UIT DE PROVINCIE UIT BEVERWIJK UIT DE ZAANSTREEK Bloedige twist. Te Heerlen neert de 16- prige S. den mijnwerker Strowinski, die rist had met den vader van S„ zoodanig met bn mes gestoken, dat Strowinski Maandag imiddag in het hospitaal ie overleden. De ider is gearresteerd. Een letterkundige! Een herkozen lid m de commissie tot wering van school ver- iim in een plattelandsgemeente in Zuid- tolland heeft met het volgende schrijven be licht gezonden van de aanneming zijner be- loeming: „Edele achtbare Heere Burgemeester En Wethouders der gemeente.... Na aanleiding van de herbenoeming als lit in de weering van School Vereeum ver- ik hier mede mij plicht om u te berigte at ik voort aan weer wenst te aan vaarde, diens Willigen...." Dit „lit" is ook lid van den gemeenteraaa. eindhqVEN HEEMSTEDE. De Manpadslaan. B. en W. doen den Raad voorstel tot aankoop van de Manpadslaan, lenemde die laan in een beteren toestand te kun- pen brengen, 't geen h. i. alleen afdoende kan jjeschiec-en, wanneer de gemeente eigenares van lien weg is. Zij deelen den Raad mede, dat het hunne edoeling is een rijweg aan te leggen van 5 M. breedte; langs een gedeelte daarvan zouden zij beplanting van canadapopels willen aanbren gen. De beharding zal bestaan uit puin en grint, ehalve aan den ingang bij den Heerenweg over klein gedeelte en bij de vier opritten van de brug over de Lei dschevaart, waar zij om eei. joeden toestand te verkrijgen aan bestrating dt voorkeur geven. Weliswaar worden daardoor, zeggen zij, de kosten met plm. 850 verhoogd, maar de toe stand zal dan aldaar afdoende verbeterd zijn. De kosten van aanleg worden begroot op plm. 6700, zoodat met inbegrip van aankoopsom- i, overdrachtskosten en kosten van bijkomende verken een bedrag van 8000.wel niet over schreden zal worden Waar de Manpadslaan in het Zuiden der ge- leente de eenige openbare verbindingsweg is van den Heerenweg naar den Leidschenvaart- veg, en die laan den toegangsweg vormt naar de halte „Woestduin" dfer Holl. Ijzeren Spoorweg- lij., meenen B. en W„ dat deze som in het alge- ïc-en belang zeer goed besteed zal blijken te Izijn, terwijl de aanleg* tevens kan beschouwd wor- |den als nuttige werkverschaffing. Het is hunne bedoeling om het werk zooveel [mogelijk in eigen beheer uit te voeren, omdat zij de ervaring hebben opgedaan, dat de dienst van [openbare werken daartoe volkomen in slaat is, [daardoor niet duurder wordt gewerkt, en deugd- Izame resultaten worden bereikt. St. Michael. Zondagavond gaf dè Harmonie l„St. Michaêl" haar jaarfeest. De bondsvoorzitter, de heer W. Groenland, |opende met een welkom t<h te roepen aan den geestelijk adviseur, den beschermheer, donateurs, leden en verdere aanwezigen en gaf zijn leed wezen te kennen, dat zoo velen in deze oorlogs tijden voor hun lidmaatschap bedankten; hij sprak den wensch uit, dat velen zich weder als lid zouden opgeven. Ofschoon de opening op half 8 uur was aangekondigd, kon deze uitvoering niet vóór 8.10 uur beginnen, door de Egyptische duisternis; het was jammer dat het gaslicht den geheelen avond zeldzaam slecht brandde. De I zaal was goed bezet De muzikanten werkten op buitengewone wijze I hun programma, dat uit 9 nummers bestond, af. Daar een groot gedeelte van de leden der Harmonie nu onder de wapenen is, was het verwonderlijk, hoe goed er nog gespeeld werd. De heer G. Nielen, uit Haarlem, verraste de aanwezigen met ziin mooie voordrachten. In het eerste gedeelte gaf hij: „Terug van den Zang wedstrijd", „Van drie Helden" en „Het zal niet gaan". In het tweede gedeelte „De Vegetariër", „Een lied van de Comedie. „Hallo, Hallo, wie weet iets van Cato", en ten slotte „Integendeel". Hierna bracht de Harmonie nog 'n vroofijke wal3 ten gehoore, en ging men ongeveer 11 uur zeer voldaan huiswaarts. BENNEBROEK, UIT DEN BENNEBROEKER RAAD. Do Raad van do gemeente Bennebroek is niet groot. Zeven vroede vaderen zijn daar slechts, die onder leiding van hun allerge- moedelijksten voorzitter, den burgervader van dezo gemoedelijke plattelands-gemeente, steeds hoogst gemoedelijk vergaderen. Lang- praters zijn er niet in dezen raad; lange agenda's ook niet, groote discussies evenmin, belangrijke onderwerpen dito dus, <lo raadszittingen zijn steeds van korten duur. Tweemaal heb ik het al meegemaakt, dat we binnen vijftien minuten klaar waren, rond vraag en notulen incluis! De laatste maal Is het ons anders vergaan. Toen zijn we bezig geweest van tien minuten 'over half acht tot kwart voor negen, maar het ging er weer even genoeglijk-kalm aan toe. Wat het dan toch geweest is, dat Benne- broek's vroeden zoo ongewoon lang bezig hield? 't Was een gewichtig iets: een adres over duurtetoeelag van den veldwachter der ge meentel Dat ia iets, waar overal lang over gepraat wordt, en er was hier wei cedon voor meerdere debatten. Dc voorzitter begon met het adres voor te lezen eD vertelde daarna, dat B. en W. van oordeel waren, dat den veldwachter een duurtetoeslag wel toekwam. Het salaris van den „diender" bedroeg, zoo werd modoge- dteld, rond f 800, daarbij gerekend de vaste emolumenten van woning, kleeding enz., en onverminderd de pensioenbijdrage. Het voorstel was 10 procent van f 800 toe slag, dat zou dus f 80 per jaar zijn. Maar de burgemeester zei erbij, dat hij zeif het .wel weinig vond; hij had den ordebewaarder l 2 per week willen geven. Toen de monden van de edelachtbare Ben- nebroekers opengingen kwamen er heel wat merkwaardige dingen voor den dag.I Hel raadslid, de heer Bil 1b ging met den burgemeester mee en zeide, dat hij twee gulden in de week niets te veel vond. De heer Dubbis, het jongste raadslid, ver- j tegen woo ratgcr aer aroeiaers in de Benne- broeksche Vroedschap, betoogde, dat een toe slag in dezen tijd wel noodig was, doch vroeg aan den burgemeester hem IDuobis) te willen mededeelen hoe de 3alariS3eq in den omtrek van gemeenteambtenaren waren, in dezelfde klasse of stand als de veldwach ter behoort. De burgemeester had blijkbaar deze vraag van een der leden wel verwacht althans, hij had een staatje van drie, vier salaris sen van veldwachters uit de naaste buurt schap. Toen hij dit voorgelezen bad, bleek dat de Bennebroeksche veldwachter Bos heel wat achter is bij zijn buren-collega's. Het lid Dubbis vond hierin aanleiding om te betoogen, dat het salaris verbeta-d moest worden, waar hij groot gelijk in bad. Jam mer, dat hij de „gave des woords" niet heeft. Want hij bedoelde het goed met zijn opmerkingen en zijn voorstel, en zoowel de veldwachter als de heer Dubbis had ver diend, dat er niet zoo gemoedelijk over deze zaak was heengestapt. Uit het volgende dabat toch bleek dui delijk, dat salarisverbetering noodig i3. Toen de heer Dubbis had voorgesteld, veld- wachter's-wedde met honderd pop te verbe teren, verzette de heer Bitle zich daartegen. Hij maakte een vergelijking met de begin salarissen van Amsterdam'sene onder wijzers, en dat, wat thans onze Bos krijgt. Dat bleek zoowat gelijk te zijn, eu om nu den veldwachter meer te gevea dan een onderwijzer, dat vond de heer B. ongehoord. Een onderwijzer toch, meende hij, verkreeg zijn geld naar jaren studie, en een veld wachter had geen studies te maken voor zijn ambt. De heer B. vergat -en dit werd hem genoeg duidelijk gemaakt in den Raad dar een onderwijzer, die begint, alleen voor zichzelf heeft te zorgen, en onze veldwach ter een gezin van vijf personen te onder houden beeft I De heer Bille, die zeker veel van ver gelijkingen houdt, had ook nog hef loon van een bloemistarbeider met dat van .len veld wachter vergeleken; als de een er kon nomen, moest de ander er toch ook komen, meende hij. De heer Dubbis weerlegde den beer B. weer, op eenigszins vermakelijk-ongelukkige wijze, die toch goed bedoeld was. Hij waag de zich op het gladde pad der beeldspraak en zei: „Als men in een sloot vijf personen ziet verdrinken en tegelijk in een slo>t iets ver derop één persoon in gevaar verneoit, moet men dan die een maar laten verdrinken om die andere vijf. Neen, dan doet men alles om die ééne tenminste te redden." De bedoeling des heeren Dubbis zal dit geweest zijn: „Moet de gemeente de veld wachter dus niet helpen, omdat anderen (waarvoor de gemeente niet te zorgen heeft) eventueel ook niet kunnen rondkomen?" Immers neenl Doch de heer Bille begreep of wilde niet begrijpen en riep uit: „Ik heb nog nooit een bioemistarbeider zien verdrinken, om dat hij te weinig verdiende"! Op een dergelijk peil stonden de debatten in den Bennebroeker raadt Nog werd gevraagd, of de 800 gulden de eenige inkomsten waren van den veldwach ter,- waarop de voorzitter medodeoide, dat Bes af en toe wel eens een fooitje krijgt als ander. Terecht werd opgemerkt, dat de gemeente hiervan niet behoeft te profitaeren, doch dat dit eigenlijk geen gezonde toestand is. „We misgunnen het hem niet," werd er gezegd. „Doch als we Bos goed salarieeren, moet hij op dergelijke bijverdiensten niet be hoeven te rekenen." En toen zeide de voorzitter zoo-langs-z'n neus weg: „Mqpr we salarieeren 'm niet goed" En zelfs na deze burgemeester' ij ke be kentenis werd liet voorstel-Dubbis om het salaris te verbeteren, genegeerd! Dat was ook nog een mooie geschiedenis. Niemand ondersteunde hert; voorstel-Dubbi3. Het was dus al bij voorbaat verworpon. De piecie8se voorzitter liet de secretaris echter de gemeente-verordening halen, om na te zien, wat deze hieromtrent voorsonrijft. En hij vond niets omtrent ondersteuning van een voorsteL Dies bracht hij het in stem ming! Enfin de veldwachter krijgt een toeslag wegens de duurte van 10 procent en dat is uit de discussies wel gebleken zijn salaris zal binnen niet al Je langen tijd wel verbeterd worden. Nog veel meer is er van den merkwaar- digen raad eigenlijk nog te verhalen, moer dan we vertellen kunnen. Bij de rondvraag werden we nog bezig gehouden met een brandstof-debat. Daarbij werd o.m. verteld, dat de Hollandsche holen duur en slecht waren; de heer Dubbis ver haalde, dat hij met zijn gezin op straat ge jaagd was door den stinkenden rook van deze kolen,- toen hij ze in zijn kachel branddel De arbeiders organisaties hadden zich tot het K. N. S. O. gewend, om. regeeringa- cukes, doch warén niet geslaagd. Daarom vroeg 'de heer Dubbis de hulp der gemeente in, door middel van de cokes der Heemsteed- sche gasfabriek. De voorzitter had niet veel hoop op succes, doch zei toe, dat hij z'n best zou doen. Daarmee was de zitting afgeloopen. De Bennebroeksche vroeden hadden nogal sterk gedampt, zoodat het raadszaatfje met heel veel rook was gevuld.* „Het lijkt wel of we hier de steenkolen van den heer Dubbis hebben gestookt," merkte de voorzitter leukweg op. Geen der aanwezigen begreep toen nog, dat er achter dit gezegde heel geen com pliment schooi voor het merk van de edel achtbare sigarenl.... DU, LEG OM. Bloembollencultuur. Zaterdagavond hield de Afd. Hillegom eene vergadering in hotel Sister- mans. De voorzitter, de heer H Veldhuijzen van Zanten, opent met een woord van welkom, er aan toevoegend, dat de Europeesche oorlog nog steeds den bToembollenhandel drukt, ofschoon de toe stand zeker beter heeten mag dan het vorig jaar. Ondanks de reusachtige verzendingen leed in 't bijzonder de hyacinthen-handel 't vorig jaar en ook thans. Ingekomen was een schrijven van den Neder- landschen Tuinbonwraad verzoekend toetreding tot de vereeniging voor credietverachaffing. Op voorstel van den neer J n, M. Balvers werd hier toe besloten. De afd. stelde met alg. stemmen als voorzit ter van het Hoofdbestuur den heer E. Krelage en tot leden de heeren J. Volkering te Limmen, A. Verduijn te Lisse en K. Velthuis te Hillegom. Bij het punt, voorstellen voor de 131ste Alg Verg. werd zeer lang gediscussieerd over de ge volgen yan verplichte onderwerping aan het scheidsgerecht. Men verwachtte als die zaak werd doorgevoerd, dat zeer velen voor het lid maatschap verder bedanken, wat niet bevordelijk is aan de belangen der Vereeniging. De heer G. V. van Zanten deed het voorstel, om op de agenda voor de Alg. vergadering te plaatsen, intrekking van het in Maart genomen besluit betreffende onderwerping aan het scheids gerecht. Met bijna alg. stemmen werd dit besluit genomen. De heer B. Vos, legde in deze kwestie zeer ze ker den vinger op de wonde toen hij op deze moeielijkheden wees n.l. dat yan de getuigen voor het scheidsgerecht geen eed gevergd kan worden en dat helaas daardoor getuigen na afloop van het scheidsgerecht er zich op durfden beroemen gelogen te hebben als „paardendieven". Daar door wordt de deur open gezet voor onjuiste vér klaringen. Een eed zal men echter niet of nooit kunnen vragen, daar 't hier geen civiele recht spraak betreft, SASSENHEIM. Regeeringsgroenlen. Door de ijverige be moeiingen van onzen burgemeester zullen de gemeentenaren met ingang van 1 Dec. a.s. in de gelegenheid gesteld worden regeeringsgroen ten te verkrijgen. Aan den heer K. Oudshoom is den verkoop opgedragen; deze komt met een groentenwagen langs de huizen en op een bord zijn de prijzen der groenten vermeld. Onze ge meente is de 3de waar zulks geschieden zal. NOORD WIJK. Afscheid van dr. A. Kervel. In eene samen komst van de R. K. Kiesvereeniging is van den voorzitter, dr. A. Kervel, die onze gemeente met terwoon gaat verlaten, afscheid genomen. De heeren C. G. J. Altemade, J, H. v. d. Werf en N. H. Altemade, richtten tot den heer Kervel woorden van waardeering voor diens arbeid ten bate der kiesvereeniging, de katholieke zaak en de gemeente, waarvooi dr Kervel met een har telijke toespraak dankte. Morgen uitvoeriger. HAARLEMMERMEER. Gemeenteraad, Voorzitter: Burgemeester Mr. A. Slob. Afwezig de heeren KLstemaker, Los en van der Laan. De voorzitter stelt de verdere beihandeling der begrooting aan de orde. Bij volgn. 129 bespreekt de heer v. d. Hen- vel de wenscbelijklheid in de instructie van de verloskundigen te wijzigen het bedrag wat de grens aangeeft voor kostelooze be handeling. Thans bedraagt dit 400, hetgeen- spr. nog 'n zeer verouderden toestand vindt. Hij wil dit bedrag op 500 bepaald zien. Kan dit niet, dan zou spr. het salaris dat door de gemeente aan deze verloskundigen wordt gegeven, willen verhoogen. De Iheer Van Mansuin zou dit salaris met 50 A 100 willen verhoogen. Na eenige bespreking wordt goedgevonden deze kwestie te behandelen, wanneer een al geheel® reorganisatie aan de orde zal wor den gesteld ook van de instruetiën van de geneeeheeren. Bij voign. 135 wordt de subsidie voor het Burgerlijk Armbestuur vastgesteld op 27,ooo gulden. Bij volgn. 168 dient de heer v. cL Heu vel een voorstel in deze post: subsidie aan de Vereeniging Vooruit ten behoeve van de paardenfokkerij, te schrappen. Na uitvoerige besprekingen wordt deze post met 10 tegen 4 stemmen gehandhaafd. Tegen stemden de heeren v. d. Heuvel, Borst, Van Mansum en O vermeer. Bij volgn. 172, betreffende de rentegaran tie voor de H. S. M. bespreekt de heer Over- meer de slechte communicatie op de lijn HoofddorpLeiden. Ook de postregeling (heeft hieronder veel te lijden en spr. haalt daarvoor verschillende staaltjes aan. Velte leden stemmen hiermede in. B. en W. zullen zién of er nog wat aan te doen is, ten einde eenige verbetering te verkrijgen. Bij volgn. 173 vraagt de neer Van Mansum of er ook met andere plaatsen, zooals Leiden en Amsterdam een regeling kan worden ge troffen voor schoolgaande kinderen, die de H. B. S. wenschen te bezoeken. De voorzitter zegt, wanneer er geen aanvraag voor in komt, zullen B. en W. er mede handelen zooals de overeenkomst met Haarlem is ver kregen. Bij de ontvangsten wordt bet bedrag der te heffen Hoofdei. Omslag verhoogd van 55,000 tot 60,000, zulke in verband met verschillende verhoogingen, die door den Raad zijn aangenomen en waardoor de uit gaven aanmerkelijk hooger worden, dan aan vankelijk Op de begrooting was voorgesteld. De belasting op de honden wordt geraamd op 1500 en de opbrengst van het Vergun ningsrecht op 1975. De begrooting wordt daarna in ontvangst en uitgaaf aangenomen tot een bedrag van 187 000. Bij de rondvraag vraagt de heer v. d. Hen- vel om de perceelen weiland der gemeente lijke boerderij te Nieuw-Veonep in kleinere perceelen te verhuren. Door den heer Van Mansum wordt gevraagd om hij de aanstel ling van een ambtenaar tor secretarie te letten op iemand die de stenografie machtig is, daar thans behalve de secretaries, nog twee ambtenaren in de raadszaal aanwezig zijn om bet verhandelde op te nemen, bet geen door een dergelijk ambtenaar te .heb ben, niet noodig zou zijn en de werkzaam heden van den secretaris wat ontlast zou den worden. De voorzitter zegt dat een en ander zal overwogen worden. Hierna wordt de openbare zitting geschorst en gaat men over in geheime zifting ter af handeling van belastingreclamea. Gevaarlijke honden. In den nacht van Zondag op Maandag hebben bij verschillende landbou wers in de omgeving van den Lisserbroek losloo- pende honden aanmerkelijke schade ingebracht aan de in de weide loopende schapen. Bij den heer de Clercq werden des morgens een 12 tal scha pen in de slooten aangetroffen, waarvan enkele ernstig gewond, zoodat zij wel afgemaakt zullen moeten worden. Bij de landbouwers Warmerdam en van Tol werden ook verscheidene schapen ge beten en werden twee stuks dood gevonden, ge heel verscheurd en leelijk toegetakeld. De politie doet ernstig onderzoek van wlen deze honden zijn om ze aesnooas onschadelijk temet bouwen van oen aOM. hoo5en school mat™ en 7nn hel tan ean da A. steen aan <je firma de Ruijter en Co. te 'sGravenhage voor f 573.30. maken en zoo het kan van de eigenaars van de honden schadevergoeding te eischen daar de schade vrij belangrijk is. Een tuinbouwvereeniging. Na een gehouden lezing door den rijkstuinbouwleeraar Volkersz in Hotel de Beurs te Hoofddorp over de groen tencultuur op den kleigrond, werd aldaar een tuinbouwvereeniging opgericht met aanvankelijk 34 leden. Tot voorloopige bestuursleden werden gekozen de heeren S. Veltman, K. Frugte, D. Treur, R. van Dijk en C. Moejes, die de voorloo pige werkzaamheden zullen verrichten welke aan de constitueering van een vereeniging zijn ver bonden. De vereeniging zal steeds voeling houden met de onlangs opgerichte veilingsvereeniging en, in overeenstemming met het streven van die vereeni ging werken. AALSMEER. Bloemententoonstelling. De afdeeling Aals meer van de Nederlandsche Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde, zal op 20, 21 en 22 November a. s. te Aalsmeer eene tentoonstelling organiseeren, welks baten ten goede zullen komen aan het Koninklijk Nationaal Steuncomité. Naast zeer belangrijke inzendingen van Chry santhemums en Seringen zullen in groote ver scheidenheid bloeiende planten, alsmede sier planten geexposeerd worden, zoodat de tentoon stelling een getrouw beeld zal geven van den rijken bloemen- en plantenschat die Aalsmeer in de donkere dagen vóór Kerstmis vermag voort te brengen. Zooals verwacht mocht worden, zal de mede werking van de zijde 'van de kweekers algemeen zijn. HAAKLEMMERLIEDE C.A. Vergadering van den gemeenteraad op Donderdag 4 November 1915, des voormid dags te 10 uur. Punten ter behandeling: 1. Ingekomen stukken en mededeêlingen. 2. Adres Witte Kruisweg Halfweg subsidie Wijkverpleging. 3. Idem 1916. 4. Adres Ned. Timmerliedenbond oprichting gemeentelijk werkloosheidsfons. 4< Adres subsidie 1915 voor Zuider Buiten Spaarne. 6. Gemeentebe- grooting 1916. 7. BegTooting Burg. Armbe stuur 1916. 8. Verzoek S. D. A. P. afd. Half weg beschikbaarstelling lokaal voor mobi lisatieclub. 9. Verxoek Dir. Avondschool Han delsonderwijs Haarlem, maken regeling be taling schoolgeld. 10. Verharing landerijen Uiterdijken, thans in gebruik bij Kuit. 11. Aankoop grond voor pompinrichting water leiding. 12. Snppl. kohier hondenbelasting 1915. 13. Idem Hoofdei. Omslag. 14. Kohier schoolgelden 3e kwartaal 1915. 15. Verzoek W. Corneliseen e,a. om op het plein te Half weg geen boomen te plaatsen. 16. Voorstel B. en W. tot onbewoonbaarverklaring der woningen B. nos. 318 en 324. 17. Ophooging gemeente-terrein te Halfweg. 18. Benoeming onderwijzend personeel herhalingsonderwijs. 19. Benoeming twee leden Burg. Armbestuur wegens periodieke aftreding van de heeren B. P. Vink en P. L. M. Kramers. SCHOTEN. Personalia. Door het Burgerlijk Armbe stuur, alhier, is tot controleerend en behan delend geneesheer benoemd, dr. J. J. v. d. Horst, alhier. Gemeenteraad op Vrijdag 5 Nov. des nam. 7Va "ur- 00 agenda luidt: Bo.ia»ting- zaken. Vergadering met gesloten deuren. In gekomen stukken. 1. Behandeling van de verzoekschriften om verlaging van het maxi mum aantal der vergunningen. 2. A. Idem van het verzoekschrift van de Ned. Onder wijzers Propagandaclub voor drankbestrijding om gebruik te mogen maken van een school lokaal; B. als voren van de afdeeling Schoten van „Het Witte Kruis"; O. aisvoren van den vakonderwijzer in de gymnastiek; D. als- voren betreffende de bouwverordening. 3. Voorstei lot hef aangaan eener overeenkomst xnet de gemeente Haarlem voor de levering van electriciteit ten behoeve van het Gas bedrijf. 4. Schrijven van Gedeputeerde Sta ten van Noord-Holland betreffende de jaar wedde van den gemeentesecretaris. 5. Voor stel: A. tot het doen van betaling uit den post voor onvoorziene uitgaven, dienst 1915 en Overschrijving op een anderen post der begrooting; B. tot aankoop van een machine voor het reinigen van riolen; C. tot aankoop van eenige machinerieën en veiligheidstoe- atellen voor het Gasbedrijf; D. tot vaststel ling eener 2de suppletoir© begrooting, dieust 1915; E. tot het toestaan van een crediet voor de levensmiddelen voorzieningF. idem, voor de credietverleening "ten behoeve van den middenstand. 6. Wijziging van de verordening tot heffing van Hoofdelijken Omslag. 7. Be handeling van het verzoekschrift om wijzi ging van de verordening, der belasting op openbare vermakelijkheden. 8. Voorstel tot wijziging van het raadsbesluit tot bijdrage in hot schoolgeld van leerlingen op de scholen vöor U. L. O. te Haarlem. 9. Voorstel tot wijziging van de verordening betreffende net cursusonderwijs in Fransch. 10. Behandeling der verzoekschriften om wijziging van do verordening, vastgesteld ingevolge art. 7 der Drankwet 11. Voorstel betreffende een ver ordening op de winkelsluiting. 12. Vaststel ling der verordening betreffende schoolver gaderingen en behandeling van de amende menten van den hoer Hooy en het verzoek schrift van de Afd. Schoten Van den Bond van Ned. Onderwijzers. 13. Behandeling van het rapport der commissie van onderzoek naar het beheer der Gasfabriek. Goedkoop© cokes. Na overleg met B. en W. is door het bestuur van het Werk- loozenfonds bepaald, dat aan de werklooze leden van vakvereenigingen eens per week een bon zal worden afgegeven waarop zij tegen betaling van f 0.45 een H.L. cokes kunnen bekomen, evenwel voorzoover het Gemeentelijk Werkloozenfonds het.noodig oor deelt de bons te verstrekken. Dure brandstofl Dinsdag kwam voor bet steuncomité de tweede schuit steenkolen (anthraciet) aan. Naar we vernemen voldoet deze verwarmingsstaf niet aan de verwach ting, en zijn er afnemers die hunne be stelling hebben afgezegd, en geld terug heb ben gevorderd. De kolen schijnen zeer fijn te zijn, waardoor het meeste door den rooster gaat, wat natuurlijk niet voordeelig is. Voten zijn voornemens, indien er geen betere kwa liteit komt, hunne bestellingen in te trekken i IJMUIDEN. Opdrachten. Het maken der diepboringen voor de Coöperatieve Bad* en Waschinncn- ting alhier is opgedragen aan het Technisch Bureau de CLerrai to Bloftroendaai voor f bUUj Een scheepsramp. Het Noorsche stoomschip „Foldin" heeft alhier aangebracht zeven der opvarenden namelijk den stuurman, eenige matrozen en stokers en een particulier van de Nederlandsche sleepboot „Holland", die, op reis van Rotterdam naar Archangel, waarheen zij was verkocht, onder Archangel voor anker lig gende, werd aangevaren door een, vermoedelijk: Russisch, driemast-zeilschip, die de sleepboot van hare ankers rukte. Beide schepen strandden op de klippen. Door- dien van de sleepboot de scheepsboot verloren ging, hebben de opvarenden slechts met groote moeite en inspanning zwemmende den wal kun nen bereiken. Het driemastschip is naar alle waarschijnlijk- .heid op de klippen met man en muis verloen gegaan, althans is niemand van de equipage teruggezien. De kapitein van de sleepboot „Hol land" is nog te Archangel achtergebleven. Motorbootdienst „Salomon". De St. Ct. behels' de statuten der N. V. Motorbootdienst Salomon alhier. De vennootschap heeft ten doel het vervoeren te water van goederen en personen, het hebben en expio'teeren van vrachtbooten en uitoefenen van vrachtdienst in zijn vollen omvang, het slee pen van schepen en het verleenen van bijstand aan in nood verkeerende vaartuigen en voorts het verrichten van al datgene wat met een en ander in verband staat, in den ruimsten zin ge nomen. Het maatschappelijk kapitaal der vennoot schap bedraag' twaalfduizend gulden, verdeeld in twaalf aandeelen, elk groot duizend gulden. In het maatschappelijk kapitaal wordt bij hel verlijden der akte d-oor de comparanten te zamen deelgenomen voor vier aandeelen, welke geheel zijn volgestort.. Voor den eersten keer is benoemd als directeur de heer Jan van Vrede van IJmuiden. Lijst van onbestelbare brieven en briefkaarten, waarvan de afzenders onbekend zijn. Terug ont vangen aan het postkantoor alhier in de 2e helft der maand October 1915. Mej. R. van Heek, Watergraafsmeer; J. dt Nooyer, Terneuzen. Briefkaarten Binnenland. Keetje Dijkhuizen, Oldenzaal; Mej. M. Huls hof Jan de Jong A. Klaassen Schiedam; Mej. M. Morlang; Amsterdam; Siermans, den Haag; idem idem; idem idem. VELSEN. Personalia. Onze gemeente-secretaris, de heer Wynoldy Daniëls, sinds de mobilisatie ale reserve-kapitein onder de wapenen, heeft thans twee dagen per week verlof bekomen en vertoeft dezen verloftijd weer op het raadhuis. HOORN. Brand. Maandagavond brak een hevige uit slaande brand uit in de loodgieterswerkplaats van den heer J. C. Woestenburg aan het Kerk plein alhier. De oorzaak is onbekend, daar het personeel de werkplaats reeds had verlaten. Het perceel brandde geheel af. Verzekering dekt de schade. Personalia. Te Amsterdam slaagde voor het examen vrije- en ordeooteningen de heer Zaadnoordijk van llier. Alkmaarsche Huishoud- en Industrieschool. Na afloop van den iy2-jarigen cursus (linnen- naaien) werden de getuigschriften uitgereikt aan de jonge dames T. Brouwer, J Kooy, A. M. A. Kikkert, A. C. T. Nühoff, J. Oudes, G. Over, P. J. Visser en A. C. P. van Wagtendonk; terwijl het getuigschrift 3y2-jarige cursus (costuum- naaien) behaald werd door de dames M. Dijk- sterhuis en H. Kostelijk. UITGEEST. Oegund. Aan de firma P. Goedhart is voor da som van f 1300 het schilderwerk gegund van de 12 woonhuizen, welke de heer J. Rol alhier voor de gemeente Spaarndam aldaar moet bouwen. Personalia. In de plaats van den heer K. van der Sluis, die naar Leiden is overgeplaatst, is alhier tot commies der dir. belastingen benoemd de heer J. Mulder van de Kempen. Plaatsvervanger. Met de werkzaamheden van het kantoor der dir. belastingen alhier is voor- ïoopig benoemd de heer J. Bakker te Amsterdam, in plaats van den heer L. Feerstra Bz. Het jubileum van den heer van Loenen. Vandaag is de.heer I. W. A. G van Loenen 25 jaar secretaris van deze gemeente. Het spreekt vanzelf, dat deze dag vooi den ook vèr buiten Beverwijk algemeen bekenden en geachten ambte naar en gemeenteautoriteit, niet ongemerkt voor bijging. Van alle kanten kwamen blijken van huldiging en belangstelling in. Hedenmorgen werd om 11 uur raad gehou den waar eenige benoemingen plaats hadden en de secretaris door B. en W. officieel op har telijke wijze gehuldigd werd. Hedenmiddag is een commissie uit de bur gerij den heer Loenen het huldeblijk der ge meentenaren komen aanbieden, vergezeld van een album met de namen der gevers. Op deze beide huldigingen en het verdere feest komen wij morgen nader terug. Vanavond brengt de Beverwijksche Harmomr den jubilaris eene serenade. St. Nicolaasfeest. Men meldt ons: Dank zij de ijverige bemoeiingen van een acht tal dames, in samenwerking met de propaganda club Leo Kill, zai voor kinderen in onze gemeen te wederom een genoeglijk St. Nicolaasfeest be reid worden. Daarvoor is echter geld noodig en dus zullen die dames zich dezer dagen tot de Beverwijksche Katholieken vervoegen, teneinde hun te verzoeken een klein offertje daartoe bij te ^Een ieder geve naar best vermogen. „Veel" is welkom, doch ook het penningske der weduwe zal dankbaar worden aanvaard, KROMMENIE. Posterijen. De brieven- en teLegrambo-, steller L. v. Duin, alhier, is alsnog mot ingang van 1 November benoemd tot con ducteur 3de klasse met standplaats Roosen- daal (Spoorwegpostkantoor no. 2). WORMERVEER. Personalia. De klerk le kl. bü de Poste- I HUSSEN hij een boodschap doet voor den een of Brieven Binnenland. ALKMAAR.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1915 | | pagina 2