NAGEKOMEN BERICHTEN TELEGRAMMEN BUITENLAND BINNENLAND ÜIT DE ZAANSTREEK UIT LISSE e.o. UIT DF PROVINCIE KORTE BERICHTEN Onderstaande berichten bereikten ons gisteren, na het sluiten der redactie voor het nummer van gisteren. EINDHOVEN de NIEUWE GOUVERNEUR GENERAAL VAN NED.-INDIE. &ag- m&o ae oorlog onzen volkeren opgelegd dagnamiddag de vroegere afgevaardigde, lel- leeft, eischen een versterkte bescherming van der der Katholieke partij in de Kamer, bur- >:js land in het Oosten en het Westen, welke ge meester Emil Prüm in Clerf door Duit- )i)zo vijanden er van af zal houden ons nog- st-he landstormsol daten gearresteerd en naar taais te overvallen, en de economische ver- Luxemburg gebracht werd. •.orging var. onze toenemende bevolking blij-Dit bericht was als een loopend vuurtje ;end waarborgt. Bij deze verhoogde zekerheid verspreid. Bij de aankomst van den trein, noet ook die van de met ons verbonden sta- waarin de beer Priim als gevangene werd :en komen. Naast de bescherming der uiterlijke goe- meegevoerd, waren velen aan het station te Luxemburg aanwezig. De zoon van burge leren verwachten wij echter om het geluk meester Priim, het tegenwoordige Kamerlid vat ons dierbaar vaderland op hechten grond- Peter Priim, wist zijn vader te naderen en slag te vestigen nog een zorgvuldige verple- j verzekerde hem, geen middel onbeproefd te ging van de zedelijk-godsdienstige vólks- Krachten, wijl zij de bron zijn van de ware grootheid van Duitschland en het middel der Goddelijke Voorzienigheid dat Duitschland in staat stelt om groot» successen te nabalen. Wat Duitschland's vorsten en burgers, leger zullen laten, om hem in vrijheid te doen stellen. De heer Prüm Sr. werd gedurende den nacht opgesloten in het gebouw der spaarbank, waar de Duitsche landstorm een wachtlokaal had ingericht. De arrestatie van burgemeester Prüm en vloot, de mannen op het slagveld en in staat in verband met een artikel in zijn blad de loopgraven, op de oorlogsschepen op en „Clerfer Echo" over den oorlog, waarin aan- onder de zee en in de lucht, wat de mannen vallen voorkomen op den Duitscfhen centrum- en vrouwen bij den arbeid tot dusverre ge- afgevaardigde M. Ertzberger. Dr. Prüm presteerd hebben vervult ons met net gevoel werd gearresteerd in het buis van een van een onuitsprekelijken dank en net vaste schrijnwerker te Clerf, waar hij zich toeval- vertrouwen, dat wij er met Gods genade in lig bevond. Hij werd naar 'iet hotel Koener gebracht en daar bewaakt, terwijl in zijn wo ning een huiszoeking plaats had. zuiien slagen de eindoverwinning voor Duilschlands welzijn en eer te behalea." NISJ GENOMEN. SOFIA, 6 Nov. Het Bulgaarsche Telegraaf De L-ooriog. Duitsche onderzeeërs, komende ait den Atlantiscken Oceaan, stoomden door de Straat van Gibraltar, en boorden op den 4de Nov. ter hoogte van Arrew het Franscho s.s. „Dahra" en bij Kaap Ivi het Fransche s.s. „Calvados" en het Italiaanache s.s. „Ionio" in den gTond. Ook het En gel se be s.s. „Alas- tair" is gezonken. Drie man van de équipage ®S°ntscliap meldt, dat een Bulgaarsche divi- zijn gered. sie Nisj, de hoofdstad van Servië is binnenr De bemanningen van de „Dahra" en de gerukt. „Tonio" zijn behouden. Omtrent de équipage van SERVISCHE BERICHTEN, de „Calvados" wordt gemeld dat 55 man wer- i ATHENE, 6 Nov De Servische legatie deelt den opgepikt door het Engclsche s.s. Lady mede, dat ae Bulgaren gisteren na' een veld- P'ymouth. slag Van verscheiaene aagen bij den Babouna- Schipbreak. Verleden week Woensdag is pas zouden versiagen zijn. fransche infanterie bet Duitsche s.s. „KI au a Hom" aan de Zweed- en Engelsche cavaiene namen aan het gevecht sche kust, drie mijlen van Oskarthamn ge- dee'" strand. Sedert zit het er vast. Van de beman- WEER EEN. ning zijn 22 man aan land gekomen; toen t?en FRANKFOR1 a MAIN, 6 Nov.. (Part.) De storm dreigde los te breken begaf de beman- Frankfurter Ztg. verneemt uit Madrid: Volgens ning zich echter, ondanks waarschuwing, weder berichten uit de beste bron is het Engelsche aan boord. Sedert woedt een hevige storm en is transpoi tschip „Woodtieia met OOriogsmate- eindelijk een visscherssloep er in geslaagd van naal aaü door hten t0t.Z,^ gebracht, het stoomschip, dat 3581 registerton het gestrande schip 24 man af te halen en ze groot was yaa ülbr£tar naar he;*00SteJijk te Ooskarshamn te bergen. De „KI aus Horn gcoecite van de Middelianasciie Zee onderweg, is in tweeën gebroken. Geen oorlogswoeker. De drie genera-als- 3upperintendanten der provincie Saksen zon den op het hervormingsfeest een herderlijk schrijven aan de gemeedten, protesteerend tegen den oorlogswoeker. DE LL XEMBL ROSOHE KABES ETS- CiiiSLS. BHttLiJbi, 7 JSov. (rart.) Door de Groot hertogin van Luxemburg is hetr president- schap van ae nieuwe regeering opgedragen aau den gisteren tot staatsminister benoem den au vocaal Leutsch. De Kamer ia tegen 9 Nov. bijeengeroepen. De v usBische zeitung" memi uat de pers der DuxemJb. unkscne party over net nieuwe xs.erk-ciencaie kabinet Leutsch slecht te spieken is. Zy ziet aaaiin een begin van een persooniyk regime der Kroon en be- rciüAt voor op een Kamerontbinding. SPOOR W EOON GEL Lik. KEULKia, 7 .\ov. (rart.) Te ocuwerln in Meckleauurg zyn twee goederentreinen aan geoeeite van de Middel ianasciie Zee onderweg. ITALIAANSCH STOOMSCHIP GE ZONKEN. LONDEN, 6 Nov. (Fart.) Volgens een Lloyds telegram is hef Italiaansche stoomschip „Nonio" gezonken. AAN HET WESTELIJK FRONT. LONDEN, 6 Nov. Het rapport van generaal French meldt: Gisteren zijn 5 luchtgevechten geleverd, waar bij een Duitsche vliegmachine neergeschoten werd en binnen onze linies terecht kwam. Sedert 1 No vember is het weer zeer vochtig. Aan beide zijden wordt de sappenarbeid voortgezet. ENGELSCHE KRUISERS EN ZEPPELIN. Men seint ons: De opvaienden van den stoomtrawler „Lobelia", rapporteerde bij aan komst in ljmuiden, dat men eenige groote En gelsche kruisers en torpedojagers gezien had, welke door den Zeppelin E 17 werden vervolgd. ZAKENVERLOF AAN MILITAIREN MET SINT NICOLAAS EN KERSTMIS. Men seint ons uit den Haag: De Minister van Oorlog heeft bepaald dat 1 aap niet beroeps-militairen, hoofden van zaken *UWCU4WUW«UQ ^VVVfcVA V/iAll V.1UVU OKU I X 1 hei staaon ma.hi«nbcr0e op eJtaar geloopen, en neringen dan wel bedrijtsieiaers 01 als zoo- waaiuuui oen stoker geuoou werü evenals danig werkzaam, voor zoover zij aannemelijk een remmer en eeu arbeiüor, terwyi een maken dat zij in gewone tijden tengevolge van het St. Nicolaasfeest, de Kerstdagen of het Nieuwjaarsfeest meer dan gewone drukte in za ken hebben en in verband daarmede groote Ver diensten genieten, met inachtneming van de grens van toelaatbare afwezigheid onder bepaal de voorwaarden buitengewoon verlof kan worden toegestaan, waarvan de duur ten hoogste mag bedragen voor het Sint-Nicoiaasfeest van 22 No vember tot en met 6 December voor het Kerst feest van 22 tot en met 27 December en voor het Nieuwjaarsfeest van 30 Dec. tot en met 1 Januari 1916. Miliciens en landstormmannen die voor eerste oefening onder de wapenen zijn, komen voor dit bijzonder verlof niet in aanmerking, rmoiucbiiducieiu gewond word. De locomotie ven en eb wagens öu.s^ooiden. Hei onga.uk^ omstond, ouoium. geen aoui gemugeu werd Op Uei naiieSlgnaa.. DE AiYiEiUKAKNaLTiE NOTA AAN ENGELAND. DUNDKiN, 7 iNot. De DicliKnaiïscda nota ani. Groot-Bntanme in zaae de beperkingen van den handel van Amerika door de Lu- gcische bioaaade, betwist aan Engeland het rechi goederen in tieeiag te nemen, beademd voor neuaaiö landen, en scheden op de losse veiuonning, dat zy contrabande vervoeien. Zy beairydi, zoo meldt Reuter aai de biosxaUe eifectiei zou zyn en verklaart, dat Auieri&a de taan op zien üoett genomen om ais kampioen voor de rechten der neutraien op te treden. AMERIKA. Een duikkruiser. De Anienkaansche marine heeft een duikkrui ser laten bouwen, een geheel nieuw scheepstype. Met oen bouw van deze reusachtige onderzeeboot werd Augustus 1913 begonnen; het duurde dus ruim twee jaar. Dit is het eerste exemplaar van het type ouikkruisers Het schip, „M 1" geheeten, is 80.8 M lang, 7 M. breed en 4 M. diep. De waterverplaatsmg bedraagt boven water 1000 ton en onder water 1500 ton. De hooldvereischte van aeze boot was natuurlijk de snelheid, waarbij de grootste moeilijkheid bestond in het feit dat in Amerika de daarvoor benoodtgde motoren tot dusver niet gemaakt konden worden. De vroeger in de Vereemgde Staten gebouwde onderzeeboot- motoren hadaen niet meer dan 1000 p.j^ schijnt de Electric Boat Co., die het schip ajgg. leverd heeft, motoren van elk 2000 P.K. bouwd te hebben. Over de constructie wordt ech ter niets meegedeeld. De snelheid hoven water bedroeg 18 knoop, onder water 11 knoop. De machinekamers zijn 17 M. lang. De brandstof is bij een vaart van 8ya knoop voldoende voor 7000 zeemijlen, bij 11 knoop voor 3650 zeemijlen. De bewapening bestaat uit 10 toipedolanceerbui- zen, waarvoor 14 torpedo's beschikbaar zijn. De bemanning bedraagt 36 koppen. Het aantal ka nonnen is niet bekend. De kosten van het schip bedragen 3 millioen gulden, bijna zooveel dus als van een kleinen kruiser. LUXEMBURG. Een arrestatie. Uit Luxemburg wordt gemeld, dat Donder- VAN HUSStfi IIIT DE STAATSCOURANT. Bij Koninklijk besluit is, met ingang van 1 November, oenoemd tot hoofdcommies d r directe belastingoa, In voerrechten en accijnzen te Rotterdam, B. van den Berg, thans commies ter directie dierzelfde middelen aldaar. is H. W. F. van Dijk, te Breda, thans bureelambtenaar van den Rijkswaterstaat der 2de klasse, bevorderd tot de 1ste klasse. De gewone audiëntiën van de Ministers van Oorlog en van Buitenlandsche Zaken zullen deze week niet plaats hebben. De nieuwbenoemde gouverneur-generaal van Nederl.-Indië, mr. J. p, graaf van Lim burg Stiruni, zal op 26 Januari per stoom schip Insulinde, van de Rotterdamsche Lioyl, de reis naar Indië aanvaarden. VLIEGTUIGEN voor HET NE», INDI SCHE LEGER. Reuter seint uit Batavia dat Zaterdagoch tend daar de eerste militaire proeven zijn genomen met Amerikaansche watervliegtui gen voor het Nederlandsch-Indiacke logee. De proeven zijn volkomen geslaagd. DE DUITSCHE DUIKBOOT. De regeering heeft in verband met de regeling der onzijdigheidsverklaring beslist, dat de be manning van de Ehiitsche onderzeeboot „C. 8" zal worden geïnterneerd en het vaartuig zelf zal warden opgelegd tot het einde van den oorlog. Deze beslissing berust op de overweging, dat de onderzeeboot door het volgen van een verkeer den koers binnen de Nederlandsche territoriale wateren is gekomen en aldaar op 1600 meter van de laagwaterlijn der kust van Terschelling is gestrand. De onderzeeboot had geen averij die het nood zakelijk maakte de territoriale wateren binnen te gaan, noch noopte de gesteldheid der zee tot deze overschrijding. De commandant van de onderzeeboot heeft mitsdien gehandeld in de srtijd met het verlof om binnen Nederlandsch rechtsgebied te komen, zoo als dat wordt bepaald in de onzijdigheidsverkla ring, terwijl de uitzonderingsgevallen niet aan wezig warden. REGEERINGSVET. Naar de Maasbode verneemt, is bij den Minis ter van Landbouw, Nijverheid en Mandel een re geling in bewerking ter voorziening in de behoef te aan vet. BEVREDIGINGSOOMMISSIEi Naar Het Vaderland verneemt, zal de Staats commissie voor het onderwijs Vrijdag a.s. weder om in pleno vergaderen DE HELER D. W. STORK. Naar de Hengelosche Fabrieksbode mededeelt, is de heer D. W Stork, de bekende industrieel, die een patiënte naar Zwitserland begeleidde, daar ernstig ongesteld geworden. Hij heeft een ingewandsziekte, waarvoor hij in het ziekenhuis te Zürich is opgenomen. Door 'n operatic hoopt men de oorzaak der ziekte weg te nemen. Op het oogenblik is zijn toestand bevredigend. KIEZEN OF DEELEN! Naar aanleiding van 't feit, dat de Regce- ïing, hoewel de mobilisatie nog voortduurt, wetsvoorstellen van ingrijpenden aard indient, doet de L. K. opmerken: Als er mobilisatie is, dan is er oorlogs gevaar. Is er oorlogsgevaar, dan houdt de politieke strijd op, vermijdt iedere Nederlander de minste stoornis onzer Nederlandsche eenheid, wordt het politieke bestand geboren, de Gods vrede, zooals het typisch wordt uitgedrukt. Dat politieke bestand heeft meer dan eep jaar in Nederland bestaan, en wij nebbea er ons allen in geschikt. Nu breekt de Regeering dat bestand. Ze dient wetsvoorstellen in tot Grondwets herziening, welke voor de toekomst van ons vaderland b^Liasend zullen zijn; wetsontwer pen van ingrijpenden aard, die kien heftigsteai politieken strijd zullen uitlokken en .Neder land verdoelen in scherp vijandige partijen. Een voorstel tot GrondswetBherzieiMng, dat vrouwenkiesrecht wil invoeren, dat Js petroleum in het vuur. De vlammen slaan straks naar alle kanton uit: dé partijstrijd gaat ons land in lichte laaie zetten. Zoodat niemand meer oog heeft voor andere dingen. Dat de Regeering ons dan eerst gerust stel Ie omtrent 't buitenlandsch gevaar. Bestaat dat nog steeds, dan 1s net onver antwoordelijke roekeloosheid om de eenheid van het kleine, aan alle kanten door oorlog omgeven Nederland, te versplinteren. Bestaat dat gevaar langer niet, dan is er geen reden meer tot handhaving dar mobi lisatie. Het een of het ander. De Regeering moet kiezem of doelen. Vreest ae het buitenlandsch gevaar, dan mag zij geen binnenlandschen strijd uitlok ken; kiest zij dezen strijd, dan moet het gje- daan zijn met de mobilisatie. Een iyiddenweg is er niet. DE VISCHVOORZIENING. Naar wij vernemen, is binnenkort te ver wachten een belasting op den uitvoer van viseh, om te voorzien in de kosten van viech- voorziening. DE BEDEELDEN EN HET KIESRECHT. De Haagsche hoefijzer-correspondent van het Hbld., die bezig is met in een artikelenreeks de voorstellen tot Grondwetsherziening te bespre ken, kant zich daarin tegen het schrappen van de uitsluiting der bedeelden van het kiesrecht. Hij schrijft: „Dit is een van de punten, waarop het veel te summiere, al te simplistische radicalisme uit komt, dat deze voorsteilen op 't stuk van het mannenkiesrecht kenmerkt. Een paar pennestre- ken en klaar is Kees. De zinsnede die (op ,blz. 7 der M. v. T.) gewijd is aan het schrappen van dezen uitsluitingsgrond, is een van de zwakste uit het heele stuk. „Bedeeling is geen schande", zoo wordt ons daar, met niet heel groote diepzinnigheid verkondigdmaar on middellijk wordt er aan toegevoegd: „ofschoon er oorzaken zijn, die tot bedeeling voeren die wel 3ckande zijn". Zeer juist: 't Kan vriezen en het kan dooien. Wij slaan maar eenige zinnen over en komen dan eindelijk tot deze kapitale rede- neering: „Men rechtvaardigt de uitsluiting der neaeei- den op grond van hunne onzelfstandigheid. Waarom zouden zij, die ondersteuning genieten, minder zelfstandig zijn dan zij wier arbeid, wier inkomen van anderen afhankelijk is? Het ware juister te oordeelen, dat vrees voor armoede meer afhankelijk maakt dan armoede zelve." „Wel komaan! Dus als ik een actieve werk kracht ben, die waarde heeft voor mijn patroon, maar toch zeker ook min of meer voor andere patroons, dan zit ik meer vastgekluisterd aan dien bepaalden patroon dan een bedeelde aan zijn instelling van weldadigheid, die hem op straat kan zetten niet als werkkracht maar als aspirant-bedeelde. Wij rekenen dit weder onder de „deftige zonderlingheden" waarover wij 't in een vorig artikel hadden. „Doch de heele redeneering is trouwens niet zeer ter zake dienende. Niet op de mate van afhankelijkheid komt het aan. Die heeft bij het geheim -kiesrecht niet veel invloed (nl. de stoffe lijke afhankelijkheid niet, waarom het hier gaat; de geestelijke natuurlijk wel). Maar de vraag is, of de kiezer voldoende belangstelling in en be langhebbend bij den gang van zaken is. Het laatste kan een bedeelde (wij spreken nu over de geregeld bedeelden) slechts in zeer beperkte mate zijn. En dat geeft meteen recht tot de presumtie dat hij het eerste kt den regel ook niét erg Z3J zijn. „Daarom zijn bedeelden, althans chronisch be deelden, in 't algemeen slechte kiezers te achten en dóérom zouden wij het zeer bedenkelijk vin den indien deze uitsluitingsgrond (misschien zou rn'en alleen de chronisch bedeelden uitsluiten) kwam te vervallen." En verder doet hij uitkomen, dat het opheffen van deze reden van uitsluiting tot nu toe in geen enkel staatsstuk of belangrijk rapport van de laatste tien of twaalf jaren is bepleit met slechts één uitzondering, nl. in eene nota van mr. Troelstra op het rapport der Staatscommissie van 1910 en in het voorstel der soc.-depi. Kamer leden van 1903. In verband daarmede getuigt hij: „E>e Regeering staat hier dus voorshands met de socialisten aliéén. „Maar zijzelve heeft trouwens het schrappen dezer categorie veroordeeld door, op een andere plaats in de M. v. T. te schrijven „Ook zij die zonder eigen arbeid of vermogen geregeld op kosten van anderen leven, voldoen met aan de gestelde voorwaarde" „Hiermede heeft de Regeering op dit punt kaar eigen voorstel onbarmhartig vermoord." Het s.s. „Leda" gestrand. Lloyds be richt uit Deal: Het Nederlandsche stoom schip „Leda", van de Kon. Ned. Stoomboot M&atscphappij, van Algarve naar Amster dam, is op het zuidelijk gedeelte van de Goodwins op het strand geloopen. De red dingboot van Deal en motorbooten zijn ter assistentie vertrokken. Ter navolging. Een landbouwer te Ech tenerbrug schonk aan zijn vaste en ook aan zijn losse arbeiders, elk een bedrag van 50 voor dezen winter. „Ik heb een goed jaar", zei bij, „het kon er nu wel af." Omkooping. Naar Arnhem ia overge bracht H. W. B„ uit Doetinchem, verdacht van omkooping van militairen, in verband met emokkelpogingen. Vier soldaten der grenswacht werden uit Ulft naar Doetin chem overgebracht en in arrest gesteld. Een officier-deserteur. Elen Duitsch de serteur, een officier, is in Venlo aangeko men. Hij had reeds gestreden aan het front, werd door een schot aan de band gewond en had een paar maanden in een hospitaal gelegen tengevolge der stikgassen. De man was gehuwd, vader van drie kinderen en kwam van Keulen. Wijl bij, toen hij hersteld was, weer naar het front zou gezonden wor den, was ihdj gevlucht. Op de vlucht had hij niet minder dan drie broeken en twee jas sen aan, terwijl hij zijn ondergoed om het lijf gebonden had. Zoo gelukte het hem de Nederlandsche grens te bereiken. Waardelooze Russische effecten. De Am- 8terdamsche politie heeft een goede vangst gedaan, in verband met het uitgeven van waardelooze Russische effecten. Verdacht van oplichting zijn twee personen ter be- schikking van de justitie gesteld. De voorgeschiedenis van de oplichting is zoo verhaalt het Hbld. aldus: Iemand had pLm. 100 huurschuld hij zijn huis eigenaar, en laatstgenoemde verkreeg een vonnis van den kantonrechter, om den huur der uit het huis te zetten. Voordat dit even wel nog geschiedde, verscheen bij den huis baas een „onbekende meneer", die aanbood de huurschuld té betalen. Hij had echter geen geld en toonde in de plaats daarvan beleenbriefjeis van Russische effecten, welke bij op de Oud-Hollandsche Voorechotbank (Frederiksplein) te Amsterdam had. Voor 270 kon de huiseigenaare die effec ten inlossen. Zij waren eigenlijk 600 waard. Hij wees, om dit te bewijzen, op den koers in de kranten. De effecten werden ingelost en de huurschuld ihdeld de huiseigenaar voor zich er af. Nu wilde eohter bet toeval, dat de zoon van den huiseigenaar op een onzeT bankinstellingen werkzaam was en dezu deelde al gauw zijn vader mede, dat de be wuste effecten niet meer in omloop waren en hoogstens 25 waard waren, toen hij ae zou verkoopen. De effecten, welke in de koerelijst ston den, waren andere. De huiseigenaar was dus opgelicht. Behalve deze zaak was ex ook een door een beer uit Utrecht bij de politie aangege ven. Deze zou voor 800 en eenige juwee- len eveneens door de Ond-Hollandsclhe Voor schotbank opgelicht zijn. Hierop werd de directeur dezer voorschot bank gearresteerd, als verdacht van oplich ting, terwijl ook de man, die de eigenaar was van de waardelooze effecten en die zoo „welwillend** voor den huurder in 06 brCS was gesprongen, aangehouden werd. Treurig. Uit Venlo meldde men ons Zaterdag. Het zeven-jarig dochtertje van den heer Bodden is Vrijdagavond door oea trein van den Maasbuurtspoorweg te Venlo over reden en gjgdood. Een noodlottig» rijwielbotsing. Bij Kol- lum kwamen Zaterdagochtend omstreeks zes uur vier wielrijders, twee metselaars en twee arbeiders, met elkaar in botsing, ten gevolge waarvan de arbeiders, die uit Buitenpost naar hun werk gingen, in de vaart geraak ten. Zij werden op het droge gebracht, maar een hunner, een vader van vier kinderen, overleed eenige nren later. Slectots één der rijwielen had licht op. twee leden een retraite op kosten der afdee- ling houden. De voorzitter betoogde de ur gentie om dezen winter bij do ongeorgani seerden huisbezoek te doen; de beste tijd achtte hij biervoor Januari en Februari. Be sloten werd eest den geestelijken adviseur te raadplegen. Plannen werden besproken, welke in een volgende vergadering Ihaar be slag krijgen, tot reorganisatie der club in dien geest, dat de jongeren de papieren pro paganda en de meer ontwikkelden de daad werkelijke propaganda zullen voeren. Tot afgevaardigde naar de algemeene vergade ring op 28 November te Voorburg der V. P. U. werd gekozen de voorzitter, de beer P. W armerdam. ZAANDAM. Inbraak. Zaterdagmorgen is in de portiers loge van de broodfabriek De Ruyter, der firma Verkade en Co., alhier, ingebroken, waarbij een bedrag van ongeveer f 700 aan arbeidsloon, dat in pakjes gereed lag, werd ontvreemd. Aan de gevolgen overleden. Naar wij verne men, is de jongeman F. D., die nu drie weken geleden bij een vechtpartij op den Zuiddijk zoo danig werd verwond, dat hij in het Ziekenhuis te Amsterdam moest worden opgenomen, aan de gevolgen overleden. De dader W., die reeds in voorloopige vrij heid werd gelaten, is opnieuw naar Haarlem overgebracht en in verzekerde bewaring gesteld. Jachtpartij. Vlrijd&g is op bet landgoed „KeukenlhoF' de eerste drijfjacht gehouden en Zaterdag op bet landgoed „Wassergeest Geschoten werden op Keukenhof 28 hazen, 16 konijnen, 89 fazanten en 11 snippen en op Wassergeest 17 bazen, 6 konijnen, 50 fazanten, 9 eenden en 1 snip. De propagandaclnb „St. Bonifacln»" hield Zaterdagavond een vergadering. Ly was goed bezocht. Besloten werd in den komen den winter wederom onderlinge lezingen te houden ter ontwikkeling. Zoo mogelijk zullen SI BOTEN. Nog geen goedkoop» groenten. Nadat de groentehandelaren aihier Saterdagmorgen kennis hadden genomen van de lijst, ver meldende de ctoor den Burgemeestervoor ges telde numinum verkoopsprijzen van re- geeringsgroen.en, besloten zij eenparig daar in niet te treden. Volgens d* meening van de groentehandelaren is hei winstpercen tage zoodanig gesteld, dat cUa.*van het „af val" niet kan worden bestreden, terwijl ook geen rekening is gehouden met „inwicht". Van ons Steuncomité. De Secretaris meldt ons, dat de Kolencommissie voorloopig haar arbeid heeft gestaakt, totdat, in verband met de groote hoeveelheid gruis, die zich in de anthraciet bevindt, r&der overleg is gepleegd met het Koninklijk Nationaal Steuncomité. R.K. Kiesvereeniging. Vanwege het nieu we Reglement der R.K. Kiesvereeniging te Schoten, had Vrijdagavond de verkiezing plaats van een nieuw bestuur. Door eenige leden was een motie inge diend, om de besluiten, genomen in de ver gadering vari 24 Augustus j.L, niet ver plicht te stellen, voor zoover zij nog uitge voerd waren, voor het nieuw te kiezen be stuur. Onder deze besluiten, werd speciaal bedoeld het oprichten eener R. K. Pol. Prop. Club. Na breede discussies over deze motie werd zij verworpen met 33 tegen en 10 stemmen voor. (De onderteekenaars plus 5). Tot bestuursleden werden gekozen de hee- ren F. M. Hafkenscheidt, N. Oobelens, G. Felman, S. Olie, C. J. Alders, A. F. Roos malen, A. J. Loerakker, J. J. y. Schie eD Ghr. Wolff, beiden laatste leden van Oud- Scheten. Door de vergadering werd tot voorzitter gekozen de heer Hafkenscheidt de overig» bestuursfuncties zullen deze week onderling verdeeld worden. Nog deze maand zal de eerste cursusavond voor de Pol. Prop. Club gehouden worden. Voor het lidmaatschap kan men zich nu reeds aanmelden bij het Bestuur der Kiesvereeni- UM IJl DEN Op sleeptouw. De sloepen „Cornelia" en „Eibergen", uit Pernis, troffen Donderdagmor gen op zee hopeloos ronddrijvend aan den stoomtreiler „Albatros" vaq hier, welke de krukas had gebroken. De sloepen namen den tred- lér op sleeptouw en brachten hem voor IJmui- dern Zaterdagmorgen werden de drio vaartui gen door een sleepboot in de haven gebracht. Hot was een eigenaardig verschijnsel, dat een 8toomtreiIer door twee zeilschepen werd ge sleept. De „Monnikendam" lek gestooten. Het Ne derlandsche stoomschip „Monnikendam" van Amerika met haver naar Amsterdam, is Za terdagavond met zijn bakb wrdeboeg op de Noordpier geloopen. Met sleepboothulp is het tusschen den toeristensteiger aan den grond gezet. De voorruimen staan vol water. Zondag-morgen 6tond het water al in de ma chinekamer, waarop oen boot der firma, Rut- ters begonnen is dit zoo mogelijk leeg te pompen. Duikers zijn bezig de lekkage te onderzoeken en te trachten dit te stoppen. Een stoomkraan van den „Vereenigden Steenkolenhandel" zal de lading uit de voor- ruimen lossen in hier liggende kolenliehters. Het stoomschip ligt tot aan de ankerkluis- gaten onder water, zoodat algeheele lossing der voorruimen noodzakelijk zal zijn. VEI,SEN Vestiging van een kantongerecht. Blijken» het af deel inga verslag der Tweede Kamer over het Hoofdstuk Justitie der Staatsbegrooting voor 1916 werd de wenschelykheid betoogd van de vesting van een Kantongerecht to Velsen. UITGELEI Si. Barbara. Na opening der matig bezochte vergadering brengt de secretaris het jaarverslag uit, waaruit blijkt dat de vereeniging uit 15 leden bestaat boven het. aantal vaste dragers. Uit het jaarverslag van den penningmeester constateeren wij 167.74 aan ontvangsten, f 102.22 aan uitgaven; rest dus een batig saldo groot f 65.52 en dat nog wel van een atoeeling, waarbij geen contributie geheven wordt. De aftredende bestuursleden weroen herkozen. De vergadering vindt ten slotte goed, oin dit jaar het regiem611* der onderafdeeling ongewij zigd te laten. Benoeming. Tot ontvanger der directe belas tingen is benoemd de heer D P. van Heuven, thans tijdel. adj- inspecteur der directe belastin gen aan de inspectie te Amsterdam, 4e afdeeling. R. K. Propagnndaclub ,jSint Paul us". De ver gadering was vrij goed bezocht. De voorzitter deelde m66» dat de heer J Berkhout, lid van bovengenoemde dub, tevens afdeelingsvoorzitter van onzen lokalen Volksbond, zich metterwoon te ljmuiden gaat vestigen ei dus ontslag nam ais lid van Sint Paulus Als blijvend aandeiken zal men hem een fotografie van de St. Paulus- cliib offreeren. Voor de bibliotheek was ruim f 100 ingezameld; gezien de tijdsomstandig heden, een flinke som. Een commissie van 6 leden werd benoemd, waarvan de leden met inteeken- lijsten bij de katholieken zuller. rondgaan, ter inzameling van giften voor Z. H den Paus. Nog werd de beer C. Daan afgevaardigd naar de vergadering der V. P. U. te Voorburg. Ten slotte werd medegedeeld dat 600 vlugschriften zullen verspreid worden over: „de Paus en de wereld- vreae". AKERSLOOT. tiet sluishuisje. Naai wij vernemen, zal het van ouds bekende traditioneele Sluishuisje, waar tevens een verlofzaak in gevestigd is,-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1915 | | pagina 2