UIT DE PROVINCIE BERICHTEN ÜIT ONZE yOKIGE OPLAAG binnenland. Op de voordracht voor onderwijzer &an school voor li. O. no. 6 zijn geplaatst: P. Oijen van Rijssen; J. Stolp van IJ lden on J. Hoogbruin van Velsen. Benoemd wordt de heer Oijen. Op do voordracht voor onderwijzer aan school voor U. L. O. lett. A. zijn ge- laatst^G. Boswinkel, te Wecsp; C. J. A. n, te' Gorincliein, en J. Ringeling, te Dord- ht. Benoemd wordt dc lieer Boswinkel. Benoemd worden in de commissie inzake e èalarisregeling der ambtenaren de heeren ie .hadden ingediend het voorstel om de emissie te benoemen. Allen aanvaarden de benoeming. Daarna wordt de vergadering te 6.40 ge- loten. HEEMSTEDE. Gemeenteraad. Gi.-t. i eamiddag om drie uur kwam do gc- :C-enteiaad in openbare vergadering bijoen. Voorzitter is de burgemeester. Afwezig de heer v. d. Plas. Vastgesteld wordt Herziening no. VII van l uitbreidingsplan, betreffende de oraleg- ;ing van den projecticweg no. 030 bij dc er k laan. Voorgesteld wordt, op dien omgelegden ojec.ieweg een servituut van weg te vesti- on, ten taste van de heeren J. H. H. n P. J. J. v. d. Putten. Goedgekeurd. B. en W. doen den raad eeu voorstel t overname van een gedeelte van de Oos- rhoutiaan van den heer Mr. W. van Hulst, dvoeaal te Velp. Goedgekeurd. B. en W. steden voor met ingang van Januari a.s. de verdere huur van ecu ge- ocliö aan wijlen den heer K. Dijkstra E.H.zn. erbuurd water van da Leidsehevaarc nabij de Zandvoortschelaan, te dooa eindigen en enoeind gedeelte water .weder voor den pu- iieken dienst to bestemmen. 'Aangenomen. B. en W. doen den raad een voorstel tot uitbreiding d r duinwater.eding en wel: a. in den Leidschevaartweg door aanleg van een 'rieduims buis ter lengto van plm. SO meter :m zuidelijke richting van de Zan Ivoortsehe- iuaa at eu b. in de Zu'.derhoutlaan door aan- van een drieduims buis ter lengte van l.m. 00 meter. Goedgevonden. B. en W. stellen voor over te gaan tot het doen aanleggen van eene laagspannings- kaoet in de Zuiderhoutiaan, waarvan do ge zamenlijke kosten worden geraamd op f 520. iXHii den aanvrager is een verbruik van t 6j per jaar, gedurende minstens G achter- 1 een volgende jaren gegarandeerd. Aange- - nomen. b. eu W. stellen voor, r ver te gaan tot hei rooien van boomen als: 13 ieppen in de r..raus.aan; 7 iepen op den Broastieweg; 9 J iej>en op den Binnenweg; 1 beuk op de lverk- utuu; 4 iepen in de Raadhuisstraat, 5 iepen Oj den Achterweg en een gedeelte opgaand eikeuhaknout in Groenendaai, met den 3par- ren.ianpiant hierbij. Verder om ecu aantal - beplantingen te doen aanbrengen van eiken, straat, Eindenhoutstraat, Yredeahofstraaten esdoorns, iepen enz., in de van Hogendorp- eeu aantal andere wegen. Isa eenjge discussie goedgekeurd. B. en W. doen den raad een voorstel in zage medewerking tot middenstands-crediet en stenen voor ten aanzien daarvan ook hier, a.s eiders, eene regeling te treden. De reeeiing wordt, conform het voorstel van B. en W., vastgesteld. Naar aanleiding van een adres van het Bestuur van het Kruisverbond „St. Jozef' stellen B. en W. voor te bestuiten i,n de uigemoeue politieverordening do eerste alinea van art. 2i te lezen als volgt: „Met bo ;te van ten hoogste f 10 wordt gestraft ieder tapper of diens vervanger, wiens tapperij tussehen tl uur 's avonds en tien daarop volgenden dag 7 uur 's morgens voor het publiés, is geopend.'' Goedgekeurd. Door het Bestuur van de AMeeting Haar lem van den Alg. Nederl. Typografenbond is verzocht, om het drukweik dezer gemeen te te doeu uitvoeren op. die drukkerijen, waarvan de eigenaar of benoordc lid is van den Bond van Boekdrukke rijen on vol doet aan de contractueels bepalingen, ver vat in het collectieve con.raet, ges oten tus sehen genoemden Bond van Boekdrukkerijen eenerzijds en vier werkliedemorganisaiies iü ue typografie anderzijds. Aangezien geen eigenaren of beheerders van drukkerijen in deze gemeente lid zijn van voornoemden bond, en dus bij inwilliging van het verzoek geen drukwerk voor deze gemeen e bij de aihier gevestigde drukkers zou mogen gedrukt worden, stellen B. en W. voor op het adres afwijzmd te beschikken. Aldus Ireeloten. Belasting op de openbare vermakelijkheden. B. en doen den raad een voorstel tot vaststelling van verordeningen op de heffing en invordering eener inkomstenbe lasting op openbare vermakelijkheden, waar over we reeds uitvoerig hebben bericht. Ar tikel 1 ia gewijzigd. Het luidt thans: Van openbare vermakelijkheden wordt in deze gemeente eeiie belasting geheven. Onder vermakelijkheden worden verstaan: de voorstellingen in bioscooptheaters; de voorstellingen met afwisselende program ma's of met lichtbeelden,, paardenspellen, voorstellingen van specialiteiten en derge lijke; voorstellingen, andere dan die hier boven gonoemd, wedstrijden, tentoonstellin gen en voordrachten, waarbij al 0f niet ge legenheid tot dansen wordt gegeven; zang en muziekuitvoeringen voor zoover 'daarbij gelegenheid tot dansen wordt gegeven. Met bioscooptheaters worden gelijkgesteld al die Inrichtingen, waar klnematografische, bioscopische of andere dergelijke voorstel lingen worden gegeven, zulks zoolang dit plaats heeft. Zonder discussie en z. h. s. wordt de ver ordening aangenomen. B. en W. doen den Raad een voorstel tot aankoop van do Manpadslaan, têneinde die laan in een beteren toestand te kunnen brengen, 'fc geen h. i. alleen afdoende kan geschieden, wanneer de gemeente eigónarés van dien weg is. Zij deelen den Raad mede, dat het hunne bedoeling is een rijweg aan te leggen van 6 M. breedte. De kosten van aanleg worden begroot op pLm. f 67C0, zoodat met inbegrip van aan koopsomman, overdrachtskosten en kosten van bijkomende werken een bedrag van f 8000 wel niet overschreden zal worden. De heer van Meeuwen stelt voor, deze werken aan te besteden, en niet in eigen beheer te nemen. De Voorzitter zegt, dat eigen beheer beter is. De gemeente heeft dan zeggen schap en een belangrijke factor is, dat we clan zorgen kunnen, dat Heemsteedsche werklieden den arbeid verrichten. Hij weet ook niet of (wat de lieer van Meeuwen be weert) publieke aanbesteding bezuiniging zal geven. De heer Peperkoorn voelt wel voor het voorstel van Meeuwen, maar hij meent, dat in dezen tijd voor de arbeiders eigen beheer beter is. De heer Honig wil ook eigen beheer, maar dan ook goed toezicht, dat er ge werkt wordt en we geen lijntrekkerij krij gen. De Voorzitter zegt, dat er zeker op gelet zal worden. De heer van Meeuwen pleit nog eens voor openbare aanbesteding; lüj wil de goed koopste weg, en dacht, dat aanbesteding die was.» Hij hoopt echter, dat liet inzicht van B. en "W". juist zal zijn en trekt zijn voor stel in. De Voorzitter geeft de# heer van 'Tien li oven eenige inlichtingen over de beplanting met Canadapopels. Daarop wordt het voorstel van B. en W. z. li. s. goedge keurd. B. en W. adviseeren gunstig op een adres van liet Bestuur van de Vereeniging tot bevordering van de belangen van de bewo ners van de beide oevers van het Zuider- Buiten-Spaarne, 0111 voor het onderhouden van een roeiboot-veerdienst tussehen de ge meenten Heemstede en Haarlemmerliedé .én Spaarnwoude over het Zuider-Buiten-Spaar- ne, ter plaatse van de Vijverlaan in het Haarlemmerhoutpark, een subsidie te willen verleenen van f 50 voor het jaar 1915. Goedgekeurd. De autobus De Maatschappij tot exploitatie van den autobusdienst verzocht een suDsidie van f 1000; B. en \V, 'stellen voor afwijzend te beschikken. Dit wordt van de agenda afgevoerd, daar de Raad van Commissarissen de aanvrage ingetrokken heeft. Een duurtetoeslag. B. en W. doen den raad een voorstel inzako toekenning van een duurtetoeslag aan ambtena ren en werklieden in dienst der gemeente. Ze stellen voor te besluiten: I. aan de ambtenaren, beambten en werk lieden der gemeente, vermeld op de bij dit be sluit behoorende lijst een toeslag voor eons toe te kennen van 15 en bovendien een toeslag voor eens van 3 voor elk kind, waarvoor vol gens de berekening in het voorstel van den heer Dr. Droog, aangenomen in de vergadering van 29 April 1915. een wekelijksche toeslag wordt gegeven, zullende de uitbetaling geschieden op Zaterdag 4 December 1915; II. te bepalen, dat het onder I genoemde voorstel, aangenomen in de vergadering van 29 April 1915, met weglating van do laatste zin- snede, geldig zal blijven tot aan liet door den Raad te bepalen tijdstip; III. te bepalen, dat B. en W., wanneer hun nador mocht blijken, dat op de onder I genoemde lijst iemand niet voorkomt, die volgens de be doeling van hun voorste! van 8 November 1915 daarop had belmoren voor te komen, gemach tigd zijn de lijst met die persoon aan te vullen. De heer De Wilde juicht het voorstel toe, doch wil het nóg breeder opvatten. De kinder toeslag wil spr. echter toepassen voor allen, en niet vclgen9 het idéé van Dr. Draog. Hij maakt hiervan een' voorstel. De heer Poperkorn merkt op, dat. den arbeiders in dezen tijd de gelegenheid ontbroken heeft, een spaarpotje te maken, zoo ze andere voor den winter konden doen. Daarom willen B. en W. den arbeiders ineens een toeslag geven. Het voörstol-de Wilde wordt met 83 st, verworpen. De heer de Wilde wil den toeslag ook aan losse arbeiders toekennen. En wel aan die losse werklieden, die thans in dienst zijn. De Voorzitter vindt dit onbillijk tegen over de arbeiders, die in het voorjaar los waren. De heer Peper korn vindt het groote bezwaar, dat er noodgedwongen onbillijkheden zullen worden geschapen; de grens is zoo moei lijk te bepalen. De heer De Wilde wil als grens nemen die werklieden, die één jaar onafgebroken in lossen dienst zijn geweest. Na nog eenige discussie over dit punt wordt het voorstel aangenomen. Daarop wordt het ge heel© voorstel goedgekeurd. Punt 16, de vaststelling van een bijzondere regeling betreffende de bevordering van de verzekering tegen do geldelijke gevolgen van werkloosheid, wordt aangehouden, naar aanlei ding van een nadero circulaire van den Minis ter van Financiën. B. en W. zullen nu de zaak nader moeten bezien. B. en W. stellen den raad voor, dat de burge meester, zich inzake de levensmiddelen voor ziening (regeeringsg-roenten enz.) garant stel lende, geacht wordt dit te doen voor de gemeente zoodat do garantie feitelijk door de gemeente wordt gedragen. Wordt goedgekeurd. Punt 18, een comptabiliteitsbesluit, wordt goedgekeurd. Begrootingen. Da begrooting van het gemeente-gasbedrijf voor 1916, bedraagt in ontvangst en uitgaaf f 253.549.40, met een geraamde winst van 8956,40. Ze wordt goedgekeurd. De Begrootingen van het electriciteitsbedrïjf, het Duinwaterbedrijf en van liet Burgerlijk Armbestuur, bedragen onderscheidenlijk aan totaal van inkomsten en uitgaaf 24,076.80, 38.265 en 8203,12. Alle drie worden ongewijzigd goedgekeurd. Het rapport van de financieele commissie over de begrooting van het B. A. geeft in over weging, de bezittingen van het B. A., behalve in het. Grootboek Nat. Schuld te beleggen in an dere solide fondsen. B. en W. zeggen toe, te zul len onderzoeken oï dat mogelijk i# Gemeentebegrooting. Aangeboden wordt de gemeentebegrooting voor 1916, bedragende in ontvangst en uitgaaf totaal 599,507,30. De heer Honig brengt dank aan den secre taris en den directeur der waterleiding, voor de duidelijk uitlegging in deze begrooting. .By post 89 (onderhoud straten, stofbestrij- ding, geraamd op 4000) vraagt de commissie, zooveel mogelijk alle ingezetenen hiervan te doen profiteeren, wat dc Voorzitter toe zegt. Bij. Post 110 (onderhoud rijwielen, geraamd op 500) vraagt de commissie nadere toelicli- aing. Die wordt gegeven door den Voorzit ter, die mededeelt, dat B. en W. hebben ge meend dezelfde methode te moeten gaan volgen, als in Bloemendaal toegepast wordt. Daar levert een rijwielhandelaar voor 50 ieder jaar een nieuw rijwiel aan de politie; B. en W. zullen nu prijsopgaven vragen en dit systeem ook volgen. Bij post 118 (ophalen liaardasch en vuilnis) klaagt de commissie over ongeregeld ophalen. De Voorzitter zegt, dat de aannemer van dit werk naar aanleiding van klachten beboet is. B. en W. denken wel over gemeentelijke ex ploitatie van dit werk, waar echter voor het volgende jaar niets van komen kan daar do tijd te kort is. Ze zullen het alleen nog voor het volgende jaar aanbesteden en dan zien, hoe het gaan moet. Bij post 153 vraagt de commissie uitbreiding van de toelage aan ouders van kinderen, die scholen te Haarlem bezoeken. B. en W. zeggen toe, spoedig met. een voorstel te zullen komen. Zonder verdere besprekingen wordt de b&- grooting z. h. s. goedgekeurd. Medegedeeld wordt, dat zijn ingekomen eenige missivs van Ged. Staten, mt goedkeuring van raadsbesluiten. Nog kometj 8 voorstellen in behandeling, aangekondigt op de suppletoire agenda. Verstrekking van goedkoop© brandstof. Dc uecr 0. Tromp heeft voorgesteld, om aan gezinshoofden of daarmede gelijk te stel len personen, wier jaarlijksch inkomen niet meer bedraagt dan f 1000, tut den cokes- voorraad der gemeente-gasfabriek cokes to verstrekken en wel 1 II.L. per week en per gezin tegen den prijs van f 0.35 geklopt en f 0.59 ongeklopt te leveren vanaf het fabrieks terrein, en in verband hiermede aan 13. en W. een blanco crediet te verleenen. Naar aanleiding daarvan schreven B. en W. o. m.Wij kunnen u mcledeelen, dat te voren deze aangelegenheid reeds bij ons College een punt van behandeling heeft uit-, gemaakt, tengevolge waarvan onze Voorzit ter gemachtigd was met liet Plaatselijk S.eun- eomitó te bespreken, of dit bereid kon wor den bevonden zich te belasten met de distri butie van cokes tegen verminderden prijs aan de ingezetenen. De regeling hadden wij ons daarbij zoo gedacht, dat het Steuncomité den gewonen prijs van f 0.75 per H.L. oiigeklopt zou be talen aan het Gemeente-Gasbedrijf en van do Gemeente zou ontvangen nis subsidie een bedrag van f 0.15 per H.L. vCrstrekTe cohes. De iiad re regeling van de betabng der subsidie aan het Steuncomité zou dan. aan ons College kunnen worden overgelaten. Wordt geklopte cokes gawsnscht of thuis bezorging, dan wordt daarvoor de prijs met de gewone bedragen verhoogd. Nu ten behoeve van de ingezetenen in het algemeen ds prijs der cokes zooveel lager is gehouden dan te Haarlem, en niot veel fcooger is dau do gewone prijs van ie laatste jaren, was het onze meening, dat de ver strekking van cokes tegen iagoren prijs niet rechtstreeks door het Gemeentebestuur zou moeten geschieden maar door tusschenkomst van het Steuncomité. Dit den aard zijner werkzaamheden kan toch dit Comité' geacht worden bet best op de hoogte te zijn aan welke gezinnen in verband met de tijdsomstandigheden cokes tegen verminderden prijs behoort verstrekt te worden. Zooals reeds boven vermeld is, zou voor eiken door het. Steun comité ver strekten H.L. cokes f 0.15 subsidie verleend worden, waardoor het Steuncomité zonder ver lies de ongeklopte cokö3 tegen 60 cent per H.L. zou kunnen verstrekken. Dit neemt echter niot weg, dat liet Steun comité volkomen vrij zou blijven, .aan ge zinnen, waarin inderdaad tengevolge van de tijdsomstandigheden nood "moet gelenigd wor den, de cokes tegen nog 1 ageren prijs even tueel kosteloos te verstrekken, maar tiet groo- tere verschil in prijs wordt dan met door subsidie gedekt. In de veronderstelling, dat overeenstem: ming zal worden verkregen, stellen vvij u voor ons ie machtigen aan hot steuncomité een subsidie te geven van f 0.1& Per «oot zijn tusschenkomst in den winrer 191516 aan ,on- en minvermogende ingezetenen der ge meente uit den voorraad dor gemeente-gas fabriek verstrekten Hectoliter cokes. Wij ïueénen, dat aannam.ng v;n o s voor stel meer aanbeveling verdien., dan da,t van den heer Tromp. Do grens van f 1C0) uiKO-meu is toch in verband met de omstandigheden van liet ge zin geen juiste maatstaf, terwijl wegens 'het gemis vau een gemeentelijke inkomstenbe lasting aan de bepaling van het inkomen greoie moeilijkheden zijn vereenden. Ook a hien wij het bejer don verminder den cokesprijs' te stellen op f ')6 ongeklopt, omdat ook te Haarlem deze prijs onder die- omstandigheden wordt berekenn. De heer romp heeft bezwaar tegen de uitvoering van het voorstel van B. en W. Over de voorziening door het Steuncomité zijn klachten en gerechte critiek. Onvermo- genden kregen cokes met gruis, meergegoe- den kregen de hetere. Spr. meent, dat dit toch niet de bedoeling van een Steuncomité zijn kan. Ilij heeft daarom bezwaar tegen de levering door liet Steuncomité. Do voorzitter zegt, dat de kwaliteit is tegengevallen; daar kan het Steuncomité niets aan doen. Het gewicht was onvoldoen de, doordat er gruis bij was. Wat de levering aangaat, er is minder opgegeven, dan men gedacht had dat er noodig zou zijn. Eeu des kundige is hier geweest, en correspondeert nog met het Kolenbureau om voor de kolen, dio hier geleverd zijn, minder te doen be talen. Spr. vraagt ziéh verder af, waarom men elgeniyk gruis cokes goedkooper irïï geven. Waarom niet melk, een andere dure levens'behoeftet I)e heer Tromp verdedigt zijn voorstel nader. De voorzitter dringt er hij den heer Tromp op aan, wie hij er voor in de ter men wil laten vallen. We kunnen dat hier niet bepalen. In Haarlem gaat men af op het kohier H. O. De uitvoering van 's heeren Tromp's voorstel is niet mogelijk.-Misschien is het bezwaar te ondervangen door de uit voering te doen plaats hebben door een com missie van het Steuncomité of een andere door B. en W. aan te wijzen commissie, doch omdat dan de mogelijkheid bestaat dat men dan toch het Steuncomité krijgt, kan de beer Tromp daar niet medegaan. Het voorstel-Tromp wordt met 1 stem te gen verworpen. Het voorstel van B. en Y\ wordt aangenomen, met de stem van den heer Tromp tegen. Dit voorstel houdt ook in, nat, zo& het Steuncomité zich niet met de uitvoering wil belasten, B. en W. een com missie zullen aanwijzen. De heer T romp heeft ook het volgende medegedeeld: „Het is mij gebleken, dat enkele midden standers verlangend zien naar eeu voor hen gunstige bepaling om het gas door een munt gasmeter te betrekken. De tijdsomstandigheden zijn voor lien zeer ongunstig. Vele maatregelen door Regeering en gemeente in bet. belang der bevolking ge nomen, zijn het is niet te ontkennen steeds tot nadeel van den z.g. middenstand. Ik heb derhalve de eer Uwe Vergadering voor te stellen om B. en W. te machtigen, om indien hun door ingezetenen liet verzoek wordt gedaan om in plaats van den gewonen meter een muntgasmeter in hun perceel te plaatsen en de aanvrager het verzoek kan motiveeren op de tijdsomstandigheden of het hem moeilijk is de maandkwitantie der ge meentegasfabriek te voldoen, aan den wensch van den aanvrager tegemoet te komen. Daar het mij voorkomt, dat bovenstaand voorstel geen noemenswaardig nadeel voor de gemeente brengt, zal het m.i. voor B. en W. een aangename taak zijn, aan dezen be scheiden wensch van den middenstand te voldoen." Daar B. en W. van meening zijn, dat het oogeiischijnlijk eenvoudige voorstel in wer kelijkheid van ingrijpenden aard is, stellen zij voor, het nog aan te houden, wat goed gevonden wordt. Tenslotte wordt ingewil ligd het verzoek van C. v. d. Leek om een gedeelte eener sloot langs de Zandvoortsche laan te mogen dempen, waarna de vergade ring om ruim 5 uur gesloten wordt. De rondvraag had niets opgeleverd. C. F. L. SARLET. Gisteren herdacht een onzer collega's zijn 25-jarig jubileum aan de Redactie der Opr. Haarl. Courant: de heer Sarlet is heden een kwarteeuw bij die redactie verbonden. Zeker wel iedereen in Haarlem, die ooit zich met het openbare leven in dien tijd bezig hield en houdt, en talloozen die in particuliere be- trekUlncr Hin, hebben den beer Sarlet leeren kennen en wat daarmee als synoniem is in dit geval leeren waardeeren en hoogachten- Zijn hulpvaardigheid, zijn aangenamen omgang, zijn stiptheid, zijn jovialiteit en altijd goed humeur kénnen allen die hem als medelid, mede bestuurder, medebeiangstellende in stedelijke éf vereetiigings-zaken hebben ontmoet, en vooral wij, journalisten, collega's van den fees teling, weten van dat alles meè te praten. Daarom mag ook een openlijk woord van sympathie en gelukwensch onzerzijds aan den gqeden confrater der O. H. Ct. heden hier niet ontbreken: wjj weuschen den jubilaris en zijn gade nog zeer veel jaren toe, vol werklust en geestkracht 1 Dc heer Sarlet, die den dag feeste lijk doorbracht in huiselijken kring, ontving uit licel den lande gelukwensclien en blijken van belangstelling. Zoowel per telegraaf, als per blief en in den vorm van kaartjes. Zoo is de dag van gisteren voor onzen col lega een ware feestdag geweest! DE FEESTUITVOERiNG VAN DEN R. K- KRING. Het is langzamerhand in de plaatselijke dagbladen een aeer slechte gewoonte gewor den, ter wille van „de goede zaak", uitvoe ringen van delettanien-gezelschappen en plaat- sei'jko toonoelclubjes bizonder wanneer deze in min of meer nauwe -relatie met die bladen staan steed3 a priori goed te keu- ren en on te hemelen. Nu er echter in den tegenwooidigen tijd zooveel gedaan wordt om het Roomsche too- iieel omhoog te werken en op liooger peil te brengen en men er werkelijk iets goeds van schijnt te wiilen maken zou hot verkeerd zijn met deze slechte praktijkon voort te gaan. Bizonder een tooneelgezelsehap zoo als we Dinsdagavond aan het werk gezien hebben in de schouwburgzaal „De Kroon", mag niet over dien ouden kam geschoren worden. Want daarvoor schuilen er in liet tooneel- gezelschap van den R. K. Kring tè goede krachten. Laar een kleine critiek meer gezonde uit werking zal hebben, dan een onvoorwaar delijke ophemeling van al wat er gedaan werd, willen we hier rechtuit onze meening van de verschillende stukjes zeggen, zonder ook in een nauwgezette critiek te willen afdalen. Over het geheel is de avond prachtig ge slaagd: een prachtige zaal, een prachtig spel. De deel amateur bij het tableau-vivaat „Uor- iogsidylle" heeft bewezen een lenige, buig zame stem te bezitten. Spreken op muziek is uiterst moeilijk en men mag gerust zeg gen, dat deze liefhebber-declamateur het er zeer goed afbracht. De stemming, die hij een oogenblik in de zaal bracht, was mis schien dieper en gevoeliger, dan dc stem ming die de tableaux- vivants verwekten. Want deze tableaux waren veel te ver achter op. het tooneei aangebracht eu werden veei te kort aan het publiek vertoond. Tableaux- vivauts moeten niet als een flitnbeeld vluch tig voor het oog van den toeschouwer voor bij schieten, maar moeten den tijd laten om indrukken op te vrekken. Krelis als voorzitter van het feestcomité gaf goed werkje. Toch mag er niet van hem gezegd worden, dat hij in zijn voordracht een echt type van een boer heeft geschapen en uitgebeeld. Het is niet genoeg in dergelijke voordrachten den lachlust van het publiek op te wekken door komieke woorden en geba ren, maar men moet voor zich hebben staan oen boer in levenden lijve, in vleesch en bloed. Qua blijspel, was het blijspel „Twee schoon vaders om één schoonzoon" zeer miniem. Veruit het beste speelde hier mijnbeer Goud- haan. Rollen als die van den heer Goudhaan zijn altijd zeer ondankbaar en zeer moeilijk en men kan gerust zeggen dat hij puik werk leverde. Ook Kuipman speelde best, alhoe wel deze rol ook veel dankbaarder was. Krach ten als er optraden in dit blijspel zijn vol komen in staat blijspelen in' gruoteren stijl en met dieperen zin te spelen. De baszanger van het terzett, dat zoo uit bundig werd toegejuicht, heeft bepaald zich zelf overtroffen. Ik heb niet de eer den zanger te kennen, maar als men mij zegde dat liet een beroepszanger was, een opera zanger, dan zou. ik dat best aannemen. Ook de tenor zong- goed, tnaar het groote gebrek van hem was dat hij steeds met het gelaat naar den rechter gekeerd was. Eeu van de voornaamste regels is: dat de spreker en vooral de zanger zooveel mogelijk het ge laat naar de toeschouwers richt. Een tenor stem moet in de zaal geworpen worden eu opklateren tot boven tegen de gewelven, om goed tol haar recht te komen. Wanneer deze zanger dit gedaan had, dan was zijn stem veel beter tot haar recht gekomen, wat nu niet het geval was. De twee hoofdrollen in „De Drukfoutwer den op koddige wijze gespeeld. Beide Joden waren uitstekend getypeerd eu verwierven dan ook onverdeeiden bijval. Summa summarum: de tooneeiatdeeling van den R. K. Kring heeft Dinsdagavond voor een eivolle schitterende zaal getoond, dat zij in staat is werk te leveren, dat hooger staat dan gisteren werd vertoond, We hopen dat we spoedig nog iets maar dan ie^s van lioogere intrinsieke waarde van dit gezel schap te bewonderen krijgen. A. M. OPENING MEISJESPATRONAAT. Dinsdagavond werd op plechtige'wijze het Maria-Patronaat geopend, in het gebouw »an het St, Josephs-Patronaat. De WelEerw. Heer Caarls als directeur, opende de bijeenkomst met gebed, en heette op de eerste plaats welkom den HoogEejw. Heer Deken en de Heeren kape laans der St Joseph-Parochie. Vervolgens werd een woord van welgemeenden dank gebracht aan het bestuur van den R.-IL Due. Vrouwenbond, op wiens initiatief net meisjes patronaat werd opgericht. Dan werd dank gebracht aan het nieuwe be stuur van het Maria-patronaat, dat met zooveel toewijding de werkzaamheden tot oprichting heeft geleid, en aan de dames medehelpsters voor hare belanglooze medewerking. Vervolgens werd de ingenomenheid van Z. D. H. Mgr. Uallier herdacht die bij verschillende gelegenheden het meisjes-patx-onaat heeft aanbe volen. Z. H. schonk als stoffelijk bewijs van belangstelling een mime gilt. Nog werden de 26 kinderen die het patronaat nu reeds telt, welkom gekeeten en werd door- den Directeur de wensch'uitgesproken, dat zh steeds dankbaar de lessen zullen volgen en zich zullen voegen naar Directeur en bestuur. Daarna nam de HoogEerwaarde Heer Deken het woord om nog eens dank te brengen aan bet bestuur van den R. K. Vrouwenbond, maar dank vooral ook aan kapelaan Caarls die naast zijn groote zorg voor bet St. Josephs-patronaat, ook nog de zorgen van dit nieuwe pati-onaat op zich nam. Deken Stoffels wensch te het bestuur zegen op zijn arbeid, opdat weldra dit Maria- patronaat een voorbeeld zij, dat spoedig in alle parochicën navolging moge vinden. Nadat met zeer veel belangstelling de inrichting van de nu reeds aanwezige benoodigheden door de dames bezichtigd was ging men met de wetenschap, dat hier een noodig en nuttig Roomsch werk was begonnen, opgewekt uiteen. R. K. KRING. Heden, Donderdag, öpreekt de WelE. heet L. Willenborg voor de leden van den R. K. Kring over „Concentratie van Energie"; dit ter ope ning van het leesseizoen van deze vereeniging, waarvoor reeds verschillende voordrachten, door de leden te houden, aangekondigd zijn. BUITEN DLITSCH GESCHUT OP GALLIPOLI. LONDEN, 17 Nov. De „Daily Express" meldt uit Rome, dat het eerste zware Duit- sche geschut voor de Dardanellen bestemd, te Konstantinopel is aangekomen. ENGELSCHE VOORZORGSMAATREGE LEN TEGEN GRIEKENLAND? LONDEN, 17 Nov. Volgens de „Daily Mail* worden 90 Grieksebe schepen te Liverpool en Newcastle vastgehouden. ENGELSOH BERICHT OVER SERVIE. LONDEN, 17 Nov. De correspondent van de Times die uit Monastir is teruggekeerd, seint uit Wodena, dat maatregelen zijn ge troffen tot ontruiming vau de stad met het Dog op do nadering van de Bulgaren, die in het bezit 2ijn van Krusjewo. De Serviërs worden van Mitrowitza tot Monastir be»- dreigd door woeste Albaneesche stammen. Toen de correspondent 4 November Mitro- witza verliet, waren de leden van het corpfl diplómatiane daar, uit Kraljewo aageko men. het LANDWEER-VERLOF. Uit den Haag seint men ons: Nader ver nemen wij, dat ook aan de leden van het kader van de iandweerliehting 1908, desge- wensckt (klein) verlof zal worden verleend- Gelijktijdig zal aan de leden van het nog in werkelijken dienst zijnde kader der Iand weerliehting 1907 en aan 't eventueel in dJ® omstandigheden verkeerende landstormka- der zulk een verlof zal word enverleend. Aan eiken verlofganger wordt toegestaafli nadat hij met verlof is vertrokken, desg©" wenscht weder onder de wapenen terug komen. Hij, die terugkeert, mag eerst, ten minste weder een maand te hebben s diend, opnieuw met verlof te vertrekken.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1915 | | pagina 8