bei bit dew tkein springen. Van hedenmorgen. BINNENLAND KERKNIEUWS LEGER EN VLOOT STATEN-GENERAAL. LETTEREN EN KUNST Uil De PKoVlftCiB KESSEL ren netto winst Tan 88.4 millioen Mark (tegen 33.9 millioen in het vorige jaar) 12 percent dividend uitkeeren (evenals het vorige jaar.) Daarbij worden groote reserves gemaakt voor da financieel© versterking in de sociale behoef ten der werklieden, en bovendien 23.7 millioen voor de oprichting van een Krupp-fonds van algemeene strekking ten behoeve van kinder rijke gezinnen van gesneuvelde of zwaar ge wonde strijders. EEN ZEPPELIN BOVEN SOFIA. BERLIJN, 9 Nov. Het Buig. tel. agentschap ■neldt uit Sofia: Een zeppelin, die met den her tog van Mecklemburg in Temeswar opsteeg, is te Sofia geland. De koning was met zijn ge volg bij de landing op het vliegterrein aanwezig. Het verschijnen van het luchtschip, dat kringen om de stad beschreef, heeft groot opzien ge baard. DE DUITSCHERS IN SERVIE. ZURICH, 10 Nov. (Part.) Te Orsova zijn ca. 6000 Duitsch-Oostenrijksche geniesoldaten aan gekomen die de spoorlijnen op Servisch gebied in orde moeten maken. DE MILITAIRE BETEEKENIS VAN DE DONAU. ZURICH, 10 Now. (Part.) Uit Duitschland zijn te Widin eenige schepen met munitie en kanonnen, voor het Turksche leger bestemd, «angekomen. ZWEDEN CONVOIEERT ZIJNE KOOP VAARDUSCHEPEN. BERLIJN, 10 Nov. (Part.) De „Vossdsche Zeitung" verneemt uit Stockholm: Het eerste convooi Zweedsche oorlogsschepen is, op grond van de nieuwe bepalingen, toegevoegd aan een aantal stoombooten, die met ladingen erst op weg waren naar Duitsche en Nederlandsche ha vens. Het convooi duurde van Landsort tot F alsterbo. EINDHOVEN UIT DE STAATSCOURANT. Bij Koninklijk besluit is benoemd tot notaris binnen het arron dissement Groningen, ter standplaats da ge meente Groningen, F. R. M. Th. Gouverue, candidaat-notaria te Groningen. is benoemd tot adjunct-commies bij het Departement van Justitie, mr. A. Spanjer, te Deventer. DE MELKKWESTIE TE AMSTERDAM. De melk8trijd tusschen de veehouders en do melkinrichtingen en slijters te Amster dam is nog niet geëindigd. Er wordt min der melk aangevoerd dan gewoonlijk, maar men weet zich te behelpen. In een gisteren gehouden vergadering van dec Bond van Melkveehouders, waar circa 200 veehouders aanwezig waren, is met alge meene stemmen Insloten den huidigen strijd tot het eind toe vol te houden. MIDDEN-NOORDHOLLANDSCHE WATERLEIDING. In het „Heeren-Logement", te Purmerend, is gisteren onder leiding van haren voorzit ter, den heer H. J. Calkoen, burgemeester van Edam, eene vergadering gehouden van de „Commissie voor die leiding". Besloten vi erd dat gpoedig een samenkomst zal wor den gehouden, van alle Burgemeesters en Raadsleden der betrokken gemeenten. HET TWEEDE KAMERLID N. OOSTER- BAAN. Na langdurige afwezigheid wegens ziekte, neeft de afgevaardigde voor Enkhuizea, de heer N. Oosterbaan, gisteren voor het eerst weder deelgenomen aan de werkzaamheden der Tweede Kamer. HET EEDSVRAAGSTUK. De commissie van rapporteurs der Tweede Kamer over het wetsontwerp tot nadere regeling van het eedsvraagstuk is gisteren bijeengekomen voor de vaststelling van het aideelingsverslag, dat derhalve wel spoedig in druk zal verschijnen. WEER EEN TELEURGESTELDE! i Het ütrechtsch Dagblad schrijft aan het slot van een artikel over de Grondwetsher- ïk-nings voorstellen „Wij 3charen ons aan de zijde van hen, die ever de ingediende voorstellen tot Grond wetsherziening teleurgesteld zijn. Teleurge steld wat den omvang der herziening betreft; teleurgesteld óók, wat de wijze aangaat, waar op, op het beperkte terrein van het kies recht-probleem, de zaken geregeld worden. De eigenlijke moeilijkheden: het vrouwen kiesrecht, de stemplicht en de wijze, waarop de Eerste Kamer gekozen zullen worden, blijven onopgelost; de beslissing d44rover wordt overgelaten aan den gewonen wetgever. En wat het algemeen kiesrecht betreft de Regeering meet het Nederlandsche volk de maat ten volle toe; méér dan, asker in m htsche, maar óók ia enkele kringea der linkerzijde, zal zijn verwacht. Dat nochtans deze voorstellen grooten kans van slagen maken ligt enkel en alleen aan het feit, da' de tijden rijp zijn voor de invoeriag van het algemeen kiesrecht en de meer democra tische partijen waarschijnlijk niet al t,e kies keurig zullen zijn ten opzichte van de wijze, waarop ten slotte het algemeen kiesrecht wer kelijkheid wordt. Voor Jien domineert het feit, dat het ingevoerd wordt; hoe het toe gekend wordt laat hen vermoedelijk koud." Do vrije liberalen verhelen alzoo 'geens zins hunne weinige ingenomenheid met deze plannen 1 HET VROUWENKIESRECHT. Mej. Martina Kramers is, blijkens hetgeen zij in de „Nieuwe Amsterdammer" achrijft, tamelijk tevreden over de voorgestelde Grond wetsherziening voor zoover deze het vrou wenkiesrecht betreft. Men had in haar kringen zegt het Hsg. eigenlijk slechts een blanco-Grondwetsar tikel verwacht, en nu staat vast, aat ao wet gever althans eenige vrouwen tot de stem bus zal moeten toelaten. Vreemd vindt mej. Kramers het, dat het passieve kiesrecht (de verkiesbaarheid) zon der beperking aan de vrouw wordt toege kend, terwijl tegen het actieve kiesrecht (het verkrijgen van een stembiljet) in de Memo rie van Toelichting bedenkingen worden ge opperd. Haar logica schiet te kort om dit te begrijpen. De onze al staan wij een heel eind van mej. Kramers' inzicht af ook. Olie in papier. Gisterenmiddag omstreeks 12 uur verscheen 'n vrachtwagen beladen met- tien rollen pakpapier voor 't douanekantoor te Beek. De beambte vertrouwde dit zaakje niet en onderzocht de lading naukeurig. Bij dit on derzoek bleek, dat slechts de buitenste laag van de rollen uit papier bestond. Het binnenste ge deelte bevatte groote metalen vaten, welke ieder 100 liter olie inhielden. De lading is in beslag genomen. De kabelballon. Nader meldt men ons uit Zeeland, dat de tusschen Zoute lande en Big-ge- kerke gedaalde kabelballon zie onder de Nagekomen Berichten een klein rood ge verfde ballon zonder schuitje was, die waar schijnlijk voor signalen diende. Hij kwam uit Zuid-Westelijke richting. De ballon is door de militaire autoriteiten in beslag genomen en geborgen. Valsche aangifte. Een diamanthandelaar deed Maandagmiddag aangifte bij de politie te Amsterdam dat hij in het hoofdpostkantoor aldaar een portemonnaie had laten liggen, in houdende ongeveer 40 en vier partijtjes dia mant, ter gezamenlijke waarde van 18,000. Toen hij dit bemerkte, was, naar zijn zeggen, de portemonnaie met inhoud verdwenen. Hij werd in verhoor genomen en bekende ten slotte, dat zijn aangifte valech was. De diaman ten, die hij onder zijn berusting had gehad, had hij in bewaring gegeven bij een vriend, Daar werden ze gisternacht door de politie in beslag genomen. De diamanthandelaar bleef in bewaring. Tegen hem werd prooes-verbaal opgemaakt wegens valsche aangifte en poging tot verduis tering. Eindelijk gelukt. Uit de Oranjekazerne te 's Gravenhage is ontvlucht een Engelsch offi cier (vlieger), dezelfde die uit Groningen, Schiermonnikoog en van het eiland Urk wist te ontsappen. Men herinnert zioh dat hij van laatstgenoemd eiland door twee uur te zwem men zijn bewakingstroepen wist te misleiden en toen opgenomen is door een jacht, dat later is aangehouden. Hij werd in Den Haag streng bewaakt omdat hij zijn eerewoord niet gaf; alleen wanneer hij uitging teekende hij een verklaring dat hy zijn eerewoord niet zou schenden voor dien tijd, doch het laatste formulier, dat hij achterliet, luidde: dat hij niet zijn eerewoord gaf. De sergeant, die waarschijnlijk geen Engelsch kende, heeft dit niet gezien en zoodoende kon hij vrij gaan. ■Hij moet het laatst met een Nederlandseh of ficier in „Central" hebben gezeten, toen verlof bobben gevraagd zich even te mogen verwijde ren, is blootshoofds weggegaan en niet weer teruggekomen. Den anderen dag zond hij een telegram uit Londen, da hij goed was aangekomen 1 Yan brutaliteit niet vrij te pleiten I Gasverstikking. Uit Amsterdam meldt men ons: Gisterenmorgen trachtte mejuffrouw S. Prinsengracht 182 tevergeefs haar commensaal B. te wekken. Zij kreeg geen gehoor en riep toen de hulp van de buren in. Deze namen dade lijk een sterke gaslucht waar. Zij maakten de kamerdeur open en vonden daar den heer B. bewusteloos op zijn bed. De ramen werden ge opend en de kraan van het gaslicht gesloten. Politie en geneeskundige dienst werden ge waarschuwd en het gelukte den bewustelooze met behulp van een zuurstofapparaat weer bij te brengen. De oorzaak van dit ongeluk is als volgtToeni de heer B. Maandagavond thuis kwam, was zijn hospita niet thuis en de laatste had de gasmeter dicht gedaan voor ze vertrok. De heer B. kon toen geen licht aansteken en vergat het gas- kraantje weer te sluiten. Gisterenmorgen vroeg heeft mejuffrouw S. de hoofdkraan open gezet en stroomde het gas ook in de kamer binnen van den heer B. Gelukkig is nog bijtijds inge grepen. Aangerand. Maandagavond is omstreeks half negen de landbouwer J. v. d. Berg uit St. Michielsgestel op den Pettelaarschen weg nabij 's Hertogenbosch aangerand en van zijn geld beroofd. Van den Berg had vee verkocht en was met het geld op weg naar huis. Ongerust over zij uitblijven zijn enkele familieleden op zoek gegaan en vonden den verslagen© bewuste loos langs den weg. „Vergulde" eetwaren. Wij lezen in het Maandblad tegen de vervalschingen,,'t Is niet al goud wat blinkt." Op etiketten van mooie pakjes eetwaren is het bijna altijd slechts ko per. En koper kan vergift worden. Vergulde etiketten worden op da gewone manier gedrukt en daarna met koperstof bedekt. Zoo maakt men gouden opschriften, welke soms prijken op minderwaardige eetwaren, en die kwaad stich ten van hun ontstaan af. Inderdaad, de lucht, welke de werklieden in zulke drukkerijen inademen, is besmet met fijne koperdeeltjes: deze veroorzaken verzwakking en ziekte. In de verpak k in gazalen der chocoladen fabrieken, waar zulk gevaarlijk goedje gebezigd wordt, ademen de meisjes niet alleen de ver ontreinigde lucht in, maar de koperstofjes val len in overgroot© hoeveelheid op de chocolade die verpakt wordt. De verbruikers hanteeren dat verguisd ook en besmetten meteen nog wat meer de chocolade die zij eten en drinken. Zij staan bloot aan langzame vergiftiging. Wrijf maar een over een verguld etiket, en gij zult het zoogenaamde „goud" aan den vinger zien kleven, Hea deohter de waar, hoe meer schijngoud er gewoonlijk op de etiketten glanst; dat is dikwijls het geval met chocolade, cacao, enz. Een fabrikant, die geen zorg draagt voor zuivere verpakking kan dus een onbeperkt getal menschen vergiftigen, Alphense Karr zeide zeer terecht: „Een fabrikant, die duizend menschen vergiftigt krijgt een geringe boete; iemand die één fabrikant vergiftigt, wordt met dood of levenslange gevangenisstraf gestraft!" Men weigere eenvoudig alle met „goud" beplakte eetwaren en eveneens de" sigaretten met z.g, „gouden" koperen) mondstukken. Het bevriezen van planten. De winter dwingt tot dubbele voorzichtigheid voer onze planten en bloemen, die door een enkelen nachtvorst onherstelbaar beschadigd kunuen worden. Vroeger schreef men het bevriezen van planten toe aan het bevriezen van net water,, dat zich in de cellen bevond en door de plotselinge uitzetting de celwanden sterk maakte. Tegenwoordig heeft men een andere verklaring: De plant heeft van zichzelf maar heel weinig warmte; haar warmte regelt zien naar de temperatuur van de omgeving. Neemt deze af, dan straalt de plant haar overmatige warmte uit, tot ze denzelfden graad hesft. De plant heeft echter veel warmte noodig, vooral voor de wafer verdamping en de as- simiiisatie. Daalt de temperatuur beneden het hier voor vereischte minimum, dan kunnen deze chemische levensprocessen niet meer voort planten en bloemen, die door een enkele gaan en het leven van de plant staat stil. Daalt de temperatuur nog verder, tot onder 0, dan treedt het water uit de cellen en cel- wanden naar buiten en bevriest op tfe op- 1 pervlakte van de celwand tot fijne ijsnaald]as. i De stevigheid van de planten, die alleen door den waterdruk veroorzaakt wordt, ver- dwijnt dan; de plant wordt slap en verwelkt. Zoolang echter de temperatuur niet zo> laag is, dat de celinhoud bevriest, kan de plant weer genezen. Is de temperatuur weer zoo hoog, als voor het levensproces noodig is, dan het water weer in de cellen op genomen en de normale toestand keert terug. Worden echter de planten te plotseling ver warmd, zoodat ed vereischte warmtegraad be- f reikt is voor de cellen het uit de ijsnaaldjes ontstaande water hebben opgenomen, dan wordt het gewone levensproces verhinderd door gebrek aan water, zoodat de plant sterft Kerkgaan met hindernissen 1 Te Lanae- ken (België), waar geen Israëlietische ge meente bestaat, woont een veehandelaar van bijna 80 jaar, die lid is van de Israëlietische gemeente te Maastricht. Sedert jaren komt hij eiken Zaterdag ter synagoge en zelfs gedurende den oorlog kon hij zijn godsdienst plichten blijven waarnemen, totdat opeens in September hjj geen verlof meer kreeg Zaterdags die grens over te gaan. Op Groote Verzoendag had hij als groote gunst toe stemming gekregen de kerk te bezoeken. Alleen, wanneer er een authentiek stak kwam van het bestuur der Israëlietische gemeente te Maastricht zou de overste te Hasselt ver lof geven. Thans heeft de voorzitter van den kerke- raad een verklaring gegeven, dat de be wuste heer sedert jaren Lid is van da ge meente en elke week;, zijn godsdienstige plichten komt vervullen en hij het op prijs zou Stellen dit weder te kunnen doen. Do Duitsche overheid heeft met 'lie ver klaring genoegen genomen en thans mag de heer K. Zaterdags ter synagoge, maar moet vóór 7 uur 's avonds weer te Lanaeken zijn. Tegen hot smokkelen. Door de Maat schappij tot Exploitatie van Staatsspoorwe gen en Nederlandsche Centraal Spoorweg- Maatschappij is bepaald, dat aan arbeiders, reizende met een werkmanskaart, die zich schuldig maken aan frauduleuzen invoer in Nederland van goederen, welko aan accijns onderworpen zijn of aan verboden uitvoer uit Nederland gedurende den tijd van 1 jaar geen werkmanskaart meer verstrekt wordt voor het traject waarop de fraude plaats vond. REJTRAITENHUIS „DE THABOR". De Retraiten van 11 tot 14 en van 20 tot 23 Dec. in het Retraitenhuis „De Tha- bor" te Rotterdam, zijn voltallig. beiastDaar is, wordt voor hen I 0.79 tfan elke geheele som van f 1000 geheven. Als vermoedelijke opbrengst dozer belas ting wordt geraamd f 3,35,000. Vrijgesteld worden o.a. de yennootschappen enz., die in de dividend- en tantième-belasting «zijn aan geslagen. Een wetsontwerp tot heffing eener tabaks belasting bedragende 10 percent van den kleinhandelsprijs. Zij wordt geheven van si garen, sigaretten, rooktabak, pruimtabak en snuif. De handel in ruwe tabak behoudt nagenoeg zijn geheele vrijheid van beweging. De accijns wordt voldaan door middel van zegels, die op de verpakking of op losse sigaren worden aangebracht. D© opbrengst wordt beraamd op f 5,410,000 en kan binnen enkele jaren tot f 6,000,000 zijn gestegen. Door den opperbevelhebber van land- en zeemacht is de volgende aanschrijving ge richt aan de militaire autoriteiten: Uit verschillende rapporten blijkt, dat militairen gebruik maken van de geringe snelheid, waarmede over Se spoorwegbrug gen wordt gereden, om nabij die bruggen uit den trein te springen, ten einde sneller de plaats van bestemming te bereiken of om zich aan de contróle bij het station van aankomst te onttrekken. Deze militairen maken zich schuldig aan een verboden handeling, bovendien stellen zjj zich aan levensgevaar bloot. Ik noodig u uit het vorenstaande ter ken nis van uw onderhebbenden te brengen. Overtreding behoort streng te worden ge straft, Aan de commandanten der op de bruggen geplaatste dekkings-detachementen draag ik, in het bijzonder, op, overtreders te doen aanhouden, en hen per extra gelegenheid naar hun afdeeling terug te zenden, GEWISSELDE STUKKEN. Effecten- en tabaksbelasting. Ingediend zijn thans de wetsontwerpen tot heffing der effectenbelasting en wel wegens buitenlandsche effecten en wegens schuldvor- I deringen ten laste van in het buitenland wo nenden of gevestigd 4 f 1 van elke geheele j som van f 1000 en wegens alle andere ef- 1 fecten en schuldvorderingen f 0.50 van elke 1 geheele som van f 1000. Van buitenlaadsehe effecten wordt meer geheven als zachte prik kel tot belegging in binnenlandsche waarden. Voorts wordt 0.75 per f 1000 geheven van het surplus bij beleening of prolongatie van een post, bestaande zoowel uit binnen landsche als uit buitenlandsche effecten. Voor effectenhandelaren is een af zo i der lij ke regeling gemaakt pn in verband, met bouwkunsttentoonstellino. De tentoonstelling van bouwkunst en aanver wante kunsten, georganiseerd ter herdenking van het Xlle Lustrum van het Genootschap Architectura et Amicitia, zal op Zaterdag 13 November officiéél worden geopend door den burgemeester van Amsterdam. De tentoonstelling wordt gehouden in het Stedelijk Museum aldaar en is op werkdagen geopend' van 103 uur, Zondags van 12i/2 3 uur. EEN MUURSCHILDERING VAN TOOROP In „Het Centrum" schrijft pater B. H. Mol- kenboer: In de katholieke kerk te Oosterbeek is Jan Toorop bezig met een muurschildering. Geen schilderij op doek, tegen den wand geplaatst en ook geen technisch procédé, maar een eej^te „schildering op den muur", een f r e s k o, naar hjj zelf zegt en tegelijk een geniale improvisatie zonder voorstudies of modellen. Toen do pastoor A. C. H. Vossenaar een paar dagen afwezig was geweest, vond hij, thuiskomend, plotseling zijn vriend Toorop doende, op een der vet-gepolychroomde, moei zaam afgeschrapte priesterkoormuren van zijn kerk, een Doop van Christus te schilde ren, groot en grootsch om de even sobere breede lijnen als den primitief-bedwongen kleurtoon. R0UPPE van derYOORT&JZ- VOOR GROtfDiSTAMD-m REGEHWATERLEIDIHG. VRAAGT GEÏLLUSTREERDE CATALOGUS. SCHOTEN. Uniformpetten. De leverantie voor de Uniform petten ten behoeve van het gasfabriek personeel is opgedragen aan den militairen pettenmaker A. de Gelder, alhier. Onze gemeenteontvangerNaar we vernemen zal de heer H. A. Wolff, gemeenteontvanger alhier, tot herstel zijner gezondheid op medisch advies, voor eenigen tijd de gemeente verlaten. f De Regeeringsgroenten. In everleg met de groentenhandelaren heeft de Burgemeester de prijzen voor de regeeringsgroenten voorgesteld als volgt: roodekool 5 ets. per K.G., gele kool 4% ct., uiten 8 ct., grove peen 4 ct., fijnere peen 5 ct., knolrapen 4 ct., Geldersche knolrapen 4y2 ct., kroten van y2 K.G. en zwaarder 4 ct., fijnere kroteen 5 ct., pronksnijboonen 18 ct., dubbele spersieboonen 18 ct., enkele spersieboo- nen 22 ct., zuurkool 12 ct., andijvie, heele krop pen, 13 ct., andijvie, gesneden, 14 ct., alles per kilogram. Waarschijnlijk zal in het begin der volgende week met den verkoop kunnen worden begonnen. BLOEMEND AAL. Personalia. Te Leiden is geslaagd voor het doctoraal examen in de rechten de heer B. B. Wildervanck te Blécourt alhner, NIEUW-VENNEP. Schapenmoord. In het zuidelijk deel dezer gemeente hebben eenigr® honden thans voor de derde maal danig buisgehouden onder een koppel schapen van de landbouwers F. van E. en s. W. de 0. Eenige dieren werden zoo toege takeld dat zij moesten worden afgemaakt. Ondanks de ijverige nasporingen van de poli tie is nog niet ontdekt kunnen worden wiens honden zoo moordzuchtig zijn. HEEMSKERK. R- K. Drankbestrijding. Zondig j.l. op 't patroonfeest van 't Kruisverbond, den H. Willibrerdus, was het voor Maria-Ver - eeniging en Kruisverbond een mooie propa- gandadag. 's Morgens 6 uur werd een II. Mis opgedragen voor de leden der beide vereeni- gingen, waaronder de leden ter H. Tafel naderden. In de H. Mis van 7 en 10 nor werden toepasselijke preeken gehouden. Dés middags om 4 uur had de vergadering plaats der Maria-Vereeniging, die haar 5-jarig be slaan vierde en feestelijk herdacht. De zaai van den heer Henneman was al spoedig geheel gevuld. Als genoodigden waren aan wezig bestuursleden van de Maria-vereeniging uit Beverwijk. De feestrede werd 'gehouden door den Eerw. Pater Eusebius uit Velser- oord, terwijl de dames zorgden voor het op voeren van eenige leuke tooneelstukjes, die uitstekend werden uitgevoerd. Verder wer den de leden getrakteerd op chocolade en taartjes. Het resultaat was, dat een 40-tal nieuwe leden zich lieten inschrijven. Het was reeds ruim 7 uur voor de vrou wen-drankbestrijdsters hunne bijeenkomst ein digden, om plaats te maken voor de mannen, die gekomen waren om de propaganda-ver- gadering van het Kruisverbond bij te wonen. Ook nu was de zaal spoedig geheel gevuld- Een aantal leden hadden eenige zangstukjes ingestudeerd, die door de piano begeleid, heel aardig ten gehoor© werden gebracht. Ook hadden ©enige jongelui eenige voordrachten geleerd, die den toehoorders ©enige aange name oogenblikken bezorgden. Gaan ze ouder leiding op dien weg voort, zoo kunnen ,in de toekomst nog vele vergaderingen opluis teren. Pater Eusebius hield een toespraak, waarin de drankbestrijding belicht werd uit een godsdienstig oogpunt. De naastenliefde moet velen bewegen, om de zwakkere broe ders door hun voorbeeld te steunen. Door' voor te gaan met lid te worden, sullen an deren volgen. De uitkomst was, dat een 19- tal nieuwe leden zich opgaven, zoodat ook t Kruisverbond tevreden mag zijn. Als genoo digden waren aanwezig de 0-. A. uit Bever wijk, de Weleerw. heer Slenders en eenige bestuursleden van 't Kruisverbond aldaar, wat zeer 'op prijs gesteld werd. HILLEGOM. Congregatie. De congregatie der H. Fami lie wordt gehouden in de Parochie van den H. Martinus op Donderdag te 7 uur. De Hanze. Gisteravond hield de afd. Hil- legom en Omstreken eene zeer belangrijke vergadering. De voorzitter, de heer Q. G. v. d. Peil opent met den christelijken groet, heet a-llen welkom en betreurt de geringe opkomst van den gehouden propaganda- avond, hij dringt ook aan op het lezen van het orgaan. De notulen worden gelezen en goedgekeurd, 't Bestuur deelde mede, dat het Propagandablad als geslaagd mag be schouwd worden; er is nog een saldo over. Er is een commissie benoemd inzake bestel- goederen der H.IJ.S.M. Ingekomen was een schrijven der commissie tot propaganda voor het stichten van een Altaar ter eere van het H. Hart in de St.. Bavo te Haarlem. Het Bestuurdieva.l deze zaak zeer aan. Nog werd een schrijven behandeld van de N. O. T. Inzake regeling van het credietwezen werd besloten de vakken te splitsen om een goed overzicht te verkrijgen. Tot afgevaardigde naar den centralen Raad werd gekozen de heer H. Kruijvenberg Sr. Hierna werd aan de orde gesteld „9-urige winkelsluiting." Hierover werd zeer breed ge discussieerd. Door dien voorzitter Werd een schitterend geargumenteerd pleidooi gehou den vóór verplichte 9-urige winkelsluiting. Hierop volgden nog vele replieken. Hierna werd in stemming gebracht vóór of tegen verplichte 9 urige winkelsluiting. Het voor stel vóór verplichte 9-urige winkelsluiting werd aangenomen met 25 vóór en 2 tegen, 't Bestuur ontving opdracht deze zaak ver der te regelen met de zustervereeniging. Benoemd werd een commissie van propa ganda bestaande uit 3 Leden. Besloten werd op den dag der jaarvergadering een II. Mis te laten opdragen voor de leden. Hierna rondvraag en sluiting. SASSENHEIM. Gemeenteraad. Voltallig vergaderde gistermiddag de Raad dezer gemeente, waar bij de voorzitter bij den aanvang mededeelde dat. pogingen worden aangewend om de Feij- lingerlaan in onderhoud en eigendom aan de gemeente te krijgen, en dan do tol daar op to heffen. B. en W. stonden echter nog scep tisch tegenover deze zaak die groote gel delijke offers aan de gemeente zou vragen. Meerdere inlichtingen en mededeelingea zou do voorzitter in geheime zitting geven. Verder geschiedde mededeeling dat in ver band met de vele ongelukken die voorkwa men met de tram, al was in sommige ge vallen eigen schuld de hoofdoorzaak, door het gemeentebestuur de betrokken Mij. was aan geschreven en daarbij verzocht dat gezorgd zou worden voor betere remtoestel eu vang net: benevens voldoende dommekrachten'van solide constructie enz. De medewerking van Lisse en Hillegom was in deze verzocht, doch tot nog toe niet verkregen, waarom Sassen- heim alléén er fcoe overgegaan was. Mededeeling geschiedde nog dat verschil- lende levensmiddelen als bruine Doouen en gr. erwten, eveneens door de Regeer.ag be schikbaar zullen gesteld worden on hier ver krijgbaar; met de goedkoopere melk voorzie ning waren nog geen resultaten bereikt. De wed. Batenburg, die nu op gezegeld papier hetzelfde verzocht als de voriare maal op ongezegeld, kreeg niettegenstaande het ■afwijzend advies van B. en W. toon nog gedaan dat de gasleiding in het door haar veriaten huis onder voorwaarden en na taxa tie door do gemeente zal worden overge nomen. De Hanze-afdeoiing had een adres inge zonden om tot de negenuur winkelsluiting te geraken. Een concept-verordening verge zelde het adres- Voorgesteld wordt dit adres aan te houden tot. een volgende vergadering. De heer War naar heeft niets gevonden van Zondagsrust en zal zander dat er nooit warm voor ge stemd worden. De voorzitter acht 9 uur- sluiting zonder Zondagssluiting zonder zin, en zonder dat zal het niet zijn medewerking hebben. Het adres met verzoek om het aantal ver gunningen te verlagen, werd aangehouden tot een volgende vergadering, terwijl tot aansluiting bij de vereeniging van kleine stads en plattelandsgemeenten werd beslo ten. De voorzitter zegt, bij de behandeling van het punt „beerophalen" waarmede do Raad nu aanving, dat de vele klachten daarover ingekomen in de laatste tijden er toe had den geleid, een onderzoek te doen, wat aan leiding heeft gegeven een reorganisatie van dezen tak van dienst voor te stellen. Had de Raad de wensch uitgesproken, dat als het werk beter werd verricht tegen dezelfde kosten hij zeer tevreden zou zijn; spreker kon zeggen dat het zelfs nog voordeeliger ^De^ko'sten er aan verbonden zou c.a. f 1G00 bedragen, uit to geven voor den aankoop van een machinale automat-ascke beerput- leeg;-zuiginrichting benevens slangen, ge reedschappen ®nz. Dit bedrag zou met het tekort van ruim f 1&00 voor de vaartver betering uit één geldleening van ruim f 3000 4 6 pGt. hoogstens bestreden kunnen wor den. De heer Bader zou echter nog wei wat inlichting011 over die cijfers wenschen, die in 'geheime zitting werden toegezegd. Daarvoor zal zeker voldoende gelegenheid iweweest zijn, want de pers kreeg gelegen heid goed een paar uur achter het dicht geklapte deurtje door te brengen om ge duld te oefenen om daarna het povere resul taat te vernemen, dat die f 1600 waren toegestaan. Nog werd besloten dat de ingestelde com missie voor credietverleening door den Mid denstand na instelling eener dergelijke com missie door de regeering kon ontbonden worden, en voor toezicht uit den Raad, de voor hier aangewezene werd aangevuld met het lid de heer Bader, waarop, de vergade ring gesloten werd. o&lfAN Hossen GEASPHALTEERDE GEGOTEN 'JZEREfl BUIZEN ■S-GRAVENHA6E.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1915 | | pagina 2