mm DAMRUBRIEK, F3NANCIEELE BERICHTEN 19 Prins Iwan. Het Hand werk hoekj er Raadsels. Antonio de Roomijs-verkooper. +- +- westzaan. Tot bekentenis gebracht. De wegens inbraak tn het kantoor van de fa. de Jong, gearresteerde K B. van Zaandam en P- J. J. Seh. vtan Koog a. d. Zaan hebben thans ook bekend, den in braak in het kantoor van de. fa. Nanninga en ran Dillewyn Co. in den nacht van 20 op 21 Sept. te hebben gepleegd. WORMER. Gymnastiek. Bij de te Amsterdam gehouden examens voor de Vrije- en Ordeoefeningen, klaagde o.m. ook de heer S. A. Butter van hier. INGEZONDEN. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de jicdactio zich niet aansprakelijk. BITTERE KOUDE!.... De winter nadert; de eerste koude heeft zich reeds doen gevoelen. Het is hoog tijd de arme gevangenen in Duitschland van warme onder kleederen te voorzien. Stellen ondergoed worden klaargemaakt, te gen de prijzen van 3 a 5 gulden per stel, door bet Internationaal Liefdewerk voor Gewonden en Krijgsgevangenen, onder, eere-voorzittersciiap van mevrouw Cort van der Linden en voorzitter schap van mevrouw de gravin de Geloes te Eis- den, stichtster van het Liefdewerk. Giften in geld of natura (nieuwe onderkke- deren) kunnen gezonden worden aan: Het Centraal Comité, te Maastricht (station S.S.) en aan de verschillende comités: Amster dam, Singel 334; Breda, Willemstraat 17; Den Haag, Parkstraat 73 AMaastricht, Station S.S. ^Centrale); Maastricht, Markt (Union Beige); Roosendaal, Brugstraat Tilburg, Stationstraat. Liefdadige personen kunnen hun naam doen vermelden op de bordereau-kaart, die aan de ge vangene» gezonden wordt en het onderteekend ontvangbewijs bekomen van de gevangenen, wel ke zij op deze wijze helpen. N.B. Het Centrale Belgische Comité van het Internationaal Liefdewerk, is ofiiciëel erkend in zijne hoedanigheid als Centraal Comité voor Nederland, van het groote Liefdewerk tot Onder steuning van Belgische Gevangenen, gevestigd te Le Havre. ran ttlenst; m éen woord, die lui, die reetfes 'vóór de mobilisatie in die omstandigheden Iverkeerden van: „Geef ons heden one dage- jiijkech brood". Ik zal hier niet met een zgn. huishond- staatje voor den dag komen, zooals ik al vaak in de nieuwsbladen heb gelezen, daar bovenstaande zin voldoende bewijs, insluit, dat in deze bedoelde categorie van men- schen zich in ondragelijke omstandigheden moeten bevinden. Wanneer het dus waarheid is, dat zij reeds vóór de mobilisatie al op een afgepast rant soen stond enen bij velen mag ik wel zeggen, dieet, dan is toch immers nu het tekort voldoende bewezen, als men vrijwel mag aannemen, dat alle levensmiddelen 25 pet. duurder zijn geworden. Immers, ieder werkgever of hoofd van eeii bedrijf, zal voor zich moeten toegeven, dat bij het stijgen der prijzen ook de arbeid duurder is geworden, waarvan ik dan hoop dat óók, de in deze genoemde categorie van menschen, namelijk: kleine zakenman, vaste daglooner en lagere ambtenaar of beambten eveneens voor bun arbeid in die duurte mo gen deelen, zooals, God zij dank, op veel plaatsen en by vele ondernemingen al het geval is. U mijnheer de Redacteur, dankend voor de verleende plaatsruimte, leekon ik met hoog- achting, X. LISSE, 18 Oct. 1915. MOBILISATIE EN DUURTE-TOESLAG. Mijnheer de Redacteur, verleen mij s.v.p. <oor onderstaande regels een weinig plaats ruimte. Dat de mobilisatietijd voor ieder, zoowel kapitalist als bedelaar, een zwaar drukken de tijd is, is een ontegenzeggelijke waarheid, m. dat daar tusschenbeiden een categorie menschen zijn die in deze tijdsomstandighe den daarmede 't méést te worstelen hebben, ja eveneens een waaiffieid. Wie dus die men schen zijn?.... Vooreerst de kleine zakenman, de vaste daglooners en de lagere of mindere ambte naren of beambten in alle mogelijke takken ST. NICOLAASFEEST. Waar verleden jaar een Kersfeest voor pl.m. 360 kinderen van gemobiliseerden door mij werd georganiseerd en in den Schouwburg al hier gegeven werd, kon niemand denken dat een tweede wintef zou komen die vele vaders door de voortdurende mobilisatie uit hun gezin zou blijven onttrekken. Het plan is daarom in- plaata van een Kerstfeest- een St. Nicolaaa- feest te tfeven voor kinderen van gemobiliseer d-en in den leeftijd van 6 tot 10 jaren. De ouders zullen bij dit feest niet worden uitge- noodigd. Een aantal kinderen van gemobiliseerden uit Haarlem en Omstreken zullen dus onder vol doende toezicht van dames en heeren St. Nicolaas te zien krijgen. De zaal waar het feest zal plaats vinden zal nader bekend gemaakt worden. Zij die voor dit plan sympathie gevoelen worden beleefd verzocht aan mijn adres Kruis weg 70c rood geschenken of bijdragen te willen zenden. Gebruikt speelgoed zal ook zeer welkom zijn, wellicht is er by het nazien van speelgoed- gasten wel iets te missen. Misschien zijn er ook dames of meisjes, die voor de kinderen een of ander kleedingstuk willen maken of iets willen breien, óf poppen aankleeden. Elk stuk zal welkom zijn, ook prentenboeken, lees boeken, klompen, schoenen, kousen, mutsen, wanten, griffels, leien enz. Voor kinderen van niet-gemonillseerden zul len, zoo zij onder behoorlijke geleiden komen, voor een nader te bepalen entreegeld gereser veerde plaatsen te krijgen zijn, om het feest te komen zien. Wellicht zijn er verscheidene jongens en meisjes die, als de ouders het go-ed vinden een stukje speelgoed willen brengen aan het adres van mej. MARY I. FLEISOHMANN, Kruis weg 70c rood. De directie der melkinrichting „de Sierkan" heeft, reeds de gekookte melk toegezegd. Dc Séance van Maandag. Maandagavond gaf de heer ten Brink clie in den laatsten wedstrijd om het Meesterschap van den Nederlandschen Dambond,' den mees tertitel behaalde, op verzoek van de Haar- lemsche Damclub in het lokaal dier club „Korenbeurs" Spaariïe' een Simultaan-Seance voor leden en genoodigden. 't Was er overvol terwijl niet minder dau 32 spelers aan de borden hadden plaats ge nomen. Hieronder waren zeer sterke krach ten, wat uit den uitslag dan. ook voldoende blijkt. Met een kort woord opende "do voorzitter, de heer J. Jacobson Azn., den avond, dank brengend voor het aanwezig zijn van de hee ren C. H. Broekkamp en A. M. Verkerk Sr., cereleden der club, en do verschillende af gevaardigden van zustervereenigingen zoowel van hier als uit Amsterdam en Utrecht. Te 81/4 uur werd aangevangen en doorgespeeld tot 91/2 uur. Toen werd tot 10 uur gepaus- seerd en in dien tijd den jongen meester buide gebracht. Namens de leden en Bestuur van de Haarlemsche Damclub werd hem een gou. den horlogeketting' overhandigd, terwijl een zijner damvrienden daar nog een medaille aan toevoegde. Verschillende afgevaardigden voerden nog het woord. De heer C. H. Broek kamp te den Burg op Texel was opzettelijk overgekomen voor deze gelegenheid cn zei dan ook o^a. dat hij mijnen, onderzeeërs en bruinvisschen getrotseerd had om hier te kunnen zjjn. Hij herinnerde aan het ont staan van de bekende- dammedaille („de Don ker") waarbij hem voor den geest zweefde twee zeer jonge menschen die toen in op komst waren, een te Utrecht en een te Haar lem, en ziet vervolgde spreker: De oudste der twee werd eerst kampioen zijner club, daarna Wereldkampioen. De jongste, eerst Meesterdammer, kampioen van Nederland en kampioen zijner club, toen kampioen van Haarlem e. o. en behaalde daarna den Mees tertitel op schitterende manier. Al hetgeen de verschillende sprekers aan voerde hier te herhalen zou te veel plaats vergen; alleèn wil ik nog memoreeren wat de afgevaardigde van D.Ö.S. te Amsterdam zei. Spreker zegt er trots op te zijn als af ge-1 vaardigde den heer ten Brink te mogen hul digen te meer omdat hij een der mededingeis was in den laatsten wedstrijd. noen hij even wel niet hem gespeeld had, had hij de over. tuiging gekregen dat hij in de verste verte zich niet met ten Brink op één lijn mocht stellen, zelfs was zijn meening dat hij niet met hém in een dergelijken wedstrijd mocht kampen. Hij verhaalde, dat de oud-kampioen van ons land de Haas als zijn meening Ie kennen ►had gegeven, dat ten Brink geheel hetzelfde spelkarakter had als b.v. Dr. Moli- mard, de bekende Fransche speler, die het spel op zoo hoog pijl had gebracht en een technisch damspeler bij uitnemendheid is. Spreker geloofde dan ook dat de Simultanist van hedenavond aan de spits zou komen ie staan van het damspel in Nederland. Te ruim tien uur werd de seance voort gezet en te I141 uur was de laatste partij afgeloopen. Zoodat den heer ten Brink 32 partijen in 4i/a uur speelde, wat een ge middelde geeft van nog geen 81/2 minuut per partij, hetgeen, gezien de vele sterke en geoefende spelers zeker een succes is. Winners waren de heeren A. Zijlstra, H. W. Zitman, B. Fransman, w. B. J. Pippijn, A. Slinger, en van Dartelen, allen leden van de Haari. Damclub; W. Stroo en I>. A. van Abs, leden van de Damclub Haarlem cn C. H. van Breesehoten van Wit en Zwart te Utiecht. Remise maakten de heeren P. v. Amersfoort, W. J. A. Matia, O. en A. v. Werff, J. Lijcklama, D. v. Tuiji, H. M. Janssen, J. Mulder, D. Wielinga en A. v. Ketel. Bij loting werden aan de heeren Stroo, v. Abs, Zitman, Slinger en van Dartelen de prijzen uitgereikt. Probieem no. 8 van H. W. Z (Eerste publicatie). 1 a 3 4 HAARLEMSCHE DAMCLUB. Vraagstuk no. 7; toegepast door Sobriëtas. (Wit speelt en wint een schijf). 46 mim 25 35 46 47 48 49 50 Zwart 15 schijven op 3 4 6 8 10 11 12 13 14 16 17 18 .19 24 en 26. Wit 15 schijven op 25 27 28 32 33 35 36 37 38 39 40 43 45 47 en 48. Zwart 9 schijven op 6 8 9 10 13 15 18 en 26. Wit 10 schijven op 22 24 29 32 33 34 37 40 41 en 43. Oplossing dezer problemen worden gaarne ingewacht uiterlijk Maandag 1 Nov. 1915. Oplossing van probleem no. 3 van den auteur: Wit: 11—7, 31—27:20. 36—31. 48-42. 39—34. 25 51! Oplossing van probleem no. 4, van den auteur: Wit: 32—28. 28—22. 46—41. 27—21 !i 39—331 33:4. 4:71! Goede oplossingen ontvangen van de heo ren: J. van Looij, W. J. A. Matla, Jb. Met- tes, W. van Raaphorst. „Sobriëtas". N. V. d. Poel en J. H. Hilders te Lisse. De beer Jb. Mettes zond ons tevens goede oplossingen van probleem no. 1 en no. 2, het welk verzuimd werd te vermelden. De Haarlemsche Damclub houdt haar bij eenkomsten des Maandagsavonds van 8 tot 12 uur in de bovenzaal van cafó „De Ko renbeurs", Spaarne 36, alhier. Alle correspondentie deze rubriek betref fende gelieve men te zenden aan den heei H. W. Zitman, Harmenjansweg- 63, alhier. BEURS VAN AMSTERDAM. Noteeringen van 20 October. Staatsleeningen. NEDERL. pet. V.K. L.K. II.K Ned. W.S. Obl. (kl.) 5 102% 102.9/16 - Ned. W.S. Obl. (gr.) 5 101.15/16 101% Ned. W.S. Oblig'. 3% 83 A 83A Ned. W.S. Oblig. 3 73% 74.5/16 73% Ned. W.S. Certif. 3 73% 73.3/16 73% Ned. W.S. Certif. 2% 63.3/16 63% 63% (Een Russisch sprookje). Toen de oude grijze Czaar stierf, was prins Iwan, zijn zoon, neg minderjarig, maar de keizerin, die zijn stiefmoeder was, stoorde zich daar niet aan. In alle steden en dorpen van: haar rijk liet ze afkondigen, dat zij zelf dó vegeering in handen zou nemen, tot prins' Iwan meerderjarig was, die noodige bekwaam heid had verworven en een passende prin ses had gehuwd'. Eerst moest hij dus zijn plichten ale "koning let ren, alvorens op den tróon te klimmen. Ze liet den prins dus over aan de zorgen van een voogd. Zekeren dag, dat de prins met zijn voogd aan bet wandelen was, kreeg hij lust om lang» de stadswallen te gaan. „Goed," antwoordde de voogd, „laten wé langs de stadswallen gaan." En toen ze voorbij de torens der wallen' kwamen, hoorde prins Iwan plotseling een' stem, die tot hem zei: „Verlos mij uit deze gevangenis. Verlos me, ik bid u erom. Ik zal' niet ondankbaar zijn, want ik zal n redden' van groot gevaar, van den dood zelfs." „Wat is dat," vroeg prins Iwan, terwijl bij! stil bleef staan om te luisteren. „Wat ge-: beurt daar in dien toren? Wie zit daar op gesloten!" 1 ,,'t Zal niets zijn," zei de voogd. „Ik heb niets gehoord, kom laat ons doorgaan, 't was' ank el uwe verbeelding, die wrkte." „Zoo, heb je niets gehoord," zei de prins. „Als je niets gehoord hebt, dan zal je nooit iets in je leven hooren. Ik wist niet dat je doof was." En zwijgend wandelden zij verder. De prins kon dien naéht niet slapen. Steeds lag hij te denken over de stem, die hij in den toren gehoord had. Hij kreeg het zoo benauwd, dat hij het niet meer uithouden kon. Bij de eerste lichtschemering sprong bij uit zijn bed, nam zijn klein zwaard van den muur en sloop stil buiten het paleis. Toen bij huiten de poorten was, liep hij zoo snel zijn beenen hem dragen konden, naar de stadswallen. Bij den toren gekomen, trok hij zijn zwaard en 6loeg hij ermee op de geheimzinnige deur, zoolang en zoo dik wijls dat ze, heelemaal aan stukken gekerfd, eindelijk toegang tot een donker hol gaf. Een groote geweldige arend kwam hem tegemoet. „Ik dank je, prins," zei de arend, „dat je me uit mijne vreeselijke gevangenschap ver lost hebt. Ik zat reeds duizend jaar in dezen toren gevangen. Ik zal niet ondankbaar zijn en telkens als je in gevaar verkeert, zal ik je helpen. Want de gevaren, die je omrin gen, zijn groot En op hetzelfde oogenblik, dat ik deze woorden tot je spreek, dreigt u de dood. Luister dus goed naar me. Zoodra je in 't paleis terugkomt om te ontbijten, zal je stiefmoeder je honingkoeken aanbie den, maar pas op, dat je er niet van eet. Steek ze in je zak, dan zul je spoedig onder vinden, waarom ik je gewaarschuwd beb. Ik heb je nog meer te zeggen. Toen je vader nog leefde, was hij erg bekommerd om een passende bruid voor je te vinden tegen den tijd, dat je oud genoeg was om te trouwen en ten slotte gelukte hij erin en je werdt de verloofde van het koninginnemeisje, dat 'leeft en heerschl aan het Einde der Wereld. Je vader zwoer, dat je geen andere prin ses zoudt huwen en er werd eveneens over eengekomen, dat het koninginnemeisje geen anderen prins zou huwen. Reed6 drie jaar heeft ze naar u gewacht om de verloving be- jkend te maken, maar je stiefmoeder wil niet, dat je den troon beklimt en tracht je door lalle mogelijke middelen van kant te helpen. Verlies daarom geen tijd, maar vlucht dade- lijk naar het koninginnemeisje aan het Ein- jde der Wereld. Maak een tochtje op uw jacht en neem je vedel mede. Wanneer je 'in volle zee bent, speel dan eenige mooie wijsjes en je koninginnemeisje zal het hoo ren en je tegemoet varen uit verre landen. Maar pas op, dat je niet in slaap valt. Wat er ook gebeure, je moet altijd zorgen dat je wakker blijft. Het koninginnemeisje zou het niet mooi vinden, dat je sliepj, wan neer ze kwam. Zij zou weer weggaan, ont- goocheld, en ze zal nimmer een tweede maal de verre reis afleggen. I Prins Iwan dankte den goeden arend en 'ging naar buis. By het ontbijt kwam zijne stiefmoeder hem met een zoeten glimlach te gemoet. „Hier," zei ze, „neem deze honingkoekj es, jik heb ze zelf voor je gebakken." „Dank je," antwoordde de prins, „maar ik 'heb nu geen trek om ze op te eten. Ik zal 'ze meenemen en straks opeten. Ik ga een tochtje maken op mijn jacht en wat van de zeelucht genieten. Wil je mijn jacht doen klaarmaken?" De keizerin was door deze woorden eenigs- zins onthutst en toen de prins de kamer ver laten had, riep zij den voogd en zei: „Ge moet met prins Iwan meegaan, als bij zijn tochtje maakt, cn wanneer hij soms 'op zijn vedel spelen zou, steek dan deze speld in zijn kleed en hij zal in slaap vallen. Zoo lang de speld in zijn kleed blijft steken, zal hij slapen." Prins Iwan wandelde ondertusschen zee waarts en onderweg voelde hij iets in zijn zak bewegen. Hij voelde er uiet^ de hand in en trok er een hagedis uit. Hij voelde op nieuw en haalde er een pad uit. Een derde maal voelde hij en toen slipte er een slang uit. „Waarachtig, dat was muu dood geweest." dacht de prins. „De arend wist wel wat Ibiij zegde, toen hij mij waersc"uwde- voor die koeken. Wat zou er gebeurd zijn als ik ze had opgegeten?" (Wordt vervolgd). De oplossingen der raadsels van de vo rige week zijn als volgt: 1. Katwijk. 2. Rook, 3. Handschoen. 4. Om ze dicht te knoopen. De oplossing van no. 5 komt in liet vol gende nummer. R00ttll5? tte» nte ROOMIJV f «ca n»N Het was zeer warm. Mijnheer Jan sen en mijnheer Brouwers meenden met beter te kunen doen dan een doosje roomijs te koopen. Joch terwijl Antonio hen bedien de... zagen ze juffrouw Gladijs, een goe de kennis, naderen. „Ze mag niet zien, dat we roomijs van 1 cent eten," zeiden ze en ze hielden hun builtjes achter den rug. Doch Frits en Piet en kleine Jan waren ook op hun post.... Toen juffr. Gladijs voorbij was, kwar men mijnheer Jansen en mijnheer Brouwers tot de bevinding, dat alles reeds op was. En Antonio had er pret in en zei tot de teleurgestelde heertjes: „Wil ik ze opnieuw vullen, boeren?" UITSLAG iVAN DEN WEDSTRIJD VOOR GROEP A MEISJES VAN 8 TOT 11 JA A EL De èers'te prijs is toegekend aan Truusje Saeijs, Langendijkstraat 11, Haarlem. De tweede prijs is toegekend aan Nelly Dekker, Zonnewijzerspad N 52, naar ik meen Zaandam. Een eervolle vermelding verdient Adriana van der 'Ham, Melklaan 1*8, Velzen. Truusje Saeijs heeft het leidsel keurig ge werkt en de kleuren uitstekend gekozen. Het kiezen van de verkeerde kleuren is 't eenigste gebrek van Nelly Dekker haar werk. Ik had immers duidelijk gezegd, de kleuren van onze vlag en vergelijk nu het blauw van onze vlag eens met het blauw van je paardeleidsel, een heel ver schil hé. Maar anders hebt ge het keurig gewerkt. Echter had ik gaarne, wanneer ge weer eens met een wedstrijd mede doet, dat ge je naam en adres duidelijk aan je werk hechtte. Ik moet nu aan het poststempel raden dat het werkje uit Zaandam kómt. Evenzoo met Adriana v. d. Ham Ge had» er wel een duidelijk briefje bijgevoegd, maar niet aan het werk gehecht en het zou heusch geen wonder zijn wanneer ik zoodoende het eene werkje met het andere verwisselde- Ge hebt hel anders heel aardig gewerkt voor zoo'n klein meisje, denk er echter om, dat ge het koord er steviger aan vastnaait, want ik ben er heusch bang voor, dat wanneer ge er mede laat spelen, de koetsier heel gauw de stükken in de handen zal houden. De werkjes J^on voor de gelukkige winsters de prijzen) zullen binnen eenige dagen aan onze kleine meisjes worden verzonden. VERVOLG VAN DE BESCHRIJVING VAN BET HANDWERKJE VOOR GROOTE MEISJES. De vorige week heb ik op de teekening de hoofdlijnen van onzen rand laten zien, Het was mijn plan om je nu den rand te laten zien, als hij geheel afgewerkt was, Maar ik maak mij toch bezorgd, dat ge dan met h# borduren je gauw zoudt vergissen, Daarom geef ik nu voor de tweede maal op de teekening de hoofdlijnen aan, maar me{ bijvoeging van de versiering tusschen dq hoofdlijnen in het bovenste randje. Gq begiijpt wel dat die versiering ook aan den onderkant van den rand op dezelfde maniet gestopt moet worden. Ook van de bloemj jes heb ik den eersten toer, dus de halve bloempjes gei eekend. Hoe de bloempjes er uit zie a als we den tweeden toer gewerkt hebben iaat i« je de volgende week zien. Wanneer we den rand langs het sirookjo werken en we beginnen volgens onze tee> kening aan de rechterzijde, dan zullen w« bij hel einde van ons strookje denzelfdan hoek moeten werken als aan het begin, maar ni zal die hoek natuurlijk naar den tegenover» gestelden kant liggen. Het best zuil; ge jé dien hoek kunnen voorstellen wanneer g< de teekening omdraait en haar dan tegèii het licht houdt.. Daar ik dit handwerkje vooi groote meisjes schrijf, vind ik het on» nöodig den hoek in tegenovergestelden kant te teekenen. De volgende week maken vv« ons schortje geheel af. M. H. 1 ,4-f^ - 1 1 1 1 4" 41 1 1 4 v V—L 1 v- 4 -t 4 4- 4 t 1 - 1 4" d- -H -+ I s 4 1 "tl "t -+ - 4 1 -4 -f - H f- -A f 1 T f f- 4 j 4- f- 4 I 1 1 1 t- I 1 1 1 1 1 4- 1 1 V 2 4 5 16 26 36 16 45 4t) 4/ 4ö 40 „u DE KINDERCOURANT «f - V-.+ 1 f ,1 -t "v •7 s 1 1 4~ -H 1 1 j 1 Aa 1 I 1 —H r 1 -p- ~h rf~ 4- -4 -4 4 -4 1 I 1 1 -4j t- f- -T -H 1 t 1 L >-+-i i "T i H" fJ -f- rr -4 f J 1 i 1 N -f- T r n A 1 1 H i f y f-H I r 1 ~4 f 1 1 1 1 1 I 1 1 1 1 1 1 4- 1 1 1 1 j T- T" 7 1 1

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1915 | | pagina 8