats vervangers. HAARLEMMERMEER. Goedkoope brandstof. Tevergeefs heeft de afd. Nieuw-Vennep van Patrimonium getracht steenkolen te verkrijgen van het Steun-Comité. Nu heeft zij een coöperatieven aankoop gedaan van eierkolen, waarvan ook niet-leden van Patrimonium kunnen profitee- ren De levering is bij inschrijving gegomd aan de firma J, van Wijk te Haarlem. NOOUD WIJ KERHO UT. Retraitefonds. Gisteren vergaderde het retraite fonds. De voorzitter opent de vergadering met den chr. groet en hoopte dat de leden zullen meewerken tot groei en bloei der vereeniging. Tot leden van de contröle-commissie werden gekozen, de heeren: W. Kaptein. O. v. Gylswijk en C. van Duin. Het 2e punt aer agenda was: bespreking over de te houden retraite. Er gaveoj GEVONDEN VOORWERPEN.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1915 | | pagina 2