TELEGRAMMEN Van hedenmorgen. BINNENLAND BERICHTEN UIT DE PROVINCIE de mintaire medaille. Zijn verdiensten wer den saamgevat als volgt: Een even ener giek al3 behendig aviateur. Heeft als vrij williger zeven bijzondere opdrachten ver vuld met de volkomen minachting voor elk gevaar en met een buitengewone koelbloe digheid en handigheid. De „Prinz Adelbert". Van officieel Duit- ache zijde wordt erkend dat de kruiser, welke door een Engelscke duikboot werd getorpedeerd, de „Prinz Adelbert" zelf was. Het schip liep in 1901 van stapel, had een waterverplaatsing van 9000 ton, een snel heid van 21 knoopen en een bewapening van 4 21 c.M., 10 15 e.M. en 14 8.8 c.M. Kanonenn. De bemanning bestond uit 51)1 koppen. Venetië gebombardeerd. Heuler seint uit^ Home, dat de Oostenrijkers driemaal met succes een luchtaanval op Venetië deden, waarbij o.m. de kerk Degli Scalzi werd getroffen. Een bom kwam op het dak te recht, waardoor dit met de kostbare be schildering van ïiepolo, instortte. Nieuw zwaar geschut. Volgens den cor respondent van de Neue Zur. Ztg. te Gene ve, worden tegenwoordig in Prank rijk nieu we 440 m.m. kanonnen vervaardigd. Niet alleen wat het kaliber betreft, zijn deze kanonnen een nieuwigheid, maar ook ten opzichte van het projectiel waarbij een der nieuwste uitvindingen is toegepast. (Jannen Syiva. Uit Boedapest wordt ge meld dat de Koningin Weduwe van Boer jnenië, binnenkort wederom een oogoperatie moet ondergaan, welke door den Parijsclien oogarts Landalt uitgevoerd zal worden. Z- II. de Paus eu het lot der krijgs gevangenen. De Someinaclie correspondent van de Daily Chronicle meldt, dat 's Pausen oproep aan de oorlogvoerende mogendheden om verbeteringen in het lot van de krijgs gevangenen te brengen, goede vruchten heeft gedragen. Volgens de Üsservaiore Ro mano, heeft Z. H. do Paus voor alle krijgs gevangenen één rustdag per week gevraagd, het liefst den Zondag, opdat ieder gelegen heid hebbe, zijn godsdienstige plichten te vervullen. Dit verzoek is thans in beginsel ingewilligd, ook door de mogendheden, die vroeger een anderen rustdag hadden vastge steld. Spaansche Kabinetscrisis. De Times ver neemt uit Madrid, dat, naar men gelooft, een ministerieele crisis dreigt, doch ver moedelijk beperkt zat blijven tot de ver vanging van twee of drie ministers. Senor Dato zal aan het bewind blijven en de neutraliteitspolitiek zal gehandhaafd .wor den. De Russische censuur. De Köln. Volks- ztg. bevat een bericht uit St. Petersburg, dat de Russische censor reeds sedert 4 dagen, het grootste gedeelte van de nieuwsberich ten uit Moskou in de te St. Petersburg verschijnende bladen, heeft onderdrukt. Om „technische redenen" zouden de Hoskousche bladen, in sterk verminderden omvang of in het geheel niet verschijnen. EEN ENTENTE-ULTIMATUM AAN GRIE KENLAND? BOEDAPST, 25 Oct. Volgens een bericht uit Athene aan de A Vilag heeft de Engel- sche gezant, namens de Quadruple Entente aan den minister-president Zaïines een nota overhandigd waarin werd verklaard, dat de troepenlanding op Grieksck gebied in geen geval het karakter eener bezetting draagt, aangezien de Entente verstrekkende waar borgen bereid is te geven. Voor het geval van verderen tegenstand der Grieksche re geering zouden de geallieerden de overtui ging krijgen dat hun ooriogsoperatiën door een willekeurige uitlegging der Grieksche neutraliteit werden verhinderd, alsook dat Griekenland weigert zijn verdragsverplich tingen jegens Servië na te komen. In het geval dat Griekenland deze houding denkt vol te houden zal de Entente ziah genood zaakt zien de vriendschappelijke betrekkin gen tot Griekenland af te breken. De En tente verlangt het antwoord op de nota binnen drie dagen. EEN! PAUSELIJK PROTEST IN ZAKE CAVELL? ROME, 24 Oct. Volgens een Havas-be- richt, meldt de correspondent van de Daily Express te Rome, dat Z. H. de Paus aan kardinaal Hartmann heeft opgedragen om bij den Duitschen keizer te protesteeren tegen de executie van miss Cavell, aange zien de executie van vrouwen in strijd is met de beginselen van christendom en men- ichelijkheid. (Wij laten het bericht nog geheel voor rekening van genoemden correspondent. Red.) EEN ENGELSCH TRANSPORTSCHIP GE- TORPEDEERD? KEULEN, 25 Oct. Een telegram „Van de Nederlandache grens" aan de Koln. Ztg. beweert dat 20 dezer een Britsch transport schip bij het eiland Wight door een Duit- ecbe duikboot is getorpedeerd. Het schip ging overhellen en zonk. Vele soldaten sprongen over boord. KABINETSCRISIS IN ROEMENIë. LONDEN, 25 Oct. De Daily News ver neemt uit Rome: Verscheiden Roemeensche ministers, die tegen een deelneming aan den oorlog waren, zijn afgetreden. DE GEALLIEERDEN IN SALONIKI. FRANKF. A. D. MAIN, 26 Oct. (Part.) Do Konstantinopolitaansche correspondent van de Frank!. Ztg., seint: In Saloniki •iju tot nu toe 68.000 man Engelsche en Fransche troepen geland met 100 kanonnen. Van deze troepen zijn 19.000 man Engsl- richting van Servië zijn tot nu ^o.uoo man vertrokken, waarvan 12.000 e^0a°r\ 1 de overige 8000 man te voet marcheerden. Het gebrek aan wagons w imim 1™ mdlen de Ententö bader- d*ad 100.000 man naar Servië wil zenden, daartoe vier weken noodig zouden zijn. in verband met den slechten toestand van den landweg naar Servië zijn er talrijke man schappen uitgevallen. Dezen worden in hos pitalen te -Saloniki verpleegd. GEEN KABINETSCRISIS IN SPANJE. PARIJS, 2(1 Oct. (Part.). De „Temps" verneemt uit Madrid, dat minister-president Dato verklaarde dat alle geruchten over een kabinetscrisis ongegrond zijn. Alle ministers zijn het in hoofdzaak over de binnen- en buitenlandsclie politiek eens en de lange debatten tusschen de ministers over de nieuwe Staatsbegrooting is in deze tijden niets buitengewoons. Zij wijst in geen geval op diepere meeningsverschillen. KONING GEORGE IN FRANKRIJK. GENEVE, 26 Oct. (Part.) Volgens een bericht uit Le Havre, meldt de „Vinctièmc Siècle" dat de koning van Engeland eergis teren in Le Havre aangekomen is, waar hij verscheidene Engelsche kampen bezichtigde, 's Avonds vertrok hij .weder. DE VESUVIUS IN WERKING. GENEVE, 26 Oct. (Part.) Volgens berich ten uit Italië neemt de werking der „Ve suvius" in hevigheid toe. Na een voortdu rende lava-instrooming is een hevige uit barsting gevolgd, waarbij groote vlammen naar buiten sloegen. UIT DE STAATSCOURANT. Bij Koninklijk beslui* is, met ingang van 1 December benoemd tot di recteur van het postkantoor te Maastricht, P. de Roock, thans in gelijke betrekking te Helder. is E. J. M. Heymans, te Utrecht, met ingang van 1 Nov 1915, benoemd tot bureelambtenaar van den Rijkswaterstaat der 3de klasse. ONTSLAG VAN GEMEENTEVELD WACHTERS. De Commissaris der Koningin in de provin cie Utrecht heeft aan de burgemeesters in die provincie zijn wensch te kennen gegeven, dat aan gemeente-veldwachters ontslag zal worden ver leend met ingang van 1 Januari van het jaar volgende op dat, waarin de titularis den 60-ja- rigen leeftijd heeft bereikt. Als overgangsbepaling ware een afwijking van dezen regel toe te staan voor de thans in functie zijnde veldwachters, weike op 1 januari a.s. den ü5-jarigen leeftijd nog niet. hebben be reikt en wel in dien zin, dat de veldwachters, die op dezen datum 56 jaren of ouder, doch jonger dan 65 jaren zullen zijn, nog ten hoog ste 5 jaren in functie zullen blijven, doch uiter lijk tot den lsten Januari na den datum, waar zij den 65-jarigen leeftijd hebben bereikt. Van den bovenstaande regel zou in een enkel geval kunnen -worden afgeweken, indien bijzondere om standigheden dit wenschelijk mochten maken. De commissaris verzond deze aanschrijving, omdat hem is gebleken, dat onder het personeel der gemeente-veldwachters een aantal titularis sen in dienst zijn, die wegens hun vergevorder den leeftijd geacht moeten worden aan de hooge lichamelijke eischen, welke dit ambt stelt, niet meer in al ie opzichten te kunnen beantwoorden. POSTWISSELVEKKEER TUSSCHEN NEDERLAND EN SPANJE. In verband met een correspondentie door het Bureau voor Handelsinlichtingen te Amsterdam gevoerd met Spanje, in zake invoering van het postwisselverkeer met dit land, mocht het Bureau van het Hoofdbestuur der Posterijen te 's-Gra- venhage de mededeeling ontvangen dat binnen kort gelegenheid zal worden gegeven tot het wiseleö van postwissels tusschen Nederland en Spanje. DE MELKVOORZIENING. Zaterdagmiddag heeft er in Den Haag ander maal een vergadering plaats gehad tusschen de besturen van de Melk-, Kaas- en Boterveree- nigingen over het onderwerp: melkvoorziening. Ook de Rijkscomissies van Toezicht op deze Vereenigingen waren bij deze vergadering te genwoordig. De bestuurders der Kaas- en Botervereenigin- gen verklaarden zich eenparig bereid ook te willen medewerken aan de melkvoorziening, d.w z. zorg te dragen, dat er in de groote steden voldoende melk aanwezig zal zijn. Minder een stemmig waren deze bestuurders het echter aan gaande de vraag der kosten. Enkele waren er die het inderdaad rationeel vonden, dat ook de kaas- en boter exporteurs mede zouden betalen aan de beschikbaarsteling der „regeeringsmelk", doch andere vonden, dat er, naast de belasting welke deze export draagt door het afleveren van „tegeeringskaas" en „regeeringsboter" geen aanleiding bestaat ook aan die kosten der melkvoorziening mede te betalen. Na afloop van de conferentie vergaderden de commissies van toezicht afzonderlijk. Het resul taat van deze besprekingen zal in een voorstel aan den Minister belichaamd woren. Royaal Vrijdagmiddag werd door een hoofdconducteur der Hollandsche Spoor van trein 2.42 H. in dien trein, te Amersfoort, een ijzeren geldkistje gevonden, met 40.000 gulden waarde. Onmiddellijk begaf de hoofd conducteur zich naar den stationschef en stelde dezen er mede in kennis. Eenige oogen- blikken later meldde de eigenaar zich aan en kon overgelukkig zijn sdkat in ontvangst nemen.. Grootmoedig schonk hij den eerlijken vinder een.... sigaar. Treurig. Den ruim 70-jarigen J. v. G., te Retranehement, die wegens ziekte te bed lag, is een noodlottig ongeluk overkomen: Vermoedelijk doordat zijn dekens in aanra king kwamen met een nabij het bed staand kacheltje is hij zoodanig gebrand en door den rook bevangen, dat hij bezweek, juist op 'toogenblik toen zijn vrouw die op het, land achter de woning aan het werk was binnenkwam, en haar man met zware brand wonden in dien toestand vond liggen. Langs het kantje af! Vrijdag is de koop man A. Miemantsverdriet te Barendrecht aan een groot gevaar ontsnapt: Om 9 uur in rr11 j™,orgen den overweg aan den Hordijk oversteken die gesloten wordt door den seinhuiswachter aan den straatweg. Juist toen N. zich met kar en paard tusschen de beide slagboomen bevond, vielen deze dicht en zag hij zich gevangen. Moeizaam klom bij van den wagen (de man is heel slecht ter been) om nog tijdig den tweeden boom te ontsluiten, hetgeen Ihem inzooverre gelukte, dat hij zich zei ven en het paard van een an-ders wissen dood kon redden. Hij kon echter niet verhinderen dat de inmid dels voorbijsnorrende sneltrein de dikke pa len, die op de kar waren geladen en het achterste gedeelte van den wagen geheel in splinters reed. Noodlottige vergissing. Zaterdagmid dag zou in het Keurlokaal der gemeente knecht trok 't mes en stak daarmee, hij trof trok het mes en; stak daarmede, hij trof evenwel niet het rund, maar zijn collega Van Dijk, die een vreeselijke wonde aan het been bekwam. Nadat hem in het gasthuis heelkundige hulp was verleend, is hij per rijtuig naar zijn woning aan den Haan te Hof van Delft overgebracht. Een verschrikkelijk ongeluk. Te Delft is Zondagochtend, terwijl de ouders nog te bed lagen, het 9-jarig dochtertje van den werkman Breedveld, wonende Pieterstraat, bij het aansteken van een gascomfoor, met haar kleeding in aanraking gekomen met de vlammen en in brand geraakt. Het kind liep in haar angst naar buiten. De vader, door het angstgesehrei gewekt, deed direct al het mogelijke zijn kind te redden en liep daar bij eveneens hevige brandwonden op. Het mocht evenwel niet veel baten, in hoogst deerniswekkenden toestand werd het meisje naar 'het gasthuis vervoerd. Er bestaat geen hoop op het behoud van haar leven. Een zonderlinge bezoeker. In den goud smidswinkel van den heer A. A. Borggreve, in de Ondebrugeteeg te Amsterdam, kwam Zaterdagavond een jongeman, die den win kelier een brief overhandigde onder de woorden: „hier, lees dit eens". Tegelijkertijd haalde hij een revolver te voorschijn en be dreigde daarmede den winkelier. Een wor steling ontstond tusschen hen. Toen de vrouw en de dochter des huizes daarop in den win kel verschenen, nam de aanrander de vlucht. De brief bleek een onbeschreven 6tuk post papier te bevatten. Ongeluk of misdrijf? Te Amsterdam is aangehouden een echtpaar, verdacht van op lichting onder eigenaardige omstandigheden van 290 ten nadeele van een der Amster- damsche dagbladen. Het betreft, deelt het Hbld. mede, een behanger, die volgens zijn zeggen tengevolge van een ongeluk zijn lin keroog had verloren en op grond daarvan een uitkeering van 200 had gekregen van het dagblad, waarop hij geabonneerd was. Het vermoeden is echter dezer dagen gere zen, dat de man door zijn zoon dermate zou zijn mishandeld, dat hij een oog' Ibeeft ver loren, zoodat hij geen recht op de uitkee ring zou hebben gehad. De zoon werd we gens deze mishandeling ruim twee jaar ge leden gepleegd, dezer dagen eveneens gear resteerd. Geknoei met regeeringsbrood. Geconsta teerd is, dat in een der groote bakkerijen in Den Haag' regeeringsbrood werd ver vaardigd uit een deeg, waarin oudbakken re geeringsbrood was verwerkt. De betrokken bakker is door den burgemeester gestraft met inhouding van het voor de bereiding van regeeringsbrood benoodigde meel voor den tijd van een week. De chauffeursstaking te Amsterdam. In een vergadering van de atax-ebauffeurs te Amsterdam is besproken het weigerende antwoord van de directie op de aanbieding tot bemiddeling den wethouder dr. Jitta. Ten slotte werd er een geheime stemming ge houden met 82 tegen 3 stemmen en één blanco besloten, de staking tot het uiterste Ken treurig ongeval. Te Utrecht is een arbeider, werkzaam bij een houfkooperij, van een vlot in den Leidschen Rijn gevallen. De man kwam onder de balken terecht en kon zich daardoor niet redden. Toen hulp kwam opdagen en de ongelukkige onder het vlot was weggehaald, was hij reeds verdronken. Vrcuw en kinderen blijven onverzorgd ach ter. UIT ONZE VOBICE OPLAAG HAARLEM. DE RIJKSUITKEEBINGEN AAN GEMO- bilïseerden. Naar wij in het blad van huiseigena- ien „Ons Ëgendoni" lezen hooft een lid der vereeniging „Vereenigde Huis eigenaren voor Haarlem en Omstreken" een perceel verhuurd aan oen landweerpüchtige, die haar reeds f 43.aaa huishuur schul dig is en niettegenstaande zijn belofte om geregeld elke lö dag611 van dö ontvangen Rijksvergoeding een bepaald bedrag voor huur af- te zonderen, °P 23 September j.l. weder verzuimd had dit- te doen. Als reden hiervoor gaf de vrouw van dezen landweerplichtige 0p, dat zij dit geld had gebruikt voor een uitgaansdag- De vereeniging „yere-emgae Huiseigenaren voor Haarlem en Omstreken" heeft dit geval in een adres ter kennis gebracht van den Burgemeester en dezen daarbij tevens ver zocht maatregelen te nemen, om meerdere huiuschade voor de betrokken eigenares te voorkomen. Op dit adres ontving de, vereeniging van den Burgemeester het volgende antwoord; „In antwoord op uw nevenvermeld schrij ven heb ik de eer U niec e o eelen, dat door mij aan het daarin gedaan verzoek niet kan worden voldaan. Door mij mag van de uit te keerea ter- goedirtg de huur niet worden ingehouden". Dit liaurlemsehe geval is zegt het blad helaas geen zeldzaamheid. Iq van plaai sen komt het nog herhaaldelijk voor, dat vrouwen van gemobiliseerden weigeren de huur te betalen, ofschoon de 10-daagsche vergoeding toch ook en niet in de laatste plaats, bestemd is voor kwijting der ver schuldigde huurpenningen- Gaat men dan eens onderzoeken, wat de eigenlijke oorzaak van (jeze weigering is, dan komt men al spoedig tot de ontdekking, dat bet huurgeld gebruikt is voor een uitgaansdagje of voor het aan schaffen van onnoodig huisraad enz. enz. En verder schrijft het blad: „Wat is hiertegen te doen? Hoe geraken we uit dezen wantoestand, waarbij de huis eigenaar het lijdelijk moet aanzien, dat het voor huurbetaling bestemde gedeelte der Rijks vergoeding door de vrouwen der gemo biliseerden dikwijls voor onnoodig® uitgaven wordt besteed, terwijl daarenboven verschil lende autoriteiten en overheidspersonen den verhuurder voortdurend onder allerlei bedrei gingen aansporen om van zijn recht tot uit zetting zoo spaarzaam mogelijk gebruik te maken „Op de eerste plaats moet onze Regeering zmgen voo" een voldoende Rijks vergoeding aan de gemobiliseerden, waarvan gemakkelijk de verschuldigde huur kan worden betaald. Doch dit is niet voldoende. De Regeering moet zich de zekerheid verschaffen, desnoods door het voorstellen van een wetteiijken noodmaatregel, dat de Rijks vergoeding ook inderdaad besteed wordt voor het doel, waar voor zij wordt gegeven, nl. om te voorzien in de noodzakelijke levensbehoeften van de gezinnen der gemobiliseerden. Dan alleen kan men gevallen als het Haarlemsche voorkomen. „Meent de Regeering dat het niet op haar weg ligt zich met deze zaak te bemoeien, dan'moet zij het den betrokken huiseigenaars niet euvel duiden, wanneer zij weigeren hun ne woningen langer te verhuren aan wanbe- talende gemobiliseerden en- ten opzichte van dezen van hun uilzeltingsrecht gebruik ma ken. Anders dwingt zij, hetzij direct hetzij indirect, de leveranciers van woningen om hunne pcrceeieu te blijven beschikbaar stel len zonder dat zij daarvoor betaling ont vangen, hetgeen toch zeer onrechtvaardig zou zijn. „Een eigenaar heeft recht op de volle huur zijner woningen, ook wanneer z ij aan g'e m o b i 1 i s e e r d e n zijn verhuurd. „Bij de bespreking der werkzaamheden van het Koninklijk Nationaal Steuncomité in de zitting der Tweede Kamer van 26 Februari j.l. heeft de heer Kleerekooper er op aan gedrongen dat de Regeering zou bevorderen, dat ook aan do gezinnen der gemobiliseer den'in hef vervolg huurbons zouden worden verstrekt. Dit denkbeeld lijkt ons niet kwaad, mits de waarde der te verstrek ken huurbons dan worde gesteld op het bedrag der volle huur. „Doch hoe de Règeering ook over het verstrekken van dergelijke huurbons moge denken, zij is' in ieder geval verplicht om op de eerste plaats te zorgen voor een vol doende Rijks vergoeding aan de gemobi liseerden en dient vervolgens afdoende maat regelen te nemen om te voorkom eu, lat het geld gebruikt wordt voor andere doel einden dan waarvoor het bestemd is, m.a.w. dat de huurpenningen worden opgemaakt voor een uitgaansdagje." EERSTE BEETHOVENAVOND. De eerste der drie Beethovenavonden, te geven door de heeren Ph. Loots, piano, en E A. Cats, viool, zal plaats vinden op Donderdag 28 Octo ber a.s., in de bovenzaal der-Soc. Vereeniging. Op de belangrijkheid van deze avonden, voor al voor dilettant-musici, wezen wij reeds vroe ger. Op dezen eersten avond worden ten ge- hoore gebracht de vier eerste sonates van Beet hoven voor viool en piano. EEN OPLICHTER AANGEHOUDEN. Zekere G. C. M., schilder van beroep, wonende te Schoten, is te Delft door de recherche aan gehouden, omdat hij nieuwe heerencostuums en winterjassen voor geringen prijs te koop aan bood. Bij onderzoek bleek M. een drietal firma's van hier te hebben opgelicht voor 13 heerencos tuums, 8 winterjassen en 4 pantalons De nog in zijn bezit zijnde goederen, alsmede die welke reeds door hem verkocht waren, zijn in beslag genomen. GEMENGD KOOR J. S. BACH. van een gemengd zangkoor a capelia on der leiding van den heer P. de Nobel, is besloten dit koor definitief op te richten onder den naam van „Gemengd Koor a Capelia J. S. Bach. Het koor §telt zich ten doel het instudee- reu van oude en nieuwere koorwerken. "On geveer 44 personen, respectievelijk dames en heeren traden als lid der Vereeniging toe. Met de instiideering der werken zal direct een begin worden gemaakt. De voorloopige commissie werd in haar geheel als bestuur gekozen. De nieuwe Schouwburg aan hef Wilsonsplein. Naar wij vernemen ie gister door prof. J. A. G. van der Steur, bouwk. ingenieur te 's-Gra- venhage, bij onderhaudsche aanbesteding de bouw van den nieuwen Schouwburg aan het Wilsonsplein alhier gegund aan den heer W. Saeijs, aannemer te dezer stede. MUSEUM VAN KUNSTNIJVERHEID In de Raadzaal van het Museum van Kunst nijverheid te Haarlem is thans eene merkwaar dige tentoonstelling geopend van nieuwe llijver heidskunst, die zeker aller aandacht verdient en wel der metaalwerken van den Heer Jan Eisen- loeffel, den ambacht-kunstenaar, die met zoo veel toewijding z(jn kunst beoefent. Wij vinden er voorwerpen van huiselijk ge bruik, van weelde en confort, lijfsieraden en andere werkstukken, die deze Nederlandsche metaall-kunstenaar met veel voorliefde en smaak vervaardigde. BURGELIJKE STAND. Geboren: 22 Oct. z. van G. Burger—Schou ten. d. van M. A. van Ommerenvan Eg- mond. 23 Oct. z. van A. M. Teunevan den Berg. z. van G HeijnisHofstee. z. van H. E. Bom—Staasen. 24 Oct. d. van M. A. GlasLange. 25 Oct z. van A. Ottenbras Overleden: 22 Oct. J. Geutskens, 77 jaar, A. L. Dyserinckstraat. W. P. Rozenhart, 84 jaar L. Annastraat. 23 Oct. P. Osinga, 39 aar,' Meesterlottelaan 24 Oct. J J. A. Wisse,.23 jaar, Hazepaterslaan. J. van Os, 66 jaar, Hazepaterslaan. J. Diehl, 74 jaar, Kleine Houtweg. 25 Oct. N. Bijnsdorp, 19 jaar, Voorzorgstraat. EEN KRUISER GETORPEDEERD. LONDEN, 25 Oct. De bladen te St. Peters- burg melden dat een Engelsche duikboot by 1 bau een Duitsehe kruiser van bet ype „Prinz Adelbert" aangevallen en in 611 gronc geboord heeft. DE ITALIANEN AAN DEN BALKAN. LONDEN, 25 Oct. Volgens telegrammen uit Brindisi ontvangen, neemt een Italiaanseh es- cader deel aan de beschieting van Dede Agatech en de blokkade van de Bulgaarsche kust. BULGAARSCHE VOORZORGEN TEGEN VLOOT AANVALLEN. ATHENE, 25 Oct. Naar aanleiding van een verzoek der Bulgaarsche autoriteiten zijn de buitenlandsche consuls die zich te Dede agatech bevinden naar hef binnenland vertrokken. BINNENLAND. DE NED. PLANTENBOTERFABR1EK. Naar het Handelsblad uit goede bron ver- neemt, is de Nederlandsche Plantenboterfabriek verkocht aan Jgrgens' Vereenigde Fabrieken, voor een prijs uitkomende op 170 van het kapitaal. Mr. L. H. W REGOUT.. Uit Den Haag seint men ons. In den loop van den dag is bij de familie bericht ontvangen uit Rome, waaruit blijkt, dat MGStand van ^r" Reê0ld no£ onveranderd is. Mevrouw Regout en haar zoon zijn heden te Kome aangekomen. BURGERLIJKE stand U1TGEST. Getrouwd: J. Cbr. Heeres eu Cath. Zoujee. ALKMAAR. Overleden-, g. Breginan, 65 jaar. E. Molenaar, geh. met J. Bijvoet, 30'jaar.- H. Koot 22 jaar. J- Albers, gehuwd met J. vau Maanen, 68 jaar. HAARLEMMERMEER. Geboren: d. van L. vau der Voet en E. van der Linden. d.van O. Robijn en E. F. Hijwegen. z. van ,W.. Rip en M. G. van Leeuwen. d. van J. Sam brink Sanderiuk eu J. Wr. .Ver schuur. d. van A. Kruithof en J,- La Maitre. d. van J. Meester eu J. van Goos- willigen. levenl, d. van J. Schonhage en M. van Gellekom. z. van J. .Vermeer en B. Verbeek. Ondertrouwd: A. Guiteneau en M. T. Sie- beling. Getrouwd: H. Pos en O. A. Kofoed. F. Bax en M. G. Eekhoii'. P. Warmerdam en C. J. Smit. J. H. van Iperen en J. van Wieringen. H. Ouwerkerk en F. Olivier. p. van Bekkum en J. M. Eigenhuis. Overleden: N. E. Dooijeweerd, 40 j., geh. met C. J. van .Wilgenburgh Jacob de Berg, 76 jaar, geh. met J. Dunweg. ALKMAAR. Geboren: 24 Oct. d. van H. VELSEN. Gemeenteraad.. Openbare vergadering van den Gemeenteraad van Velsen op Vrijdag 29 October, nam. 7y2 uur, ten gemeentehuize. De agenda luidt: 1. Ingekomen stuken 2. Tweede stemming over het voorstel inzake wijzi ging der verordening betreffende het oprichten van traankokerijen. 3. Voorstel omtrent het rich ten van een adres aan den Minister van. Land bouw, Nijverheid en Handel in verband met de prijsstijging van verschillende levensbehoeften Op verzoek van de heeren E. C. J. Netscher, J. P. Handgraaf, R. Brink en D. F. G. Schilling is deze vergadering uitgeschreven ter behande ling van het onder punt 3 genoemde voorstel In deze vergadering kan tevens met het oog op het bepaalde bij art. 50, 2e lid der Gemeentewet, eene tweede stemming plaats hebben over bet voorstel inzake wijziging der verordening be treffende het oprichten van traankokerijen, waar omtrent in de laatste vergadering de stemmen staakten. HAARLEMMERMEER. De handel in paarden, voornamelijk jonge paarden, is op het oogenblik in deze gemeente weer levendig. Commissionuairs rij den èn per rijtuig èn per automobiel de boeren af om de goede exemplaren die er nog te vinden zijn, tegen hoogen prijs te koopen. De laatste d^gen werd zelfs voor jonge paarden f 600 a f 700 besteed, een werkelijk ongehoorde prijs. Deze week zul len er weer wagonladingen worden verzon den. De paardenfokkers maken werkelijk een goeden tijd mede, ZWANENBURG. Personalia. Tot tijdelijk onderwijzer, aan school No. 9 te Zwanenburg is benoemd de heer A. S„ Huizenga te Aerdenhout, met ingang van 1 November a.s. BEN NEBROEK. Verboden uitvoer. De militaire post alhier heeft 4 personen aangehouden, die brandstoffen en levensmiddelen zonder con sent trachtten uit te voeren. 1I1LLEGÜAL Tuinbouwwinter cursus. Gisteren avond werd in een der zalen van het voor malig Raadhuis de Tuinbouweursus officieel geopend. De heer O. Ludwig sprak een woord van welkom tot de aanwezige heeren en de 17 leerlingen. Hierna verkreeg de heer Vol- kersz, Directeur der Ilij kstuinbouw winter- school te Lisse het woord, die zijn© tevreden heid betuigde over het getal leerlingen, hof wel er door het bestuur veel moeite gedaaa is om dit aantal bijeen te krijgen. Door den heer J. Beumer, hoofd der school te Sassenheim, werd ten slotte op prettige, kernachtige wijze uiteengezet, wat er op den cursus zou worden onderwezen. Eensgezindheid. Gisteravond hield; de R. K. Bloemistwerklieden-vereeniging „Eensgezindheid" ëene leden-vergadering in café „Flora". De opkomst was slechts rpatig. lot leden van den Bondsraad werden ge kozen de heeren H; Rietmeijer, J. v. Roodeu en M. v. Ruiten. Bij de bespreking der bonds- jaarverga-dering werden verschillende voor steilen ter tafel gebracht o.a. den kindertoe slag in deze dure tijden. Na eenige discussies werd met eene flinke meerderheid besloten de gelden d,er vereeniging gedeeltelijk bij de Hanae-bank te beleggen. SCHOTEN. PRAATJES UIT SCHOTEN. Ziezoo, de Raad is wee' bijeen geweest, a grand spectacle. Kolossaal, wat is het daar toch een amusante boel. Je weet niet, wat je meer moet bewonderen: het geduld van den voorzitter of wel het uithoudingsvermogen van de veelpra- ters. Ik zou noch het één noch het ander willen zijn, maar geen van beiden is te benijden. Zooals het echter behoort, kwamen eerst de ingezonden stukken ter sprake, w. o. ook het rapport der commissie inzake het wanbeheer der gasfabriek. E. A. Verkooy kon niet nalaten, om den secre taris verdacht te maken, omdat deze laatste met een reporter van een dagblad had geconfereerd en in dat blad had een tamelijk uitgebreid ver slag gestaan van dat bewuste rapport en nu kou het haast niet anders, altijd volgens E. A Ver kooy, of de secretaris wist er meer van. Ik vraag me af, wat heeft de secretaris nu weer misdre ven? Het beste zal ziin. dat hii zoo n masker vol te toiiden. Op de j.l. gehouden, algemeene vergade ring; van dames en heeren tot oprichten

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1915 | | pagina 2