UIT DE PROVINCIE lei niet anuers, of dit onderzoek zal er toe Dij- jragen, dat door verschillende personen, door jerschillende richtingen wederkeerig veel van ïkander wordt geleerd. Wat ons Katholieken in 't bijzonder betreft Iouden wij, naar aanleiding van de instelling er Commissie op twee punten willen wijzen. Laat in de eerste plaats de belangstelling, die (lijkbaar ook de Regeering er in stelt, voor ons jen krachtige aansporing wezen met allen ijver In met alle toewijding ons patronatenwerk te «lijven bevorderen. Vervolgens: blijkens de verstrekte opdracht, tai de Commissie ook voorstellen kunnen doen. [in die zullen natuurlijk eventueel gedaan wor pen op grond van de verstrekte gegevens. Laten fiaarom allen onder ons particulieren en ver- tenigingen die soms te eeniger tijd door de tommisaie om inlichtingen gevraagd mochten gorden, deze steeds bereidwillig en uitvoerig feven, opdat soms niet, worden later voorstellen tedaan, het aan onze eigen schuld zoude zijn te bijten, dat daarbij niét met onze omstandig heden, met onze wenschen en verlangens in vol doende mate rekening gehouden werd. HOE HET IN DEN OUDEN TIJD GING. liet „Vaderland" verhaalt hoe in 1875 de ossen de heer Tak van Poortvliet in de Kamer kwam. Dat „hoe" was toen niets bijzonders, paar regel. Toen in 1875 Zutphen vacant kwam, schreef Jiet bestuur van de Liberale Kiesvereeniging pi daar een brief aan Tak van Poortvliet, of deze het district de eer wiide aandoen, het in de Tweede Kamer te vertegenwoordigen. Op zijn L stemmend antwoord werd hij vriendelijk ver zocht eens naar Zutphen te*kcmen om met zijn kiezers kennis te maken. Dat kennismaken be stond hierin, dat hij door het bestuur in een rijiuig met vier paarden van de spoor werd ge- ha aidat hem een uitstekend diner werd aan- g. roden in een der eerste hotels, en dat hij ficli tusschen diner en dessert op het balkan K: toonde aan de saamgestroomde en hem toe- uichende menigte, die dankbaar was, dat mijn teer Tak wel zoo goed wou wezen het district n de "tweede Kamer te vertegenwoordigen. Het gaat tegenwoordig niet meer zoo--gemoe- tielijk als in den gouden tijd der liberalen! LEI MIJNENGEVAAR EN DE HARING- VISSCHER1J. Men schrijft uit reedersknngen De schepen welke thans van de haringvangst lerugkeeien hebben de visscherij gestaakt wegens Jiet mijnengevaar. Dagelijks komen schepen bin nen met kleine vangsten, uit angst, voor de fcilnen. De karinggrijzen zijn dagelijks stijgende, fcc-odat bij kleine aanbrengsten nog goede be sommingen worden gemaakt. Behalve op de bekende plaatsen, zooals de punt van de Doggersbank, zijn thans mijnen aange kondigd op 52.45 N.B. en 2.30 O. L., 53.36— f.4; 53.40—3 20 en 54.55—3.10. Ook op plaatsen welke niet bekend zijn en tvaar voorheen geen mijnen werden waargeno men komen ze thans voor. Te verwonderen is het Sus niet dat met het oog hierop de reeders oowei als de zeelieden, de visscherij wenschen eindigen. Uit tie aanbrengst van veel volle en weinig jpe haring d. i. haring zonder hom of kuit blijkt dat de visscherij nog niet behoefde ge- tindigd te worden en er nog veel te vangen is, :oodat het wel te betreuren is, dat wegens het nijnengevaar deze kans moet worden opgegeven. NED. ROODE KKUIS. Het hoofdcomité van het Ned. Roode Kruis yerzoekt mede te deelen, dat het Centraal Ma gazijn verplaatst is van Lange Voorhout no. 18 haar Beestenmarkt no. 88 te 's-Gravenhage en gat zdoals z. i. algemeen bekend verondersteld (nag worden het beheer van dit magazijn o. m. gelast is met de inzameling van versnaperingen koor de zieke Nederiandsche militairen om deze, ha aanvrage van de betreffende chefs van mili- jaire en Roode-Kruis-ziekeninrichtingen, naar [leze hospitalen te verzenden. In de hoop, dat vóór het begin van den tomenden winter een einde gekomen zou zijn mui den vemietigingskrijg, stelde het hoofd- pomité het nog steeds uit opnieuw een beroep op !s lands ingezetenen te doen, om door inzending (an geld en verschillende zaken dit nuttige werk (e schragen. Nu echter de winter voor de deur staat; de Dorlogsfakkel in Europa blijft laaien; de Ned. fee- en landmacht moet blijven waken voor de heiligheid van het vaderland; de manschappen, naartoe behoorende, opnieuw blootgesteld zijn pan den invloed' van het komende slechte weer i dientengevolg de verschillende ziekeninrich- ngen gevuld zullen raken, meent het hoofdco- ité voornoemd niet langer te mogen dralen ei het doen van dit beroep, vooral ook omdat e kas en de voorraad, niettegenstaande de teeds vroeger in grooien dank aanvaarde hulp pan velen, uitgeput zijn. Te eer gaat het hooidcomité hiertoe over na pntvangst van een schrijven van den generaal- ajoor, inspecteur van den Geneeskundigen lenst der Landmacht, luidende: „Ik heb de „t uw college te berichten, dat ik het zeer op rijs zou stellen, als gedurende de mobilisatie' icg voortgegaan zou kunnen' worden met het itdeelen van versnaperingen aan de zieken in ,e militaire en Roode-Kruis-ziekeninrichtingen \p den voet zooals door uw college van het begin [er mobilisatie af gedaan werd-, het verstrekken tan lectuur en spelen veroorloof ik mij in het (ijzonder aan te bevelen." Dientengevolge noodigt het hoofdcomitê een |eder, die wil medewerken om het leven te ver langenamen van hen, vrier gezondheid geleden leeft door de diensten aan het vaderland be- Irezen, uit tot inzencing van; roode wijn, malaga, padera, portwijn, sherry, vruchtenwijn, bessen- lap, limonade, chocolade in tabletten, cacao, thee [oifie, suiker, jam, vruchten en water, sigaren) jigaretten, rooktabak, lectuur (liefst Nederiand- (cae) en gezelschapsspelen of wel geld tot aan loop van het ontbrekende of van hierbij niet jenoemde zaken. De ondervinding, tot nog toe opgedaan, heeft langetoond, dat om aan alle aanvragen in rede- Ijkheid te voldoen, f 3000 a 4000 noodig (uilen zijn. Tevens wordt de aandacht er op gevestigd, at aan bovengenoemd magazijn eenige dames eeds onvermoeid bezig zijn met het vervaardi- en Van eenvoudige wandversieringen ter op- roolijking van de vaak eentonige ziekenverblij- m. Toezending van daarvoor passende platen, efst in kleurendruk, benevens kalenders voor 916, zal mede zeer op prijs gesteld worden. ■Alles kan geadresseerd worden aan: jhr. E. Wichers, Centraal Magazijn van het Hoofd comitê van het Ned. Roode Kruis, Beestenmarkt 88 te 's-Gravenhage. VOORBARIG AFGEREKEND. De heer L. Simons heeft in de „Nieuwe Am sterdammer" uitgemaakt, dat het Christendom geen waarlijk levende zielekracht meer is van dezen tijd. Het nieuwe en eenig geloof van dezen tijd is het nationalisme. Dit nationalisme, dat niets anders is dan zelfbehoud, heeft zich in dezen oorlog schitte rend geopenbaard en maakt elke politieke over- heersching van het eene volk over het andere tot de meest onstabiele machtspositie ter wereld, doemt elke wereldheerschappij tot een onvermij delijk einde. De heer Simons rekent wat al te gemakkelijk en wat al te lichtvaardig af met het Christen dom, zegt „Het Huisgezin" terecht. Vermoedelijk omdat hij het niet kent. Indien hij zich de kleine moeite had gegeven, kennis te nemen van hetgeen de Paus in deze tijden geschreven, gezegd en gedaan heeft, voor al van diens roerend beroep op de vorsten en hoofden der volken, de heer Simons zou zoo boud niet gesproken hebben. De Paus wenscht den vrede gevest op het recht en de rechtvaardigheid; wil, dat rekening worde gehouden met de wettige aspiraties der volken. De Paus wil dus geen overheersching van het eene volk over het andere, geen wereldheerschap pij van één volk. juist voor het nationalisme is de Paus in de bres gesprongen, omdat willekeur en dwang en overheersching de kiemen zijn voor nieuwe con flicten en nieuwe botsingen. Zonder Christendom is het nationalisme een leeg woord en een leeg begrip. Alleen met het Christendom kan het nationa lisme zich handhaven, omdat het Christendom de leer is van het. recht en de liefde. Beschaving, wetenschap en vooruitgang zijn niet bij machte de volken in vrede naast elkan der te doen leven. Een op de spits gedreven nationalisme bergt zelfs groote gevaren. Alleen het Christendom kan den vrede her stellen en een duurzamen vrede waarborgen. En van het Christendom is de Paus de door- luchtigste vertegenwoordiger. Wie naar zijn woord luistert gaat veilig. Wie zijn woord verwerpt doolt af. Dit is zoo geweest in het verleden, dit is nog zoo voor het heden en zal het blijven voor de toekomst. UITVOER VAN NIKKELEN EN BRON- ZEN PASMUNT VERBODEN. Bij Kon. Besluit van 21 October 1Q15, no. 40, is de uitvoer van nikkelen en bronzen pasmunt van het koninkrijk der Nederlanden verboden Een Hollandsche jongen het Legioen van Eer. In het JRotterdamech Nieuwsblad" deelt een Nederiandsche jongen, die in Fran- schen krijgsdienst is, in een serie artikelen zijn oorlogsavonturen mede. Hij vertelt thans, hoe een Tilburger, van Rooy, het Legioen van Eer kreeg. Hij schrijft: We gingen er dus met 300 vrijwilligers op uit om te trachten het verloren terrein te herwinnen. Een stevige kanonnade van het 3e regiment der koloniale troepen in de flanken, dekte onzen op- marsch. En we wisten gelukkig door te dringen tot de plek waar wij den vorigen dag waren terug geslagen Daar kwam het commando„liggen De Duitschers bleken op niets verdacht. We lagen dan te wachten op verdere bevelen, toen opeens van Rooy. die gladdekker uit Til burg, bij den luitenant van 't Hart kwam. Luit, zei die, in zijn plomp dialect, as jai main nou je revolver geef zal ik is kaike wa 'k doen kan. Eerst is een keesie neme. En hij stopte zijn mond propvol tabak. Jongen, sprak luitenant van 't Hart, je waagt te veel. Kan main dat verschele, je kan maar één keer sterve Ja, maar ik ben niet verantwoord, als ik je* alleen laat uitgaan. Och bè je gek! nep van Rooy, in Tilburg vechten we óók wel 'ns met de pelisie. 'k Ben niet bang. Nou, vooruit dan maar, besliste de luite nant. Dus trok van Rooy er op uit, met geen ander wapen dan de revolver van den luitenant. Luit, zei die nog, vóór hij wegging, nou gaan ik deze richting uit en as je me in drie kwartier niet terugziet, dan mot je maar niet ongerust zijn, wantdan kom ik een half uur later 1 Pas was van Rooy weg of de luitenant kreeg spijt, het was toch niét goed geweest den jongen alleen te laten trekken. Daarom stuurde hij hem vier man achterna. Maar van Rooy, die dat in de gaten kreeg, kwam dadelijk terug. Nee, luit, riep-ie Ik mot alleen gaan, an ders gaan ik niet. Als je dan per se wil, van Rooy, antwoord de de luitenant, ga dan maar, ik zeg je nog eens in tegenwoordigheid' van onze landgenooten, je bent alleen verantwoordelijk. Bestig, luit, zei van Rooy en vertrok. Twee uur verliepen en we dachten niets an ders of van Rooy was minstens bij de Duit schers krijgsgevangen, toen-ie opeens weer ver scheenmet een groote Duitsche trombone, die hij van een voorpost gesneesd had, onder den arm 'k Heb heel wat gezien, luit, rapporteerde van Rooy, d'r staan automobielen op den weg eri die moffen hebben niks geen erg in ons, ze zinge almaar de Wacht am Rain en de officie ren slaan de maat Luitenant van 't Hart stuurde van Rooy dade lijk naar achteren, met den korporaal van Vliet, een Haarlemmer, ala tolk, om den kolonel te rapporteeren. Van Rooy is om dit feit met het Legioen van Eer gedecoreerd en hij werd voorgedragen voor f^geantsstreepen? Maar de streepen wou hij met. Wat heb ik er an, zei hij, ik ken toch geen Fransch, geef mij het traktement van sergeant maar. Een doodelijk ongeluk. De 68-jarige bootwerker P. de B., te Viaardingen, kreeg dezer dagen bij het lossen van boomen een boom tegen het lichaam viel in het ruim van het schip. Thans is hij in het Ziekenhuis aan de gevolgen overleden. Een arend geschoten. Te Viaardingen heeft een boerenknecht een arend met eén vlucht van 1.55 M. geschoten. Boefjes. De politie te Delft heeft de hand gelegd op een jeugdige dievenbende, die allerlei klein goed stal. Zoo werd bij' een winkelier een bus toffee gestolen, bij een ander tinnen voorwerpen; van een fiets, welke onbeheerd op den openbaren weg stond' werd de lantaarn buit gemaakt, ook braken de jongens afvoerbuizen van de wo ningen en verkochten het zink. Verschil lende voorwerpen werden in beslag geno men bij een opkooper, die een en ander voor een prikje had gekocht. Vijf knapen, van 11 tot 13 jaar, zitten nu achter slot. Het auto-gevaar. Op, den Schipluid- schen weg bij Delft heeft een auto een hei stelling omgereden. De inzittenden van den auto bekwamen geen letsel, doch de werk man H., wonende op het Jaagpad, kreeg de stelling op, zijn lijf. Zwaar gekwetst en met gebroken been werd hij naar het zie kenhuis Bethel, te Delft, vervoerd. Drukwerk voor de soldaten. Ver zocht wordt er de aandacht op, te vestigen dat couranten en tijdschriften, welke men vrij van port aan de militairen aan de grenzen wil toezenden, geadresseerd moe ten worden aan de soldaten van de grens wacht teen niet aan den commandant der grenswacht, aangezien die commandant meestal een officier is, in welk geval geen portvrijdom voor de zendingen door de ad ministratie der Posterijen volgens de let ter van het Kon. besluit (waarbij portvrij dom voor officieren v. ex-d afgeschaft) wordt toegestaan en de zendingen dus met straf port worden belast, met het gevolg dat zen dingen worden geweigerd. Aangezien bijna zonder uitzondering de afzenders onbekend zijn, blijven ai die stukken dan op de post kantoren liggen, zoodat de afzenders hun goed doel niet bereiken. i Onsmakelijk. De belastingbeamtea te A al ten hielden een persoon aan, die er zeer dik en bezweet uitzag. Daar dit erg verdacht leek, werd de man gefouilleerd en toen bleek hij om zijn lichaam een dikke zijde spek te hebben. O VERVEEN. Arbeiderswoningen. Door het bestuur der Woningbouwvereniging „Bloemendaal" wordt een onderzoek ingesteld naar de behoefte aan arbeiderswoningen in Overveen, zoowel ten op zichte van de arbeiders welke in Overveen wer ken maar elders wonen, als ten opzichte van slechte woningen. bloemendaal. GEMEENTERAAD. In de raadszitting van gisteren was mei ken nisgeving afwezig de heer van Vliet en verder de heeren van Stolk en Bijvoet. Na de opening werden op de voordracht voor zetter der Rijks directe belasting geplaatst de heeren P. Verde- gaal Rzn. en Jhr. L. G. Boreel. Besloten werd. om art. 8 der verordening op de waterleiding dusdanig aan te vullen, dat B. en W. worden gemachtigd om in verband met de duurte van het materiaal, het percentage van den aanleg der dienstleidingen te verhoogen. In antwoord op vragen van den heer Bispinck deelde de Voorzitter mede, dat B. en W. wachten totdat de K. E. M. daar een kabel zal hebben gelegd; zulks in verband met de kosten. De heer Bispinck betoogde naar aanlei ding daarvan dat eene verlichting van de Korte Laan zeer gewenscht is en dat men het zou kun nen probeeren met eene bovengrondsche gelei ding. De Voorzitter zeide nu dat B. en W. de zaak nog eens nader zullen overwegen en nagaan aan de hand der verordening wat in dezen nog is te doen; waarmede de heer Bis pinck zich tevreden verklaarde. Ten aanzien van een verzoek van den heer Möllinger om een rieten dak op een huis te mogen plaatsen, adviseerden B. en W. goed gunstig, ondei; voorwaarde dat adressant zorgt dat voor zijne woning eene brandkraan komt. Aldus werd besloten. Op een verzoek van dén heer Goedkoop om ontheffing van een bepaling der Bouwverorde ning werd goedgunstig beschikt. Opnieuw werd gestemd over een voorstel van den heer Laan om niet te ptaaisen een bank aan den Bloemendaalschen weg tegenover de Korte Kleverlaan. Daar de stemmen weder staakten werd het voorstel geacht te zijn verworpen. Er zal mits dien een bank komen! Vastgesteld werd een instructie voor den be waarder der school voor M- U. L, O. B. en W. stelden voor om van W. Bouman te Haarlem te koopen een stukje grond aan den Kinheimweg voor f 230. De Voorzitter verdedigde het voorstel, ten einde daar ter plaatse con beteren toestand te kunnen krijgen. Met tegenstemming alleen van den heer de Roo werd het voorstel aangenomen. Aan de orde kwam daama het voorstel van B. en W. dat wij een paar dagen geleden meldden om aan te gaan een geldeenlng van f 125,000. L De heer Bispinck meende dat nieil het geld goedkooper zou kunnen krijgen dan B. en W. voorstelden. De heer van Tienhoven echter zou er prijs op stellen dat men in het voorstel liet staan tot eene rente van niet meer dan 5 pQ De heer Bispinck hernam dat men gerust een. lager rentecijfer kan stellen en wel 5 pet. Dan zal men er ook wel komen. De Voorzitter zeide, dat rL en W. zul len trachten de leening tegen 5 put. te sluiten en als het kan tegen een lager percentage. Ver der verklaarde spr. dat alleen een maximum rente is genoemd. Op voorstel van den heer Jacometti werd besloten om in de considerans te lezen „even tueel" voor aankoop van grond voor een gasfa briek of gashouder. Aldus gewijzigd kwam het voorstel in stem ming. Alleen de heer Bispinck verklaarde zich er tegen! Vastgesteld werden eene suppletoire begroo ting dienst 1916 en een staat tot het doen van betaHngeil uit den post onvoorziene uitgaven dienst mis. Begonnen werd daarna met de behandeling der gemeentebegrooting. Daarbij stelde de finantiëele commissie voor om aan» gemeenteambtenaren en onderwijzers, evenals aan gemeentewerklieden enz. te geven een duurtetoeslag van 8 pet. op hun salaris. Daarmede zullen Alle ambtenaren, die nog feen duurtetoeslag hadden, dat in oen vervolge ebben. De begrooting zal daardoor met een bedrag van f 4628 verhoogd moeten worden. De Raad verklaarde zich daarmede accoord. Op voorstel van den heer Koolhoven werd nog uitgetrokken een bedrag van f 260 voor aansluiting van den politiepost te Voge lenzang aan de telefoon. De jaarwedde van den deurwaarder der be lastingen werd op f 200 gebracht. Op voorstel van den heer Bispinck werd besloten om den post voor een arrestantenlokaal te Aerdenhout a f 1300 te laten vervallen en B. en W. op te dragen om bij 't onderhoud van de gemeenewerk en op zuinigheid te letten. De heer Koolhoven stelde voor om te besluiten om aan de gemeentewerklieden, evenals aan de politie, een kindertoeslag toe te kennen en daarvoor een bedrag van f 168 uit te trek ken. De Raad vond dit goed. Tegen den post om aan den inspecteur van politie eene verhooging van jaarwedde toe te kennen, verklaarden zich de heeren de Roo, Koolhoven en Bispinck. De heer Bispinck zeide dat z. i. ie weinig processen-verbaal wegens overtreden opgemaakt worden en dat men veel des avonds per rijwiel zonder licht ziet rijden. De Voorzitter daarentegen meende, dat er vrij wat processen-verbaal worden opgemaakt. De post gemeentereiniging werd op voorstel van B. en W. met f 3500 verhoogd voor aan schaffing eener pneumatische machine en een nieuwen vuilniswagen. Bij de Begrooting voor de waterleiding bracht de heer Koolhoven hulde aan de commis sie voor de waterleiding, die de zaken zoo uit nemend behartigt. Daarna werd deze begrooting en de gemeente begrooting met algemeene stemmen vastgesteld. Besloten werd het maximum van de te heffen Hoofdelijken Omslag op f115,000 te brengen. Niets meer aan de orde zijnde, werd daarna de openbare zitting gesloten en ging deRaad in eene met gesloten deuren over. VE! HEROORD. Een jubileum. Gisteren herdacht de ZeerEerw. Pater Honorius Schoonbeek zijn 50-jarig kloosterfeeet. Te half negen begonnen de plechtigheden. Op verzoek van den Eerw. jubilaris zou het feest alleen kerkelijk plech tig gevierd worden. Bij het intreden in de kerk werd een toe spraak gehouden door den HoogEierw. Pater Provinciaal, die den Eerw. jubilaris geluk- wenschte met het gelukkig feest, 50 jaar religieus te zjjn. Hij eindigde met de op wekking nog eens het offer te hernieuwen eenmaal voor een halve eeuw geleden aan God gebracht. Hierna werd het Veni Creator van Fr. Epping door het koor gezongen en hernieuw de de ZeerEerw. jubilaris zijn belofte, waarna door het koor gezongen werd „Ecce quam bonus". Treffend was dit plechtig oogenblik wanneer de ZeerEerw. jubilaris ge knield voor den HoogEerw. Pator Provin ciaal de H. Gelofte aflegde. Na deze pechltigheden werd de H. Mis opgedragen door den ZeerEerw. jubilaris, ge assisteerd door den ZeerEerw. heer van Schoonbeek, Pastoor van de St. Antonius- jubilaris als persbiterum en den ZeerEerw. Pater Adolphus, gardiaan te Velseroord, als diaken en de ZeerEerw. Pater Marcus als subdiaken. Onder de H. JSfis hield de ZeerEerw. Pater Angelus (oud-gardiaan van .Velseroord) de feestpredikatie^ De feestredenaar begon met te getuigen, eerst te hebben geaarzeld deze feestpredi- catie te doen. De Eerw. spr. had liever gezien dat hiervoor was verzocht iemand van beter talent. Maar gedachtig aan den steun, welke hij gedurende zijn verblijf to Velser oord van den ZeerEerw. jubilaris heeft mo gen ondervinden, had de Eerw. spreker de gelegenheid dankbaar aanvaard om bij dit gouden feest het woord, tot hem te richten. De Eerw. spr. schetste het verleden van den Eerw. jubilaris. Hij prees hem als man van deugd en groote zielskracht. Verder 'ging de Eerw. spr. na wat de Eerw. jubilaris gedaan heeft en nog zal doen voor het heil der zielen, hetgeen steeds zijn grootste doel is geweest. Hij huldigde hem als een getrouw religieus en eindigde met den wensch dat op het einde van zijn religieus priesterlijk leven de goede God hem geve de kroon van gelukzaligheid. Door de ZeerEerw. Paters en Eerw. Broe ders werd onder leiding van den ZeerEerw. Pater Egidius op zeer verdienstelijke .wijze de Mis van Singerberger gezongen. Moge de goede God den ZeerEerw. jubi laris nog vefe jaren geven van kracht om voor het godsdienstig leven to kunnen wer ken i Tiit voorzeker do wensch van acho- liefe Velseroord. IJMOIDEN. Personalia. Bij K. B. is met ingang van 1 November J. Houtgraaf, onder toekenning van eervol ontslag als machineknecht tevens maga zijnknecht bij de Rijkselectriciteiswerken alhier, benoemd tot electricien bij die werken. Een vreemd avontuur. De bericht gever te IJmuiden van de „N. Vlaard. Ct." schrijft: In het begin van deze maand verscheen in de Amerikaansche bladen een mededeeling omtrerrt de Engelsche wijze van vernietigen der Duitsch9 duikbooten. Deze wijze van optreden zou reeds tot re sultaat hebben gehad dat tusschen de 50 en 70 Duitsche duikbooten verloren gingen en zou volgens de meening van de Engelsche Admiraliteit een einde maken aan het op treden der onderzeeërs. De regeering der Ver,eenigde Staten kreeg inlichtingen, waaruit opgemaakt kon worden, dat doorloopend met succes tegen de duik booten werd opgetreden met benufp van een vernuftig uitgedacht toestel. Het officieel© rapport beschreef, hoe wijd uit gespannen netten op drijvende boeien werden uitgezet op de plaatsen, waar de Duitsche duikbooten het meest gerapporteerd waren en in open zee op de druk begane scbcepvaartwegeif of in de nabijheid van ankerende oorlogsschepen. Gewapende patrouillebooten Lagen op den uitkijk en wanneer de boeien onder water gingen, als teeken dat een duikboot „gevan gen" was, kwamen ze tezamen om de duik boot, welke zich door boven te komen tracht te uit de hindernis te bevrijden, onachaae- l lijk te maken hetzij door opbrengen dan wel door in den grond te schieten. Velen met ons zullen bij het lezen van dit relaas misachien eens ile schouders op gehaald en aan opsnijderij geloofd hebben. Doch wij hadden thans een gesprek over deze zaak met een ppvarende van een Neder- landsch haringschip (dat hier dezer dagen binnenkwam doch .welks naam wij niet zul- len noemen ter voorkoming van ©ventueeie moeilijkheden op volgende reizen) en bleek ons uit zijn ervaringen dat de Amerikaan sche mededeeling wel degelijk allen «rond van waarheid heeft. Deze opvarende deelde ons dan mede dat nil in de vorige week op de thuisreis naar IJ muiden met een flink vaartje zeilende was, toen het schip des nachts tegen iets opstootte) schijnbaar tegen een gespannen staaldraad) waardoor het vaartuig' een lichte trilling kreeg en een paar meter teruggezet werd. Dadelijk hoorde men een signaal, veel over eenkomend met het geluid van een elec- trische bel. Tot verbazing der opvarenden van het haringschip kwam eenige minuten na het hoor en van dit signaal een duikboot naar boven, weliswaar niet geheel op de water vlakte doch even daaronder, zoodat men zijn zogwater duidelijk kon onderscheiden. Dez© duikboot voer geruimen tijd om het vaartuig heen om eens poolshoogte te nemen daar door de duisternis zeker niet voldoen de kon worden opgenomen met welk soort vaartuig men te doen had. Ten lange leste verdween de duikboot toch weer in de diepte en zeilden de Hollanders ongemoeid verder onder den indruk van het vreemde avontuur en blijde zoo goed aan het raadselachtige geval ontkomen te zijn. HOORN. Demonstratie van Grteppelploegen. Vanwe ge de Vereeniging tot Ontwikkeling van den Landbouw in Holland's Noorderkwartier zullen op Woensdag 3 November van 's morgens half 10 of op de landerijen van de Proefzuivelboerderij in d'Ampten, alhier, d« greppelploegen in werking worden vertoond' die zijn aangegeven voor de door de vereeui- ging uitgeschreven beproeving. UITGEEST. Hanze. De Hanze-afdeeling Uitgeest ver gadert a.s. Dinsdag 26 Oct., des avonds 7 uur bij den heer G. Smit ter behandeling van: 1. Opening. 2. Notulen. 3. Ingekomen stuk ken. 4. .Verslag Commissie Regeeringscrediet. 5. 'Voorstel tot het houden van een feest avond. 6. Rondvraag. 7. Sluiting. Liturgische cursus. De liturgische cuieus, uitgaande van het Plaatselijk Comité voor K. S. A., zal beginnen op. Woensdag 10 November. NOORD WIJKERHOUT. Gemeenteraad. Gisteravond veigader- de de Gemeenteraad onder voorzitterschap van den loco-burgemeester, de heer .War merdam. Alle leden waren tegenwoordig. Na piededeeling van eenige ingekomen stukken, w.o. dat van Ged. Staten, dat de voorwaarden inhield waarop de verlegging van het harde Pad is toegestaan aan den heer GUldeinond te X.isa©, werd de begrooting dienstjaar 191S behandeld en met algemeene stemmen vastgestefd met eindcijfers in ont vangst en uitgaaf van f 26.382.59 en nog een buitengewone ontvangst van ruim f1139 die als saldo op de begrooting komen. Uit de begrooting bleek o.a. dat het kost bare wegenonderhoud op den desbetreffende:! post met f 1000 was verhoogd en op f 4500 gebracht, daar de werkelijke kosten dit jaar f 4407 hadden bedragen. Ook de kosten brand weer waren fiooger geraamd. Bij de rondvraag biackt de wethouder .v. Noort de Schouw over de Maandagsche we tering ter sprake, dat z.i. niet voor gemeente, rekening mocht geschieden, doch door de aan gelanden; wat onderzocht zal worden. Een strook grond aan de gemeente behoo- rend en in gebruik bij den heer Zalm, en door dien ontgonnen, zal men dezen verkoo- pen voor 20 cent per "Meter, doch er eerst een meter aftrekken om den weg daar te verbreeden. Ook zal men onderzoeken of nog meer grond aan de gemeente behoort, dan zal men nog verder dien weg verbreeden. De openbare vergadering werd hierop ge sloten, HALFWEG. He najaarsveemarkt 2^1 alhier wor den gehouden op" Dinsdag 26 dezer. ZWANl-MilJKG. Politie. Tot onbezoldigd gemeenteveldwach ter is aangesteld de heer B. de Haan, voorheen gepensioneerd agent van politie te-Amsterdam thans lantaarnopsteker te Zwanenburg. HAARLEMMERMEER. GEMEENTERAAD. In de zitting van gisteren was afwezig de heer Los wegens ziekte. Onder de ingekomen stukken en mcdedeelin- gen bevond zich o.a. een verzoek van het hoofd van school 8 te Vijfhuizen om zijn verzoek om overplaatsing naar school 9 te Zwanenburg als niet gedaan te beschouwen. Voorts een verzoek van de afd. van Het Witte Kruis om voor berging van verplegingsartike- len een lokaal van de O. L. school 5 te mogen gebruiken omdat de gemeente wegens verbou wing het wijkgebouwtje van d® afd. in gebruik heeft genomen voor berging van de brandspuit. Het verzoek wordt toegestaan. Een verzoek van dezelfde afd. om een bijdrage in den aankoop van een rijtuig voor ziekenver- voer met paardentractie en ®en jaarlijksche bijh drage in het onderhoud daarvan, wordt in han den van B. en W. gesteld om advies. Een verzoek van de geatenfokvereeniging te HilLegommerdijk om evenals de andere in de gemeente gevestigde gedtenfokvereenigingen een subsidie uit de gemeentekas te mogen heb ben werd in handen van B. en W. gesteld ter afdoening. Tot leden van de commissie tot wejing van schoolverzuim werden herkozen de heeren A* v. d. Stadt, A. A. van Wijk en W. Valkenburg, terwijl in de vacature Huisman werd gekozen de heer G. Beetsma. Op het ingediende voorstel van het raadslid van Reeuwijk om van gemeentewege teekenon- derwijs te verschaffen en leerlingen en lesgeidi nu niet wenschen ovev te gaan tot .eene verlich ting van de Korte Laan, maar daarmede te ltcrlc -uit T>e.rx broeder van den EiOrW. ALKMAAR.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1915 | | pagina 2