Op gemakkelijke betalingsvoorwaarden. - Zie iedere week de prijzen in de etalage. HET KLEEDINGMGAZIJN „HET ANKER" kindergoedeben. KAAS. KAAS. P.H.HHRTEL, I Onze mannen. Voor de Keuken, m Kleine Houtstraat 2, Haarlem, IEDER DOET 2IJJÜ HOORDEEL. NL MOK, Klein® Houtstraat 2. opschieten tiygiéa's Gewichtstarief LAMPENMAGAZIJNE VANAF HE DE Vleeschhouwer - Groote Houtstraat 19. DE SPllAHNE-DANIi DEPOSIT O-SEiüTE Dingen die te pas kunnen komen Allerlei heeft een grooten voorraad zeer fijne Oovercoat-Ièemies, Ulsters tn gewoon model en mat Haglasn- meuwen, Paletots, Demi-Saisons, Costumes, enz. enz, ongeregeld aangekocht, afkomstig van eene zeer groote zaak in Amsterdam en kan deze goeüeren, niettegenstaande alles duurder ie, nog bensden de vroeger geldende prijzen verkoopen. B. A. SMITS, Groote soi teering. -- Billijke Prijzen, Veel geld. Adverteert in de ftóuwe HaarL- Courant. Nieuwe Gracht 98 HAARLEM, A. P. DE 6BAAFF - RIJWIELHANDEL. Toen i"k onlangs een stukje had geschre den over „Onze kinderen", zeide mij iemand gekscheerend: nu krijgen we zeker iets over „onze mannen". Ik antwoordde: dat durf ik niet. Ik heb er echter nog eens over nagedacht en— heb het stoute stuk gewaagd, maar, geachte lezeresl U zorgt wel dat uw heer gemaal het niet leest? We stellen ons voor heel intiem onder een gemoedelijk theetje te zitten babbelen, en dan wordt er toch gewoonlijk onder ons. katholieke dames, niet anders verhandeld dan zoo'n beetje over de mode, over muziek, over onze eigen huishouding. Nooit spreken we over anderen, ten minste niet met kwa de bedoeling. Mevrouw A. vertelt over haar goeien man' altijd zoo bezorgd, zoo vol attenties: vrouw, heb je nog wel geld genoeg? Mevrouw B. dweept met haar echtvriend; hij wil nooit alleen uit, altijd moet ze mee, en nu ggan ze weer een paar daagjes de stad uit, louter voor pleizier. Mevrouw C. daarentegen roemt de huise lijkheid van haar man; hij is maar 't liefst bij me thuis; niet zoo altijd naar vergade ringen, alleen maar 's avonds naar 't Lof en verder zitten we gezellig thuis!! Kolossaal, wat een model mannen!! Helaas,-er zijn er maar al te veel buiten model. Laten we den middenweg nemen. Te betreuren is het, dat het dikwijls in veel gezinnen zoo onvreedzaam toegaat; maar zou ook hier niet het spreekwoord toepasse lijk zijn: Waar twee kijven?en zouden wij vrouwen niet ontzaggelijk veel kunnen bijdragen tot het geluk van onze mannen door toegevendheid, inschikkelijkheid en een gepast optreden op z'n tijd? Zij, de sterken, zijn o zoo spoedig zwak, kleinmoedig; wij, de zwakkeren, Ihebben meer wilskracht, meer uithoudingsvermogen in tegenspoed; dat is geen complimentje aan ons zeiven, maar dat ie zoo. Dat ziet u om u heen onder verschillende standen, zoo arm als rijk, en hiervan zon ik verschillende voorbeelden kunnen opnoemen. Er zijn mannen die bepaald volkomen lei ding noodig hébben, en waar het kan moet de -vronw haar man in alles ter zijde staan. Ziehier een paar voorbeelden: Een arbeider komt thuis, een beetje Maan dag gefhouden ('t is historisch), mompolt zoo iets van: werk, morgenochtend vroeg aan den gang, heb geen gereedschap, moet nog gaan koopen.... maar in z'n dommel gaat-ie naar bed en vergeet z'n plicht. Maar 't dappere vrouwtje heeft het ge hoord, en heen gaat ze, naar den winkel, koopt het gereedschap en plaatst het yoor z'n bed. En 's morgens gaat de man naar z'n „karre- wei", maar beseft niet eens dat-ie het z'n vronw te danken heeft, dat hij z'n plioht weer kan deen.... Een oppassend huisvader, ijverig zaken man, is einde een paar dagen stil en neer slachtig Mevrouw bekommert zich over haar echt genoot. Eindelijk wil ze 't vragen: Kom, wat scheelt er aan, Charles? Je bent zoo stil, is er iets niet in orde? 't Doet hem goed, dat ze er naar vraagt; ze willen immers alles deelen, maar toch, Ibij bedroeft haar niet graag, en schuch ter komt 't er uit: deze week een groote wissel; geld te kort, weinig ontvangen.... Even schrikt ze op, maar terstond herstelt ze zich, denkt even na enhaar besluit is genomen. Beste Charles, misschien kan ik je hel pen, ik heb mijn kleêggeld opgespaard, ik meende een nieuw wintêrcostunm te koopen, 'k heb echter mijn inkoopen nog niet ge daan; toe, neem jij dat geld, hen je er mee geholpen?.... Ik kan mijn kleeren wel wat opknappen, en als we samen ga.an wande-, len, als jij me mooi genoeg vindt, is 't im mers voldoende! Blijde nam mijnheer 't voorstel aan, ver vuld van dankbaarheid jegens z'n moedige vrouw en tevens vol mo-ed en werklust voor de toekomst, om later op zijn beurt z'n vrouwtje te kunnen verrassen. Dit voorbeeld Ibeb ik altijd onthouden. De volgende week komen we nog even op' dit onderwerp terug. Thee zetten. i Thee is de lijfdrank van het moderne menschdom. Men ontbijt met thee, men „drinkt koffie" met thee, men teat met thee, men heeft menschen op de thee, steeds met I thee. Logisch mag het dan ook heeten, dat men aandacht heeft voor het bereiden van die thee, dat men let op het materieel, waar- j uit de theepot gemaakt is, dat men oog heeft voor de theebus, voor het theelichtje, enzoovoorts. Een bekend fijnproever heeft onlangs eenige „wetten voor de bereiding' van thee" gepubliceerd, lo. Bewaar uw thee in een eikenhouten kistje, dat weer in een blikken of looden bus is geplaatst. Laat de thee nooit het metaal raken. 2o. Reken voor drie kopjes thee één schepje. 3o. Ge bruik nooit anders dan een porceleinen theepot, die vooraf tweemaal is omgespoeld met kokend water. 4o. Giet den pot niet ineens vol, doch eerst half, na drie minuten de rest. po. Totaal mag de thee niet langer dan 7 minuten trekken; daarna moet de pot onder de teacosy. 60. Dien nooit meer dan één jchepje of één klontje suiker er bij. 7o, Gebruik afgeroomde melk. Gemarineerde makreel. In verband met den trek der liariageu door de mijnenlinie, waardoor ze onmoge lijk gevangen kunnen worden, is de haring schaarsch en hebben onze inleggerijen zich genoodzaakt gezien, inplaats van deze visch makreel te marineeren. Gemarineerde ma kreel, in vredestijd een zeldzaamheid, is vol gens kenners niet zoo fijn als haring, doch ook wel goed genietbaar. Zelfs ^refercerea sommigen makreel boven haring. Er is in middels nog iets op te merken aangaande het gebruik van makreel. Deze visch is in gezouten of gerookten toestand zeer vet, waardoor men er spoedig genoeg' van krijgt, en wat zelfs oorzaak is, dat velen een in digestie krijgen na het eten er v.m. Men zij er dus voorzichtig mee. Porcelein bewaren. Menige huisvrouw verwondert zich er over, dat haar beste porcelein, al wordt liet hoogst zelden gebruikt, soms met krassen en vlek ken wordt ontsierd, die er niet meer uit te krijgen zijn. En toch staat zulk een ser vies misschien jarenlange in do kast, zan der voor den dag gehaald te worden, tenzij alleen om het eens schoon te maken. En dat is het juist! Want hoe wordt het gewoonlijk bewaard? Hoog opgestapeld staan de borden en schotels daar in de kast, het eeno op het gndere, en dat is het bederf van uw servies, mevrouw. Heeft u ooit op gemerkt, dat de onderste randen van por celeinen voorwerpen, gewoonlijk ruw en scherp zijn, vaak erger dan bij ge woo u aar dewerk. Deze rand 'drukt en krast op de gladde oppervlakte van het voorwerp, dat er onder staat, en het onvermijdelijk gevolg daarvan is, dat die oppervlakte ruw en be krast wordt, waardoor uw porcelein wordt ontsierd en bedorven. Fn locü is er zoo'n eenvoudig middel om dat te voorkomen, door namelijk tusschen iedere twee borden of schotels een stuk zacht papier, bijv. dik vloeipapier tè léggen, waar op de rand van het bovenstaande bord rust. Dit is een kleine moeite, zelfs een tijdpas- seering voor dames, om die stukken papier naar den vorm van het bord te knippen, kost heel weinig, en behoedt uw porcelein voor krassen, die het ontsieren, vooral wanneer er geschilderde figuren op voorkomen. Boven dien heeft men cr nog het voordeel van, dat dit vloeipapier, wanneer uwe kast voch tig mocht zijn, de vochtdeelen opslurpt en een nieuwe aanleiding tot ontsiering en be derf wegneemt. Het is toch van algemeene bekendheid, dat vochten, vooral wanneer zij een zeker salpetergehalte bevatten, zeer na- deelig werken op alle voorwerpen, welke, er aan zija blootgesteld. De vrouwelijke architect. Wij lezen in „Z. D.": De architectuur wordt in nieuwe baan ge leid: de architect van heden houdt zich ook bezig met „nietige dingen", het ontwerpen van interieurs fen van meubels. Niet alleen teekent de architect stoelen, tafel3 on lam pen, doch hij rekent, het ook zijn taak het publiek behulpzaam te zijn bij het inrichten van een nieuw te betrekken huis. De archi tect bezichtigt het leego huisje, bekijkt de meubelen, die men ervfor beschikbaar hoeft, verneemt, hoe men een en ander verdeeld wenscht, en gaat dan aan het teekenen en meten. Hij neemt dan de zorg voor stoffeeriug en meubileering geheel op zich, pleegt nu en dan eens overleg, en na eenige weken vindt men zijn oude boeltje terug in een nieuwe omgeving en naar modernen smaak geschikt. Menigeen bewondert de architectonische voortbrengselen van den modernen tijd, doch is zelf niet in staat maar iets te scheppen. Hier is een echt vrouwenberoep te vervul len. Zelden nog is een vrouw in staat ge weest om een kerk, een beurs, en museum, een schouwburg in grootsche lijnen te ont werpen. Doch zij had smaak genoeg, een interieurtje gezellig te maken. Laat zij het dan 'ook wezen, die te hulp wordt geroe pen, wanneer er een huis moet worden in gericht. Hier kan zich haar vrouwelijke smaak ten volle ontplooien, en hier is dank baar werk te verrichten. MENU YOOR ZONDAG. iVermicellisoep met runderbal lol jee. Varkensfilet. Stoofperen. Aardappelen. Yoghurt. MENU VOOR VASTENDAG. Gestoofde zoutevisch. Worteltjes. Aardappelen. Gort met rozijnen. GOEDKOOP MENU. I. Stamppot van aardappelen -met witte kool met mndervleesch. H. Jan in de zak. BEREIDING SOEP. Bij de vooruit getrokken bouillon voege: we zooveel vermecelli en runderballetjes al we voor gebruik noodig hebben. Een varkensfilet wordt in boter aan" ieder zijde bruin gebraden; men legt er een beetj peterselie bij en laat hem verder goed toege dekt nog een paar uur smoren. Stoofperen worden direct'ia het schillen opgezet; half onder water, zeer weinig een snuifje zout en een lepel suiker, goed omgeschud en verder 3 uur laten stoven oii matig vuur, goed toegedekt. Zcutevisch wordt nog eenigen tijd in het water gezet, dan in ander water opgezet^ men voegt er beschuitkruimels, schijfjes ci-i troon en wat boter bij en laat het 3 kwar-* tier stoomen. Voor de worteltjes nemen we eerst een stukje boter; wanneer dat gesmolten is gaanl da worteltjes in de pan met een weinig zout en suiker en zeer weinig water; alles omj schudden en ruim twee uur laten stoven ip stevig toegedekte pan; als ze gaar zijn, doe1)_ men er fijngehakken peterselie overheen. Gort met rozijnen. Op een halve kop gort) 2 ons rozijnen, 2 liter water; de gort moet VA uur koken op matig vuur;een uur vai) te voren gaan de gewassehen rozijnen erbi>' Witte kool met aardappelen koken veel menschen bij elkaar, 't Is eohter veel srnaj keiijker de kool af te koken, laten uitdruip pen en als de aardappelen gaar zijn, eerst al-? les bij elkaar voegen en flink door elkaaij stampen met de jus van runderlappen erl doorheen, 't Is ook veel smakelijker meli bouilli uit de soep of met reuzel gestamp' en met zoogenaamd corned beef of geperst vleesch erbij. Als we een rest stamppot hebben, kunne' we die gemakkelijk den volgenden dag ge bruiken met bijvoeging van Jan-in-de-zak. Hiervoor nemen we 3 pond tarwebloem, 1 kop gruttemeel, A pond keukenzout, gist lauw water en melk en minstens 1 ei; dan wordt alles flink door eLkaf.r geklopt tot ee.il zeer stevig beslag en voegt er het laatstej de aangemaakte gist bij; natuurlijk is wal meer eieren lekkerder, b.v. 3 of 4. Men doe het beslag in een daarvoor genaaid zakje o! bindt het in een doek, sluit het goed af mei eenige ruimte voor het rijzen en laat het uur koken; 't laatste uur op de ander zijde; Men plaatst een oud bordje onder in de pa1) voor het aanzetten en zorgt dat de koeW voortdurend blijft koken met 'voldoende waJ ter. Aanbevelend, Reiskosten worden vergoed. - Zondags tot 6 uur geopend. Om plaats te m aken voor onze groote sor teering moderne Regu lateurs ruimen wij al onze PAARD-RE&ÜL4IEÜS S met iOpCt. korting op. Ook nog een paar an tieke "toeltjes-klokken en staartklokken voor een beetje. L C. KARSTENS, VIERKANT, - LISSE. Inkoop van oudpdenzilvat 10 van 10 k 12 K.G. en daarboven niets eerlijker dan CENT per K.G. ongeveer l3/4 ct. per stuk. Inlichtingen ook voor kleine oi opgemaakte wasschen enz. Langendijkstraat 32, C. H. van Daalen. Kruisstraat 4. Kleine Houtstraat 49. Het ophangen der ornamenten wordt niet in rekening gebracht Loodgieter. Zinkwerker. Aanleg Gas- en Waterleiding. Kunt u besparen wanneer men voor zijn hard verdient geld degelijke win- terkleeding koopt en toch vour weinig geld. Nieuwe katoenen rommel kunt u altijd nog wel koopen dat is mooi op het oog, maar valt niet mee in het dragen dus wilt u het geld nuttig be steden dan gaat gij naar KLLIN MAAR DAPPER en u is besnst tevreden. Uit sluitend eerste kwaliteit jekker», fijne over en w nterjassen, mantels Reuzen- kwaliteit Pantalons, beslist geen katoe nen rommel, neemt kenners mede. Nog steeds voorzien van goüed 2e hands schoenwerk, 'k geef tevens hooge prjzen voor duffe sche jassen. Spasanmoudesrir. U®, QGÜ ZÖSaöASS GpgM S. V. P. op 188. Lot zijn dsgslijiis de Extra fijne Runderlappen f 060 fijn Rundergehakt f O 55 Magere Runderlappen f O 65 Pius 1 cent slaeiitiauiskosten. Alles per 5 ons. Voor Iele kwaliteit wordt ingestaan. Kapitaal 11.Q00.Q00.— Geplaatst en volgestort f 500,000.- Met I dag opzeS'j'Rg 'Voor maand aast Voor 3 Voor 6 meenden *asS Voor 1 j»®»1 wa»*- KfiBieginsaeweg 48 - Haarlem öel. ïnï. iöü HERSTELPLAATS EN STALLING VAN RIJ «VIELEN, Eenie Vertegenwoordiger voor Haarlem en Heemstede der Ijüsëfi en KELIAKSLE Kijwielen. - VOOR DE DAMES T, VEEM DEKE Zijlstraat IS t H

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1915 | | pagina 8