«shr nmt? TELEGRAMMEN Van hedenmorgen. BUITENLAND Men stemme morgen vroeg. Daardoor vergemakkelijkt men den arbeid der propa gandisten. - - Om acht uur gaat de stembus open! BINNENLAND Dr. C. H. KUENEN UIT DE PROVINCIE (J1T BEVERWIJK SCHAGEN EN OMSTREKEN 'aufc juist omdat bij geen materiale belan- ;en heeft, de meest geëigende president van iet vredescongres zou zijn en deze meening vordt ook wel van radicale zijde vernemen. VERSPREIDE BERICHTEN De beschermers der kleine staten! Generaal Cherfils geeft in de „Echo de Pa ris een beschouwing over de gebeurtenissen in Servië, waarin hij betreffende de Russische hulp opmerkt, dat de Russische Zwarte Zee- vloot de Bulgaarsche havens zal brokkeeren. Hij hoopt echter, dat de Russen nóch hun tijd, nóch hun troepen zullen verliezen om een ge vaarlijke landing op de Bulgaarsche kust te be proeven, daar de weg door Roemenië open staat. Roemenië, zoo betoogt de generaal,, heeft geen gewaarborgde neutraliteit, zooals België en Zwitserland. Het moet beschouwd worden als een oorlogvoerende partij, die eerst later in actie zal komen. Bulgarije beschouwt Roemenië reeds als zoodanig, daar het zijn front tegen Roemenië (of tegen Rusland!) reeds verdedigt. Roemenië is bovendien als een halve bond genoot van Italië te beschouwen. De Russen kunnen van den Roemeenschen spoorweg gebruik maken, eyenals de geallieer den dit met den Griekschen spoorweg doen. Bovendien zullen de Russen op hun doortocht vanzelf de Roemeniërs wel op sleeptouw ne men. Onze taak, alzoo besluit de generaal, blijft de Turksch-Bulgaarsche bedreiging, die thans het grootste gevaar oplevert, te neutraliseeren. De „Matin" bevat reeds een aansporing aan Italië, om zich met Roemenië, welks tegen- woordigen toestand een zekere overeenkomst met dien van Italië heeft, te verstaan. Door gelijktijdig met Roemenië op te treden, zou Ita lië den Roemeniërs een goeden uitslag kunnen verzekeren, zegt het blad. Een manifest van den Czaar van Rusland. Naar het Pet. Tel. Ag. uit St. Petersburg seint, heeft de Czaar het volgende manifest uitgevaardigd, naar aanleiding van de oor logsverklaring van Bulgarije aan Servië: Wij doen onze getrouwe onderdanen mede- deeling van Ihet verraad van Bulgarije aan de Slavische zaak, welk verraad sedert het begin van den oorlog met trouweloosheid is voorbereid. Ofschoon het onmogelijk 6cheen, ie het een feit geworden. De Bulgaarsche troepen heb ben een aanval gedaan op onzen trouwen bondgenoot Servië, dat uit vele wonden blcedt in een strijd tegen een eterkeren vijand. Rusland en de groote mogendheden, die zijn bondgenooten zijn, hebben getracht de re geering van Ferdinand van Koburg van dien noodlottigen stap te weerhouden. De verwezenlijking van de oude wensc&en van Bulgarije, de inlijving van Macedonië, was aan het land langs anderen weg verzekerd* ia overeenstemming met de belangen van het Siavieme. Maar baatzuchtige, geheime, door de Doitsohers ingegeven berekeningen en de broederhaat jegens Servië hebben de over hand behouden. De Bulgaren, onze geloofegenooten, eerst serdert korten tijd van de Turkeche slavernij bevrijd door de liefde en het bloed der Rus sen, hebben zich openlijk gesclkaard aan de zijde van den vijand van het christelijk ge loof, het Slavisme en Rusland. Het Russische volk aanschouwt met smart het verraad van Bulgarije, aan welk land het tot in den jongsten tijd zoo na stond, en met een bloedend hart begint het den strijd tegen den verrader van de Slavische zaak, wiens gerechte 6traf thet God in han den geeft. Een onderhond met Sjekof. Een correspondent van het „Berliner Tago- blatt" had op 16 October een onderhoud met Sjekof, den Bulgaarsehen opperbevel hebber en Sjostof, den chef van den generaien staf. Sjekof en Sjostof waren schoolkamera den en dienden samen als artillerie-officier; zij hebben beiden ongeveer dezelfde militaire loopbaan gehad en lang voor dat de oorlog uitbrak waren zij reeds aangewezen als de toekomstige leiders van het leger ingeval van sen oorlog. „Mag ik u als leek vragen Excellentie," zside de correspondent, „hoe de operaties tegen Servië zijn ingezet?" De generaal lachte: „U vei wacht toch niet dat 'wij den oorlog in één dag zullen winnen, hoop ik? Maar vandaag staat dat tenminste vast, dat de. Serviërs overal tot het defensief zijn overge gaan, en dat de Bulgaren hen dient op de hielen zitten." „Over het algemeen staan nu -ie Rnlgaar- sciie legers op Servisch grondgebied?" „Ja! De Bulgaarsche troepen zijn reels '4 a K.M. voortgerukt fn het vijandelijk land. Het belangrijkste is de 'bezetting van Tare- voselo dat eon gewichtig punt is, waarom Bulgarije reeds vroeger op de vredescou- ie rent ie vaa Boekare st hardnekkig gevochten ht- et, maar toen tevergeefs." Ten slotte antwoordde Sjekof op een vraag naar deu verin ordelijken duur van den oor log. „Het uur is niet ver, waarop de Bulgaar sche troepen de handen kunnen drukken van hun Duitsehe en Oostenrijk3che wapenbroe ders." tot nog toe verzonden, ö,000,000 pond sterling is te New-York voor de firma Morgan aan gekomen. De koning van Engeland. De „Daily Mail" zegt, dat dezer dagen in Londen het gerucht liep, dat de koning het parlement zou ont binden en zichzelf aan het hoofd van het leger zou stellen. Prins Alexander van Griekenland. De zoon van den koning vau Griekenland, prins Alexander, ie toen hij aan 't (hoofd van zijn batterij op manoeuvre ging bij Piraeus, van zijn paard gevallen, en heeft zijn dijbeen ge broken. De koningin en de troonopvolger zijn onmiddellijk naar Piraeus vertrokken en hebben hem per ambulancewagen naar Athe ne vervoerd. Frankrük's beyolkings-achternitgang. De „Éclair" zegt, dat Duitschland thans 11 inil- lioen jongens van 9—12 j. telt tegen Frank rijk 3 millioen. Over 9 jaar zal liet Duitsehe leger dus bijna viermaal zoo sterk zijn als liet Franselie. Indien wij zeggen, dat het be volkingsprobleem e ennatiouaal probleem is, overdrijven wij dan? vraagt het blad. DE TOESTAND TUSSCHEN N1SJ EN SALONIKI. ATHENE, 20 Oct. Het diplomatieke korps te Nisj heeft, nadat alle maatregelen tot het vertrek genomen waren, dat vertrek uitgeseld, wegens de verbreking van den treinenloop tus- sehen Nisj en Saloniki. Het verkeer tnsschen Salonfki en Monastiv ia ten gevolge van ovèrstroomingen Opgeheven. De telegrafische gemeenschap met Nisj is sedert vier dagen gestoord. BULGAARSCH LEGERBERiCIlT. SOFIA, 20 Oct. (Officieel.) Onze in Servië oprukkende legers hebben de volgende resulta ten bereikt: In het dal van de Tïmok hebben zij de lijn bezet die loopt langs Tsjerni, Vrh, Sjarbon- wets, Aditsjewats, Balmats, Inowo, Balta en Berilowitsji. Zij veroverden ten zuiden van het VIassina- moeras de hoogte van Pandjin Grob. Als gevolg van dappere aanvallen uit bet noorden, in samenwerking met handige bewe gingen in het zuiden, hebben onze troepen zich meester gemaakt van het strategisch belang rijke punt Sultantepe ten zuiden van den Egin Palankapas, aan bet front bij Stracin. DE YER. STATEN EN MEXICO. v LONDEN, 21 Oct. (Part.) Uit Washington wordt geseind, dat Wilson da wapen- en mu nitie-uitvoer naar Mexico verboden heeft. Bij dit besluit is een bepaling gemaakt, dat het verbod niet van toepassing is op Carranza, al waar dus de wapens en munitie zooals voorheen uitgevoerd kunnen worden. GROOTE FABRIEKSBRAND. GENEVE, 21 Oct. (Part.) De groote oliefa- gegaan. De schade bedraagt 800.000 francs. "De brandweer kon zich er slechts toe bepalen de omliggende fabrieken te beschermen. "RUSSISCHE LEENING IN AMERIKA? FRANKF. a. d. MAIN, 21 Oct. (Part.) Naar, langs een omweg uit St. Petersburg aan de Frankf. Ztg. wordt gemeld, verneemt de Peters- burgsclie beurscourant uit zekere bron, dat in New-York onderhandelingen worden gevoerd over een Russische leening van 1 milliard roe bel, waarvan een gedeelte bestemd zal worden voor het betrekken van goederen. ITALIË. Z.E. Kardinaal Gasquet op straat. De „Osservatore Romano" van den 17 den dezer, meldt het volgende incident, dat Kardi naal Gasquet op zijn autorit ondervond: „Gis termiddag omstreeks vier uur werd de 18-jarige fabrieksarbeider Pietro Castori, terwijl hij over de „Risorgimento"-brug ging, plotseling ernstig ongesteld, zoodat hij in eikaar zakte en Wild om zich heen sloeg. Eenige personen kwamen aan- geloopen om te trachten 'den jongeman te hel pen. Juist op dit oogenbiik kwam ook de auto mobiel aanrijden van Z.E. Kardinaal Gasquet, waarin behalve de Kardinaal ook Mgr. Pisani was gezeten. Kardinaal Gasquet liet het voertuig onmiddellijk stilhouden en na vernomen te heb ben, wat er gaande was, deed hij den zieke in de auto dragen en vergezelde hem persoonlijk naar het hospitaal van San Giacomo. Daar moest Catorsi onmiddellijk geopereerd worden; zijn toestand is op het oogenbiik veel verbeterd. KORTE BERICHTEN De haven van Saloniki. Dat de haven van Saloniki niet meer als neutraal gebied wordt beschouwd knn blijken uit het feit, dat de Levantstoouicr „Athena", die sedert het be gin van den oorlog in de haven van Salo niki lag, Maandag cioor een Griekschen tor pedo vernieler begeleid, naar den Piraeus is gebracht. Aartshertog Ludvvig Salvatox t. Te Praag is overleden aartshertog Ludwig Salvator, in 1857 te Florence geboren, tweede zoon van groothertog Leopold II van Toskanen. De aartehertog wa<? kolonel in Let Oostenrijksch- Hongaarsche leger. Een progrom tegen Bulgaren? Uit Weenen wordt aan de Voss. Ztg. geseind, dat in de Russische stad Dimityjewski een progrom werd op touw gezet tegen de aldaar woon achtige Bulgaren. De winkels van 22 Bulga reu werden met goedvinden van de politie vernield. Een ladimr goud. De grootste lading; go.ud DE EERSTE KAMER. ju verband met de sjioedvorderende be handeling v"an het wetsontwerp tot nadere 1 wijziging van de overgangsbepalingen der 1 Auteurswet, is thans de Eerste Kamer j bijecu geroepen tegen Dinsdag 26 October, les avonds ten half negen uur. DE AARDAPPELPRIJZEN. De laatste weken heeft een zeer groote stijging plaats gehad van aardappelprijzen. Een van de grootste Amsterdamsche aard appelhandelaars heeft aan het Hbld. daar over het een en ander verteld: „Wanneer door de Regeer in g niet spoedig ingegrepen wordt, staatvoor velen een ban ge winter voor de deur. De prijzen van de aardappelen zijn de laatste weken iederen dag gestegen. Drie weken geleden verkoch ten de boeren hun Zeeuwsche bonten nog reeds f 3.25. De Zeeuwsche Eigenneimers stegen in dien tijd 'van f 2.a f 2.25 tot f 2.50 a f 3.— en zoo gaat het met alle soorten. Waaraan is deze buitengewone prijsstij ging naar uw meening toe te schrijven?" „De oorzaak is, dat door de speculanten wórdt verwacht, dat de grens eerstdaags weder voor den uitvoer zal worden ge opend. Met die verwachting in het vooruit zicht hebben zij duizenden Hectoliters op gekocht. En de boeren zijn niet eens bij zonder willig om te verkoopendoen inêe aan de speculatie! Hun geheele bedrijf heeft dit jaar een opbrengst gehad als misschien nooit te voren. Om geld zitten zij niet ver legen; ze kunnen het uitzingen..." „Wat 'moet er naar uw meening gedaan worden om aan deze speculatie voor goed een einde te maken? Het enkel vaststelen van maximumprijzen geeft natuurlijk niets, zoolang dat niet gepaard gaat met ver plichte beschikbaarstelling!" „Neen, dat is volkomen juist. Zc-lï's wan neer de minister een maximum prijs be paalde, zou dat niet veel baten. Er zit niets anders op, dan dat' de geheele voorraad aardappelen welke in het land is opge maakt wordt en dat de boeren en han delaren gedwongen worden bv, iedere maand een tiende gedeelte -van hun voorraad (Zeeuwsche Eigenheimers, bonten au blau wen, Friesche Borgers en Blauwen, op te ruimen. Deze zijn het meest gevraagd voor de buitenlandsche consumptie. De witvlee- zige aardappelen kunnen dan tegelijkertijd voor uitvoer bestemd worden. Dat i3 liet eenige en afdoende waarop aau het verfoei lijke bedrijf van speculatie in eerste levens behoeften door het middel van achterhou ding een einde kan worden gemaakt." HET MELKVRAAGSTUK. Naar gemeld wordt, heeft over de voor ziening in den melknood een gedachtenwis- seling plaats gehad tusschen de gemeente besturen van Amsterdam, Rotterdam en Den Haag. De minister van landbouw lieei't gis teren een conferentie gehad met afgevaar digden van deze gemeentebesturen tenein de ook v.an hen te vernemen, wat verder gedaan moet worden om de hooge prijzen en het dreigend tekort aan melk voor bin- nenlandsche consumptie tegen te gaan. MAATSCHAPPIJ WAN NIJVERHEID. Het hoofdbestuur der Maatschappij van Nijverheid heeft eenige vragen gericht tot do departementen, met het verzoek, die vóór 1 Januari 1916 te willen beantwoorden. De vragen zijn: 1. Zijt gij van nieening, dat de verander de economische verhoudingen de gelegenheid openen voor het stichten van nieuwe nijver- hcidsondernemingen in den kring van uw departement? 2. Zoo ja, welke takken van nijverheid komen daarvoor in de eerste plaats in aan merking? 3. Zijn in den kring van uw departement de factoren aanwezig voor het vestigen van nieuwe nijverheidsondorneniingen, wat be treft: geschikte fabrieksterreinen, goede ver keersmiddelen, gas en electriciteit én de ge- weiiÊclite arbeidskrachten? brengen en is daarbij hulp van gemeente, provincie of rijk wenschelijk? -En: 1. .Welke maatregelen kunnen in liet al gemeen ter bevordering van de Nedeiiand- sche exportn ij verheid worden genomen? 2. Maakt de Nedeiiaudsche exporttiij ver heid voldoende gebruik van den eonsulairen dienst? 3. Kan door den eonsulairen dienst rede lijkerwijze meer worden gedaau voor de uit breiding van de Nederlandséhe exportuijver heid? 4. Is het wenschelijk dat de Maatschap pij van Nijverheid het oprichten van Nedor- laudschè Kamers van Koophandel in het bui tenland bevordert? 5. Zoo ja, welke plaatsen komen daar voor in aanmerking? Als toelichting op deze tweede reeks vra gen, schrijft het hoofdbestuur: De geweldige oorlogscrisis, die wij beleven,, zal, naar veler mecning, gevolgd worden door een economischeu strijd van niet minder be- teekenis als de strijd met de wapenen. Voor onze nijverheid, die voor pen groot: deel door export groot werd, zal de uiterste- krachtsinspanning wórden vereis ht om haar plaats te beiiouden of nieuwen afvoer te. vinden. Dat zij daarbij zal kunnen rekenen op de ambtenaren van den eonsulairen dienst, is vanzelf spiekend. De vraag is echter of de nijverheid wel voldoende van dien dienst gebruik maakt en of er, op dit gebied, niet andere middelen moéten worden aangewend, andere methoden moeten worden gevolgd- De industrieelen, die exportzaken drijven, zpilen daarover eens van gedachten moeten Wisselen, want het is nu het juiste oogenbiik om zich voor te bereiden op den nieuwen staat van zaken. Daarbij zai vanzelf ter sprake komen de rol door .de Nederlandsche Kamers van Koop handel. in den vreemde vervuld. De indruk van het hoofdbestuur is, dat deze Kamers, die gevormd worden door man nen, welke toewijding tot de Nederlands die belangen aan groote handelservaring paren, reeds veel hebben bijgedragen tot het uit breiden onzer handelsbetrekkingen;. In de Volgende steden zijn reeds Neder landsche Kamers vau Koophandel gevestigd; Brussel, Dusseldorf, Johannisburg, Londen, Melbourne, New-York, Parijs, Pretoria, San Francisco en Smyrna. Êfrtine (Joh. Hovers), M. Marie Ölara (J, „Enkele dagen geleden berichtten eenige Bosch), Soeur Marie Bonaventura (C. v. Uit kracht der gewoonte? Dank zij de nieuwe dienstregeling zou deze week voor het eerst na Augustus van het vorig jaar trein 10.17 rechtstreeks van Gouda naar Amster dam gaan. Een keele gebeurtenis voor hen die maar al te vaak geklaagd hebben over de slechte verbinding met Amsterdam via Utrecht. Even voorbij Harmeien echter ging de trein de oude route op en had het personeel na ongeveer 60U meter gereden te hebben de vergissing niet bemerkt, dan waren de reizigers weer in Utrecht gearriveerd in plaats van te Amsterdam. Tot groote hilariteit van allen werd toen teruggereden en kwam de trein ten slotte toch in Amsterdam aan! Zmmelinfautasie. Men mMdt van bevoegde dagbladen, dat wederom een luchtschip over ons land zou zijn gevaren. Bij onderzoek is ge bleken, dat bedoeld bericht afkomstig was uit een Friesche provinciestad; aldaar hadden drie personen gemeend, een geluld in de lucht ge hoord ie hebben, daarop gemeend het geluid te moeten toeschrijven aan geraas, van eenen motor; gezien hadden zij geen van allen iets, zelfs hebben zij niet gemeend iets te zien. Een van hen heeft echter wél gemeend goed te doen, door aan een dagbladcorrespondent bet- belang rijke nieuws mede te deelen. Bij de voorlichting van het publiek met berichten omtrent lucht schepen, mag dus aan plaatselijke dagbladcor respondenten wel eegige voorzichtigheid en conl roleering van bronnen worden aanbevolen." Een kastanjeboom in vollen bloei! Uit Colijnsplaat wordt als groote bijzonderheid ge meld, dat een kastanjeboom achter de kerk op het oogenbiik in vollen bloei staat. Sinds een viertal weken vertoonde zich jonge bladeren en bloemen aan den boom en thans prijkt deze met een honderdtal witte bloesems. Door electriciteit gedood. Gisteren is in een transformatorzufl door sterktroom getrof fen en gedood de 18-jariga Dijkhuizen, werk man bij het Gemeentelijk electriseh bedrijf te Amersfoort. Smokkel aarslist. Te Glanerbrug liep dezer dagen een schamel gekleed man aehter een kar in de richting van de grens. Vlak vóór de grens hield een kommies hem aan en het bleek toen, dat er op de kar fijne vleeschwaren waren ge laden. De man werd in verhoor genomen en de kar bleef een oogenbiik onbeheerd staan, waar tan een als heer gekleed man, die op eenigen afstand de kar was gevolgd, gebruik maakte: hij pakte het vleesch uit de kar en verdween er mee over de grens. Het doel was bereikt. Verboden uitvoer. In verband met de door ijksamb-tenaren aan do Binnenhaven te Rotter dam gedane aanhouding van ruim 3000 liter benzine, die verborgen Tvas in ijzeren buizen, zich bevindende in zandsteenen zuilen, welke zoogenaamd dienen moesten voor den bouw van bruggen en voor Crefeld bestemd waren, is men tot de wetenschap gekomen, dat een dergelijke zending zandsteenen zuilen van hier uit haar weg naar Duitschland heeft gevonden, alsmede een zending grafzerken, die volgens de aangifte dienst zouden moeten doen om de graven van Duitsehe gesneuvelden te dekken. Met beide zendingen werd benzine naar Duitschland uit gevoerd. Oplichting. Door een rechercheur is te Amsterdam een jongeman aangehouden, die verdacht wordt Vrijdag j.l. een banketbakker aldaar -voor een bedrag van 40 te hebben op gelicht, door, naar wij een paar dagen gele den meldden, een hoeveelheid bonbons te be stellen deze te laten bezorgen aan een adres op de Prinsengracht terwijl hij toen tevens verzocht den loopjongen voornoemd bedrag aan klein- geld mede te geven. Hij had dit bedrag men en zich toen uit de voeten gemaakt. Door eeno auto aangereden. In da Henegouwerlaan te Rotterdam is gisteren- namiddag een U-jarige knaap door eigen onvoorzichtigheid door een automobiel aan gereden. Met een verwond been is de jon gen in het ziekenhuis ter verpleging opge nomen. RECHTSCHE KIEZERS, STEMT MORGEN GETROUW. DE HEER MOET REEDS BIJ EERSTE STEM MING WORDEN GEKOZEN! HALFWEG. Sc hooibouw. In verband met liet ver spreiden van 'n bericht in de niet Lath, bladen omtrent den bouw van een nieuwe R. K. kerk en school te Halfweg of Zwa nenburg (parochie Halfweg) kunnen wij mede- dcelen dat zoodanige plannen althans wat hekelt de kerk, voorhands nog niet bestaan. Wat de school betreft, worde er door wel denkende katholieken gehoopt dat dere op Zwanenburg komt. immers in dit gedeelte der parochie is in den la-a is ten tijd de katholieke bevolking sterk vermeerderd, zoodat liet grootste gedeelte der- R. K. schoolgaande kinderen daar woont of vlak daarbij. Üók is Halfweg een alles be halve veilige plaats voor schoolkinderen, ge zien het drukke auto-, tram- eu karreuyer- keer, terwijl bovendien het bouwen van 'n school, noodig voor het aantal in aanmer king komende kinderen te Halfweg belang rijk meer kost dan te Zwanenburg. Zoo zelfs, dat de jaarlijksche kosten voor 'n schoot te Halfweg, niet door de inkomsten kunnen ge dekt weiden en te Zwanenburg wel ten zij er "n Maecenas den ZEsrw. heer pastoor 'n welgevulde portefeuille aanbiedt maar dau'nog zou om vele redenen ook van gees telijken aard de school te Zwanenburg; op de juiste piaats zijn. II. Professie. Gisteren had, na de plech tige H. Mis, opgedragen door den Z.Eerw. heer Pastoor dezer parochie, geassisteerd door de ZeerEerw. heeren Haverman en v. Bueiieiu, respectievelijk Pastoor te Sló ten en aan de Lijnden, de plechtige H. Professie piaats vau 'n 8-tal Eerw. Zusters Ursulinen, van Batavia. De plechtigheid die door den Z.Eerw. heer Pastoor van Halfweg werd verricht, maak te grooten indruk op de aanwezigen, even als de schoone predikatie gehouden door den Z.Eerw. Pater Alexander van de orde der Gapucijrien. Een speciaal zangkoortje voerde de bij - helioorende Gregoriaansche gezangen op keurige wijze uit. De volgende eerw. zusters deden nun H. Professie: Mère Marie Helena (in de wereld Arnoldo .Vermeulen), M. Marie Ra- phaëll (Cato Vorselaars), M. Maria Berna- dette ("VVühelmina van Schaik), M. Mawo IVineentin (Qr. .Grootemanl, M. Marie uer- SgEeppingen) en Soeur Maria Bonifacia (WHhelmine v. Lint). ZWANENBURG. Inbraak. In den afgeloopen nacht werd er ingebroken in de schuur van de brug- wachter J. Buis aan den Zwanenburger- dijk. De gesloten schuur is vermoedelijk niet n yaischen sleutel geopend, daarna hebben de dieven uit een aantal fietsen de twee besten uitgezocht en hebben toen de schuur weer heel beleefd op. slot ge daan, waarna zij inclusief de twee fietsen zijn verdwenen. Hoe brutaal deze diefstal is, kan men begrijpen, als men nagaat, dat de assistent brugwachter den geheelen nacht in de weet is het groot aantal schepen te laten passeeren, dat, nu de suikerfabriek weer, werkt, dag en nacht af en aanvaart eu deze man voortdurend in de nabijheid van de schuur vertoefd. Van de daders tot heden geen spoor. NOORDWIJK. Dr. Kervel. Dr. A. Kervel, Hd van den ge meenteraad, gaat zich te 'sGravenhage ves tigen. NOORDWIJ KERHOüT. Het gouden feest der Zusters. In aansluiting op. het gister gemelde, be richt men ons nog nader, dat de plechtige H. Mis werd opgedragen door den Zeereerw. heer L. A. J. C. (Speet, rector van het Gesticht ae Voorzienigheid te Amsterdam, waarbij de .Weleerw. heeren ond.-kapelaans van deze parochie Mulder en Jansen as sisteerden. Een groot aantal eerw. neeren geestelijken w.o. Mgr. Smoulders, Deken te Warmond en de Hoog env. heer Taskin, pre sident van het groot-Seminarie, waren tegen woordig. Het zangkoor zong (zeer goed in uitvoering) de driestemmige Mis van Mit- terer, terwijl na de H. Mis een aan alle aan wezigen uitgereikt feestlied werd gezongen. Op den dag verder werd van hier als elders veel belangstelling in velerlei vorm betoond, terwijl ook de avond zeer feestelijk is ge vierd, waarbij het spel en de zang der kin deren veel bijval had en de genoodigdeu zeer heeft doen genieten. Ook de volgende avonden oeloven evenveel succes te hebbeu, Biollendief. Een bloemist alhier kocht een hoekje bollen in den grond voor f 300. Gis teren. wilde hij ze gaan rooien, doch een ongenoode gast had dat reeds voor hem gedaan. VELSEN. R. K. Haven- en Transportarbeiders. De Stct. bevat de Koninklijke goedkeuring op de statuten van de vereeniging „St. Johan- dee de Deo", afdeeling Velsen van den Ned. R.-K. Fabrieks-, Haven- en Transportarbei dersbond „St. Willibrordus eu onderafdee- ling van den Ned. R. K. Volksbond te Vel sen, gevestigd te Velsen. Geslaagd. .Voor het examen M. O. akte Kil (.mechanica, kennis van werktuigen en technologie) is te 's-Gravenhage geslaagd de heer H. Felix te fort .Velzen. VELSF.ROOHD. Toon oei uitvoer inc. Met welwillende mede werking der R. K. Tooneelvereeniging „In- ter Nos" zal Zondag 24 October een uitvoe ring gegeven worden ten bate der St, An- toniusschool. Wij twijfelen er niet aan, of de uitvoering zal, gelijk vorige keeren, uit stekend slagen. Kaarten zijn te bekomen in het Patronaat. IJMUIDEN. Het mijnengevaar. De Trawler „Ca- tharinaMaria" IJ. M. 56 rapporteerde 140 mijlen uit IJmuiden 3 drijvende mijnen ont moet, te hebben. Op diezelfde hoogte pas- seeide een Zeppelin koersende om de west. Desertie. De Haagsche Krijgsraad heeft F. C X. S., milicien der infanterie, afkomstig uit Ijmuiden, ter zake desertie van de wacht, ver oordeeld tot 2 maanden militaire detentie. Dezf bekl., die reeds veel straf heeft gehad, kon daar door geen verlof krijgen en liep toen naar zijn zeggen maar weg. HEILQ0. Jubilé. Donderdag 4 November as. zal het 25 jaren geleden zjjn, dat W. Kaandorp werd aangesteld als koster der parochiekerk St. Wililóiordus alliier. Wij hebben alle reden om te vertrouwen, dat de parodhianen van Heiloo dien dag niet onopgemerkt zullen laten voorbijgaan, maar den getrouwen en ijvervollen koster op ondubbelzinnige wijze zullen doen blijkeu yan hunne belangstelling in dit zilveren jubilé. Vrije- en ordeoefeningen. Voor de examens vrije- en ordeoefeningen slaagden Dinsdag te Amsterdam de heeren: S. Spronk, A. Spruijt en R. Verberne, allen leerlingen der Bisschop pelijke Kweekschool alhier. Ea Woensdag zijn* voor dit examen geslaagd de heeren: C. J. v. d.' Berg en J. C. F. Pieters, van hier. Uitslag publieke verkooping. Ten overstaan', van notaris C. H. Moens had gistermiddag in' Café „Oud Meerestein" de publieke verkooping: piaats van een woonhuis met tuin en erf aan den: Kuikensweg te Heemskerk, groot 1.32.98 H.A.f: belioorende aan de wed. en erven D. Schipper,) in 2 perceelen en gecombineerd. De uitslag was als volgt: perceel I: de ho-r Bakkum, f 4023; perceel II: de heer G. Schoe-1 huis f 3130, terwijl beide perceelen gecombi-' neerd voor f 7163 door den heer W. Kuiper: werden gemijnd. SCHAGEN. UVsiag verkooping. Bij de ten overstaan van Notaris van den Bergh alhier gehouden verkooping der onroerende goederen, van wijlen den heer Jb. Stammes Sr. werden ver kocht: lo. De boerenplaats met arbeiderswoning, wei- en bouwlanden, aan den "Bonkelaarsdijk onder Schagen, groot 23.39.70 H.A., aan den heer P. Stammes Jzn., te Schagen, voor f 48091. 2o. De boerenhofstede met eenige perceelen wei- en bouwland op Grootewal onder Schagenj groot 7.87.20 H.A., aan den heer J. de Veer, te Schagen, voor f 23850. 3o. Dc arbeiderswoning met bouwland o| Grootewal, groot 27.40 A.,. aan den heer P< Stammes Jz., voornoemd, voor f 1910. 4o. Ze., perceelen weiland, on Grootewal, t? briek van TDeisz. t© MaisoiUo ia irv vlammen op- voor I 9-öfl UfiT mud £U f hn na wn '1> g.ii •v «*.-** <^or\ ion Ren op al rnai in ontvangfit. getio-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1915 | | pagina 2