TELEGRAMMEN Van hedenmorgen. 31NNENLAND UIT DE PROVINCIE UIT LISSE E.o. UIT BEVERWIJK. UIT DE ZAANSTREEK STADSNIEUWS em Scott, den bekenden Zuidpool-reiziger, 'e met zijn vier reisgenooten in Maart 912 is gestorven, op zijn terugkeer van en zuidpooL De heer Balfour leidde de e plechtigheid en hield een redevoering, et standbeeld is uitgevoerd naar plannen an lady Scott. Onlusten op Kreta. Volgens te Rome aan- ekomen telegrammen zouden onder de rgbewoners op het eiland Kreta onlusten n uitgebroken. Scheepsbrand. Op de Fransche mailboot ochambeau", onderweg naar Halifax, is rand ontstaan. Men is het vuur echter mees- r en het gevaar is geweken. De U-oorlog. De Engelsche stoomschepen Woolwich" en „Tara" zijn in den grond ge oord. De „Tara" was een gewapend stoom- hip en werd door twee onderzeeërs aange- allen en tot zinken gebracht; 34 man der uipage worden vermist. Ook de Engelsche rawler „King William" is getorpedeerd; 7 an zijn gered; de gezagvoerder en één ma- roos worden vermist. Prijsverlaging op de veemarkt te Berlijn, p de veemarkt te Berlijn stonden Zaterdag ,483 varkens ten verkoop. De slagers na- en een afwachtende houding aan, daar zij iet wisten, of zij duur ingekocht vleesch og van de hand zouden kunnen zetten vóór bepalingen op de maximumprijzen van racht werden. Het gevolg was, dat de pi-u rn gemiddeld 40 Mk. per centenaar levend ewicht daalden. Gummi uit spiritus. Uit Stockholm wordt aan 4e „Kölniache Ztg." geseind dat de Russische minister van finaciën pogingen heeft gedaan om op kusrtmatige wijze gummi uit spiritus te doen vervaardigen. Het resultaat is naar de „Novoje Wremja" meldt, volkomen bereikt. Het verkregen product staat in niets achter bij ge- ivone gummi. Londen's burgemeester aan het front. Sir Charles Johnston, de lord-mayor van Lon- len, die binnenkort als zoodanig zal aftre den, brengt op het oogenblik een bezoek aan de soldaten van het front. Vrijheid (7) van drukpers in Rusland. Tot traf voor het publieeeron van geruchten ver ministerieele veranderingen, is de uit gever van de Russische „Bourse Gazette" tot "000 roebels boete veroordeeld. De uitgever an de „Nowoje Wremja" is de vorige week weemalen tot 3000 roebels boete veroordeeld oor artikelen, waarin de binnenlandsche litiek werd becritiseerd. Engelsche dwingelandij op Griekschen han del. Een medewerker van de Morning Post Cbcrijft, dat er blijkbaar een zekere druk wordt uitgeoefend op Griekenland, die niet slechte politiek, maar economisch is. Het svordt voortdurend moeilijker, zoo niet on- nogelük, voor een Griekschen reeder om een charter voor zijn schip op de Londensche markt te krijgen. Reeds zijn concessies, die 1 in het bezit waren van Grieksche reeders, cm met vrijstelling van de^ bepaling omtrent de licensen, kolen naar de Middellandsche Zee te verschepen, weer ingetrokken. KRUSJEWATS BEZET. BERLIJN, 8 Nov. De generale 6taf van het Servische front meldt officieel, dat Krusjewats bezet is. UIT SERVTE. ZURICH, 8 Nov. (Part) De bevolking van de Servisch-Macedonische stad Oehrida heeft de stad verlaten en is naar Griekenland ge vlucht Vanuit Prilep rukt de door de Turken ven sterkte Bulgaarsche cavalerie op. KEULEN, 8 Nov. (Part.) Duitech® vliege niers wierpen te Mitrowitza eenige bommen op strategische punten. DE TOESTAND IN ALBANIË. PARIJS, 8 Nov. (Part) Uit betrouwbare bron wordt gemeld, dat vele naar Albania -vluchtende Servische inwoners, door de Mo- hammedaansöhe Albaneezen gevangen geno men en vermoord zijn. DE ENGELSCHE CENSUUR. LONDEN, 9 Nov. (Part.) Op bevel van het Ministerie van Oorlog mogen sinds Zater dag 6 November geen dagbladen meer naar neutrale Europeesche landen gezonden wor den, behalve door de uitgevers en agent schapen, die daarvoor een bijzondere vergun ning van het ministerie ontvangen hebben. UIT DE STAATSCOURANT. Bij Koninklijk besluit zijn benoemd, met ingang van 1 Februari 1916: tct inspecteur der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen: te Deventer, J. E. Egberts, thans als zoodanig te Almelo; to Almelo, J. A. baron van Ittersum, thans ais zoodanig te Emmen. is, mei ingang van 1 Januari 1916, benoemd tct controleur der invoerrechten en accijnzen te Rotterdam, B. Both, thans verificateur dier middelen te Arnhem, met gelijktijdige onlueffing van de tijdelijke waarneming der betrekking van controleur der invoerrechten en accijnzen voor den ambulanten dienst. DE STEENKOLENYOORZIENING. prof. De Vooys, voorzitter van de Kolen- eoi, missie uit het Koninklijk Nitionaal Steuncomité, die zich eenige dagen geleden in verband met moeilijkheden, gerezen be treffende den aanvoer van kolen uit Enge land, naar Londen begaf, is in Dan Haag teruggekeerd. Gemeld kan wovd&% dat de besprekingen van prof. De .Vooys goede resultaten hebben gehad. DE M ELK VOO RZIENTNG. Minister Posthuma heeft Zaterdagmiddag aan de zuivelfabrieken, kaasmakerijen en kaas-expor teurs een circulaire gezonden, met begeleidend schrijven. In dat schrijven wordt ter kennis dier belang hebbenden gebracht, dat alleen zij als exporteurs van zuivelproducten ln aanmerking kunnen ko men, die uiterlijk gisteren 8 November, de in de circulaire opgenomen verklaring geteekend aan het ministerie van landbouw zouden hebben inge zonden. Die verklaring luidt aldus: „Ondergeteekende verklaart dat in de door hem beheerd wordende zuivelfabriek of kaasmakerij geen melk tot eenig zuivelproduct, welk dan ook, wordt verwerkt, die in andere jaren in de winter maanden voor consumptie-melk zou zijn bestand geweest. Voor zoover hij handelt in zuivelproducten, verklaart hij geen zuivelproduct, welk dan ook, te koopen of te doen koopen of te verhandelen, gemaakt van melk, welke in vorige jaren in de wintermaanden niet tot eenig zuivelproduct zou zijn verwerkt. Het is ondergeteekende bekend, dat, wanneer mocht blijken, dat hij handelt in strijd met het geen in deze verklaring voorafgaat, aan hem voor geen melkproduct, welk dan ook, consent zal worden verleend De gezonken schipbrug te Arnhem. Met behulp van de drijvende kraan de Adelaar, uit Rotterdam, is het gisteren gelukt de ge zonken schipbrug te Arnhem te lichten. Een der brugechepen is ter reperatie naar de Arnhemsche sleephelling gesleept De andere gezonken schepen hadden geen lekkage. Men is, terwijl Ihet brugdek bleef opgetakeld, met het herstellen van den onderbouw der brug begonnen. Een ongeluk overkomen? Te Oudkarspel wordt sedert enkele dagen de arbeider De Jongh vermist die 's morgens heel vroeg met zijn schuit was uitgevaren om op den akker te gaan arbeiden. Men vreest, dat hem een ongeluk is overkomen. In een put verdronken. Te Dintel- oord is de 84-jarige wed. S. in ©en zooge- naamden brouwput geloopen en verdronken. De geïnterneerde duikboot De be man ning der CT 8 is van Terschelling met de torpedoboot G 13 naar Nieuwediep vertrok ken om vandaar in Bergen (N.-H.) te wor den geïnterneerd. Het was een aandoenlijk schouwspel toen de bemanning den onder zeeër verliet Bij het neerhalen der Duitsche vlag schreiden allen; daarna werd een drie maal „hoch" op den Keizer uitgeroepen. Zij staat te Bergen onder strenge bewaking. De duikboot is gisterenmorgen naar Den Helder vervoerd en zal .op de Marinewerf aldaar worden vastgelegd. Bloedige twist Te 's-Heerenberg is Zondagavond bij een twist tussehea smok kelaars omtrent de winstverdeeling de negen tienjarige R. Roozendaal doodgestoken. De dader, de twintigjarige R uit Stokkum, is gearresteerd. ZANDVOORT. Gemeenteraad. De Zandvoortsche raad kwam gisteravond om kwart vóór acht in vergadering bijeen. De heer Siegers is alleen nog absent Nadat de zeer uitvoerige notulen waren gelezen en goedgekeurd, kwam de zestien- deelige agenda in behandeling. Van te voren maakte de heer Koning een opmerking over openbaarmaking van een aanslag in d enH. O. Hij had vernomen, dat de betrokken persoon het zeer onaangenaam heeft gevonden, dat dit publiek was gemaakt Het was toch geen gewoonte, meende de heer Koning. Met de toelichting van den voorzitter en d eneecretaria neemt de heer Koning daar na volop genoegen. Onder de ingekomen stukken is ojh.: be richt van den heer Speelman, dat hij de be noeming tot gemeente-ontvanger aanaeemt Besluit van Ged. Statsn met goedkeuring van het raadsbesluit tot het aangaan van een geldleening ad 73,000. In handen van B. en W. wordt gesteld om preadvies een 8-tal adressen (van (hoofden, on- derwijzers(esson) en de afdeeling Haarlem van den Onderwijzersbond^ tot herziening van de salarieregeUng. Evenzoo een adres van 35 ouders van schoolgaande kinderen, om het daarheen te leiden, dat het aantal lesuren in nuttige handwerken voor meisjes aan sdhool O en de tijden waarop die les sen gegeven worden, zooveel mogelijk gelijk zullen zijn aan die van dergelijke scholen in andere gemeenten. W1 wordt al door een paar leden het voor- en tegen overwogen, dooh terecht werd ein delijk opgemerkt, dat men de zaak niet moet vooruitloopen. Men besloot dan ook wijselijk B. en W.'e advies af te waohten. Voor kennisgeving wordt aangenomen een adres van de afdeeling Zandvoort der S. D. A. P. tot spoedige voorziening in den nood van arbeiderswoningen. De voorzitter nferkt hierbij op, dat B. en W. het woning- voorzieningsvraagstuk reeds lang met kracht hebben ter hand genomen en zeer spoedig met voorstellen dienaangaande zullen komen'. Nog is ingekomen een motie van de hoe ren Webber en Wijsman, verzoekend een commissie te benoemen, die de noodzake lijkheid van bet oprichten van een of meer kinderbewaarplaatsen, crèches of Tehuizen voor schoolgaande kinderen mderzoekt, wel ke commissie ten spoedigste rapport van haar bevindingen uitbrengt aan den Raad. Naar aanleiding daarvan stelt de voor zitter voor, eene commissie van vijf leden te benoemen, te weten drie raadsleden en twee leden nit de burgerij, door B. en W. aan te wijzen. De hoer W ij s m a n vraagt als burgerlijke leden te benoemen mej. v. d. Entle, en de heer P. van Rijnberk. De voorzitter antwoordt, dat dit aan B. en W. moet worden overgelaten. Nog ontwikkelt zich een lustige discussie over vroegere inlichtingen, fe dezer zake door den loco-burgemeester indertijd gedaan, waarbij de heer Webber zijn verwonde ring eroveT uitspreekt, dat toen bij de stuk ken alleen brieven lagen nit plaatsen, die voo'n inrichting niet hadden; hij vroeg, of men alleen had geïnformeerd bij plaatsen, die niet zoo'n inrichting hadden. I)e heer Zwaan antwoordt, dat toen ge vraagd is aan een aantal plaatsen, waarvan men niets daaromtrent wist, of ze zoo'n in stelling hadden, en zoo ja» hoe die werkt Partijdigheid inzake voor- of tegenstand met de crèches was niet in het spelt Besloten wordt een commissie t® benoemen die, zoo noodig, uit 7. leden mag bestaan, hetgeen de heer Koning wenschelljk vond, en waarover de beslissing aan B. en W. zal worden overgelaten. Hierna had de beëediging plaats van den gemeente-ontvanger, den heer Speelman, die de vereisohte beloften aflegde en door den ivoorzltter gelukgewenscht werd, waar- na hij de raadsleden dankte voor het in hem gestelde vertrouwen. De verordening tot heffing van een plaat selijke directe belasting naar het inkomen is weer teruggekomen van den Minister. Z.Exc. had bezwaar tegen de bepaling, dat de kinderaftrek geldt voor inkomens beneden 1800. Besloten wordt, die bepaling te doen vervallen. Tot onderwijzeres bij het herhalingsonder- wijs wordt benoemd mej. Tabeling met 9 st. Aan het Burg. Armbestuur wordt over 1916 een subsidie toegekend van 2500. De begrooting van het Burg. Armbstuur wordt goedgekeurd op 'n bedrag van 3165.40. De pensioengrondslagen van de heeren H. Volger en de Goede worden vastgesteld. Die van den eerste op 246, die van den tweede schrijver bij de politie op 156. B. en W. stellen voor, gedurende de win termaanden weer kosteloos gelegenheid te geven tot het volgen van een cursus in „in- hahngs-onderwijs", tegen een vergoeding van 1.— per lesuur aan den heer v. Aspelen. De heer Slagveld is er tegen. Hij zegt dat er misbruik van gemaakt wordt. De heer W e b b e r pleit voor de instand houding van den cursus. Het voorstel wordt, na nog eenige discus sies, met algemeene stemmen aangenomen. B. en W. stellen voor, den heer J. van Burk, directeur der waterleiding, met 1 Jan. as. eervol ontslag te verleenen als admini stratief ambtenaar bij publieke werken, en met ingang van dien datum een klerk te benoemen voor dat werk, op een beginsala ris van 400. Goedgekeurd. De begrooting van het waterleidingsbedrijf wordt goedgekeurd op een bedrag van 21,859.50. De onbewoonbaarverklaring van het per ceel Wagenmakerssteeg 5 wordt ingetrokken. Uit de „onvoorziene uitgaven" wordt een bedrag van 476.05 toegestaan ter betaling van eenige posten. Komt aan de orde: „verbetering rioleo ringswerken". De voorzitter zegt, dat dit voorstel wel wat onverhoeds komt; de commissie, een vorige maal benoemd, is nog niet met haar werk gereed. Doch de verbetering is zoo dringend noodig! Vandaar wordt voorgesteld aan de commissie een crediet toe te staan van 2000, om de noodzakelijkste verbete ringen alvast te kunnen laten uitvoeren. De heer Slagveld vraagt, of B. en W. die werken zullen doen aanbesteden, of dat de gemeente het werk in eigen beheer zal nemen. Hij wil weten, hoe er met het geld wordt omgesprongen. We moeten zuinig zijn! De heer Webber vraagt, of de verbe tering van de loozing afdoende zal zijn, an ders wil bij het geld niet toestaan. De voorzitter kan de absolute zeker heid daarvan niet geven. Dat kan niemand, doch de commissie zal wel goed toezien. Zoo- als het nu is, is het onvoldoende; zooals B. en W. de buizenaanleg en machineplaatsing voorstellen, zal het beter worden. De heer Slagveld is nog lang niet over tuigd. De heer Zwaan meent, dat niemand der leden zich al een deskundig oordeel kan vormen; het zal voor hem zelfs een reden zijn, om blanco te stemmen. De heer Webber wil ook nog geen cre diet toestaan. We weten niet zeker wat we er voor krijgen. De heer Koning vindt het voorstel wel duidelijk. Hij zet de zaak nog wat nader uit een. De commissie kan zeggen, dat de voor gestelde buizenaanleg veel zal verbeteren. De Ihieer Stom wil, na de toelichting des heeren Konings, het crediet toestaan. De heer v. <L Plas vindt In alle geval de vorm, en de manier waarop het voorstel gedaan werd, niet zooals het behoort. De betreffen de commissieleden wisten er niets van, dat (het nn aan de orde zou komen! De heer Ko ning komt er nog eens op neer, dat de ver betering dringend vereisoht wordt. ln stemming gebracht, wordt het voorstel met 10 stemmen vóór aangenomen. (De Ihieer Siegers ia inmiddels ter vergadering geko men). De heer Zwaan stemt blanco. De schadevergoedingen voor overstrooming der rioleering worden toegestaan als voor gesteld. B. en W. stellen een nieuwe veroxdening voor, regelende de in ri oh ting der gemeente politie. De nieuwe verordening komt in hoofdzaak neer op verbetering van de aanvangsjaar- wedde van de agenten van politie, wordende die voorgesteld te bepalen op 650, waarbij het bezit van politie-diploma als een ver- eischte wordt gesteld. Ook zijn de rangen van de agenten in het voorstel weggelaten. Het maximum-salaris van de agenten wordt voorgesteld te bepalen op 805. Voor wo- ninghuur wordt 75.en voor uniform- kleeding ook 75.per jaar uitgekeerd» Tijdelijk aangestelde agenten genieten een bezoldiging van 2.— per dag. De jaarwedde van den inspecteur van po litie bedraagt 950 tót 1050, met 100 ver goeding voor uniform en 100 voor huishuur. Na een breed-uitgesponnen debat wordt de verordening met algemeene stemmen aan genomen. Een eind over tienen wordt de openbare vergadering gesloten. In gesloten zitting wordt nog een reclame in de plaatselijke di recte belasting naar het inkomen behandeld. Bij de rondvraag, die te voren werd ge houden, kwamen nog verschillende zaken aan de orde. De heer v. d. Werf vroeg, of het niet wenechelijk zou zijn, de gascommissie aan te vullen. De heer Bückmann is heengegaan en de heer Collot d'Escury heeft «ontslag genomen, zoodat spreker alleen over ie. Dit vindt hij niet zoo prettig. De voorzitter zegt er om te zullen denken. De heer W ij s m a n deelt mede, dat eeni- gen tijd geleden de kneeht van den bakker S. plotseling ongesteld geworden is. Toen dr. Varekamp geroepen, werd, moet deze ge zegd hebben: O, dat is die knecht, die aan toevallen lijdt, daar kan ik niets aan doen. Eerst na herhaalde mijlen vragen is hulp gekomen, doch toen was de knecht overleden. Wat hebben B. en W. in dezen gedaan? vraagt spreker. He voorzitter zal in besloten zitting daarvan verslag doen, Wel wilde de heer W ij s m a n dit in het openbaar hooren, en zelfs nog wel dadelijk, doch de burgemeester bracht hem aan 't verstand, dat de heer Wijsman daarover niet te beslissen heeft, waarop aeze zich bij de burgemcesterlijke toezegging nederlegde. De heeren W ij s m a n en v. d. Plas dron gen aan op meerdere brandseingelegenlbeid aan de Zandvoorterlaan, waarop de voor zitter overweging en samenspreking met den opperbrandmeester toezei. HEEMSTEDE. Ned. R. K. Volksbond. Zondagavon 1 is gevierd het jaarfeest van de afdeeling van den Ned. R. K. Volksbond, dat des ochtends 13 voorafgegaan door eene Generale H. Com munie. Het feest werd bijgewoond door Je beide eerw. heeren kapelaans. Na de opening van het samenzijn complimenteerde de voor zitter twee bestuursleden, die als zoodanig hun koperen feest herdachten, n.l. de heeren G. de Kok en J. j. Timmermans, aan wien hij namens de afd. een souvenir aanbood. Door de tooneelvereeniging „Door Een dracht Sterk" werd nu het drama in drie bedrijven „De Held der Eucharistie' van Dr. J. E. H. Menton op zeer verdienstelijke tvijze opgevoerd. Na de pauze gaf de Harmonie, die zich reeds eerder had doen hooren, nog een num mer ten beste en zong het zangkoor St. Bavo het bondslied. Ten slotte voerde Je Tooneel vereeniging op het blijspel „De Barbier-Brug wachter", welk stuk ook zeer goed was in gestudeerd. De opkomst was zoo groot dat de zaal veel te klein was, en zeer velen zich met een staanplaats moesten tevreden stellen. Moge a.s. Zondag de opkomst weder even groot zijn, SCHOTEN. De Groentenleverlng. De groenten handelaren alhier hebben zich bij nadere overweging thans allen bereid verklaard, mee te werken aan de groentenlevering van ge meentewege, en hebben gisteren den ourge- meester mededeel in g gedaan van de hoeveel heden vat- en gewone groenten, die zij reke nen voor de volgende week noodig te hebben. SPAARNDAM. Inbraak. In den nacht van Zaterdag op Zondag is bij den beer Du J. aan hot Visscherseind ingebroken. Vermist worden gouden en zilveren voorwerpen an een be drag van f 40. SANTPOORT Oeld ontrold. Terwijl er zich te Santpoort eenige zigeunervrouwen in het café van H. H. ophielden, was het hun opgevallen, dat er onder de gewone bezoekers zekere B. veel geld in zijn bezit had. Al spoedig wisten zij bi] bedoelden B. hun slag te slaan en even later kwam deze tot de ontdekking, dat zij hem 6 gouden tientjes benevens eenig ander klein geld hadden ontrold! Gisteren liepen dezelfde lieden wederom in het dorp en hielden iedereen aan om een aalmoes, doch door het optreden der politie waren zij spoedig genoodzaakt hunne praktijken op te geven. Diefstal. Te Jan Gijzenvaart is ten nadeele van zekeren v. E. ontvreemd diens rijwiel, dat hij voor het café van v. d. Sch. had geplaatst, terwijl de politie het toezicht hield daar binnen op een biljartwedstrijd. Van den dader nog niets bekend. IJMUIDKN. Een cadeau. Door de Engelsche Ad miraliteit Is aan den heer Dr. v. d. Horst voor zijne toewijding aan da geredden der drie gezonken Engelsche kruisers „Aboukir", „Cressy" en „Hogue" betoond, een prachtig geschenk aangeboden. Doctor v. d. Horrst- werd door den Engelschen Gezant in den Haag tot een déjeuner uitgenoodigd, waarna de Gezant met een toepasselijke rede het geschenk overhandigde. Het bestaat uit een zwaar zilveren koeler van magnifieke afwer king *en voorzien van een ingedreven schild. De inscriptie daarop aangebracht luidt: „Aan Dr. v. d. Horst voor zijne toewijding, betoond aan de geredden der Engelsche kruisers „Aboukir", „Cressy" en „Hogue". De Engel sche Admiraliteit." Hot mijnengevaar. De logger Neder land IH KW 166 is met geringe vangst naar huis teruggekeerd wegens het mijnengevaar. De schipper deelde mee, dat op 52o 30' N.B. en So 10 O. L. in den vroegen rnorgpn van 6 dezer eenige mijnen in de netten ontplof ten, waardoor hij genoodzaakt was de vleet te kappen. De stukken van een mijn vlog«n over het dek; persoonlijke ongelukken zi]D daarbij niet voorgekomen. Daar hij in de omgeving meer ontploffingen hoorde, keerde hij naar hier terug» MLLEGOM. Tobias. Gisteravond hield d© ^ra' gersvereeniging in café Ruigrok haar 33ste jaarvergadering. De voorzatter, ae heer J. Witteman, opende met een woord van wel kom en dankte voor hetgeen de leden voor dit werk van barmhartigheid hadden ver richt De secretaris doelde mede, dat 23 lijken waren "grafwaarts gevoerd en dat 2 leden door den dood aan de vereeniging waren ont vallen. De inkomsten beliepen f 136,704 en de uitgaven f 42,30, basig saldo dus f 94,405. Besloten werd een gezellig avondje te hou den en op voorstel van den hoer B. A. Copini f 25 af te zonderen voor Z. H. den Paus. 't Laatste geld zal aan de Nieuwe Haarl. Courant worden opgezonden. Hierna werden huishoudelijke.zaken besproken. Be sloten werd de gelden bij de Ban zo bank te deponeeren. Hierna sluiting. Bij de Spaarkas „St. Thomas van Vil lanova" is gedurende de maand October ingelegd f 173.98 en terugbetaald f 223.50. Het laatst uitgegeven boekje draagt het num mer 240. R. K. Volksbond. De feestavonden in onze afdeeling van den Nedérl. R. K. Volks bond ter viering van den Patroonheilige St. Willibrord zullen worden gehouden op Maan dag 15 en Dinsdag 16 Nov. a.s. met mede werking van d© tooneelvereeniging St- Genesius. R.-K. Vrouwei ad. Een voorloopig co mité is thans eaamgosteld, teneinde tot de oprichting van eene afdeeling van den R.-K Vrouwenbond te geraken. Aan het eind dezer maand of beein i;e" cember zal daartoe eene vergadering wor den belegd, waarin een spreekster zal optre den, teneinde doel en streven van genoem den Bond uiteen te zetten. Spoedig hopen we omtrent deze plannen meer te kunnen mededeelen. De inbraak bij den beer Dekker. Het is dw politie te Amsterdam gelukt de hand te leg' gen op een tweetal beruchte pereonen, dis aan den inbraak bij den heer Dekker alliieif gepleegd, niet geheel en al vreemd schijnen te zijn. Een 30-tal horloges werden bij eed opkooper te Amsterdam in beslag genomen! en deze zijn door den reehtmatigen eigenaar als zijn eigendom herkend. Intusschen wordt deze daardoor niet veel wijzer, aangezien hIJJ om weder in 't bezit van zijn eigendom te geraken, de horloges terug sou moeten koo-' pen. 't Blijft dus een leelijke schadepost. Ledenvergadering der R. K. Middenstands- vereeniging. Gisterenavond hield de plaatselijke afdee ling van de Hanze eene ledenvergadering in het R.-K. VereenigingsgeVraw, waarbij ook de geestelijke adviseur tegenwoordig was. Na gebruikelijke opening door den voor zitter en voorlezing der notulen, welke on veranderd werden goedgekeurd, werd gebe den voor de zielerust van bet overleden medelid den heer K. Vrouwe. Een breede discussie ontstond naar aanlei ding van het voorstel om in gevallen van on eerlijke concurrentie het Hoofdbestuur daar mede in kennis te stellen en goede gegevens te verzamelen, zoo een aanmaning niet hielp, alvorens tot vervolging over te gaan. Ten slotte werd besloten dezelfde afge vaardigden als het vorige jaar naar de as. Centrale vergadering te zenden, teneinde den heer Bleeker daardoor in de gelegenheid te stellen op snellere afhandeling in dergelijke gevallen aan te dringen. Bestaat op de al gemeene vergadering daartoe geen gelegen heid, dan zal de secretaris de meening der vergadering aan het Hoofdbestuur schrifte lijk mededeelen. De voorstellen onzer afdeeling betreffende onderaanbesteding van werken van R. KL Kerkbesturen enz, uitgaande, en de wijze van betaling, zullen op de Centrale vergade ring worden behandeld. Vervolgens werden busjes aan de leden uit gereikt tot inzameling van gelden voor het altaar van het H. Hart van Jesus in de Kathedraal St. Bavo te Haarlem. Ook den niet-aanwezige leden zal een busje worden overhandigd. Ongetwijfeld zal deze wijze van geldver- zameling voor dit goede doel sneees hebben, want een der aanwezigen vroeg reeds wat te doen, zoo het busje geheel gevuld was! Een goed teeken dus! Ingekomen wa6 nog een schrijven van de N. O. T., waarin de leden in de gelegenheid berden gesteld van hare bemiddeling inzake invoer gebruik te maken. Voor degenen die zulks wenschten, waren blanco formulieren ter invulling aanwezig. Alsdan kwam in bespreking de circulaire, welke aan alle afdeelingen zal verzonden worden, en waarin de besturen der Midden- standsvereenigingen worden verzoent eon klein bedrag per lid af te zonderen voor een lid onzer afdeeling die door een zwaar ver lies getroffen is. De aldus binnengekomen gelden '.uilen in het bondsorgaan worden verantwoord. Op. voorstel van een der leden offerden aan bet eind der vergadering alle aanwezigen hunne presentiegelden voor genoemd doel. Een voorstel om ook uit de kas een bedrag (•.•schikbaar t» stellen, mocht geen bijval vinden. Nadat de secretaris nog heeft medegedeeld, dat het volgend jaar met eene handelaeursus zal begonnen worden en deze voor personen van eiken leeftijd zal worden opengesteld, kwam in bespreking het geven van eenvoudig boekhoudonderricht voor dezen winter. Aan het bestuur werd opgedragen deze plannen verder uit te werken en zich daaromtrent nader met den heer Boekei, leeraar aan de Bisschoppelijke Kweekschool, te verstaan. Bij monde van den heer Bisschop Dracht de commissie tot nazien der boeken en be scheiden van den penningmeester, erslag daarover uit. Alles werd uitstekend in orde bevonden, waarvoor een woord van dank namens de vergadering aan den penning meester werd gebracht. Do geesteiüke adviseur installeerde vervol- gaua een 4-tal nieuwe leden met eeu toepas selijk woord, hen wijzend op de verse,lul lende plichten welke het lidmaatschap, met zich brengt. Van bestuurszijde werd medegedeeld, dat dit jaar wederom eene feestavond zal gehouden worden, waar een tooneelstuk zal worden opgevoerd. Het voorstel om daarvoor een be drag van f 50 beschikbaar te stelten, werd goedgevonden. Behalve de opvoering van een tooneelstuk zal de heer Kamerbeek uit Haarlem dien. avond een korte propaganda-rede houden. Na de gewone rondvraag, welke geen nieuwe gezichtspunten opende, sloot de voor zitter deze matig-bezochte vergadering op de gebruikelijke wijze. Rectificatie. De conferentie der melk- slijters heeft niet Zondag, doch Vrijdagavond plaats gehad. ZAANDAM. De Arbeidsbeurs. Bij de alhier gevestigde Arbeidsbeurs waren op 1 October Jl. ingeschre ven in totaal 106 personen. Gedurende deze maand werdep er ingeschreven, verdeeld over verschillende vakken, 84 personen. Voor een groot deel waren dit losse arbeiders. Geplaatst werden over ditzelfde tijdvak 77 personen, meest wfcer voor lossen arheid, terwij 1 de inschrijvingen van 15 personen zijn vervallen. Op 1 Nov was het aantal ingeschrevenen dus vrijwel gelijk met dat op 1 October, wijl er op djên datum 105 personen ingeschreven waren. Verhuren van gemeentewater. B. eü stellen den gemeenteraad voor te ver- a. Een watervlakte in de nieuws zeehaven groot 3.4 H.A. aan P. Wijtenkamp, hout factor te Weetz.aan voor f 2040 p.er jaar, voor hoogstens 5 jaar. b Een watervlakte als boven, groot 2 H A aan K. Offenberg en J. Hen, hout- facter8 Zaandam voor f 1200 per jaar, voor hoogstens 5 jaar. MUZIEKVEREEN1GING „CRESCENDO". Naar wij vernemen heeft de Muziekvereenl- hui"©11*

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1915 | | pagina 2