TELEGRAMMEN Van hedenmorgen» BINNENLAND STATEN-GENERAAL UIT DE PROVINCIE KORTE BERICHTEN Iein, zijn de groentenliandelaren ontevredenI En inmiddels blijven de centralen' en Bul garen hun opmarsch voortzetten De Oosten- -ijkers staan in West-Servië al voor Nova X'arcsj en binnen Sjenitsa, terwijl eenige Duit- >che divisies de streken om Raska bezet heb- )en en dus gevaar opleveren voor Novi Bazar. Stroomopwaarts langs de Ibar dringen de Duit se!: e troepen ender voortdurende achterhoede- jev. :hten de Serviërs terug in en langs de Soeeiuikpas. Ook de Oostenrijksche troepen be- drei.en het gebied ten zuid-oosten van Raska m rakken van Babica uit naar de bovenvallei /an de Ibar op. De uit Pojeca Cezice tuic'waarfs rukkende Oostenrijksche kolonne staat in de onmiddellijke nabijheid van Nova- vares en heeft reeds de Oevac geforceerd, ter wijl de troepen, die uit Ivanjica in zuidweste lijke richting opdringen, ook reeds het gebied van het Sandsjak hebben bereikt. Ook de Bul- gaarsche troepen, die met Duiische afdeelingen tegen het bekken oprukken waarin Pristina ligt, maken flinke vorderingen. In het gebergte dragen de ondernemingen reeus het karakter van een winterveldtocht "och in de dalen heerscht tengevolge van den dooi hoogwater, zooaat daai ce opmarsch ver traging ondervindt. In verband met den strijd, die voor een groot deel ook 'n strijd is om 't beheer over de Adria- tisehe zee, mag nog wel eens de aandacht ge vestigd worden op hetgeen in Italië geschiedt. Zoo zou Sonnino reeas voor eenige dagen in den ministerraad hebben verklaard, dat de aan val der Bulgaren op letowo op Albanië ge richt is, waarom hij wenschte, dat een Ita- liaansch ieger naar Valona en Durazzo zou worden gezonden. Eergisteren is de ministerraad andermaal bijeengekomen, teneinde deze aangelegenheid te bespreken, en is er een besluit genomen, da; den Koning ter onderteekening zal worden aangeboden. Wat het besiuit inhoudt wordt echter nog geheim gehouceii. Omtrent de houding van Griekenland, inzake de interneeringskwesüe, is nog niets met zeker heid bekend. De Engelsche en Duitsche berich ten daarover zijn met elkaar in strijd. De Lon- densche benemen zeggen, dat Griekenland nu ■jencigd is, een Engelsch-Fransch-Serfischen terugtocht in Griekeruand op dezelfde wijze op te vatten als de landing te Salomki, terwijl uit Berlijn wordt gemeld, dat de regeering nog naar een oplossing zoekt Griekenland schijni zich echter te willen ver zekeren tegen nog meer dwangmiddelen en heeft als voorzorgsmaatregel de Gneksche schepen uit de Italiaansche havens teruggeroepen. Derde Üosteurukseüe oorlogsleeuing. Vol- feus de voorloopige telling wordt hst resul taat van de inteekening op de derde oorlogs- '.eening op minstens twee milliard kronen geschat. Levensmiddelen voor Dnitseliland. Op de Elbe zijn de eerste aken met Balkan-koren voor Duitseblaud aangekomen. Dagelijks ko men thans in Lauben-Tetsehen treinen met koren van den Balkan aan, dat dan onr- middellijk in de schepen overgeladen wordt. Ook beele treinladingen met gedroogde iruimen zijn reeds overgeladen en naar Duitschland doorgezonden. Hout als dierenvoeder. In de vereeniging ▼an landbouwers te Berljjn hebben verscheiden geleerden gesproken over het verwerken van hout tot voeder. Nauwkeurige proeven hebben bewezen, dat boutmassa's, die op een bepaalde manier zijn verwerkt, voor een groot deel dooi hot dierlijke organisme worden opgenomen. Jacht op oorlogswinsten. Naar het Oosten rijkse he vaktijdschrift „Kaufmannische Preese" onlangs mededeelde, zijn in den laatsten tijd te Weenen en in Neder-Ooetenrijk niet minder dan 80,000 aangiften gedaan van het opdrijven van grijzen. Ook te Grjje en in Stiermarken moet het aantal aangiften niet onbelangrijk zijn. Koper voor oorlogsmateriaal. De vorst von Ftirstenberg heeft, naar de „Tagl. Rundschau" eic it, bevolen,-dat de koperen daken van zijn «lot Donaueschingen zullen worden afenomen en het metaal ter beschikking van het rijk zal worden gesteld. Onder Fransche Kamerleden. De „Éclair" deelt mede, dat het Kamerlid Pugliesi Conti, lifting hebbende voor' Parijs, zich bij den presi dent van de Kamer, den heer Béschanel heeft beklaagd over heftige beschimpingen, die hij in het gebouw van de Kamer heeft moeten dulden van verschillende socialistische afgevaardigden. Tf ALIAANSCHE HULP VOOR SERVIE? LUGANO, 19 Nov. (Part.) Gisteren is de Italiaansche ministerraad bijeengekomen ter bespreking van een eveutueele Italiaaueche expeditie door Albanië ten behoeve van Ser vië. Volgens de Stampa werden gedurende de bijeenkomst de oqk reeds iD de pers ge opperde bezwaren geuit. De besluiten van den ministerraad zullen ter onderteekening den koning worden voorgelegd en tot zoo lang geheim worden gebonden. DE HOUDING VAN GRIEKENLAND. BERLIJN, 19 Nov. (Part) Aan het Berl. Tageblatt wordt uit Genève gemeld, dat vol gens de laatste telegrammen aan Parjjsche bladen nit Athene de politieke toestand over het geheel genomen onveranderd is. Intus- cchen neemt de Griekscfhe regeering een 'minder scherpe houding aan. Volgens mede- deelingen nit kringen, waar men het weten .kan, zoekt de regeering naar een waardige, alsook bevredigende oplossing der kwestie ever de eventueel op Grieksch grondgebied terugtrekkende verbonden troepen. Ze aar zelt een verklaring af te geven in den vorm. aooals door de Entente wordt verlangd. Het heet, dat koning Constantijn zijn ver- Jangen hoeft te kennen gegeven Oin Kitche ner te ontmoeten en met hem den toestand uit een militair oogpunt te bespreken. EEN ZEEGEVECHT AANSTAANDE? 1 LONDEN, 20 Nov. (Part) Uit Kopenhagen wordt gemeld: Als vervolg op een bericht, dat men twee Duitsche eskaders door den Sont in het Kattegat bad zien varen, beves tigen Zweedacbe telegrammen van heden dat een groot Engelseh eskader, nit torpedoja gers en kruisers bestaande, in het Kattegat is gezien tussehen het Deensöbe eiland An- bolt en de Zweedscbe kU6t' en men gelooft dat een belangrijk zeegevecht aanstaande Zweedscbe vrachtbooten zijn op bun weg door den Sont aangebonden door de Duitsche oorlogschepen en gedwongen terug to kee- ren. DE AFGETREDEN MINISTER CHURCHILL. LONDEN, 20 Nov. (Part) Winstor Cbur- ehill heeft Donderdagochtend Londen verla ten om zich naar zijn regiment in Frankrijk te beo6vcn. DE KOEMEENSCHE KABINETS-CRISIS. BERLIJN, 20 Nov. (part.) Uit Boekarest wordt gemeld: De crisis in het Roemeeusche kabinet loopt ten einde. Minister-president Bratianu, gisteren door den Koning ont vangen, bracht bericht aangaande zijne ge slaagde onderhandelingen met regeerings- gezinde afgevaardigden en legde den Koning een lijst voor van het nieuwe kabinet, waar aan deze zijne goedkeuring hedbtte. Heden had onder voorzitterschap van den minister-president een langdurige minister raad plaats, die zich alleen bezig hield met binnenlandsche staatkunde. In de eerste piaats werden besproken de door de minis ters bij de Ka uieropening af te leggen ver klaringen, waarbij bet voortdurend handha ven der neutraliteit zou worden geprocla meerd en verder de door den koning te hou den troonrede. GRIEKSCHE VOORZORG. BERLIJN, 20 Nov. (Part.) Naar uit Milaan bericht wordt, heeft de Grieksclie regeering alle Griekseihe schepen, welke in Italiaan sche havens voor anker liggen, plotseling bevolen huiswaarts te keeren. VAN DEN BALKAN. LUGANO, 20 Nov. (Part.) Het Giornale d'ltalia heeft uit Durazzo berichten ontvan gen omtrent de opwinding onder de Albaan- sche bevolking. De vijandige gezindheid te genover de Serviërs neemt voortdurend toe; Servisch papiergeld wordt niet meer aange nomen. De Servische regeering heeft haar troepen uit. Tirana en Elbassan terugggeroe»- pen. Ook aan de grens tussehen Servië en Bulgarije vreest mêu, dat oproer zal ont staan, vooral onder de gemengd Mohamme- daansohe en Bulgaarseihe bevolking van Dibra, Ochrida en Stroega. In Zuid-Albanië beerscht groote opgewondenheid onder de Grieksche bevolking, daar de Grieksche re geering in bet district Berat, grenzende aan het gebied van Valona, troepen samentrekt. Te Skoetari eindelijk wacht de bevolking op het oogenblik van de nadering der Oosten- rijkscbe, Duitsche en Bulgaaredb'é troepen, om de Montenegiij'nen te verdrijven. Niette min overweegt het Servische legerbestuur de mogelijkheid eener terugtocht op Albaneeech grondgebied. Servische artillerie-officieren onderzoeken de bruggen in bet gebied tus sehen Tirana en Durazzo, terwijl een com missie van 8 officieren, waaronder een ge neraal, van Durazzo uit de voor een terug tocht van bet Servische leger in aanmer king komende wegen inspecteert. UIT DB STAATSCOURANT. Bij Koninklijk besluit is benoemd tot no taris binnen het arrondissement Dordrecht, ter standpiaats de gemeente Dordrecht, mr. A. Sigmoiid, candidaat-notaris, voorzitter van den raad van beroep (ongevallenverzeke ring) te Dordrecht; is aan den commies bij het Departement van Landbouw, Nijverheid en Handel L J. H. Have.aar, wegens ziekte, met ingang van 1 Januari 1916, eervol ontslag als zooda nig verleend. DE VIERING VAN DEN NAAMDAG VAN KONING ALBERT. Men schrijft ons uit het Vluchtoord te Nuüopeet: De naamdag van Koning Albert is hier feestelijlk herdacht. De Kegeeiingseommis- saris had verlof gegeven, dat dien dag niet werd gewerkt. Het begon met een piechti- gen dienst in de kerk van het vluchtoord. De kerk was zeer eenvoudig versierd, aan de pilaren op het priesterkoor hingen dc Belgische- en de Bollandsohe vlag. Om 10 uur werd er eene plechtige H. Mis op gedragen door den Zeeree t'W. lieer pastoor van het vluchtoord, pater Stanislaus. Ouder de H. Mis hield de Z.Eerw. pater Andreas eon zeer treffende toespraak. Hij wees den landgeuooten vooral op de groote dankbaar heid, welke zij God verschuldigd waren, daar Hij hun zoo een dapper Koning h.eeft ge sol; on ken. Koning Albert, zeide spr., die zijn leger als 't ware stap voor stap heeft gevolgd, koning Albert, die nog leeft te midden van zijne soldaten, ja koning Albert, die door iedereen wordt bewonderd om zijn moed en dapperheid, is onze koniug. Laten wij dan ook God bedanken en tevens aan God nieu we gunsten vragen. Aanstonds zullen wij dan ook zingen een „Te Deuni Laudainus" en moge spoedig die zelfde lofzang gezongen worden in al de ker ken van gansch België, als onze koning weer in ons midden is teruggekeerd. Na de H. Mis werd dan ook een „Te Deum" gezongen en daarna werd op het orgel de Brabaugonne gespeeld. De kerk was dien dag te klein; de men- schen 6tonden opeengepakt en velen waren blijde, dat zij nog bij de Ingangen van de kerk konden staan. Op b"t priesterkoor hadden plaats geno men xc. generaal Drijber, Regeerings- o mm is», ar is, den heer Simon, kampcom mandant, de geneeskundige dienst, de wacht commandant van de Hollandsche infanterie. mevrouw Jacometti, vele Belgische geïnter neerde officieren met hnune dames. Na al deze plechtigheden in de kerk, bad er een gezellige bijeenkomst plaats in de 'pastorie van de heereü geestelijken en dc hooggeplaatste personen. De schoolkinderen gingen van nit de kerk in optocht naar de schouwburgzaal en daar hebben zij gezongen do vaderlandsche lide ren en heeft de oerw. Broeder Gommarls daar zeer schoon tot de kinderen gesproken over den koning. En 's middags en 's avonds is er nog feest geweest: 's middags voor de kinderen en 's avonds voor de ouderen. In het kamp zelf bad men bijna boven iedere barak de Belgi sche vlag geplaatst; iedere Belg droeg een stokje met de Belgische kleuren. Zoo'n dag beeft dan ook veel goed ge daan en iedereen, dio op dien dag in hel vluchtoord zou geweest zijn, had eens kun nen zien, hoezeer de Belgen hun katholie ken vorst beminnen. ZEGGEN EN DOEN. In de Nederlander lezen wij dit geestige stukje: Het absenteïsme in de Tweede Kamer heeft deze week een paar malen stagnatie veroorzaakt, en de voorzitter heeft zich een maal zelfs genoopt geacht eene boetpredika tie te houden over „de straflijst" zooals de voorlezing van de ledenlijst wordt ge noemd benevens over het feit dat zoo vele leden de goede gewoonte verzuimen om van hunne afwezigheid althans kennis te geven. Niemand zal meenen, dat de voor zitter hierin ongelijk had. Maar, maar... Wij zijn veel te goedhartig om den presi dent der Kamer iets onaangenaams te willen zeggen. Wat wij dus nu zeggen gaan, Is niet meer dan een aardige illustratie vau het spreekwoord: dat zeggen en doen twee zijn. Een snuffelaar in de Handelingen namelijk heeft deze aardige cijfers gevonden: Tijdens de zitting van 1912-1913 is 12 maal de straflijst opgelezen. Van die 12 ma len was de tegenwoordige voorzitter, het Ka merlid, mr. Goeman Borgesius, 11 malen af wezig; de datums liggen vóór ons, en voor .wie het mocht willen controleeren, zijn ze ter beschikking. Bovendien was de heer Borgesius talrijke ma'.en afwezig en... bijna steeds zonder kennisgeving. Maar we hadden toen een president, die minder „vaderde" dan do heer Borgesius, en het ging er niet slechter óm, niettegen staande een recalcitrante oppositie de afdoe ning der werkzaamheden belemmerde op een wijze, die, werd zij thans van rechts toege past, den huldigen president reeds lang tot wanhoop zou hebben gebracht. PROTESTEEKENDE GROENTEN- HANDELAREN. Ongeveer 300 kleinhandelaren in groenten en aardappelen te Rotterdam hebben daar eene vergadering gehouden waarin gepro testeerd is tegen de vastgestelde prijzen voor aardappelen en groenten, waardoor er voor hen niets'te verdienen zou vallen. Besloten werd een commissie naar den burgemeester af te vaardigen, om te trachten in deze ui-ijzen verandering te krijgen. oók te ItoUcrdarn VraSJ evenals to TI aar- Voorzichtig met de kachels. Toen. de beer L. v. d. Z. te Tol en 's morgens werd gewekt, ken hij, noch zijn vrouw, zich verroeren. Na eenige vergeefeche poging engelukte het ten slotte uit het bed te komen en de deur te openen. Het .bleek dat de kamer vol kolen- damp 6tond cd v. d. Z. en zijn cc'htgcnootc en een op de kamer 6lapend kind bijna deu flood door verstikking hadden gevonden. De kachel was deu vorigen avond nog al heet gestookt en daarna getemperd door hét dichtdraaien van de schoorsteen klep. Vergiftiging door kolendamp. Twee oudjes, de ge-brs. B- te Alkmaar, werden Donderdag morgen, nadat men in bun woning was geko men. nagenoeg verstikt op bun bed gevonden. Een kolenkomfoor stond op de tafel en dc damp daarvan heeft hen blijkbaar bewusteloos ge maakt. EeD dor mannen was den vorigen dag jariër geweest en, vermoedelijk tegen e ou e» was het komfoor aaDgemaakt, teneinde eenige warmte in het vertrekje te brengen. Den gan sehen dag heeft men gepoogd het bewustzijn te doen terugkeeren, doch zonder resultaat. Ziji zyn toen naar bet ziekenhuis overgebracht, doch geen van beiden was Vrijdagmorgen nog ,M) - gekomen. Hoewel ze toen nog leefden, sch«m de kans op herstel niet groot. Onder een tram geraakt. Op het Huy0 plein te den Haag geraakte gistermiddag een 73-jarige vrouw, die uit een aldaar aa' de stoomtram wilde stappen vóór deze geheel stilstond, onder de wielen, met het ou- lottig gevolg, dat haar bet linkeronderbeeu werd verbrijzeld. Door den gemeentelijken ge. neeskundigen dienst werd ze overgebracht naar het gemeente-ziekenhuis. Redders beloond. Naar dc _N- - vei- neemt, heeft de Duitsche "egeermgaandeu kapitein en den stuurman van de Neder- landsehe motorreddingsboot Brandanselk twee honderd gulden ter hanc nit erkentelijkheid voor de rerlding van den Duitseben vlieger, die de vorige t"aan<] door averij aan zijn vliegtuig m dc Noordzee is gevallen. TT Smokkelen op groot® schaal. HcL Twentsch dagblad „Tubantia meldt: Het geleek gisterennacht in de Broek- heurne wel of een veldslag geleverd werd. Geweer- en revolverschoten knalden;enorm is or dezen nacht weder gesmokkeld. Twee rijksambtenaren ontmoetten een troep van niet minder dan 80 personen, allen met een pakje smokkelwaar op den rug. Het mocht dezen twee ambtenaren gelukken van dezen troep 22 personen te verbaliseeren, welk aantal nogal groot is in aanmerking geno men, dat het middernacht was en de troep op het aanroepen uit elkaar stoof en de bos- schen invluchtten. Ook de ander© aldaar gestationneerde ambtenaren hebben een zéér drukken nacht gehad. Niet minder dan 1000 K.G. margarine, 400 K.G. rijst en 300 K.G. meel werden In beslag genomen, terwijl te gen een 50-tal personen proces-verbaal werd opgemaakt. Verdwenen. Te Maastricht is sedert Maandagavond verdwenen dr., .V.- lee raar aan de II. B. S. aldaar. De heer V., die een lief hebber van wandelen is, schijnt Zondag het laatst gezien te zijn, toen hij te EysWit- tern uit de tram stapte. Men vermoedt, dat hij zonder het te weten op Duitsch grond gebied is geraakt eu daar hij geen pas had, niet is vrijgelaten. In die richting zijn reeds stappen gedaan, tot nu toe zonder gevolg. TWEEDE KAMER. (Zitting van gisteren). De Indische Begroeting. De Minister van Koloniën, de heer P ley to de sprekers verder beantwoorden- yde, zeide dat de vervanging van het mili taire- door het civiele bestuur op Atjeh zal plaats hebben, zoodra de huidige tijdsom standigheden hebben opgehouden te bestaan en dat het vraagstuk van de opeen ten of locale belastingen in overweging is: Hij eindigde met overweging van een groot aan tal geuite wenscken toe te zeggen. Daarna begonuen de replieken, waarbij deheer De Meester zich m afkeurenden zin uitliet over de houding van den minister ten opzichte van de kwestie der facultatief- stelling en zeide dat de houding van den minister tegenover deze aangelegenheid niet bevorderlijk zal zijn om het vertrouwen van links in dezen bewindsman te vergrooten. De Kamer stond er paf van. ,Wie had dat kunnen denken 1 Immers Pleyte was tot he den de uitverkorene van de vrijzinnigheid, die hem al haar vertrouwen had geschonken. De aanleiding tot den aanval van den heer' de Meester op den minister was deze, dat indien in een streek het bijzon der onderwijs voldoende in de onderwijsbe hoeften voorziet, de Regeering daarnaast geen scholen zal stichten. Eu de minister had dat met nadruk ver- klaardl Een palstaander en frontmaker voor de openbare school als de Jheer Ketelaar is, kon 't niet gelooven en hij had den mi nister gevraagd of op die plaatsen dan nooit een openbare school kan worden gesticht; waarop de minister had geantwoord: dat zal geschieden indien de zending niet voor vol doende onderwijs zorgtl... Op die manier wordt in Indië het bijzon der onderwijs regel eu liet openbaar aan- vullingl En dat principe verdedigde dan een vrijzinnig minister. Er lieerschte in het kamp der vrijzinnigen verontwaardiging en ont stemming over. Het troetelkind der vrijzinnigheid: het openbaar onderwijs kwam zoo in 't gedrang. Behalve de woordvoerder der ünie-libera- len, gaf ook de heer Ketelaar in de re plieken over des ministers houding afkeu ring te kennen. Hij zeide gaarne de zen dingsscholen te wiilen subsidieeren ach, hoe vriendelijk doch hij wilde niet dat de bijzondere school het recht zal krijgen de openbare school te weren. En dit, verklaarde hij, zal geschieden als de regeering zich verbindt op plaatsen waar slechts ééne school met facultatieistelling is, nimmer eene openbare school te stichten. In de verkiezingsdagen toen de heeren den boer opgingen om de goegemeente dies te maken, dat rtfehts "t op den ondergang der openbare schooi had gemunt wat heeft men er in 1913 niet over gezwetst had den zij zeker niet kunnen denken, dat ze eenmaal zoo tegenover een vrijzinnig mi nister moesten optreden. Wat kunnen de tijden toch vorkeeren 1 De heer Gerhard had eveneens gaarne gezien, dat de minister een anderen weg had bewandeld meer in overeenstemming met 't geen men had begrepen dat hij zou doen. Hij meende dat hier een mystificatie in het spel was en dat, indien naast eene bijzondere school niet eene openbare kwam, men de richting van geloofsdwang insloeg. De betoogen der heeren gaf den heer L o h- man aanleiding om iets over de onderwijs kwestie in Indië te zeggen. De schoolkwes tie zoo deed hij uitkomen is in Indië prin cipieel verschillend van hier. Hier te lande brak de openbare school de bijzondere af, maar in Indië is de keus tussehen onderwijs of in het geheel geen school. Openbaar en bijzonder onderwijs staan daar dus niet vij andig tegenover elkaar, en van gewetens dwang kan hierbij geen sprake zijn, want de bijzondere school geeft in Indië alleen onderwijs aan hen, die daarheen .Wenschen te gaan. Als het onderwijs niet goed i3, moet de regeering zeker een openbare school oprich ten, maar dan, achtte spr., is het toch het beste, als zij dat doet op plaatsen, waar in het geheel geen school is. De regeering gooit het op de plaatsen waar een bijzondere school is daarmede op een accoordje. Dat is de facultatiefstelling. Het is een compromis, waar voor- en tegenstanders van het bijzon der onderwijs genoegen mede kunnen nemen. De facultaliefstelliug beteekent alleen de be voegdheid, het godsdienstonderwijs al of niet bij te wonen- En wat aangaat de Javanen, die, betoog de spr., eindelijk, zijn voldaan indien hun kinderen maar goed onderwijs genieten. Van de andere replieken teekenen wij aan, dat de heer De Stuers in vrij krasse be woordingen zijne odvoldaanheid over des mi nisters antwoord ten aanzien van het civiel bestuur op Atjeh te kennen gaf. De minister van koloniën, de heer P1 e y- t e, zou nog gisteren aan het woord komen, maar op zijn verzoek werd hem toegestaan eerst Dinsdag met zijne dupLiek te beginnen, daar hij, naar hij verklaarde, onmogelijk alle geopperde bedenkingen in een kort be stek kon beantwoorden. Nu dat willen wij gaarne gelooven! Regeling van werkzaamheden. Besloten wordt, na afdoening der Indische begrooting een begin te maken met de alge- meene beschouwingen over de Staatsbegroo- ting 1916, en voorts om, indien Maandag ae meik-interpellatie des middags niet afloopt daarover ook dea avonds te vergaderen. ZANDVOORT. Vergadering van den Gemeenteraad op Dinsdag 25 November 1915, des namiddags te half 8. De onderwerpen ter behandeling zjjn.; Ingekomen stukken en mededeelingen. Suppletoire Begrooting 1915. Begrooting 1916. Mesl losplaats Herkend. Het alhier aangespoelde lijk van een manspersoon is door de familie herkend als te zijn van Jacob Ras, oud 70 jaar, schipper van het vissehersvaartuig H. D. 77, dat 8 October j.l. is overvaren. VELSEN. Gemeenteraad. In de gistermiddag gehouden raadsvergadering waren afwezig de heeren Pol derman en Gerritsen. Ingekomen zijn een adres van ,T. van Hoeve, klerk-boekhouder bü het gasbedrijf, thans in militairen dienst, met verzoek ten opzichte der salaris-uitkeering denzelfden regel toe te passen als voor de gehuwde onderwijzers. In handen van B. en W. gesteld. Een mededeeling van Gedep. Staten, dat hunne beslissing omtrent h&t raadsbesluit tot aanwijzing van de plaats, waar school A tagd zal worden, is verdaagd. Medegedeeld wordt dat op de belegging der gelden van bet gemeentelijk Pensioenfonds een verlies is geleden van 3692,71. Ingekomen is een adres van een aantal ouders van schoolgaande kinderen te Sant poort, met verzoek in de bestaande vaeature aan school F een onderwijzer met acte Fransch te benoemen. Bericht wordt dat do beer Sant ontslag neemt als lid der Commissies voor Financiën, Waterleiding en Grondbedrijf. Na uitvoerige beschouwingen over bet al of niet wenschelijko der traankokerijen te IJ mui den wordt bij tweede stemming de voorgestelde wijziging der verordening op de traankokerijen met 87 stemmen verworpen. De tweede stemming over alinea 2 van arti kel 5 der voorgestelde wijziging in de regeling en bezoldiging der politie heeft tot resultaaj dat dit aangenomen wordt met 105 stemmen. De gemeente-begrooting wordt vastgesteld op 670240.09. Op voorstel van den heer Brink woTdt dè reorganisatie Bedrijf Openbare Werken aan gehouden. Goedgekeurd worden dc punten: 8, 9, 10, 11, 14, 15 en 16. Goedgekeurd worden verder: bet praeadviet op het adres van J. Wangmeester c.s. te Wijken oog inzake verbetering van den Schulpweg, dè onbewoorbaarverklaring van perceel Willem,' j plein 6 te IJmuiden, verhoogïng crediet voor h>f maken van schoolbouwteckeningen, samentrek king credieten voor de werken der Jan Gijser-*' vaart en van den Bloemendaalsehen straatweg.. De loontoeslag aan ambtenaren en werklieden wordt met een maand verlengd. De verordening, regelende het gemeentelijk grondbedrijf vastgesteld. De beer Brink brengt hulde aan de Commis sie, waarbij de voorzitter zich aansluit. Tot onderwijzer aan school B wordt benoemd de heer F. van Berkum te Vollenhove. Tot bestuursleden van bet Gemeentelijk Werkloo»enfonds de heeren van der Heen en Yooren, tot lid der Commissie van bijstand in het bébeer der Openbare Werken de beer Hand p-aaf. tot .lid der levensmiddelen-commissie de heer v. d. Steen. Op een vraag van den beer Landeweerd bij de ipjooAvjtre ap joao SaaiApnoj de voorzitter dat deze regeling juist Vrijdag morgen ia klaar gekomen. Alle groeutenhande- laara zullen meewerken. De heer Brink dient zijn ontslag in als lid der levensmiddelen-com missie, omdat deze geheel genegeerd wordt. IJMUIDEN. Regeeringsvisch. De heer Th. d. Klaauv schrijft in Het Katholieke Volk: Met verwondering beb ik kennis genomen uit verschillende onzer blad on van het zooge naamd uitvoerverbod van visch, te meer daat van zulk een verbod niets bestaat. Wel echter wordt één derde der zoogenaamde, volksvisch ter beschikking van bet Nederlandsche Volk ga. steld. Teneinde geen verkeerd beeld van den toestand te vormen, diene, dat niet één derde van al de aangevoerde visch beschikbaar komt, doch alleen van die soorten, die als volksvoedsel in aanmerking komen. Nu de Regeeriug aldua beschikt, dient men den verkoop ook zóó te re: gelen, dat de visch in banden komt van ben, die den druk dor tijden het meest en het zwaarst gevoelen. Nu rijst echter de vraag: „bereikt men zulk» door verkoop door de Gemeente"! In het geheel niet. Integendeel doet zich het eigenaardige geval voor, dat. de volksklasse, n.l. bet- gewone volk, meest teleurgesteld naar huis gaat zo»- der visch. Ten einde dit nu te voorkomen, ware het ge« wensebt, dat de R. K. Werkliedenvereenigingen, Volksbonden en Coöperaties rechtstreeks hunne bestellingen naar IJmuiden inzenden Zij die nen dan te zorgen, dat deze bestellingen door den Burgemeester hunner Gemeente ondertea lcend worden, en des Maandags reeds te IJmui den ter uitvoering binnen zb'n. Na overlegging dezer bestelling, door den Burgemeester gewaarmerkt, wordt de vitjh. ter beschikking gesteld van dien handelaar, wien """i njn orders heeft toegezonden te IJmuiden. Worden zoo de zaken voor de R. K. Werkw lieden vereeni gin gen geregeld, dan wordt den leden de teleurstelling gespaard, dat zij in hef geheel geen ©f slechts een klein gedeelte def Regeeringsvisch ontvangen. De prijzen worde® in geen geval hooger dan bij den verkoop vno Gemeentewege. Zij zijn als volgt: Voor Braadscbelvisch 10.50 Wijting ®-90 Kleine Schol f 13.50 Kleine Gul 13.50 per mand van honderd pond visch, netto, meï inbegrip der verpakking en winst van den ban» delaar. De Regeering laat zelfs toe deze prijzen! nog met 50 cent per honderd pond te verhoof gen. Langs dezen weg krijgt dus de VereenL ging de geheel vrije beschikking over de viech die aj voor de leden noodig beetf. UITGEEST. Land- en Tulnbouwbond. Maandagavond wordt alibi er eene vergadering gehouden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1915 | | pagina 2