Gevaarlijke Vrienden. Vachten, Voeizakken DE OOeLOD Démobilësatie P. J. JANSSEN, BUITENLAND NAGEKOMEN BERICHT FEUILLETON en Tochtdekens Anegang h. Warmoesstr. Naar in de pers verluidde, is onze opper bevelhebber, generaal Snijders, in onderhoud geweest met den Ministerraad, gehouden op Dinsdag 2 November, 's namiddags 4 uur. Hieruit mag worden afgeleid, dat aan de besprekingen in dezen Kabinetsraad o.m. de vragen en wenken,* betreffende eventueele demobilisatie, zooals die tot uiting zijn ge komen in het Afdelingsverslag der Tweede Kamer, nopens de algemeene beschouwingen over de Staatsbegrooting 1916, wel niet vreemd zullen zijn geweest. Het ware te wenschen, dat de démobili- ■wtie in 't verschiet wasl Als van de vraag, of Nederland nog in oorlogsgevaar verkeert, de démobilisatie moet afhangen, dan kan menschelijkerwijs gesproken, ook geen Ministerraad den loop van het Europeesoh conflict achterhalen en het uur voorzien, waarop de Voorzienigheid Nederland in den wereldkTijg zal betrekken. In de eerste dagen van vrees en ontzetting, teen de volkeren elkander den oorlog ver klaarden en de neutrale mogendheden even eens militaire maatregelen troffen voor 'het geval de wereldkrijg ook hen zon medeslepen, was er niemand onder de zon die wist dat thans in Holland steeds meer de meening van een zich sterk uitbreidend getal van Hollanders en niet Hollanders wordt, dat n.L „Nederland niet meer in de tweede helft van 1915 in die mate van oorlogsgevaar zou ver» toeren als voorheen." De telkens opduikende berichten over ver- ei-gering en verslechtering van Neêrlands si tuatie, zijn dan ook steeds onwaar gebleken, althans God zij dank niet gerealiseerd. Maar onderstellen wij een oogenblik dat Nederland op zekeren dag op 't kantje af in 't geweer had móeten komen, cou dan werke lijk de voorkoming van een oorlog van ons dierbaar Vaderland, te danken zijn geweest aan de mobilisatie? Kan iemand aanvaarden dat de groote mogendheden van een oorlog met Nederland eventueel zouden afzien, omdat 't Nederland- flche leger ingeval van mobilisatie een 10 of 12 uur eerder paraat staat als bij démobili satie? Een krijgsman wint al veel, al wint hij niets dan tijd. Dat is op zich zeiven alleszins aannemelijk. Wat echter radicaal onaanne melijk moet genoemd worden, is de veronder stelling dat een der oorlogvoerende partijen den strijd met Nederland zou afhankelijk stellen van een gemobiliseerd of gedémobili- 6eerd Nederlandsch leger! Er is nog een tweede kwestie. Gesteld dat ons een oorlogsverklaring vroeger of later boven 't hoofd hangt, zijn dan de voor bereidende maatregelen gedurende 14 maait- den door een gemobiliseerd leger op ieder gebied voltrokken, ontoereikend, om met het leger dat binnen 12 uur onder de wapens staat, een vijandelijken inval te weerstaan en vervolgens oorlog te voeren....? Veertien maanden is 'bet Nederlandsehe le ger afgericht, geschoold en getraind. Men moet er niet kinderachtig over denken dat het militieplichtige Nederlandsehe volk be zig is, op ouderen leeftijd voor de derde maal zijn 10 of 12 maandenlange militiepliohten zijner jeugd, te herhalen met offeringen die door het militairisme nooit genoeg zullen kunuen worden naar waarde geschat. Het militairisme, dat werkt met staal en Ijzer, eischt despotisch met stalen woorden en ijzeren taal, 'het blindelings vertrouwen van Volksvertegenwoordiging en Volk. Het Neder la ndsdhe volk heeft bet bewijs geleverd toen het onder de wapenen werd ge roepen in dagen van dreigend oorlogsgevaar, dat het zijn roemvolle crijhoid op het altaar der Vaderlandsliefde weet te offeren, en zijn tegenzin in militairisme kan doen verkeeren in gehoorzame volgzaamheid aan Vorstin en Vaderland. Daarmee zeggen wij, is het bewijs geleverd, dat de vrije Hollander zich als 't moet met war enheldenino6{j &an de banden van mili taire hoofdzaak wil binden en laten binden. 'tegenover dit bewjj8 staat een overal te constateeren ieit dat de vrije, zich vrijwillig tijdens het dreigend oorlog»^.7aar opofferen de Hollanders thans nu wij gelukkig niet meer van „dreigend" behoeven te spreken naar zijn maatschappelijke vrijheid terug verlangt! Met tegenzin blijft de gehuwde van zijn gezin verwijderd. Met tegenzin onderbreekt de jongeman zijn maatschappelijke carrière. Met tegenzin derven gehuwden en onge- huwden de inkomsten aan hun socialen ar beid verbonden. Met tegenzin dragen zij; de militaire klee ding des vaderlands waarvoor zij in de eerste dagen alles veil hadden, maar waarvan zij op heden overtuigd zijn dat het te veel vraagt van zijn burgers. Met tegenzin constateeren zij iederen dag achteruitgang in welstand, om maar te zwij gen van 't getal dat al zijn spaarpenningen heeft ingeteerd en achterop is geraakt. Met tegenzin hangt de gèmobiliseerde ar beider en zakenman in dagelijksche mardben en oefeningen, achter de muziek aan, omdat hij toch zooveel nuttiger en loonender arbeid zou kunnen presteeren. Met tegenzin ziet menig jong arts en advo caat de practijk verloopen. Met tegenzin zijn onderwijzers en hoofden van scholen van het geven van onderwijs verstoken en zien zij zich beroofd van de ge legenheid tot doorstudeeren voor hoofd- en andere acten. Met tegenzin zien leden van verschillende sociale klayssen hun wapenbroeders cQe 't eerzaam ambt van politieagent of tramcon ducteur bek leed en, naar huis gaan. Met tegenzin ziet men.... onderscheid! mar ken! Dit laatste vooral.... Wil bet Departement van Oorlog de liefde voor het militair bedrijf in spannende pe rioden niet op het spel zetten, dan mag bij het hoogste militair gezag wel zeer ernstig overwogen worden of het geen tijd wordt, dat er een gedeeltelijke démobilisatie in treedt, onder dien verstande, dat men door gaat met bet contingent dat eertijds vrij- lootte, den landstorm, op te roepen zoolang ais dat nuttig en noodig wordt geoordeeld. Wij, die reeds 14 maanden gemobiliseerd staan, wij willen ieder oogenblik ten strijde trekken* wanneer het uur geslagen befeft, maar zoolang de klok nog vreedzaam tikt, verlangen wij met hart en ziel naar onze haardsteden, om daar, zoolang het oorlogsge vaar blijft geluwd, onzen eersten en voor- naamsten plicht te vervullen jegens vrouw en kind, ouden vader of bejaarde moeder. De gedémobiliseerden zullen Vorstin en Vaderland dankbaar zijn voor de vrijheid hen geschonken en verklaren zich bereid op bet eerste geroep te gaan daar, waar plicht ge biedt en waar de Hoog© Regeering hen wacht! chener inderdaad zeer te pas. De nationalis tische rekruten zagen echter met leede oogen dat zij geheel onder de leiding van Engel- sche officieren Overgingen. De Ieren bewe ren zelfs, dat de Ulster-regimenten met de meeste zorg gespaard .werden. De misnoegd heid is nu zoo groot, dat hij weerklank vindt in de Engelsche pers; de „Daily News" liet zich onlangs in de volgende woorden uit: „Er heerscht smart in Ierland over de schrik kelijke verliezen van zekere divisies aan de Dardanelles Van deze soldaten waren tot boven de 90 ten honderd nationalisten, en onder de nationalisten heerscht bitterheid, omdat de Ulsterdivisie zich nog steeds ergens in Engeland ophoudt." Verschillende Engelsche bladen spannen zich in om de klagers te susses waarbij zij toegeven dat de gtrieven der Iersche nationa listen niet geheel ongegrond zijn. >- »in«R M goedkoopst b»j TELEF. 2610. - HAARLEM. DE IEBEN EN DE STRIJD AAN DE DARDANELLES Daar de Engelschen geregeld hun verlie zen bekend maken, weet men met beslistheid dat zij in de Dardanèllenonderneming onge veer 100.000 man en 4,000 officieren verloren hebben. Dat is 'n zeer hooge bloedprijs, waarmee feitelijk niets bereikt is. De strijd ginder schijnt inderdaad geheel opgeschorst te zijn; misschien wordt hij op Servisch grondgebied overgebracht Wanneer men de Engelsche dagbladen leest, die steeds vol loftuitingen staan jegens de zuiver Engelsche regimenten, zou men kun nen denken dat al do gesneuvelden en ver minkten van het Dardanellen-avontuur. ge boren Engelschen zijn. In feite schijnen 'do zaken echter geheel anders te staan, daar na dere onderzoekingen bewijzen dat vooral Ieren Australiërs on Kanadeezen te lijden heb ben gehad. Een Roemeensoh dagblad deel de zelfs onlangs mede, dat de volbloed En gelschen veel aan voetbal, tennis en golf doen, op een zekeren afstand achter het front. Die sportliefhebber ij kunnen Albion's kinderen maar niet afleggen 1 Over die toestanden laten de Ieren nu klachten hooren, omdat zij meenen het be wijs to hebben, dat men steeds de niet- Engelschen naar hét vuur zendt, om zooveel mogelijk Britsche mannen te sparen. Men herinnert zich dat de toestand in Ierland bij het uitbreken van den oorlog zeer gespannen was; een burgeroorlog kon eiken dag losbarsten. De protestantache en Engelsch-gezinde bewoners van de Iersche provincie Ulster hadden talrijke regimenten vrijwilligers ingericht om zioh gebeurlijk met geweld tegen do invoering van zelfbe stuur te verzetten. Het gevolg daarvan was, 0. katholieken op hun beurt nationalis tische regimenten op de been brachten. Het geen een groot gevaar voor Engeland dreigde te worden, kwam aan dat land integendeel ten goede; al die troepen kwamen lord Kit- VERSPREIDE BERICHTEN De inneming van Nisj. Naar aanleiding van de inneming van Nisj bereidde de menigte in Sofia, de Bulgaarsehe hoofdstad, een huldebetooging voor den koning en den minister-president. De Koning dankte voor deze betooging en zeide, dat de hem gebrachte hulde in de eerst© plaats de onafgebroken successen van het dap pere Bulgaarsehe leger gelden. Radoslawof hield tot de menigte, die voor het paleis van den minister-president bijeen was, een tosepraak, waarin hij uiteenzette, dat de Bulgaarsehe natie eindelijk haar historische wensohen verwezenlijkt, en de stad in haar maoht terug bracht, die haar voor veertig jaren ontnomen werd. De staatslieden zullen' datgene, wat het leger veroverde, weten te behouden! De geallieerden te Saloniki. Er ia volgens een Reuterbericht uit Salo- aiki een overeenkomst getroffen met de Grieksehe autoriteiten, waarbij wordt bepaald, dat de gealliëerden een havenhoofd zullen aan leggen en een nieuwen doorgang, waardoor een gemakkelijker verbinding tot stand zal worden gebracht tussohen de kaden en het spoorwegstation. De locale overheid heeft erin toegestemd aan de kaden plaats beschikbaar te stellen voor de transportschepen der geallieerden, wanneer de kaden niet worden ingenomen door Griek- sehe transportschepen, want men moet beden ken, dat de Engelsche, Fransche en Grieksehe legers zoo goed als tegelijkertijd ontscheept worden. De Amerikaansche handel door Rusland be moeilijkt De Frankf. Ztg. verneemt uit New-York, dat men in Amerika zich nu beklaagt over het feit, dat Rusland bepalingen voor den uitvoer heeft gemaakt, die belemmerend zijn voor den Amerik. hamdeL De Amerik. fir ma, die Russische producten wemscht te im porteeren, moet nu beginnen met daartoe een verzoek te doen bij een bureau in New- York, waar de goederen nauwkeurig moe ten worden omschreven en waar verdere bijzonderheden moeten worden aangegeven. Verder moet de importeur een borg, stellen voor de volle waarde van de te betrekken producten, welke borgtocht vervalt, indien ook maar eenig deel van het geïmporteerde goed binnen drie jaren weer uit de Ver- ëenigde Staten wordt verzonden. Dit verzoek gaat via Washington naar Rusland, waar erover beslist wordt. Voorzorgen foor Duitsche oud-strijders. De „Lokal Anzeiger" verneemt uit Leip zig dat het Bestuur der Nationaal-Liberale Vere-eniging voor Leipzig en omgeving be sloten heeft door bemiddeling-der Naliouaal- Liberale Rijksdagfractie op een Rijkswerta- lijk© voorzorg voor veteranen door den wereldoorlog 19141915 aan te dringen. Alle oud-strijders, die geen reoht op Rijksverzor ging hebben, zouden in een dwangverzeke ring moeten worden opgenomen, waardoor hen voor allo eventualiteiten, finauciaele waarborgen verstrekt zouden worden. De ver zekerden hebben premie te betalen, waartoe echter ook het rijk en de vakvereenigingen bij te dragen hebben. Dit wetsontwerp zou bij aanneming in de Rij ksverzekeringswetten opgenomen moeten worden. OOR LOGS-ALLERLEI. ALLERZIELENDAG OP HET SLAGVELD VAN GORLIOE. Uit het Oostenrijksche oorlogsperskwartiesr wordt geschreven: Op het met bloed ge drenkte slagveld van Gorlice, waar de zege tocht der bondgenooten door Galicië begon, had op Allerzielendag een ontroerende plech- tigheid plaats. Op een hoogte onmiddellijk I rijpheid gekomen is als gevolg van de stap ten Noorden van Gorlice en op. heuvel 402 bij Tarnow zijn op een heerlijke omgeving twee soldatenkerkhoven opgericht, waar tal rijke vrome bezoekers bun gebed kwamen storten. Het Oosteiyijksche hoofdkwartier was ver tegenwoordigd door den commandant van het oorlogsperskwartier, generaal-majoor ridder Von Hoehn en meerdere hoogere officieren, het Duilsche hoofdkwartier door den eersten luitenant Von ïïahnke. Verder waren aan wezig de militaire commandant van Krakau, veldmaarschalk Von Brandner, met talrijke officieren van den staf, deputaties vaa de legerkorpsen, welke aan den slag vaa .Gor lice hadden deelgenomen, bloedverwanten van gesneuvelde strijders, enz. Ailen. begaven zich naar het soldateokerk- bof, waar Oostenrijk-Hongaarsche, Duitsche en Russische helden in groepen begraven liggen. Op het hoogtepunt van het kerkhof staat een obelisk, waarvoor een altaar was opgericht. De plechtigheid, waarbij ook een deputatie van Russische krijgsgevangenen aanwezig was, begon met een H. Mis van Requiem. Vervolgens werd het kerkhof gewijd, waar na de aalmoezeniers van de verschillende ge loofsbelijdenissen een toespraak hielden. Nadat verschillende kransen op, de graven waren neergelegd, begaf men zich in den nar middag naar het kerkhof van Tarnow. Een groots volksmenigte, met den burgemeester der stad en den schenker van het tc.-ein, verwachtte de gasten, die in de avondsche mering op het aan vriend en vijand gewijde kerkhof aankwamen. In vrome stemming woonden de aanwezigen de Vespers der Over ledenen in de herinueringskapel bij, waarna de graven ingezegend werden. NOQ IETS OVER DEN STRIJD IN CHAMPAGNE. William Philip Simons, de Parijsche corres pondent van de „United! Press" te New-York, geeft eene beschrijving van het slagveld in Champagne na de laatste groote actie. Dit slagveld' is ongeveer 15 mijlen lang en bijna drie mijlen breed en loopt van Oost naar West. Het rransche offensief begon in den zuidelijken hoek, waar de loopgraven soms 50 tot 200 yards van elkaar verwijderd waren. Gedurende twee maanden van te voren hadden de Franschen ammunitie en massa's artillerie opgehoopt en kilometers nieuwe loopgraven aan gelegd, zoodat de infanterie zonder verliezen voorwaarts konden dringen, niettegenstaande het hevige vijandelijke vuur. Op 22 September begonnen de Fransche kanonnen vuur te braken en Duitsche gevangenen verklaarden later hunne posities voor ondoordringbaar, doch hun voedsel transporten waren afgesneden, doordat tenge volge van het hevige vuur geen treinen naderbij konden komen. Zij waren genoodzaakt in hun bomvrije kelders te vluchten, doordat hun loop graven totaal in puin geschoten waren en reeds door het bombardement sneuvelde de helft der bezetting. Ondergrondsche ammunitievoorraden ontplof ten en overal barstten shrapnells. Een zoo hevig bombardement werd nimmer aanschouwd, evenmin als een zoo uitgebreide voorbereiding. Den 25sten 's morgens, kwart over negen, werd het bevel tot den aanval gegeven en direct opge volgd. De doode Duitschers werden in sommige van hun eigen loopgraven begraven en ruim 20,000 man zouden op deze wijze den dood gevonden hebben. Voor de gevallen Franschen werden nieuwe kerkhoven aangelegd, waar vele graven gedol ven zijn. Overal bevinden zich verschoten over blijfselen van kanonnen, karren en ander oorlogs materiaal, evenals particuliere eigendommen van strijders. Alvorens een nieuwe slag een aanvang kan nemen, moet dit alles opgeruimd worden, aldus besluit de correspondent. CHINA. Van president tot Keizer. .Volgens den Pekingschen correspondent van de „Times", hebben d® meeste provin cies in China reeds hun stem uitgebracht ten gunste \Tan het herstel van het keizerrijk met Joean Tsji Kay als keizer. De Japanscho gezant heeft Vrijdag den Ohineezen minister van Buitenlandsche Zaken om een verklaring gevraagd van het antwoord, dat China on langs gbgevea heeft op den gemeenschap- pelijken raad van Japan, Rusland en Enge land, om een wijziging van de regeering uit te stellen. De Chineesche regeering zegt dat zij het onmogelijk acht om zonder groot gevaar voor rustverstoring tusschenbeide te komen in de beweging, die zich gedurende de twee laatste jaren ontwikkeld heeft en in 'dozen tijd tot pen, die lang geleden gedaan zijn om permanente constitutie voor te bereid regeering verzekert uit geen enkel de 't land berichten over ongeregeldheden vangen te hebben. Onderstaande berichten bereikter gisteren, na het sluiten der red; voor het nummer van gisteren. DE VERDEDIGING VAN MONAST LÜGANO, 8 Nov. (Part.) Uit Saloniki Magrini een telegram aan de Secoio gezo waarin hij meldt, dat de Serviërs zich vo reiden om Monastir tot het uiterste te v digen. Alle mannen die daartoe in staat zijn bewapend, behalve de aanwezige garen, die echter door den stadscommai gedwongen worden, loopgraven en ar versterkingen aan te leggen. De sted< commandant heeft dt consuls van de moj heden der Quadruple-Entente aangera stad te verlaten en ook een groot deel de ourgerlijke bevolking is gevlucht. De vische schatkist is weggebracht naar Koe De Bulgaren zijn er in geslaagd, de hex van Baboena te bezetten. De eommai van Monastir heeft generaal Serrail zocht, hem Fransche hulptroepen te ze doch dit werd geweigerd, daar Serrail zelf zijn beschikbare troepenmacht meet centreeren; ook een verzoek om ondei ning met munitie en geschut werd va hand gewezen. DE TOESTAND IN SALONIKI. BERLUN, 8 Nov. (Part). Naar ver wordt de stemming tusschende gealliëerd Grieken te Salonikki voortdurend meer spannen. De eersten kunnen het me verkroppen, dat de als pro-Duitsch bel staande Grieksehe kroonprins te Saloaik sideert, terwijl vele Grieken er veronri digd over zijn, dat de gealliëerden rai in de stad Saloniki een Fransch po3 toor hebben ingericht. De gealliëerden gen er, gesteund door de partij van Vt los, voortdurend op aan, dat het Griel leger, hetwelk voor het grootste ge.' in, en rondom Saloniki is samengetrol zal worden gedemobiliseerd. EEN FRANSCHE NEDERLAAG E SER VIE. SOFIA, 8 Nov. (Part.) Nabij Prilep het Servisch-Fran8che leger eeh erns nederlaag geleden. De troepen zijn in len aftocht naar Ochridam, vervolgd doe Bulgaarsehe cavalerie. DE AMERIKAANSCHE NOTA AA ENGELAND. LONDEN, 8 Nov. (Part.) In de Ai kaansche nota aan Engeland omtrent de hindering van den handel van Amerika gevolge van de Engelsche bloccade o.m. gezegd, dat wanneer goederen ge: schikt onder voorwaardelijke contraband stemd voor een vijandelijk land via neutraal land het feit op zichzelf nog voldoende is om in beslagneming te r vaardigen. De Vereenigde Staten mooter bezwaar maken tegen de inbeslagmname schepen op losse verdenking. Verder in de nota gevraagd of de bloccade wt fectief is. De Duitsche havens zijn het verkeer met Scandinavië. De nota verder dat er geen beter vastgesteld oe van volkenrecht bestaat dan dat, waar b bloccade van neutrale havens in oorloi verboden wordt. De regeering van d9 eenig de Staten wenscht de Engelsche r ring met den meesten ernst er óp te w dat zij erop moet blijven aandringen, de betrekkingen tusschen de beide n ringen niet moeten worden beheerscht hetgeen het doelmatigst wordt geacht, door de vastgestelde regelen van int* t-ionaal verkeer. DE HOUDING VAN DE NIEUW1 "GRIEKSCHE REGEERING. LONDEN, 8 Nov. Aan den correspor van de Times te Athene zou de pre Skoeloedis hebben medegedeeld, dat ooi van plan was tegenover de mogendhede] Entente een zeer welwillende neutralite acht te nemen. EEN DUITSCHE KRUISER GEORP DEERD. BERLIJN, 8 Nov. (Officieel). In den a van den 7den November is de kleine kn „Undina", op patrouillevaart ten zuiden de Zweedstfbe kust, door twee torpedoscfc van vijandelijke onderzeeërs tot zinken bracht. Bijna de geheele bemanning is g- (De „Undina" was in 1902 gebouwd en 2700 ton. Red.) Naar het Fransch. Ja, Sylvialief, ga jij maar oen ritje ma ten. Je hebt allen tijd, want ik ben van plan tien heelen middag en avond in het Casino door te brengen, zoide Anna snel in ant woord op Sylvia's blik. Als je maar hier bent na ds thee. Mijn vriendin kan het on mogelijk zonder haar middagthee stellen, Voegde zjj er hij, zich tot mevrouw Wachner wendend. Ik ook niet! riep mevrouw Wachner vroolijk uit. Ik kan mijn kopje thee des middags niet missen. Dus dat is afgespro ken! U en ik gaan samen een toertje maken, daarna drinken we een kopje thee en gaan dan naar het Casino. Sylvia ging met haar vriendin mee naar haar kamer, terwijl Anna haar hoed opzette *n geld voor den dag haalde. Met dit warme weer zal hot heerlijk lijn een ritje te maken, zelfs met dat dwaze oude schepsel, zeide Anna, Sylvia oen blik ran genegenheid toewerpend. Ondertusschen ia! ik er voor zorgen, dat je een bewijs van je graag wilt, mag ïln^va^av°ad een beetje dobbelen. Maar toch ou ik niet graag willen dat mijn lief verslaafd raak- aa ri-(rillino-1^ er kwam even. een weemoedige trilling in haar stem Maar ik geloof niet, dat ik daar heel bang voor hoef te Zijn. Toen do twee vriendinnen weer binnen i -kwainen, zagen zij het echtpaar Wadhner <ncht hij elkaar staan en zacht met elkaar spreken. Toen zjj viak tij hen was, merkte bylvia op dat zij ZOo in hun gesprek verdiept waren, dat zy jlaar niet aankomen, °r (fnn Z^i n TS ^hten, Oügedul- digen toon in het Fransch tot de vrouw zeggen: - Hier is niets voor ons te doen, Sophie, (het is dwaas van ons zoo onzen tijd to ver spillen.... Waarop zijn vrouw antwoordde- Je bent altijd zoo zwaartillend, zoo pes^ simistisch. Ik zeg dat hier wol wat voor ons te d'oeu is. Laat het maar aan mij over. Toen plotseling ziende dat Sylvia naast haar stond, vervolgde de oude vrouw: Mijn man zegt altijd dat hier niets voor hom te doen is! Ziet u, zijn.laatste systeem bevalt hem niet en hij heeft nog geen ander uit gevonden. Maar ik heb hooi voorspeld, dat hij vandaag winnen zaL Misschien zal me vrouw Wolsky hem wel geluk aanbrengen.. Zij had een hooge. kleur en zag er ontdaan uit. Ik heb hem gezegd, dat hij om een open rijtuig moest telefoneeron, vervolgde zij toen opgewekter. Hij zal over oen paar minu ten voor zijn. Zullen we u beiden eerst naar het Casino rijden? Deze laatste vraag was gericht tot haar man en Anna Wolsky. Neen, zeide de heer Wachner stug, zeker niet! Ik loop in elk gevaL En ik loop ook, zeide Anna. Waarom zoudt u voor ons een omweg maken? Ik zon mij liever dadelijk naar buiten laten rij den, Sylvia. Het gezelschap vertrok. Anna Wolsky ging te voet met haar langen, schralen, zwartgalligen me gezel, terwijl Sylvia en me vrouw v» aohnor in tegenovergestelde rioh- ting wegreden. De omstreken in de onmiddellijke omge ving van Lacville zjju m0oi, het open rijtuigje kraakte en ratelde en het paard was oud en vermoeid, 0I1 toch vond Sylvia het ritje alleraangenaamst. De leelijk uitziende mevrouw Wachner die zich zoo dwaas kon toetakelen, bezat een zeldzame gave: er gingen levenslust en le venskracht van haar uit. Soms drukte zij zich uit in het Fransch, soms in het Engelsch eu met het grootste gemak ging zjj van de oene taal in de andere over. Zij was in haar schik, omdat zij oen lan gen. warmen, vervelenden middag in het Casino was misgeloopen, en had zich nu voorgenomen Sylvia Bailey aangenaam be zig te houden en te amuseeren, en hierin elaagdo zij volkomen» Zij* sen eon voel af to weten van allerlei bekende en hooggeplaat ste personen en zij verscheiden i interessante en vermakelijke bijzonderheden te vertellen van prinses Matilde Bonaparte, wier prachtig kasteel zy voorbijreden. Mevrouw Waehner toonde de vriendelijk ste belangstelling in Sylvia on in Ihaar leven. Het duurde met lang of de jonge Engelsche j bad haar nieuwe kennis de voornaamste ge beurtenissen uit haar kinderjaren en uit haar jongemeisjestijd verteld, zelfs het een en ander uit haar kort, niet zeer gelukkig huwelijksleven. Waarop mevrouw Waehner op achteloozen toon uitriep: O, maar u zult wel gauw hertrouwen, misschien bent u al geëngageerd? O neen! Sylvia schudde het hoofd, i Maar u bent zoo mooi en' zoo jong. Het zou jammer zijn als u niet hertrouwde! Mevrouw Waohner bleef dit volhouden. Ik houd zoo van alles wat mooi is! riep zij met geestdrift uit. U zag mij niet vel leden week, maar ik zag u wel en ik zeide tegen mijn man: „Er is zoo'n mooi vrouwtje in Lacville gekomen, Frits! Toen begon- hij te lachen. „Nu, dan zal je wel blij zijn," zeide hij, „dan heb je nu iets om naar te kijken." En dat was waar. Toen ik dienzelfden avond weer m het Casino kwam, 6peet het mij 1 ..u niet zag. Maar nu zullen we elkaar wijls ontmoeten, zeide zij vriendelijk, want ik veronderstel, mevrouw, dat u wel zult spelen. Dit was de tweede keer, dat zij die v deed. ja, ik zal een beetje spelen, zei Sj verlegen, maar ik zou toch niet g verslaafd rakeu aan het spel. O, neen, natuuurljjk niet, dat zou -v selijk zijn! En daarbij zijn de meeste söhen niet zoo rijk, dat zij er tegen km veel geld te verliezen.... Zij keek Sylvit derzoekend aan. Maar aan den and kant verbaast men er zich over hoe soim menschen het weten ;ian te leggen om a aan geld te komen, als ze 't er op zetten te spelen. En toen plotseling op een ander on werp overgaand, begon mevrouw Wacl haar nieuwe kennis alles te vertellen den tragisohen dood van hun vriend, die jaar te voren in Ais verdronken was. Ik spreek er nooit over als Frits is, zeide ze snel, maar het gaat ons f van beiden ooit uit de gedachten. O, 't afschuwelijk! Wij hielden zooveel van jongen Russisdhen vriend van ons. Hi. Frits speelden volgens een prachtig syst 'twas het beste dat Frits ooft had ui vonden en oen poos lang hebben zi. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1915 | | pagina 5