UIT DE PROVINCIE SCHAOEN EN OMSTREKEN STADSNIEUWS BENNEBROEK. UIT DE ZAANSTREEK o© men tea slotte zelfs ons bestaansrscui 'als politieke partij zal pogen te-niet te doen. Hel is daarom zoo bedenkelijk, Jat thans art. 80 roods inkwam, terwijl art. 192 nog in "de commissoriale bureau's wordt opge houden. Het schijnt, zegt het blad dan, dat er nog niet veel kaua is, dat de onderwijs-commissie over art 192 tot een vergelijk komt Men weet er wel niet van, maar reten heb ben alle commissoriale muren, en voor zoover nu dit zeker niet geheel onware gerucht door drong, ontving men allerminst den indruk, dat wat verwacht wordt, spoedig komende is. Zelfs door de muren heen ontwaart mon nog steeds zekere spanning. Daar er nu intusschen geen denken aan is, dat de definitieve uitslag over art 80 vallen kan, tenzij ook art 192 een gerexle uiikomst belooft, is 't niet anders aan te nemen, dan dat de eindbeslissing over beide artikelen aaJm zal moeten vallen. Dit wijst op uitstel van beslissing. Misschien zelfs in dien zin, dat de eind stemming niet te wachten is, dan nadat de vrede in Europa hersteld zal zijn. En dit vooral geeft vrijheid, om den scher pen aanval op Rechts, die nu in art. 80 ge schiedt, niet als alle verhouding storend pp j te vatten." WAT DE VOORRANG HEEFT! De N. R. Crt. schaart zich thans aan de xijde van hen, die hebben gepleit om eerst de belastingplannen en daarna de Grond wetsherziening te behandelen. Het blad be toogt, dat èn Grondwetsherziening èn be lastinghervorming in deze legislatieve pe riode moeten worden afgedaan en verklaart dat „natuurlijk de belastingherziening het eerst aan bod moet komen." Want, zegt het: „Gaat de Grondwetsherziening vooraf, dan snijdt de Kamer met het fiat, dat zij daarop moge geven, haar eigen leven af, en ia van belastinghervorming vanzelf geen spraak meer. Wie deze laatste hervorming inder daad wil, moet aan haar onvermijdelijk de eerste plaats op het werkprogram wenschen te geven. Het is de eenige werkwijze, waar op beide hervormingen binnen korten tijd al thans hun beslag kunnen krijgen. Er is nog een bijkomstig voordeel, indien de Grondwetsherziening thans in het twee de gelid wordt geplaatst. Dan worden er enkele maanden tijd gewonnen, en wordt dus de kans vergroot, dat ook het onderwijsar tikel nog in de herziening zal kunnen wor den betrokken. Van hoe enorm belang het zijn zal, juist met 'het oog op de tijden, die» te wachten staan, zoo de onderwijsstrijd, wel ke jaren lang ons politieke leven vertroe beld heeft, tot een bevTedigdend eind kan worden gebracht, is zoo klaar, dat daaraan geen woord behoeft te worden verspild". Wij zijn benieuwd hoe men in Regeeringe- kringen en in die der lib. Kamerleden dent- ken zal over deze verklaring van het oud- liberale orgaan! Mr. L. W. H. REGOUT. t Mevrouw de weduwe L. W. H. Regout is gisteren uit Rome in Den Haag teruggekeerd. Wij vernamen, dat het de wensch van den thans overleden tijdelijken gezant bij het Valicaan was, te Rome te worden begraven en ook dat zijn stoffelijk overschot daar zou blijven rusten. In verband met dien weti3ch. heeft 4e bij zetting, die op het kerkhof te Rome heeft plaats gehad, slechts een tijdelijk karakter en zal het stoffelijk overschot eenigen tyd later worden overgebracht naar het Oampo Santo, waar ook Mgr. dr. Schaepman begravea ligt Mr. Regout's hulsel zal daar worden ge plaatst naast de groeve van den laatstee ge zant, die Nederland bij het Vaticaan ver tegenwoordigd heeft, n.l. den graaf du Chattel. ENGELAND EN DE N. O. T. Reuter seint uit Londen, d.d. 4 Nov.: De afgevaardigde Rees vroeg in het La gerhuis lo. naar de namen van de direc teuren der Nederlandsche Overzee Trust en 2o. of er reden is om aan te nemen, dat door bemiddeling v%n het agentschap vaa een New-Yorksche stoomvoortmaalsehavpij Duitsche goederen uit Rotterdam via New- York Groot-Britannië bereiken. Lord Robert Gecil, parlementair onder secretaris van buitenlandsche zaken, gaf de gevraagde namen op en zeide daarbij: „Deze heeren zijn toongevende mannen in de han dels- en scheepvaartwereld, meerendeels be stuurders of dL °.cteuren van de voornaamste Nederlandsche stoomvaartlijnen, bankeu en h a u tl e lam aatschapp jjen. „Omtrent het tweede punt ben ik niet in gelicht, ik zal echter gaarne nota nemea van elke mededeeiing omtrent de quaestie, die de afgevaardigde Rees mij. kan doen." liet parlementslid Markham vroeg of het Cecil bekend was, dat het „syndikaat in de Overzee Trust, voorzoover het steenkolen be treft" geheel bestaat uit bestuurders van het Westfaalsche Kolensyndicaat. Cecil antwoordde: „Zulks is mij niet be kend, ik zal echter gaarne van mededeelin- gen te dezer zake nota nemen". Het mijnengevaar. Gedurende de maand October zijn op onze kust aangespoeld 7 mij nen, waarvan 3 Engelsche en 4 Duitsche. In totaal zijn sedert het uitbreken van den oorlog 680 mijnen op onze kusten aangetrof fen, aldus verdeeld: van Engelsohen oor sprong 851, van Franschen 57, van Duitschen 97, terwijl er 173 van onbekenden oorsprong blevon. Een Duitsche duikboot binnengesleept. Gisteren werden van Terschelling uit licht seinen gezien, waarop de 6toomreddingboot naar buiten ging en later «net een Duitsche onderzeeboot op sleeptouw, ;q bet zeegat naar binnen stoomde. Twee Nederlandsche torpedobooten braöh ten de onderzeeboot on der geleide ten anker, welks boot met de be manning onder bewaking blijft. Van Terschelling meldt men nader, dat de aldaar binnengebrachte Duitsche onder zeeër C 8 buiten de territoriale wateren averij beeft bekomen en daardoor langza merhand op het Slik binnen Nederlandsch territoriaal gebied is geraakt. De onderzeeër gaf noodseinen, waarop de stoomreddingboot „De Brandaris" zich met een torpedoboot naar de C 8 begaf en deze binnensleepte. i Aan het departement van Marine is be richt ontvangen, dat de in Terschelling bin ner, gebrachte Duitsche onderzeeboot, door "t 6turen van een foutieven koers op de Noor- dergronden, op ongeveer 1 zeemijl van de kust van Terschelling is gestrand, waarbij genoemde onderzeeooot eenige averij opliep. Een aanvaring. Bij de reederij Kleur te Katwijk aan Zee is bericht ingekomen dat de logger K. W. 66, door den VI. stoomlog- ger 199 zoodanig was aangevaren, dat zijn vaartuig binnen enkele minuten in de diep te verdween. Over dit ongeval werden nader de vol gende bijzonderheden bekend: De aanvaring had gister in nacht om 1 uur plaats, in hqj gezicht van de kust tussefben Katwijk en Scheveningen, tijdens tamelijk ruw weder. Het vaartuig, verdween in de diepte op een plaats waar blijkens het peil ongeveer 10 vademen water stand. De „K. W. 66" was op weg naar huis zei lende met de voorgeschreven lichten bran dende en werd door de „VI. 199" aan bak boordzijde bij den achterijaart geraakt, en wel met zulk een kracht, dat het geheele vaartuig kraakte. De schipper van de „K. W. 66" die juist aan het roer stond, sprong on middellijk op de „VI. 199" over en boorde dat het bevel gegeven werd, om met alle kracht achteruit te stoornen. Hij wist daarop den machinist te bereiken, althans zich verstaanbaar te maken en gaf aan dezen een tegenbevel, loor te bevelen, dat met kracht vooruit gestoomd moest worden, waar aan ook voldaan werd. De be manning van de „K. W. 66" die toevallig al len aan het dek waren, kreeg daardoor de gelegenheid om ook op de „VI." over te kun nen springen. De „K. W. 66", had ongeveer 18 last haring aan boord. Hoewel het vaartuig is verzekerd kan nu reeds worden vastgesteld, dat de ree derij een aanzienlijke schade lijdt. Ongeluk op de schipbrug t» Arnhem. Sedert eenigen tijd worden te Arnhem proef ritten gehouden op do schipbrug, in ver band met de binnenkort te openen nieuwe tramlijn naar de Geldersche groentenveiling. Tot dusver hadden die proeven een goed verloop. Gisterenmorgen werden zij voort gezet met een goederentrein der Betuwsche Tram, bestaande uit een locomotief en drie met pulp geladen goederenwagens. De trein passeerde zonder incident van de overzijde de brug naar de stad, maar op den terugweg had eeu ongeluk plaats. Toen de trein het iets hooger Liggende tweede brugvak zou ojmijden, kantelde een der sche pen. De trein reed terug en nu braken de verbindingen van een paar schepen van het eerste vak en het brugdek, zoodat het ge heele bruggedeelte aan de stadazijde inzak te, waarbij nog twee schepen geheel of ge deeltelijk kantelden. Op de locomotief stonden, behalve de ma chinist, de directeuren der Betuwsche Tram, van de gemeentetram en de directeur van gemeentewerken. ALlen kwamen met den schrik vrij. In het verkeer wordt tijdelijk met booten voorzien. HAARLEMMERMEER Wegenaanleg te Nieuw-Vennep, Onze corres pondent meldt. Het treft wel gelukkig dat het gemeentebestuur zijn plan om heit dorp Nieuw- Vennep met eep nieuw gedeelte te vergrooten juist in dezen tijd kan uitvoeren. Er is toch een. oreddet van 6000, toegestaan en behalve de kosten van de rijbrug, de beplan tingen, de grint en de puin, zal alles aan ar beidsloon to verwerken zijn. Als nu het winter weer wat meevalt, zullen velen in den komenden winter nog een flink daggeld kunnen verdienen, als.de ingezetenen van Nieuw-Vennep en omgeving zich tenminste de kaas niet van hun brood laten halen, omdat ze het onderste uit de kan willen hebben en te hooge inschrijving in sturen. Daarbij komt nog, dat als we goed zijn ingelicht al zeer spoedig zal worden begon nen met den bouw van de rentenierswoning van den heer Bulk, de „verlofzaak" van Kortekaas en een arbeiderswoning van Strijd; de eerste drie koopers van een perceel gemeentegrond in de nieuwe wijk. Dit kan voor veilen in de wintermaanden weer werk geven. Naar we vernemen is ear veel animo voor de perceeltjes tuingrond. De vereeniging „klein-grondbeziit" moet voor- nemers zijn een gedeelte ooilectief te pachten wat zeker een goed idee is. Ook hoorden we nog dat het perceel no. 44 weiland waarschijnlijk in twee of drie kleinere stukken zal worden verkaveld en niet behoeft te worden beweid, maar mag worden beteeld. Het- zal den Nieuw-Vennepers wel gemakke lijk worden gemaakt, want de beer Gevers zal zelfs Maandag a.s. in de openbare school aldaar zitting houden om inlichtingen te verstrekken. Laten we hopen, dat de inschrijvingen zullen toonen dat al deze arbeid goede vruchten gedra gen heeft en dat zoowel pachters als gemeente raad tevreden kunnen zijn over dit „nieuw-mo- dische gemeentebedrijfI Gearresteerd. Op verzoek van den burge meester dezer gemeente is door de Rotter- damsche recherche aldaar aangehouden en overgebracht naar Hoofddorp, de werkman J. K. wonende te Charlois, die verdacht wem een groot aantal kleedingstukken en andere voorwerpen te hebben ontvreemd van den landbonwer E. O. aan den Aalsmeerderweg alhier, bij wien hij tijdelijk werkzaam wae. K. heeft reeds een volledige bekentenis afgelegd. Verschillende goederen zijn in be slag genomen. N. R. K. Volksbond. Dezer dagen hield de afdeeling van den N. R. Volksbond een huis houdelijke vergadering. In zijn openingsrede besprak de voorzitter het aa. vertrek van onzen, pastoor, wegens zijne bo- uosnung tot pastoor te Rotterdam. Treft dit Bisschoppelijk besluit, zegt spreker, de gansohe parochie, in het bijzonder treft het de afdeeling die in den vertrekkenden pastoor ook den gees telijken adviseur ziet heengaan, met wien wij zoolang op minzame en vriendschappelijke wijze hadden samengewerkt. Hjj sprak den wensch uit, dat het den vertrekkenden Herder en Advi seur in zijn nieuwe parochie wel moge gaan en Gods zegen op zijn arbeid rusten moge. Na de installatie van een nieuw lid maakte de voorzitter bekend dat de gecombineerde pro- pagamda-vergadering voor het gemeentelijke werkloozenfonds de volgende week zal plaats hebben. Het voorloopig comité voor den bloemendag ten behoeve van „Herwonnen. Levenskracht," werd defenitief aangesteld. Het St. Nicolaasfeest zal op Dinsdag 7 Deo. gevierd worden. De feestavonden zullen op Woensdag 17 en Zondag 21 Nov. gehouden worden; de eerste avond voor leden en donateurs, de tweede voor 't publiek; kinderen beneden de 16 jaar worden zonder degelijk geleide niet toegelaten. De geestelijke Adviseur, die inmiddels ter vergadering gekomen was verkreeg het woord om de leden vaarwel te' zeggen. Daar het 10- jarig bestaan van deze afd. eenigzins herdacht zal worden, spoorde zijne Eerwaarde de leden aan om op Zondag 14 Nov. allen te naderen tot de H. Tafel om God te danken voor het vele goed op stoffelijk, en vooral op geestelijk gebied door den Bond ontvangen, vermaande de leden zich steeds als goede degelijke christenen en katholieken te gedragen, en bedankte zoowel de leden als het bestuur voor de aangename en vriendschappelijke wijze waarop steeds is samengewerkt. Hij beval zich in de voortduren de vriendschap van allen aan de hoop uitspre kend elkander nog menigmaal te ontmoeten. De voorzitter dankte den vertrekkenden Ad viseur voor alles wat hij voor de afdeeling gedaan heeft en riep hem onder daverend ap plaus der vergadering een „tot weerziens in ons midden" toe. Nadat de brandstoffenvoorziening en ont wikkelingsavonden. nog besproken waren werd de vergadering gesloten met gebed. NOORDWIJK. Het Kruisverbond „St. Jeroen" had Woensdagavond een vergadering belegd in de zaal van den heer Gordijn, waar als spre ker optrad de bekende redenaar Pater Borro- noaeus de Greeve. De bijeenkomst, die ge leid werd door den voorzitter van „St. Jeroen", den heer O. Verweij, was belegd om te komen tot oprichting van een Maria- \ereeniging. Wij hadden de opkomst grooter verwacht. Misschien lag de schuld van de minder groot» opkomst voor een deel in de omstandigheid, dat de vergadering, die aan gekondigd was op Donderdag, op het laat st» oogenblik een dag moest worden ver vroegd. Maar toch, zij, die niet gekomen zijn, hebben iets edels, iets kostbaars ge mist. Om de wegblijfsters en de wegblijvers duidelijk t» toonen, wie Pater de Greeve is en hoe Pater de Greeve spreekt, willen wij nu reeds mededeelen, dat bijna alle vrouwen, die in de zaal aanwezig waren, lil zijn ge worden van de Mariavereeniging. Pater de Greeve spreekt moei. Het is een genot te luisteren naar die welluidende stem, naar die schoone beelden, die de gewijde redenaar ens voor onzen geest tooverde. Maar dat is liet niet, wat de toehoorders meesleepte. Pater de Greeve stort zijn ziel uit in zijn toehoorders, zijn zieï, die leeft voor de Room- sche drankbestrijding. Ieder die Pater de Greeve gehoord heeft over Roomsche drank bestrijding, is overtuigd van het nut, van de noodzakelijkheid, van het edele van de Room sche drankbestrijding. Het resultaat der vergadering was, dat 32 vrouwen toetraden als lid der Maria ver eeni- ging, de meesten als geheelonthoudster. Tot leden van het voorloopig bestuur wer den gekozen: mej. W. van Rhijn, mej. J. H. v. d. Werf, mej. O. Th. v. d. Berg, mej. Truus Alkemade O. Pd., mej. All de Groot Pd. In de na afloop gehouden bestuursver gadering werd tot president» gekozen mej. J. K. v. d. Werf en tot secretaresse mej. Ali de Groot. Nog even moeten wij vermelden, dat ook het Kruisverbond een deel van den rijken oogst binnenhaalde. Een zestal nieuwe leden gaven zich op». HILLEGOM. Hillegomsche Harmonie-kapel. Gisterenavond gaf onze kapel voor hare donateurs een uitvoe ring in hotel Sistermans, onder directie van den heer J. D. Schouten, te Haarlem, en medewer king van het duo „Musscher". 't Programma was rijk verzorgd. In 't bizonder vermelden we no. 4, „Geertruida", Polka voor Piston-solo, door den jeugdigen N. Waasdorp, alsmede no. 9, Transcriptie over Drechsleris Lied „Het Gebed der moeder voor haar kind", door J. Vreeken. 't Was een mooie avond. HEILOO. Een jubileum. Gisteren herdacht de heer W. Kaandorp onder vele blijken van belangstelling den dag waarop hij voor 25 jaar als koster in onze kerk werd aange steld. Te half acht werd door den Zooreorw. Heer Pastoor een gezongen H. Mis opge dragen, waarbij door het zangkoor een can tate ter eere van den jubilaris werd uigeroerd. Het aitaar was mooi versierd. Als blijk van waardeering werd den jubilaris door het zang koor een prachtigen bidstoel aan8ehodea, wel ke in het priesterkoor aanwezdg was. Ver scheidene andere geschenken werden hem nóg aangeboden. Moge de heer K. n°S vole jaren ia ons midden werkzaam zijol ZANDVOORT. Vergadering van den gemeenteraad. Op Maandag 8 November a.s. des av°nds 7K uur vergaderde de raad dezer gemeente. De te behandelen onderwerpen ™n.:. ^Sekomen stukken en mededeelingen- Beeodiging ge meente-ontvanger. Wijzigie# verordening tot heffing van eene plaatselijke directe belas ting naar het inkomen. Benoeming onder wijzeres bij het herhaling® onderwijs. Aan vrage subsidie Burgerlijk Armbestuur. Be groeting Burg. Armbestuur. Pensioens grondslagen. Herhalingscnderwija# Klerk bij Publieke Werken. Begroeting waterlei ding. Intrekking onbew oonbaarverklaring perceel Wagenmakerssteeg 5. Betalingen uit de onvoorziene uitgaven- Verbetering rio- leeringswerken. Schadevergoedingen door overetrooining rioleering. W atarleidingr©- ductie. Verordening regelende de inrichting der gemeentepolitie. Reclame plaatselijk.® directe belasting naar bet inkomen. VELSEN. Gemeenteraad. In de gisterenavond go houden raadsvergadering was de heer Ger ritsen afwezig. Vaa de beeren De Boer en Brink zijn voorstellen ingekomen tot herziening der sa larissen van het onderwijzend personeel. Het voorstel van den (heer De Boer zal eene meerdere uitgaaf van 9000, dat van den heer Brink eene van 12,000 vorderen. De begrooting komt in behandeling. Al- gemeene beschouwingen worden gehouden over de begrooting en de onderwijevoorstel- len. De heer Netscber is zeer pessimistisch ge stemd en noemt den toestand van onze ge meen tefinanciën bedenkelijk. Bij een bevol kingstoename van 50 procent gedurende de laatste actot jaar steeg de hoofdelijke om slag 200 proeent, wat zeker niet evenredig is aan de draagkracht onzer gemeente. Schoon er veel verdiend werd, gelooft spreker niet dat de belastingopbrengst zooveel hooger zal worden en wij staan voor nog meer uit gaven. De heer De Boer daarentegen is niet pes- simistilsch gestemd. De heer Brink bestrijdt het betoog van den heer Netscher. De voorzitter zegt in velerlei opzicht met den heer Netscher te kunnen meegaan. De toestand onzer financiën is op het oogenblik precair. Spreker's conclusie is echter een andere. Laat men 'veel uitgaven voor weelde en verfraaiing voorloopig uitstellen, bijv. die voor verkrijging van een goed stads beeld. De salarissen zullen verhoogd moeten worden, dat ie niet tegen te houden. Spreker heeft nu nog gewacht, doch over een paar jaar zal hij ook een algeheele re organisatie der politie voorstellen. De heer Van Tuyll wil de gehuwde on derwijzers een dubbele toelage voor woning- huur geven. De heer Vermeulen gelooft niet dat de toestand zorgelijk is. Omzichtigheid zal wel noodig zijn, maar niet zoo, dat de zuinigheid de wijsheid bedreigt. Spreker meent, dat na den vrede aqdere zaken ernstige aandacht zullen vragen, met name de volkshuisvesting. Dit vraagstuk is angstwekkend urgent. Wanneer thans te IJuniiden 400 woningen werden geoouwd, zouden ze in drie weken bewoond zijn! De heer Sluiters vraagt den voorzitter een pertinent antwoord op de vraag of de finan cieel® toestand der gemeente werkelijk zor gelijk Is. De voorzitter zijgt die vraag niet te kun nen beantwoorden. Dit zal van het kohier 1916 alhangen. De algemeen® beschouwingen worden ge sloten. Het voorstel van den heer Brink, 't eerst in stemming komende, wordt met 9 tegen 8 stemmen verworpen. Tegen 8 rechtsche leden en van links de heer Vooren. Over het voorstel van den heer de Boer staken de stemmen, 8 tegen 8, links tegen rechts. Men wil verder gaan met de begrooting, doch verschillende leden willen eerst de tweede stemming over het voorstel de Boer doen afloopen. Goedgevonden. De heer Landeweerd vraagt de begrooting voortaan eerst in de afdeelingen te onder zoeken. De heeren Sant en de Boer onder steunen dit. De voorzitter ziet de begrooting liever door de Financieele Commissie onderzocht. De vergadering wordt daarna tot Dinsdag verdaagd. ZAANDAM. Artillerie-Inrichtingen. Bij K. B. ia benoemd tot burgerlijk ambtenaar in tijdelijken dienst bij de artillerie-inrichtingen, de res.-mach. b.d. Kon. Ned. marine J. P. Vader. ASSEN li ELFT. Levensmiddelenvoorziening. De laatste twee weekmarkten in deze gemeente zijn wat woelig geweest, omdat de Burgemeester van enkele boe ren de boter in beslag nam. Om een einde aan alle moeilijkheden te jnaken vergaderde Z. E. A. met de winkeliers. Op deze bijeenkomst werd besloten, dat de Burgemeester geen beslag meer zal leggen op de aangevoerde boter; de boeren blijven dus vrij. Echter zullen door den Burgemeester 10 vaten regeeringsboter worden aangevraagd, zoodat de winkeliers zich voldoende van boter zullen kun nen voorzien, tegen een zoodanigen prijs, dat zij ze kunnen wederverkoopen voor den regeerings- prijs van 1.85 per K.O. Naar wij vernemen bestaat bij den Burge meester het plan om ook den verkoop van regce- ringsgroenten ter hand te nefflen. Zoodra de noodige aanvragen om regeeringsgroenten inko men zullen ze besteld worden. Aldus flinke maaatregelen m het belang der burgers. SCHALIËN. Onze markt. 880 Magere gelde- koeien 230 810 stug. 110 Vette gelde- koeien 200 a 426 matig. 70 Kalfkoeien 240 4 380 stüg. 240 Graskalveren 75 126. 35 Nuchtere kalveren-18 4 26. 820 Vette scha pen 42 4 62 stug. 380 Overhouders 27 4 88 stug. 30 Vette varkens 0.76 4 0.80 per K. G. 170 Biggen 16 4 27. 100 Konijnen 0.26 4 1.76. 200 Kippen 0.50 4 2.60. 160 K.G. boter 1.85. 60 K.G. kaas 0,60 a 0,80. 1000 Kipeieren 9 4 10 per 100. Marktoverzicht. November staat in het teeken van de groote koemarkten, en daar de offieiëele hoofdmarkt geregeld door eenige, wel afnemende, maar toch drukke markten gevolgd wordt, zoo kan men wel zeggen, dat in deze maand, een aaneenschakeling van groote vee markten wordt gehouden. Ook hier was gisteren weer een flinke aan voer. De handel wordt echter al stugger, de prijzen iets lager. De oorzaken liggen voor de hand: hooge inkoopen eenerzijda, duur kracht voer en twijfelachtige vooruitzichten anden zij da. Bij opzetkoeien, van alle onderscheidingen en kwaliteiten heerschte een flauwe stemming. Vette koeien, met toenemenden aanvoer, zoo- ala in November na een regen week te verwach ten ia, waren beter dan verleden week. Vooral voor goed vee werd een hoogen prijs besteed. De schatting was 60 tot 62 cent. De heer A. Schenk De., alhier, ontving voor zijn vee 425. De schapenhandel was weer stop gezet. Door een nadere regeling der consenten, beeft 4e Minis ter een tijdelijk uitvoerverbod uitgevaardigd. De stagnatie z.al /-ioh wel tot een week bepalen. De varkensmarkt was ook al stug. Verschil lende trouwe koopers ontbraken. Gelukkig legde Amsterdam vrijwel op den halven aanvoer be slag. De hoogste prijs was 43 cent. PEKSONALIA. Te Amsterdam zijn geslaagd voor toet exa men vrij®- en ordeoefeningen de dames M. van der Sluis, J. H. van der Woerd, C. Ko men en P. A. van Hoften van hier. Hij Koninklijk besluit is, met ingang van 1 November tot en met 30 September 1916, benoemd tot assistent bij den dienst der' Kijkslandbouwproefstations, A. Knetemann, scheikundig ingenieur alhier. „~~r ,het Lr. gehouden examen vanwege de Holl. red. van Stenografielee<-aren, systeenl I. Pitman, slaagden uit Haarlem en uit den om trek de volgende candidaten: Voor diploma A Holl snelheid vanaf 42 woorden per minuut, de dames. C. F. M. Lam bert, Haarlem; E. M. Smit. Bennebroek; M C. C. v. d. Weiden, Heemstede, en de heer W. Cor- nelissen, Halfweg. Voor diploma B Holl., snelheid vanaf 80 woorden per minuut, de dames: C. F. Kappers, Haarlem; D. C. Freriks, Vogelenzang; M. de Bruyne, Velsen. Voor diploma machineschrijven, minimum snelheid 30 woorden per minuut, de dames: C. E. Kappers, C. J. Eisnerus en j. C. van Niel, te Haarlem; M, O. C v d. Weiden, te Heem stede; D. C. Freriks te Vogelenzang, er de Bruyne, te Velsen. E.K. SPOOR- EN TRAMWEGPERSONEEL De R. K. Vereeniging van Spoor- en Tram wegpersoneel „St. Augustinus" houdt op Maandag 8 dezer eene groote propaganda- vergadering, waarop als spreker zal optre den de Bonds-voorzitter, .1e heer J. Helle- mous uit Boxetel. Alle R. K. Spoor- en Tram mannen en vooral ook de vrouwen zullen op die vergadering hoogst welkom zijn. Het te behandelen onderwerp zal zijn: „De huidige crisis en de vakorganisatie". HET LIEFDEWERK „DE CATECHISMUS". Gisterenavond vergaderde in het gebouw St Bavo de werkende leden van het Liefdewerk „De Catechismus" Zooals wij onlangs reeds vermeld hebben stelt dit liefdewerk zich ten doel om de kinde ren voor wie het gewone godsdienstonderricht niet voldoende blijkt te zijn. aizonderlijk gods dienstonderricht te geven. Alleen die kinderen' komen daarvoor in aanmerking, die door de Eerw. Geestelijkheid daartoe worden aange wezen. Door Z. D. H. den Bisschop is tot presi dent van dit Liefdewerk benoemd de ZeerEerw. Heer Rector Borsboom, terwijl als bestuursleden gekozen zijn: mej. C. Stavenuiter en mej. B. van 't Wel. Uit het verslag der secretaresse bleek dat 79 kinderen aan de zorg van het Liefdewerk zijn aanbevolen. Wanneer daarbij in aanmerking genomen wordt dat onder dit getal vele kinde ren zijn die vroeger zelden of nooit de Cate chismus bezochten, dan mag men zeker het suc ces der dames-leden reeds groot noemen, nu uit bet verslag bleek dat 45 kinderen vrijwel gere geld het Catechismusonderwijs volgen en reeds 19 hun eerste H. Communie gedaau hebben. Deze cijfers toonen ook allerduidelijkst aan hoe groot het nut van het Liefdewerk is en wat edel werk van christelijke naastenliefde de werkende leden van dit Liefdewerk verrichten Wij vernamen op deze vergadering tevens dat inen van plan is binnenkort voor dit Liefdewerk eenigen geldelijken steun te Rome te vragen. Ieder werk heeft zijn noodzakelijke onkosten. De Bisschoppelijk goedgekeurde statuten ver melden o. a. dat jaarlijks belooningen zullen gegeven worden aan die kinderen die den mees ten ijver getoond hebben. Wij kunnen volkomen begrijpen dat de dames die hun tijd en arbeid aan dit schoone werk gaven, in dezen ten volle vertrouwen op de hulp van Haarlem's milddadige katholieken. Het adres van de penningmeesteresse is. Gedempte Oude Gracht 31. MOBILISATIECLUB „ONS GENOEGEN". Men schrijft ons: Gisterenavond vierde de mobilisatieclub „One Genoegen", gevestigd in het café-Res taurant Jonckbloedt aan het Stationsplein, baar éénjarig bestaan met een feestelijk avondje. Prachtige prijzen waren door den eigenaar der zaak hiervoor uitgeloofd, ter-' wjjl wederkeerig de heer en mevrouw Jonck bloedt met bloemen en redevoeringen werden gehuldigd. De club „Ons Genoegen", voor een goed deel gevormd uit militairen van tiet fori Vijfbuizen, zal nog vaak met genoegen op dezen avond terugzien. WEDER TERECHT. De 500 sigaren, die de firma W. H. V. en Zn. naar Wijk-aan-Zee had gezonden er die daar niet waren aangekomen, zijn we Ier terecht. Ze zijn teruggevonden in het bestel- huis van een vrachtrijder aan het Spaar no, die vergeten had ze mede te nemen. PROVINCIALE STATEN VAN NOORD HOLLAND. De winterzitting der Staten zal 30 Novem ber a.s. worden geopend. NED.-TNrlSCHE MIJNWETGEVING. Voor de Nederlandsche afdeeling van de Ned.-Ind. Maatschappij van Nijverheid en Landbouw, die Woensdagavond te 'sGrGa- venhage vergaderde, heeft de heer jhr. dr. C. G. S. Sandberg, van hier, een rede ge houden over „de Nederlandsch-Indisebe mijn wet en hare toepassing". Spr. betoogde in den breede, dat heel de toepassing van de Mijnwet van 1899 er blijk baar op is gerioht om de opkomst en den bloei van het particuliere mijnbedrijf onmo gelijk te maken en zette aan de hand o.a. van het rapport van den heer Van Water schoot v. d. Gracht inzake Djambi, onlangs bekend geworden, uiteen, dat het beste en grootste deel van Indië thans voor de par ticuliere ontginning is afgesloten; terwijl in toet opengestelde gebied de Regeering zich ook nog voorbehoudt stukken te reserveeren. Kolossale schade is concludeerde hij door deze mijnpolitiek geleden. Behalve het geen aan onkosten rechtstreeks verloren ging, gingen millioenon te loor aan winst-1 derving voor vervoer en zoo meer, te zamen op ongeveer tien millien te cctoatten. Heel Indië was praetisch gedurende pLm. tien jaar afgesloten voor d enparticulieren mijnbouw, alleen omdat wellicht te eeniger

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1915 | | pagina 2