Uit de geschiedenis der Bulgaren. VAN OVERAL WETENSWAARDIGHEDEN iiopigo iioging-en om haar voorraad parfu- fumeriën ongeschonden over de gran te krijgen. liet lange wachten begon Gerrit te ver velen. Hij had toch niets aan ie geven en besloot naar de restauratie te gaan. Aan.de deur der visitezaal stond een lange, zware Pruis. Spoedig had deze bemerkt, dat het valies van den heer Bommel niet was geteekend met het gewone witte kruis. Dat kwam hem verdacht voor; die man was zeker een smokkelaar, die aan het scherp ziend oog der douane trachtte te ontkomen. Gerrit zag zich den toegang verspet! en of hij al beweerde, dat hij niets belastbaars bij zich had, hij moest naar de lange tafel zijn valies openen. Met groote zorg w..d het door woe ld en, werkelijk, daar kwam een kistje sigaren voor den dag. De douauier keek. den smokkelaar venijnig aan en begon ;te praten van boete, gevangenis en meer van 'die akelige dingen, die den armen man een [rilling over het lijf deden gaan. Bommel ver klaarde zich geheel onschuldig; hij wist niet, dat er sigaren in zijn valies waren; wel had hij tegen zijn vrouw gezegd, dat hij er pp reis noodig had, maar hij had niet kun nen denken, dat zij die in het valies zou hebben gepakt." Maar het hielp niet, hij had willen smok kelen, dus hij moest gestraft worden Bommel was doodsbenauwd, dat ze hem zou den inrekenen, en ging erbarmelijk te keer, dat de kommiezen medelijden met hem kre gen. Na nogmaals zijn onschuld betuigd te hebben, kwam hij na het betalen van 20 Mark weer vrij. Zijn vrienden hadden ijselijk veel schik in het geval en wilden absoluut een van die lekkere sigaren rooken. Goed en wel in den trein gezeten, begon Gerrit uit te pakken; de kist werd geopend en er zaten in,: een scheermes, zeep, zakdoeken, enz.; maar siga ren niet. Algemeene vroolijkheid der vrienden en kwaadaardigheid van den bedrogene, die 20 Mark had weggegooid. Maar er was nu een maal niets aan te doen, hij moest zich maar geduldig in zijn lot schikken. In Keulen kreeg de goeden man onder den invloed van het Duitsche bier al zijn vroolijkheid weer terug en de eerste dag van het verblijf werd heel prettig doergeb» acht. 1 Ook den tweeden dag uitstapjes en rij toer tjes en kijken naar de toebereidselen voor dbt; fameuzen optocht, die dén volgenden dag zou plaats hebben. Br was voel volk ia de stad, meer dan de vrienden hadden gedacht. Alvorens op reis te gaan hadden zij lechter een vernuftig middel verzonnen om telkaar niet te verliezen. Zij hadden een klein fluitje gekocht en Bommel was aangewezen om daarop „verzamelen" te blazen, voor het geval zij van elkaar mochten raken. Het was al laat in den avond, toen het gezelschap, na alle mogelijke bierkelders en bierhuizien bezocht te hebben, naar .iet hotel terugiieerde. Op eens merkte Gerrit Bom mel, dat hij alleen stond, hij had er whs naar staan kijken en was daardoor wat achter gebleven. Maar geen nood! hij haalde zijn fluitje uit den zak en floot zoo hard hij kon. Na een oogenblik wachtens nog eens. De uitwerking was echter geheel audets dan hij verwacht had. Van alle kanten kwa men politie-agenten aandraven met een paar geheime agenten en een hoop volk, en voor dat Bommel begrijpen kon, wat dat te be duiden had, werd hij bij de armen en bij den kraag gepakt en geducht dooreengoschud. Ook de vrienden kwamen op het hoeren van het afgesproken signaal bij elkaar en zagen tot hun schrik hun reisgenoot in han den der politie alsof hij wel een moord go- pi eegd had, iets waartoe ze hem echter niet in staat oordeelden. Bommel redeneerde wanhopig tegen zijn aanvallers, maar zij verstonden zijn gebroken Duitsch niet en namen hem mes mar het dicht bijzijnd bureau. Zijn vrienden volgden hem van verre en begrepen er niets van, 'waarom hun kameraad werd opgepikt- Ein delijk werd het hun duidelijk: Gerrit had liet signaalfluitje gebruikt, dat ook de Keul- sehe politie bezigt als ze assistentie noodig heeft. Vandaar die opschudding en vandaar ook de arrestatie van den man, rlie zoo noodeloos de hcele wijk-politie had in rep en roer gezet. Zo zagen het nu: de Duitsche Polizei laat niet met zich spotten. Vergeefs beproefden de vrienden hun ka meraad te verlossen. Al hun parlementeefen niet den ondercommissaris hieïp nio'Do po litie had het druk met de feestelijkhelea .en zou di n volgenden dag wel eens zien wat er met den arrestant gebeuren moest. 's Morgens vroeg waren de vrienden weer aan 't commissariaat om bun makker te ver lossen; maar net ging niet, eerst in deu namiddag, toen de optocht was afgeloopen, keerde Gerrit Bommel in het hotel op het Domplein terug. Hij was nu vrij, doch 't was gedaan met zijn plezier, 's Avonds giag hij nog uit, doch amuseerde zich niet en was blij, dat het gezelschap daags daarna weer naar huis ging. Onderweg peinsde hij over zijn ongelukkig avontuur. Hij was er erg verlegen mee, doch besloot zich goed te houden. „Zoo Gerrit, heb je je goed geamuseerd, was de optocht mooi?" vroeg zijn vrouw, toen hij thuis kwam. Gerrit aarzelde een oogenblik, doch antwoordde flinkweg: „Jawel vrouw, hij was mooi, heel mooi." In de Berliner Bossen Courier vertelt Dr. Paul Rohrtach het volgende uit de geschie denis der Bulgaren: Op den linkeroever van de Wolga, in de' nabijheid van de diêtrictsstad Spask, in het gouvernement Kasan, ligt een dorp Bolgary geheeten. Het onderscheidt zich in niets van andere groote Russische kerkdorpen dan door een merkwaardig oud bolwerk, dat grooten- deels nog bestaande, in een wijden kring met overblijfselen van ingestorte torens om de tegenwoordige plaats loopt. Blijkbaar heeft daar vroeger een oord van veel grootere beteekenis gestaan. Behalve de oude vesting werken vindt men daar een menigte graf- steenen en tal van antiquiteiten, wapens, mun ten en dergelijke dingen graait men uit de aarde op. De' munten, Arabische en oud- Armenische en andere reiken van het mid den van de zesde tot het einde van de tiende eeuw. De naam van de plaats herinnert aan Bulgarije. Inderdaad zijn uit deze buurt dan ook de Bulgaren gekomen en hier hebben hun bloedverwanten nog eeuwen geleefd, toen het Bulgaarsche volk op den Balkan zich reeds gevormd had. De Bulgaren zijn oorspronkelijk evenals de Madjaren leden van de groote Finsche volkenfamilie, waartoe ook de Finnen in het tegenwoordige Finland en ontelbare kleine restjes van volkeren in het noorden en oos ten van het tegenwoordige Russische rijk behooren. Het grootste gedeelte van het zoo genaamde groot-Rusland is door menschen bewoond, die van ras een menging zijn van slaviscfaen en Finschen oorsprong. De eerste Bulgaarsche vorst, wiens naam oris overgeleverd is, is Kubrat uit de zeven de eeuw na Christus. In dien tijd waren de Bulgaren door heel zuid-Rusland en den Bal kan doorgedrongen. Het gelukte echter don Byzantijnschen keizer, zooals reeds zoo vaak met dergelijke barbaarsche volkeren', hen in zijn dienst te nemen en tegen andere vijanden van het rijk te gebruiken. Kubrat-hielp kei zer Heraclius tegen de Avaren en werd tot Patricius van het Romeinsche rijk benoemd. Zijn zoon Asparuch stichtte tegen hst einde van de zevende eeuw het Donaurijk der Bulgaren, doordat hij de daar sedert de volks verhuizing gevestigde Slavische stammen voor goed onderwierp. Oorspronkelijk is dus Bulgarije een vreem de heerschappij van Finsche elementen op Slavisch gebied, dat de Siaven van hun kant de vroegere romaansche bevolking des :aads en den Byzantijnen afgenomen hadden. In den loop der eeuwen smolten echter heer- schers en onderworpenen samen tot een volk met Slavische taal en in hoofdzaak Slavisch karakter. Ethnografisch beschouwd zijn de Bulgaren dus zeer nauw verwant met de eveneens uit Finnen en Slaven ontstane Mus covite», terwijl de Ukrainers of zoogenaam de klein-Russen een ander Slavisch type vor men. £ij hebben ten tijde van de vestiging van het Russische rijk een zekere bijmen ging gekregen van het bloed der Gemaan- sche Warjagcren, Vikingen uit Zweden. Het nieuwe Bulgaarsche volk van beide kanten van den Balkan kreeg van uit By zantium het Christendom. De Bulgaren van de Wolga daarentegen werden Mohameda- nen cn wisten zidli daar tot den grooten in val der Mongolen in den aanvang der der tiende eeuw te handhaven. Omstreeks het jaar 1246 vertelt een Italiaansche monnik, die naar den opperchan der Tartaren naar Binnen-Azië trok, dat hij aan de Wolga het land gevonden had, dat Groot-Bulgarije heet te, in onderscheid mot het Bulgarije aan de Donau. In het Wolga-gebied wonen thans nog kleine Finscftie volken, die de Russen Mordwinen en Tsjoewsen noemen en die de overblijfselen vormen van h£t oorspronke lijke Bulgarendom. De eerste groote beheerscher der Bulga ren Simeon (omstr. 900) regeerde, behalve over't eigenlijke nu zoo genoemde Bulgarije, ever Macedonië, Albanië en het Griek&sbe Thessalië. Hij nam deu titel van Keizer of Czaar aan. Dit Czarendom handhaafde zich in afwisselenden omvang en met afwisse lende lotgevallen bijna vijf eeuwen lang. In het begin werd het eens hevig door den Rus- scben Warjagischen grootvorst Swjatoslaw van Kief in het nauw gebracht, die tegelij kertijd ook de Wolga-Bulgaren aanviel, om Slaven onder hen buit te maken. De eerste Tlnssiseh-Bulgaarsche oorlog heeft dus reeds duizend jaar geleden plaats gevonden. In 1393 veroverden de Turken de residen tie van den Bulgaarschen Czaar Ternowo, tussehen den Midden-Balkan en de Donau. De laatste Bulgaarsche czaar Iwan Sisman de derde, sneuvelde in het Rhodopegebergte ih de buurt van het tegenwoordige grensge bied tussehen Bulgarije en Servië in een strijd tegen de Turken. Vijf eeuwen lang stonden de Bulgaren onder Turksche heer schappij en de herinnering aan het groote Bulgaarsche rijk raakte zoo in vergetelheid, dat ten slotte in Europa nog 6lechte weini gen den naam der Bulgaren kenden. Die na tionaliteit der Bulgaren bleef echter be waard, omdat de Turken evenals in Servië, Bosnië en Griekenland, zich geen moeite ga ven om den Islam in te voeren. Zij gaven er veeleer de voorkeur aan te heerschen over onderworpen belastingbeta lende ongeloovigen. Slechte een klein ge deelte van de Bulgaren, de zoogenaamde Po- maken, in het Rhodope-gebergte, en een aantal onde adellijke families namen als een soort van voorrecht den Islam aan. Zij behielden echter evenals de tot Mohameda- nen geworden Slavische sekse, in Bosnië hnn Slavische taal en daarmee ook een zekere eenheid met hun volk. Als men eenige onbeteekende verschijnse len buiten beschouwing laat, kan men zeg gen, dat het opnieuw ontwaken der Bulga ren begint onder den Russisch-Turksohen oorlog van 1828/29, die Russische troepen naar Adrianopel bracht en onder de Bulga ren de gedachte van vrijlbeid wtekte. De geestelijke prikkel ging na dezen oorlog uit van die Bulgaren, die in Rusland of Oosten- rijk-Hongarije tot welvaart en ontwikkeling waren gekomen. De groote menigte van het volk bestond echter uit boeren zonder ont wikkeling. Het is verbazend zoo snel als de Bulgaren na het herstel van hun onafhankelijkheid de gevolgen van den oorlog van 1877/78, die tot op dat oogenblik een onontwikkelde vormlooze, bijna geheel analphabetische me nigte hadden gevormd, in ontwikkeling en politieken- en militairen aanleg naar boven kwamen. Men zou gemeend hebben, dat bier alie voorwaarden ontbraken tot de snelle ontwikkeling van een levenskrachtigen Staat Onder de Bulgaareche aanvoerders, profes soren, diplomaten en bank-directeuren vindt men dan ook ternauwernood merschen, die onder zijn dan tegen of even de vijftig. Want eerst na 1878 kou men in Bulgarije in eenigs- zins aanzienlijken omvang inrichtingen var onderwijs stichten. GEWAARWORDINGEN VAN EEN GEWONDE. Door de Duitsche pers doet een brief van een Russisch officier de ronde, die ecu be langwekkende schildering geeft van de ge voelens van een gewonde gedurende den slag. Men leest daarin: Plotseling had ik het gevoel, alsof ik een hamerslag in mijn rug lcreeg. De strot wierp mij omver,'maar eigenlijke pijn voel de ik niet. Ik vroeg mij verbaasd af, wat dan eigenlijk gebeurd was. Het was als drukte er een zware last op mijn schouders. Ik dacht, dat de ontploffing van een gra naat in mijn buurt mij met aarde en zand overdekte. Ik probeerde op te staan, maar het ging niet. Ik werd eenigszins onwel en bleef liggen. Mijn onpasselijkheid werd erger, mijn schouders schenen to branden. Ik vorrwrde mij niet cn wachtte de dingen, die komen zouden af. Het suisen. van de granaten en shrappels nam toe. Het gehikte mij een zak onder mijn hoofd te schuiven. Ik kroeg een gevoel van vrees. Als mij nu plotseling nog een ander projectiel trof? Ik licht hal, hoofd op. De granaten barsten op vrij grooten afstand. Eenige soldaten lagen onbeweeglijk op den grond. Toevallig viel mijn blik op mijn handen. Ze zaten vol bloed. En eveneens mijn horst en de eene schouder. Ik ben gew.md, dacht ik bij me zelf. Zoo bleef ik tien minuten liggen, zocd r g dachten, .onder gevoe'eus. Toen echter de pijn toenam en steels meer brandde, pakte ik krampachtig den zak aan en sleepte me moeizaam voort, tot ik ge vonden werd BRIEVEN DOOR DE LUCHT. Het komt in dezen oorlog vaak voor. dat vliegers pijlen laten vallen, waaraan voor uitgenoodigd Daar de bergen te gaan, en terher-een' „CONCERT DEIi MOGENDHEDEN" innering aan de gebeurteniseen van den verloo- pen jaarkring herdenkingeboomen te planten. IN OLD-EGYPTE, De „Punch", het bekende Engelsche karika- turenblad, gaat er prat op, de uitvaiuer te zijn van het gevleugelde woord „het concert der mo gendheden". Tijdens den Krimoorlog is in dit den vijand bestemde mededeel in gen, op pa- KUNSTLEDEMATEN MET NATUURLIJKE blad nl. een teekening verschenen, voorstellende SPIERBEWEGING. de heerschen der Eurcpeesche stateni ahorkest leden met muziekinstrumenten op den schoot te Het aantal invaliden, die in den oorlog han- zamen zittend. De oorsprong van het beeld is den of beenen verloren hebben, is ontzettend hoog echter eenige duizenden jaren ouder. In de Egyp- en hoe technisch volmaak* kunstledematen ook tische collectie van het museum te Turyn be- r, mogen zijn, het blijven toch voor het lichaam vmcit zich een papyrus, die een beschrijving van naam en adres droeg. Caesar vertelt, dat vreemcje aanhangsels. Professor Stodola, hoog-j de oud-Egyptische binnenlandsche politiek met bpti (Tnllisc.be nnter een brief, die aan Quin- leeraar je Zürich, bespreekt nu in de „Zeitschriftteekening illustreert. Deze teekening stelt pier geschreven, zijn vastgehecht. lieede in de oudheid werd een dergelijke methode gevolgd. Koning Philippus van Ma cedonië zou in het jaar 353 vóer Ohristus bij de belegering van Methone zijn rechter oog door een pijl zijn kwijtgeraakt, die zijn een Gallische ruiter een brief, die aan Quin tus Cicero gericht was en waarin ontzet be loofd werd, aan den riem van zijn werp spies bond en toen in bet door den vijand omsingelde kamp slingerde. Van Frans van Sielungen is historisch bewezen, dat hij bij de belegering van Trier, in September 1522, een hoeveelheid open brieven, aan pijlen gebonden in de stad deed schieten, om haar burgers op te ruien tegen den aartebissohop en ze over te halen tot overgave van de vesting. Zelfs heeft men met succes gepoogd, door middel van holle kanonskogels brieven te Deutscher Ingenieure" de mogelijkheid, deze kunsthanden geheel normaal beweegbaar te ma- ken door de spierkracht, die in de andere lichaamsdeelen achtergebleven is, als energie bron te gebruiken. De spieren, die bijv de hand bewegen, bevin den zich hoofdzakelijk in den onderarm. Gaat de hand verloren, dan zijn de spieren nog ge zond; pas na zeer lange werkeloosheid kunnen ze zich niet meer wilskrachtig samentrekken. Om deze krachtbron productief te maken, moet nu de chirurg de spieruiteinden, de zenuwen met huid verzenden en met documenten kan worden hek leen en en zoo afmaken, dat ze een goed me- bowezen, dat zulk een kanonskogel post bij, chanisch aangrijpingspunt vormen, de belegering van Neuss door Karei den. De cnirurgen achten het idee zeer wel uitvoer- Stoute inl475, gedurende een geheele maand, ^aar €n door een ander hoog leeraar zijn reeds van 21 April tot 22 Mei, van genoemd jaar, enkele opera hes uitgevoerd, die voorloopig uit- heeft bestaan. Karei heeft de stad Neuss stekend gelukt zijn. Na het heelen en aanzetten belegerd, waar de nood van dag tot dag van kunstledematen zal pas uit te maken zijn, grooter werd, daar keizer Prederik de Der de met de toegezegde ontzettingstroepen niet "kwam opdagen. Eindelijk kwamen de Keu lenaars den Neu&sers te hulp. Zij zochten een veilige stelling op, bij het 'tegenwoordige dorp Hamm, konden den be- jaar geleden uitgevonden. Als uitvinder wordt of de methode ook werkelijk blijvende waarde heeft. DE EERSTE ONDERZEEBOOT. De eerste onderzeeboot werd ongeveer 300 legerden ook meermalen door roekelooze boodschappers, die door de gelederen der be legeraars wisten te glippen, berichten doen toekomen. Toen echter de belegeraars steeds de Hollandsche arts Cornelius Drebbelius ge noemd. Deze, een persoonlijk vriend van koning Jacob I van Engeland, wandelde in 1620 langs den waakzamer werden, probeerden zij bet op 21 Theems en zag daar visschersbooten voorbijva- April met behulp van een kanonskogel, om ren, waaraan bevestigd waren de bekende houten een brief naar Neuss te zenden, welke in Neuss neerkwam, toen daar juist een pro cessie gelhouden werd. Twee kogels vielen in het water, een werd er opgevischt en stuk geslagen. De belegerden trachtten een week kisten met rondom gaten waarin de visch be waard wordt. Werd er zoo'n kist van het bootje losgemaakt, dan kwam het hooger op het water te liggen. Dit bracht Drebbelius op de gedachte, door later, op dezelfde manier antwoord te ge- middel van zulke waterkisten een heel schip 1 ven: de kogel kwam echter in den Rijn te recht. De Keulenaars daarentegen hadden met andere schoten op 2 en 4 Mei succes en ein delijk gelukte het den inwoners van Neuss, hun vrienden een post per kogel toe te stu ren. Deze brief van landgraaf Hermann, den dapperen bevelhebber van Neuss, wordt in het Keulsche archief bewaard. Het brieven- sdhieten duurde zoo voort, en op Zondag voor een marcheerende muziekkapel, aangevoerd door Ramses den Grooten in de gedaante van een harpspelenden ezel. Hem volgt een cither- tokkelende leeuw, die Ethiopië voorstelt; Noords Egypte, als krokodil verkleed, blaast op de schal mei. De stoet wordt gesloten door een phantas- tisch dier, dat zoölogisch niev te verklaren is, en op de fluit speelt. De origineele teekenaar van deze papyrus geefi onzen huidigen journa listen nog steeds recht, van het „concert der mogendheden" te spreken. DE GALLISCHE HAAN. Geen dier uit de heraldiek zal zooveel lotswis selingen ondergaan hebben als de Gallische haan, die herhaaldelijk tot symbool van het Fransche volk gekozen, evenveel maal daartoe onwaardig verklaard werd. De haan kwam het eerst voor op de republikeinsche assignaten, het waardelooze papiergeld van de Fransche revo lutie. Deze „het licht en den morgen van een nieu wen tijd verkondigende haan" werd door Napo leon afgeschaft. De keizer wenschte geen dier, dat op mesthoopen leefde en door vossen gegeten werd. De Bourbonsche lelies, symbdol van het oud-Fransche koningsschap, kon hij niet kiezen, hij nam dus den adelaar van de Romeinscbe Caesars als zinnebeeld van Frankrijk. Lodewijk XV11I voerde in 1815 de lelies weer in en deze bleven gehandhaafd tot de Juli- revoiutie die Karei V van den troon verdreef. Louis Philippe moest een neuw symbool zoeken; met de lelies had het volk afgedaan en hij, de burgerkoning, durfde niet grijpen naar den trot- schen adelaar van een Napoleon. Zoo werd dus de haan der assignaten in eere na Pinksteren, op 21 Mei, was men reeds zooveel behendigheid machtig geworden, dat op de mededeeling der Keulenaars, dat de aei was men reeus v0rsten te Moskou gegeven. zooveel behendigheid machtig geworden, dat Dg waterbouwkundige Robert Byk geeft de volgende beschrijving van de onderzeeboot: ze onder water in een vlot te hangen en met riemen hersteld en heerschte, tot de adelaar van Napo- i i- u t-t 1 i je(m jjj kem wijken deed. Na den slag van Sedan werden echter Napoleon en adelaar verbannen en de derde republiek keerde tot den haan terug. De bepalingen der wapenkunde, die huisdieren, uitgezonderd honden, stieren en paarden, op wapens verbieden, werden door Frankrijk niet nagekomen en zoo is de heroïsche haan het zin nebeeld van de moderne Fransche republiek ge bleven. voort te bewegen Door glazen wanden kon men in het water zien. Op zoo'n manier, meende Drebbelius, zou men vijandelijke schepen kun nen doorboren. De luchtverversching in deze boot zou geschie den door een lange, boven water uitstekende buis. Twee van zulke schepen werden gebouwd; in een van hen deed de Engelsche koning een tocht op de Theems, het andere werd den groot- KUNSTMATIGE SAMENSTELLING VAN m Neuss belegerden m dezelfde week zou- werd door 12 riemen voortbewogen en ging dan Zooals men weet ontstaat natuurlijke kool, den worden bevrijd, zij reeds een hier gedurende verscheidene reizen 12—15 voet onder steenkool, bruinkool en turf door het vergaan antwoord ontvinger»^ „_ixr. i water. Byk spreekt niet over de luchtverver-Van plantaardige organismen. De steen- en DE BEBOSSCHING IN LH1JN A. sching, maar Drebbelius' schoonzoon verklaarde bruinkoolvorming had eeuwen geleden plaats, De bebossching van Ghina dat vroeger ddor later, dat deze ontdekt had, dat de lucht een turf wordt nog dagelijks gevormd. Een voor- zijn houtrijkdom veel andere landen overtrof, fluidum voor de ademhaling bevatte, en dat hij waarde voor het ontstaan van kolen is de aan- maar die op roekelooze wijze door de bevolking daaruit een vloeistof gemaakt had en die op reis wezigheid van water ii, een min of meer sterken meenam. druk. Hiermee zou hij dus de vloeibaarmaking van uitgebuit is, maakt thans een punt van zorg uit bij de tegenwoordige regeering. De president Joeantsikai, door deskundigen echtej. met rech). betwijfelt 0p den boeg van de celstof en "andere koolhydraten steenkool en zelfs voorgelicht, is tot de overtuiging gekofnen, t boot bevond zich nog een kruitmijn, waarmee anthraciet te fabriceeren. Hiervoor werden cel- Door het toepassen van zeer hoogen druk is de zuurstof ontdekt hebben, wat de wetenschap het onlangs twee Ehiitschen chemici gelukt, uit vliegen. JOODSCHE VORSTENGESLACHTEN IN DEN KAUKASUS. de jaarlijksche overstroomingen der reuz- rivieren verband houden met ontbossching der bergen, en heeft tot strenge doeltreffende maat regelen besloten. j In den Hemeltempel te Peking is een boom- j kweekerij aangelegd, waaruit hot vorig jaar Onder de Kaukasische vorsten bevinden zich reeds een half millioen boompjes betrokken zijn afstammelingen van de oudste Joodsche ge- ter beplanting van de aan boomen arme bergen slachten uit het Russische Rijk Er is daar geen westelijk van Peking. Reeds het»volgend jaar vorstengeslacht dat zijn stamboom niet volgen denkt men het dubbele daarvan beschikbaar te kan tot de oudste tijden der Joodsche geschie- krijgen i ^en's £n ^et 's historisch feit, dat verschil- Teneinde de bevolking tot bescherming van If"Joden meer dan 2500 jaar geleden naar 11 i r. j - den Kaukasus kwamen. Na de verovering van den aanplant op te wekken heeft de regeering door den kon v£m A de boomcultuur m verband gebracht met de deze het ovenvonnen vofk naar den tot Assyria godsdienstige beschouwingen der Chineez.en, op behoorenden Kaukasus. Hun aantal vermeer- W runt van vereering der voorouders. Om aan derde do0r uit Babylon en Palestina komende het groote belang der ambtelijke bemoeiingen Joden. Verschillende* naburige stammen, waar in deze zaak uitdrukking te géven plantte de onder de machtige Chazaren, namen hun geloof plaatsvervangende minister van Landbouw na- over, waardoor het aanzien der Joden zeer bij Peking eigenhandig een aantal boomen; de steeg. Toen de Russen den Kaukasus verover- minister deed hetzelfde op den purperheuvel bij tverden veel Joodsche^ stammen Grieksch Nanking in tegenwoordigheid van buitenland- scho aigevaardigden, hooge provinciale en men een vijandelijk schip in de lucht kon laten stof, hout, turf enz. in gesloten vaten met toe- voeging van water verhit. De temperatuursver- hooging veroorzaakt een enorme stijging van dea orthodox. De Osseten Tsetscharvzen, Zaccho- ren, Mingreliërs. zijn alle afstammelingen van Joden en hun hoofden hebben alle den rang van plaatscluke ambtenaren en oommisa.ee van ver- De yorsten yan Mingrdië yoeren den titel schillende corporatiën en scboleD. Dadiaan, wat hun afstamming van David aan- Bv die gelegenheid maakte de minister be- duidj en een Dadiaan van Mingrelifi was in kend dat bij de wet een ..boomendag zal worden 1887 candidaat voor den Bulgaarschen konings- vnstgep^-H. Op dien dag wordt de bevolking troon- druk, die soms wel op 5000 atmospheer kan worden gebracht. Bij geringer druk ontstaan stoffen met een koolstofgehalte van ongeveer 84 pet, bij maximum-druk en een verhittingsduur van een paar honderd um, is het stof, stikstof, waterstof en het voor de natuurlijke kool vooral karakteristieke methaan (mijngas). Het aldus verkregen preparaat stemt voldoen de met den steenkool overeen en het werk, waar voor de natuur duizenden jaren noodig had, is op het laboratorium in enkele uren afgeloopen. PAPIEREN reddingsbooten voor ONDERZEEËRS. Een Japansch zeeofficier, admiraal Yokoha ma, is er in geslaagd papieren reddingsbooten te maken, die vervaardigd zijn uit de vezels van de moerbeiboom. Het papier is bijzonder taai en houdbaar. De moeilijkheid was, het papier waterdicht te maken, wat gelukte door een bijzon dere chemische behandeling, die het niet alleen waterdicht, maar ook steviger maakte. Twee og' elkaar gelijmde bladen konden door twee tegen over elkander staande personen niet stukgelmk- ken worden. Dit waterdichte papier kan r- scheidene uren in het water liggen, voor hc ondoordringbaarheid verliest Na versclpju, m "«fdjaFPTS^-yrarj I P" --- -- - xuuuijimg STEENKOOL.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1915 | | pagina 8