In eigengemaakte SCNAGEN EN OMSTREKEN Uil DE PROVINCIE UIT DE ZAANSTREEK VRAGENBUS SOCIALE BERICHTEN BOEKBEOORDEELING Ingezonden Medêdeeltng Rugpijn. STADSNIEUWS iNDERGOEDEREN, steeds een ruime keuze, ^oliede qucli.eiten, gemakkelijke model len, extra lage prijzen .m BLEEICER's Manufacturen en Seddenmagazijn. Breestraat 156, - Beverwijk. I R0U PPE vam der VOORT&Z- BURGERLI1KE stand olijk zonder dat eenige daden of nitingen f in betrokken partijen ter kennis van onze fgi ering gekomen zijn, zeer 6tellig als par t-kiezen zal worden opgevat in een toe end. waarbij de partij, die bepaalde verlie- te boeken heeft vooral aan grondgebied, eh nog zooveel perspectief geopend ziet. Verstandiger en meer bevorderlijk voor ;n vrede lijkt de bonding van bet Vati- ian, dat met liver uitziet naar een gelegen- ;id en niets vuriger verlangt dan herstel 3n den vrede, maar toch telkens weer zorg raagt zelfs geruchten omtrent genomen ini- atief te onderdrukken. Laat de vredee-hegeerige sommige leden" eb spiegelen aan het diplomatiek beleid an het Vaticaan, dat waakt om de moge- i-kbeid van bemiddeling niet af snijdendoor iheraden stappen. In plaats van leering te trekken oefenen mnniigen eebter critiek uit op het Vaticaan oor gemelijk op te merken dat „ook de tij- elijke missie bij den Paus nog geen resul- mt schijnt te hebben opgeleverd." Daarmede ie het toppunt van banaliteit creikt, dat door eenig inzicht bad vermeden nnnen worden. De hofmeester van de „Gelria" gevangen. n de „A Noite," een te Rio de Janeiro ver- chijnend dagblad, leest de Maasb. het volgende: „De „Gelria" op weg naar Amsterdam werd ndorweg door een Engelschen kruiser aange- ouden, met het doel om den lsten hofmeoner ïrinckman, die reeds drie jaren op dit schip aart, gevangen te nemen. De officieren van den kruiser verklaarden te and ©I en op gezag van de Engelsche overheid, iar.r er bewijzen gevonden waren van een rukke correspondentie tusachen den Duitseher ïrinckman en de Duitsehe admiraliteit. De spion gaf inlichtingen omtrent de Engel- che vloot en over de handelsschepen." NEDER LANDSCHE NATUUR-HISTORI- SOHE VEREENIGING. Donderdagavond vergaderde de afdeeling Tauriena en Omstreken onder voorzitterschap .ai. Lr. v. d. öieeu. In zijn openings woord >;^prak de voorzitter de plannen voor de wintercampagne, die voor natuuruisiorici »vena.s de zomer lang duurt. Zooveel moge- ijk is getracht, elke maand zoowel sen ver andering &i3 een excursie te houden, terwijl •.oor uen zomer, behalve de zoo geiieide echt naar de Ankeveensche plassen ook een zevemlaagsclxe tocht naar Zu.d-Lünburg in vüoroereiumg is. In den loop van den winter zulten op de vergaderingen de planten en dieren, welke jp uie excursies de bijzondere aandaiht zul len vragen, behandeld worden. Daarna werd de nieuwe projectie-lantaarn besproken, in alle opzichten een nau winst voor de vereeniging. In den schitterenden lichtbundel warden allereerst, nadat Dr. v. d. Éhecn de werking en behandeling van het apparaat verklaard had, de nestjes vertoond, die het medelid de Boer gepuotogiaiesri had, eu die de bewondering vau de aan magen wekten. Door den secretaris, den heer Sipkes, wa ren mooie photo's van b.oemen genomen, vau verschillende orchiueëu, vau de lenteklokjes in de Haarlemmerhout, waarvan zoo wei nig Baanemmers het inluiden van de leuve bomen, van de blauwe gantiana, en nog andere planten. Door ae welwillendheid van den heer Bur- det waren een zevental lantaarnplaatjes be schikbaar, die opgenomen waren door middel van de kle'arcnio.ograpuie, systeem Lumièie; allereerst ons tulpeniandscnap, waar het groen, geel, rood en blauw van gras, bloem en mcht ons een oogenbiik verplaatste in het blijde buitenleven. Wij zagen ons strand net zijn wolkengestapel, zijn heerlijke b'au- wo linten, zóó mooi contrasteerend met het gele strand. En even schitterend was Let sneeuwlandschap in Zwitserland, met luchten die boven onze lage landen niet gezien war den. Een ijsvogel, de schitterend blauwe en roode vogel, die in ons land als verdwaald uit tropischo gewesten, tot ons eekoaien schijnt, maar inderdaad een bewoner is van bet hooge noorden, kwam zóó prachtig in zijn natuurlijke kleuren uit, dat wij in ierdaad verbaasd waren over de schitterende resui- taten, welke met de kleurenphotographie te bereiken zijn. Na het woord van dank aan den heer Bur- det vcor het beschikbaar stellen der platern, ging de voorzitter tot de eigenlijke voor dracht van dien avond over „Onze veen- plassen". lal van lichtbeelden werden vertoond, de rijkdom van de Nederlandsehe flora in al haar volheid kwam tot ons. Wij zagen velden [met waterleliën, en zelfs de nymphen, den ahtpeuden jongeling omgeven. 't Was een prachtige avond, en toen wij ID doorvaliend licht het bakje met al wat 'er leeft in sloot en plas, op bot doek kwam, v, as het on3 als werden wij verplaatst in dien waterwereld. Daar schoot do larve run hik ééndagsvliegje door het water, als ach tervolgd door Daphnia's, terwijl de langzaam .orlkruipende slak en de snelle wormen geen vrienden van het licht bleken te_ zijn, tti zich naar de kanten van het bakje en das uit het gezichtsveld spoedden. Zoen Daphnia, slechts weinigen onzer had- dei. ze ooit onder het microscoop gezien, maar dank zij de lantaarn werd net dier „ont huld". Het zeer sterke licht der lantaarn werd gein-el geconcentreerd op het diertje, en met behulp van het voorgeplaatste mi croscoop verscheen het ongeveer duizend maal vergroot op het doek. Wij zagen het snel kloppend hart, het donkere óog, de broodzak waarin de jonge Daphnia's ontstaan, de darm met zijn inhoud enz. evenals wij te voren bij do larve der ééndagsvlieg de kieuwen en de behaarde sfaarteinden bewonderd hadden. Daarna wer den enkele mooie voorwerpen uit het plan tenrijk, b.v. de bekende spiraalwieren, Spi rt gyra, bewonderd, deze zelfs bij een line aire vergrooting van vier duizend maal. Tot slot een blik in de wereld der kristal len. Wij zagen het fijngeslepen plaatje gra niet van kleur wisselen bij het draaien tus achen de nicols die het licht polariseerden, alles ween een honderd maal vervroor. Het was een schitterende avond, en mocht Dr. v. d. Sleen de welwillendheid van de vergadering ook inroepen voor zijn nog niet volkomen technisch beheeren van het instru ment, een onvolkomendheid die dan toch zoo gering was, dat ze den leek nauwelijks op viel en zeker bedekt werd door de vol- komendh"id waarm de de spreker zijn onder werp beheerschte, de avond zelve was èen zoo geslaagde, zoo in alle opzichten leer rijke, dat de leden het bestuur dankbaar rno- gnn zijn voor het initiatief tot aanschaffing der projectie-lantaarn, en Dr. v. d. Sleen voor de wijze waarop hij de eerste der win teravond-vergaderingen inleidde. DE HANZE. De Propaganda-commissie uit den Bond van R. K. Vereenigingen van den Handeldrijvenden en Industriëeien Middenstand in het bisdom Haarlem benoemd, tot versterking van het Fonds tot oprichting van het Altaar ter eere van het H. Hart van Jezus in de St. Bavo te Haarlem, beproeft, nu de bijdragen den laatsten tijd ver minderen, een nieuw middel om het fonds krach tiger te-maken Aan alle onderafdeelingen zijn kartonnen spaarbusjes gezonden, om aan de vrouwen der leden of naaste vrouwelijke bloedverwanten uit te deelen, die worden opgewekt te zorgen, dat gedurende een geheel jaar iedere week een cent geofferd wordt. Jn herinnering worde gebracht, dat „de Hanze" bij de viering van haar eerste lustrum in plechtige opdracht aan het H. Hart van Jezus is toegewijd in de kathedrale kerk van St. Bavo te Haarlem. En opdat de devotie tot het H. Hart moge toenemen, besloot de Bond het Goddelijk Hart ter eer een Altaar in Sint Bavo te stichten. DE MILITAIRE MACHT. Gisterenmiddag om 12 uur marcheerde een bataljon van het 15e regiment door onze stad. Het was geheel in ooriogslenue, met keuken wagens, compggniekarren en ambulance, waar bij een luitenant-dokter en eenige hospitaal-sol daten. Voor 't Koloniaal Museum werd een kleine rust gehouden, waarna de tocht naar Leiden werd voortgezet. EEN BAKKER GESTRAFT. Bij de controle tusschen broodkaarten en weekstaten der bakkers, aan het Broodbureau alhier, bleek het, dat een bakker de kaarten, nadat ze door hem aan het eind van het 14- daagsch tijdvak waren opgehaald, hooger had ingevuld en tevens de weekstaten hiermede in overeenstemming had gebracht De Burgemeester heeft besloten dezen bakker 14 dagen te schorsen voor regeeringstneel. EEN NOORSCHE SCHOENER TE HAARLEM. Donderdag kwam alhier binnen een fraalo Noor6che motoreehoener van 400 ton, ge- tiaamd „01a", gezagvoerder was de heer L. CorneJiussen uit Noorwegen. Het schip kwam van Amsterdam en was op weg naar Rot terdam, waar het ijzer ging laden. Het had veel bekijks. GEVONDEN VOORWERPEN. Terug te bekomen bij: Kempers, Langen- UijKSlraat no. 21, wit-zwart gevlekte poes; G. Peper, Moiensteeg 14, een bril in étui; A. Zuidweg, Klein Heiligland 74 rood, een ketting met sleuteltje; W. B auckmaun, Gt-d. Oude Gracht 123, een porlemonnaie >nat in houd, J. van der Goes, Gasthuisla in no. lt2, een rozenkrans; M. Wagenmaker, Am- sterdainstraat 1, een kous; Trinetta Vos, Rozenstraat 1, een rozenkrans; T. de Bruijn, Fioiastraat 18, een étui met visitekaartjes; P. Klok, Omvalspoort 6 zwart, een dames bont, VV. Loos, Rolsteeg 14, boord en front; T. Brom, Anegang 26, eon potloodhouder aan ketting; A. Kruishuur, Korte Bogijnestraat 24, een pet; E. Holsappel, Weatergraebt 49, oen rijtuigdop; D. Lambooij, Do Clercqstraat 10ö, een kinderbontje; A. Merkerk, Wagen weg 102, een pantoffel. f De staat van meer werk aan de Kijksveld- waetherswoning met leening bedraagt, 495.90 en die van minder werk 24.33. De bouw van deze woning is zeer tegengevallen Eigenlijk is er nog 1000 noodig om alles geheel en al af te werken. Aan wien ligt de schuld? De archi tect had dit vooruit moeten zien dat daar eigen lijk niet gebouwd kan worden. Een commissie van onderzoek wordt benoemd, bestaande uit de hoeren Van Breda. Kok en Zwaan. De Raad besluit voorts den aannemer te betalen. Tot waarnemend ambtenaar van den Burger lijken Stand wordt de beer EL Vrijer benoemd, terwijl werd vastgesteld, dat dr. W. Nije ambt. zou zijn voor huwelijk, de voorzitter of de beer Vrjjer voor geboorten, enz. Het aantal ambte naren wordt van vier op drie teruggebracht. Verder wordt voorgesteld om, nu de ambtenaar voor huwelijken dit gratis doet, de wedde voor beide anderen te stellen op 50 en 10 voor den waarnemenden ambtenaar. De heer Van Breda brengt verslag uit nm- mens de commissi^omtrent de begrooting voor 1916. Het totaal der inkomsten is geraamd op 114.161.6574 en uitgaven op 115.660.91, zoo dat er een nadeelig saldo is van 1499 25%. Dit te kort is eigenlijk grooter, omdat het ge vraagde van het Rijk nog niet onvangen is. Om 't tekort te verminderen stelt de com. missie voor de belasting te verhoogen van 3 pCt en 5 pCt., de aftrek op 400 inplaats van 300 en den post voor ophalen van vuil 300 te schrappen. De Raad is er echter niet voor de belasting te verhoogen; zoodat men de begrooting aldus zal indienen. De voorz.itter, die waarnemend secretaris is, verlaat thans de vergadering. De Raad. onder leiding nu van den heer K. Max, benoemt den heer S. C. L. F. baron von Fridagh met alsre- meene stemmen tot secretaris. De wetbouder- dr. Nije wenscht hem geluk. De winteruitkeering aan de gemeenteambte naren, enz., wordt tenslotte afgestemd. ZAND VOORT. Het jubileum van den heet Iiiebendaal. Om trent het a.s. jubileum van den heer Hieberidaal, inspecteur van politie, alhier, vernemen wij, dat Donderdagavond een 10-tal heeren een vergade ring hebben gehad in Café „Suisse"; daar is toen pas tot definitieve oprichting van een huldi- gingscomilé besloten De heer P Varenkamp, a-ts. werd tot voorzit ter, en de heer J M HecV Jr tot secretaris penningmeester benoemd; deze heeren zullen de voorloopige werkzaamheden verrichten. Tegen a s. Maandagavond is een nieuwe ver gadering belegd, om daar de verdere regeling enz. enz. te behandelen. Veiling. Ten overstaan van notaris P. F. de Bordes van Haarlem is Donderdag alhier een veiling" gehouden van: het erfpachtsrecht tot 31 Oct. 1919 op den grond a.d. Pakveldstraat met het op dien grond staande huis, benevens bet erfpachtsrecht tot gemelden datum op den grond aldaar. Kooper P. Versteeg, smid te Zaftdvoort voor 1880. SiVStiVN,HV\M Tuinhoinvcursns. In tegenwoordigheid van eenige gemeen te- en de betrokken on dor wijs- autoritei ten, benevens het bestuur van de afdeeling Sassettlreim van Bloembollencul tuur, is alhier de Tuinbonwwintercursus ge opend, waaraan door 29 leerlingen woriu deelgenomen. SCHAGEN. Timmer- en Metselpatroons. De St. Ct. behelst de statuten van den Bond van Timmer- en Metselpatroona en Aannemers voor Schagen en omstreken, gevestigd te Schagen. De vereeniging stelt zich ten doel het bevor deren en behartigen van de algemeene belangen van patroons en het in dien zin samenwerken met andere vereenigingen hier te lande. Zij tracht haar doel te bereiken langs wetti gen weg en wel door: a. vak vereenigingen on vakonderwijs te steunen; b. samenwerking in. zake leverings-, aanneming»- en arbeidscontrac ten, en andere wettige middelen die aan het doel bevorderlijk kunnen zijn. GEASPHALTEERDE GEGOTEN 'JZERET! BUIZEfl 'S-GRAVENHA&E. voor GRONDrSTAfiO-EN REGEHVMERLBD1H6. VRAAGT GEÏLLUSTREERDE CATALOGUS, SPAARNDAM. Gemeenteraad. ZAANDAM. De Chr. Oranjevereenigin?- On der voorzitterschap van den heer J. v. Deirt had Donderdagavond de jaarvergadering plaats van de Chr. Oranje vereeniging. on der meer was een schrijven ingekomen van H. Al. de Koningin, als dank op het telegram van 31 Aug. Ook was de kouinkhj o goed keuring ontvangen op de statuten, uit het veisiag van den Secretaris blee het ledental' door de tijdsomstandig as achteruitgegaan en thans 802 *>dr*ïg. Hel verslag van den Penning S»1 Donderdagavond vergaderde do gemeenteraad yoordeelig saldo aan va'n f yö de Cr A. v. Haeringen van Den H®3# Hield een feestrede. Na gehouden bestuursverkie®11^ mee.c, dat de beide aftredende bestuursleden, ae heeren J. v. d. Meer en C. Kakes, met £roote m®er- rbeid waren herkozen. Vervolgens werd een voorstel m bespreking geuracht om to trachten het Gemeentebestuur p - te bewegen, op 31 Aug. de vlaS wel van naariemache Bankvereemging over vervallen ds> gemeentegebouwen te doen wapperen, op termijn van betaling. De voorzitter stelt voor de voorslel van den Voorzitter werd besloten, 1000, het vorig jaar opgenomen voor het voor de uitvoering van dit p'ari same uwer- steuncomité en die niet gebruikt zijn, weer af king met andere vereenigihff.®*1 Z"06'16"' te lossen, daar op het oogenbiik in de gemeente Go vergadering werd opgeluisterd door een gedurende den winter werk genoeg is. Een ver- Kinderkoor dat onder leidingvm den Deer van het Consultatie-bureau v-oor drank- J' Zwart enkele liederen ten gehoo,e bracht. zuohtigea om de bijdragen van 2.50- en ook Nederland en Oranje. Op Dinsdag a;s. zal ae voor de ambteechool 10; worden beiden toego- a-"r- kiesver- »Ned' fn Oranje" te Zaandam haar staan. Uit het versla^ over de keuring van de eerste wintervergadering houden Daar ook de „elk, blijkt, zelf medewet A: R- raadsleden speciaal tot deze vergadermg de winkelinspectie kad bü 11 winkels goed zlJfl udgenood.gd ter bespreking van de hmdtge p" I* hrnnri i i ,4„t gemeentepolitiek, zal mede daardoor deze verga- reaultaat. Bij onderzoek bleek, d r;ng e£I[ Z£er belangrijke zijn. KROMMENIE W erkmanslus t". De zoo gxmstig be kend staand© Mannen-zangverecniging T Werkmanalust", alhier, welke oorspronkelijk onderwijs, werden benoemd de heeren J. Zuid- ia opgericht dén 16den Maart 1885 en dus weg, Van Bostelen en de onderwijzeressen reeds een 30-jarig bestaan achter den rug Keera en De Zwart. i heeft, is te rekenen van 16 Februari 1.1. haar onder voorzitterschap van den heer S. G. L baron von Fridagh. Voor het lezen der ingekomen stukken werd de heer H. Vrijer tot waarnemend-secretaris benoemd en daarop legde hij de bij de wet ge vorderds belofte af. De hoer Vrjjer verlaat de nj, vergadering. Ingekomen waren o.m.een schrijven van de oesraan opnieuw voor den tijd van 29 jaren en 11 maanden aangegaan, in verband waar mede zij haar statuten opnieuw ter Konink lijke goedkeuring had aangeboden. Do sta- luten,waarop thans opnieuw de koniuklijke bewilliging is verkregen, zijn opgenomen in de bijlagen van de St. Ot. no. 259. De ver eeniging stelt zich blijkens art. 3 dier riatuten ten doel, de zedelijke verhef fing van den werkmansstand; door de be oefening van den mannenzang, en het bevor deren van onderlinge vriendschap, door het gezamenlijk deelnemen aan zangwedstrijden mol zustervereenigingen en door van tijd tot tijd uitvoeringen te geven. HAARLEMMERMEER. Geboren; Piefer Frederik, z. van P. F. Konings en VV. Roodzand. Jacobus, z. van S. Pols en M. Krijtenberg. Geertruida, d. van W. van Rijn en J. van der Fange. Jacob, z. van A. de Wilde en M. van der Bent. Petronella Adriana Cornelia, d. van J. P. Luijben en T A. /eestraten. Hendrikus Cornelis, z. van R Stokman en J. Steekers. Maria, d. van A. Beukers en E. G. van Balle- gooij. Overleden: Nicolaas van Rijswijk, 40 j., geh. met P. Kamerman. BENNEBROEK. Overleden; L. Kragt, 14 jaar. LISSE. Geboren: d. van L. Bett en W. van Rijssel z. van J. van der Vlugt en A. J. C. van Eden z. van P. van Tol en M. Kapitein z. van A. Hageman en M. M. C. Retel z. van A. G. Bakker en G. O. Hoogduin. d. van G. 't Hort en A. Hoogkamer. Ondertrouwd: A. van dor Beek en K. den Her tog. GehuwdG. Tromp en O. Leloux R. Kok en A. G. Segers. Overleden: Petrus Baars, echtg van C. Wal raven, 35 jr. Petrus Johannes Schiller, 17 j. Gerrigje Gardenier, 11 mnd. ZAAN DAM. Geborend. v. F. Kracht, en A. Visser; z. v. D. Dil en F. A. Kempers; d. v. T. van der Wal en J. Koster; z. van W. A. Weete ling en G. M. Blijie; z. van L. Eibértse en H. C. VVouaers, (wonende te Utrecht.) d. van J. P. Balk en C. J. Luttik; d. van J. Gras en C. Klit- sie; z. van P. Zwikker en M. Groot; z. van S. van Heijnsbergen en S. Stellingwerf, d. van G. M. Vermeulen en A. W'iepjes; d. van A. Faas en S. de Boorder; d. van W, van de Vlasakker en E. Vos; d. van S. Doorgeest en N. Butter. Ondertrouwd: G. Roos en L. Kabel; D. J. Kuijl en E. de Ruiter W. van Zaane en M. Vis ser; G. Smit en A. van de Poppe. M. Biet en R. Dinsdag; A. Bartels en R. Cohen. Gehuwd: J. Jonker met A. Thesing. J. Hoorn met A. Kok. J. Visser met T. de Jong. R. G. de Vos met E. M. Sckoltens D. Meijer met E. Ver meer. Overleden: Anna Adriana Jozepha Flentge, oud 28 jaar en 7 mnd., geh. met H. Greiner. Haike Jacobs Roefstra, oud 76 jaar en 11 mnd., wed van B. J. Huitema. Jan Geers, oud 69 jaar en 9 mnd. geh. met N. Bakker. KROMMENIE. Ge-boren: d. van B, Bnntema en M-. sint. z. van O. Neeït en R. Braken. hoff. d. van D. de Wit en G. Huijgen. z. van J. A. Vuerhard en J. Hooijkaas. Overleden: G. Mulder, 59 j. K. Ham, wed. van D. Speets, 73 jaar. Getrouwd: G. Schut en G- Reijne. regeeringsbrood aan de eischeu voldeed maar hot wittebrood niet. Het ig wenschelijk dat daarop een verordening komt. Tot hoofd en personeel van het herhalings- Y r. Kunt u mij ook zeggm, hoe ik een adrés kan bekomen van iemand die naai' Duitschland is vertrokken, waarvan ik nog een flinke eo-m geld krijg. Bedoelde man in in 1908 zonder nader adres achter te laten, vertrokken. Indien ik het dan te weten ben gekomen, op welke manier kan ik het dan machtig worden1? Antw. Informeer eens per brief aan het Nederlandsehe Gezantschap te Berlijn. V r. Hoe en waar moeten wettige klach ten over ihet te weinig uitbetalen van militie vergoeding worden ingediend, wanneer zulks bij het gemeentebestuur geen gevolg heeft 7 Antw. Bij de commissie van voorlichting ter djaer zake. Wendt u tot den heer ror. L. J. C. M. Kolkman, oud-minister, voor zitter dier commissie voor Zuid-Holland, te Den Haag. V r. Ik heb in Maart 1914, dus 4 maanden vóór de mobilisatie 1000 R- Ro-eden land ge huurd voor den tijd van zes jaar, maar ben met 1 Augustus onder de wapenen geroe pen, dus heb geen voldoenden tijd om dat Land te bewerken, waarvan ik groote schade ondervind en dat ik niet vol kan houden. De verfbuurder wil de huur niet verbre ken en wanneer ik het houden inoet, kan ik beslist geen huur betalen. Kan ik nu geen uitspraak van den rechter krijgen om de huur te verbreken op deze gronden, dat ik door d© omstandigheden bij onmachte ben om dat land te bewerken! Antw. De z.g. „overmacht" kan alle con tracten breken. Het beste is dat ge begint, den verhuurder per deurwaarders-exploit te sommeeren tot ontbinding van het huurcon tract wegens overmacht. Vr. Wilt u mij zeggen in welken naamval het woord „man" staat^ in dezen zin: ,,'t Kind van den man is goed". Hot gaat bier om een weddenschap. Antw. Wat den Vraganbus-redactenr al niet overkomen kan! Hij wordt onverwacht gepromoveerd tot leeraar in de Nederland sehe taal! Enfin, we zullen voor een keer deze promotie aannemen en den vrager te vreden stellen. Het woord „man" staat in dien zin in den vierden naamval. Vr. Mijn vader wordt in deze maand 70 jaar en wenscht in aanmerking te komen voor ouderdomsrente. Nu is volgens inlich tingen door mij gedaan ten gemeentehuize te Haarlemmerliede, waar mijn vader woont, de heer Vilsterman tusschcnpersoon, tot wien men zich voor die zaken wenden moet. Mijn vader heeft 3 weken geleden genoem den heer een briefkaart gezonden, met ver melding dat hij op dien datum don ouderdom van 70 jaar bereikt heeft en door de tua- schenkomst van genoemden heer xn aanmer king wenschte te komen voor ouderdoms rente. Is dit voldoende! Zoo niet, welken weg moet bij dan volgen, daar hij tot heden geen antwoord op zijn schrijven gehad beefi Antw. Beter zal het zijn, als betrokken zelf eens met den tusschenp-ersoon gap spreken. zo.on is van de lichting 1906 e is reeds vier jaar iu Amerika. Kan hij zfo" nu het volgend jaar laten naturalieeeren e- dan na den oorlog weer in Holland komer; zonder als deserteur te worden gestraft! ..Antw. Het ligt niet óp onzen weg derge lijke zaken te bevorderen. Vr. Kunt u mij ook zeggen, op welke manier ik regeeringsbrandstóf kan krijgen'. Antw. Voor Haarlem zie men onze be richten in de courant. In de bui ten gem een ten doet men het beest zich aan het Raad huis om in lichtingen tc vorvoogon. Vr. Kont u mij het adres opgeven vai den Inspect ur der Koninklijke Maré Kaossée (Bereden Wapen)? Antw. Kolonel G. A. van Ha&rt,©n, iD specteur bij den Staf van het wapen dei Kou Maréchaussee, Den Haag. V r. Kunt u mij ook inlichten of >r een algemeene Journalistenbond of Kring te Jan de oestaat? Waar is het secretariaat ge vestigd Antw. Nederlandsehe Katholieke Jouvna lis'.en Vereeniging. Secretaris is: mr. Ver setmur, Redacteur van de Maasbode, te 's-Gra vonhage. Ein de Nederlandsehe Journalisten kring. Secretaris de heer Kouwenaar, t< A Lüïterdam. V r. Zou u mij s.v.p. een middel kunuer, noemen tegen het bedwateren door kinderen van den leeftijd van 7 en 9 jaren? Antw. Een dokter. V r. Wie is uitgever van de tijdschriftei Desterbecq'6 Modejournaal voor Heeren, Mo detelegraaf, Modegids, Moleschott! Antw. Desterbeeq's Modejournaal voo: Heeren: uitg. N.V. Boekhandel voorheei Gebrs. Belinfante te Den Haag, maandelijks Verder hebben we alleen gevonden: „He' nieuwe Modeblad", bij de Ditgevers-maat schappij „Neerlandia" te Utrecht, tweemaa per maand. „Moleschott" is het wekelijks verschijnend orgaan van het Ned. Hyg. Genootschap Wordt uitgegeven bij Max. R. Nunes, Am sterdam. NIET STOPGEZET. Uit Maastricht meldde men ons gisteren De fabriek de „Sphinx" te Maastricht, die zoi worden stopgezet wegena gebrek aan zand, kal blijven doorwerken daar de Duitsehe autoritei ten er in toegestemd hebben het aan de gren- opgehouden zand door te laten. „Roomsche adel" Honden heiligenlevens ten ge bruike van het Koth Onderwijs, door J. Aarts Bij Paul Brand, Bess urn „Levens der Heiligen", wij hebben een vai onze Nederlandsehe Bisschoppen eens me nadruk hooren zeggen, dat er tegenwoordig vee te weinig „levens van Heiligen" worden gelezen om niet te spreken van bestudeerd, en nog; minde» van'nagevolgd. Het laatste trouwens zal eenigszins een ge volg van het eerste zijn. De ondervinding leert dat dit bisschoppeliji woord de zuivere waarheid bevat: en iederi Roomsche boekerij za! mede hetzelfde getuigen Komt het wellicht doordat op vele katholieki scholen, vooral die door werelddjke onderwijzer; worden bediend, de heiligenlevens vaak wat wor den verwaarloosd en vergeten dat de lectuur er bestudeering van „levens der heiligen" bij dit van de „levens van nationale helden" wellich wat op den achtergrond is geraakt?. Zeker is het, dat op onze katholieke scholei (zooals vele onderwijzers zèif getuigen) aan d<. heiligenlevens méér kon worden geoaan, wat di godsdienstige en geschiedkundige vorming vai het kind, om nog niet eea„ van het zielelevei te spreken, tot groot voordeel zal zijn. Daarom zal dit boekje, dat een eerste 50-ta „heiligenlevens" bevat elke week één ter be handeling! uitnemend werk kunnen doen. En net zal dat doen, wanneer de onderwijzer.- de wenken van den schrijver trouw opvolgen dit in het voorwoord worden gegeven. Trouwens ook voor kinderlectuur zal dat boekje goed kun nen dienen: het is prettig, echt-kinderlijk, onder houdend geschreven, en de uitvoering is at alles van Paul Brand daarenboven magni fiek! Onzen geestelijken en onderwijzers zij hei echter vóór allen aanbevolen I S. Rugpijn is een verschijnsel, hetwelk nie! verwaarloosd dient te worden, want mees tentijds duidt het aam, dat de nieren (wel ke onder het smalle gedeelte van den rus zijn gelegen) aangetast zijn of bedreigd worden. De pijn kan licht, vaag, onophou delijk of met tusschenpoozen optreden, zij kan van betrekkelijk weinig hinder, een gevoel van zwaarte, stekend of snijdend zijn, zoodat bukken haast ondoenlijk is. Zelfs wanneer zaj het gevolg is van een gevatte koude, een slag of val mag zij niet verwaarloosd worden. Bij hen, die aan ge wrichtspijnen lijden, is zij een waarschu wend verschijnsel, de voorloopster van rheu matiek, jicht-, zenuwpijnen, ischias (heup jicht), enz. Andere gevolgen kunnen zijn nierouststeking, uremie, waterzucht, nier steen. Foster's Rugpijn Nieren Pillen genezen di rugpijn, omdat zij haar aantasten in haai werkelijken oorsprong: de nieren. Zij her stellen de nieren, wanneer deze verzwaki of aangedaan zijn, zij lossen op uitsteken de wijze de onzuiverheden op en voorko men dientengevolge tal van gevaarlijk; kwalen. Te Haarlem verkrijgb. bij do heeren E v. Eden, Spaarne 38, eu J. J. Göppinger, Gi Houtstr. 147a. Toezending geschiedt fran- oo na ontvangst va; postwissel k 1.76 voor één, of 10 - vnor teI loozen Eischt de echt- Foster's Rugpijn Niere:. Pillen, weigert elke doo; iie niet voorzien is va ■levens taand bandclsmerl.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1915 | | pagina 6