berTchten TELEGRAMMEN Van hedenmorgen. BINNENLAND SCHAGEN EN OMSTREKEN UIT BEVERWIJK UIT DE PROVINCIE OxeelottttiHl getorpedeerd. De „Per nam - so" km op reie van Lnlee naar Duitech- la ml met ijzererts en werd door drie duik- booten aangehouden. Ook de Engelsche trawler Devonian, uit Grimsby, wordt vermist. Men denkt dat hij in de lucht ia gesprongen op 8 September. Vermoedelijk zijn negen koppen van de be- i manning verdronken. Kardinaal Amette. Kardinaal Amette, aartsbisschop van Parijs, is te Kome aange komen. Hij zal een tiental dagen aldaar ver- biijven eu doo? den Paus ontvangen worden. GRIEKENLAND'S HOUDING. ATHENE, 19 Oct. Renter verneemt, dat de Engelsclie en Russische gezanten aan Zaimis 1 te kennen gaven, dat hunne Regeeringen niet iccoord gaan met de uitlegging der Grieksche Regeering betreffende hare verplichtingen ten opzichte van Servië. DE OORLOGSVERKLARING VAN ITALIË AAN BULGARIJE. ROME, 10 Oct. Daar Bulgarije de vijande lijkheden geopend heeft tegen Servië en zich verbonden heeft met de vijanden van Italië en de bondgenooten der Italiaansche regeering 'bestrijdt, heeft de Koning den staat van oorlog afgekondigd tussehen Italië en Bulgarije. DE VERBINDING SALONIKI—NISJ. KEULEN, 19 Oct. Volgens een beridbt aan de Köln. Ztg. verneemt het Petit Journal uit Saloniki, dat volgens geruchten de Bul garen naar Wranja voornitgedrongen zijn. 'Het schijnt hun gelukt te zijn de spoorweg- lijn SalonikiNisj af te snijden. (Berichten uit Londen melden dat de spoorweg nog intact is, terwijl uit Parijs het bericht wordt erkend. Eed.) DE SPAANSCHE MINISTERCRISIS. GENEVE, 20 Oct. (Part.) Uit Madrid wordt aan de „Progrès de Lyon" gemeld, dat de koning met minister-president Dato naar Valladolid en. San Sebastiaan vertrok, ten einde 'n samenkomst met dr. Maure te hehben Het aftreden van het ministerie-Dato zon een gevolg zijn <#n meeningsverschil over de begrooting. Verondersteld wordt dat de conservatieven aan het bewind blijven en de leiders dezer partijen in 't nieuwe ministe rie zitting zullen hebben. DE HOUDING VAN GRIEKENLAND. BERLIJN, 20 Oct. (Part.) De Grieksche Regeering heeft, naar uit Athene gemeld wordt, éen lange verklaring gepubliceerd, waarin haar houding inzake het Grieksoh- Servisohe bondgenootschap wordt toegelicht. De regeering wijst erop dat de overeen komst alleen Balkankwesties betreft en steeds als zoodanig beschouwd werd. De Bulgaarsohe aanval echter ie niet een. Balkankwestie, doch slechts een deel van den grooten Europeeschen oorlog, hierdoor ontstaan en zelfs hierdoor alleen mogelijk. Ook zou Servië volgens overeenkomst, Griekenland moeten steunen met 150,000 man, wanneer ook dit land zich in den*oorlog be gaf en daartoe is Servië niet in staat. De inmenging in den oorlog zou voor Griekenland een catastrophe brengen» zon1 der dat Servië ook maar eenig nut eryaÖ zon hebben. Wanneer Griekenland zijne troe pen niet verzwakt, kan het zijn eigen be langen beschermen en Servië nog bijstand verleenen binnen de grenzen van het moge lijke. Het Grieksche ministerie van oorlog heeft een reek» verdere voorzorgsmaatrege len getroffen. De Grieksch-Servische en de Grieksch-Bulgaareche grens-zóne zijn tot oorlogsgebied verklaard en in alle groote plaatsen in deze zóne is een scherpe staat van beleg afgekondigd. UIT DE STAATSCOURANT. Bij Koninklijk besluit is mr. dr. M. Koster benoemd tot burgemees ter der gemeente Hilversum. zijn met ingang van 1 Februari benoemd tot ingenieur-verificateur van het kadaster: in de 7e divisie te Amsterdam, J. W. den Hartogh, thans in gelijke betrekking in de lste divisie te Groningen; in de lste divisie te Groningen, C. J. Col- pa, thans landmeter van het kadaster te 'VGravenhage; en is aan H. van den Briel, landmeter van het kadaster aan het Departement van Fi nanciën, de persoonlijke titel verleend van adjunct-inspecteur van het kadaster. is, met ingang -van resp. 1 November en 16 Oct. aan G. van Es, o.v., klerk en J. H. Dijkstra, assistent, beiden bij de directie van de Rijkspostsparbank, op verzoek, als zoodar nig eervol ontslag verleend. De gewone audiënties van de Ministers van Marine, Finantiën, Justitie en Binnen- landscbe Zaken zullen deze week niet plaats hebben. DE KOLENQUAESTIE. Naar het „Hbld." verneemt i3 hier te lande van de Kohlen-Ausiuhrstelle-est te Essen be richt ontvangen, dat bij ministeriëele beschikking geen Duitsche kolen meer geleverd mogen worden aan industrieën in Nederland die voor de vijan den der Midden-Europeesche mogendheden wer_ ken. Aan dergelijke industrieën mogen voortaan rechistreeks noch middellijk leveranties gedaan worden en de kolenkooplieden die tegen dit gebod handelen, zullen voor geen enkel doel meer van Duitsche kolen worden voorzien. Het blad heeft Stracht hieromtrent nadere inlichtingen te ver- ijgen. Te bevoegder plaatse koa men echter nog ,'geen nadere mededeelingen doen. .VERBODEN GROENTENU1TVOER. Verboden is thans de uitvoer van alle groenten - j andere toestand verboden is mans de uitvoer van alle groenten ta gezouten of gedroogden toestand of op andere wijze verduurzaamd, welke in verschen toestand niét mogen worden uitgevoerd. BETUIGING VAN LEEDWEZEN. - Met betrekking tot den op 29 Juli door een Dunsch vliegtuig gepleegden aanval op het Ne- perlandsch motorvaartuig „Cornells" op de Noordzee, verneemt het Haagsche corresponden tiebureau van bevoegde zijde dat, terwijl de voor stelling der feiten zooals die van Duitsche zijde wordt gegeven Mijlt verschillen van die van den gezagvoerder der „Comeüs", en met name van Duitsche zijde wordt volgehouden dat het vaar tuig de Nederlandsche vlag n:et voerde, maar deze eerst vertoonde na den aanval, de Duitsche regeering niettemin aan de Nederlandsche regee- ring haar oprecht leedwezen heeft betuigd we gens het gebeurde. Dr. P. WOLTERING f. Te 's-Hertogenbosch is overleden dr. P. Woltering, hoofdinspecteur van de volksge zondheid en lid van den Gemeenteraad. De overledene heeft veel voor de katho lieke zaak gedaan. Hij was o.m. bestuurslid der vereeniging tot beoefening der weten schap onder de Katholieken en lid van het plaatselijk bestuur der K. S. A. te 's-IIer- togenbosch. DE N. O. T.-COMMISSIE DER HANZE. Men verzoekt ons mede te deelen, dat het maximum van I 150, dat door bemiddeling van de N. O. T.-commissie van De Hanze door leden van de Haarlemsche Hanze kan worden ingevoerd zonder dat bankgarantie wordt gevorderd, niet is een maandelijkseh maximum. Deze invoeren kunnen geregeid doorloopen, zoodat dus het aantal malen, dat door ieder lid onder bovengenoemde con dities kan worden ingevoerd, onbeperkt is. MINISTER TREUB'S ONTWERPEN. Naai de N. Ct. verneemt, zullen de ont werpen van minister Treub nog vóór het einde dezer week de Kamer bereiken. DE KAMERVERKIEZING IN AMSTER DAM IX. Gisteren zijn officieel candidaat gesteld voor de verkiezing voor de Tweede Kamer in district IX (vacature-Vliegen), de heeren: J. van den Tempel (S. D. A. P.), W. de Vlugt (anti-rev.) en D. Wijnkoop (S. P.) Een treinbotsing. Trein 40, die om 8.53 uit Utrecht vertrok» was gisteren juist het station Gouda binnengereden, toen de goe derentrein No. 1635 uit Rotterdam op een zijspoor binenreed. Trein 1635 is door het onveilig sein doorgeschoten, waardoor de lo comotief in botsing kwam met het achterste rijtuig van trein 40. Het rijtuig werd ge deeltelijk uit de rails geworpen en zwaar beschadigd. Er hadden geen persoonlijke on gelukken plaats. Het verkeer, dat thans op een zijspoor plaats vindt, ondervond weinig vertraging. Een ernstig ongeluk. Te Enschedé i® de 30-jarige ongehuwde rangeerder W. Dijk graaf, op het station van de SJS., doordat zijn voet tussehen de rails beklemd raakte, tengevolge waarvan hfj struikelde, onder den trein geraakt, met het gevolg, dat een zij ner beenen onder de knie werd afgereden en van het 'andere de voet. Admiraal de Winter's maarschalksstaf. Bij de gisteren in het Venduhuis der Nota rissen te Den Haag gehouden veiling is de heer jhr. mr. Victor de Stuers kooper ge worden van den maarschalksstaf en twee miniaturen van wijlen Admiraal de Winter, een van onze bekende zeehelden uit vorige eeuwen, voor respectievelijk 1300, 275 en 345. 't Vergaan v an den Scheveningschen log ger. Omtrent de Tamp in de Noordzee, aan den oostkant van de Lemmers, overkomen aan den Scheveningsdhen logger „Sch. 181", waarbij drie der opvarenden het leven ver loren, wordt nader het volgende vernomen: De negen geredde leden der bemanning zijn Maandagmiddag uit Vlaardingen, waar zij door de „Sch. 140" waren aangebracht, te Scheveningen aangekomen. De ramp heeft Zaterdagavond half acht plaats gehad. Door de deining is de logger met het achterschip waarschijnlijk op een los drijvende mijn geraakt. Het achterschip met mast en boot werd direct weggeslagen. Vis- schers die met hun schepen op vrij grooten afstand waren, verklaren een bevigen knal te hebben geboord. De opvarenden van den „Sch. 181" hadden geen knal waargenomen, (hetgeen waarschijnlijk is toe te schrijven aan eene tijdelijke verdoeving tengevolge van den schok. De bemanning verkeerde in een hachelij- ken toestand, vooral daar hun boot was weg geslagen. Kalm nam echter de sehipper zijne be schikkingen en ieder had in een ommezien van tijd zijn zwemvest, met uitzondering van een jongen, wiens vest niet te vinden was. Het schip zonk binnen 10 minuten in zee weg. De geredden zagen dat er zich in de na bijheid van hun schip een stoomlogger be vond, die binnen tien minuten dus vóór dat het schip gezonken was nabij had kun nen zijn, doch dat die stoomlogger niet te hulp was gekomen. De logger Sch. 140, die zich op eenigen afstand bevond, had dadelijk gestakeld en was met volle zeilen op de Sch. 181 afge komen. Een matroos van laatstgenoemden logger was de Sch. 140 tegemoet gezwommen en bad medegedeeld, dat de bemanning van don verongelukten logger niet in het bezit was van een boot, doch dat alles ronddreef. Dadelijk werd daarop door de Sch. 140 een boot te water gelaten en na veel moeite slaagde men er in 9 van de 12 leden der be manning van de Sch. 181 op te pikken. Een dezer geredden verkeerde reeds in zinkenden toestand. Bewusteloos werd hij in de boot gebracht. Na eenigen tijd werd hij tot be wustzijn gebracht. Zooals reed» gemeld, zijn 3 der opvaren den van de Sch. 181 verdronken. Militaire schoenen gestolen. Een soldaat wandelde onlange over het Amstelveld te Amsterdam, daarbij zag hij in een kraampje van een der kooplui een hoeveelheid zolen vaa militaire schoenen. Hij rapporteerde deze merkwaardige bewaarplaats van rijks- schoenen aail zjjn kapitein, die de politie waarschuwde. Via den koopman kon een re chercheur den dief opsporen, die een los werkman, in dienet bij bet Rijkskleedingma- gazijn aldaar, bleek te zijn. De man werd daarop gearresteerd. UIT ONZE V0RI6E OPLAAG GEMEENTEZAKEN. De duurtetoeslag. Het door de heeren Slingenberg cjb. bij den raad ingediend voorstel inzake een duurte toeslag aan ambtenaren en werklieden in dienst der gemeente, waarvan wij reeds mel ding maakten, luidt woordelijk: I. aan de ambtenaren en werklieden in dienst der gemeente wier salaris of loon niet te boven gaat 83.33)4 per maand of 20.— per week, voorzoover ze niet gemobi liseerd zijn en zij de zorg hebben voor een gezin, een tijdelijken toeslag op hun salaris of loon toe te kennen als volgt: a: aan ben wier inkomen de som van 69.33)4 per maand of 16.per week niet te boven gaat 4.33 per maand of 1.— per week, benevens voor elk kind beneden 16 jaar jaar 1.08)4 per maand of 0.25 per week. b. aan hen wier inkomen de som van 69.33)4 per maand of 16.per week over schrijdt, doch 83.33)4 per maand of 20 per week niet te boven gaat, voor elk kind beneden 16 jaar 1.08)4 per maand of 0.25 per week; e. aan hen wier inkomen de vermelde som man overschrijdt, en daardoor minder zou den ontvangen dan zij met den toeslag zou den genieten, indien hun inkomen lager zou zijn, het verschil bij te passen. II. Te bepalen dat vaste emolumenten, als vrije woning, kleeding en soortgelijke voor- deelen voor de berekening van het salaris of loon op hunne geldswaarde zullen wor den geschat, op de wijze als voor den grond slag' van het pensioen is voorgeschreven. De brandstoffenvoorziening. De raadsleden Nagtzaam, Bregonje, Pop- pe en Spiesz stellen den raad voor te beslui ten; beschikbaar te stellen van gemeentewege voor de ingezetenen van Haarlem: a. grove cokes a 60 ct. per H.L.; b. geklopte cokes A 65 ct. per H.L.; c. steenkolen a 1.per H.L. VERWORPEN. De Hooge Raad heeft verworpen het niet door cassatiemiddelen gesteunde cassatie beroep van Th. v. d. M., te .Vogelenzang, door de rechtbank alhier en het hof te Amsterdam veroordeeld tot 9 maanden ge vangenisstraf wegens eenvoudige beleedi- ging aangedaan aan een ambtenaar in de rechtmatige uitoefening zijner bediening. DE HEER P. B. J. FERF. Naar wij vernemen, is onze stadgenoot het Eerste Kamerlid voor Noord-Holland, de heer P. B. J. Ferf, die eenigen tijd te Arnhem vertoefde daar vrij ernstig onge steld geworden. Hij wordt daar in het Dia- conessenhuis verpleegd. WERKVERSCHAFFING AAN KLEER MAKERS. De commissie voor werkverschaffing aan kleermakers deelt ons mede, dat morgen in het voormalig gebouw der H. B, S. het verstrekken van arbeid aan werklooze kleer makers zal beginnen, maar dat dit verder in het vervolg des Maandags zal plaats vin den. Door do welwillendheid van het ge meentebestuur heeft de Commissie de be schikking over eenige lokalen in die school gekregen. DE OPLICHTINGS-HISTORIE. De 4e Kamer der rechtbank heeft gisteren veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf on der aftrek van preventieve hechtenis (ge- eischt was 1 jaar en 9 maanden) een 19-ja- rig reiziger uit Haarlem, wegens oplichting van de Ontvang- en Betaalkas voor 1845.06 op een valsche kwitantie „voor geleverde goederen Hij behoorde tot een groep, die een klein drukkerijtje bad aangelegd om kwitantie-formulieren te drukken, waarop ook de naam van bekende firma's gedrukt en ze overigens van valsche haadteekenin- gen te voorzien. In casu stond er valsche- lijk de naam „J. Roelvinck, Den Haag" op afgedrukt, was de handteekening C. G. Vat- tier Kraane valsch en had bekl. bij ont vangst van bet geld een valschen naam ge- teekend. Hij had herhaaldelijk van de op lichtingen voordeel genoten, in het laatste geval 800. De praktijken waren ook uitgehaald bij bankinstellingen te Nijnaegeii en Utrecht. PASTOOR MEEUS. Omtrent den toestand van pastoor Meeüs vernemen wij, dat Zijneerw. iets beter is; hij bracht een rustigen nacht door. Alle gevaar is evenwel nog geweken. De Raadsverkiezing in District I. Optreden van Mr. Bomans. Ter aanbeveling van onzen candidaat Lij de raadsverkiezing, die Vrijdag in district I plaats heeft, den heer dr. K u e n e n, houdt Donderdagavond in St. Bavo de heer mr. J. B. Bomans op uitnoodigang onzer poli tieke propagandaelub eene rede. Natuurlijk is dan in St. Bavo geen plaats je onbezet 1 Niemand zal verstoken willen zijn van 't genot om dezen rijkbegaafd0 redenaar, die ongetwijfeld weder begee® ren en bezielen zal, gelijk hij da deed bij vorige verkiezingen te lioore vouwen de redenen waak°lu ieder rechts op dr. Koenen moet gaan n. Alle reehtsche kiezers, met hunne dames hebben vrijen toegang! ^_Zal t yond een laatste aansporing Z91? 0I° laken, dat op Vrijdag niet één kiezer an rechts thuisblijve. Dit moet de eer vai onze pro pagandisten zijn... Onze mannen zijn daartoe reeds, druk be zig met het werk van huisbezoek. Maar meer hulp bij dien arbeid is wel gewenscht. 't Is kort dag,maar laat men toch alle krach ten inspannen, opdat een ieder wete dat elk rechtsch kiezers op den heer Dr. KUENEN zijn stem moet uitbrengte*1* Bedenke men wel, dat het er om gaat om uitnemend man in den raad te brengen, die daar 't reehtsche element op waardige wuze zal versterken 1 De zetel, dien de heer Seig- nette heeft bezet, moet weder door een Ka tholiek worden ingenomen. Hü komt ons too Dr.' KUENEN, dient er reede eerste stemming te komen. Dat kan! Maar dan ook alle hens aan 't werk, met het doen van huisbezoek en het verrichten van den arbeid der propaganda. Wij wekken daartoe krektig opl Verleent onzen propagandisten ter dege hulp en medewerking, er an gedachtig, dat vereende kracht het werk licht maakt! FAILLISSEMENTEN. Door de Arr. Rechtbank alhier zijn bij von nissen van heden in staat van faifiïssement verklaard: Klaas Lammer®, broodbakker, wonende te Edam. F. L. Donkmeyer, wonende te Zondvoort. A. H. C. van den Berg, zonder beroep, wo nende te Haarlem, Spaarne. A. H. Cortie, 6mid en koopman, wonende te Haarlem, Gasthuisvest. Rechter-commissiaris in allen Mr. J. D. Pasteur. Curator in 1 en 2 Mr. P. E. Bar bas; in 3 eu 4 Mr. D. H. Andreae. BEëEDIGD. De heer W. J. Poel te Zaandam is ter te rechtzitting van de Arr. Rechtbank alhier heden beëedigd als makelaar in onroerende goederen. BURGERLIJKE STAND. Ondertrouwd: 19 Oct. J. F. A. L. Wil kens en H. G. Hermanides. Getrouwd: J. P. M. L. de Vries en M. M. Vogel. R. van Luttervelt en W. J. S. Ba- don Ghijben. Geboren: 17 Oct. z. van A. G. E. Driessen —Koning. 18 Oct z. van G. Huijboom— Loerakker. z. van H. M. Belterman—van Duijn. Overleden: 16 Oct. S. W. Beijmohr, 80 j., Nieuwe Gracht. SCH AG EN. Personalia De Polder en de banne Schagen herkozen in hunne vergadering' den heer C. Asjes tothoofdingeland van het Ambacht van Westfriesland, genaamd de Scha- ger en Niedorper Koggen. Ijsbond. ,Jtiollands Noorderkwartier"De algemeene vergadering van den Ijsbond „Hol lands Noorderkwartier" zal Donderdag 19 De cember a.s. alhier worden gehouden. Kalk- en Steenbewerkers. Onder voorzitterschap van den heer Muidar, hield genoemde vereeniging eene zeer goed be zochte vergadering iii het R. K. Vereeni- gingsgebouw, teneinde te bespreken de nood zakelijkheid van aansluiting bij de Centrale W erkloozenkas, opgericht door den Nederl. R. K. Bond van Kalk- en Steenbewerkers. Eene belangrijke contributie-verhoogiag was echter noodig, teneinde datgene te be reiken, waarvoor deze vergadering was be legd. Aangezien de spreker van dien avond, de heer Alessie, voorzitter van bovengenoemden Bond, door omstandigheden buiten zijn wil, niet op tijd aanwezig kon zijn, zette de geestelijke adviseur, de WelEerw. heer Imoijaard, een en ander omtrent de ver zekering uiteen, terwijl ook de heer Steen voorden, voorzitter van den R. K. Volks bond, eenige verklaringen daaraan toevoegde. Daarna kwam de heer Alessie ter verga dering, die de oorsprong en de ontwikkeling van het verzekeringswezen nagaande, de voordeelen van het Gentsche stelsel aan toonde, waarbij de arbeider en de Staat of Gemeente evenveel moeten betaleu. Zooals te begrijpen was, waren er na des echter door den inleider op duidelijke wijze werden weerlegd en waarna tot aansluiting bij de Werklooze uk as werd besloten en de hiermede gepaard gaande contributieverhoo- ging. Na een kort dankwoord van den voorzit ter, werd deze welgeslaagde vergadering op gebruikelijke wijze gesloten. R. K. Post- en Telegraaf beam fa- te n. Thans is de R. K. Vereeniging van Post- en Telegraafbeambten definitief opge richt. Het bestuur is als volgt samengesteld: de heer Hamers, voorzitter, de heer Cas- pers, secretaris en de heer Willemse pen ningmeester. Op deze stichtingsvergadering waren, behalve de geestelijke adviseur, ook tegenwoordig de secretaris en de penning meester der zustervereeniging te Haarlem. Gemeenteraadsvergadering a. s. Vrijdag kwart over negen: Punten van be handeling: 1. Mededeelingen en ingobomou stukken. 2. Voorstel aankoop stuk grond, o- eerwog, boek. Koningstraat. HAARLEMMERMEER. Door het Bestuur van den Haar- lemmermeerpolder is in het faegia van dit, jaar oen duurtetoeslag toogekoud aan de werklieden in dienst van_ dien polder van f 0.75 per week' PeI! &Gzin, en voor ieder kind tot de eerste drie kinderen van 15 ets. en voor de overigen 10 ets. per week, alles voor hen die niet meer dan f 12.per week verdienen. Daar deze toeslag op. 1 Nov. zal eindigen hebben de werklieden zich gezamen lijk met een adres tot het Bestuur gewend om den toeslag te verlengen of het loon te verhoogen. De onderwijzers. Door het raadslid van Manssum is het volgende voorstel in gediend om de tractementen van de onder wijzers te herzien en te verboogen. V ooi- hoofden van scholen: aanvangssalaris r low met 10 tweejaarlijksche veriioogingen van f 75 tot een maximum van t iöou. Voor het hoofd van school 4 te Hoofd dorp waar M. U. L. O. wordt gegeven, voor iedere vereischte acte f 200. ,Voor onderwijzers en onderwijzeressen aan vangssalaris f 650; met 10 tweejaarlijksche verhoogingen van f 75 tot een maximum van f 1400. ,Voor de tegemoetkoming in de woningimur in plaats van f 50 een bedrag van f 100 te stellen. ZWANENBURG. De Haarlemmerstraat. Of het een gevolg is onzer noodkreet, geslaakt over de vuile Haarlemmerstraat in ons vorig nummer, durven wij niet beweren, maar zeker is t dat Zaterdag, door 'n aantal werklieden, deze straat eens goed werd onderhanden geno men, zoodat nu zelfs de straatklinkers te zien kwamen, iets wat anders gedurende den gansohen wmter nimmer gebeurde. iWn vertrouwen dat deze drukken weg, thans blijvend, fle aandacht van de betrok ken autoriteiten zal mogen trekken, opdat zij geregeld schoon gehouden worde. De bewoners van Halfweg en Zwanenburg zullen er ten zeerste dankbaar voor zijn SAS SENHEIM. Gemeenteraad. De Raad vergaderde giste renmiddag in openbare vergadering, waarbij alle leden -tegenwoordig waren. Onder de ingekomen stukken kwamen o.m. voor een verzoek van mej. Batenburg, dat de ge meente de voor haar kosten aangelegde gasleiding in haar woning overnemen zou; en een van de blocniistwerkiiedenafd. van den Nederl. R. K. Volksbond tot rieeincmLagl van de Gemeente in haar fonds tot bestrij ding van werkeloosheid, welke beide in han den van B. en .W. werden gesteld voor advies. Het schoolgelclkohier 4e kw. werd vast gesteld tof een bedrag van 1' 33.60. en aan het Bestuur der aid. van de Aig. Vereen, v. Bloembollencultuur op. zijn verzoek voor drie avoudeu per week een schoollokaal vor.« iicht en verwarmd toegestaan tot het geven vari een wintercursus. De jaarweddehrëgellag van het onderwij zend personeel weru zoodanig herzien, dat onderwijzers die onder de wapenen geroe pen worden, zoo zij geen rang of lager dan onderofficier bekleeden, de halve jaar wedde wordt uitgekeerd, zoo zij die rang of daarboven gaan een kwart. Besloten werd met 5 tegen 2 stemmen, dis van de heeren Bader en Speelman, om voor de verbetering en verwijding van de Sassenheimer vaart een stukje grond, dat eigenlijk water was, daar 't reeds is weg gespoeld, aan te koopen van de firma Vlas veld. De kanten zullen dan zooals reeds besloten is, geschoeid worden. De Voorzitter achtte het hierna op zij» plaats hulde te brengen aan de brandweer in zijn gelieeien omvang in verband met het kranig optreden bij den laatst plaats gehad hebbenden brand. Een enkele uitzon dering in deze wil hij buiten bespreking laten. Hierop ging de Raad in geheime zitting over. De deuren gingen geruimen tijd dicht, erg dicht; want.... er werd een be er- geschiedenis behandeld. Tot nu werd onderhands dat werk ver richt, n.l. het leeghaien van beerputten door daarvoor aangewezen personen, die behalve de beer, nog een subsidie genoten van f 18Q sjaars. De besprekingen hadden tot uit slag dat nu pogingen zuilen worden aan gewend om die zaak publiek aan te be steden, ten einde te zien of de gemeente» daarmede beter komt te staan. i Hierop, werd nog het besluit genomen om het hoofd der O. D. S. den heer Beu- mer, een toelage van f 50 op zijn jaar wedde te geven voor de acte landbouwon derwijs. B. en ,W). wilde er bovendien de verplich ting aan vastknoopen, dat daarvoor door, hem voor 50 cent per uur dat landbouw onderwijs zoo noodig gegeven werd, welks bepaling na een bestrijding van den heer Bader, die dat minstens zoo hoog wilde hebben als hij elders voor dat onderwijs wijs geniet, men besloot niet er in op te: nemen. Ten slotte keurde de raad nog goed, dat zooals B. en voorstelden, 1000 H.D, cokes zouden worden aangekocht en deze voor een prijs van 70 cent aan on- en minvermogenden zou worden afgeleverd. De vergadering werd hierop, gesloten. NOORDWIJKERHOUT. Het gouden feest van de Eerw. Zusters vad het Goddelijk Kind. Onze gemeente maakt zich op, het vijftig».' jarig hier-zijn van de Zustere der „Voorzie-' nigheid" op plechtige wijze te vieren. Een keurig® eerepoort i® voor den ingang, die zich bevindt recht over het welbekende' Retraitenlhnis, opgetrokken, waarop behalve de betrekkelijke jaartallen, is aangebracht: „Hulde en dank aan de Eerw. Zusters voor hun arbeid". Inwendig is vooral in feesttooi gestoken het lokaal waar in den loop dezer week een viertal avonden een kinder-operette zal wor den opgevoerd, die, de voorbereiding in aan merking genomen, een schitterend succes be loofd te hebben. Ook 't priesterkoor in de parochiekerk was DCiet groen en bloeinenf'OOi V6rsi6rd, Wflflr-"'' voor gisteren heel wat rappe handen huü diensten boden. Hedenmorgen te negen uur werd aan het versierde altaar de plechtige H. Mis met as sistentie opgedragen, waarbij de kerk geheel gevuld met parochianen, van bun belangJ stelling in het feest der arme Zusterkene deden blijken, en waarbij ook het zangkoor! der -parochie zich naar waarde kweet van haar taak. Al de kinderen, die reeds tot de le H. Com munie zijn toegelaten en de scholen bezoe ken, naderden ook hedenmorgen ter H. Ta fel, wat ook tal van parochianen deden1, waarmede het feest op waardige wijze werd ingezet. Gedurende den dag zelf wordt gelegenheid tot felicitatie gegeven, en vierden verschil lende genoodigden het heugelijk feit in het» Gesticht, waarna vanavond te 6 uur nog eeni plechtig Lof in de parochiekerk. Hedenavond heeft de eerste opvoering plaats van bovenbedoelde kinderoperette met zang; als wanneer voor het eerst de elec- trische verlichting in het Gesticht zal wor den ontstoken. Het tooneel zal voor deze ge- egenheid met lichten worden belicht van verschillende kleuren, welken een pracht vau kleureffecten afwerpen. De electr. verlichting is een geschenk van d% gemeen ten aren en is een beslist kostbaar eril nuttige schenking, als men weet, dat het ge- iheele gebouw daarvan voorzien is, en gehee? gereed vijf-en-zeventig lichtpunten omvat. Dit vrii omvangrijke werk is geheel in ordë gemaakt door de firma P. v. d. Raadt en Zonen, alhier, en onze plaatsgenoot mocht het genoegen smaken dat zoowel de commis sie die haar er mede belastte, als de Eerw. Zusters, met de uitvoering ervan zeer zijnf ingenomen. De arbeid, die de Eerw. Zusters hier voor het onderwijs zooveel jaren verricht hebben» zal men toonen hier weten te waardeereni VOORHOUT. Plicht en Recht. In 't café „Eigenzorg" vergaderde de Bloemist-, Land- en T'J-ia* bouw-werklieden vereeniging' „Plicht en Recht", ten einde de inschrijvingshiljetton aangaande de brandstoffen den leden be kend te maken. Vier biljetten waren inge komen, waarvan de laagste inschrijver was: O. de Groot Cz. alhier, aan wien, na eenige besprekingen, het leveren der verschillende brandstoffen ,werd gegund. Hiermede de ML eniHBldt ong uit sprekers rede, nogal eenig:© bezwaren, die

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1915 | | pagina 2