STATEN-GENERAAt. UIT DF PROVINCIE UIT LISSE E-o. UIT BEVERWIJK SCHAGEN EN OMSTREKEN UIT DE ZAANSTREEK HOLLAND'S NOORDEN STADSNIEUWS BENNEBROEK. der H. Mis te zullen gedenken. sassenheim. niet geoorloofd. 1 troepjes Holland inwandelen, om hun gewone portie wan verschillende kruidenierswaren te gaan halen, 't Was een, hard gelag dan bij terug komst aan de grens te moeten vernemen, dat het meegebrachte pondje of kilo koffieboonen niet erdoor mocht. Er is Zondag wat gesoebat aan de gTenskam- toren door al die huismoeders, die, een paar uur loopena aohter den rug, het beste van haar buit moesten prijsgeven. Voer wie zoo iets ziet, is het onbegrijpelijk, dat de Regeering niet een enkelen dag speling kan gewen bij de uitvaardi ging van zulk een verbod. Wie wellicht nooit smokkelde, wordt door zulk een onverwacht verbod juist tot smokkelen ge prikkeld. De gekochte koopwaar mag niet over. Laat men ze aan het grenskantoor liggen, dan is men ze kwijt, 't Verwonderde schrijver dezes dan ook volstrekt niet, dat hij een vrouw, haar pak koffieboonen bij menschen dicht aan de grens in bewaring gevend, hoorde zeggen: morgen kom ik ze wel efkes halen. Tegelijk met het verbod voor gebrande koffie kwam het verbod voor zeep. Ook dit is ©en slag zoor de Duitsche huismoeders. Een voetreis naar Holland om inkoopen te doen, is thans bijna niet meer loonend voor haar. 't Eenige wat zij nu nog medenemen mogen is thee, appelstroop, rozijnen en krenten, tabak en sigaren, lucifers. Een enkele neemt eens wat boter mede op con sent gewoonlijk zijn de oonsenten niet kleiner dan voor 5 E.G. maar de Dnitsche boter schijnt thans goedkooper te zijn dan de Holland- sche exportboter. Door den trein overreden. Gisterenmorgen is tnsachen de stations Staphorst en Meppel de wachtereg, mej. H. Mol, door den sneltrein, die om 9.15 uit Zwolle was vertrokken, overreden en gedood. worden crm het product te bewerken. Daar komen de raffinadeurs op af zegt de heer Mandeis. Maar wie zijn die raffinadeurs? Niemand anders dan de Koninklijke. Ver voeren naar Europa gaat ook niet als het ruwe product niet bewerkt is. Als de beide grcote maatschappijen gaan samenspannen, zit de Staat met zijn petroleum. Hier brak de minister zijne rede af tot Maandagmiddag. Of de minister het ontwerp er onveranderd door zal halen staat te Inzien. In de debatten Is toch gebleken, dat men van onderscheiden kant er niet mede is In genomen. Het zou wel eens op een échec voor minister Pleijte kunnen uitdraaien... Middenstandskrediet. Blijkens het afdeelingsverslag der Tweede Kamer over een suppl. Landbouwbegrooting 1915 (subsidiën in verband met het midden standskrediet) konden verscheidene leden zich met deze voorstelten niet vereenigen. Eenige waren bereid een bedrag voor de propaganda der Algemeene Bank te verlee nen, maar zagen niet in, waarom voor de inrichting en administratie dier instelling rijkssubsidie zou worden gegeven. Anderen zagen in het verleenen van een subsidie van f 5000 aan een borgmaatschappij niets anders dan een wanhopige poging om half- failliete kruideniers en kleedermakers nog een tijdlang op de been te houden. Andere leder hadden daarentegen met ge noegen gezien dat de regeering voor de or ganisatie van het middenstandskrediet meer steun wenscht te verleenen. Door de ver leende subsidiën zijn velen uit den handel- drij venden middenstand in deze moeilijke tijden van ondergang gered. TWEEDE KAMER. (Zitting van gisteren.) De Kamer kon gisteren, daar niet genoeg- raam leden aanwezig waren, weder eens niet »P den bepaalden tijd met hare werkzaam heden beginnen. De VOORZITTER, wien dit verdroot en die van opschieten houdt zeide, toen de zit ting een kwartier later werd geopend, naar aanleiding daarvan, dat hij van voornemen is voor te stellen ook a.s. Maandagavond te vergaderen, Indien Maandagmiddag de discus sie over de Djambiconcessies niet is afge- loopen. Dus nü reeds eene avondzitting in zicht! En we zijn nog niet eens in de Begrootings- debatten. Waar moet dat op uitloopen? Des niettemin hield de heer MENDELS eene lange rede ovèr het W. O. inzake de DjambiconcessiesHij klaagde over de schrale toelichting, die de Minister op het W. O. heeft gegeven en ging na de wording der Bataafsche Petroleum Maatschappij. Hij handelde verder over de Koninklijke Petroleum Maats.; keurde 't af, dat de Indi sche Regeering deze Maats, zooveel steun verleent en beweerde, dat deze Maats, in Indië en In Nederland een sfeer van cor ruptie heeft gebracht, daar vele oud-bewinds lieden commissaris worden. De heer VAN BULANDT kantte zich tegen eene Staatsexploitatie wegens net vele risico daaraan verbonden. Hij erkende, dat de Ko ninklijke bijna een Staat is m den Staat en hij zal alle daden niet verdedigen, ook niet de benoeming der commissarissen. Maar daaraan, meende spr., kan de Regeering niets doen. De maatschappij bestaat aldus spr. nu eenmaal en met de Standard Oil heeft zij de wereldmacht over de petroleum in han den. Wij mogen het tot een eer rekenen dat een dergelijke maatschappij in Hollandsehe handen is. De Koninklijke zal or niets min der door worden ais ze deze concessie niet krijgt. Juist daarom mogen wij haar die niet onthouden. De heer BOG AARDT verklaarde dat hij liever een principieele beslissing vóórop ge steld had gezien, omdat hij in beginsel voor Staatsexploitatie gevoelt, ten einde uitstroo- ming van kapitaal tegen le gaau. Nu echter een beslissing wordt voorgesteld, zal spr. zich daarbij neerleggen. Voor de motie De Meester gevoelde hij het meest omdat z.L daarmede een gelukkige combinatie van Staatsexploitatie en particuliere exploitatie wordt verkregen. Spr. zou wenschen dat het aandeel in de winst, door het Rijk te verkrijgen, afhan kelijk zou zijn van de hoeveelheid gewonnen ruw product. Voorts zou hij willen dat de Staat medezeggenschap kreeg in hot vast: stellen van den prijs en dat hij een deel van de bijproducten voor zich kan reserveoren. Spr. vroeg ten slotte den Minister de beraad slaging over dit ontwerp te schorsen om deze wijzigingen aan te brengen, omdat met verwerping van dit ontwerp de zaak op de lange baan 4al geschoven worden. Nadat daarna nog de heer BOS eene Staats exploitatie had bepleit en de heer FOCK liau getuigd dat voor hem het nu voorge stelde contract absoluut onaannemelijk is, omdat het zoo vaag, zoo onvolledig i3, dat het een procedeeren zonder einde zal worden, kwam de Minister van Koloniënda heer PLEIJTE aan het woord. De minister begon met de geschiedenis der Mijnwet na te gaan. In 1910 stond, ver klaarde hij, de Kamer voor de principieele vraag hoe ontgonnen zou worden en hoe dit door den Staat zou geschieden. De principi eele beslissing is daarmede gevallen en de heer Bogaardt wist dat toch ook. Hoe hij nu weer eerst een principieele beslissing wille hebben, is den Minister niet duidelijk. De Kanier toch. heeft meermalen gelegenheid ge had zich nog eens uit te laten over Uez-e quaes tie. De vraag van Staatsexploitatie heeft de minister ernstig overwogen. Zooveel mogelijk wil hij die bevorderen. Het gaat betoogde hij om de vraag of het object dat men in Staats exploitatie wil nemen, daarvoor geschikt is; of het een grootbedrijf zal zijn van langen duur en gelijkmatig© opbrengst. En nu meende spr. dat het vinden van petroleum nog geen bewijs is dat het veld geschikt is voor Staatsexploitatie. Wat toch aldus de minister moet de Staat met het produot beginnen? Het systeem-Deen is afvoeren naar de kust en daar beschikbaar stellen voor iedereen. Aan DE MELK VOORZIENING. De commissaris der Koningin in Zuid-Hol land heeft eenige oommissiën benoemd uit pro- duoenten en consumenten en werkende over eemge gemeenten te zamen, die tot taak zullen hebben na te gaan of de tot haar district be- hoorende gemeenten behoorlijk van melk wor den voorzien. Benoemd zijn voor het distriot Katwijk, om vattende de gemeenten Katwijk, Rijnsburg, Noordwijk, Voorhout, Sassenheim, Noordwij- kerhout, Lisse en Hillegom de heeren: O. J. L. Van der Meer, lid der Prov. Staten van Zuid- Holland, Noordwijk, voorz., tevens lid; J. W. Marbus, voorz. der afd. Oegstgeest en omstre ken van de Holl. Mij. van Landb., Sassenheim; Dr. A. J. van Walsum, lid van den Ge meenteraad te Katwijk aan Zee, leden, HAARLEM MEKIJ EDE C .A. L. J. Vallentgoed. Op 11 December a.s hoopt de heer L. J. Vallentgoed zijn 25-jarig ambtsjubileum t© vieren als Ontvanger der gemeente Haarlemmerliede en Spaarnwonde. HALFWEG. De campagne, der Beetwortel- suikerfabriek „Holland" aal nog deze maand eindigen, terwijl het andere jaren altijd half December werd, ja soms Kerstmis. Aangehouden. Door den gemeente-veld wachter P. Lokerse alhier is dezer dagen aangehouden J. M. Verhappen, die uit de Rijkswerkinrichting te Veenhuizen was ont vlucht en bovendien gesignaleerd stond in het Algemeen Politieblad tot het ondergaan van één jaar gevangenisstraf. BLOEMEND A AL. Woningbouw. De statuten van do Wo- ningbf uwvereeniging „Bloemendaal", alhier, zijn, naar .wij vernemen, koninklijk goedge keurd. 8ANTPOORT. Doodoljjk ongeluk. Toen Woensdagnamiddag, de ploegbaas Van Beek van de H. IJ. S. Mij. zich als naar gewoon te naar het station te Santpoort begaf werd hij door een uit de richting Haarlem komenden trein gegrepen; totaal verminkt werd hij, onder de machine weggehaald. Dit ongeluk wordt, zoo meldt onze correspon dent ons, toegeschreven aan het feit dat Van Beek den naderenden trein niet op dat spoor heeft verwacht en daar hij lijdende is aan doof heid, hot sein van den machinist niet heeft ge hoord. Aan eeniige sohuld bij den machinist, noch bij het bedienend stationspersoneel be. hoeft dus gelukkig niet te worden gedaoht. Van Beek was circa 30 jaren in dienst der Mij. Hij stond bij zijn superieuren hoog aangeschre ven en zou met Jan. a.s. den dienst met jpensioen hebben verlaten. Hij had reeds te Barneveld een woning gekocht om daar zijn laatste levensda gen met zijn eohtgenoote te gaan doorbrem- (JÖQ De droevenia van deze alsmede van zijn onder geschikten die met hom jaren hadden saamge- werkt, is zeer groot. IJ.WfTIDEN. Personalia, Bij K. B. is op verzoek van O. van Gel deren te Wa geni^gen ingetrokken het K. B. van 2 September, houdende zijne benoe ming, met ingang van 16 Nov., tot opzichter- electricien bij de Rijkselectricitedtswerken te IJ muiden. Personalia. Te Amsterdam is geslaagd voor het examen vrije- en ordeoefeningen de heer B. P. M. Wortman van hier. CASTRICUM. Raadsvergadering1. Afwezig de heer J. Valkering, wethouder. Van de af deeling Krommenie—Uitgeest van den Ned. Bond van Onderwijzers is oen schrij ven ingekomen,, waarbij zij verzoekt het salaris van den onderwijzer, die in verband met de Landstormwet 1915 onder de wapenen moet komen, te regelen, zooals dat geregeld 1,1 voor hen, die ingevolgd de Landweerwet werden opgeroepen. Besloten wordt den betrokken onderwijzer gedurende diens diensttijd een salaris uit te keeren van f 175 per jaar. Aan den veldwachter O. Bakker wordt 0p diens verzoek voor tei6 een toeslag yerloona van f 25. Op een door het bestuur der vereeniging „De Proef- en Schooltuin Kennemerland" go- daan verzoek om subsidie .wordt afwijzend beschikt. Da verordening op de samenstelling en de kust echten moet een bedrijf oLsenoht de inrichting der commissie van toezioht op, hot lager onderwijs wordt gewijzigd in dien zin, dat de voorzitter in de vergaderingen dier commissie geen stem heeft. Het verzoek om oprichting van een school voor M. U. L. O. wordt aangehouden. De begrooting van de gemeente wordt vast gesteld en die voor het gasbedrijf goedge keurd. Op voorstel van den heer G. Louter wordt tot aanstelling van een tweeden werkman bij de gemeente "besloten. Bij 'de rondvraag informeert de heer P. Kuijs of de telefoondienstregeling zou kunnen worden veranderd. De voorzitter geeft hem in overweging qpgave van ,de gewenschte veranderingen schriftelijk in te dienen. iHerna wordt de vergadering gesloten. Werk 100 zenf onds. Woensdagavond had een gecombineerde vergadering plaats van den R. K. Volksbond en de bloemistwerk- liedenvereeniging „St. Jeroen", waarin de heer Th. Hooij van Schoten op bevattelijke wijze het nut en de noodzakelijkheid bepleit te van werk100zenfondsen en gemeentewerk - loozenkassen. Zeker overtuigd van ae urgen tie dezer zaak woonden twee raadsleden en een wethouder deze vergadering bij, wat door den spreker zeer op prijs werd gesteld, en die deze heeren welwillend de noodige gege vens wilde verstrekken bij een eventa«eie oprichting eener gemeentewerkloozenkas. Verschillende vragen werden door den spre ker beantwoord en ten slotte werd een motie aangenomen om bij het gemeentebestuur aan te dringen, met spoed over te gaan tot de oprichting eener werkloozenkas. HILLEGOM Ernstige botsing. Gisteren reden 2 wielrijders zoo tegen elkaar, dat een der beiden, de heer N. P. daarbij den pols der linkerhand brak. Dr. Der Weduwen behan delde den patiënt. NOORDWIJK. I R. K. Volksbond. De Afdeeling Noordwijk, *an den Ned. R. K. Volksbond, hield een buiten gewone drukbezochte vergadering ter bespre- king van de brandstoffengeschiedenis. De voorzitter, de heer P. Krol, deelde mede, dat de afdeeling van het Kon. Nat. Steuncomité de eierkolen zou verkrijgen, zooals eerst was toe gezegd, maar in plaats daarvan kachelkolen, kreeg. Wat de anthraciet betreft, deze zal wel wor den geleverd en zal voor de leden verkrijgbaar zijn tegen den prijs van f 1.70 per H.L., ter wijl de kachelkolen f 1.30 per H.L. zullen kos ten, alles franco thuis. Nadat deze zaak was afgehandeld, hield de Eerw. Adviseur een boeiende, leerzame lezing over het verband tusschen alcoholisme en vak organisatie. Hierna sprak de voorzitter eenige woorden van afscheid tot den Geest. Adviseur, kapelaan Hermans, die onze parochie gaat verlaten. Spr. dankte Z.Eerw. voor al hetgeen Z.Eerw. voor de afdeeling heeft gedaan en wenschte Z.Eerw. alle goeds toe op zijn verderen levensbaan. Nog werd het woord gevoerd door den heer J. Vink, namens den R. K. Zeeliedenbond en door den heer A. Meijer, namens „St. Hyacin th us". De Eerw. Adviseur nam hierna met een har telijke toespr'aak afscheid van de Noordwijksche Volksbonders. Z.Eerw. beloofde de Roomsche instellingen en in het hijzonder den Roomschen Volksbond te Noordwijk steeds bij het opdragen NODRÜW1JKE8HOUT. R. BI Landarbeiders. Woensdag ver gaderde de onderafd. Land- en Tuinbouw- arbeiders „3t. Isidorus". Er werd besloten om stappen te dooa bij de gemeenteautori tei ton om tot oprichting van een plaatselijk steuncomité te geraken. Ook om een adres te richten aan de afdeeling van don R. K. Volksbond, om een onderafdeeling coöpera tie te stichten. De contróle-commissio deed verslag van haar werkzaamheden waaruit bleek, dat er een kassaldo is van f 12.40. Drie 'leden gaven zich op om huispropagan- da te maken. Er zal ook aanstaande week eeo feestavond georganiseerd worden, waarbij landarbeiders met hunne vrouwen vrijen toe gang hebben. Met bijna algemeene stemmen werd de heer M. Smit gekozen tot penningi- meester. Na de .rondvraag sloot de voorzitter de vergadering met den Chris tölij kon groet. Roomseh Tooneel. Waren de leden van den R. K. Volksbond Maandag en Dinsdagavond uitgenoodigd om van het tooneelspel onzer toonelisten te genieten, Woensdag en Donder dagavond waren bestemd voor de donateurs en kunstlievende leden van het tooneelgezelschap „Door Vriendschap Saamgebracht. De voorzitter, de heer A. Berg opende de feestavonden met een hartelijk woord van welkom. Opgevoerd werden wederom, het tooneelspel in 6 taf roeien „De Vadervloek of misdaad en wroeging" en de komische soene „Er in geloo- pen" of een boer bij de spiritisten. Wij kunnen niets anders zeggen, dan. dat de tooneelolub hare oude roem gehandhaafd heeft. De leden gaven blijk, dat zij alles in t werk gesteld hebben om deze avonden zoo goed moge lijk te doen slagen. Ook do dames, die door -hunnen zang, deze avonden hebben opgeluisterd, komt een woord van hulde toe. Zij hebben door hunne zangnummers zeker propaganda gemaakt voor den volkszang. Ook mogen wij een woord van hulde uiet ont houden aan den grimeur, den heer G. v, d. Heyden van Noordwijk, die door de uitstekende grimeering blijkt' heeft gegeven, dat hij zijn vak verstaat. Ook de pianist de heer J. Querel van Noordwijkerhout gaf weder, zoo als wij van hem gewoon zijn, flink speL Ook mogen we wel op prijsstelten de belange- looze medewerking als violist van den heer Q- Eikhuizen die er zeker veel toebijgedragen heeft, om het genot te verhoogèn. De R. K. Leesbibliotheek St. Pancratius. A.s. Zondag zal in deze parochie wederom opnieuw de R. K. bibliotheek ter lezing worden openge steld. Door de goede zorgen van het bestuur zijn vele nieuwe werken aangeschaft, terwijl alle nummers opnieuw zijn. geordend en geregeld. Een handige en gemakkelijke catalogus is er tedieneinde opgesteld, waarin alle werken {meer dan 7501) staan opgegeven. Een ieder neme du» a.s. Zondag eens een kijkje, en neimand verzuim© een nieuwen cata logus zich aan te schaffen. AALSMEER. Do Bloemententoonstelling. Men meldt ons uit Aalsmeer: Door talrijke kweekers van naam is reeds toezegging1 gedaan op de aan staande tentoonstelling te zullen inzenden, zoodat thans reeds vaststaat, dat op de hoofd vragen, n.l. die voor Chrysanthemums, Serin gen en bloeiende potplanten niet alleen een flinke hoeveelheid maar vooral ook zeer goede kwaliteit zal worden ingezonden. De medewerking van kweekers en andere be langhebbenden is algemeen en het Aals- meersche bloemenfeest belooft schitterend te zullen slagen. Pastoor Thomann. Gistermiddag heeft onze nieuwe Pastoor, de Zeer Eerw. heer Tho mann zijn intrede in onze parochie gedaan. Door de eerwaarde heeren Kapelaans en het kerkbestuur werd Z.Ew. van het station ge haald; van verscheidene huizen wapperde de driekleur, terwijl de kinderen der Roomsche scholen onder hoerageroep Z.Ew. verwelkom den. Dok onzerzijds een hartelijk welkom. Kruisverbond. Te ruim half acht or**n- de de voorzitter, de heer van Zutpheu, deze goed bezochte vergadering met gebed en heet te alle aanwezigen, in 't bijzonder den gees telijken adviseur, hartelijk welkom. Onder de voornaamste punten, welke ach tereenvolgens behandeld werden, noemen we de volgende: Efen aansporing van den voorzitter aan de leden om vooral van de gelegenheid, vragen te stellen aan den geestelijke adviseur, ge bruik te maken, hetzij mondeling of schrif telijk. Geïnstalleerd werden 8 nieuwe leden, waar van 5 geheelonthouders en 3 afschaffers door den geestelijken adviseur werdea zij gewezen op de plichten van een goed drank bestrijder en propagandist voor de dankbe- strijding. Door het bedanken van 2 bestuursleden was eene aanvulling noodzakelijk. Gekozen werden de hoeren Bakker en Ad miraal, die beiden de benoeming aanvaarden. Vervolgens las de geestelijke adviseur een stukje voor uit het Maandschrift „Sobriëtas", getiteld: Het alcoholisme onder onze voor ouders. Na eene geanimeerde rondvraag, waarbij ook eenige vragen werden gesteld, welke in eene volgende vergadering behandeld zullen worden, sloot de voorzitter deze vergadering, welke nog door het zingen van eenige lie deren werd afgewisseld, met gebed. SCHAGEN. Gunning. De verbouw van het huis, aan de Laag zij de van de Gedempte Gracht, eigenv dom van den heer J. P. Meurs, is bij onder» nnge aanbesteding gegund aan den heer Mi' Tuinman voor f 3821. Onze Markt. SCHAGEN, lï Nov. 130 Gel» dekoeien (mag.) f 220—310, stug; 85 Ideri* (vette) f 190—475, matig. 40 Kalf koeien 24b —380, stug. 210 Vaarzen f 150—220, stug. 112 Graskalveren f 65—115, stug. 40 Nuch tere kalveren f 10—25. 30 Schapen (magere) f 33—38. 70 Idem (vette) f 34—42. 160 O ver- houders f 25—3a. 9 Varkens (vette) per K.G. f 0.760.84. 225 Biggen f 1423. 30 Ko nijnen f 0.50—2. 100 Kippen f 0.40—2.25. 250 K.G. boter f 1.65. 50 K.G. kaas f 0.60—0.80. 500 Kipeieren f 10—11 per 100. Marktoyerzicht. Onze markt onderscheid de zich gisteren vrij algemeen door een fLauy we stemming. Vette koeien waren lager in prijs dan verleden week." Voor eerste kwa liteit werd 49 a 50 cent betaald. De heer! K. Jonker verkreeg de hoogste markt met" f 475 en f 425 voor twee koeien. Over geheel was de kwaliteit goed. Van de 61 in. het fonds geboekte dieren werden er 32 koeien boven f 300 verkocht. Opzitvee wa^ mede lager. Men sprak van een prijsver mindering van f 15f 20. Vette schapen, met' kleinen aanvoer, golden 44 gulden. De handel was heel gering, een gevolg van de druk kende voorwaarden voor den uitvoer. Oude schapen en overhouders, waren van den te rugslag stug, met weinig afzet. Vette var-* kens golden 42 cent. Oude boerenkippen no teerden f 1 4 f 1.10, zwaardere f 1.25. Da eindprijs der eieren was 11 cent. ZAANDAM. St. Maartenavond. D© St. Maarten avond werd wederom opgeluisterd door het zelfde vertoon van andere jaren. Vuurwerk en relletjes van opgeschoten jongens op de Gedempte Gracht. Toch leek het ons niet zoo druk als anders. Vanwege de vereeniging Huisvlijt" zou een transparanten en reclame- optocht hebben plaats gehad, doch deze ia bij gebrek aan deelname niet doorgegaan. Wel had ben transparantenwedstrijd plaats. Tegenspraak. Onze correspondent verzoekt ons te melden, dat de jongeman D. nog niet is overleden. Hij had dit uit voor hem betrouwbare bron vernomen en het bericht dadelijk geseind, wijl er geen gelegenheid meer was nadere informaties te nemen. De toestand van D. is echter wel zeer zorgwek kend, zoodat alle hoop opgegeven moet zijn. Gymnastiek. De heer S. F. Doek al hier slaagde gisteren te Amsterdam voor de acte Vrije- en Ordeoefeningen. WORMER. Personalia. Tot wijkverpleegster, tevens direc trice van het ziekenhuis alhier is benoemd mej. A. A. J. Balkenende, te Landsmeer. Op de aanbeveling stonden, behalve de be noemde, ook de dames: A, J. Kwik, te Arum, J. v. d. Brandt, te Rotterdam en G. Langelaar, te Amsterdam. HOORN. Onze najaarskoemarkt. Men schrijft ons uit Hoorn; De aanvoer op de Maandag j.L alhier ge houden najaarskoemarkt bewijst wel, dat deze zich in de laatste jaren in een betee- kenenden bloei mag verheugen de pessi misten, die beweren, dat het marktwezen, alhier hard achteruit gaat, kunnen boven dien zi®a' zij zich ook ten opzichte van de veemarkten alhier in die uitspraak wel wat vergist hebben. De aanvoer ter najaarskoemarkt bedroeg in de jaren: 1899 3722 stuks; 1900 3148 «■tuks; 1901 3995 st.; 1902 3758 st; 1903 4090 st; 1904 3797 st; 1905 4628 st.; 1906 3984 st; 1907 3483 st.; 1908 5414 st.1909 4263 st;"1910 3872 st.; 1911 3438 st.; 1912 3943 st; 1913 4130 st.; 1914 4287 st.; 1916 5405 stuks. Dit jaar maakt dus een goeden indruk, immers, in de laatste 17 jaren is slechts tweemaal n.l. in 1908 en in 1915, een aanvoer van boven 6000 stuks bereikt (respectievelijk 5414 en 5405), en 5 maal van boven 4000 stuks n.l. In 1903, 1905, 1909, 1913, 1914. En over de laatste jaren b.v. 1910—1915, nam de aanvoer toe van 3872 tot 5405 stuks, dat is eene vermeerdering van 1533 stuks. Personalia. Te Amsterdam zijn geslaagd voor het examen vrije en ordeoefeningen de heeren A. O. Smit en F. Evers van hier. GROOTEBROEK. Leverancie. Door den mesthandelaar K. Bujjsman is aangenomen de leveraucie van ruim twintigduizend K.G. normaaimest, eene mestsoort van nieuw© vinding, ten be hoeve der Ooöp,. vereen, tot aankoop van landbouwbenoodigdheden. ÉOOGKARSPEL. s—i P. Karaten f. Alhier is op 59-jarigen leeftijd overleden de heer P. Karaten, lil van den Raad van toezicht op. de R. K. boerenleenbank, lid van het R. K. Armbe stuur en van tal van andere R. K. veroen - gingen. Met hem is een werkzaam 8fcï'Ja6r voor de kath. zaak in de omgeving heen gegaan. PE&SONALIA. I© Leiden heeft afgelegd het eindexamen voor den Ned.-Ind. rechterlijken dienst inr, A. Jonker van hier. G. SOUOOkb f. Alhier is op 67-jarigen leeftijd overleden de heer G. Schoori, de stichter van de be kende Zaanlandsche zilver,winkels in enkele plaatsen van ons land, eigenaar van een fabriek van zilverwerken alhier. DE UITVOERING VAN DEN R.-K. KRING Met genoegen herinneren wij nog eens aan den feestavond, die de E.-K. Kring Dinsdag as, 16 November, in den Schouwburg „De Kroon" geeft. Een advertentie in dit num mer, waarheen we tegelijk verwijzen, geeft uitvoerige inlichtingen. Daarvan is voor het' publiek de laatste alinea, die betreffende het plaatebespreken, van groot belang. Wie zich.' een goed plaatsje wil verzekeren en wie' wil dat nietï zal goed doen, tijdig een zetel voor zich te reserveeren. Want het is bekend: 't loopt altijd vol op een Kring, avond I HULP GEVRAAGD VGOR TUBEROULOSE-BESTRIJDING. Van den heer Limp&rg ontvingen wij een op roeping om, nu het Steuncomité zijne inzame lingen heeft gestaakt, een» flink finantieel bij te dragen ten bate der tuberculosebestrijding. Gaarne ondersteunen wij die oproeping. „Help ons schrijft hij o.m. bovenal de voor onze arme tuberculose-gezinnen zoo onont beerlijke hulp in de huishouding weer te geven, die wij helaas genoodzaakt waren in te trekken door vermindering onzer inkomsten als gevolg van bezuinigingen in den mobilisatie-tijd. Vele zieke huismoeders zijn daardoor weder ingestort, die zoo mooi op weg waren hare gezondheid te herwinnen tot geluk en zegen van het dikwijls groote gezin. „En-niet alleen dat onze inkomsten zijn ver minderd, de uitgaven dreigen te vermeerderen, maar ook de prijzen stijgen door de abnormale tijdsomstandigheden en nu reeds kost een deken 8, waar wij vóór den oorlog 6,50 voor be-' taaldeni, en dat terwijl de winter voor de deur staat. „Zullen wij strak», ni de gezinnen, de patiën ten. moeten, gaan bezuinigen in hunne verple ging, in hun dekking? „Help ons dat verhoeden, help ons het be staande handhaven, wat met zooveel inspanning ia veroverd I" Wij twijfelen er niet aan of vele stadgenooten. zullen aan deze oproeping gehoor geven. AANBESTEDING. Vanwege den Provincialen Waterstaat is aanbesteed le. het onderhouden van do Rijkszeewe ringen op het eiland Texel, gedurende het jaar 1916. Raming f 4300. Laagste inschrij ver: J. de Vries, Don Helder, voar 'f 3970. 2e. het uitvoeren van verhoogingen en verbeteringen der bestratingen op den Rijks weg Duivendrechtsche brugAbcoude, mot bijkomende werken. Raming f 16.000. Laag ste inschrijver: J. W. van Vuuren, Utredit, met Nederl. steen of onder vrij gebruik f 16.192. Tegen den slager O. v. d. P., wonende iu de N. Beotsstraat te Haarlemmerliede, is prooes-verbaal opgemaakt ter zake van het vervoer van een half varken in een gonje zak op een handwagen zonder dat lie wagon van eene afdekking van een waterdicht stof was voorzien, t Geen met geoorloofd is. „JE GELD OF JE LEVEN". Het klinkt als uit een rooversgeschiedenia, En toch gisteren had het hier plaats Omstreeks 5 uur liep de 9-jarige S. M., wonende in de Julianaatraat, in de Hertog straat, waar slechts één huis bewoond is en ■waar op dat oogenblik niemand was, toen op eens op hem afkwam een 15-jarig© jongen, die hem toeriep: „je geld of je leven". Uit schrik gaf M. zijn nikkelen remontoir horloge af, waarmede de ander zich snel uit de voeten maakte. Een wel brutaal stukje 1 GEVONDEN VOORWERPEN. Terug te bekomen bij: H. Burger, Kerkhof- straat 25, een kinderzak met inhoud; J. P. Ju kes, Ged. Raamgracht 6, een lorgnet in étui; G. Visser, Spaamdam Pol 85, een étui met post zegels; H. Stoelman. Schaghelstraat 33, een. duimstok; P. de Wilde, Schaghelsiraat 24, een' leerboek.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1915 | | pagina 2