PIELAGE Bekendmaking. SAFE-DEPOSIT. Tabletten een solied gebouwd gunstig gelegen op druk punt en m het water, oppervlaktebegane grond ruim 408 l2., gedeeltelijk in drie verdiepingen en met linke open ruimte. Bijzonder geschikt voor industrieele doeleinden. ~LA IWPËlMMÏie^rZUIIEII Piano's, Orgels, Auto-Piano's W. HECK - Bed. Oude Gracht 118 STATEN-GENERAAL. SPORT EN WEDSTRIJDEN UIT DE PROVINCIE Advertentiën. DE SPAARNE-BANK Nieuwe Gracht 9S HAARLEM, Naar School Hygiéa's Gewichtstarief ïb bevragen onder üo. 8248 aan het bureau dezer courant. verbonden aan de sterk verminderde inningskansen van de Entente. Jr thans in geen geval meer sprake kan an een verdeeling van Oostenrijk-Hon- doch hoogstens van het verhinderen, ■^nitsehland een groote overwinning he- zon èen oorlog van Roemenië tegen "chlancT waanzin zijn. -DE POLITIEKE TOESTAND IN LUXEMBURG. "XEMBURG, 11 Nov. Dinsdag hadden "le opening van de Kamer incidenten "5, waarhij de linkerzijde haar ontevre- "iid met het nienwe kabinet toonde. He- "wam het in de Samer tot zeer heftige 'elen en dreigden er handtastelijkheden. Itting werd onmiddellijk opgeheven. I JZEELANDIA" GEMOLESTEERD. ASHINGTON, 11 Nov. Een Engelsch oor- jchip wacht te Progresso in Mexico op, stoomschip „Zeelandia", dat daar in de A ligt, en dat, naar men vermoedt, met (chers is bemand. SERVISCHE REGEERING VLUCHT STEEDS VERDER. 2ENEN, 11 Nov. Uit Salonika verneemt id-Slavische Korrespouderuz, dat de Ser- e regeering haar zetel van Rasjka nu naar Mitrowitza heeft overgebracht, de minister-president zich met alle 1 van het Kabinet en ambtenaren van epartementen bevindt. )E „OOL-DI-LAMA" NIET IN ITA LIA ANSCH BEZIT. n ENEN, 11 Nov. Het oorlogsperskwartier t: De offieieele Italiaansche mededee- m, dat de Italianen onze pogingen om Col-di-Lama te heroveren, verijdelden en top van de Monte Sief vermeesterden, onwaar. Wel was de Cel-di-Lama, gelijk >ns officieel persbericht bekend is, op 7 »mber tijdelijk in vijandelijk bezit. Op a dag nog werd de positie door een te- anval hernomen. Sedert bleef de berg ns bezit. De Italiaansche vlag wapperde ner op den top. Eveneens is onwaar dat talianen den Monte Sief veroverd zon- hebben. DE STRIJD IN NOORD-AFRIKA. DNSTANTINOPEL, 11 Nov. De bladen lemen uit betrouwbare bron, dat de Ara- iie stammen in Libye, Fezzan en die I leen Dsjefra en Hunradon, in het Syrte- ed, de plaatsen Zaletein, Oarfele, Miera- Toergha en Tharhoena hebben heroverd, talianen leden groote verliezen aan man- ppen en materiaal en lieten een aantal ysgevangenen, geschut en munitie in ien der Arabieren. :zen namen van hun vijanden 'esson 5 kanonnen en machine-geweren, iet Syrte-gebied 12 kanonnen en 3 ma- .egeweren, in Misrata 3 kanonnen. Italianen zonden uit Tripolis verster ken naar Tarhoena, doch leden een groote ïrlaag en moesten, met achterlating van aantal dooden en gevangenen, officieren rel als soldaten, naar Tripolis terngkee- BEPERKTE VISCHLTTVOER? it den Haag meldt men ons: Door de eering worden maatregelen overwogen tot beperking van viechuitvoer te komen, iat het niet onmogelijk is, dat in de ste toekomst een verbod van beperkten huitvoeo- wordt afgekondigd. GEWISSELDE STUKKEN, n extra-crediet voor de uitge wekenen, ïgediend is een wetsontwerp tot wijziging verhooging van het Vde hoofdstuk der itsbegrooting voor 1915 tengevolge waar- het eindcijfer dezer begrooting .wordt iioogd met f 3.948.599. ader meer wordt ter voorziening in de lere behoeften voor het loopenJe jaar rgesteld om met f 3.500.000 te verhoogen begrooting, s artikel voor kosten van on- aoud en verdere uitgaven van ten ge- re van den oorlogstoestand uit het bui and naar Nederland uitgewekenen en van gevolge van den oorlogstoestand behoef tig geworden, in Nedenand verblijvende bui tenlanders. Ter toelichting van deze verhooging zegt de Minister van Binnenlandsche Zaken, dat de tot dusver ingewilligde credieten voir de ondersteuning van vluchtelingen uitgeput zijn. VOETBAL. WEDSTRIJDPROGRAMMA 14 NOV. 1915. Westelijke Afdeeling. le Klasse. QuickD. F. C. V. O. C.Haarlem. HerculesH. B. S. H. F. C.Sparta. H. V. V.-U. V. V. Reserve le klasse. D. F. C. 2—Quick 2. Haarlem 2—-V. O. C. 2 H. B. S. 2—A. F. C. 2. Sparta 2-H. F. C 2. U. V. V. 2-H. V. V. 2, 2e Klasse. A. DordrechtS. V. V. D. V. S.—R. F. C. NeptunusXerxes. B. A. F. C—Spartaan. Ajax L.Blauw Wit. Ale. VictrixE. D O. D. V. V.—V. U. C. C Allen Weerbaar—Victoria. D. E. C—V. V. A. Hilversum—V. R. A. Ajax AKampong. 3e Klasse. E. R. C. H.—V. V. C. HeemstedeSchoten. AmstelStormvogels. Steeds VoorwaartsBloemendaal. Kinheim—H. S V. Oostelijke Afdeeling, le Klasse. G. V. C.Be Quick. VitesseU. D. Go aheadQuick. Tubantia— Robur et Velocitas. Zuidelijke Afdeeling. le Klasse. Willem II—Velocitas, jsji a. C,M. S. V. HAARLEMSCHE VOETBALBOND. Het wedstrijdprogramma voor 14 November a. s. luidt: le Klasse. A. V. S. V.Haarlem 3. Schoten 2H. F. C. 3. B. V. V. C. 2—Hillegom. BerkenrodeHaarlem 4. VolksweerbaarheidR. C. H. 2. 2e Klasse. A. Haarlem Boys—V. S. V. 2. R. C. H. 3—V. S V. 2. B. H. F. C. 5D. O. A. Haarlem 5—Berkenrode 2. Schoten 3Heemstede 2, C. Stormvogels 4—Viod. 3e Klasse. A. Overveea 2—Hileigom. Haarlem 6—V. V. C. 3. C. D. O. V.Stormvogels 5 B. Haarlem Boys 3R. C. H. 4. D. O. A. 2—Kinheim 3. BLOEMENDAAL. Gemeenteraad. In de raadszitting van gisterenmiddag die maar eenige oogenblikkeu duurden waren afwezig de heeren Teding van Berkhout, Van Stoik, Van der VJiet, Laan en Van Tïenhoven. Op een verzoek van den heer C. H. E. Wilson om ontheffing van een bepaling der Bouwverordening, ten bate van den bouw eener carage en om toestemming 'tot 't kap pen van een boom aan den Aerdonhoutsweg werd goedgunstig beschikt. Op verzoek weid aan mej. J. E. Kok eer vol ontslag 'als onderwijzeres verleend. Be noemd werden als onderwijzer aan de school voor M. U. L. O. de heer J. A. Rijswijk van Wassenaar, als onderwijzer aan de O. L. S. to Bloemendaal de heer S. Metz van Leiden en als onderwijzeres idem mej. M. Carpentier te Diemer. Daar niets meer aan de orde was werd daarna de vergadering gesloten. HEEMSTEDE. Gemeenteraad Woensdag 17 November. Te behandelen onderwerpen zijn: 1, Vaststel ling herziening no, VII van het Uitbreidings plan, betreffende omlegging projectieweg bij de Kerklaan. 2. Voorstel tot het vestigen van een servituut van weg op den omgelegden projectie- weg bij de Kerklaan. 3. Voorstel tot overname van een gedeelte der Oosterhoutlaan. 4. Voor stel tot eindiging der huur van een gedeelte water der Leidschevaart. 5. Voorstel tot uitbrei ding van het hoofdbuizennet der Duinwaterlei ding. 6. Voorstel tot uitbreiding van het elec- trisch laagspanningskabelnet. 7. Voorstel tot rooien en planten van boomen. 8. Voorstel tot vergemakehjking der voldoening aan de crediet- behoefte van den kleinen Middenstand. 9. Adres van het Kruisverbond „St. Jozef" te Heemstede betreffende het openingsuur der herbergen met voorstel tot wijziging der Algemeene Politiever ordening. 10. Acres van de Afd. Haarlem van den Alg. Ned. Typografenbond, betreffende ge reedmaken van gemeente-drukwerk op bepaalde drukkerijen met afwijzend voorstel, 11. Vaststel ling verordeningen op de heffing en invordering eener belasting op openbare vermakelijkheden. 12. Voorstel tot overname van de Manpadslaan en bijbehoorende gronden en tot aanleg van een weg in de Manpadslaan. 13. Adres van de ver- eeniging tot bevordering der belangen van de bewoners van de beide oevers van liet Zuider- Buiten-Spaarne om eene subsidie van f 50 met voorstel tot subsidieering. 14. Adres van de N.V. Maatschappij tot Exploitatie van een autobus dienst om eene subsidie van f 1000 met afwij zend voorstel. 15. Voorstel inzake een toeslag aan ambtenaren, beambten en werklieden in ver band met de tijdsomstandigheden. 16 Voorstel tot vaststelling van eene bijzondere regeling be treffende de bevordering van de verzekering te gen de geldelijke gevolgen van werkloosheid. 17. Voorstel den Burgemeester te machtigen zich voor de gemeente garant te stellen inzake ver strekking van regeeringsgroenten. 18. Vaststel ling van een besluit tot het voldoen van uitga ven uit den post Onvoorziene Uitgaven der ge- meente-begrooting voor 1915. 19. Vaststelling der begrootingen voor 1916 van het Burgerlijk Armbestuur, het Gasbedrijf, het Duin waterbe drijf, het Electriciteitsbedrijf en de gemeente. 20. Ingekomen stukken en mededeelingen. R.-K. Volksbond. Woensdagavond was er algemeene vergadering. Bij afwezigheid der beide voorzitters opende de secretaris de ver gadering en gaf zijn leedwezen te kennen dat wederom zoo weinig leden aanwezig waren. Slechts een twintigtal van de 245 leden was aanwezig. De notulen werden voorgelezen en onveranderd goedgekeurd. De heer G. de Kok bedankte allen voor het schoone cadeau, dat hij Zondag ontvangen had ter gelegenheid van zijn 121/2-jarige bestuursfunctie. De statuten en het reglement van de K. S. A. voor verpleging bij ziekte of ongelukken in de Mariastichting en St. Johannes de Deo te Haarlem werden voorgelezen. Nu kwam de heer Groenland, voor zitter, ter vergadering en spoorde de kalk- en steenbewerkers, de schilders en bloemistarbei ders aan zich op te geven voor het gemeente- werkl.fonds. Hier werd goed nota van genomen. De collecte voor „Hulp in Nood" bracht f 0.85% op. Nu bedankte ook de heer Timmermans voor zijn cadeau en hoopte het nog vele jaren te mogen gebruiken. Besloten werd voor de uitvoe ring van a. s. Zondag gelegenheid open te stel len om plaatsen, te bespreken. Gevraagd werd, voortaan op uitvoeringen voor de leden geen enkele kaart meer te verkoo- pen, daar de leden klaagden over te weinig plaatsen. Te 10 uur werd de vergadering gesloten. Subsidie roeiboot veerdienst Zuider-Buiten- Spaarne. B. en W. advaseeren gunstig op een adres van bet Bestuur van de Vereen!ging tot herordening van de belangen van de bewoners van de beide overs van het Zudder-Budten- Spaarne, om voor het onderhouden van eenen roeiboot-veerdienst tusschen de Gemeenten Heemstede en Haarlemmorliede en Spaarn- wouda over het Zuid er-Buit en-Spa arne, ter plaatse van de Vijverlaan in het Haarlemmer houtpark, een subsidie te willen verleenen van 50 voor het jaar 1915. Desertie. De Haagsche Krijgsraad heeft ver oordeeld: J. C. F., landweersoldaat, afkomstig uit Heemstede, terzake 2e desertie, tot 4 maan den militaire detentie. Namens den advocaat fiscaal bij Hr. Mr, Zee- en Landmacht is appel tegen dit vonnis aangeteekend. ZANDVOORT. Do Ijsfabriek. Op het beroep, van J. da Vries Pzl te Zandvoort als gemachtigde van het bestuur der N. V. Ijsfabriek Zand- voort tegen een besluit van B. en W. van Zand voort, betreffende eene hem en zijnen rechtverkrijgenden verleende vergunning voor de oprichting van eene ijsfabriek aan de Heerenstraat aldaar, is beslist, dat daarbij ten onrechte bij wijze van voorwaarde was gesteld dat de vergunning voor een proeftijd zou gelden; en voorts, dat in dezen ook geen^ termen voor het verleenen van ver gunning slechts voor een proeftijd aanwezig waren; terwijl eene voorwaarde betreffende den werktijd is vervangen door voorschriften tot het plaatsen van een houten schutting, schermkappen enz. IJMUIDEN. De stranding van den stoomtreiter Gerard. Van hier meldt men aan de N. R. Ct.: Omtrent de scheepsramp den stoomtreiler IJM 167 overkomen, hebben de geredde opva renden het volgende bij hun aankomst te I jmui- den verteld, waarin een ernstige beschuldiging is opgesloten tegen het reddingswezen op het eiland Ameland. De Gerard was den 30sten October van IJmuiden ter visscherij vertrokken eu had een goede reis en goede vangst, zoodat men reeds den 5den November besloot naar huis terug te keeren. Door welke oorzaak is hier nog niet bekend de schipper is een bevaren stoomtrei- lerschipper doch vermoed wordt door een miswijzing van het kompas, geraakt de treiler Zaterdagnacht ongeveer 1 uur in.de Ameland- sche gronden. Het schip liep ongeveer een tien- mijls vaart en men bemerkte spoedig, dat men over een rif was heen geschoten. Wegens het slechte zicht en omdat men voort durend nog pogingen aanwendde om op eigen kracht vlot te komen, wélke pogingen vruchte loos bleken, ging men er eerst den volgenden dag toe over de scheepsboot uit te zetten, toen men in de verte land zag opdoemen, wat men begreep, dat Ameland moest zijn. 't Was toen Zondagmorgen half twaalf. Na met veel moeite door de branding het eiland bereikt te hebben, berichtte men aan de kustwacht aldaar het on geval den treiler overkomen en verzocht men onmiddellijk naar Terschelling te seinen en as sistentie te vragen. Men vernam van de kustwacht, dat de plaats, waar de treiler gestrand was, als zeer gevaarlijk bekend stond en dat men daarom de beide rea- dingsstations op het eiland Ameland zou ken nis geven van den nood, waarin schip en be manning zich bevonden, te grooter nog, indien het water ging wassen en de wind zou opsteken, zooals te verwachten was. Tegen 4 uur waren de stuurman en'4 matro zen, die met de scheepsboot waren weg geweest, bij den treiler terug en besloot men, nadat men eenige rust genomen had, de boot weer binnen te halen. Men bemerkte toen, dat ze water over genomen had, en de stuurman ging er in om het uit te hoozen, toen eensklaps de vanglijn brak en men de boot met den stuurman in groote vaart zag wegdrijven, om hem nimmer terug te zien. Door de duisternis was hij spoedig aan het oog onttrokken. en einde op het gevaar van het schip de aan dacht te vestigen, nog te grooter nu de scheeps boot weggedreven was en om toeschietende hulp attent te maken op het gevaar, waarin de stuur man moest verkeeren, stak men de noodseinen op, deed de stoomfluit onophoudelijk werken en stak men alle aan boord zijnde netten in brand. Men was aan boord overtuigd, dat men die noodseinen op het eiland Ameland moest hooren en zien, maar hulp bleef uit. Men ging een bangen nacht tegemoet, te meer, daar het water onrustbarend in het schip begon te rijzen en reeds de machinekamer water maakte. De wind wakkerde voortdurend aan en de branding deed het schip slingeren en hoe langer hoe meer in het zand zinken. Den volgenden morgen zag men een sleep boot naderen en waande men de redding nabij. De plaats om den treiler te naderen was even wel zeer gevaarlijk en een bijna geslaagde po ging om verbinding tusschen de sleepboot en den treiler tot stand te brengen mislukte ten gevolge van het slippen van den sleeptros. Verdere pogingen om verbinding te krijgen moesten om wind en weer gestaakt worden, wilde men de moedige bemanning van de sleepboot niet het slachtoffer van hun pogingen doen worden. Inmiddels zonken achterschip en middenschip in het zand weg en kantelde hei schip zoodanig, dat de negen menschen nog slechts met moeite een plaatsje op den voor plecht konden vinden. Zoo ging men den tweeden nacht tegemoet en steeds bleef hulp van de reddingsstations van Ameland uit. Men vond dit aan boord van den treiler onverklaarbaar. Na een zeer angstigen nacht, doodelijk vermoeid, uitgeput van het over slaande zeewater, van honger en dorst zag men tegen den middag van den volgenden dag de scheepsboot van de sleepboot met acht roeiers en een man aan het roer door de branding wor stelen en den treiler naderen. Bij deze negen nam men nog negen schip breukelingen op, omdat men geen kans zag ae redding in twee reizen te doen en zoo overbela- den ging men weer door de branding, om na bovenmenschelijke inspanning de sleepboot te bereiken. De mannen waren gered. Ze waren de bemanning van de sleepboot 0 zoo dankbaar, maar konden geen woorden van verwondering en verontwaardiging vinden voor het gedrag van de Amelandsche bevolking, die, ze waren er van overtuigd, geweien hebben in hoe grooten nood ze verkeerd hebben. Naar men ons mededeelde, zal naar dit zeker ernstig geval een onderzoek worden ingesteld. Door een oorlogsschip overJoomd. Omtrent de overstooming van den stoomtreiler St. Nico- laas heeft de schipper van den treiler nog de volgende bijzonderheden verteld: Onze vuren brandden helder, zoodat het niet mogelijk is, dat het oorlogsschip ons niet had kunnen zien. Waarschijnlijk heeft het bij zijn razende vaart ons te laat opgemerkt. Zeer be vreemdend is het, dat het oorlogsschip niet gestopt heeft en bijgedraaid is, tenzij het mede ernstige averij heeft beloopen. Onmiddellijk na de aanvaring zagen we nog drie andere oor logsschepen, voor zoover te zien torpedojagers, ons met groote snelheid voorbijstoomen. Geen van alle nad vuren op. Wij begonnen uit alle kracht te fluiten, te roe pen en te stakelen, doch er kwam geen hulp op dagen. Ons schip was aan stuurboordszijde bij den voorsteven van onder tot boven gespleten, Eenigen tijd daarna zagen we een stoom treiler naderen en we zetten de scheepsboot uit, die evenwel door een hooge zee werd wegge slagen. De naderende treiler zette daarop zijn eigen boot uit en haalde ons in twee reizen van boord. Het was toen ongeveer 1 uur in den nacht. Daar onze treiler nog niet geheel ge zonken was, bleven we tot den volgenden morgen in de nabijheid. De schipper en drie matrozen begaven zich daarop met de scheepsboot van den helpenden treiler, de Greuvers IJM. 140, weer naar het schip om verbinding tusschen de beide schepen tot stand te brengen en te trachten het schip op sleep te nemen. De verbinding werd tot stand gebracht, doch de St. Nicolaas zonk hoe langer hoe dieper weg. en men kon den treiler niet meer tegen de hooge zee optrekken. Door een stortzee werd de scheepsboot van de Greuvers tegen de Nicolaas opgeslagen, waar door ze grootendeels verbrijzelde. Met veel moeite hebben de opvarenden van de Oreuven toen met de lijnen de vier mannen door het water van de Nicolaas gehaald. Door wind en stroom waren de beide schepen zoo dicht bij het mïjnen- gebied gekomen, dat men, om niet met de beide schepen te bliiven, de lijn van de Nicolaas kapte, die in het mljngebied wegdreef. Desertie. De auditeur-militair bij den Haag- schen Krijgsraad heeft geëischt tegen J. R., milicien der infanterie, afkomstig van hier, ter zake van 3de desertie, 3 maanden militaire ge vangenisstraf. Personalia. Onze plaatsgenoot de heer J. F. A Jungbacker, heeft in den Nationalen Recl- teerwedstrijd Zondag 7 Nov. jl. te Wormerveei gehouden, weder een 2en prijs in de afdeeling solo's behaald. ALKMAAR. Diefstal van militaire goederen. Door de po litie wordt een uitgebreid onderzoek ingesteld, betreffende het ontvreemden van wollen dekens, behoorende aan het garnizoen alhier De opkoo- per D., bij wien de bewuste dekens zijn opge spoord en in beslag genomen, iai naar het Huis van Bewaring overgebracht, terwij 1 ook nog eenige andere personen werden gearresteerd. Zijlstraat Yeerstraat. efoon 1078 272 HOOFDKAAS ROLPENS gunstig bekende Geldersche Worst Brunswijker Leverworst Frankfurter Knakworstjes. Mainzer Zuurkool, nze zake 1 staan onder voortdurende tróle van het Scheikundig en bacte- ogisch bureau van de firma C. G IMEIJER Zdon. Wegens bizondere omstandigheden worden alle voorradige goederen waar onder de prachtigste over- en winter jassen, duffelsche jekkers, damesman tels, zwarte damesrokken, dames en meisjes mantelcostuums. Fijne 2e hands heerenpantalons. Beslist alles 2de hands kleeding, geen nieuwe katoenen rom mel. Regenjassen, Cape's. Tevens so- lied 2de hands schoenwerk. Alles moet tegen December uitverkocht zijn, m; akt vooral van deze uitnoodiging gebruik. Ook nog eenige fijne blauwe heeren Colbertcostuums en een fijn gekleed costuum met zijde gevoerd. Wegens den drukken toeloop Zondags open. Dus allen naar Spaarnwouderstr. fëo. 116 Bij de Amsterdamsche Poort. Kapitaal tU 00.000.— Geplaatst «n volgestort f 500.000.— .aasre Rekening-Courant, Wissels, Affecten, Coupons, Vreemd Bankpapier, Incasseeringen, deposito's, Assurantiën enz, VOOR GEWONE HUISHOUOWASSGttEN van 10 a 12 K.G. en daarboven niets eerlijker dan 10 CENT per K.G. ongeveer l3/4 ct. per stuk. Inlichtingen ook voor kleine of opgemaakte wasschen enz. Eansendlfkstraat 32, c. H. van Daalen. D. A. SMITS, Kruisstraat 4. - Kleine Houtstraat 49. Groote sorteering. -■ Billijke Prijzen. Telefoon 8338. waardoor een groot gat ontstaan was en het water het schip binnenstroomde, dat echter op zijn waterschotten drijvende bleef. ësnjt evoetRr dient U uwen kinderen een paar Wybert-tabletten mee te ^even, om ze voor den Invloed van het slechte weer te beschutten. Wyberi worden gemaakt van fijne drop onder toevoeging van.^ pepermunt, en brengen door vermeerdering van oen *pcc*- seltoevoer op natuurlijke wijze desinfectie te wc5®' besliste noodzakelijkheit indien er gevaar voor besmetting of verkoudheid aanwezig Een doos Wybert-tabletten 60 cent verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten. De firma Dr. H. Dr. P. Gelger te St. Ludwig L Elz.*verzendt gratis en franco een prachtige bonbon* nlere uli Alpaccazllvcr aan een ieder, die haar 20 bons toezendt, zooais een daarvan zich in elke doos wybert-tabletten bevindt.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1915 | | pagina 6