uri ut, fttovifeCiË BUITENLAND BINNENLAND S1AD5NTSU ;de kabinetscrisis in Griekenland. b. om verder maatregelen te bespreken en vast te stellen, die kunnen worden aan gewend tot een meikvoorziening legen oil- lijke prijzen. De heer Nobel deelde inede dat aan alle fabrieken van regeeringswege ge vraagd zal worden, om geen melk te accep- tteren. die voor de consumptie bestemd is. Wanneer mocht blijken, dat aan dit verzoek nie: voldaan werd, dan zou de greas gesloten blijven. Inmiddels had d© officier zich met den yen met Londen over bet Amerikaansch- N'ooreehe s.s. .Jfristianfjord," dat te New-York ngeladen wordt met verduurzaamde levensmid delen. De bevrachters hebben gelast de lading ;te staken, omdat zy in beslagneming door Enge land vreezen indien de boot in zee gaat. (j ATHENE, 5 Nov. De koning heeft Zalmis '1 gevraagd als minister-president aan te blijven. 'iToen hij bedankte heeft de koning den minis terraad bijeengeroepen. AMERIKA. Het -vrouwenkiesrecht in de Ver. Staten. Een particulier telegram van de „Frankf. Hg." meldt, dat bij de verkiezingen in de Ver een igde Staten de voorstanders van het vrou wenkiesrecht een geweldige nederlaag hebben geleden. De staat New-York verwierp het met een meerderheid van 220,000 stemmen. Massa- chussetts met een meerderheid van 110,000 en Pensylvania met een meerderheid van 150,000 stemmen. Deze nederlaag is des te opmerkelijker, omoat er in de laatste dagen enorm geijverd is voor het vrouwenkiesrecht. Het tweede belangrijke punt is, dat president Wilson's aanhangers overal beslissend zijn ge stagen. Zeer opvallend kwam dit uit bij de con- gsesverkiezingen in den staat New-York. Hier heiben de Duitsche kiezers den uitslag tegen Wikion gegeven. De meerderheid van 6000 stem men, die Wilson's aanhanger vroeger had, is thans in eeD minderheid veranderd. NOORWEGEN. De Noordseüe Kamer. De verkiezingen in Noorwegen zijn afgeloopen en hebben, zooals een Reuter-telegram aan de Engelsche bladen meldt, tot uitslag, dat de Noorsche Storting thans bestaat uit 78 leden der radicale linkerzijde en arbeiders-democraten (tegen 76 in de oude), 21 leden der rechter zijde en vrijzinnigen (tegen 24), 20 socialisten (tegen 23) en 4 wilden. KAAS- EN MELKVOORZIEN1NG IN NOORD-HOLLAND. Onder voorzitterschap vau den noer Koster heeft de Bond van Zuivelfabrieken in Noord- Hoiland gisteren te Alkmaar vergaderd, tor bespreking van de toekomstige kaasregeling; voor binnenlandsch gebruik en de meikvoor ziening in de provincie. Na eenige gedachtenwisseling nam de ver gadering eene motie aan om volledige ad- baesie te betuigen aan de plannen van de Noord^tioU. commissie van de kaasv»reeci- ging, in zake de beschikbaarstelling van een voldoende noeveelheid kaas voor-het binnen land en de regeling van den uitvoer; en den minister van landbouw te verzoekeu de uitvoering van die plannen zoo spoedig mo gelijk te verwezenlijken. Wat aangaat de meikvoorziening in Noord- Heiland ook dienaangaande had het bestuur voorstellen gedaan, die als volgt luideu: a. nat de fabrieken algemeen weigeren om de melk te verwerken van die personen, die in andere jaren hun melk. voor de con sumptie verkochten, opdat hierdoor méér meik bes oh ik baar komt; Beiden werden aangenomen. Brand. Gisteren is op een studenten kamer aan de Steenstraat te Beiden, door het vlamvatten van een slang van een gas komfoor een uitslaande brand ontstaan die de geheele bovenverdieping deed afbranden. De inboedel van den bewoner Oartens als mede de boeken, meubelen en kleeren van twee studenten, de gebroeders Tobi, zijn verbrand. De studenten, die nog te bed la gen, konden zich slechts met moeite redden. Misdrijf Maandagmorgen werd in de ringvaart om den Bovenkerkerpolder on der Amstelveen, het lijk opgehaald van den timmermansknecht W. K. Daar zich aan het hooid zware verwondingen vertoonden, werd het lijk ter sectie naar Amsterdam overge bracht. Thans zijn in verband met een on derzoek van de justitie en van deskundigen in voorloopig arrest genomen en naar Am sterdam vervoerd W. S. en D. die Zon dagavond in gezelschap waren van den man wiens lijk is opgehaald. Een redding. Men meldt aan de N. R. Ct.: In dit jaargetijde, nu vele vogel soorten naar het Zuiden trekken, speelde zich onder onze oogen op den mond der .Wester-Bchelde het volgende aardige too- neeltje af: Een roodborstje, door den mist verdwaald en vermoeid, geworden, viel in het natte element. Een der daar rondvlie gende meeuwen schoot onmiddeilijk toe, dook en kwam zoo behendig aan de water- pppervlakte terug, dat zij het roodborstje op haar rug had. Nadat ze te zamen een geruimen tijd hadden rondgedreven, zette de geredde, uitgerust, zijn reis voort. Tactvol! oor een magazijn in de Spui straat te Den Haag stond gistermiddag 5 uur een auto. Een politieagent komt op den chauffeur af, spreekt met hem en blijkbaar heeft de man geen rijbewijs bij zich of iets dergelijks. De agent treedt op neemt den chauffeur mee naar de Nieuwe Haven. Daar staat de auto onbeheerd en men kan voorsteilen hoeveel publiek zich daarom reeds terstond had geschaard en hoe bet ver keer gestremd werd door het optreden van een dienaar der orde. De auto bleek die van den Frauschen gezant te zijn. Mad. AJÜzé was in het magazijn. Toen zij naar huis wilde gaan, kon zij slechts constateeren dat htar chauffeur waa opgebracht en de auto geheel onbeheerd ten prooi stond van een nieuwsgierige menigtel SCHOTEN. Ingebroken. Donderdagavond terwijl de bewo ners afwezig waren ia ingebroken in het per ceel aan den Rijksstraatweg door den heer v. d. W. bewoond. Er wordt alleen eene portemon. naie met eenig geld vermist. De regeling voor de groentenversirekking schijnt beklonken. Op raad van B. en W. zal een der groente boeren voor de ontvangst van de groenten zor gen en deze, naar gelang van de aangevraagde hoeveelheden, verdeelen, Heden zijn de eerste bestellingen gedaan: de groenten voor één week en de vatgroenten voor één maand. 16 of 17 dezer kunnen de eerste regeerings- artikelen dus worden tegemoet gezien. De prijzen zullen nader worden bekend ge maakt en wellicht geheel overeenkomen met die door den Minister genoemd. GEMEENTERAAD. De raad kwam gisterenavond in voltallige zitting hijeen. Vóórdat de openbare verga dering plaats had, werden eerst in eene met gesloten deuren belastingzaken behandeld. Na de opening der openbare en de le zing der notulen, was er weder eene kwes tie in Schoten's raad geheel niet onge woon!.... Naar aanleiding der notulen trachtte de heer V erkooy goed te praten een vergis sing door hem in een vorige vergadering be gaan, toen hij had geklaagd, dat iets uit het gasrapport wa6 geopenbaard en daarmede in verhand had gebracht een onderhoud dat een reporter met den secretaris had gehad. Nu zeide de heer Verkooy dat dit onder houd een paar maanden geleden had plaats gehad en dat het best mogelijk was, dat hij zelf of een ander raadslid iets aangaande het rapport had losgelaten. Maar.... tevens insinueerde hij, dat de secretaris het met de geheimhouding overi gens zoo nauw niet neemt en eens lijsten alleen aan de R. K. Kiesvereeniging had verstrekt.... De voorzitter kwam daar krachtig tegen op en het bleek, dat in 't jaar, dat de heer V. noemde, niet de heer De Jong, maai de burgemeester secretaris was! Toch hield de heer V. vol en noemde nu een ander jaar. D'r ging weer een aardig poosje met deze kwestie heen. Des heeren V.'s partijgenoot, wethouder Verton, begon het te vervelen en hij gaf den heer Verkooy een flinke terechtwijzing, hem doende opmerken, dat het alleen er om ging of de redactie de ner notulen goed was en dat het geen pas gaf om een toelichting te geven, die vèr naar 't verleden teruggaat! Na dit intermezzo werden de ingekomen stukken behandeld, 't Waren er niet vele in getal, Besloten werd in handen van B. en W. om advies te stellen een adres van J. A. P. Meeuwenoord om vergunning tot afwijking der Bouw- en Woningverordening voor den bouw eener schuur achter zijne woning. Ingekomen was het verslag der commissie tot het nazien van de Qemeentebegrooting. Besloten werd ingevolge een verzoek der commissie de bijlagen van het verslag te doen drukken en dat aan de leden rond te zenden. Het maximum aantal ver gunningen. Begonnen werd daarna met de behande ling der agendapunten. B. en W. stelden voor om aan H. M. de Koningin -te verdoe ken om het maximum aautal vergunningen met ingang van 1 Jauuari 1916 te bepalen op 23. De heer Magendans kwam daartegen op en wilde het aantal vergunningen op 20 bepaald zien: 17 in het kwartier en 3 in Oud- Schoten. Hij diende daartoe een amende ment in. De toelichting, die dit raadslid op zxjn amendement gaf, werd door den heer Hooy in het kort bestreden. Naar aanleiding daarvan hield de nee Schuurman eene breede verhandel]ng, over 'bet nadeelige van het alcoholgebruik en het kwaad dat dit kan stic-nten. Zóódanig weidde spr. uit, dat de voor zitter hem verzocht in verband met de agenda zich een weinig te bekorten. Wij waren toen juist in Finland genaderd, mee- nen wij.... Spr. had n.L medegedeeld hoeveel drank er in de verschillende landen wordt ge bruikt! De heer Schuurman zeide aan des voorzitter's wenk gaarne te willen gevolg geven en verdedigde, nadat hij nog eenige statistische gegevens had gegeven, daarn» in den breede het amendement-Magendans. Andermaal drong de voorzitter op kortheid aan; doch de heer Schuurman had nog „een enkel woord" en verdedigde daarna verder het voorstel van zijn partij genoot. De heer De Vries zeide nan het voor stel van den heer Magendans zijn stem te zullen geven uit een oogpunt van drankbe strijding; waarna de heer Hooy ander maal in 't kort zijne meening uiteenzette, zich daarbij verklarende als een bestrijder van misbruik maken van sterken drnak. De heer Verton verwachtte dat het drankgebruik niet zal verminderen door een kleiner maken van het aantal vergunningen, maar, nu stemmen opgingen voor eene ver mindering ervan, zou hij zich daartegen niet verzetten. üe heer Pruschen ging mede met het voorstel van B. en W„ daar au 39 vergun ningen kunnen worden gegeven en B. en W. voorstellen het maximum-aantal verleende vergunningen op 23 te bepalen, zooal6 het nu is! Hij meende dat men met net voorstel van B. en W. een flinken stap in de richting van de drankbestrijding doet en dat men ook aandacht moet schenken aan de slachtoffers die zullen vallen bij aanneming van het amendement-Magendans. Beide partijen be vredigt men dus. De heer Hooy logde er nog eens den na druk op te verwachten slachtoffers: de we duwen en gaf in overweging 0m de zaak nog eene vergadering aan te houden. Dan zal epr> indienen een voorstel om een regeling te treffen als in Amsterdam en elders. Dan kunnen ^en minste geen slachtoffers vallen bij aanneming van het amendement-Magendans. Na nog eenige gedachteuwisseling werd een voorstel van den heer Hooy om de zaak aan te houden verworpen met 85 st. Vóór stemden de heeran Hooy, Wolff, Van Steen, Boxs en Pot'a. Het amendement van den heer Mgendane werd aangenomen met 7—6 stemmen. Tegen stemden de heeren: Wolff, Pruschen, Van der Steen, Boxs, Hooy en Poth. Het geamendeerde voorstel van B. en W. werd z.h.s. aangenomen. F.en aantal adressen om van een school lokaal te mogen gebruik maken, werden aangehouden. Eenige discussie lokte uit een voorstel van B. en W. om aan T. van Eek en J. Ketelaar toe te staan, dat achter kunne woonhuizen aan de Ged. Schalkburgergracht nos. 5 en 7 een schuurtje wordt gebouwd. Ten slotte werd het met 67 stemmen ver worpen. Aangenomen werd het voorstel van B. en W. tot het aangaan van eene overeenkomst met de gemeente Haarlem voor de levering van electriciteit" ten behoeve van het gas bedrijf. De jaarwedde van den secretaris. Ook over de regeling van de jaarwedde van den gemeente-secretaris ontstond eenige ged ach ten wissel ing. Ged. Staten hadden naar aanleiding van een adres van den secretaris den raad ver zocht diens meening omtrent eene salaris- verhooging tot 2400. ne neer Pruschen meende dat .de raad aan Ged. Staten diende te kennen te geven,, dal een salaris van 2200 genoegzaam is. De heer Hooy daarentegen wilde niet verder dan 2000 gaan. De heer Verton drong met nadruk er op aan om mede te gaan met een salarisbe paling op 2600 met het oog op salarissen die men in de toekomst hier aan gemeente ambtenaren zal dienen te geven. De heer V e r k o oy kantte zich tegen een opdrijving van het salaris van den secreta ris, dat z.i. -tamelijk goed is te noemen. Hij vond het vreemd, dat de secretaris zich di rect tot Ged. Staten wendde. De heer Pruschen achtte het laatste heelemaal niet vreemd, daar Ged. Stalen het salaris bepalen en meende, dat men niet moet treden in een beoordeeling van de ver diensten van den huidigen secretaris en d'eu werkzaamheden, naar de heer Verkooy deed. Hij verdedigde verder een salarisverhoo- ging. Verschillende andere leden verklaarden zich nog. Ten slotte bleek dat 4 leden waren voor een salarisbepaling op 2600. Van de disenssiën zal aan Ged. Staten mededeeling worden gedaan. B. en W. stelden voor hen toe te staan een crediet van 75 om ten bate van het gymnastiekonderwijs aan leerliagen der ge meentescholen pantoffels te kunnen ver strekken en met dat bedrag den po6t leer middelen te verhoogen. Dit Werd aangenomen met tegenstemming van den heer Hooy, die had bepleit om de gelden onder een anderen post onder te bren gen, opdat eventueel ook aan leerlingen van bijzondere scholen pantoffels had kunnen worden verstrekt. Aangenomen werden voorstellen van B. en W. tot aankoop van een machine voor het reinigen van riolen; tot aankoop van eenige machinerieën en veiligheidstoestellen voor het Gasbedrijf, en tot vaststelling eener 2de suppleloire begröoting, dienst 1915. B. en W. werd verleend een crediet voor do e-n a m iddelonv oo r aio- niag (regeerin^g'rrentëh) en aangenomen werd een voorstel van B. en W. inzake crediet ver leaning ten behoeve van den middenstand ingevolge de regeling der commissie inzake het midden- .-tandscrediet. Besloten werd tot wijziging der verordening jut heffing van Hoofdelijken Omslag en om afwijzend te beschikken op een adres om wijziging van de verordening der belasting op openbare vermakelijkheden. Aangenomen werden de voorstellen van B. en W. tot wijziging van het raadsbesluit tot bijdrage in het schoolgeld van leerlingen op de scholen voor U. L. O. te Haarlem en ot wijziging van de verordoning betreffen de het cursusonderwijs in Fransch. Iloewel het reeds lang over half aff was, oesloot de raad met de behandeling der agenda voort te gaan. Afwijzend werd beschikt op een verzoek schrift om Wijziging van de verordening, vast gesteld ingevolge art. 7 der Drankwet Verordening op de winkelsluiting. In verband met eenige ingekomen adres sen stelden B. en W. voor hen uit te nooii- gen in te dienen eene verordening op de winkelsluiting. De heer H o o ij, die er aac herinnerde, dat adressen van verschillenden aard waren inge komen, vond beter de zaak te stellen in handen eener commissie die dan zot: moeten onderzoeken in hoeverre hier een verordening noodig en ge- wenscht is De heer de Vries drong er op aan om in de verordening ook de quaestie van Aondags- sluiting te regelen. Nadat de heer Verton be' v00rstel van B. en W. had verdedigd, is dat aangenomen met tegenstemming der heeren Dooij en Boxs. Op voorstel van den heer Hooy werd be slóten met intrekking van een vonS raadsbe sluit, te besluiten aan te gaatl .een .g^dirnitpg groot f 18000.-, af te lossen in vier jaren en onder de bepalingen als vermeld in het raads besluit d.d. 7 September l?1 V' Een ander voorstel van den neer rlooij, aan gaande 't aangaan eener geialeening van f 54,000, werd aangehouden tot bij de behan deling der gemeentebegrooting De laatste twee agendapunten: vaststelling der verordening betreffende schoolvergaderingen en behandeling Van de amendementen van den heer Hooy en het ver zoekschrift van de afd. Schoten van den Bond van Ned. Onderwijzers; behandeling van het rapport der commissie van onderzoek naar het beheer der Gasfabriek; werden aangehouden tot de volgende verga- Na de rondvraag, die niets bijzonders ople verde, werd de vergadering te circa kwartier over elven gesloten. HAARLEMMERLIEDE CJL Gemeenteraad. In de jongste raads vergadering waren alle leden aanwezig. Een camal ingekomen stukken, missives vm Ge deputeerd Staten, met goedkeuring van raadsbesluiten, werden voor kennisgeving aangenomen. Aan de af deeling Halfweg van Het Witte Kruis werd voor 1916 een subsidie van f 25 verleend: afgewezen werd echter het ver zoek om oen subsidie voor 1916 voor. de Wijkverpleging. Besloten werd niet te treden in eon adres van den Nederl. Timmerliedenbond tot op richting van een gemeentelijk werkloosheids- fonds. Het overzetveer aan het Zuider-Buiten- spaarne zal voor dit jaar f 371/2 subsidie krijgen. Nadat het rapport der Commissie van on derzoek door den heer Cos was meegedeeld, werd de begrooting vastgesteld op een be drag van f 85,424,16 in ontvangst en uit gaaf, waaronder f 8000 buitengewoon. De Hoofdei. Omslag is verhoogd met f500 en bedraagt nu f 14,000. Ook de begrootmg van het Burgerlijk Arm bestuur voor 1916 werd zonder discussie goedgekeurd, zooals ze was aangeboden, na me,ijk op ©en bedrag van f 7607.71 in ont vangst en uitgaaf. Op een adres van de afdeeling der S. D. A. P. om voor de mobilisatieclub der mili tairen ©en lokaal af te staan en dat aan B. en W. gericht is, zeggen B. en W.: Dat niet zij, doch de Raad de beschikking heeft over de gemeente-eigendommen; dat het adres ongezegeld is en de Raad er dus geen kennis van kan nemen. Wordt afwijzend" be schikt eenals op een verzoek van den direc teur der avondschool voor handelsonderwijs te Haarlem, om een regeling te treffen om trent uit deze gemeente schoolgaande kin deren. De landerijen in de Uiterdijken, thans in huur bij Kuit, zullen voor 2 jaar als wei land verhuurd worden. levens worden B. en W. gemachtigd het terrein voorbij de school te Halfweg voor 1 jaar publiek of onderhands te verpachten. Het punt aankoop grond voor de Pomp- inricktiug, wordt voorloopig aangehouden. 't Schoolgeldkohier wordt vastgesteld tot een bedrag van f 233.70. Op verzoek van W. Cornelissen c.s. te Halfweg, wordt besloten voor hun woningen op het Kerkplein te Halfweg geen beplan ting aan te brengen. Onbewoonbaar worden verklaard, de wo ningen B 318 en 324. De termijnen van ontruiming worden bepaald op 5 en 3 maanden. De Raad keurt hierop goed het reeds be gonnen zijn der ophooging van het gemeente- terrein te Halfweg, dat dit jaar slechts f 250 zal kosten tegen f 600 verleden jaar. Voor het geven van herhalingsonderwijs worden benoemd: School Spaarnwoude, de heer Hartman en de dames Kwante3 en Per ry: School Halfweg, de heer Bottelier en de dames Hulshoff en Van Weizen; School Houtrakpolder, de heer Heyle en Schrijvers en mej. Kroon. Tot leden van het Burgerlijk Armbestuur worden benoemd de heeren B. P. Vink en P. L. M. Kramers. De pensioengrondslag van den ambtenaar Huisman wordt bepaald op f 750. Op verzoeken tot uitstel van ontruiming wegens onb. woonbaarverk aring van Vab IloiHt, Verhoef en Wassenaar, besluit de Raad de beide eersten 1 maand en Wassenaar 6 maanden uitstel te verieenen. B. en W. worden gemachtigd de oude kachels van raadszaal en vestibule te ver- koopen vcor f 7.50 per stuk. ïiinuoiijw wordt nog wezen een aares van bewoners van het stadskwartier, om medewerking ten einde goedkooper braad- stoffen te kunnen bekomen. IJ Mi I DEN. Personalia. Onze plaatsgenoot, de heer J. F. A. Jungbacker behaalde op den Nationalen Re- cileerwedstrijd te Zaandam den 2en prijs, zijnde een groote zilveren medaille. Nieuwe wijze.van vischverzen- d i n g. Eenigen tijd geleden werd door een alh,er gevestigden Duitschen visehhandeiaar een partij makreel in gezouten toestand ver zouden, om ze langer tegen bederf te be waren. Thans neemt een alhier gevestigde Hollandsche firmar in zeevisch een proef om schol, kleine sehelvisch en weiting geoakkoa te verzenden. Voor dit doel is door haar opgericht een vischbakkerij, waar de visch, na door goede vaklui zorgvuldig te zijn schoongemaakt, wordt gebakken en met de meeste nauwlettendheid ingepakt wordt Aangehouden door Engelsc.it; kruisers. De bier aangekomen drifter OeeaansterI meldt op zee te zijn aangehouden door een vijftal Engelsche kruisers. Een kruiser „Lasso V" genaamd zond een bewapende sloep naar den drifter, doch naderde dezen daarbij zoo dicht dat een botsing plaats vond. Gelukkig werd de drifter niet geraakt, doordat de sloep welke zich juist tusschen de twee schepen bevond werd platgedrukt en den "scnok afvoerde. Na onderzoek der papieren kon de drifter de reis voortzetten. Nader zij 'dienaangaande nog het volgende gemeld Het schip was Zaterdag op ongeveer 200 zeemijlen Noordwest van IJmuiden vis3chen- de, toen de bemanning aan den horizont vijf groote kruisers zag opdagen, welke met groo te snelheid naderden en dichterbij gekomen, van Engelsche nationaliteit bleken te zijn. Een van deze kruisers, welke Jen naam „Lasso V" voerde, kwam in de richting van den drifter terwijl de andere vier schepen op eenigen afstand bleven drijven. De „Lasso V" heesöb het signaal: „Stop of ik schiet", waarop de schipper van den drifter dadelijk bevel gaf om te stoppen en bijdraaide. De kruiser voer heel dient langs den drifter, zette een boot uit bemand met eenige matrozen onder commando van een officier, die allen zeer zwaar bewapend wa ren en met deze sloep naar den drifter roeiden, onder bescherming van de geladen kanonnen, welke in alle richtingen met den drifter modedraaiden. Juist toen deze scheepsboot langszijde yan den drifter kwam, was de kruiser zoo dicht genaderd dat eene aanvaring niet meer te vermijden was. De marinesloep bevond zich op dat oogenblik tusschen beide schepen in en werd geheel platgedrukt. In allerü1 spron gen de inzittenden op het visschersvaartuig over en redden zoo hun leven. Had deze boot niet als kurkezak dienst ge daan, dan zoude een zware beschadiging van den drifter niet uitgesloten zijn geweest De kruiser sloeg dadelijk voile kracht achteruit en voorkwam dus hierdoor erger. Hij s»"S op eenigen afstand voor anker, na bemerkt te hebben dat de inzittenden der, zoo,us begrijpelijk is, onbruikbare sloep in veilig heid waren. schipper in verbinding gesteld om ie infor- meeren met welk soort vaartuig mea eigen lijk wel te doen had. Hij verlangde inzage van de papieren, welke hem onmiddellijk wer den ter hand gesteld en las deze mèt volle aandacht, nadat de marine-schcpelingeu in- gevolge zijne lastgeving inmiddels begonnen waren met het schip te doorzoeken. Dank zij den in de verschillende talon ge- steiden controle-papieren, welke vanwege don Positie-commandant op alle naar zee ver trekkende visschersvaartuigen bij de uitkla- ri:ig worden medegegeven, kon de schipper, die flink de Engelsche taal machtig is, wat veel bijdroeg tot verduidelijking van net gesprek, den officier bewijzen dat deze wer kelijk met een Nederlandsch vis3chersvaar tuig te doen had. Uit het gesprek met den officier bleek dat de commandant, van den kruiser, die niet bekend was met dit nieuwe type van schepen bij de Nederlandsche visscherij, meende te doen te hebben met een Schotscheu haring drifter, welke door een Duitsch oorlogsschip gekaperd kon zijn en nu gebruikt werd roor mijnenlegger of patrouillevaartuig onder eene neutrale vlag. Vandaar de overhaasting waar mede men het visschersvaarluig naderde om eene ontvluchting onmogelijk te maken. De officier, die, evenals do matrozen, in zijn optreden uiterst hoffelijk was tegenover de Nederiand3che zeelieden, sprak zijn leed wezen uit over hel gevaar, waaraan schip en bemanning een oogenb.ik was blootgesteld loor de groote vaart, waarmede de kruiser den drifter was genaderd. N wiut hij verklaard had de papieren in orde te hebben bevonden, gaf hij Roestemming tot voortzetting der reis. 14 ij wenschte den schipper verder een goede reis en een gelukkige vangst. Met een in middels van den kruiser gezonden tweede sloep vertrokken de Engelscheu weer van boord, na vriendelijk afscheid te hebben ge nomen. De schipper bood den officier nog een mand met tarbot aan voor de officierstafel, welk aanbod echter op hoffelijke wijze "au de hand werd gewezen. De vlag van den drifter werd neergehaald voor het gebruike lijke saluut aan een oorlogsschip eu daarna zette men de reis voort. De „Lasso V" voegde zich dadelijk bij de wachtende kruisers. ALGEM. NEDERL. VERBOND. In hei gebouw „ne Nijerlieiu" had gisteren avond, onoer leiding van uen waarnemend voor zitter, aen neer Mr H F. 't Hooit, een ouitenge- wone leuenvergaaermg plaats van ae aiaeenng Haarlem van net Algemeen Neaenanoscn Vei- bonü, welke veigaaenng ooor 10 van ae 3dü leaen, die de aiaeenng ten, was bezocin. Na de aanwezigen te hebben verwelkomd, spiax de voorzitter ue hoop un, aai oc oonogs- zucnt, welke over ae wereld waart en zens ook al in het Atgem. Ned. Verbond merkbaar wornt, buiten den kring van de aiaeeltng naariem zou mogen blijven. Deze vergadering zeiue ae vuoizmer ver der is nooaig geworden om te voorzien in de bestuursvacature, weike is ontslaan door het be danken, wegens ziekte, door den heer Dr. J. Dekker a.s voorzitter. Spreker beireut-e het dat de neer Dekker hiertoe heen moeien ocs.uuen en braent hem dank voor al heigeen hij in het be lang van het Aig Ned Verbond en voor oe aid. Haarlem in het bijzonder haa gedaan. Spreker wenschte 'hem een spoedig en voikomen nerstel toe. Hierna werden door üe secretatesse, mevrouw D. bogaert-de Stürler de frienisberg, de notu len voorgelezen, welke onveranderd werden vast gesteld. Vervolgens werd mededeehug geaaau van ae ingekomen stukken, w.o. ook een schrijven van den heer Mr. F. Schalkwijk, waarin ae ze zijn ontslag neemt met alleen ais bestuurslid, doch ook ais lid van het Verbond. De voorzitter wijdde een woord vau üuiae aan den heer Schalkwijk voor het vele goede in het belang van de afdeeling Haarlem door hem ge daan; zijn juridische adviezen werden aitijd op hoogen prijs gesteld. Bij de verkiezing van een bestuurslid, die dan de lunctie van voorzitter op zich zou nemen werd de heer Dr. j. B Schepers met bijna aigemeene stemmen gekozen, welke benoeming de heer Sche pers, die reeds vroeger voorzitter der afdeeling was geweest, zich liet welgevallen. Hierna ontspon zich een uitvoerig debat over de wijze waarop tegenwoordig het bondsorgaan „Neerlandia" wordt geredigeerd en werd bijna, algemeen afgekeurd, dat in dezen zomer het zoo genaamde Zuiderzeenummer werd uitgegeven. Bij de besprekingen, betreffende een te 'geven kunstavond, werd door den heer Schepers in overweging gegeven, geen kunstavond te orga- niseercn, doch een vergadering te beleggen waar een erkend bekwame spreker het woord zou voe- ïen, b.v. prof. Niemeyer, de heer Kernkamp, van Eeden of Simons Spreker 20U gaarne zien, dat na inleiding door een begaafd redenaar door samenspre- king toenadering werd verkregen tusschen de vereenigmgen „Oost en West", „Onze Vloot", de „Volksweerbaarheid", de Certificatievereeniging, '„Ons Land" en dergelijke vereenigmgen die een ongeveer een zelfde doel nastreven als het A. N. V. Het doel van deze samenwerking zou dan zijn de stichting van- een federatie van die bonden onder leiding van het Ned. Verbond. Anderzijds werd aanbevolen om Speenhof oi Couperus voor de leden te doen optreden. Besloten werd, om aan het bestuur daarom trent de beslissing over te laten. Van de rondvraag werd door enkele leden nog gebruik gemaakt, waarna de vergadering door den voorzitter werd gesloten. PAROCHIEKERK H. JOZEF. (Wijziging kerkbericht). Nadat de Offioëele Kerklijst reeds ter perse was, ontvingen we volgende wijziging in het kerkbericht van de parochiekerk van den H. Jozef aan de Jansstraat: Congregatie H. Maria en Jozef: Dinsdag 7 uur met uitstelling. Zondag half 5 Congregatie. MUSEUM VAN KUNSTNIJVERHEID. De tentoonstelling van modern kinderspeel goed, die in de Rotonde van het Museum van Kunstnijverheid gehouden wordt, zal morgen worden geopend. Deze tentoonstelling zal ook eene afdeeling oud speelgoed bevatten. De directeur van hét Museum houdt zich aan bevolen voor toezending van speelgoed, indien

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1915 | | pagina 2