boekbeoordeeling SOCIALE BERICHTEN LEGER EN VLOOT In eigengemaakte Ingezonden Medsdeeling- AAMBEIEN. SPORT EN WEBSTRMDEN F5NANCIEELE BERICHTEN Nadat nog verschillende sprekers het woord dden gevoerd, werd besloten, dat een depu- "e uit de vereeniging aan een Kamerlid zou rzoeken een interpellatie over de zaak te hou- Deze deputatie zal bij den burgemeester ringen, dat van het distributie-systeem nog emaakt worde, wat er van te maken is. Voorts zal men het hoofdbestuur van den iddenstandsbond wijzen op den plicht om ?.ns op te treden; een afschrift van dezen brief gezonden worden aan alle aangesloten mid- 'enstandsvereenigingen met verzoek om steun. HET RKGF.ERINGSANTWOORD. Wij noemden het. Re tree rings antwoord o-p e Ai remeene Beschouwingen der Tweede "amér over de S t a a t.sbe groo t i n g in meer an één opzicht een merkwaardig stuk. Dit schrijvende, dachten wij ook aan 't een de Regeering zegt ten opzichte van te kwestie van at dan niet verbreking van iet politiek bestand in verband met de tóortzetting van den wetgevenden arbeid. Ze geeft fe kennen, dat feitelijk lx. i on cc n verbreking van het bestand geen "prake behoeft te zijn en zegt dan ver- er o. m.: Het n ag wet als vanzelf sprekend wor- en aar: remerkt, dat de. Rcgcering, waar po litiek e vraagstukken aan de orde zijn, niet al ve rgeu dat leden der Kamer, enkel uit rees voor politieke verwikkelingen, hun tem zullen geven aan maatregelen, die met un politieke beginselen in strijd zijn. De Steger'i ing zal echter, indien haar voorstel len niet de instemming der Kamer mochten verwerven, in ieder bijzonder geval hebben to overwegen, op welke wijze de dubbele taak die zij heeft te vervullen, de door haar te volgen gedragslijn zal moeteD be palen. Kaar aanleiding daarvan doet do Maas bode o.m. opmerken: „Ge mocgt du?, zoo is do zin van dezen passus, strijd voeren; dat spreekt, waar de itegcering met zoo diep insnijdende voor stellen komt. Ge zult een Kabinet tegenover u vinden, dat volgens constitufioneéfen eisch de ver Antwoordelijkheid wil dragen. Ge moogt" het recht en uw plicht tevens ruiten lenen door den degen op het haa t zelf van Minister of Kabinet te richten. Alleen maar... behouden wij. Regeering ons vcor om, ofschoon eenig Minister of hei Kabinet den politiekch dood mocht heb ben gevonden, ons als geheel levend te be schouwen! Daarmee is de onschendbaarheid der Mi nisters, die ons terstond na de Troonrede reeds schenen te dreigen, gesteld. Het zou de moeite loonen om deze nieuwe "Constitutie, w°lke de Regeering zich be voegd fne nt te mogen scheppen, te vergelij ken met het Pruissische staatsbestel. Maar wij, die de ministerieele verantwoor- de'ijkheid kennen als hoofdpeiler onzer constitutie, wij moeten die handhaven. Met belangstelling mag worden afgewacht, wat het linksehe volksdeel over deze eigen machtige poging der Regeering oordeelen zal. Rechts mag deze onschendbaarheid, welke het Kabinet te zijnen gunste proclameert, niet erkennen. Iets anders ware het, wanneer de partijen tot overeenstemming komen konden om van :hare rechten tijdelijk af te zien om der eenheid wille. Dan fs er weer bestand. Hier echter beoogt het Kabinet eenzijdig een geheel ander regiem te vestigen. Dat is een revolutionair pogen, dat het ernstigst protest verdient en niet mag sla- fcen." Het blad acht, dat zulke onmogelijke sprongen als de Regeering hiermede deed, alleen hij n kt, die in een benauwenden pas is geraakt. DE REGEERINGSVERKLARING INZAKE ONDERWIJS. De Maasbode gaat na wat te denken is over de Regeeringsverklaring inzake opne ming van wijziging van art. 192 in hare voorstellen tot Grondwetsherziening. Ze verklaart: ,.Ecnige tegemoetkoming is op dit punt werkelijk niet te loochenen. Als de bevredigingscommissie tot een be- vred iging komt, wil de Regeering het re sultaat in haar voorstel opnemen. Dat is het wat als werkelijke tegemoet koming door ons zou beschouwd worden. Maar de jammerlijk groote beteekenis, welk dat „als'' nog bezit, stelt de waarde van de Te geeringsLoezegging nog in het onzekere. Dit kleine woordje verschuift ook de ver antwoordelijkheid eigenlijk geheel naar de commissie. „Als" deze commissie voorstelt, wat de Regeering zelf ons recht acht, dan zal deze het ons trachten te verschaffen. AlsMisschien komt er een tijd, dat .we de vrees kunnen afleggen. Nu echter is de tijd nog van onzekerheid, van groote onzekerheid, welke de eerste Minister, als hij zijn plicht van -„eerlijk makelaar" naleven wilde, zeer sterk zouver- mogexij te minderen. Wij denken niet aan eenige wilsopleg- ging; bemoeienis met de in vrijheid arbei dende commissie zou het gevaarlijkste 're medie zijn. Maar het gevoel, dat de bevre diging onder de sanctie en het gezag van dit Kabinet staat, het besef van een sterk moreel verband raakte te ver zoek en wordt op nog slechts onbevredigende wijze her steld door de bereidverklaring der Regee- ring. M ellicht acht men, op grond van een be nch de voorwaarde, dat veelzeggende „als", reeds grootendeeis vervuld en onze onvol daanheid onredelijk. Wij ook zouden gaarne feioot hechten aan het zoo officieel uitziende ericht, dat over de bevredigingscommissio dezer dagen verscheen. Moge dat bericht nog juist worden. Ku echter verbieden betrouwbare gege vens ons de juistheid van het gepubliceer de aan te nemen. Lx- is dus niet genoeg geschied om de Begeering dank te brengen." Het vliegongeluk bij De Bilt Een nedewerker yaa het Centrum had een on- lerhoud met Luitenant Polis, den jnilitai- *en aviateur, die iu liet laatst van Sep- fimbcr nabij Utrecht met Luitenant Hof stee het vliegongeluk had, waarbij de ma- jhine van aanzienlijke, hoewel niet juist aan te geven, hoogte omlaag stortte en 'de beide vliegers onder het toestel raakten; welke vlieger hersteld het St. Antoniue-Gast- huis te Utrecht heeft verlaten. Hij deelt daaromtrent mede: „Onze eerste vraag, naar den toestand van den luitenant-vliegenier, was eigenlijk reeds beantwoord door de uiterlijke ver schijning van den officier. Het gelaat is nog wat mager, maar de oogen staan helder en opgewekt. Zijn bewegingen zijn vlug en lenig; niets duidt aan, dat deze kalme, nog jeugdige vliegenier voor nauwelijks zes we ken een val heeft gedaan, welke heel wat erger had kunnen afloopen. „O, het gaat al weer met me," zeide lui tenant Polis glimlachend. „Ik word zoo lang zamerhand weer de oude. Ik moet alleen nog -svat op krachten komen; daartoe ga ik tot Kerstmis naar Limburg." „U is er gelukkig af gekomen!" „Dat is maar, hoe men het neemt. Het had erger kunnen zijn, zeker; maar de nood- an'ding had ook kunnen lukken." „Kunt u zich herinneren, hoe het onge- 'ufc zich precies heeft toegedragen?" De luitenant schudde het hoofd. ,.fk weet er absoluut niets .vanIk erinner mij het heele laatste gedeelte van lie. vlucht niet meer. Het laatste, wat ik lij kan herinneren, is dat wij luitenant Hofstee als bestuurder en ik als waarnemer op ongeveer 1000 M. hoogte waren. Ik weet nog, dat luitenant Hofstee tegen mij zeide: „Kijk eens, óf de benzinekraan open staat," en dat ik daarna uitkeek naar een geschikte landingsplaats. Doch van alles, wat er daarna is geschied, herinneren wij ons niets meer. Toen ik in het St. Antonius-Gasthuis weer tot bewustzijn kwam, duurde het nog een tijd, voordat ik me herinnerde, dat we dien middag gevlogen hadden. Alles, wat ik van de toedracht der zaak weet, heb ik opge maakt. uit de verschillende na den val ge constateerde feiten. Daaruit blijkt, dat wij hebben willen landen op een langwerpig rerrein, dat echter in de breedte voor ons lag. De machine moest, om in de lengte van dat terrein te komen, dus een draai maken, waarbij ze, zooals dat steeds ge beurt, zijdelings overhelde. Blijkbaar was de snelheid niet geheel vol doende: althans de machine is op dat oogen- blik met haar vleugel schuin-omlaag afge zakt. In zoo'n geval zit er slechts één ding op: de machine met den neus naar voren trachten te brengen. Ongelukkig echter wa ren we op een daartoe ongunstige hoogte; te laag, om het toestel weer in de goede houding te brengen en te hoog, om bij den val met den vleugel op den grond te komen, in welk geval de kracht van den val zou zijn gebroken. De hoogte was groot genoeg, om gedurende den val de machine voorover te doen vallen, zooda ze met den „neus", d. i. de plek, waar de bestuurder zit, op den grond neer kwam en wij er onder raakten. Zoo is het gegaan; maar wij weten daar niets meer van. We hebben beiden een hersenschudding gehad en U weet dat dan de laatste ge beurtenissen uit het geheugen verdwijnen. Ik ben dezer dagen nog eens op het ter rein geweest, waar we zijn neergekomen. noodlanding. Ook den boer, die ons de eer ste hulp verleende, baas Dorresteyn, heb ik even opgezocht; die kende mij niet meer terug en wilde eerst niet gelooven, dat ik dezelfde man was, dien hij van onder de machine vandaan had gehaaid I Ik kan u overigens wel zeggen, dat de meening,, als zou men gedurende een val reeds bewusteloos worden, mij een dwaling lijkt. Ik ben er van overtuigd, dat wij heel goed hebben geweten, wat er gebeurde; alleen maar, de herinnering daaraan is uit het geheugen uitgewischt." „U hebt vroeger geen oügelukken gehad bij het vliegen?" „Neen; hoewel ik meer dan eens een noodlanding heb meegemaakt, o.a. in den Haarlemmermeerpolder. Maar dat is altijd „En", vroegen we eenigszins aarzelend, goed afgeloopen." „heeft dit ongeluk U niet huiverig ge maakt voor een verdere beoefening der vliegsport?" De luitenant lachte. „Geen quaestie vanl Met Nieuwjaar noop ik, als er niets tusschen komt, weer de lucht in te gaan." Een kostbare hiel. Dezer dagen werd melding gemaakt van het verdwijnen van een Belig met een paar schoenen, waariD niet minder dan 1300 francs verborgen wa ren. Het paar was hem door een kameraad te Roosendaal in bewaring gegeven. Uit het Alg. Politieblad blijkt, dat het geld, bestaan de uit bankbiljetten van 20, 25 en 100 francs zich in den hak van een der schoenen be vond, welke daartoe was uitgehold en later weder met een stukje leder dichtgemaakt. Een ernstig ongeluk. Een dezer nachten heeft in den Volekerpolder te Rilland-Bath, ten huize van den herbergier P. Engelaar, een zeer ernstig ongeluk plaats gehad. Twee militairen, die van bun ronde terugkwamen, en de herberg binnentraden welke is inge richt voor militaire waebt, ontlaadden bij hun binnenkomen hun geweer. Vermoedelijk is van een hunner bij ongeluk een schot afgegaan, althans een schot werd gehoord en de 18-jarige zoon van Engelaar, die op den zolder sliep, werd getroffen. De kogel is door den zolder heengegaan en do:r het bed, waarop de jongen sliep; hij werd ge troffen tusschen de schouderbladen, waarna de kogel verder onder zijn linkerarm is uit- ge,komen. De toestand van den getroffene is van dien aard, dat voor zijn leven wordt gevreesd. Dynamiet in de kachel. Toen de echtge noot© van den heer T. G. Piereina te Kou- dum (.Friesland) een kleine hoeveelheid Lim- burgsche anthraciet in een kalm brandende kachel had gedaan, volgde een hevige ont ploffing. De kachel werd nit elkander ge slagen, verschillende voorwerpen op den schoorsteenmantel en aan de wanden werden verbrijzeld of erg besdhadigd, plafond, wan den en vloei' kregen wat averij. Zoo hevig is de luchtdruk geweest, dat een houten wandafscheiding verzet is en ruiten gebarsten zijn. De heer Pierema en zijn echtgenoote, die zich op dat oogenblik in de kamer bevonden, bekwamen behalve eenige lichte verwondin gen en schroeiplekken aan kleeren, hoege naamd geen letsel. Stukken ijzer waren in de zakken van den heer Piersma terechtge komen. Dat er geen brand is ontstaan, is toe te schrijven aan het feit, dat er op dat oogenblik weinig of geen vuur in de kachel was. Vermoed wordt, dat er zich een dyna- mietpatroon in de anthraciet heeft bevonden. TEWERKSTELLING VAN BELGISCHE GEÏNTERNEERDEN. Uit de interneeringskampen van Zeist en Harderwijk zijn gisteren in Amsterdam aan gekomen 108 Belgische geïnterneerden, allen personen, die vóór het uitbreken van den oorlog in de Belgische fabrieken werkzaam waren en die nu, na aan een klein examen te zijn onderworpen, uit welke ondervraging hun bekwaamheid als vakman moest blijken, in Amsterdam op een viertal fabrieken aan het werk znlen gaan. De Werkspoor heeft van. deze Belgen zes tig man in dienst genomen; Dias Santilhano 18, Becht en Dyserink 10, de Droogdok-Maat schappij de overigen. De geheele groep staat onder bevel van den reserve le luitenant der infanterie, Van Linden Tol. Deze Belgische werklieden verdienen even veel als de Hollandsehe; echter worden hun eiken dag enkeio centen afgehouden voor logies, vuur en licht. Hun loon krijgen de geïnterneerden niet jn handen; daarvan wordt hun eiken dag vijftig cents' uitgekeerd; de rest wordt naar Den Haag gezonden, naar het Interneeringsdepot; aan Ibet eind van den oorlog wordt het bedrag hun uitbetaald, als de mannen naar België zullen terugkee- ren. Onder bijzondere omstandigheden kun nen zü over eenigen tijd hun gezinnen uit België laten komen. bajonetgevechten. In verband met het veel voorkomend of fensief heeft de opperbevelhebber van land en zeemacht gelast, dat vooral het bajonet- veeliten moet worden beoefend. In verband biermede is een onderzoek ingesteld waar zich al het scheringsgereedschap bevindt, dat voor de mobilisatie bij bet leger aanwe zig was, teneinde dit over de troepen te ver deden. BURGERLIJKE AMBTENAREN BIJ DEN landstorm. Bij Kon. besl. van 17 Nov. (StJbl. 474) is bepaald: Burgerlijke ambtenaren en andere door loopend of voor een bepaald werk in 's Rijks dienst werkzame personen, die als dienst plichtige bij den landstorm in werkelijken dienst worden gesteld, blijven voor zoover zij niet vóór het einde van den militairen dienst nit hun burgerlek ambt of hunnen burgerlijken dierst worden ontslagen en be houdens het bepaalde in bet volgende arti kel, de aan hun burgerlijk ambt of hunnen' burgerlijken dienst verbonden bezoldiging genieten, indien en voor zoover deze hooger soldij, jaarwedde" of-traktement genieten. Fan bedoelde personen, behoorende tot een lapdstormjaarklasse, welke geheel óf gedeeltelijk in werkelijken dienst wordt ge steld binnen één jaar, nadat het eerste ge deelte van de lichting der militie, waarvoor zij waren ingeschreven, werd ingelijfd, wordt zoolang zij onder de wapenen zijn, doch niet langer dan acht en een halve maand de aan hun burgerlijk ambt of hunnen burger- j Uiken dienst verbonden bezoldiging inge houden. Dit besluit geldt niet voor het personeel Ivan bet Staatsmijnbedrijf, waarop de door den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel te stellen regelen van toepassing zijn. Dit besluit wordt geacht in werking te zijn getreden op 24 Augustus 1915. „Stormen trotseerefi'van Dr. C. Holl vertaald door J. v. d Bergh, R.-K. Pr., bij de R.-K. Boek-Centrale, Amsterdam. Een heerlijk boek is zoo juist verschenen bij de „N. V. de R.-K. Boek-Centrale te Amster dam, „Stormen trotseeren", uit het Duitsch van Dr. Const. Holl, vertaald door J. v. d. Bergh, R--K Pr- Het beschrijft op eenvoudige maar toch pak- kende wijze de hooge waarde van het kostbare kleinood, de H. deugd van zuiverheid. Vooral in den tegenwoordigen tijd, nu de hel als het ware haar uiterste krachten inspant om de blanke lelie der reinheid van de aarde te doen verdwijnen, dunkt mij kan men niet heter dien storni t o.- seeren dan het lezen en herlezen van dit onder alle opzichten nuttig boek. Ouders die het waarachtig geluk van hun zonen verlangen, kunnen hun geen schooner geschenk aanbieden bij bet a.s. bt. Nicolaas- feest dan dit boek. Zij zu 'e'1 daarvan meer vreugde beleven dan van hel schenken eener prullige roman. Een eere-saluut aan den vertaler, die niet alleen getoond heeft de Duitsche taal geheel machtig te zijn, maar ook hel waarachtig geluk der jongelingen te beoogen Dit boek verdient dan eene eereplaaft in elke patronaatsbibho- theek. ja, durf ik beweren, mug in geen enkel katholiek huisgezin ontbreken. De reinheid der jeugd Strooit rozen van vreugd. Kweekt mannen van kracht. Wien de eerekroon wacht. Th. J. C. ENOER1NQ, Pastoor. Castricum. Beknopt overzicht der Bijbelserie Qesch. voor de hoogste klossen der Kathol. Volksschool en voor het Huisgezin. Door J. A. Buil en J. Bergmans, met medewerking van F. X. W. Bult. Tweede deel Nieuw-Test. tweede vijfduizendtal 45 ct. St. Gregoriushuis, Utrecht. 1915. Het moet toch wel iets bijzonders zijn, die werkjes van J. A. Buil en J. Bergmansl Ze worden gekocht en verspreid als ware bet, aantrekkelijke romans. Telkens komen zij onze boekentafel verrijken met een of meer, goed geschreven en met zorg uitgevoerde, kinderboeken. Steeds nieuwe uitgaven, steeds verbeterd. Ja, zóó is het. 'De schrijvers heb ben eer van hun werk. Zij toonen te ver staan, welke spijs zij mosten voorzetten aan grooten en kleinen. Hierbij kunnen wij weer aankondigen, het tweede vijfduizendtal van bovengenoemd overzicht. Met reden verdient dit wérkj3 eeri plaats op de schoolbanken der hoogste klas sen en in het huisgezin. Het boekje sluit zich aan bij het reeds vroeger verschenen O. Test. In eenvoudigen, maar aangenamen en prettig-leesbaren stijl, vertellen ons de begaafde schrijvers, de voornaamste gebeur tenissen van het N. T. De Evang. voor de Zon- en Feestdagen zijn er dooresngevlocn- ten, zoodat men daar zelf kan nalezen, wat des Zondags van dsn predikstoel af werd voorgelezen. Achter in het hoekje wordt d blz. aangegeven, waarop de verschillend Evang. zijn gerangschikt. Zooals -ook in d vroegere oplagen, bevindt, zien achteraan een nuttige vragenlijst. Met de grootste voldoening zal leder, di' reeds met het le deel kennis gemaakt heeft, dit nieuwe deel doorlezen on uiterst go- schikt noemen voor de oudere jeugd. Het i voor haar een gid3, die de mooie plekjes dor Gew. Gesch. aanwijst en levendig voorstelt: een Ieeraar, die reeds het kind zal onder richten, te leven volgens den geest van Hem Die de kinderen liefheeft en het goede zaad uitstrooit in het jeugdige hart. Indien men onze jongens en meisjes niet wil vol stoppen met nuttelooze lectuur, maar hun ooi iets wil geven, waaruit iets te ieeren valt ei. waarin opvoedingskracht gelegen is, dan raden wij werkje,s als deze bijzonder aan. Neemt do proef op de som, want het is inder daad ontspannende lectuur voor school en huis. Wij begroeten deze uitgave met sym pathie en houden ons overtuigd, dat het doel, wat de schrijvers beoogden, door bun werk zeer zal bevorderd worden. Niet genoeg kan het aanbevolen worden aan Priesters en On derwijzers, die gewoonlijk slechts spaarzaam hun tijd aan het Bijbelsch-onderricht kunnen geven. Dit „beknopt overzicht" zal rijke vruchten opleveren. Zooals altijd, vindt men hier wederom een handig formaat sierlijk bandje en treffende illustratie, voor den goedkoopen prijs van 45 ct. Ik hoop, dat velen er in zal aantrekken, wat mij zoo aantrok n.l. de eenvoudige ver haaltrant, de practische bepaling der onder werpen en de korte maar nuttige toepassin gen, pis zoo logisch uit de verhaten worden getrokken. Moge dit werkje spoeiig weer een nieuwe oplage vorderen. P. Or., Cap. ONDERGOEDEREN, steeds een ruime keuze Soliede qualiteiten, gemakkelijke mode- len, extra lage prijzen in BLEEKEB's Efclanufacturerc en ieddenmagazijn. Breestraat 156 BEVERWIJK. Adv. INGEZONDEN. Voor den inhoud dezer rubriek stelt dc Redactie zich niet aansprakelijk. EEN GEWICHTIGE ZAAK! Voorzeker kennen de lezers van dit blad de groote gevaren, die verbonden zijn aan 't mili taire leven. Velen maakten in vroegeren dienst tijd daar persoonlijk kennis mede, anderen <joor het geschreven en gesproken woord. Met schrik vernamen zij van den zwaren strijd, die door bijna alle militairen moet worden gestreden togen de godsdienstloosheid en het zedenbederf, twee invloeden, die voor tal van jeugdige mili tairen zoo noodlottig zijn geweest en nog zijn. Hoevelen zijn „uit dienst" godsdienstig traag, thuis teruggekeerd, komen slechts bij uitzon- doring in de' kerk, vloeken en verwenJcLen op hemeltergende wijze, erger nog, zijn slaven eu tevens propagandisten van do verfoeilijkst© al ler zonden, die niet alleen 's menschen ziel door het slijk der zonde sleurt, maar veelal het lichaam vroegtijdig ten grave sleept! En thans, ouders van Miliciens en. Landstor- mers, thans moet die zware strijd gestreden worden door uwe zonen, die gjj met zoovele zorgen hebt opgevoed, aan wier godsdienstige vorming gij zooveel ten offer bracht. En nu komt de strijd, de moeilijke strijd tegen gods dienstige onverschilligheid, tegen zedeloosheid, tegen menschelijk opzicht. Zult gjj niet alles doen, om dien strijd te verlichten? Een groote kracht om u te helpen, uwe zonen deugdzaam te houden, wordt u geboden in de R. K. Militairen-vereenigingen, waar de ledige tijd. voor velen zoo verderfelijk, wordt doorge bracht in gepaste ontspanning, de noodlottige omgang met slechte vrienden(f) wordt verme den, waar een geest heerscht van echten gods dienstzin. Maar waarom u wijzen op het groote nut der Militairen-vereenigingen Welke ka tholiek is niet overtuigd van het heil, dat uit gaat van die vereeniging, die voor den militair in het garnizoen is, wat het ouderlijk huis is in de woonplaats? Een andere steun, van niet te ondfersehatten waarde, is de geregelde lezing van „D e Ka tholieke Militai r", het blad voor alle Roomsche militairen, dat wil zijn en werkelijk is, een trouwe vriend, die raad geeft in moei lijke gevallen, den jeugdigen militair sterkt tegen de overmacht van gevaren voor godsdienst en zeden. „D e Katholieke Militai r", wekelijks gelezen, zal vele militairen behoeden voor verslapping in godsdienstig leven, ja, ik durf onderschrijven, wat een mijner vrienden als zijn meening ten beste gaf: „De geregelde lezing van De K a t h. Mil. ia voor den godsdienstzin van vele militairen van meer nut, dan de Zöndagsche predikatie 1" Kath. Ouders van Miliciens en Landstormers Wanneer, door uwe ernstige bemoeiingen, uwe zonen getrouw do Militaire Tehuizen bezoeken, geregeld „D e Kath. Militair lezen, di© gij bun voor 1 slechts per jaar door „Futura" te Leiden laat zenden, weest dan gerust; een trouw lid der R. K. Mil. Ver. valt niet, aan Btonds, vooral niet, wanneer hij zedelijk ge steund wordt door de groote kracht ten goede die uitgaat, van de geregelde lezing van hel lijfblad van den Roomschen soldaat: „De K a tholieke Militai r." Ti,hllrö'- Milicien S. H. P. TRAMWEE. (Ingezonden.) 's Avonds half vijf. 't Regent, stormt, hagelt sneeuwt.-Aan de halte Bilderdijkstraat der Ei S. M. te Amsterdam (zooals aan alle halten)! een groep druipnatte en verkleumde passagiers speciaal voor Halfweg en omstreken, wachlend en mopperend over 't lange uitblijven der tram en wetend dat de huisvrouw thuis met 't eten wacht. Eindelijk, daar nadert 1 enkele motorwagen allen snellen toe.... „niet noodig.vol," mept de conducteur onder 't voorbijrijden. Volgt daarachter 'n halfvolle „Sloterdijk- vagen", een paar passagiers voor dat station neenemend 't Gros blijft wachten. De passagiers mopperen harder10 minu-i en later: één enkele motorwagen. De wachten den halen verruimd adem..! ijdele hoop 'ram vol.rijdt door! daarachter natuurlijk een bijna ledige Moterdpk-wagen, waarvoor geen passagiers meer zijn. De wachtenden zijn doorweekt, enkelen be raadslagen, gczamentlijk 'n Atax tè huren 10 minuten latergelukkig 'n motorwa gen met bijwagen, de motorwagen half vol*; de bijwagen leeg. „Uitsluitend voor Aerdenhout".- Daar achter een „volle" dienst voor Haarlem. Dan.... 'n Sloterdijk-wagen. De regen valt harder, de wind striemt. De oassagiers dof wanhopend, klemmen zich aan de halfe-(lantaarn-)paal vastenkelen leu nen tegen de nabijzijnde huizen.... 3 willen naar 't nabïizijnd politiebureau gaan om be reids 'n onderdak te besoreken; een militair staat uit te rekenen hoeveel verlofuren hem nog resten. Een kwartier later de tram.... zij nadert en.... rijdt doorsneldienst! Daar achter, als voren. De wachtende passagiers in gevaarlijke stemming of gedeeltelijk ongevoelig voor alles Dan nadert een ledige motor met bijwagen cnstopt! om de half verdronken passagiers naar Halfweg en O. te vervoeren. Aambeien, een vee! voorkomende kwaal, wor den gewoonlijk veroorzaakt door verstopping, een zittende levenswijze, enz. Meestentijds wor den zij verwaarloosd, totdat de hevige jeuking en stekende pijn een onuitstaanbare kwelling veroorzaken of de patiënt geheel verzwakt is door het bloedverlies, vaak een operatie noo dig is om verdere gevaarlijke gevolgen te voor komen. Foster's Zalf geeft vanaf o'e eerste aanwen ding een opmerkelijk gevoel van verlichting en rust, en zij heeft in de jaren, dat wij u haar genezen van zelfs ernstige gevallen voldoende bewezen. Foster's Zalf (let op den juisten naam) is te Haarlem verkrijgbaar bij K. v. Eden, Spaame 38, en J. J Göppinger, Gr. Houtstraat 147a. Toezending geschiedt franco na ontvangst van. postwissel a f 1.75 per doos. - VOETBAL. HAARLEMSCHE VOETBALBOND. Het wedstrijd-programma voor 21 November luidt: Ie Klasse. A. Stormvogels 2—Edo 3 V. V. H.—Schoten 2 B. Berkenrode—Volksweerbaarheid. HillegomV. V. C. 2. Haarlem 4R. C. H. 2, 2e Klasse. A. H. S. V. 2—H, F. C. 4. Stormvogels 3R. C. H. 3. B. H. F. C. 5Heemstede 2. Schoten 3-D. O. A. C. V. S. V. 3—Viod. OverveenH. K. V. 3e Klasse. A. Berkenrode 3Viod 2. B. D. O. A. 2—R. C. H. 4. Haarlem 6H. F C. 6. V. V. C. 3—H. S. V. 3. C. Stormvogels 5—Haarlem Boys 3. BEURS VAN AMSTERDAM. Noteeringen van 19 November. Staatsleeningen. NEDERL. pet. V.K. L.K. H.K. Ned. W. S. Obl. (kl.) 5 102.7/16 10214 Ned. W.S. Obl. (gr.) 5 101K 101.7/16 101K1 Ned. W.S. Oblig. 8K 80.5/16 80 H 80 Ned. W.S. Oblig. 3 70.3/16 7014 70K Ned. WE. Certif. 8 70.1/16 70.3/16 70.513 Ned. W.S. Certif. 214 62.9/16 62% STOOMVAARTLIJNEN Kon. Ned. Stoomboot Mü. Hector vertrok 19 Nov. van Cardiff naan, Gibraltar'. Minerva ax-riveerde 18 Nov. van Amsterdam te Cardiff. Stella, van Taltal naar AJH8terc'am> arriveerde 17 Nov. te Co-; runna- Themis arriveerde 17 Nov. van' Bordeaux te Swansea. Kon. West-Ind. Maildienst.; Prins der Nederlanden ax-riveerde 14 Nov: van Amsterdam te Paramaribo. Holl. Amerika—Lijn. Maasdijk arriveerde 18 Nov. van Baltimore! te New-York. Nieuw Amsterdam, vant New-York naar Rotterdam, passeerde 18 Nov. 7 uur 25 nam. Lizard. Westerdijk, van New-York naar Rotterdam, passeerde 18 Nov. 1 uur 15 nam. Dover. Rotterdamsclxe Lloyd. Deli, uitreis, is 17 Nov. bij Deal geankerd. Stoomvaart Mij. „Nederland". Ambon, thuisreis, passeerde 18 Nov. Beve- zier. Billiton, thuisreis, vertrok 17 Now van Madras. A Ik kende het niet meer terug ais het ter rein, dat we hadden uitgekozen voor de \e> dan betgeen zij in tniUtaiTen dien-st als deden kennen, haar afdoende werking 1T1 hfit ij

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1915 | | pagina 6