BINNENLAND Voor Dames- en Kindermantels, UIT DB PROVINCIE UIT LISSE E.o. SCHAGEH EN OMSTREKEN UIT DE ZAANSTREEK BLEEKER'S Manufacturenmagazijn Breestraat 156 BEVERWIJK. DE TOESTAND VAN KONING GEORGE. LONDEN, S Nov. '(Part.) De Korting la gis- teravond te Londen fa het Bttokingfiam Palace "teruggekeerd. Da toestand vad den Koning, die zeef v«- Tnrteid Van zijn" veis was, la bevredigend. ONRUST IN GRIEKENLAND. BERLIJN, 2 Nov. (Part.) De SoHotiscFe Feu j flcHtgever van bef Berliner Tageblatt Seint, dat' de handelswijze van de geallieerden te Athene "toenemende verontrusting baart- Men 5* zeef bevreesd, Salonlki en Kawalla voor altijd te verliezen en ten aanzien van dit gevaar begint men ernstiger aan tegenmaatregelen te denken. UIT DE STAATSCOURANT. Bij Koninklijk besluit is, met ingang van 1 Januari, op verzoek, eervol ontslag ver leend aan: C. P. d'Arnaud, hoofdcommies bij' de Groot boeken der Nationale Schuld; I W. F. van Helsdingen, commies bij de Grootboeken der Nationale Schuld, j met dankbetuiging aan beiden voor de lang durige diensten aan den lande bewezen, j Bij Koninklijk besluit is, met ingang van 16 November benoemd tot directeur van het post- en telegraafkantoor te Uden, G. F. |'H. van Hellenberg Hubar, thans in 'gelijke betrekking te Oosterhout. De gewone audiënties van de ministers van Binnenlandsche Zaken, Marine, Oorlog, Finan- tiën en Justitie zullen deze week niet pjaats hebben. EEN NIEUWE TAAK DER N. O. T. Er is, naar de Haagsche Gt. verneemt, een overeenkomst tot stand gekomen tusschen de Engelsche regeering en de Nederlandsche Overzee Trustmaatschappij, waarbij telegram men door bemiddeling der N. O. T. kunnen .worden gewisseld langs de telegraaflijnen, waarop de Engelsche regeering in gewone gevallen oensuur uitoefent. De telegrammen, die door bemiddeling der N. O. T. worden verzonden, zijn niet onder worpen aan censuur of ondervinden er al thans geeu hinderlijke gevolgen van als ver minking, vertraging, enz. De bemiddeling, waartoe de N. O. TL zich althans voorloopig bereid verklaart, vindt plaats met deze beperking, dat slechts die telegrammen worden doorgeseind, waarvan Ie inhoud betrekking heeft op ladingen en goederen, voor den invoer waarvan contrac ten met de N. O. T. zijn of worden gesloten. Deze ladingen en goederen moeten bepaald tn nauwkeurig omschreven zijn. J. S. MEUWSEN. Naar de Tel. verneemt is de heer J. S. ifeuwsen, de voorzitter van den Midden standsbond en van de Algemeene Winkeliers- rereeniging te Amsterdam, zeer ernstig on- rteld, zoodat hij voorloopig niet in staat zijn verschillende functies te vervullen. Als waarnemend voorzitter van den Midden standsbond treedt thans de heer H. Koppel Jr., te 's-Gravenhage, op. BEZOEK VAN H. M. DE KONINGIN AAN HET NOORDEN. Gisteravond heeft H. M. de Koningin voor haar voorgenomen bezoek aan de provinciën Friesland en Groningen de residentie tot Woensdagavond verlaten DIENSTWEIGERING. De volgende circulaire is door den-Minister van Waterstaat gericht tot onderteekenaare van het manifest over de dienstweigering (bet manifeet-Bahler c.s.) die in Staatsdienst zijn: „Tot mijn leedwezen trof ik onder het manifest, waarin tot dienstweigering wordt aangespoord, ook uw naam aan. Dit is een feit waarvan de ernst niet mag worden on derschat. Is het voornemen, om te weigeren deel te nemen aan de gewapende landsver dediging, wanneer deze krachtens de wet van wege de Koningin wordt gevorderd, bij ieder staatsburger te laken, waar het ambtenaren feldt die zooals gij, bij de aanvaarding van un ambt een eed of belofte hebben afge legd, aanvangende met de woorden: „Ik zweer (beloof) getrouwheid aan de Koningin en gehoorzaamheid aan de wetten van den Staat", is zulk een daad ten eenenmaie on toelaatbaar. Ik vertrouw dat, bij kalm naden ken, gij tot inzicht zult kortten, dat onder- teekening uwerzijds van het manifest, zeer zeker in overeenstemming is geweest met den door u af gelegden eed, noch met uw plicht al3 ambtenaar en dat gij oereid zult zijn mij ten spoedigste mede te deeien, dat gij die ondert ekening a's niet gedaan r lenscht to zien beschouwd." HET OVERLIJDEN VAN GEZANT REGOUT. Een particulier telegram uit Rome aan de Maasbode houdt in Z. H. de Paus ontving de weduwe van wijlen gezant Regout met haar dochter en zoon in particuliere audiëntie. De familie van wijlen gezant Regout werd aan den Paus voorgesteld door kardinaal Van Rossum. Do Paus richtte woorden van troost tot de weduwe en den zoon van den overleden ge zant en prees den overledene op wiens mede werking de Paus zulk een groot vertrouwen bad gesteld. EEN KONINKLIJK VOORBEELD. H. M. de Koningin heeft aan Hare tal rijke arbeiders van het Kroondomein op Het Loo wegens de duurte der tijden e>en aanmer- k6iijken toeslag op het loon doen uitkaeren. Vóór de gehuwde arbeiders houdt deze toe slag rekening met de talrijkheid van het gezin. DE MAXIMUM-PRIJZEN. De minister van landbouw heeft den bur gemeesters een nieuwe lijst van artikelen d<ten doekomen met de daarvoor aangenomen maximum-prijzen voor de maand November, behoudens vroegere vervanging. Deze lijst wijkt behalve wat de prijzen van enkele artikelen betreft, ook in zooverre van de voorgaande af, dat voor raapolie, boter- olio en soda voorloopig-e maximumprijzen zijn vastgesteld en zulks in verband met de moei lijkheden, die do aanvoer van koolzaad en zoda uit het buitenland ondervindt. Omtrent de maximumprijzen van zeep. zal de minister. Bader bericht verzenden. DE MAXIMUMPRIJS VOOR BOTER, De minister vein Landbouw enz, hóeft be- Ïaald, dat de maximumprijs voor boter, ver- ocht aart verbruikers gedurende de maand November 1.65 per KG. zal zijn, WERKLOOSHEIDSVERZEKERING. Zaterdag is te 's-Gravenhage ©en verga dering gehouden van den werklooshoidraad ter bespreking van een nieuwe regeling ten opzicht© van de verzekering tegen 'de gevol gen 'der werkloosheid. Na uitvoerige beraadslagingen werd beslo ten ©en schrijven te richten aan 'den Min. van Financiën, inzake wijziging en intrekking der Noodregeling. Voorts machtigde de Raad 'de Verzekerings commissie, uit zijn midden ingesteld, den Minister verder over de wijziging en intrek king der Noodregeling te adviseeren en tevens over een verdere ontwikkeling der Werkloos heidsverzekering. BELANGRIJKE SPOORWEGPLANNEN. Naar het Utr. Dagbl. verneemt, heeft de Ned. Centraal Spoor een belangrijk lan ont worpen, dat tot bedoeling heeft den treinen loop van en naar het Noorden des lands aanzienlijk te verbeteren en daarnevens het Centraal Station te Utrecht te ontlasten van een goed deel van het verkeer van goederen treinen, dat vaak het sneltreinverkeer hin derlijk in den weg staat. Zij heeft het plan van nieuwen aanleg reeds naar den Minister gezonden en con cessie er voor gevraagd. Zoodra van rê- geeringswege goedkeuring is ontvangen op dit ontwerp, zal met de uitvoering van de plannen worden begonnen. De N. O. F. moet het voornemen hebben deze werken met den giooisten spoed aan te vatten. Een vreemd geval. Bij de politie te Den Haag is door een heer aan gifte gedaan, dat op hem in de Frans Halsstraat aldaar Zater dagavond, 10 schoten uit een geweer gelost werden, hij hoorde de kogels fluiten. Even daarna verscheen in zijn nabijheid een mili tair, gewapend met een geweer, hetwelk hij op hem richtte en hem toeriep „als je me niet zegt waar de Duitschers zijn, schiet ik je dood"; onmiddellijk daarop was de soldaat weer verwenen. Later werden in de nabij heid hnlzen en patronen gevonden. De dader is gebleken een jeugdig infante rist te zijn. Hij is in verzekerde bewaring gesteld. Men vermoedt dat de man niet wel hij 't hoofd is. Een Limbnrgsche „hansierer", op wacht aan de grens. Men meldt aan de Limb. Koe rier: Hij had zich van de loting niks aangetrok ken en zich om zijn nummer niet bekom merd; hier werd hij daarom als deserteur beschouwd. Daar kwam de oorlog en hij moest met zijn woonwagen en vrouw en kroost Duitsch- land verlaten en hier den soldatjenjas aan trekken. Dat was een tijd van misere voor hem. Doch toen hij voor de grenswacht ge commandeerd werd, was hij gered. De woon wagen verscheen ook aan de grens. Hij voel de zich thuis, tot de kapitein dien woonwa gen zoo dicht hij de grens opmerkte. „Mag niet." Maar dan moest hij een paar Zoo schikt de nomaad zich in het soldaten leven. En toen we 't hoorden, dachten we aan de soldaten van een paar eenwen terug, die ook met vrouw en kinderen, met vee en huisraad van 't eene garnizoen naar 't andere trokken en door de regeering gehuisvest en onder honden moesten worden. Een slimmerd. Bij de Utrechtsehe politie is iemand aangifte komen doen, dat ki.i in de Schalkwijkstraat aldaar op zijn met zakken beladen wagen eenïge bankbiljetten had neergelegd en daarna even een bood schap was gaan doen. Toen de man terug kwam, waren begrijpelijkerwijs de bankbil jetten verdwenen. Vermoedelijk heeft een of ander voorbijganger zich over de onbeheerd liggende papiertjes ontfermd en ze meegeno men. Gearresteerd. Ambtenaren van de re cherche en van de telegrafie liebben in Den Haag een persoon gearresteerd, die in zijn woning een toestel voor draadlooze telegra fie had. Het toestel en de opgevangen be richten zijn iu beslag genomen. Aanranding. Men seint ons nit Hensden: De koopman T. v. R., te Wijk, bij Hens- den, werd gisterenavond, op weg naar huis, aangerand en van zijn geld circa 300 beroofd. De politie stelde dadelijk een on derzoek in. Inbraak in een goudsmidswinkel. Te Amsterdam is Zondagmiddag ingebroken in een gondsmidswinkel in de Dapperstraat. Door een luik in het trapportaal van het bo venhuis, wisten zij zich toegang tot den on der den winkel gelegen kelder te verschaf fen en nit dien kelder, ook weer door bet oplichten van een luik, den winkel te berei ken. Uit de uitstalkast werd een groot aan tal gouden voorwerpen, in hoofdzaak horlo ges, kettingen en ringen, ontvreemd. Het zilver, dat zich in de uitstalling bevond, lie ten de ongenoode gasten onaangeroerd. De waarde van het gestolene wordt op 5000 geschat. Verzekering dekt de schade. Gevolgen van onvoorzichtigheid. Zon dagavond wilde de landweersoldaat A. v. G., uit Berlieum, op de in vollen gang zijnde stoomtram springen tusschen Rosmalen en Berlieum. Hij geraakte er onder en werd op 6lag gedood. Een doodelijk ongeluk. Terwijl Zondag avond de sneltrein van Amsterdam naar Utrecht in vollen vaart het station Loenen— Vreeland passeerde, sloeg de vuurbaak van de locomotief tegen een telefoonpaal, waar door den leerling-machinist J. Van Rossum, uit Utrecht, den schedel werd ingeslagen. De ongelukkige, die 24 jaar oud en nog slechts 2 maanden gehuwd was, was onmiü- delijk dood. 'n Rare schildwacht In den nacht van Zondag op Maandag zagen twee politie-agen- ten op den Hoogen Laarderweg te Hilver sum een soldaat staan, ^gewapend met ge weer en bajonet. Zij hielden hem aan, waar bij1 het bleek dat de man onder den in vloed was. De agenten, die bemerkten', 'dat dit de schildwacht was, 'die in het dicht bij zijnde artilleriepark behoorde te staan, brachten hem' naar de aldaar gestationneer- de wacht', doch onderweg rukte de man zich' losf, rende weg en stelde zich' op een vijftig Meter afstands van de agenten op. Zij hoor den hem den grendel van het geweer over halen, waarna kort achter elkaar twee scho ten op hen werden gelost. De agenten, die ijlings dekking zochten, begaven zich naar de wacht, waar zij den commandant met het gebeurde in kennis stelden. De schild wacht werd toen in arrest gesteld. Bij zijn ondervraging zeide hij reeds door burgers te zijn lastig gevallen en hij dacht nu met stroopers te doen te hebben gehad. Brand in een bioscooptheater. Tijdens een voornamelijk door kinderen bezochte voorstelling in de cinema Parisien te Ter Neuzen is een in de projectiekamer liggende film in brand geraakt. Bij de pogingen, om die film te verwijderen, kreeg de eigenaar- operateur A. Casteleijn brandwonden aan de handen. Er ontstond een paniek onder de bezoekers. Bij het naar buiten dringen kregen verscheidene kinderen kwetsuren. Weder een inktwerper? Een bewoner van de Da Costakade te Amsterdam heeft bij de politie aangifte gedaan, dat gister middag op de Nassaukade zijn kleeding met een blauwachtige vloeistof is verontreinigd. Ook de hoed en de mantel van zijn vrouw moesten het ontgelden. Een ongeveer twin tigjarige man wordt hiervan verdacht. Poging tot moord en diefstal. De bur gemeester van Edam heeft teir beschikking van de justitie gesteld zekeren G-. K., we gens poging tot moord en diefstal. K. heeft weten te sluipen in de boerenwoning van P. K., bij wien hij vroeger diende, nam f 6300 weg en verwondde de boerin. Bij zijn verhoor zei hij tot den burgemeester, het plan te hebben gehad den boer en diens vrouw te dooden en dit later weer te zul len beproeven. „wendt de Raad der gemeente Velsen zich tot U Excellentie met dringend verzoek om tot prijs zetting der bovengenoemde levensbehoeften over te gaan, daarbij rekeninghoudend met de locale Bij den po& havengelden: ontspon zich nog een flink debat, waaruit bleek, dat alle le den ervan overtuigd zijn, dat het havengeld hier te hoog is, doch dat de finantiën het BLOUSES, KINDERJURKEN, ZWARTE- en GEKLEURDE STOFFEN, PELTERIJEN, PLUCHE CH0WLS enz., vindt men een ruime keuze tegen lage prijzen in SCHOTEN. Puddingfabriek. Tot herbouwen van een puddingpoederfabriek tusschen de remise van de N. Z. H. en Veelzicht is door Q, B. Goemans vergunning gevraagd. SPAARNDAM. Gemeenteraad. Vergadering van den Gemeenteraad op Donderdag, den 4den No vember des namiddags te huif 8 uur. Onder werpen ter behandeling: 1. Notulen van drie SASSENHEIM. Stic re., iring. Door de Regelingscoiuwissie voor de Stierenkeuringen in Zuid-Holland wer den aan de vereer igingstieren van de Fok- en Contróle-vereeniging „Nooit Gedacht" te Sas senheim de volgende onderhoudsbijdragen ver leend: f 150 aan Paul N R S./203 en No. 7 van het Fokregister, gestationnertrd bij den heer A. van Schie, te Lisse f 100 aan Gerhard, N/'R S. 254 en No. 6 van het Fokregister, gestgtionneerd bij den heer J. Wassenaar, te Noordwijkerhout._ f 100 aan Present N. R S. 276 en No. 1 van het Fokregister, gestationne?rd bij mej. de wed. van der Zon, te Warmond. Dit is voor deze betrekkelijk nog jonge ver eniging een mooi succes! velsen. Gemeenteraad. In de laatst gehouden raads zitting waren afwezig de heren Gerritsen, Sant, Polderman, Huyg en van der Steen. De heeren W. baron van Tuyll en R. de Boer verzochten hun ontslagneming als lid van het Fonds tot bestrijding c'er geldelijke nadeelen ten gevolge van werkloosheid. De firma Molenberg en Dekker te Zaandam verzoekt de verordening op de traankokenjen niet te wijzigen Met het oog op dit adres (jat pas lS lngeko- men, verzoekt de heer van Tuyll aanhouding van deze zaak. Goedgevonden. De tweede stemming inzake de wijziging wordt dus uitgesteld. Aan den agent der Intercommunale Arbeids bemiddeling wordt een crediet van f 25 ver- leend. Komt in behandeling het voorstel der heeren Netscher. Handgraaf en Brink om een adres aan den Minister van Landbouw te richten in verband met de prijsstijging van verschillende levensbehoeften De heer Netscher licht het voorstel uitvoe rig toe Het voorstel der drie heeren om het adres aan den Minister te zenden, wordt na een zeer uit gebreide discussie zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Het adres luidt als volgt: „Aangezien de prijs van verschillende levens behoeften reeds een ongekende hoogte heeft be reikt en nog steeds stijgende is; „aangezien met name de détailprijzen van brandstoffen, van aardappelen, uiten, kool, knol rapen en andere groenten, benevens die van peul vruchten en van de melk, ofschoon het melkvee zich nog in de weide bevindt, reeds .zoo hoog zijn opgevoerd, dat velen in deze gemeente den komenden winter met zorg tegemoet zien, omdat gebrek hen te wachten staat, daar hun geldmid delen niet toerei^pnd zijn om die levensbehoeften tegen de verhoogde prijzen zich in voldoende hoeveelheden aan te schaffen; omstandigheden, die in verschillende streken van niet toelaten een verlaging toe te staan, ons land op de prijsbepaling invloed kunnen heb- Maartoen vroeger de burgerlijke par- hen, en met toekenning.van hef recht aan nader Hi en in de meerderheid, w^ren en er was een aan te wijzen organen van het openbaar gezag, l heksting alleeui^Knaar naar het oor- om indien noodig, tot inbeslagneming der noodi-s^eel der soeialist^^Mte hoog, en dus ge Hoeveelheden dier levensbehoeften te mogen lonrechtvaardig, da^Hpeuwdon de sociaal- overgaan." f democraten over di^hnndelijke belastingen, UITGEEST. jover het bloed en de tranen der belasting- Oemeenteraad. Met den voorzitter waren alle burgers. De sociaal-democraten, leden van den Raad aanwezig. IknnnTn niJ willen verminderen, maar zij Besloten werd aan gemeenteambtenaren met iupj. ,myJQ hemel, zoo was een inkomen beneden f 700 een duurtoeslag te oni -[„ r, i l' burgerlijke heeren verstrekken van f 25. n f tet.een „schandaal" enz. Onder de_ ingekomen stukken is een verzoek jfcelijker dat liet. mak- van de Proeftuinen te Alkmaar om eene jaarlijk- sche subsidie van f 15. Op voorstel van den heer J. Zonjee, wordt besloten slechts voor dit jaar voorloopig die subsidie toe te staan t,.. x t critiseeren, dan te regeeren! By het hoofdstuk: Onderwijs, kregen wij nog een_ debat over het vraagstuk: kosteloos onderwijs aan on- en minvermogenden. Dé voorzitter hereed hier zijn «stokpaardje en Een ander ingekomen schrijven inhoudende betoogde het nuttige van het toeëten %an het verzoek van de vereemging „Volksonderwijs" alle leerlingen op de scholen zonder beta- om een subsidie van f 25 voor een slöjdcursus, wordt afgwezen. Een derde ingekomen schrijven, betreffende re- geeringscrediet te verstrekken aan middenstan ders en bloembollenkweekers, wordt door den ling van schoolgeld. De kosten van ihet on derwijs behooren in 't geheel door het Rijk te worden betaald, ziet dus de benoodigde gelden weder op de belastingbetalers ver haald. Spreker vond het onbillijk, dat de ge- voorzitter, die aangezocht is in eene die zaak zinnen zonder kinderen geen cent. aan onder- betreffende commissie zitting te nemen, nader wijs bijdragen, terwijl daarentegen gezinnen toegelicht. Stemming wijst daarna aan, dat de met veel kinderen veel schoolgeld moeten Raad in beginsel besluit in deze dringende zaak betalen. De heer Baas bestreed des voor steun te verleenen. Als personeel bij de Herha lingsschool worden benoemd de heeren J. Th zitter's meening en merkte op, dat juist hij het bijzonder onderwijs veel leerlingen kos- Rol en J. Nol en mej Walraven. De suppletoire teloos worden toegelaten, doch dat dan van begrooting ad f 2000 wordt eveneens door den andere zijde in de kosten wordt voorzien. Raad goedgekeurd. De begrooting van het Bur- Het bijdragen in de kosten van onderwijs gerlijk Armbestuur van Uitgeest voor 1916, be-voor de kinderen, is voor de oudere een aan dragende f 1772.87, wordt aangenomen. De sporing om toe te zien dat de kinderen goed, begrooting van het Burgerlijk- Armbestuur te degelijk Onderwijs ontvangen. Marken-Binnen, gemeente Uitgeest, voor 1916, bedragende f 734.841/2, wordt eveneens aange nomen. De begrooting van het Gemeentelijk Elec- trisch bedrijf a f 12400 wordt aangenomen. Nog worden goedgekeurd de begrooting voor de ge meente voor 1916 op 'n bedrag van f 46,598.34. Het volgend jaar zal de hoofdei, omslag worden Wat zou onze Zaansche burgemeester wel willen: dat wü nog meer moesten opbren gen voor de openbare school, die toch niet onze school is en ook niet wezen kant Betalen wij al niet genoeg belastinggeld, dat verzwolgen wordt door het opt i.bn, r OÜ- derwiis, terwijl wü bovendien onzë -4 gen verhoogd met f 1600 en alzoo gebracht worden scholen zoo goed als geheel hebben t. -r op f 14,300.De schulden der gemeente, res-hou dent pectievelijk bedragende Voor de gemeente, en voors Dij den post marktgelden, verklaar Jon de. het gemeentelijk electrisch bedrijf, f 27.950 en.heeren Baas, Scheffer en Fris zich ireen ö#1 - - kermis, terwpl de heer Groen bepleitte het f 66000, beloopen alzoo te samen de n lef onaan zienlijke som van 93,950 ALKMAAR. Personalia. Bij Kon. Besluit is opnieuw be noemd met 1 Nov. tot schoolopziener in het arr. Alkmaar: dr. A. R. van Hattum, alhier. HEEMSTEDE. Bemestingsleer. Door de bemiddeling van het bestuur der Onderlinge Tuinbouw- vereeniging Aerdenhout en Omstreken, ge vestigd te Heemstede, zal dpaen winter waar schijnlijk een cursus in „de Bemestingsleer tot stand komen. Het W niet noodig er op te wijzen, van hoeveel belang deze zaak voor Irnn yiin Terfer belangstellende i™n zal de gemeente zich tot verkrijging van deze velen kan zijn. leder belangstellende xan WATnrjPT, t.nt de. Kroon. aan dezen cursus tegen geringe vergoeding deelnemen. Zie verder advertentie. weer een doodelijk tramongelnk. Weder valt hier een treurig tramongeluk met doodelijken afloop te boeken. De 20-jarige Batje Does aan de eerste Poellaan Ihier kwam Zondagavond met de laatste tram uit de richting Leiden en stapte aan de Juliana- laan té Sassenheim uit terwijl, zoo men zegt, de tram nog niet geheel stil stond. Ze ge raakte er onder en werd zoodanig verwond dat ze binnen vijf minuten den geest gaf. Voorwaar treurig voor de ouders, zoo'n groote dochter op. deze tragische wijze te ver liezen.... Tot zoover bericht onze correspondent. Van andere zijde wordt gemeld: Zondagavond had te Sassenheim de stoom- craten zijn ervan overtuigd, dat verhoogin- tram van de N. Z. H. T. M., die om 11.62 uit Leiden moest aankomen, een uur vertra ging. Een autohandelaar uit Lisse, wiens vrouw met de tram moest meekomen, ging per auto de tram tot Sassenheim tegemoet. Met zijn vrouw wilde ook in de auto over stappen de 21-jarige juffrouw D. uit Lisse. De tram was echter alweer in beweging en het meisje raakte er onder. Do wielsi gin gen haar midden over het lichaam. Het slacht offer leefde toen nog. Het tramrijtuig werd gen noodig waren, maar niet waar, op levende krachten mag niet worden bezui nigd er is geen geld, dus geen eent vooï lotsverbetering. De praktijk, nietwaar, mijne heeren tl Waar blijven al uw mooie voor spiegelingen! De heer Groen dacht de so ciaal-democraten te redden, maar hij deed precies omgekeerd! Het lustte gelukkig de vrijzinnige en ker kelijke heeren niet om op het gebazel van den beer Groen in te gaan, anders was ex opgelicht met een dommekracht, die echter j nog wel een avondvergadering bijgekomen, afbrak zoodat het rijtuig weer op het lichaam Alleen de heer Teissen merkte op, dat de neerplofte. De dood trad nu onmiddellijk in. j burgerlijke raadsleden de socialistische hee- --i -| 'ren hadden gespaard'en geen verlhoogingen hadden voorgesteld, hoewel zij hier en daar HOLLAND U NOÖHDeN wel de wenschelukheid hadden besproken. iWimiriif»! Tir I Dat konden de socialisten zich voor ge- Ja LD LM BLIK. 'zegd honden. Waren1 er van vrijzinnige of Zilveren professiefeest. Maandag kerkelijke zijde wel voorstellen tot, loone- 1 November herdacht de Eerw. ZusSer Timo- verhooging gedaan, dan had onze socialisti sche raadsmeerderheid veel grooter flater gemaakt. Jammer eigenlijk, dat wü het niet mochten beleven, dan hadden wij het heele roode stelletje gevangen gezien in den rat tenval, welke rij zelf hebben opgesteld. Notarieel Staatsexamen. Bij het te 's-Gravenhage gehouden notarieel staats examen 3de gedeelte, slaagde o.m. de heer L. A. Beth van lyer. krommenie De Gemeente-begrooting. Vrijdag avond vergaderde de raad opnieuw ter voort zetting der behandeling van de begrooting. theus (in de wereld Gerarda Kruitwagen) den dag waarop zij vóór 25 jaar werd ge profest. Donderdag a.s. zal het met de familie feestelijk worden herdacht; tot dankzegging zal een gezongen H. Mis worden ongedragen. Zuster Timotheus is belast met de verzorging van de oude mannen. SCHAGEN. R. K. Land- en Tuinbouwbond. Z. D. H. de Bisschop van Haarlem heeft tot geestelijk adviseur van de afdeeling $chagen van den R. K. Land- en Tuinbouwbond benoemd den Aan de iord®^_ jv^rn nu ^6rs'; de^ herstemming ZeerEerw. Heer J. W. van Heeswijk, Deken en Pastoor alhier. ZAANDAM. Vervolg Raadsvergadering. (Zitting van Vrijdag). Eindelijk zijn wij dan Vrijdagavond door de begrootiug heengekomen. Aan de orde over het voorstel van B. en W. om van dé gasfabriek een retributie van f 3000 te heffen voor het hebben van buizen in de straat, over welk voorstel in de vorige zitting de stemmen Btaakten. Nadat de heer Albers had gemotiveerd waarom hij, die in de vorige vergadering vóór had gestemd, thans tegen zou stemmen, werd het voorstel aangenome-, met 5 tegen 4 stemmen. I Hierna werd verder gegaan met de behan- deling der begrooting. Deze/ werd vastgesteld in ontvangst op f 144.453.y95 en in uitgaaf worden gepraat, want alles is even vaag, niemand weet hoe het met onze gemeente- De post voor onvoorziene uitgaven bedraagt f 306.52. Op de ontvangsten/komen o.a. voor: voor Hoofdelijken Omslag t 25000, het maxi- selen van privaattonnen en het- ledigen beerputten met 1000 te verhoogen, deze verhooging grondende op het feit, dat er talrijke woningen door de bouwv-ereenigin- gen worden bijgebouwd, die allen worden voorzien van het tonnenstelsel. Het voorstel werd echter "verworpen- sluitingsuur der café's gedurende de ber- misweek te vervroegen. Thans waren wij gevorderd aan het eind der begrootiug. Deze sloot in uitgaaf op een bedrag van 990,990.96 en in ontvangst op 925,990.96, alzoo een tekort aanwijzend van 65,000. De voorzitter stelde voor om de begroo ting sluitend te maken, door onder de ont vangsten op te nemen een post „subsidie van het rük ter voorziening in het te kort ver oorzaakt door de buitengewone tijdsomstan digheden, groot 65,000". Zonder belangrijke discussie werd dit voorstel aangenomen en ontvangsten zal Kaan. ftpden een mum dat de gemeente mag heffen; honden- nat. ledigen van en kadegelden f 4450. In de oorspr. begroe ting bedroegen de uitgaven f 1325 meer, ter wijl de ontvangsten daarop f 500 minder be droegen, met welk bedrag de uitkeermg vaü de gasfabriek aan de gemeente verhoogd ia. Hoogst vermoedelijk zullen ,wij hier dua verhooging van gasprijz»n krijgen. subsidie wenden tot de Kroon. Wel 'n echt-socialistische methode om een begrooting slnitend te maken! Wü betwijfelen echter, of Ged. Staten een begrootiug op deze -wijze sluitend gemaakt, wel zullen goedkeuren. De Leer Groen meende aan het eind der begrooting nog eens even te moeten fitten op de burgerlijke heeren, die bet de sociaal democraten zoo moeilük hebben gemaakt bü deze behandeling door hier en daar verhóo- ging van jaarwedden voor tg stellen, terwijl hiervan niets kon komen, omdat er geen geld was. De sociaal-democraten waren er bij die posten ook wel van overtuigd, dat verhooging noodzakelük was, maar er ls geen geld. Dat burgerlijke heeren de soc. dem. voor dergelüke pünliike feiten stel den, zie, dat was verschrikkelyk. Och, och, wat gooide de heer Groen hier de ruiten der sociaal-democratie toch in. De sociaal-demo- dagen verlof bebbeu om -te verTrnteen. "Ein delijk, daar komt hij: een soldaat trekt aan een wagenboom, zijn vrouw aan den ande ren; zoo naar het dorp. In zijn vrijen tijd kettinkt hij rozenkransjes, zijn vrouw drijft haar handel van huis tot huis, en als hij in de soldatenkeuken zijn kostje haalde, dan verzoekt hü om wat ruimer bedeeling: vrouw en kinderen moeten toch ook leven. vergaderingen. 2. Ingekomen stukken. 3. Be noeming van een Gemeentesecretaris; be- eedigiag Loco-Secretaris. 4./Beaoeming hoofd en personeel voor het he rhal ingao aderw ij s. 5. Slaat van meerder werk Rijksveldwachters- woning met leening. 6. Benoeming -au een ambtenaar van den Burgerlijken Stand. 7. Vaststelling der begrootingen voor 1916. 8. Winteruitkeering aan de gemeenteambtenaren enz. 9. Suppl. kohier der hondenbelasting 1915. X iv.L vuiguiu o

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1915 | | pagina 2